Misteret e Hėnės

Shko poshtė

Misteret e Hėnės

Mesazh  Admin prej 21.05.08 23:52

Gjurme ne Hene
Moduli henor Amerikan Apollo 11 fotografoi nje skelet njerzor kur zbriti ne Hene ne 1969.

Ky eshte mendimi i astrofizikanit kinez Dr. Kang Mao-Pang, i cili per here te pare shtangu boten kur botoi piktura te gjurmeve te kembeve te zbathura njeriu mbi Hene ne konferencen e lajmeve ne Pekin.

Shkencetari pretendoi ti kishte marre ato foto te cilat ishin aq sekrete aq sa as astronautet e Apollo 11 nuk dinin per egzistencen e tyre – prej nje “burimi te pakapshem Amerikan”

Fotografia e skeletit njerzor u perfshi ne nje grup te dyte fotosh dhe dokumentash qe ai mori nga i njejti burim ne vjeshte te vitit pasues.

"Amerikanet kane konspiruar ne nje fshehje te proporcioneve monumentale dhe ndoshta edhe kriminale," tha Dr. Kang per gazetaret ne Pekin.

"Ata fshehen foto gjurmesh te kembeve te zbathura njerzore mbi Hene per 20 vjet dhe u munduan edhe me shume te mbanin te fshehte skeletin. Implikimet e asaj qe ata mund te kene gjetur atje jane cfallsifikuese," vazhdoi ai. "Por me sa duket amerikanet ndjejne qe askush tjeter ne bote nuk eshte aq i privilegjuar me te cilin mund ta ndajne kete informacion."

Lidhjet e bera nga Dr. Kang shtangen expertet hapsinore dhe te inteligjences se SHBA-se, njeri prej te cileve u fsheh pasi reporteret filluan ti drejtonin pyetje ne nje restorant ne Washington, D.C.

Edhe burime te tjera refuzuan te komentonin edhe pasi u tha qe eksperti kinez ka kopje te mbi 1,000 fotografive te NASA qe qarte shfaqin dhe tregojne gjurme kembesh te zbathura dhe nje skelet njeriu ne siperfaqen henore.

Shume intriguese, skeleti duket te kete pas veshur jeans. Duke gjykuar nga pozicioni i eshtrave, ka te ngjare qe personi te cilit i perkiste te kete qene pjeserisht pandjenja dhe te kete perballur nje vdekje te dhunshme.

Eshte gjithashtu e mundshme qe skeleti te jete transportuar neper hapsire per nje kohe te gjate pasi personi te jete vrare. Dekompozimi i kockave dhe mishit nuk do te kishte qene i mundur te ndodhte ne atmosferen pa ajer te Henes.

Eksperti kinez me tej vuri ne dukje se mosha e skeletit nuk mund te vleresohej pa analizuar kocken ne rradhe te pare.

"Si gjurmet ne Hene, keto foto e moren prej nje aparati ne bordin e kapsules henore dhe mu dhane nga nje burim amerikan qe eshte jasht cdo kontaktimi," thote Dr. Kang.

"Kam gjithashtu ne dore dokumenta dhe letra te klasifikuara te cilat pershkruajne gjurmet si te freskta dhe skletetin padyshim njerzor.

Pyetja te ciles i duhet pergjigjur eshte si shkuan ne Hene gjurmet dhe skeleti. Implikimi me i dukshem eshte qe forma jete jashtetokesore ishin te perfshira por kurr nuk do jemi ne dijeni, derisa amerikanet te nxjerrin informacionin qe kane."

Dokumentat te cilat Dr. Kang ka paraqitur jane te stampuara "top secret" dhe te datuara Gusht 3, 1969, qe do te thote se jane shkruar vetem 2 jave pasi astronautet Neal Armstrong dhe Buzz Aldrin u ulen dhe ecen mbi Hene me cizme  me 20 Korrik 1969.

Pjese te medha te teksit jane hequr. Por eshte e qarte se ekspertet e SHBA-se pranuan se jashtetokesoret kishin te benin me gjurmet dhe skeletin ne Hene.

Perpjekje te vazhdueshme per ti bere zyrtaret e cfaredo niveli te qeverise te adresojne reportin e Dr. Kang kane qene te pasuksesshme.


Edituar pėr herė tė fundit nga FM nė 27.10.15 20:07, edituar 1 herė gjithsej

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Misteret e Hėnės

Mesazh  Neo prej 18.08.09 18:27

Statuja 200 mijė vjeēare e gjetur nė HėnėWASHINGTON, DC - njė shkencėtar sjellė prova qė sipėrfaqja e Hėnės ka qenė e banuar nga jetė inteligjente.

Gjeologu Dr Charles Morris zbuloi se nė laboratorin e NASA-sė gjendet njė statujė  femre me krahė nė shpinėn e saj, tė cilėn ekipi i APOLLO 11 e solli nga hėna 40 vjet mė parė, nė vitin 1969.

"Kjo nėnkupton qė nė njė kohė Hėna ka pasur njė atmosferė nxitėse pėr jetėn. Pėr mė tepėr, njė herė ishte shtėpi e njė race tė njerėzve tė sofistikuar me njė sens tė lartė tė bukurisė", ka thėnė Dr. Charles, pėr uebsajtin The Crit.

Kėto artikuj, kanė bėrė tė ditur edhe detajet lidhur me pėrbėrjen e "statujės sė engjėllit", qė pėrfshin njė pėrzierje tė hekurit dhe gurit. Ajo besohet se ėshtė gjetur nga astronautėt nė njė shkėmb nė njė mal hėnor.

Analizat kimike ka zbuluar se skulptura ėshtė 200 mijė vjet e vetėr, qė mund tė nėnkuptojė se ajo ėshtė bėrė 170 mijė vjet para se njerėzit tė paraqiten nė Tokė.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

PERSHENDETJE NGA EGJUGJA

Mesazh  egjugja prej 28.08.09 1:44

Nese do te ishte e vertete atehere, ne Hene ka pas jete por, pas nje kohe te gjate ka ndodh nje Omega (fund) dhe kanė mbetur disa fakte qe e vertetojne qe ekziston Zoti. Sipas gjithe kesaj shihet se do ti vjen Omega edhe kesaj bote.

egjugja

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershendetje

Mesazh  The-Moon prej 29.08.09 18:30

Mua po me intereson qe pse nuk e kan publikuar me heret kete figure kaq interesante.

Angel of the Moon
avatar
The-Moon

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  leoniti prej 31.08.09 15:33

Mua me vjen dicka interesant se spo di se kujt me i besue ketu, e lexova nje postim se kurre nuk ka shkue apollo ne hane, kur tash po e lexoj per kete statuj e ka sjell apollo
o ju shok a ka jete met vertet ne hane a jo ?
me respekt

leoniti

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  raif prej 23.09.09 22:02

E mbeshtes leonitin sdi cfare te mbeshtese tani eshte corientuese e tere kjo, me respekt.
avatar
raif

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  Analise prej 26.09.09 14:21

Pershendetje, per ate zbulim te statujes ne Hene, mund te them se kam filluar te ve ne dyshim vertetesine e zbulimeve per fakte te hershme ....spo bindem se realisht eshte e mundur te vertetosh cfare ?, si ?, pse ?, ka ndodhe ....Skeptike ose ndryshe, nese u shpreha por ky eshte mendimi im.
avatar
Analise

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  Estilen prej 29.09.09 11:05

Edhe nje here shtroi pyetjen?
Pse me kaq vonese NASA na nxjerr nje ''xhevahir''te tille nga hena.?
A jane te verteta a po njerzimi vazhdon te mbulohet me misteret e veprimtarise se saj...?
NASA dhe CIA pse nuk tregojne per misterin e zones 51 ne Nevada?

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  maqomaqo3 prej 01.10.09 2:41

Po hena eshte satelit o njerez dhe eshte shume e vogel per te patur jete.
Kjo deshmone se para miliona vitesh ne toke ka patur nje civilizim me te larte se ky i joni dhe ne hene ka mbetur dicka nga udhetimet e te pareve tane, pra edhe civilizimi jone po mbaron....
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  Lord Cristall prej 15.10.09 17:52

Une them qe kjo eshte vetem nje fals sa per te terhequr vemendjen, si ka mundesi qe nuk eshte treguar me pare, ose n.q.s. ka qene sekret si ka mundesi qe nje gjeolog e ka gjejtur ne Nasa ate objekt dhe pastaj nje engjell cfare do te thote kjo qe zoti ekziston, kaq budallenj kujtone se jemi.

Lord Cristall

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  Huit prej 27.10.09 19:16

Edhe une jam dokord me parafolesin, se ku ishin me perpara keto informacione qe tani vihen ne dispozicion!
avatar
Huit

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  Nibiru prej 11.11.09 14:01

estilen shkruajti:Edhe nje here shtroi pyetjen?
Pse me kaq vonese NASA na nxjerr nje ''xhevahir''te tille nga hena.?
A jane te verteta a po njerzimi vazhdon te mbulohet me misteret e veprimtarise se saj...?
NASA dhe CIA pse nuk tregojne per misterin e zones 51 ne Nevada?
Jo cdo gje qe zbulohet duhet te publikohet!!!
Mos don qe te publikohet dhe formula e bombes atomike?!!!
E cfare do te ndodhte po te publikohej? Katastrofe...
Sa shum gjera ka qe ne njerzit nuk mund ti dime...Ndoshta ky mund te jete dhe viti i fundit i botes!por po te behej publike do ishte shum corjentuese....
avatar
Nibiru

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  Estilen prej 12.11.09 9:46

NABIRU....e shoh qe njohurite qe paske qenkan te shumta, por disa pyetje kam une per ty vella....

...A vertete ky vit do jete fundi i botes, si e ke mesuar kete fakt, dhe ne se do ishte e vertete kete vit apo me 2012, ky a nuk eshte nje sekret qe ka dale ne treg dhe prej 2 vjetesh e njerzia po e perjeton fundin e saj.....?
...Valle kaq sekret i madh ishte zbulimi ne hene i nje statuje 200 vjecare, kur shkencetaret prej vitesh 'rrekeshin' per mbledhjen e faktet evolutive te tokes e e te sistemit tone djellore..?
....A din ti zoti Nabiru se edhe formula e bombes atomike, sot eshte ne 'treg' dhe prej kohesh ka filluar prodhimi artizanal i saj nga mafja ruse etj..?
...E vertete eshte qe njerzimi shume gjera nuk i di si ato me zbulimet ne ...fushen e armatimeve te sofistikuara,
...ne teknollogjite e reja elektronike, qe bejne pjese luften e tregjeve te konkurrences
...ne fushen gjenetike, per krijimin e llojeve te reja te farnave e rracave....
...ne fushen e kimikateve, humane e ne ato bujqesore...
...ne fushen e mjekesise.....eeee shume e shume te tjera.
Por qe nje statuje qe po na serviret sot nga Nasa si sekret i viti 1971....eshte per te qeshur me temadhe....

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  almir_metallica_4ever prej 13.11.09 22:22

Nuk besoj te jete e vertete pasi do ishte bere buje e madhe, ose te pakten do kishim pasur spekulime te shumta ne media, e cila nuk gjen rast pa spekuluar. Ne gjeolog domethene e paska zbuluar ne dosjet e NASA, po ky si paska hyre te kerkoje ne NASA, e cila eshte e siguruar ne menyre te jashtezakonshme, ku nuk mund te hyje kushdo?

C'fare do te thote ky zbulim? Zoti ekziston? Engjejt ekzistojne? Mesa thuhet deri me sot, Zoti eshte krijuesi i Tokes, engjejt mbrojne njerezit TOKESORE! Dhe jo "qeniet henore".

Hena eshte thjesht nje satelit, shume i vogel, dhe pothuajse e pamundur per te pasur jete, flas per kushtet e sotme. Mua me duket thjesht nje farse e njerezve qe duan te bejne buje pa ditur te bejne asgje prej gjeje, ose sic thuhet ne anglisht, "wannabe's". Dhe nuk mund te presim shume nga njerez te tille. Sic tha dhe parafolesi, kjo eshte per te qeshur me te madhe!
avatar
almir_metallica_4ever

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

a mendoni vertet?

Mesazh  elsa prej 31.12.09 15:05

Kjo mund te jete e vertete.

Ajo race mund te jete zhdukur nga nje meteor, nga uria {nga siperfaqja e vogel e henes njerezit nuk kane pasur me se te ushqehen keshtu qe kan kaluar ne kanibalizem} po sikur ndonjeri te kete zbritur ne toke e prejardhja jone te jete prej tyre?

Une nuk besoj se prejardhja e njeriut eshte nga majmuni.
Pse nuk ndodh sot qe nje majmun ne nje kafaz te shenderrohet ne njeri? Pres pergjigje.
avatar
elsa

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  Estilen prej 31.12.09 17:19

Mos ndoshta njeriu e ka prejardhjen nga..... hiēi......?

Sepse sipas disave nga majmuni (evolucioni) nuk llogaritet.

Edhe teorine e zbritjes se njeriut nga hena e degjoi per here te pare, sepse nga studimet e materialeve te sjella nga Hena rezulton se sipas te gjitha analizave hena ka nje strukture si toka dhe mendohet qe te kete qene pjese e Tokes, dhe jo e kunderta...

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  i panjohuri prej 31.12.09 19:01

Ate statuje mund ta kene bere jashtetokesoret.

Ata mund te kene pare evolimin tone dhe kane bere nje statuje te thjeshte te pamjes sone.

Nuk besoj se ka pasur ndonjehere jete ne hene por nuk as nuk besoj se (sic ka thene dhe Elsa se ka ndonje njeri henor te kete zbritur ne toke e te jete bere nga henor ne tokesor).

Si mund ta kete bere kete gje? Ajo mund te mos jete e vertete thjesht nje genjeshter.
avatar
i panjohuri

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tunele ne hene

Mesazh  Estilen prej 09.04.10 12:58

Misioni Indi-1 hapsinor i Indise njofton te merkuren 6 prill 2010 se nen siperfaqeqen e henes jane zbulluar tunele bosh,ku mendohet se ne to mund te krijohen kushte ideale per jeten njerzore ne te ardhmen.

Drejtori i Aplikimeve Hapėsiinore,Dr Ahmedabad Ranganath R Navalgund tha se kamera e hartės se terrenit, njė instrument indian mbi misionin hėnor, ka gjetur "lloje te reja gurėsh" dhe tunele pa ''bukė.'',bosh

Ai mendon se keto tynele jane krijuar si rezultat i rrjedhjes se hereshme te llaves vullkanike.

"Tunelet qe jane gjendur nen siperfaqen e henes jane te thate,deklaron personi ne fjale.Kamerat tona te sofistikuara,per hartat e terrenit,kane bere nje pune te shkelqyer ne percaktimin e ketyre tuneleve.

Tani kėto tunele,tė cilat janė nėn sipėrfaqen e Hėnės dhe tė cilat janė identifikuar ... kanė karakteristika disi interesante," u tha gazetarėve Navalgund,me kete rast.'Jo sot, as nesėr por nė vitet qė vijnė, ata (ato tunele) mund tė jenė fushat e mundeshme ku mund tė ketė njė vendbanim tė caktuar ....", tha ai, duke shtuar se shkencėtarėt janė aktualisht duke hetuar kėtė pėrfundim.
Phenomenix

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  juba prej 20.05.10 18:23

MUA ME HABIT FAKTI QE SA ZBRITI APOLLO NE HENE VETE

DHE I DEL PARA NJE STATUJE SA NJE PELLEMBE E DORES . POR

DHE SADO TE MIRE INFORMUAR TE ISHIN NUK DO TA GJENIN AQ

KOLLAJ VETEN NE SE JU A KA VANE NJERI ME DORE.

PO KAQ PRECIZE ISHTE DHE VENDI I ZBRITJES NE GJITHE ATE HENE

VETE DHE BIJE MU NE STATUJA MIKROSKOPIKE .

U DESH 40 VJET QE TE STUDJOHEJ MIRE , E PO I KA STUDIMI KETO.
avatar
juba

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  Fikrro prej 20.05.10 23:09

elsa shkruajti:Kjo mund te jete e vertete.

Ajo race mund te jete zhdukur nga nje meteor, nga uria {nga siperfaqja e vogel e henes njerezit nuk kane pasur me se te ushqehen keshtu qe kan kaluar ne kanibalizem} po sikur ndonjeri te kete zbritur ne toke e prejardhja jone te jete prej tyre?

Une nuk besoj se prejardhja e njeriut eshte nga majmuni.
Pse nuk ndodh sot qe nje majmun ne nje kafaz te shenderrohet ne njeri? Pres pergjigje.

Pajtohem plotesisht me ty elsa njeriu se ka prejardhjen nga majmuni dhe pse nje majmun nuk mund te shendrrohet ne njeri, kurse per kete racen qe thua qe mund te kete vdekur apo ti kete shkaterruar ndonje meteor spajtohem askush se di ēfare ka pasur 200.000 vjete me pare ne hene ende nuk dihet ēka pasur ne toke para 200.000 vjeteve e lere me ne hene.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

statuja

Mesazh  Gafurr prej 25.05.10 11:26

Njerzit sjellin fakte,dhe e jona eshte qe ti besojme ose jo.
Sa i per keasaj statuje,vetem nese e kane pare me ndonje mikroskop dhe e kane ditur ma heret qe eshte ajo aty dhe kane shkuar qe ta marrine se per ndryshe nuk besoj qe me nje te zbritue ne Hene kane mundur ta gjejne pa germuar fare ata te Apollos
avatar
Gafurr

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  0 Negative prej 26.05.10 16:33

leoniti prej 31/8/2009, 15:33

Mua me vjen dicka interesant se spo di se kujt me i besue ketu, e lexova nje postim se kurre nuk ka shkue apollo ne hane, kur tash po e lexoj per kete statuj e ka sjell apollo
o ju shok a ka jete met vertet ne hane a jo ?

Ekspedita e pare, ka qene e rreme, te tjrat po, jane kryer vertete.
avatar
0 Negative

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  ermal hyseni prej 28.05.10 10:46

pershendetje
ju lutem qe te sillni informacione te sakta dhe te bindshme
se kjo gje do beje qe te kemi interes ne leximin e thenieve
sa per statujen nuk me bind aspak
nese...
faliminderit per mirkuptimin
avatar
ermal hyseni

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  juba prej 01.06.10 17:45

PSE NUK MUND TE SUPOZOJME SE KETO TUNELE NUK MUND TE JENE NDERTUAR DHE NGA PARA ARDHESIT TANE QE MUND TE KENE ARDHUR DHE KANE NDERTUAR QENDRA BANIMI ATJE ME QENE SE KOHET E FUNDIT DISKUTOHET SHUME PER ZHILLIMIN SHUME ME TE MADH QE MUND TE KETE PATUR ME PARE ,PER PAISJETANTIGRAVIDECJONALE ETJE . DO ME THENE ME DY FJALE PER NJE ZHILLIM ME TE MADH DHE DHE PER NJE LEVIZJE HAPESINORE , TE JAPIN TE DREJTEN QE TE MENDOSH PER SA THAME ME SIPER.
avatar
juba

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  ndoshta prej 23.06.10 23:50

estilen shkruajti:Edhe nje here shtroi pyetjen?
Pse me kaq vonese NASA na nxjerr nje ''xhevahir''te tille nga hena.?
A jane te verteta a po njerzimi vazhdon te mbulohet me misteret e veprimtarise se saj...?
NASA dhe CIA pse nuk tregojne per misterin e zones 51 ne Nevada?

Sepse nuk iu intereson. sekreti i gjithe kesaj eshte qe ato dije ti marrin per vete,dhe njerzimin ta zhysin ne injorance te plote.
avatar
ndoshta

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  as prej 27.06.10 0:24

estilen shkruajti:Mos ndoshta njeriu e ka prejardhjen nga..... hiēi......?

Sepse sipas disave nga majmuni (evolucioni) nuk llogaritet.

Edhe teorine e zbritjes se njeriut nga hena e degjoi per here te pare, sepse nga studimet e materialeve te sjella nga Hena rezulton se sipas te gjitha analizave hena ka nje strukture si toka dhe mendohet qe te kete qene pjese e Tokes, dhe jo e kunderta...


Me sa e kom pa un nje dokumentar hena eshte krijuar nga disa "mbeturina" te tokes...edhe per mendimin tem prejardhjen ne njerezit e kem qysh thot All-llahu motra e vllazni...Ademit e Haves

as

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Statuja 200 mij vjeqare ne hen

Mesazh  Uliks prej 27.06.10 14:58

Per mendimin tim Cia dhe sherbimet sekrete Amerikane ruajne shume sekrete te cilat per opinionin e gjere nuk na jane te njohura.
Por shpresojme qe se shpejti do te behen Te ditura per opinion. Ne kete forum por edhe ne shume forume shkrime e TV thuhet se ne hene jan Zbuluar dhe priten te zbulohen shume mistere te tjera qe deri tash jane te pa njohura.Psh: Thuhet se ne hene jane pare alien dhe bazat e tyre-Statujat shpella misterioze dhe besohet se aty mund te kete nje form jetese.
Por njeriu eshte formuar si krijese intelegjente ku per ēdo minute e qast ai meson dhe behet me i dishem Pse mos te besojme qe me nje te ardhme shume te shpejt njerzit ta zbulojn nje planet te dyte e te ngjajshe si toka ku mud ta ushtroj veprimtarin e tij.
Ti kthehemi pak te se kaluares DHE KETE E MARR VETEM SA PER ILUSTRIM.
200 vite me pare njerzit jo qe nuk dinin se ēka eshte telefoni apo tv po neqoftse dikush prej tyre vetem do te thonte se nje dite do te vjen koha qe nje njeri mund ta sheh ne Angli permes tv ose mund ta besh nje bisede telefonike me nje ne Argjentine dhe ne te njeten kohe ta shohesh 90% e popullates do te thojshin se je nje i semur psiqik.
Ne ket bote gjithēka eshte e mundur.Une mendoj se ne nje te ardhme shume te shpejt njerzit do te jene mbretrit e nje pjese te universit.
Dhe ne nuk kemi prejardhje nga majmuni siē na esht mesuar neve ne shkolla, nuk jam kundra shkences por kete e them se njeriu eshte diēka tjeter nga ēdo gjallese e ketij planeti si dhe sunduesi i te gjitha krijesave toksore.
avatar
Uliks

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje.

Mesazh  arben aliaj prej 28.06.10 15:53

Me duket e cuditeshme, po te ishte dicka e tille do te ishte publikuar me pare, gjithesesi gjithecka mund te ndodhe ????????
avatar
arben aliaj

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

mister

Mesazh  cObRa prej 30.06.10 13:34

po pse nuk u shfaqin njerezve kete ta din/ sepse gjithqka qew mesojn e mbajn per vete...nuk deshirojn dikush te dij perveq tyre...
avatar
cObRa

19


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Hena, pse njeriu nuk shkon me atje?

Mesazh  Ruhan prej 25.09.10 1:32

Zbulimi i Hemisiferes perėndimore, me mendėsinė e shek. tė XV, ishte vėrtet “hap i vogėl pėr njeriun dhe hap gjigand pėr njerėzimin”.

Gjithashtu, ndėrsa mjetet e sotme tė udhėtimit as qė mund tė krahasohen me ato tė Kristofor Kolombit, edhe eksplorimet nė Hapėsirė kanė zgjuar tė tjera pėrmasa tė kureshtjes njerėzore. Eksplorimet gjeografike tė shek. XV – XVII nxitėn fantazinė e shkrimtarėve pėr tė krijuar vepra si “Robinson Kruzo”, “Aventurat e Guliverit”, “20 mijė lega nėn det” a “Rreth tokės nė 80 ditė”, ndėrsa sot udhėtimet nė Hapėsirė e kanė shpėnė imagjinatėn pėrtej ēdo kufiri tė menduar ndonjėherė.

Jashtėtokėsorėt, UFO-t, udhėtimi nė tė kaluarėn a nė tė ardhmen, janė ide po aq nxitėse sa ē’ishin dikur ėndėrrat pėr tė shkuar nė zonat e pashkelura ekzotike tė rruzullit tokėsor.

Nė dhjetor tė vitit 1972, astronautėt amerikanė lanė nė Hėnė njė pllakė metalike me kėtė mbishkrim: “Kėtu njeriu pėrfundoi eksplorimin e parė tė Hėnės…” . Kėshtu, eksplorimet nė Hėnė, qė kishin filluar mė 1969 me anijen Apollo 11, pėrfunduan me anijen Apollo 17 nė vitin 1972.

Vera e vitit 1969 ishte njė kohė e veēantė nė histori. Kjo ndodhi kur njerėz nga Toka – astronautė amerikanė – shkuan me Apollo 11 nė Hėnė, zbritėn dhe u kthyen nė Tokė pa problem. Bota i nderoi kėta astronuatė si heronj.

Neil Armstrong dhe Edvin Aldrin ishin tė parėt qė zbritėn atje. Por ata nuk ishin tė fundit. Agjencia amerikane pėr fluturime nė Hapėsirė, e njohur me akronimin Nasa, ndėrmori edhe gjashtė misione tė tjera nė Hėnė me anije Apollo.

Apollo 12 u nis vetėm 4 muaj pas kthimit tė Apollo 11. Njė natė mė parė kishte rėnė shi. Retė ishin shpėrndarė, por shira tė tjerė parashikoheshin. Zyrtarėt e Nasa-s arritėn nė pėrfundimin se moti ishte i pėrshtatshėm dhe, kėshtu, Apollo 12 u nis nga Toka pėr nė Hėnė.

Vetėm 36 sekonda pas nisjes, njė rrufe goditi raketėn Saturn 5 qė shtynte anijen. Anija Apollo humbi rrymėn elektrike nė sistemin e kontrollit. Aparaturat e ndėrprenė funksionimin. Astronautėt punuan me gjakftohtėsi dhe e kthyen rrymėn. Por njė tjetėr rrufe ra dhe rryma elektrike u ndėrpre pėrsėri.

Rrufeja e dytė nuk e preku raketėn Saturn 5. Kėshtu, ajo vazhdoi ta shtynte anijen nė udhėn e saj. Astronautėt shumė shpejt ndreqėn defektin. Gjendja u normalizua dhe Apollo 12 mundi tė vazhdonte fluturimin drejt Hėnės.

Tre astronautėt nė bordin e saj ishin pilotė tė marinės. Ēarls Konrad ishte komandant i fluturimit. Richard Gordon, pilot i modulit komandues dhe Alan Bean ishte pilot i sondės pėr zbritjen nė Hėnė.

Pas katėr ditėsh, Apollo 12 arriti afėr vendit tė uljes. Zona quhej Stuhitė e Oqeanit, rreth dy mijė kilometra nė perėndim tė zonės, ku ishte ulur Apollo 11. Richard Gordon qėndroi nė komandė tė modulit, duke i ardhur Hėnės pėrrreth.

Ēarls Konrad dhe Alan Bean fluturuan me sondė dhe e ulėn nė sipėrfaqe tė Hėnės. Ata iu afruan sondės Surveyor 3, njė anije pa pilot qė kishte mbėrritur dy vjet mė parė dhe kishte dėrguar nė Tokė rreth gjashtė mijė fotografi tė Hėnės, para se tė ndalte sė funksionuari.

Konrad zbriti nė sipėrfaqen e Hėnės. “Sipėrfaqja ėshtė e butė, shpresoj tė mos fundosem nė tė”, tha ai dhe zėri regjistrohej nė qėndrėn e kontrollit tė fluturimit nė Tokė.

Alan Bean ndoqi Konradin nė sipėrfaqen e Hėnės dhe tė dy mblodhėn rreth 35 kilogram gurė. Ata lanė aty pesė instrumente shkencore, qė do tė dėrgonin informata nė Tokė.

Para se tė iknin, Bean dhe Konrad vizituan edhe sondėn Surveyor, e cila kishte kohė qė nuk funksiononte. Kėta dy astronautė qėndruan nė Hėnė rreth tridhjetė orė. Pastaj u kthyen nė anijen Apollo, e cila i priste nė orbitė dhe prej andej u nisėn pėr nė Tokė.

Kapsula me tre astronautėt ra nė oqeanin Atlantik, vetėm gjashtė kilometra nga vendi ku po i priste anija e flotės detare.

Gjatė projektit amerikan prej tetė fluturimesh nė Hėnė,vetėm Apollo 13 nuk mundi tė zbriste nė sipėrfaqen hėnore. Tri ditė pas nisjes nga Toka, njė shpėrthim e dėmtoi anijen.

Astronautėt humbėn shumė prej sasisė sė oksigjenit. Atyre iu desh tė anulonin zbritjen nė Hėnė dhe e pėrdorėn sondėn e zbristjes si “varkė shpėtimi”. Oksigjeni i saj i mbajti gjallė gjatė udhės sė kthimit nė Tokė.

Apollo 14 u nis nė janar tė vitit 1971 dhe u ul nė Hėnė nė zonėn Fra Maouro, paksa nė lindje tė rajonit ku kishte zbritur Apollo 12. Fra Maouro ėshtė njė zonė kodrash tė larta, tė krijuara miliona vjet mė pare nga rėnia e njė meteori tė fuqishėm.

Pėr kėtė arsye, shkencėtarėt donin ta studionin kėtė sipėrfaqe. Ata besojnė se nga studimi i tė dhėnave nga Fra Maouro, mund tė sigurojnė infomata tė rėndėsishme rreth historisė sė herėshme tė Hėnės.

Komandant fluturimi i Apollo 14 ishte Alan Shepard. Ai njihej atėhere si amerikani i parė nė Hapėsirė. Stuart Rosa dhe Edgar Miēėll ishin dy anėtarėt e tjerė tė ekuipazhit.

Nė Apollo 14 astronautėt kishin marrė me vete edhe njė pajisje udhėtimi dy rrotėshe, qė do ta pėrdornin pėr tė mbajtur kamerat e mjete tė tjera kur tė zbriznin nė Hėnė.

Ky mjet u krijoi mundėsi tė udhėtonin larg nga vendi i zbritjes, pėr tė mbledhur gurė e pėr tė bėrė eksperimente. Astronautėt mundėn tė ecnin deri nė tre kilometra larg nga sonda.

Edhe pse kishin mjetin dy rrotėsh, Shepard e Miēėll nuk mundėn tė arrinin nė njėrin prej objektivave tė tyre, kraterin e quajtur Kone. Ata nuk kishin mjaft oksigjen pėr tė udhėtuar aq larg dhe u kthyen nė sondėn qė i priste.

Apollo 12 dhe Apollo 14 grumbulluan pėr shkencėtarėt shumė informacione, qė e shtynė Nasa-n tė vazhdonte projektin e udhėtimeve nė Hėnė.

Tre misionet e tjera do t’u lejonin astronautėve tė qėndronin atje mė gjatė. Tani ata do tė pėrdornin njė mjet me katėr rrota pėr tė udhėtuar nė sipėrfaqen e Hėnės. Ky automjet u quajt Rover hėnor dhe punonte me bateri.

Me tė astronautėt mund tė shkonin mė shumė se tridhjetė kilometra larg nga vendi i zbritjes. Roveri hėnor mund tė mbante pajisje me peshė prej 110 kilogramėsh dhe nė tė ishte instaluar edhe njė kamera televizive, qė u dėrgonte stacioneve nė tokė pamje me ngjyra me cilėsi transmetimi.

Ekuipazhi i anijes Apollo 15 pėrbėhej nga atronautėt David Skot, Alfred Uorden dhe Xhejms Irvin. Ata u nisėn nga Toka nė korrik 1971 dhe zbritėn nė Hėnė nė zonėn e quajtur Hadley Rille, afėr Maleve Apenine, nė veriperėndim tė vendin ku ishte ulur Apolli 11.

Astronautėt u kthyen pa problem nė Tokė. Shkencėtarėt u befasuan nga gurėt qė sollėn me vete. Njėrin prej tyre, shkencėtarėt e quajtėn Guri i Gjenezės, sepse besohet tė ketė njė moshė prej 4 miliardė vjetėsh. Sipas shkencėtarėve, ky gur ishte krijuar kur Hėna kishte qėnė nė moshėn e saj mė tė herėshme.

Gjithashtu, dheu qė astronautėt sollėn nga Hėna pėrmbante copa xhami nė ngjyrė portokalli. Shkencėtarėt thonė se ky xham ishte rezultat i materialeve tė krijuara nė njė thellėsi prej 300 kilometrash nėn sipėrfaqen e Hėnės.

Nė prill tė vitit 1972, Apollo 16 u nis pėr nė Hėnė. Nė bord ndodheshin astronautėt Xhon Jang, Thomas Mattingly dhe Ēarls Djuk. Jang dhe Djuk zbritėn nė jugperėndim tė vendit, ku ishte ulur zbritur Apollo 11. Ata qėndruan nė Hėnė 45 orė.

Gjjatė asaj kohe, mblodhėn gurė dhe vendosėn nė sipėrfaqe disa aparate shkencore.

Astronautėt Juxhin Kerman, Harrison Shmid dhe Ronald Evans ishin tė fundit qė udhėtuan nė Hėnė me misionin Apollo 17. Ishte dhjetor i vitit 1972. Kerman dhe Shmid zbritėn nė njė luginė thuajse nė veri tė vendit, ku ishte ulur Apollo 11. Ata qėndruan nė sipėrfaqen e Hėnės 72 orė dhe mė shumė se 24 orė i kaluan duke punuar jashtė sondės, me tė cilėn kishin zbritur.

Kėta astronautė kryen tre udhėtime me Roverin hėnor, duke bėrė fotografi e duke mbledhur gurė. Ata gjithashtu lanė atje edhe shumė pajisje shkencore, qė do tė vazhdonin tė dėrgonin nė Tokė informata tė ndryshme rreth Hėnės.

Kerman dhe Shmid u nisėn nga Hėna mė 14 dhjetor dhe, para se tė largoheshin, lanė atje njė pllakė metalike ku thuhet: “Kėtu njeriu pėrfundoi eksplorimin e parė tė Hėnės.

Shpirti i paqes me tė cilin ata erdhėn le tė pasqyrohet nė jetėn e tė gjitha qenieve njerėzore.” Pllaka metalike me kėtė mbishkrim, sigurisht nė anglisht, ka mbetur nė sipėrfaqen e Hėnės si e vetmja shenjė e pėrherėshme e mbėrritjes sė njeriut atje.

Me Apollo 17 mori fund edhe prodhimi i raketės Saturn 5, si dhe projekti i anijeve Apollo. Eksplorimet e Amerikės me njerėz nė Hėnė kishin pėrfunduar.

Kjo ishte njė kohė e veēantė nė historinė e njerėzimit, sepse pėr herė tė parė njerėzit shkuan pėrtej planetit tė tyre tė vogėl brenda sistemit gjigand diellor. Pas kėsaj, Hėna pėrsėri do tė bėhej e paarritėshme pėr njeriun, por jo pėr imagjinatėn e tij.

Ndonjėherė dėgjohen njerėz qė pyesin: pėrse duhej shkuar nė Hėnė, thjesht nga kureshtja? Pėrgjigjia mund tė jetė edhe ”Po”, sepse ėshtė kurioziteti qė nxit eksplorimin, nga i cili vjen zbulimi i pasuar nga kėnaqėsia, qė e bėn njeriun ta pėrsėrisė deri nė pėrftimin e vlerave dhe aftėsive, tė cilat krijojnė vetėbesim pėr ta hedhur atė nė eksplorime tė tjera.

Parė nga ky kėnd, 40 vjet pas shkeljes sė njeriut tė parė nė Hėnė, njerėzimi duket se ndodhet tani nė fazėn e krijimit tė vetėbesimit pėr eksplorime tė reja.

Por ka nga ata qė thonė se suksesi i katėr dekadave tė mėparshme vėshtirė tė pėrsėritet, apo se njerėzimi ka pėrfituar pak nga ky eksplorim, ose se shkuarja nė Hėnė ishte aventurė.

Dhe shpesh harrohet se epoka e eksplorimeve vetėm nė planetin Tokė, qė filloi rrreth fundshekullit XV, zgjati tė paktėn 200 vjet para se njerėzimi tė shihte pėrfitimet e para: krijimin e kolonive, shteteve a qytetėrimeve tė reja.

Prandaj, edhe sikur pėr kthimin e Hėnės nė njė vendbanim a “koloni” tė pritej 200 vjet tė tjera, pėrsėri do tė ishin pak, sepse sa mė e pėrparuar ėshtė teknologjia e udhėtimeve sot nė krahasim me pesė shekuj mė parė, qindra herė mė larg ishin edhe zonat e eksplorimeve tė dikurshme tė Tokės krahasuar me ato tė Hėnės nė kohėn tonė.

Zbulimi i Hemisiferes perėndimore, me mendėsinė e shek. tė XV, ishte vėrtet “hap i vogėl pėr njeriun dhe hap gjigand pėr njerėzimin”. Gjithashtu, ndėrsa mjetet e sotme tė udhėtimit as qė mund tė krahasohen me ato tė Kristofor Kolombit, edhe eksplorimet nė Hapėsirė kanė zgjuar tė tjera pėrmasa tė kureshtjes njerėzore.

Eksplorimet gjeografike tė shek. XV – XVII nxitėn fantazinė e shkrimtarėve pėr tė krijuar vepra si “Robinson Kruzo”, “Aventurat e Guliverit”, “20 mijė lega nėn det” a “Rreth tokės nė 80 ditė”, ndėrsa sot udhėtimet nė Hapėsirė e kanė shpėnė imagjinatėn pėrtej ēdo kufiri tė menduar ndonjėherė.

Jashtėtokėsorėt, UFO-t, udhėtimi nė tė kaluarėn a nė tė ardhmen, janė ide po aq nxitėse sa ē’ishin dikur ėndėrrat pėr tė shkuar nė zonat e pashkelura ekzotike tė rruzullit tokėsor.
avatar
Ruhan

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Hena, pse njeriu nuk shkon me atje?

Mesazh  Ruhan prej 25.09.10 1:50

Duke qene brenda nje teme te tille po shtoj dhe dicka tjeter por qe ka lidhje me nje trup qiellor shume me afer se planeti Mars dhe eshte pikerisht sateliti jone Hena. Duke lexuar nje material per Ufologjine hasa ne disa deklarata dhe dokumenta qe kane te bene me Henen dhe ate qe mund te kete te fshehte ky trup qiellor dhe qe mbahet e fshehte per masen e gjere te njerezve ne toke.

Sic dihet fluturimi per ne Hene ka nje histori te mbushur me perpjekje, deshtime dhe humbje ne jete njerezore dhe ka lene gjurme ne historine e fluturimeve kozmike. Perpjekja e pare qe mund te quhet si ajo e Apollo 1 deshtoi pa arritur te kaloje orbiten e tokes dhe e astronautet Virgil Grissom, Edward White, Roger Chaffee humben jeten e tyre ne 21 Shkurt te vitit 1967.

Mbas ketij deshtimi u ndertuan edhe 6 anije te tjera kozmike respektivisht Apollo 2-Apollo 6 te cilat te gjitha ben fluturime te shkurtra rreth orbites se tokes ne forme testimi per hapin e passhem me te madh, ate te zbritjes ne hene.

Do te ishte Apollo 8 anija e pare kozmike qe do te afrohej ne siperfaqen e Henes dhe do ta orbitonte ate per dite te tera duke marre informacione fotografike nga atmosfera dhe siperfaqaja e planetit.

Por hapi perfundimtar do te nderrmerrej ne 20 Korrik te vitit 1969 kur me anijen kozmike Apollo 11, astronauti Neil Armstrong dhe Buzz Aldrin do te hynin ne histori si te paret qenie njerezore qe shkelen truallin e henes. QE mbas asaj perpjekje do te beheshin disa fluturime te tjera duke perfshire Apollo 9,10,11,12,13,14,15,16,17 dhe fluturimet per ne hene do te nderpriteshin ne 11 Dhjetor te vitit 1972 me fluturimin e fundit te Apollo 17 dhe uljen e tij ne Hene.

Cfare ndodhi, pse u nderprene fluturimet dhe sidomos cfare ndodhi me Apollo 13 qe ka hyre ne histori madje eshte bere edhe nje film per deshtimin e uljes ne Hene?

Po ti referohemi informacioneve te brendeshme te "rrjedhura" nga NASA qe ne fluturimet e para astronautet kane bere deklarata, madje shume prej tyre jane edhe audio per objekte fluturuese te paidentifikuara qe afroheshin ne anijet komzike tokesore dhe largoheshin me intervale te shkurtra kohe sikur te donin te eksploronin anijen.

Nje gje e tille eshte deklaruar ne nje transmetim direkt te nje fluturimi te Apollos dhe qe ishte transmetik publik por qe u nderpre menjehere nga NASA.

Te gjithe pjesetaret e ekuipazheve te te gjithe Apollove pa perjashtim kane dhene deklarata per objekte te tilla qe uleshin dhe ngriheshin nga siperfaqja e henes dhe qe afroheshin me shpejtesi te madhe drejt tyre. Edhe Apollo 11 qe nga momenti qe ju afrua Henes deri ne zbritjen e tij eshte shoqeruar nda 6 objekte te tilla ne forme diskoidale.

Por misterin me te madh e ka fluturimi i Apollo 13 qe mbas fakteve te dala kohet e fundit nga burime te NASA, nuk ka patur problem te thjesht ne motor apo pajisjet elektrike, por eshte goditur nga nje rreze, nga nje prej objekteve fluturuese te paidentifikuara qe e shoqeronte gjithe kohes.

Kjo ndodhi ne momentin kur apollo po merrte nje drejtim tjeter nga ai i pararendesve te tij dhe po perpiqej te ulej ne pjesen tjeter te Henes. Sic dihet ulja deshtoi dhe ekuipazhi mezi arriti te zbriste ne toke.

Mbas Apollo 13, fluturimet vazhduan edhe me kater apollo te tjere deri te Apollo 17 dhe me pas u nderprene. Por ulja e tyre eshte bere vetem ne zonen e njohur dhe te eksploruar me pare. Jo ne pjesen tjeter te Henes. Pse? Cfare ka ne anen tjeter te Henes qe nuk duhet te shikohet nga syte e tokesoreve?

Pse teleskopi Hubble qe ka nje rreze shikimi prej miliona miljesh dhe qe shqyrton deri kufijte me te larget te sistemit tone diellor apo galaktikes sone dhe me tej, nuk pozicionohet asnjehere ne Hene dhe pse ka deshtuar marrja e fotova nga nje pjese e caktuar e Henes. Mbase nuk keni degjuar per termin ANA e Erret e Henes, por eshte nje pjese e satelitit tone natyral qe nuk mund te kontrollohet nga asnje mjet optik.

Pamjet gjithmone bllokohn, imazhi turbullohet dhe kur perpiqet te zhvillohet me teknologji digitale nuk arrihet asnje perfundim. Pikerisht aty u perpoq Apollo 13 te ulej dhe ulja deshtoi. Pse u godit anija jone kozmike?

3 vitet e fundit mbas berjes me publike te problemit te ufo-ve dhe mbas rritjes se ndergjegjes kolektive per kete problem, numri i deshmive dhe deklaratave nga njerez te perfshire direkt ne fluturime dhe ne organizimin e tyre jane shtuar shume.

Dokumenti me i fundit i dale nga nje grup studiuesish amerikan i quajtur Disclosure Project (Projekti zbulimit te se vertetes) sic do e quaja personalisht,qe ka studiuar me detaje komplet fenomenin e ufo ne token amerikane dhe qe eshte bazuar ne deshmite e njerezve me kompetente te forcave ajrore, sherbimeve sekrete, shkenctareve, ushtarakeve, studiuesve qe kane patur lidhje direkt me fenomenin, tregon qarte dhe deshmon me foto pamje te strukturave ne hene te ndertuara nga qenie inteligjente.

Ndertesa te larta, rruge qe i lidhin, forma te cuditshme catish, disa here sferike, disa here te sheshta, mini pista fluturimi dhe objekte shencore te natyres se sateliteve, teleskopve ose gjera te ngjashme. Keto informacione kane qene gjithe kohes ne dispozicion edhe te NASA por qe jane refuzuar te behen publike.

Kush i ka ndertuar dhe pse nuk arrihet dot te fotografohen nga toka me qartesi, apo nga teleskopet e fuqishem qe pluskojne ne hapesire? Pse nga ajo pjese e Henes dalin gjithmone objektet fluturuese qe duken shume qarte ne pothuajse cdo filmim te bere nga Apollot.

Pse astronautet Michael Collins, Buzz Aldrin, Alan L. Bean, Frank Borman, Vance D. Brand, Ronald B. Evans etj u kercenuan nese flisnin per pamjet qe kane pare. Deklaraten me bombe e ka dhene vete Michael Collins pak dite perpara se te vdiste ne tetor te vitit 2004 duke thene se: Me vjen keq per njerezit e ketij planeti qe nuk e dine se cpo ndodh.

Me vjen keq qe mbahen te fshehta gjera qe gjithe njerezimi do i mirepriste dhe qe do sillnin begatine. Nuk kemi nevoje te shkojme deri ne Mars, skemi nevoje te kalojme sistemin tone diellor, te verteten e kemi ne Toke dhe shume afer saj, ne Hene.

Faktet jane aty, ndertesat, strukturat e ndertuara nga qeniet inteligjente jane aty. Dhe vete mjetet e tyre fluturuese levizn ore e cast.... I bej thirrje qeverise amerikane ti japi fund heshtjes dhe te shpalosi te verteten sic e dine ata prej me shume se gjysem shekulli.....

Nder te tjera fjala qe Collins thote eshte: Mjaftoni te mendoni, pse nuk po shkojme me ne Hene dhe ca na ndalon te eksplorojme ate komplet sic eshte. Ca ka ne pjesen e erret te Henes qe nuk duhet ta shohim ne. Une e kam pare, kam qene me fat ose jo kete se di, po uroj te gjithe njerzimin nje dite te shohi ate qe kemi kaq afer.

avatar
Ruhan

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  Luli prej 07.12.10 0:53

NASA ndėrton bazė sekrete nė Hėnė?Google ka publikuar imazhe tė reja tė Hėnės, dhe spekulohet se nė sipėrfaqen e saj mund tė ndodhet edhe baza sekrete e NASA-s. Nė fakt, imazhet tregojnė ndėrtesa tė papėrcaktuara mbi 9 metra, tė cilat janė rregulluar nė formėn e grilave.

Siē shkruan “Sun”, menjėherė kanė filluar spekulimet se fjala ėshtė pėr bazėn e NASA-s nė Hėnė. Megjithatė, ekspertėt demantojnė euforinė e shkaktuar, duke argumentuar se ka shumė tė ngjarė se fjala ėshtė “pėr paqartėsi nė imazhet satelitore”.

Sido qė tė jetė, koha, ndoshta edhe publikimet e ardhshme tė WikiLeaks, do tė tregojnė se kush ka tė drejtė.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

GENJESHTER E KULLUAR

Mesazh  giuliomanni prej 12.03.11 14:08

NUK ESHTE E VERTETE SE NJERIU KA SHKELUR NE HENE, DHE KJO ESHTE FAKT DHE PER KETE KA DESHMI TE PAKONTESTUESHME. INCIZIMET E BERA JANE VIDEO-MONTAZHE TE BERA NE NJE STUDIO FILMIKE, TE CILAT FATKEQESISHT JANE ZBULUAR FALE TEKNOLOGJISE MODERNE.
PASTAJ SI ARGUMENT TJETER MUNDE TE EDHE KJO: SOT KEMI TELESKOP TE FUQISHEM QE KAPIN PLANETE DHE GALAKSI TE NDRYSHME QE JANI ME QINRA APO MIJERA VJET DRITE LARG TOKES, MIREPO PSE NUK KEMI ASNJE FOTO PREJ HENES, A KETA TELESKOP KANE FUQI TE FOTOGRAFOJNE OBJEKTE EDHE ME TE VOGLA NE HENE. A NUK ESHTE PER TE DYSHUAR KJO ?
MANDEJ KA DESHMI SE NE HENE JETOJNE "ALIEN" - JASHTETOKSOR TE CILET E KONTROLLOJNE BOTEN TONE PERMES FORMAVE TE NDRYSHME.
SHPRESAT MBETEN VETEM TE ALLAHU XH.SH. SEPSE AI E DIN ME MIR SE CKA DHE PSE DUHET TE NDODHE.
DO TE ME PELQENIN KUNDER ARGUMENTET RRETH KESAJ.
RRESPEKT TE GJITHEVE, FLORIMI.

avatar
giuliomanni

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  abdullah prej 19.03.11 12:52

E vleresoj mendimin tend sepse edhe nje teori e shkencetareve thone se njeriu nuk ka shkelur ne hene, shikoje kete video:


dhe ketedhe une besoj se njeriu akoma nuk ka shkelur ne hene.
avatar
abdullah

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  Besar_mulaku prej 20.03.11 5:18

as shkruajti:
estilen shkruajti:Mos ndoshta njeriu e ka prejardhjen nga..... hiēi......?

Sepse sipas disave nga majmuni (evolucioni) nuk llogaritet.

Edhe teorine e zbritjes se njeriut nga hena e degjoi per here te pare, sepse nga studimet e materialeve te sjella nga Hena rezulton se sipas te gjitha analizave hena ka nje strukture si toka dhe mendohet qe te kete qene pjese e Tokes, dhe jo e kunderta...


Me sa e kom pa un nje dokumentar hena eshte krijuar nga disa "mbeturina" te tokes...edhe per mendimin tem prejardhjen ne njerezit e kem qysh thot All-llahu motra e vllazni...Ademit e Haves

Ani vlla, n'rregull krejt. E Ademi dhe Hava prej kah e kane prejardhjen? Sipas fese islame nga dheu, kurse shkenctarisht nga majmuni... Une i perkas fese muslimane, por gjith bie ndesh me kete nocionin nga "dheu" e kemi prejardhjen, (sepse se kap logjika kurqysh:S) Poa Allahu Cka nuk ben:D SE DI.
Tash mendimi jem eshte (mos me gjykoni per te keq), se Bota jone kur u kriju, se pari jane formuar njeqelizoret, shumeqelizoret e kshtu me rradhe duke evolu. Edhe kafshet me heret kane qene me ndryshe disa specje edhe jane zhdukur... E sa i perket "statujes" mendoj qe eshte rren e kullume. Amerika qysh heret e filloi garen hapesinore me Rusine dhe (mendoj) se per te dale fitimtare ne kete lufte, ata e kane bere nje skene-montazhe kinse kemi shkelur ne hene. Mirepo me vone nga teknike te ndryshem eshte konstatuar se s'eshte e mundur qe flamuri te valezoje ose ose rrezet e Diellit nuk perputhen poqese kishte me qene reale. Prandaj Apollo 11 smendoj se eshte i vertete andaj edhe statuja nuk eshte e vertete, nese thone se eshte sjelle nga misioni Apollo 11. Pajtohem edhe me nje anetar te ketij forumi qe tha: Si eshte e mundur qe ne mision te pare dhe menjehere aq shpejt e gjeten nje figure apo statuje si e quajne aq shpejt
Edhe nje gje, per alienet ... Nese ne nje sistem planetar si i yni te pakten ka jete, atehere sa yje jane gjithsejt, me miliona. Sma merr mendja qe ne jemi te vetmit fatlum qe e gezojme kete privilegj
Ja dhe nje video qe tregon kete genjeshter
avatar
Besar_mulaku

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Statuja ne Hene

Mesazh  Nikolaos prej 20.03.11 13:36

Se pari dua te theksoj se eshte e pamundur jeta ne Hene per disa arsye:
Nje dite ne hene eshte e barabarte sa 15 dite tokesore cka do te thote qe njera faqe e henes rri 15 dite perballe Diellit (pa u bere nate) dhe kjo e con temperaturen deri ne 130 grade nxehtesi. Ndersa faqja tjeter e henes (aty ku eshte nate), zbret deri ne -170, pra kjo e ben te pamundur jeten ne Hene. Askush nuk mund te mbijetoje me keto temperatura.
Se dyti ky njoftim mund te jete nje mashtrim per te terhequr vemendjen, sepse ky lajm nuk ka pse te perhapet kaq vone. Per cfare arsyeje do ta mbante te fshehte Nasa? pastaj nese eshte gjetur nje objekt, mund te kete edhe objekte te tjera, ku jane ato? Nuk mund te kete vetem nje.
se treti nese eshte gjetur vertete kjo statuje atje, nuk do te thote domosdoshmerisht qe atje ka pasur jete. Mund ta kete ēuar apo krijuar dikush tjeter statujen atje, siē jane Ufot per shembull, ose ose ndonje qyteterim shume i larget qe mund te kete ekzistuar. Por per jete Hena nuk i ka pasur kurre kushtet e saj, as nuk do t'i kete. Shkencetaret po mundohen te pershtasin Marsin per jete dhe jo Henen sepse e dine shume mire qe eshte e pamundur jeta ne Hene.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  Nikolaos prej 20.03.11 14:32

elsa shkruajti:Kjo mund te jete e vertete.

Ajo race mund te jete zhdukur nga nje meteor, nga uria {nga siperfaqja e vogel e henes njerezit nuk kane pasur me se te ushqehen keshtu qe kan kaluar ne kanibalizem} po sikur ndonjeri te kete zbritur ne toke e prejardhja jone te jete prej tyre?

Une nuk besoj se prejardhja e njeriut eshte nga majmuni.
Pse nuk ndodh sot qe nje majmun ne nje kafaz te shenderrohet ne njeri? Pres pergjigje.

Majmuni nuk mund te shnderrohet ne njeri brenda nje periudhe te shkurter, evoluimi kerkon qindra ose mijera vjet dhe ne nuk mund ta vertetojme kaq kollaj. Majmuni nuk shnderrohet por femija i tij mund te linde i perafert me njeriun, femija i femijes mund te behet njeri e keshtu me radhe. Pastaj eshte me e logjikshme dhe me e pranueshme qe njeriu ta kete prejardhjen nga majmuni se sa nga dheu. Ashtu si krimbi behet flutur, edhe majmuni qe ngjan shume me njeriun mund te evoluoje ne njeri sipas kushteve natyrore.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  ari0158 prej 27.03.11 1:10

si ka mundsi sapo shkeli apolloja ne hene, bani 10 metra ecje ne kembe dhe gjeti statujen e vogel?????????????????
avatar
ari0158

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  Odin prej 29.10.12 10:40

Shkencėtaret e Harvardit: Hėna dikur ka qenė pjesė e TokėsNjė teori e re e nxjerrė nga dy shkencėtare tė Universitetit tė Harvardit sugjeron se Hėna dikur ka qenė pjesė e Tokės dhe u shkėput prej saj pas pėrplasjes sė fuqishme me njė trup tjetėr qiellor.

Nė njė studim tė botuar nė revistėn ‘Science’ dy studiueset, Sarah Stewart dhe Matija Cuk janė shprehur se teoria e tyre do tė shpjegonte shumė mirė edhe faktin pse Hėna ka njė pėrbėrje aq tė ngjashme kimike dhe gjeologjike me Tokėn.

Sipas shkencėtareve, Toka rrotullohej shumė shpejt nė kohėn kur ėshtė formuar Hėna dhe njė ditė zgjaste 2-3 orė. Si rezultat i shpejtėsisė me tė cilėn ajo lėvizte, mund tė jetė krijuar mundėsia e depozitimit tė madh tė materialit prej saj, nga i cili ėshtė formuar gradualisht Hėna.

Nė bazė tė teorisė sė tyre, dy shkencėtaret pretendojnė se me kalimin kohės, shpejtėsia me tė cilėn rrotullohej Toka u zvogėlua gradualisht pėr tė arritur shpejtėsinė e sotme tė rrotullimit, falė ndėrveprimit tė gravitetit mes orbitės sė saj rreth Diellit dhe orbitės sė Hėnės rreth Tokės. Teoria e tyre ėshtė shumė e ndryshme nga ajo qė ekziston deri mė tani mes shkencėtareve, se Hėna u krijua nga materiali i njė trupi gjigant qiellor qė goditi Tokėn.

Megjithatė, dy shkencėtaret qė kanė hedhur teorinė nė fjalė janė personalitete tė rėndėsishme dhe tė pėrgatitur tė fushės: Stewart ėshtė profesoreshė e shkencave planetare nė Harvard, ndėrsa Cuk ėshtė astronome e Instituti SETI, organizatė jofitimprurėse pėr kryerjen e projekteve hulumtuese dhe arsimore qė kanė tė bėjnė me jetėn jashtėtokėsore.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Misteret e Henes

Mesazh  elektronika prej 29.10.12 14:56

Me cudisin pergjigjet e disa anetareve. Pergjigje pa baze. Disa me arsyetim te ngushte tokesor dhe disa te tjere me baze fetare. Elsa shkruan qe pse nje majmun nuk behet njeri per 2 jave qe e mbajme ne kafaz!!!????. Sa mire do te ishte qe evolucioni i specieve te behej kaq shpejt.  

Disa skeptike thone qe ne nuk kemi shkuar fare ne Hene, qe keto jane shpifje amerikane etj. Une nuk e di se cfare faktesh me shume duan qe te besojne !!??. Permendin flamurin qe valon ne Henen pa ajer, Neil Armstrong e thote qe ne i vendosem nje shkop qe te rinte drejt por ju nuk doni ta degjoni. Nuk eshte e thene qe Hena te kete qene patjeter e banuar meqenese gjetem gjurme jete.

Atje thjesht mund te kene ndaluar. Ndersa per shfaqjen e UFO-ve ka dhe nje mister tjeter qe nuk eshte thene ketu. Hena eshte bosh nga brenda! Pra ata mund te jetojne brenda saj ne dhoma hermetike dhe nuk kane nevoje per bimesi, per tu ngrohur, apo per tu ftohur, nga ndryshimi i madh i temperaturave. Pse si kane thene me pare amerikanet apo NASA keto informacione ???. E thjeshte, ishte lufta e ftohte, sekrete ushtarake, supermaci, mos tronditje besimi tek njeezit etj. Arsye ka pa fund. Eshte informacion i gabuar ai qe dini se perberja e Henes eshte si ajo e tokes. Eshte komplet tjeter perberje kimike dhe nuk ngjan aspak me Token. Asnje arsyetim nuk me bind qe Hena eshte formuar nga Toka si pasoje e rrotullimit te shpejte te saj. Pyesin pse nuk e fotografojne Henen nga teleskopet hapesinore?

Shkruesi i pergjigjet kesaj pyetjeje qe ne fillim te shkrimit per pamje te turbullta nderhyrje etj. Por me duket se ju nuk e lexoni shkrimin ose nuk e kuptoni. Apollo 13 kthehet me "shpirt nder dhembe" sepse u qellua nga nje UFO, aresyeja : sepse ajo mbante ne bord nje ngarkese nukleare per te shkaktuar nje test sizmik per te vertetuar edhe njehere dyshimin se ajo ishte bosh. Une do te hap nje teme te re per misteret e Henes. Keto qe thashe ketu jane shume pak nga moria e mistereve te saj.
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........63


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  Flavius prej 29.10.12 16:58

2 Shkencėtarė rusė Alexander Scherbakov dhe Mike Vasin kanė avancuar teorinė rreth hėnės nė vitin 1970:
Hėna ėshtė Krijim i njė inteligjence Jashtėtokėsore.
Sipas tyre, hėna nuk ėshtė njė satelit me origjinė natyrore, por ka qenė i modifikuar nė njė mėnyrė apo njė tjetėr nga jashtėtokėsorėt qė tė pėrdoret si satelit.
avatar
Flavius

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  Ariu prej 31.10.12 16:30

Auuuuu.
Njeri ndryshe tjetri ndryshe.
Ca po behet?
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

57


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  Jetmira prej 26.12.13 12:05

Ne rradh te pare per sa i perket Henes nuk eshte ndonje mister i madh, sepse interesi per te harxhuar miliarda dollar per te ber cmenduri ne hene dhe per te varferuar nje planet te tere nuk eshte i domosdoshem apo i dobishem. Ky artikull eshte konsumuar shume here dhe pothuajse gjendet ne cdo website, dhe jeta vete nuk ka kuptim nese ne do dinim gjithcka rreth saje apo mistereve, kshu qe shume gjera mbahen sekret qoft per te miren e planetit tone dhe qoft per arsye sigurie... : )
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  Berti69 prej 30.12.13 0:08

Kush e ‘parkoi’ henen ne orbite te persorur rrethore perqark Tokes?Pavaresisht 6 vizitave te shpallura nga austronautet amerikane nga 1969-1972, Hena mbetet nje mister te cilit i referohen te gjithe shkencetaret. Zgjidhjet e ketij misteri mund te perfshijne ne vete edhe aspekte aliene per Henen tone aq te njohur.

I quajtur “Rosetta Stone” i planeteve, nga Dr. Jastrow, drejtori i pari i Komitetit Eksplorues Henor NASAs, shkencetaret kane shpresuar se studimi i Henes mund te gjeje shume zgjidhje te mistereve qe deri tani kane mbetur te tilla ne sistemin tone diellor.(fotoja e meposhtme)

Gjithesesi, pas 6 vizitave ne Hene, Rosetta Stone henore mbetet perseri nje mister. Hena eshte me e nderlikuar nga sa kishim besuar. Nuk eshte thjesht nje top i ngrire ne hapesire dhe kohe prej biliona vitesh, por guret e gjetur nga Apollo mbajne te dhena rekord per nje sere misteresh, prej te cilave mund te te mbahet fryma.

Perkrah ketyre mistereve dhe anomalive, eshte fakti se Hena eshte shume me e vjeter nga sa kishim menduar apo imagjinuar me pare, madje ndoshta edhe me e vjeter se vete Toka dhe Dielli. Duke ekzaminuar gjurme shkembinjsh te djegur ne Hene nepermjet rrezeve kozmike, shkencetaret kane zbuluar se ato jane biliona vjecare. Disa jane te datuara rreth 4.5 bilione vite me pare, shume me pare sesa vete Toka dhe Sistemi Diellor.

Hena ka te pakten tre shtresa te ndryshme shkembinjsh. Perkunder idese se objektet me te renda fundosen, shkembinjte me te rende te Henes gjenden ne siperfaqe. Ka gjithashtu nje shperndarje jo te njetrajtshme ne shperndarjen e mineraleve.Nese Toka dhe Hena jane krijuar ne te njejten kohe, prane njera tjetres, perse nje trup qiellor ka gjithe ate hekur (Toka) dhe tjetri (Hena) jo dhe aq?

Ndryshimet sugjerojne se Toka dhe Hena kane qene dikur shume larg njera-tjetres, dhe kjo te con ne idene e paaftesise se astrofizikanteve per te shpjefuar ekzaktesisht sesi Hena u be satelit i Tokes.

Hena eshte jashtezakonisht e thate dhe nuk duket te kete patur ndonjehere uje ne te, ne sasi thelbesore. Asnje nga shkembinjte e Henes, pavaresisht se ku jane gjetur, nuk permban uje apo molekula uji, te perfshire ne minerale. Perseri Apollo 16 me astronautet perkates, gjeten se shkembinjte e Henes permbanin sasi te vogla hekuri. Meqe oksidimi kerkon oksigjen dhe hidrogjen te lire, u mendua se Hena mund te permbaje disi uje.

Per me teper, mjetet e lena pas nga misionet e Apollos i derguan sinjale tokes ne 7 Mars te vitit 1971, per nje lloj gjurme uji qe mund te kete pershkuar siperfaqen e Henes dikur. Meqe mund te kete patur uje ne atmosferen pa ajer te Henes, e cila sillet si era ne Toke, pyetja qe lind eshte: Nga buron ky uje? Nga e ka origjinen?

Reja e avullit zgjati 14 ore dhe mbuloi nje zone prej 161 kilometer katrore, qe sipas fizikanteve Dr. John Freeman, Jr. dhe Dr. H. Ken Hills te Universitetit te Rice-s, eshte nje nga zbulimet me emocionuese qe lidhen me ekzistencen e ujit ne Hene. Te dy fizikantet deklaruan se avulli i ujit vinte nga perbrenda Henes, dhe ndoshta si pasoje e nje termeti atje.

Zyrtare te NASAs shtruan pyetje me te zakonshme. Ata spekuluan se dy pajisje te lena atje nga Apollo 16, qe permbanin 27 kg dhe 45 kg uje, nuk funksionuan maksimalisht dhe u shkaterruan duke cliruar perberjet e tyre.

Freeman dhe Hills refuzuan ta pranonin kete shpjegim, duke theksuar se keto dy pajisje, faktikisht nga Apollo 12 dhe 14, ishin rreth 180 km larg dhe avulli i ujit u pa me te njejtin fluks ne te dyja anet edhe pse instrumentet ishin vendosur ne drejtime te kunderta. Edhe skeptiket pranuan se asnje pajisje nuk mund te shkaktonte 161 km katrore avull.

Shkembinjte e Henes u gjeten te magnetizuar – jo mjaftueshem fort sa per te terhequr hekur, por ishin magnetike gjithesesi. Per me teper, nuk ka fushe magnetike ne Hene. Pra, nga erdhi ky magnetizim?

Prezenca e sasive te medha te shkembit te shkrire dhe solid, prezantojne gjithashtu nje mister. Keto masive shkembore nuk thone asgje pervec laves se ngrire. Eshte zbuluar tashme, dhe eshte konfirmuar, se disa nga krateret e Henes kane origjine te brendshme. Nuk ka perseri asnje lidhje me faktin se Hena mund te kete pasur dikur shperthime vullkanore.

Nje tjeter ceshtje eshte se pothuajse e gjitha, ose kater te pestat e ketyre masiveve jane te perqendruar ne ate hemisfere te henes qe sheh gjithmone nga Toka. Nga ana tjeter e Henes, ka shume pak te tille, dhe per kete arsye i referohemi si ‘ana e erret’. Megjithate, ana e erret dhe e larget e Henes, eshte e populluar me se shumti me kratere dhe zona malore.

Duke krahasuar pjesen tjeter te Henes, shkembinjta jane relativisht te zhveshur nga krateret, gje qe sugjeron se krateret kane qene te mbuluar nga rrjedha e laves vullkanike. Duke i shktuar ketij misteri edhe faktin se masa qarkullore ne sasi te medha, shtrihen 32-64 km nen qendren e masiveve shkembore te Henes.

Keto masa qarkullore u zbnuluan per shkak te dendesise se crregullt te orbitave te pajisjeve tokesore, kur fluturonin siper tyre. Nje shkencetar propozoi se keto masa qarkullore jane meteorite hekuri te rende, qe kane ardhur ne Hene kur ajo ishte e bute dhe ne kohen kur po merrte forme. Kjo teori nuk mbahet me pasi shiu i meteoreve do te kishte shkaktuar avuj ne kontakt me siperfaqen e Henes, per shkak te shpejtesise se tyre.

Nje tjeter shpjegim i zakonshem jepet per masivet qarkullore si veshje te ardhura nga lava vullkanike, por skeptiket thone se lava nuk do te kishte mundur te mbulonte kete pjese te madhe. Por nuk mund gjithashtu te mendohet se keto disqe jane formuar per shkak te aksidenteve apo koicidencave.

Ndermjet 1969 dhe 1977, misioni i Apollo’s perfshiu nje pajisje sizmografike qe regjistroi 3000 termete te henes ne cdo vit operimi. Shume nga vibrimet ishin te vogla dhe te shkaktuar nga shi meteoresh. Por shume te tjere vinin nga brendesia e Henes. Mendohet dhe besohet, se keto termete shkaktohen nga terheqja gravitacionale e planetit Toke, pasi shumica e tyre ndodhin kur Hena eshte me afer Tokes.


Dicka ndodhi ne vitin 1958 ne kraterin Alphonsus te henes, qe hodhi poshte idene se aktiviteti i brendshem i termeteve te Henes ishte thjesht levizje guresh. Ne muajin nentor te atij viti, astronomi i Bashkimit Sovjetik, Nikolay A. Kozyrev, cuditi boten shkencore duke fotografuar shperthimin e pare te gazit ne Hene, afer kulmit te kratereve. Kozyrev kapi edhe nje shkelqim te kuq, qe eshte karakteristike e permbajtjes se karbonit, cka duket se levizte dhe u zhduk pas nje ore.

Disa shkencetare refuzuan te pranonin gjetjet e Kozyrev-it derisa austronautet e Lowell Observatory arriten te shihnin vete keto shkelqime te kuqe ne kreshtat e rajonit Aristarchus ne vitin 1963. Disa me vone, drita shumengjyreshe ne Hene, u pane te zgjasnin me teper se nje ore, dhe u vezhguan nga dy Laboratore te ndryshem.

Dicka po ndodhte brenda Henes me vullkanicitet te vdekur. Cfaredo te kete qene, ndodh gjthmone njesoj dhe ne te njejten kohe. Ndersa Hena afrohet me Token, sinjale sizmike regjistrohen nga stacione te ndryshme ne siperfaqen e Henes. Eshte e veshtire te pranosh kete levizje si nje fenomen natyral. Per shembull, nje pjate e thyer artificialisht mund te dridhet ne te njejten menyre sa here qe Hena kalon afer Tokes.

Ka prova qe tregojne se Hena mund te jete bosh perbrenda. Studime ne shkembinjte e Henes kane treguar se brenda Henes gjerat jane ndryshe krahasimisht me cfare ka brenda Tokes. Pra, manteli i Henes duket shume i vogel, madje joekzistent.

Ne vitin 1962, shkencetari i NASAs, Dr. Gordon MacDonald theksoi se “ Nese te dhenat astronomike te gjetura jane reduktuar, eshte gjetur se te dhenat qe kerkohen per mantelin e brendshem te henes, mund te jene me pak te dendura sa pjeset e jashtme te saj. Sigurisht, do te dukej sikur Hena eshte bosh perbrenda nga nje sfere homogjene.”

Austronauti i Apollo 14, Dr. Edgar Mitchell, duke gjurmuar mundesite e Henes boshe, pranoi se meqe materialet e renda te Henes ndodhen ne siperfaqe, eshte shume e mundshme qe shpella gjigande te gjenden nen mantelin e Henes.

Eksperimentet e Orbites se Henes jane permiresuar se fundmi, duke na treguar se me njohurine qe kemi per fushen magnetike dhe gravitacionale te Henes, kjo e fundit ka nje brendesi boshe, e cila na duket e frikshme.

Pse e friskshme? Kuptimi i kesaj u dha nga astronpmi Carl Sagan, qe ne vitin 1966 punonte per Jeten Inteligjente ne Univers: “Nje satelit natyror nuk mund te jete nje objekt bosh nga brenda”.

Prova me e habitshme qe Hena mund te jete bosh erdhi ne Nentor te vitit 1969, kur Apollo 12, pasi mori komanden, eksperimentoi ne Hene duke krijuar nje termet artificial nga perplasja e jashtme. Pajisja ultra-sensitive e Apollo 12 kapi dicka te jashtezakonshme dhe te papritur – Hena e rivibroi njesoj si nje sile shkolle per me teper se nje ore.

Vala e vibrimit mori te pakten 8 minuta derisa te arrinte kulmin, dhe me pas intensiteti i dridhjes filloi te binte. Ne nje konference ne ditet e sotme, nje nga bashkepunetoret e ketij eksperimenti, Maurice Ewing raportoi se shkencetaret kishin deshtuar per te shpjeguar kete vibrim: “Persa i perket kuptimit te kesaj, nuk dua te bej ndonje parashikim apo interpretim. Por nese do e kishim bere kete eksperiment me nje kembane ne kishe, rivibrimi nuk do te kishte zgjatur me teper se 30 minuta.”

Me vone u mendua se vibrimet e vogla kishin vazhduar ne Hene per me teper se nje ore. Fenomeni u perserit ne stadin e trete te Apollo 13 qe me radio-komandim derguan te perplasej ne Hene 11 ton TNT (eksploziv). Sipas NASAs, kesaj here Hena reagoi si nje gong. Nje pajisje sizmike mati se lekundjet vazhduan rreth 174 km larg vendit te perplasjes. Regjistrimet treguan se rivibrimet zgjaten per te pakten 3 ore e 20 minuta, dhe u zgjeruan deri ne 35-40 km.

Studime te metejshme te bera nga dora e njeriut, sollen rezultate te ngjashme. Pas nje impakti tjeter, hena rivibroi per 4 ore. Keto dridhje valesh paten gjithashtu nje problem dendesie, cka riforcoi hipotezen e Henes Boshe. Shkencetaret shpresuar ta regjistronin impaktin qe mund te kishte nje perplasje e nje meteori te madh mjaftueshem, per te shkaktuar vale shoku ne siperfaqen e Henes. Kjo mundesi erdhi ne Maj te vitit 1972, kur nje meteor i madh gozhdoi Henen me nje ekuivalence force prej 200 tonesh TNT. Pas ketyre valeve te derguara thelle ne brendesi te Henes, shkencetaret u habiten kur zbuluan se asnje prej ketyre valere nuk u kthye mbapsht, duke konfirmuar se ka dicka ne brendesine e Henes, qe mungon.

Dr. Farouk El Baz tha: “Ka shume shpella te pazbuluara qe dyshohet se egzistojne ne brendesi te siperfaqes se Henes. Shume eksperimente jane bere per te gjetur keto shpella.” Rezultatet e ketyre eksperimenteve nuk jane bere publike ende.

Ne dukje te pare Hena eshte nje trup qiellor me nje guaske te forte te jashtme, dhe boshllek te brendshem, apo inekzistence. Guaska e Henes permban minerale ne dendesi te medha si titan, qe eshte perdorur ne Toke per ndertimin e aeroplaneve dhe mjeteve hapesinore.

Shume njerez, ende mbajne mend te kene pare austronaute ne TV te kerkojne ne thellesi te Henes. Ata kane arritur te germojne vetem disa metra pavaressht pajisjeve te dizenjuara posacerisht per ate pune. Misteri i siperfaqes se ngurte te Henes, u lidh edhe me gjetjen e metaleve te procesuara (te ngjeshura).

Ekspertet u surprizuan kur gjeten shkembinjte henore te permbanin bronx dhe tunxh, mu prane perberjeve te titanit te paster. Uraniumi 236 dhe Neptunimi 237 – elemente qe nuk jane gjetur ne natyren tone – u zbuluan ne shkembinjte e Henes. Ndersa perpiqemi te shpjegojme ende prezencen e ketyre metaleve atje, shkencetaret ishin edhe me te habitur kur mesuar per copezat e hekurit qe ishte imun nga ndryshku.

Ne vitin 1976, Associated Press raportoi se Sovjetiket kishin shpallur zbulimin e copezave te hekurit, qe nuk ndryshket, te sjella ne toke ne porveza, nga misioni i paemer ne Hene ne vitin 1970. Eshte i panjohur per ne hekuri qe nuk ndryshket, nuk gjendet ne natyre, dhe eshte pertej teknologjise se Tokes.

Padyshim, misteri me i madh qe ka ndodhur ne hene eshte i lidhur me nje teori serioze qe origjina e Henes vjen nga ndarja e saj nga Toka prej nje perjetesie kohe me pare ( pasi nuk dihet koha e sakte qe Hena mund te jete shkeputur nga Toka).

Edhe pse asnje nuk mund te thote me vendosmeri se nga cila pjese e Tokes origjinoi Hena, shume spekulojne se humbja e materialit te tokes ne sasi ne medha, shpjegon kete fenomen, qe formoi edhe Oqeanin Paqesor. Gjiothesei, kjo ide u hodh poshte kur u zbulua se ka shume pak ngjashemri midis perberjes se Tokes sone, dhe Henes.

Nje teori e fundit, shpjegon se Hena u krujua nga tepricat e mbetura ne hapesire, perpara Tokes. Ky koncept, ishte i pakapshem per shkak te teorise gravitacionale, cka shpjegon se nje objekt i madh akumulon material nga jashte, duke mos lene asgje per formacionin e nje tjeter trupi te madh. Tani pranohet gjeresisht se Hena origjinon nga diku tjeter, dhe hyri ne sferen gravitacionale te Tokes, ne te kaluaren e larget.

Ketu ka shume teori – njera prej tyre thote se Hena ishte fillimisht planet qe u perplas me token duke krijuaj teprica qe u kombinuan per te formuar Henen qe shohim sot. Te tjera teori thone se Hena, ndersa sillek afer Sistemit tone Diellor, u kap nga fusha gravitacionale e Tokes, dhe u pozicionua ne orbiten e Tokes.

Asnje nga keto teroi nuk eshte gjitheperfshirese dhe nuk ta mbush mendjen per shkak te mungeses se provave qe tregojne se as Toka as Hena nuk duket te kene qene fizikisht te prekura nga nje takim i se kaluares. Pra nuk e kane prekur ndonjehere njera-tjetren. Nuk ka teprica ne hapesire qe te tregojne per nje perplasje te se kaluares dhe nuk shfaqet asgjekundi se Toka dhe hena jane zhvilluar gjate se njejtes periudhe.

Per sa i perket teorise se ‘kapjes’ ne orbiten e Tokes, shkencetari Isaac Asimoc, i njohur per punet e tij fantashkencore ka shkruar: “Eshte shume e madhe Hena per te qene e kapur nga Toka ne orbiten e kesaj te fundit. Shanset e kesaj ndodhie jane shume te vogla qe te shpjegojne orbiten qarkore te Henes rreth Tokes. Asimov ishte i sakte ne konsideraten qe kishte per orbiten e Henes: “ Nuk eshte vetem nje orbite pothuajse e persosur rrethore, por vetem njera e ane e saj eshte gjithmone perballe Tokes, me shume pak variacione. Me sa dime ne, eshte sateliti i vetem natyror me nje orbite te tille.”

Kjo orbite rrethore eshte teper e cuditshme per ne duke marre ne kosiderate faktin se qendra e mases se Henes shtrihet 1.6 km me afer Tokes sesa qendra gjeometrike e saj. Ky fakt i vetem duhet te prodhoje nje orbite te crregullt, te paqendrueshme, per shkak se nje top me mase te madhe jashte qendres, nuk rrotullohet asnjehere ne nje vije te drejte. Per me teper, pothuajse te gjithe satelitet e tjere ne sistemin tone diellor, shtrihen ne orbiten qe sheh nga ekuatori i paleneteve te tyre.

Orbita e Henes shtrihet ne menyre te cuditshme afer orbites se Tokes rreth Diellit, ndersa Orbita e Tokes rreth Diellit eshte eliptike (jo plotesisht qarkore) me rreth 5 grade. Po t’i shtosh kete fakt Henes, edhe pse duke mohuar idene se eshte shkaktuar nga terheqja gravitacionale e Tokes, perseri do te flisnim per nje bote te pabalancuar.

Duket e pamundur qe nje gje e tille te bjere ne nje orbite kaq precize dhe qarkore. Eshte magjepses ky fakt, aq sa shkrimtari William Roy Shelton, shkruan: “Eshte e rendesishme te mbajme mend se dicka ka terhequr patjeter Henen ne udhetimin e saj te persosur rrethor perqark Tokes.”

Njesoj si nje anije kozmike si Apollo qe rrotullohet cdo 90 minuta rreth Tokes, ndersa i duhet te pershkruaje 28.968 km per te qendruar ne orbite. Ndaj dicka duhet t’i kete dhene Henes kete precizion qe kerkohet per shpejtesine e saj, peshen dhe lartesine.

Ceshtja eshte se nuk ka fare mundesi qe nje objekt thjesht te vije ne kombinimin e duhur te faktoreve qe kerkojne nje orbite kaq te persosur. Dicka e ka shtyre henen ne ate lartesi, ne ate rruge dhe me ate shpejtesi. Pyetja eshte: Cfare eshte kjo ‘gjeja’ qe e ka shtyre?

Nese precizioni dhe orbita e qendrueshme e Henes shihet si koicidence, a shihet gjithashtu i tille fakti se Hena eshte ne distancen e duhur per nga Toka per ta mbuluar teresisht Diellin gjate nje eklipsi?

Ndersa diametri i Henes eshte 3476 km krahasimisht me Diellin gjigand prej 1.390.473 km, kjo nuk perben problem per pozicionin e duhur te Henes, qe ne keto raste arrin te bllokoje kuroren djegese te Diellit kur gjendet mes tij dhe Tokes.

Asimov shpjegon:
“Nuk ka asnje arsye astronomike perse Hena dhe Dielli perputhen kaq shume bashke. Eshte koicidenca me absurde, dhe vetem Toka nder te gjithe planetet eshte e bekuar me kete ‘mode’.”

A eshte vertet koicidence? Si e shpjegoni faktin se Hena ka ende te tjera mistere te pazbuluara?

Ne korrik 1970, dy shkencetare ruse, Mikhail Vasin dhe Alexander Shcherbakov publikuan nje artikull te titulluar: “A eshte Hena krijimi i Inteligjences Aliene?”. Ata avancuan ne teorine e tyre se Hena nuk eshte teresisht nje bote natyrale, por nje planetoid qe ishte i boshatisur perpara nje perjetesi vitesh, ne largesite e hapesires, dhe per ta sjelle ketu jane dashur teknologji superiore krahasimisht me ato te Tokes.

Makineri te medha u perdoren per te shkrire shkembinjte nga siperfaqja e Henes. Mbrojtur nga nje guacke e vogel e brendshme, plus e rikonstruktuar nga nje shtrese guacke metalike shkembore, krateret gjigande udhetuan neper hapesire per t’u ‘parkuar’ perfundimisht ne orbiten e Tokes. Ja perse duket kaq imagjinare kjo teori.

Ne teorine e tyre, Vasin dhe Shcherbakov shkruajne: “Jemi duke braktisur rruget tradicionale te te kuptuarit e perbashket, dhe kemi arritur ne nje teori qe mund te dukur fillimisht e pabaze dhe nje fantazi e papergjegjshme.”

Por sa me shume informacion mbledhim cdo minute nga Hena, aq me teper bindemi se nuk ka asnje fakt te vetem qe mund te hedhe poshte supozimet tona. Jo vetem kjo, por shume gjera konsiderohen te jene mistere henore, dhe enigma te pashpjegueshme perkrah ketyre hipotezave.”

Eshte nje model qe i permbledh te gjitha misteret e Henes, edhe pse duket i ekzagjeruar: Hena jep prova te te qenit shume me e vjeter se Toka dhe ndoshta edhe vete sistemi yne diellor, dhe ka tre shtresa te ndryshme ne Hene, me materiale te shperndara ne menyre te crregullt per nga dendesia, qe jane vendosur ne siperfaqe ndersa brendesia mendohet te jete bosh. Kjo eshte nje permbledhje e misterit te Henes. Mund te kerkohet gjithashtu te shpjegohet perse nuk jane gjetur gjurme uji ne siperfaqen e Henes, kur ka perseri prova te ujit qe ekzistojne ne brendesi te saj.

Keto teori mund te shpjegonin perse format e cuditshme te henes, jane bosh perbrenda. Vetem ideja se sateliti eshte artificial mund te shpjegoje te gjitha keto ndodhi ritmike te termeteve te henes dhe reagimeve te saj vibruese nga terheqja e Tokes. Nje pajisje artificiale mund te shpjegoje siperfaqen e Henes, te mbulohet nga re gazi sic jane vezhguar.

Vetem formime tokesore inteligjente mund te provojne zgjidhjen e argumentit nese Hena eshte e nxehte apo e ftohte, pasi deri tani, te dyja keto konstatime jane te sakta. Hena origjinale ishte nje bote e ftohte, e transformuar artificialisht ne te nxehte duke nxjerre jashte saj sasi te madhe te pjeseve te brendshme qe mendohet te jene bosh.

Kjo teori gjithashtu mund te shpjegonte perse ka kontradita te tilla ne pyetjet lidhur me hapesiren boshe te brendshme te Henes. Nese Hena do te ishte nje bote solide origjinalisht, dhe do te ishte boshatisur artificialisht, atehere do te kishim prova per te dyja fazat – pikerisht aty ku ndodhemi deri tani me misterin e Henes.

Nje hene e boshatisur artificialisht, do te shpjegonte perse unazat e ketij sateliti tingellojne si zile, per ore te tere pas eksperimentesh, apo do te shpjegonin ekzistencen e metaleve si titani, kromi dhe cirkoni, apo hekuri i pandryshkur, uraniumi 236 dhe neptuniumi 237 qe jane gjetur atje.

Ne fakt, nje teori e Henes artificiale do te arrinte te shpjegonte me teper cdo pyetje qe kemi ngritur deri tani lidhur me Henen, e mbi te gjitha me orbiten e saj qarkore ne perfeksion. Por ne nuk supozojme t’i konsiderojme keto teza. Logjika rrethote shkencore persa i perket orbites se henes, eshte e tille: E dime se jashtetokesoret nuk ekzistojne, por e dime se Hena ekziston, dhe eshte permendur gjate historise se njerezimit.

Ne, njerezit, nuk e krijuam ate, apo nuk e vendosem ne orbiten tone, ndaj mund te jete bere kjo pune nga jashtetokesoret. Por meqe e dime se nuk ekzistojne, atehehere mbetemi ne nivelin e anomalise dhe nuk publikojme asgje lidhur me kete.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  Luli prej 03.12.14 10:44

Krijesė e ēuditshme nė Hėnė shihet pėrmes Google EarthNjė figurė qė pretendohet tė jetė e njeriut duke ecur nėpėr shkretėtirėn e Hėnės ėshtė kapur nė Google Earth tre muaj mė parė, dhe ka zgjuar pėrsėri dyshimet nėpėr mediat botėrore.
Ēfarė ėshtė kjo krijesė e ēuditshme qė u pa nė Hėnė pėrmes programit Google Earth?

Nė njė video tė publikuar nė YouTube mė 18 korrik, hija e pazakonshme e njė figure tė ngjajshme me atė tė njeriut ishte gjetur rastėsisht nga njė njeri i quajtur Jasenko.

Ai ishte duke e shikuar sipėrfaqėn e Hėnės pėrmes programit tė Google Earth, i cili mundėson qė tė shikoni imazhe tė sipėrfaqės sė Hėnės.

Vrojtimin e njė zone tė shkretė tė sipėrfaqės sė Hėnės publikuesi nė YouTube me emrin 'wowforreeel' e afron shumė afėr, duke e rrethuar mė pas hijėn me njė rrumbullak tė kuq - hije kjo qė duket si e njė njeriu, apo njė gjigandi disa metra tė lartė.

Natyrisht, hija mund tė shpjegohet nė shumė mėnyra, veēanėrisht si njė mashtrim i dritės apo njė anomali e lenteve tė kamerės. Por, nė qoftė se kėto shpjegime janė tė pėrjashtuara, kjo hije lė ēėshtjen hapur se ēfarė mund tė jetė, pasi qė hija duket se ka njė distancė koxha tė madhe nga sipėrfaqja e Hėnės.

avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  Berti69 prej 27.10.15 20:14

Sekrete tė ēuditshme rreth HėnėsHėna, kaq e afėrt dhe kaq e mistershme


Mbeturinat nė Hėnė


Tė gjithė e dimė se njeriu ka qenė nė Hėnė, por tė paktė janė ata qė e dinė se njerėzit e trajtuan Hėnėn, si vend tė piknikut. Me kalimin e kohės, njerėzit qė vizituan Hėnėn ia dolėn qė tė linin sasi tė konsiderueshme tė mbeturinave. Vlerėsohet se nė Hėnė ka rreth 181,437 kilogramė tė materieve tė bėra nga njeriu.

Mos u mėrzitni, nuk ėshtė se astronautėt me qėllim hodhėn mbeturina nė Hėnė. Pjesa mė e madhe e mbeturinave kanė mbetur nga eksperimente tė ndryshme.


Planeti binjak


Edhe pse Hėna konsiderohet satelit natyror i Tokės, ka tė tillė qė thonė se ajo duhet tė konsiderohet planet. Sė pari, ajo ėshtė tepėr e madhe qė tė konsiderohet satelit. Asnjė planet nė Sistemin diellor nuk ka satelit aq tė madh, nė raport me madhėsinė e vet. Pėr shkak tė madhėsisė sė madhe, Hėna nė fakt nuk sillet rreth Tokės, por Toka dhe Hėna sillen rreth njėra-tjetrės, rreth njė pike midis tyre. Kjo pikė quhet bariqendėr (barycenter) dhe ajo gjendet brenda kores sė Tokės.


Tėrmetet nė Hėnė


Pėrkundėr asaj se ėshtė njė gur pa jetė, me shumė pak aktivitet gjeologjik, Hėna pėrjeton tėrmete goxha tė shpeshta. Ka katėr lloje tė tėrmeteve tė Hėnės. Tri llojet e para – dridhjet e thella, vibracionet nga pėrplasja e meteoritėve dhe dridhjet termale, tė shkaktuara nga nxehtėsia e Diellit, janė relativisht tė padėmshme. Lloji i katėrt i tėrmeteve arrijnė deri nė 5.5 tė shkallės sė Richter-it. NASA thotė se kėto tėrmete bėjnė qė Hėna tė cingėrojė si zile. Gjėja mė e frikshme e tėrmeteve tė Hėnės ėshtė se nuk dihet ēka i shkakton ato. Tėrmetet nė Tokė shkaktohen nga lėvizja e pllakave tektonike, derisa Hėna nuk ka asnjė pllakė tektonike aktive.

Anomalitė e Hėnės

Disa nga fotot e bėra nga fluturaket e ndryshme qė e kanė vizituar Hėnėn, tregojnė disa gjėra tepėr tė ēuditshme rreth sipėrfaqes sė saj. Nė shumė prej kėtyre fotografive shihen konstruksione artificiale, duke u nisur nga mė tė voglat, e deri te “Shard”, kėshtjellat mė tė mėdha qė arrijnė njė lartėsi seri nė 1.6 kilometra. Entuziastėt e fenomeneve paranormale thonė se ekziston bile edhe njė kėshtjellė e cila rri pezull, mbi sipėrfaqe tė Hėnės. Tė gjitha kėto tregojnė se nė Hėnė ka ekzistuar njė civilizim i cili ka ndėrtuar ato struktura tė komplikuara.
kosova.sot
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekrete te cuditshme rreth Henes.

Mesazh  Immortal Vampire prej 04.11.15 20:12

Mos ndoshta keto keshtjella ose struktura te komplikuara jane ndertuar nga i njejti civilizim qe mund te kete ndertuar piramidat "E EGJIPTIT"????!!!! Pse dicka me thote po...
avatar
Immortal Vampire

Subkoshienca duhet te dale ne siperfaqe!!!!

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekrete te cuditshme rreth Henes.

Mesazh  Soul of Truth prej 04.11.15 22:08

Immortal Vampire shkruajti:Mos ndoshta keto keshtjella ose struktura te komplikuara jane ndertuar nga i njejti civilizim qe mund te kete ndertuar piramidat "E EGJIPTIT"????!!!! Pse dicka me thote po...
Po une qe mendoj se jane holograme qe duan te manipulojne shumicen e njerezimit, si t'ia bej??????!!!!!! Nese ka ndnj te me jape nje pergjigje, do t'i isha mirenjohes. . . - - - -
avatar
Soul of Truth

"Find yourself inside of you and then forces of Universe; or better "UNIVERS" will guide you!!!!"

28


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e Hėnės

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi