Misteret e Hėnės54.58

Misteret e Hėnės

Faqja 7 e 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  as prej 27.06.10 0:24

estilen shkruajti:Mos ndoshta njeriu e ka prejardhjen nga..... hiēi......?

Sepse sipas disave nga majmuni (evolucioni) nuk llogaritet.

Edhe teorine e zbritjes se njeriut nga hena e degjoi per here te pare, sepse nga studimet e materialeve te sjella nga Hena rezulton se sipas te gjitha analizave hena ka nje strukture si toka dhe mendohet qe te kete qene pjese e Tokes, dhe jo e kunderta...


Me sa e kom pa un nje dokumentar hena eshte krijuar nga disa "mbeturina" te tokes...edhe per mendimin tem prejardhjen ne njerezit e kem qysh thot All-llahu motra e vllazni...Ademit e Haves

as

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Statuja 200 mij vjeqare ne hen

Mesazh  Uliks prej 27.06.10 14:58

Per mendimin tim Cia dhe sherbimet sekrete Amerikane ruajne shume sekrete te cilat per opinionin e gjere nuk na jane te njohura.
Por shpresojme qe se shpejti do te behen Te ditura per opinion. Ne kete forum por edhe ne shume forume shkrime e TV thuhet se ne hene jan Zbuluar dhe priten te zbulohen shume mistere te tjera qe deri tash jane te pa njohura.Psh: Thuhet se ne hene jane pare alien dhe bazat e tyre-Statujat shpella misterioze dhe besohet se aty mund te kete nje form jetese.
Por njeriu eshte formuar si krijese intelegjente ku per ēdo minute e qast ai meson dhe behet me i dishem Pse mos te besojme qe me nje te ardhme shume te shpejt njerzit ta zbulojn nje planet te dyte e te ngjajshe si toka ku mud ta ushtroj veprimtarin e tij.
Ti kthehemi pak te se kaluares DHE KETE E MARR VETEM SA PER ILUSTRIM.
200 vite me pare njerzit jo qe nuk dinin se ēka eshte telefoni apo tv po neqoftse dikush prej tyre vetem do te thonte se nje dite do te vjen koha qe nje njeri mund ta sheh ne Angli permes tv ose mund ta besh nje bisede telefonike me nje ne Argjentine dhe ne te njeten kohe ta shohesh 90% e popullates do te thojshin se je nje i semur psiqik.
Ne ket bote gjithēka eshte e mundur.Une mendoj se ne nje te ardhme shume te shpejt njerzit do te jene mbretrit e nje pjese te universit.
Dhe ne nuk kemi prejardhje nga majmuni siē na esht mesuar neve ne shkolla, nuk jam kundra shkences por kete e them se njeriu eshte diēka tjeter nga ēdo gjallese e ketij planeti si dhe sunduesi i te gjitha krijesave toksore.

Uliks

62


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje.

Mesazh  arben aliaj prej 28.06.10 15:53

Me duket e cuditeshme, po te ishte dicka e tille do te ishte publikuar me pare, gjithesesi gjithecka mund te ndodhe ????????

arben aliaj

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

mister

Mesazh  cObRa prej 30.06.10 13:34

po pse nuk u shfaqin njerezve kete ta din/ sepse gjithqka qew mesojn e mbajn per vete...nuk deshirojn dikush te dij perveq tyre...

cObRa

66


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Hena, pse njeriu nuk shkon me atje?

Mesazh  Ruhan prej 25.09.10 1:32

Zbulimi i Hemisiferes perėndimore, me mendėsinė e shek. tė XV, ishte vėrtet “hap i vogėl pėr njeriun dhe hap gjigand pėr njerėzimin”.

Gjithashtu, ndėrsa mjetet e sotme tė udhėtimit as qė mund tė krahasohen me ato tė Kristofor Kolombit, edhe eksplorimet nė Hapėsirė kanė zgjuar tė tjera pėrmasa tė kureshtjes njerėzore. Eksplorimet gjeografike tė shek. XV – XVII nxitėn fantazinė e shkrimtarėve pėr tė krijuar vepra si “Robinson Kruzo”, “Aventurat e Guliverit”, “20 mijė lega nėn det” a “Rreth tokės nė 80 ditė”, ndėrsa sot udhėtimet nė Hapėsirė e kanė shpėnė imagjinatėn pėrtej ēdo kufiri tė menduar ndonjėherė.

Jashtėtokėsorėt, UFO-t, udhėtimi nė tė kaluarėn a nė tė ardhmen, janė ide po aq nxitėse sa ē’ishin dikur ėndėrrat pėr tė shkuar nė zonat e pashkelura ekzotike tė rruzullit tokėsor.

Nė dhjetor tė vitit 1972, astronautėt amerikanė lanė nė Hėnė njė pllakė metalike me kėtė mbishkrim: “Kėtu njeriu pėrfundoi eksplorimin e parė tė Hėnės…” . Kėshtu, eksplorimet nė Hėnė, qė kishin filluar mė 1969 me anijen Apollo 11, pėrfunduan me anijen Apollo 17 nė vitin 1972.

Vera e vitit 1969 ishte njė kohė e veēantė nė histori. Kjo ndodhi kur njerėz nga Toka – astronautė amerikanė – shkuan me Apollo 11 nė Hėnė, zbritėn dhe u kthyen nė Tokė pa problem. Bota i nderoi kėta astronuatė si heronj.

Neil Armstrong dhe Edvin Aldrin ishin tė parėt qė zbritėn atje. Por ata nuk ishin tė fundit. Agjencia amerikane pėr fluturime nė Hapėsirė, e njohur me akronimin Nasa, ndėrmori edhe gjashtė misione tė tjera nė Hėnė me anije Apollo.

Apollo 12 u nis vetėm 4 muaj pas kthimit tė Apollo 11. Njė natė mė parė kishte rėnė shi. Retė ishin shpėrndarė, por shira tė tjerė parashikoheshin. Zyrtarėt e Nasa-s arritėn nė pėrfundimin se moti ishte i pėrshtatshėm dhe, kėshtu, Apollo 12 u nis nga Toka pėr nė Hėnė.

Vetėm 36 sekonda pas nisjes, njė rrufe goditi raketėn Saturn 5 qė shtynte anijen. Anija Apollo humbi rrymėn elektrike nė sistemin e kontrollit. Aparaturat e ndėrprenė funksionimin. Astronautėt punuan me gjakftohtėsi dhe e kthyen rrymėn. Por njė tjetėr rrufe ra dhe rryma elektrike u ndėrpre pėrsėri.

Rrufeja e dytė nuk e preku raketėn Saturn 5. Kėshtu, ajo vazhdoi ta shtynte anijen nė udhėn e saj. Astronautėt shumė shpejt ndreqėn defektin. Gjendja u normalizua dhe Apollo 12 mundi tė vazhdonte fluturimin drejt Hėnės.

Tre astronautėt nė bordin e saj ishin pilotė tė marinės. Ēarls Konrad ishte komandant i fluturimit. Richard Gordon, pilot i modulit komandues dhe Alan Bean ishte pilot i sondės pėr zbritjen nė Hėnė.

Pas katėr ditėsh, Apollo 12 arriti afėr vendit tė uljes. Zona quhej Stuhitė e Oqeanit, rreth dy mijė kilometra nė perėndim tė zonės, ku ishte ulur Apollo 11. Richard Gordon qėndroi nė komandė tė modulit, duke i ardhur Hėnės pėrrreth.

Ēarls Konrad dhe Alan Bean fluturuan me sondė dhe e ulėn nė sipėrfaqe tė Hėnės. Ata iu afruan sondės Surveyor 3, njė anije pa pilot qė kishte mbėrritur dy vjet mė parė dhe kishte dėrguar nė Tokė rreth gjashtė mijė fotografi tė Hėnės, para se tė ndalte sė funksionuari.

Konrad zbriti nė sipėrfaqen e Hėnės. “Sipėrfaqja ėshtė e butė, shpresoj tė mos fundosem nė tė”, tha ai dhe zėri regjistrohej nė qėndrėn e kontrollit tė fluturimit nė Tokė.

Alan Bean ndoqi Konradin nė sipėrfaqen e Hėnės dhe tė dy mblodhėn rreth 35 kilogram gurė. Ata lanė aty pesė instrumente shkencore, qė do tė dėrgonin informata nė Tokė.

Para se tė iknin, Bean dhe Konrad vizituan edhe sondėn Surveyor, e cila kishte kohė qė nuk funksiononte. Kėta dy astronautė qėndruan nė Hėnė rreth tridhjetė orė. Pastaj u kthyen nė anijen Apollo, e cila i priste nė orbitė dhe prej andej u nisėn pėr nė Tokė.

Kapsula me tre astronautėt ra nė oqeanin Atlantik, vetėm gjashtė kilometra nga vendi ku po i priste anija e flotės detare.

Gjatė projektit amerikan prej tetė fluturimesh nė Hėnė,vetėm Apollo 13 nuk mundi tė zbriste nė sipėrfaqen hėnore. Tri ditė pas nisjes nga Toka, njė shpėrthim e dėmtoi anijen.

Astronautėt humbėn shumė prej sasisė sė oksigjenit. Atyre iu desh tė anulonin zbritjen nė Hėnė dhe e pėrdorėn sondėn e zbristjes si “varkė shpėtimi”. Oksigjeni i saj i mbajti gjallė gjatė udhės sė kthimit nė Tokė.

Apollo 14 u nis nė janar tė vitit 1971 dhe u ul nė Hėnė nė zonėn Fra Maouro, paksa nė lindje tė rajonit ku kishte zbritur Apollo 12. Fra Maouro ėshtė njė zonė kodrash tė larta, tė krijuara miliona vjet mė pare nga rėnia e njė meteori tė fuqishėm.

Pėr kėtė arsye, shkencėtarėt donin ta studionin kėtė sipėrfaqe. Ata besojnė se nga studimi i tė dhėnave nga Fra Maouro, mund tė sigurojnė infomata tė rėndėsishme rreth historisė sė herėshme tė Hėnės.

Komandant fluturimi i Apollo 14 ishte Alan Shepard. Ai njihej atėhere si amerikani i parė nė Hapėsirė. Stuart Rosa dhe Edgar Miēėll ishin dy anėtarėt e tjerė tė ekuipazhit.

Nė Apollo 14 astronautėt kishin marrė me vete edhe njė pajisje udhėtimi dy rrotėshe, qė do ta pėrdornin pėr tė mbajtur kamerat e mjete tė tjera kur tė zbriznin nė Hėnė.

Ky mjet u krijoi mundėsi tė udhėtonin larg nga vendi i zbritjes, pėr tė mbledhur gurė e pėr tė bėrė eksperimente. Astronautėt mundėn tė ecnin deri nė tre kilometra larg nga sonda.

Edhe pse kishin mjetin dy rrotėsh, Shepard e Miēėll nuk mundėn tė arrinin nė njėrin prej objektivave tė tyre, kraterin e quajtur Kone. Ata nuk kishin mjaft oksigjen pėr tė udhėtuar aq larg dhe u kthyen nė sondėn qė i priste.

Apollo 12 dhe Apollo 14 grumbulluan pėr shkencėtarėt shumė informacione, qė e shtynė Nasa-n tė vazhdonte projektin e udhėtimeve nė Hėnė.

Tre misionet e tjera do t’u lejonin astronautėve tė qėndronin atje mė gjatė. Tani ata do tė pėrdornin njė mjet me katėr rrota pėr tė udhėtuar nė sipėrfaqen e Hėnės. Ky automjet u quajt Rover hėnor dhe punonte me bateri.

Me tė astronautėt mund tė shkonin mė shumė se tridhjetė kilometra larg nga vendi i zbritjes. Roveri hėnor mund tė mbante pajisje me peshė prej 110 kilogramėsh dhe nė tė ishte instaluar edhe njė kamera televizive, qė u dėrgonte stacioneve nė tokė pamje me ngjyra me cilėsi transmetimi.

Ekuipazhi i anijes Apollo 15 pėrbėhej nga atronautėt David Skot, Alfred Uorden dhe Xhejms Irvin. Ata u nisėn nga Toka nė korrik 1971 dhe zbritėn nė Hėnė nė zonėn e quajtur Hadley Rille, afėr Maleve Apenine, nė veriperėndim tė vendin ku ishte ulur Apolli 11.

Astronautėt u kthyen pa problem nė Tokė. Shkencėtarėt u befasuan nga gurėt qė sollėn me vete. Njėrin prej tyre, shkencėtarėt e quajtėn Guri i Gjenezės, sepse besohet tė ketė njė moshė prej 4 miliardė vjetėsh. Sipas shkencėtarėve, ky gur ishte krijuar kur Hėna kishte qėnė nė moshėn e saj mė tė herėshme.

Gjithashtu, dheu qė astronautėt sollėn nga Hėna pėrmbante copa xhami nė ngjyrė portokalli. Shkencėtarėt thonė se ky xham ishte rezultat i materialeve tė krijuara nė njė thellėsi prej 300 kilometrash nėn sipėrfaqen e Hėnės.

Nė prill tė vitit 1972, Apollo 16 u nis pėr nė Hėnė. Nė bord ndodheshin astronautėt Xhon Jang, Thomas Mattingly dhe Ēarls Djuk. Jang dhe Djuk zbritėn nė jugperėndim tė vendit, ku ishte ulur zbritur Apollo 11. Ata qėndruan nė Hėnė 45 orė.

Gjjatė asaj kohe, mblodhėn gurė dhe vendosėn nė sipėrfaqe disa aparate shkencore.

Astronautėt Juxhin Kerman, Harrison Shmid dhe Ronald Evans ishin tė fundit qė udhėtuan nė Hėnė me misionin Apollo 17. Ishte dhjetor i vitit 1972. Kerman dhe Shmid zbritėn nė njė luginė thuajse nė veri tė vendit, ku ishte ulur Apollo 11. Ata qėndruan nė sipėrfaqen e Hėnės 72 orė dhe mė shumė se 24 orė i kaluan duke punuar jashtė sondės, me tė cilėn kishin zbritur.

Kėta astronautė kryen tre udhėtime me Roverin hėnor, duke bėrė fotografi e duke mbledhur gurė. Ata gjithashtu lanė atje edhe shumė pajisje shkencore, qė do tė vazhdonin tė dėrgonin nė Tokė informata tė ndryshme rreth Hėnės.

Kerman dhe Shmid u nisėn nga Hėna mė 14 dhjetor dhe, para se tė largoheshin, lanė atje njė pllakė metalike ku thuhet: “Kėtu njeriu pėrfundoi eksplorimin e parė tė Hėnės.

Shpirti i paqes me tė cilin ata erdhėn le tė pasqyrohet nė jetėn e tė gjitha qenieve njerėzore.” Pllaka metalike me kėtė mbishkrim, sigurisht nė anglisht, ka mbetur nė sipėrfaqen e Hėnės si e vetmja shenjė e pėrherėshme e mbėrritjes sė njeriut atje.

Me Apollo 17 mori fund edhe prodhimi i raketės Saturn 5, si dhe projekti i anijeve Apollo. Eksplorimet e Amerikės me njerėz nė Hėnė kishin pėrfunduar.

Kjo ishte njė kohė e veēantė nė historinė e njerėzimit, sepse pėr herė tė parė njerėzit shkuan pėrtej planetit tė tyre tė vogėl brenda sistemit gjigand diellor. Pas kėsaj, Hėna pėrsėri do tė bėhej e paarritėshme pėr njeriun, por jo pėr imagjinatėn e tij.

Ndonjėherė dėgjohen njerėz qė pyesin: pėrse duhej shkuar nė Hėnė, thjesht nga kureshtja? Pėrgjigjia mund tė jetė edhe ”Po”, sepse ėshtė kurioziteti qė nxit eksplorimin, nga i cili vjen zbulimi i pasuar nga kėnaqėsia, qė e bėn njeriun ta pėrsėrisė deri nė pėrftimin e vlerave dhe aftėsive, tė cilat krijojnė vetėbesim pėr ta hedhur atė nė eksplorime tė tjera.

Parė nga ky kėnd, 40 vjet pas shkeljes sė njeriut tė parė nė Hėnė, njerėzimi duket se ndodhet tani nė fazėn e krijimit tė vetėbesimit pėr eksplorime tė reja.

Por ka nga ata qė thonė se suksesi i katėr dekadave tė mėparshme vėshtirė tė pėrsėritet, apo se njerėzimi ka pėrfituar pak nga ky eksplorim, ose se shkuarja nė Hėnė ishte aventurė.

Dhe shpesh harrohet se epoka e eksplorimeve vetėm nė planetin Tokė, qė filloi rrreth fundshekullit XV, zgjati tė paktėn 200 vjet para se njerėzimi tė shihte pėrfitimet e para: krijimin e kolonive, shteteve a qytetėrimeve tė reja.

Prandaj, edhe sikur pėr kthimin e Hėnės nė njė vendbanim a “koloni” tė pritej 200 vjet tė tjera, pėrsėri do tė ishin pak, sepse sa mė e pėrparuar ėshtė teknologjia e udhėtimeve sot nė krahasim me pesė shekuj mė parė, qindra herė mė larg ishin edhe zonat e eksplorimeve tė dikurshme tė Tokės krahasuar me ato tė Hėnės nė kohėn tonė.

Zbulimi i Hemisiferes perėndimore, me mendėsinė e shek. tė XV, ishte vėrtet “hap i vogėl pėr njeriun dhe hap gjigand pėr njerėzimin”. Gjithashtu, ndėrsa mjetet e sotme tė udhėtimit as qė mund tė krahasohen me ato tė Kristofor Kolombit, edhe eksplorimet nė Hapėsirė kanė zgjuar tė tjera pėrmasa tė kureshtjes njerėzore.

Eksplorimet gjeografike tė shek. XV – XVII nxitėn fantazinė e shkrimtarėve pėr tė krijuar vepra si “Robinson Kruzo”, “Aventurat e Guliverit”, “20 mijė lega nėn det” a “Rreth tokės nė 80 ditė”, ndėrsa sot udhėtimet nė Hapėsirė e kanė shpėnė imagjinatėn pėrtej ēdo kufiri tė menduar ndonjėherė.

Jashtėtokėsorėt, UFO-t, udhėtimi nė tė kaluarėn a nė tė ardhmen, janė ide po aq nxitėse sa ē’ishin dikur ėndėrrat pėr tė shkuar nė zonat e pashkelura ekzotike tė rruzullit tokėsor.

Ruhan

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Hena, pse njeriu nuk shkon me atje?

Mesazh  Ruhan prej 25.09.10 1:50

Duke qene brenda nje teme te tille po shtoj dhe dicka tjeter por qe ka lidhje me nje trup qiellor shume me afer se planeti Mars dhe eshte pikerisht sateliti jone Hena. Duke lexuar nje material per Ufologjine hasa ne disa deklarata dhe dokumenta qe kane te bene me Henen dhe ate qe mund te kete te fshehte ky trup qiellor dhe qe mbahet e fshehte per masen e gjere te njerezve ne toke.

Sic dihet fluturimi per ne Hene ka nje histori te mbushur me perpjekje, deshtime dhe humbje ne jete njerezore dhe ka lene gjurme ne historine e fluturimeve kozmike. Perpjekja e pare qe mund te quhet si ajo e Apollo 1 deshtoi pa arritur te kaloje orbiten e tokes dhe e astronautet Virgil Grissom, Edward White, Roger Chaffee humben jeten e tyre ne 21 Shkurt te vitit 1967.

Mbas ketij deshtimi u ndertuan edhe 6 anije te tjera kozmike respektivisht Apollo 2-Apollo 6 te cilat te gjitha ben fluturime te shkurtra rreth orbites se tokes ne forme testimi per hapin e passhem me te madh, ate te zbritjes ne hene.

Do te ishte Apollo 8 anija e pare kozmike qe do te afrohej ne siperfaqen e Henes dhe do ta orbitonte ate per dite te tera duke marre informacione fotografike nga atmosfera dhe siperfaqaja e planetit.

Por hapi perfundimtar do te nderrmerrej ne 20 Korrik te vitit 1969 kur me anijen kozmike Apollo 11, astronauti Neil Armstrong dhe Buzz Aldrin do te hynin ne histori si te paret qenie njerezore qe shkelen truallin e henes. QE mbas asaj perpjekje do te beheshin disa fluturime te tjera duke perfshire Apollo 9,10,11,12,13,14,15,16,17 dhe fluturimet per ne hene do te nderpriteshin ne 11 Dhjetor te vitit 1972 me fluturimin e fundit te Apollo 17 dhe uljen e tij ne Hene.

Cfare ndodhi, pse u nderprene fluturimet dhe sidomos cfare ndodhi me Apollo 13 qe ka hyre ne histori madje eshte bere edhe nje film per deshtimin e uljes ne Hene?

Po ti referohemi informacioneve te brendeshme te "rrjedhura" nga NASA qe ne fluturimet e para astronautet kane bere deklarata, madje shume prej tyre jane edhe audio per objekte fluturuese te paidentifikuara qe afroheshin ne anijet komzike tokesore dhe largoheshin me intervale te shkurtra kohe sikur te donin te eksploronin anijen.

Nje gje e tille eshte deklaruar ne nje transmetim direkt te nje fluturimi te Apollos dhe qe ishte transmetik publik por qe u nderpre menjehere nga NASA.

Te gjithe pjesetaret e ekuipazheve te te gjithe Apollove pa perjashtim kane dhene deklarata per objekte te tilla qe uleshin dhe ngriheshin nga siperfaqja e henes dhe qe afroheshin me shpejtesi te madhe drejt tyre. Edhe Apollo 11 qe nga momenti qe ju afrua Henes deri ne zbritjen e tij eshte shoqeruar nda 6 objekte te tilla ne forme diskoidale.

Por misterin me te madh e ka fluturimi i Apollo 13 qe mbas fakteve te dala kohet e fundit nga burime te NASA, nuk ka patur problem te thjesht ne motor apo pajisjet elektrike, por eshte goditur nga nje rreze, nga nje prej objekteve fluturuese te paidentifikuara qe e shoqeronte gjithe kohes.

Kjo ndodhi ne momentin kur apollo po merrte nje drejtim tjeter nga ai i pararendesve te tij dhe po perpiqej te ulej ne pjesen tjeter te Henes. Sic dihet ulja deshtoi dhe ekuipazhi mezi arriti te zbriste ne toke.

Mbas Apollo 13, fluturimet vazhduan edhe me kater apollo te tjere deri te Apollo 17 dhe me pas u nderprene. Por ulja e tyre eshte bere vetem ne zonen e njohur dhe te eksploruar me pare. Jo ne pjesen tjeter te Henes. Pse? Cfare ka ne anen tjeter te Henes qe nuk duhet te shikohet nga syte e tokesoreve?

Pse teleskopi Hubble qe ka nje rreze shikimi prej miliona miljesh dhe qe shqyrton deri kufijte me te larget te sistemit tone diellor apo galaktikes sone dhe me tej, nuk pozicionohet asnjehere ne Hene dhe pse ka deshtuar marrja e fotova nga nje pjese e caktuar e Henes. Mbase nuk keni degjuar per termin ANA e Erret e Henes, por eshte nje pjese e satelitit tone natyral qe nuk mund te kontrollohet nga asnje mjet optik.

Pamjet gjithmone bllokohn, imazhi turbullohet dhe kur perpiqet te zhvillohet me teknologji digitale nuk arrihet asnje perfundim. Pikerisht aty u perpoq Apollo 13 te ulej dhe ulja deshtoi. Pse u godit anija jone kozmike?

3 vitet e fundit mbas berjes me publike te problemit te ufo-ve dhe mbas rritjes se ndergjegjes kolektive per kete problem, numri i deshmive dhe deklaratave nga njerez te perfshire direkt ne fluturime dhe ne organizimin e tyre jane shtuar shume.

Dokumenti me i fundit i dale nga nje grup studiuesish amerikan i quajtur Disclosure Project (Projekti zbulimit te se vertetes) sic do e quaja personalisht,qe ka studiuar me detaje komplet fenomenin e ufo ne token amerikane dhe qe eshte bazuar ne deshmite e njerezve me kompetente te forcave ajrore, sherbimeve sekrete, shkenctareve, ushtarakeve, studiuesve qe kane patur lidhje direkt me fenomenin, tregon qarte dhe deshmon me foto pamje te strukturave ne hene te ndertuara nga qenie inteligjente.

Ndertesa te larta, rruge qe i lidhin, forma te cuditshme catish, disa here sferike, disa here te sheshta, mini pista fluturimi dhe objekte shencore te natyres se sateliteve, teleskopve ose gjera te ngjashme. Keto informacione kane qene gjithe kohes ne dispozicion edhe te NASA por qe jane refuzuar te behen publike.

Kush i ka ndertuar dhe pse nuk arrihet dot te fotografohen nga toka me qartesi, apo nga teleskopet e fuqishem qe pluskojne ne hapesire? Pse nga ajo pjese e Henes dalin gjithmone objektet fluturuese qe duken shume qarte ne pothuajse cdo filmim te bere nga Apollot.

Pse astronautet Michael Collins, Buzz Aldrin, Alan L. Bean, Frank Borman, Vance D. Brand, Ronald B. Evans etj u kercenuan nese flisnin per pamjet qe kane pare. Deklaraten me bombe e ka dhene vete Michael Collins pak dite perpara se te vdiste ne tetor te vitit 2004 duke thene se: Me vjen keq per njerezit e ketij planeti qe nuk e dine se cpo ndodh.

Me vjen keq qe mbahen te fshehta gjera qe gjithe njerezimi do i mirepriste dhe qe do sillnin begatine. Nuk kemi nevoje te shkojme deri ne Mars, skemi nevoje te kalojme sistemin tone diellor, te verteten e kemi ne Toke dhe shume afer saj, ne Hene.

Faktet jane aty, ndertesat, strukturat e ndertuara nga qeniet inteligjente jane aty. Dhe vete mjetet e tyre fluturuese levizn ore e cast.... I bej thirrje qeverise amerikane ti japi fund heshtjes dhe te shpalosi te verteten sic e dine ata prej me shume se gjysem shekulli.....

Nder te tjera fjala qe Collins thote eshte: Mjaftoni te mendoni, pse nuk po shkojme me ne Hene dhe ca na ndalon te eksplorojme ate komplet sic eshte. Ca ka ne pjesen e erret te Henes qe nuk duhet ta shohim ne. Une e kam pare, kam qene me fat ose jo kete se di, po uroj te gjithe njerzimin nje dite te shohi ate qe kemi kaq afer.


Ruhan

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  Luli prej 07.12.10 0:53

NASA ndėrton bazė sekrete nė Hėnė?Google ka publikuar imazhe tė reja tė Hėnės, dhe spekulohet se nė sipėrfaqen e saj mund tė ndodhet edhe baza sekrete e NASA-s. Nė fakt, imazhet tregojnė ndėrtesa tė papėrcaktuara mbi 9 metra, tė cilat janė rregulluar nė formėn e grilave.

Siē shkruan “Sun”, menjėherė kanė filluar spekulimet se fjala ėshtė pėr bazėn e NASA-s nė Hėnė. Megjithatė, ekspertėt demantojnė euforinė e shkaktuar, duke argumentuar se ka shumė tė ngjarė se fjala ėshtė “pėr paqartėsi nė imazhet satelitore”.

Sido qė tė jetė, koha, ndoshta edhe publikimet e ardhshme tė WikiLeaks, do tė tregojnė se kush ka tė drejtė.

Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

920


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

GENJESHTER E KULLUAR

Mesazh  giuliomanni prej 12.03.11 14:08

NUK ESHTE E VERTETE SE NJERIU KA SHKELUR NE HENE, DHE KJO ESHTE FAKT DHE PER KETE KA DESHMI TE PAKONTESTUESHME. INCIZIMET E BERA JANE VIDEO-MONTAZHE TE BERA NE NJE STUDIO FILMIKE, TE CILAT FATKEQESISHT JANE ZBULUAR FALE TEKNOLOGJISE MODERNE.
PASTAJ SI ARGUMENT TJETER MUNDE TE EDHE KJO: SOT KEMI TELESKOP TE FUQISHEM QE KAPIN PLANETE DHE GALAKSI TE NDRYSHME QE JANI ME QINRA APO MIJERA VJET DRITE LARG TOKES, MIREPO PSE NUK KEMI ASNJE FOTO PREJ HENES, A KETA TELESKOP KANE FUQI TE FOTOGRAFOJNE OBJEKTE EDHE ME TE VOGLA NE HENE. A NUK ESHTE PER TE DYSHUAR KJO ?
MANDEJ KA DESHMI SE NE HENE JETOJNE "ALIEN" - JASHTETOKSOR TE CILET E KONTROLLOJNE BOTEN TONE PERMES FORMAVE TE NDRYSHME.
SHPRESAT MBETEN VETEM TE ALLAHU XH.SH. SEPSE AI E DIN ME MIR SE CKA DHE PSE DUHET TE NDODHE.
DO TE ME PELQENIN KUNDER ARGUMENTET RRETH KESAJ.
RRESPEKT TE GJITHEVE, FLORIMI.


giuliomanni

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  abdullah prej 19.03.11 12:52

E vleresoj mendimin tend sepse edhe nje teori e shkencetareve thone se njeriu nuk ka shkelur ne hene, shikoje kete video:


dhe ketedhe une besoj se njeriu akoma nuk ka shkelur ne hene.

abdullah

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  Besar_mulaku prej 20.03.11 5:18

as shkruajti:
estilen shkruajti:Mos ndoshta njeriu e ka prejardhjen nga..... hiēi......?

Sepse sipas disave nga majmuni (evolucioni) nuk llogaritet.

Edhe teorine e zbritjes se njeriut nga hena e degjoi per here te pare, sepse nga studimet e materialeve te sjella nga Hena rezulton se sipas te gjitha analizave hena ka nje strukture si toka dhe mendohet qe te kete qene pjese e Tokes, dhe jo e kunderta...


Me sa e kom pa un nje dokumentar hena eshte krijuar nga disa "mbeturina" te tokes...edhe per mendimin tem prejardhjen ne njerezit e kem qysh thot All-llahu motra e vllazni...Ademit e Haves

Ani vlla, n'rregull krejt. E Ademi dhe Hava prej kah e kane prejardhjen? Sipas fese islame nga dheu, kurse shkenctarisht nga majmuni... Une i perkas fese muslimane, por gjith bie ndesh me kete nocionin nga "dheu" e kemi prejardhjen, (sepse se kap logjika kurqysh:S) Poa Allahu Cka nuk ben:D SE DI.
Tash mendimi jem eshte (mos me gjykoni per te keq), se Bota jone kur u kriju, se pari jane formuar njeqelizoret, shumeqelizoret e kshtu me rradhe duke evolu. Edhe kafshet me heret kane qene me ndryshe disa specje edhe jane zhdukur... E sa i perket "statujes" mendoj qe eshte rren e kullume. Amerika qysh heret e filloi garen hapesinore me Rusine dhe (mendoj) se per te dale fitimtare ne kete lufte, ata e kane bere nje skene-montazhe kinse kemi shkelur ne hene. Mirepo me vone nga teknike te ndryshem eshte konstatuar se s'eshte e mundur qe flamuri te valezoje ose ose rrezet e Diellit nuk perputhen poqese kishte me qene reale. Prandaj Apollo 11 smendoj se eshte i vertete andaj edhe statuja nuk eshte e vertete, nese thone se eshte sjelle nga misioni Apollo 11. Pajtohem edhe me nje anetar te ketij forumi qe tha: Si eshte e mundur qe ne mision te pare dhe menjehere aq shpejt e gjeten nje figure apo statuje si e quajne aq shpejt
Edhe nje gje, per alienet ... Nese ne nje sistem planetar si i yni te pakten ka jete, atehere sa yje jane gjithsejt, me miliona. Sma merr mendja qe ne jemi te vetmit fatlum qe e gezojme kete privilegj
Ja dhe nje video qe tregon kete genjeshter

Besar_mulaku

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 7 e 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi