Personaliteti

Shko poshtė

Personaliteti

Mesazh  Neo prej 17.08.09 0:21

Personaliteti dhe ērregullimet qė na bėjnė tė ndryshėmTė gjitha proceset psikike, siē janė: tė perceptuarit, tė menduarit, tė ndjenjave, tė mėsuarit, motivimi etj., janė tė lidhura ngushtė njėra me tjetrėn, pra, varen njėra nga tjetra dhe ndikojnė nė njėra tjetrėn.

Individi, duke kaluar nėpėr kėto procese psikike, gjatė periudhave tė ndryshme tė jetės, formon veti tė caktuara personale. Duke i vėrejtur kėto veti gjatė aktivitetit tė individit, ne vėrejmė mėnyrėn e veēantė tė sjelljeve, qė ėshtė karakteristike pėr tė. Kėto veti karakteristike, mėnyrėn e pėrgjithshme dhe tė veēantė tė sjelljeve tė njerėzve dhe tė ēdo individi, si manifestohen, si zhvillohen dhe nga cilėt faktor varen ato, i studion Psikologjia e personalitetit.

Sikurse tė gjitha funksionet psikike, edhe personaliteti e ka bazėn e saj biologjike, sepse ēdo njeri lind me karakteristika trashėguese tė caktuara. Edhe pse faktorėt biologjik kanė rėndėsi tė posaēme pėr zhvillimin e personalitetit, janė vetėm bazė e nevojshme pėr zhvillimin e mėtejshėm tė tij.

Rol vendimtar luajnė faktorėt e rrethit, e para se gjithash, faktorėt social. Prandaj edhe theksohet se, personaliteti ėshtė dukuri, jo vetėm psikologjike, por edhe sociale. Kushtet sociale, sidomos aktivitetet me njerėz, janė tė domosdoshme pėr t'u zhvilluar individualiteti njerėzor nė qenien humane, pra nė qenien e cila ka karakteristika.

Numri i faktorėve, si ndikim nė bazėn e dhėnė biologjike pėr formimin e cilėsive tė personalitetit, ėshtė mjaft i madh si: ambienti dhe kushtet familjare (nė tė cilat rritet fėmija), shkolla, moshatarėt, mėsuesi, tė njohurit, organizatat dhe shoqėria, nė tė cilat ai ėshtė anėtar, dhe roli qė ka nė to, literatura dhe filmat, bashkėshortėsia dhe marrėdhėniet bashkėshortore, profesioni dhe suksesi nė kėtė profesion, pozita sociale, kultura nė tė cilėn rritet dhe jeton, sistemi shoqėror i bashkėsisė etj.

Zhvillimi i personalitetit ndahet nė katėr periudha: mosha e fėmijėrisė, e rinisė, e pjekurisė dhe e pleqėrisė.

Shumė ekspertė tė psikologjisė mendojnė, se rol vendimtar pėr formimin e cilėsive tė personalitetit luajnė kushtet e jetės familjare nė ditėt e para tė fėmijėrisė. Studimet kanė treguar, se kushti mė i mirė pėr zhvillimin e personalitetit tė pjekur dhe tė shėndoshė, ėshtė qėndrimi i pėrzemėrt dhe i ngrohėt i prindėrve, por edhe njėfarė rigoroziteti nė evitimin e pasojave tė pakėnaqshme tė reaksioneve tek fėmijėt.

Moment tjetėr i rėndėsishėm pėr zhvillimin e cilėsive tė personalitetit ėshtė edhe fillimi shkollor, qė pėrbėn njė ndėr bazat shumė tė rėndėsishme nė zhvillimin e personalitetit dhe karakterit tė mėvonshėm tė individit. Ardhja e fėmijės nė shkollė, ėshtė ardhje nė njė rreth tė ri, me kėrkesa tė reja, dhe me mė shumė obligime, nė tė cilat ai duhet tė gjendet, pasi ato ndryshojnė dukshėm prej kėrkesave familjare, me tė cilat ai ėshtė mėsuar.

Gjithashtu, rol me rėndėsi nė kėtė periudhė luan edukatori, mėsuesi ose pedagogu. Mėsuesi, si edhe prindėrit paraqesin modelin, nė tė cilin fėmija merr shembull. Me sjelljet, veprimet, gjestet, qėndrimet etj., ata i japin drejtimin e mėtejshėm fėmijės, drejt formimit tė cilėsive tė personalitetit.

Periudha tjetėr, shumė e rėndėsishme ėshtė mosha e rinisė, e cila karakterizohet me dy momente: Zhvillimin fiziologjik dhe zhvillimin social.

Nė zhvillimin fiziologjik bie nė sy rritja e gjatėsisė sė trupit dhe shtimi nė peshė; paraqitja e karakteristikave seksuale dhe disa kriza psikologjike nė lidhje me kėtė moshė etj. Ndėrsa nė zhvillimin social, paraqiten interesime dhe qėndrime tė reja mbi jetėn; zhvillohet ndjenja e vetėdijes dhe nevoja e pavarėsimit, si dhe formohen pikėpamje mbi ēėshtjet e rėndėsishme shoqėrore etj.

Pėr kapėrcimin e kėsaj periudhe, e cila ėshtė e mbushur me trauma e probleme tė ndryshme psikike e fizike, dhe pėr marrjen e drejtimit vendimtar drejt cilėsive tė qėndrueshme tė personalitetit (qoftė pozitive, apo negative), ndikim parėsor luajnė: faktorėt e fėmijėrisė sė hershme, qėndrimet e prindėrve dhe edukatorėve, pikėpamjet dhe normat shoqėrore si dhe shumė faktorė tė tjerė social.

Nga zhvillimi i faktorėve tė sipėrpėrmendur varet edhe periudha tjetėr vijuese - mosha e pjekurisė. Kjo periudhė zgjat deri nė moshėn 50-vjeēare, dhe pėrbėn periudhėn mė tė gjatė nė jetėn e individit.

Nė kėtė periudhė bėhet edhe zgjedhja dhe zgjidhja e problemeve mė tė rėndėsishme pėr jetėn e njeriut, si: zgjedhja e profesionit, formimi i koncepteve mbi jetėn, martesa dhe krijimi i familjes, qė ngrit ndjenjėn e pėrgjegjėsisė dhe i jep jetės kuptim mė serioz nė vazhdimėsinė e formimit tė mėtejmė tė cilėsive tė qėndrueshme tė personalitetit. Nė kėtė periudhė, individi krijon koncepte tė qėndrueshme pėr dukuritė e pėrgjithshme, pavarėsisht tė ēfarė drejtimi janė ato, prioritare apo herezike, tė pėrputhshme me logjikėn e shoqėrisė apo jo etj., dhe e ka shumė tė vėshtirė qė t'i ndryshoj ato koncepte.

Periudha e fundit ėshtė mosha e pleqėrisė, e cila fillon nga vitet e 50-ta, dhe karakterizohet me personalitet tė qėndrueshėm, nė kuptim tė plotė. Studimet e fundit kanė treguar se nė moshėn e pleqėrisė, aktivitetet psikike zvogėlohen shumė pak (ose aspak), nė krahasim me ato fizike. Kjo dukuri ndikon nė psikologjinė e tė moshuarve.

Pasi ata nuk janė nė gjendje tė kryejnė aktivitete fizike, deri sa ato psikike i kanė aktive, fillojnė tė tėrhiqen nė vetvete, largohen prej ambientit dhe e ndjejnė veten, herė-herė si tė tepėrt nė shoqėri. Pra, kėtė moshė e karakterizon personaliteti i mbyllur (mbyllja nė kornizat vetjake). Prandaj ėshtė shumė i nevojshėm angazhimi i shoqėrisė dhe qėndrimi konstruktiv ndaj personave nė kėtė moshė.

Nga kjo analizė, mund tė konkludohet se zhvillimi i cilėsive tė qėndrueshme tė personalitetit varet nga shumė faktorė. Kėto cilėsi karakterizojnė, personalitetin ose karakterin e individit, ndėrsa bashkimi i individėve indigjen, formon shoqėrinė (kolektivitetin) qė ne e quajmė KOMB. Kjo do tė thotė, se pasqyrimi i karakterit individual ėshtė edhe pasqyrim i karakterit kolektiv, pra pasqyron sjelljet, zakonet, vlerat kulturoro-artistike, inteligjencėn etj., tė njė kombi.

Nė studimet e shumta rezultojnė, se edhe roli i historisė, kushtet e veēanta tė zhvillimit, tradita, zakonet e doket e njė shoqėrie, paraqesin faktor tė rėndėsishėm nė formimin e personalitetit.

Shkolla si institucion edukativ si qėllim kryesor ka: zhvillimin e cilėsive pozitive, cilėsi qė i konsideron si tė nevojshme dhe tė domosdoshme, si pėr individin ashtu edhe pėr shoqėrinė; tė formoj botėkuptimet e caktuara shoqėrore dhe qėndrimet e caktuara sociale etj., me njė fjalė, zhvillimin intelektual tė individit; tė pengoj zhvillimin e cilėsive negative, qė dėmtojnė vetė individin dhe qė shkojnė nė kundėrshtim me etikėn

Ka shumė forma tė ērregullimit tė personalitetit, por ne po i pėrmendim disa mė tė rėndėsishmet, tė cilat koincidojnė me shkrimin.

Personaliteti jostabil: - E karakterizojnė emocionet jostabile tė theksuara dhe ndryshimet e shpeshta tė disponimit. Nė ēdo humbje tė vogėl ose frustrim, personi mund t'ia plasė tė qarit, tė bėhet mė emotiv seē duhet dhe ndonjėherė tė kalojė nė njė gjendje agresive dhe tė dhunshme. Nga kjo gjendje shumė lehtė mund tė kalojė nė gjendje mllefi e tėrbimi. Emocioni tjetėr, i cili lehtė mund tė provokohet, ėshtė frika. Humbja mė e vogėl e sigurisė provokon frikė. Nė situata tė streseve kėta persona nuk janė tė aftė tė reagojnė.

Personaliteti eksploziv: - Nuk e ka kontrollin e duhur ndaj mllefit dhe tėrbimit. Vetitė qė e karakterizojnė kėtė tip janė: Eksploziviteti, rrėmbimi, tėrbimi, hidhėrimi, shkarkimi i shpejtė i emocioneve, gjaknxehtėsia, sugjestibiliteti si dhe ndryshimi i shpejtė i disponimit. Kėta pesonalitete nuk janė tė afta tė reagojnė ndaj problemeve apo emocioneve tė forta dhe shpeshherė pėrbėjnė nė mėnyrė tė pandėrgjegjshme kėrcėnim pėr shoqėrinė.

Personalittei astenik: - Gjatė tėrė jetės pasqyron humbjen (dobėsimin) e energjisė, lodhjen dhe rraskapitjen. Ai ndjehet gjithnjė i lodhur dhe tregon humbje tė interesimit, entuziazmit dhe pasionit. Kėta individė nuk janė tė aftė t'i bėjnė ballė jetės dhe shpeshherė heqin dorė nga zgjidhja e problemeve pa u munduar shumė dhe kur ērregullimet bėhen mė tė shpeshta mund tė heqin dorė edhe nga jeta.

Personaliteti shizoid: - Ėshtė i turpshėm, i trembshėm e frikacak. I shmanget aktiviteteve sociale dhe kontakteve me persona tė tjerė. Nuk mund ta shpreh agresivitetin dhe tėrbimin, prandaj fantazinė shpesh e shfrytėzon si mekanizėm sulmues dhe mbrojtės. Pėrmbajtjet i ka stereotipe etj. Ky personalitet ėshtė i mbyllur nė vetvete, i izoluar nga shoqėria dhe i inatosur me tė gjithė. Nė shumicėn e rasteve, kėta persona jetojnė vetėm, nuk duan as shoqėrinė madje as familjen e tyre.

Personaliteti i kufizuar: - Karakterizohet me jostabilitetin e shumė funksioneve psikike e posaēėrisht me jostabilitetin e disponimit, tė marrėdhėnieve interpersonale, tė sjelljeve, tė mendimeve dhe tė marrėdhėnieve ndaj vetvetes (ērregullimi i identitetit). Ērregullimi i identitetit manifestohet me pasigurinė e elementėve tė identitetit siē janė: vetėdija, identiteti seksual, caqet afatgjata tė jetės, zgjedhja e profesionit, marrėdhėniet nė shoqėri etj...

Duke pasur parasysh rėndėsinė e madhe qė ka zhvillimi i drejtė i cilėsive tė personalitetit tė individit (qė ėshtė baza e shoqėrisė), institucionet duhet tė angazhohen shumė seriozisht nė kėtė drejtim, duke i shpėrthyer kornizat e ngushta egocentrike dhe duke kontribuar nė ngritjen dhe rritjen e vetėdijes kolektive, qė ėshtė shumė e rėndėsishme nė shoqėri, nė komb dhe nė mbarė Botėn.

Pėrgatiti: Klarita Bajraktari
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Personaliteti

Mesazh  Elizza prej 24.05.10 12:36

Ērregullimet e personalitetit

Nga Dr Valdete Alidema - Serreqi, psikiatėrPersonaliteti mund te definohet si tersi e tipareve emocionale dhe te sjelljes qe e karakterizojnė njė person ne jetėn e pėrditshme. Ne kondita te zakonshme ėshtė relativisht stabil dhe i parashikueshėm


Kur shndėrrohen tiparet e personalitetit ne ērregullime te personalitetit?

Kufiri nuk ėshtė i qartė , por nė pėrgjithėsi kjo ndodh kur tiparet e personalitetit janė aq tė papėrshtatshme dhe jo fleksibile sa qe vėshtirėsojnė jetėn profesionale dhe sociale ose i shkaktojnė vėshtirėsi subjektive personit.

Njerėzit qe i mbartin kėto ērregullime etiketohen si “te kėqij” ose te “te shtrembėr”.

Pėrpara kėto ērregullime janė quajtur si psikopati ose karakteropati

Cilat janė karakteristikat e pėrgjithshme te ērregullimeve te personalitetit?

Ērregullimet e personalitetit janė pėrgjigje te palėkundshme dhe te keq-pėrshtatura ndaj stresit.

Janė globale ato ndikojnė pothuaj se ne te gjitha fushat e jetės se personit
Njerėzit me ērregullime te personalitetit ne pėrgjithėsi mendojnė se problemi nuk qėndron tek ata por ne mjedisin rrethues psh “askush nuk me kupton mua ose te gjithė kėrkojnė me mė pengu ose me i prish planet e mia”

Pjesa me e madhe e kėtyre ērregullimeve nuk shoqėrohen me simptome psikotike, por mund te ndodhin episode te shkurtra psikotike

Pjesa me e madhe e personave me ērregullime te personalitetit janė ne kontakt me realitetin.

Shumica e personave me ērregullime te personalitetit nuk shqetėsohen nga sėmundja meqė kėta persona besojnė se janė ne gjendje te mire emocionale, kėshtu qe ata asnjėherė nuk kėrkojnė trajtim. Mirėpo ata qe i detyrojnė t’i vizitojnė institucionet e shėndetit mendor janė familja dhe miqtė.

Personat me ērregullim te personalitetit bėjnė qe me sjelljet e tyre si trillimet, gėnjeshtrat, mashtrimet ti nevrikosin tė tjerėt kėshtu qe kane mundėsi te braktisen nga njerėzit e afėrt.


Ērregullimet e personalitetit ndahen ne tri grupe

Grupi A - Me tipare te ēuditshme ose ekscentrike: paranoid, skizoid, skizotipik

Grupi B - Me tipare dramatike, emocionale ose e paqėndrueshme: histrionik, antisocial, Border-line

Grupi C - Me tipare anksioze pėrfshin ,opsesivo kompulsive, shmangės, vartės

Te tjerė: Pasiv agresiv,


Ērregullimi paranoid i personalitetit

Personat me kėtė ērregullim personaliteti karakterizohen me dyshim te vazhdueshėm dhe mosbesim te pa baze ne njerėzit ne pėrgjithėsi –Te tjerėt e shfrytėzojnė e lėndojnė ose e mashtrojnė. Zakonisht janė armiqėsor, iritabil dhe te zemėruar.

Karakteristik esenciale e kėtij ērregullimi ėshtė tendenca pėr te interpretuar veprimet e njerėzve tjerė si te paramenduara, ēmendura dhe kėrcėnuese.

Personat me kėtė ērregullim mendojnė se do te jene te lėnduar nga te tjerėt ne njė fare mėnyre shpesh e vene ne dyshim pa justifikim lojalitetin dhe besnikėrinė e miqve, Gjithashtu janė xhelozė (patologjik) duke vene ne dyshim pa justifikim besueshmėrinė e bashkėshortit apo partnerit seksual.

I eksternalizojnė emocionet e tyre, u atribuojnė te tjerėve impulset dhe mendimet qe ata janė te pa afte t’i pranojnė pėr vetveten. Kane vėshtirėsi te shprehin emocione te ngrohta dhe te tolerojnė idenė se varen nga njerėzit tjerė. Ne situata sociale lėne pėrshtypjen si efikas por shpesh gjenerojne frike ose konflikt me te tjerėt.


Ērregullimi skizoid i personalitetit

Karakterizohet me tėrheqje sociale.
Personat me kėtė ērregullim shihen nga te tjerėt si ekscentrik (te ēuditshme) te izoluar ose te vetmuar.

Personat me kėtė personalitet lėnė pėrshtypje se janė te ftohet dhe rrinė menje ane, janė te rezervuar, shume pak te pėrfshire ne ngjarjet e pėrditshme dhe brengosjen pėr te tjerėt. Pra kėta persona duken te qete te distancuar te tėrhequr dhe asocial. Ne jetėn e tyre ka pak nevoje pėr lidhje emocionale me te tjerėt, kane pak miq, dėshire te paket seksuale apo jeta sex. mund te ekzistoje ekskluzivisht ne fantazi. Kryesisht gjejnė pune ku janė me te vetmuar ku ka pak ose nuk ka fare kontakt me te tjerėt dhe te cilat pėr te tjerėt janė me te vėshtira,p.sh si roje nate, ose te mbyllur pas rafteve te bibliotekave.


Ērregullimi skizotipik i personalitetit

Personat me ērregullim skizotipik janė tepėr te ēuditshėm bile edhe pėr laikun. Te menduarit magjik, idetė e ēuditshme , idetė e referencės , iluzionet dhe fenomenet e derealizimit janė pjese e botes se tyre te pėrditshme.

Ne kėtė ērregullim, te menduarit dhe komunikimi janė te ērregulluara. Bota e tyre e brendshme mund te jete e mbushur me raporte te gjalla imagjinare dhe frika dhe fantazi fėmijėrore. Mund te besojnė se kane fuqi speciale. Mund te pranojnė se kane iluzione perceptive do te thotė i keqinterpretojnė objektet .Te folurit e kėtyre personave mund te jete shume i ēuditshėm dhe te ketė kuptim vetėm pėr ta.

Kur janė nen strese mund te dekompensohen dhe kane simptoma psikotike por kėto zgjasin shkurt. Ne raste te renda anhedonia dhe depresioni mund te paraqiten .10% e rasteve bėjnė suicid.


Ērregullimet histrionike tė personalitetit

Karakterizohen me sjellje dramatike dhe ekstravagante. Shoqėrues i kėtij prezantimi madhėshtor ėshtė shpesh paaftėsia te mbaj lidhje te thella dhe qe zgjasin,ky ērregullim shpesh quhet dhe histerik.

Shfaqin shkalle te larte te sjelljes se sėmurė me te cilat tėrheqin vėmendjen, kane tendence te ekzagjerojnė mendimet dhe ndjenjat duke bere qe gjithēka te tingėllojė me e rėndėsishme se qe ėshtė. Nėse nuk janė ne qendėr te vėmendjes apo nuk vlerėsohen, qajnė aludojnė.


Ērregullimet narcistike tė personalitetit

Personat me kėtė ērregullim karakterizohen me ndjenjėn e larte te vetė-admirimit, ndjenjėn e madhėshtisė dhe te vetė-rėndėsisė, p.sh ekzagjeron arritjet dhe talente, pret qe te njihet si superior, i pa krahasuar me arritje tjera.

E konsiderojnė vetveten si specialė dhe presin trajtim special. Kriticizmin keq e menaxhojnė dhe mund te zemėrohen ne ata qe i kritikojnė ose mund te shfaqin indiference ndaj tyre. Duan mėnyrėn e tyre, shpesh janė ambiciozė dėshirojnė fame dhe pasuri.

Nen brendinė e gjithė kėsaj qėndron vetė-respekti i ulėt, pasiguria, dhe inferioriteti qe mbahet nga lėvdatat qe vinė nga rrethi.

Shume te vėshtirė pėr trajtim. Janė vulnerabilė ndaj krizave mesatare jetėsore. Prevalenca 1%.


Ērregullimi antisocial i personalitetit

Karakterizohet me veprime te vazhdueshme antisociale apo kriminele por nuk ėshtė sinonim pėr kriminalitetin. Me tepėr ėshtė paaftėsi pėr sjellje konform normave sociale qe pėrfshin shume aspekte te zhvillimit. Kėta persona paraqiten si normal, por historia e tyre zbulon ērregullim te funksionimit jetėsor. Gėnjeshtrat, ikja nga shtėpia, pėrleshja fizike, abuzimi me substanca dhe aktivitete tjera ilegale janė prezentė ne fėmijėrinė e kėtyre personave. Demonstrojnė mungese ankthi ose depresioni ēka nuk pėrputhet me situatėn e tyre dhe shpjegimi i tyre pėr sjelljen antisociale ben qe ata te duken si pa mend. Kėrcėnimet pėr suicid dhe preokupimet somatike mund te jene te shpeshta. Shpesh e impresionojnė observuesin me inteligjencėn e mire verbale. Janė manipulativ, abuzues fizik kryesisht ndaj partnerit, apo fėmijės sė tyre. Edhe klinicistet me te mire mund te mashtrohen nga kėta pacientė. Kėta pacientė nuk paraqiten ne mjediset e kujdesit te shėndetit mendor, por ka mundėsi te pėrfundojnė ne gjyqe, burgje dhe ne pavijonet e urgjencave. Rastet kur ata paraqiten ne klinika te shėndetit mendor ndodhin pasi sillen kundėr dėshirės se tyre ose pasi pėrpiqen t’i shmangin pasojat legale te njė veprimi te kohėve te fundit.


Ērregullimi kufitar i personalitetit (Borderline)

Fjala kufitar tregon kufirin ne mes te simptomave psikotike dhe neurotike. Kjo do te thotė se shumica e kėtyre pacienteve lėvizin brenda dhe jashtė psikozės. Kur e humbin lidhjen me realitetin, ērregullimi merr formėn e halucinacioneve dhe deluzioneve te qarta Me shpesh psikoza karakterizohet me gjendje disociative , derealizim dhe depresonalizim. Mirėpo kėto episode janė te shkurtra dhe zgjasin disa minuta deri disa dite dhe ne pėrgjithėsi shfaqen si pėrgjigje ndaj stresit. Sjellja e kėtyre personave ėshtė e pa parashikueshme, natyra e dhembshme e jetės se tyre reflektohet ne pėrsėritje te veprimeve vetė-dėmtuese.


Ērregullimi i personalitetit shmangės

Shfaqin hiperndjeshmėri, ndjeshmėri ekstreme ndaj mospranimit nga te tjerėt ēka qon ne tėrheqje nga jeta sociale, nuk janė asocialė, ata kane dėshire te madhe pėr miqėsi dhe shoqėri por janė te turpshėm dhe kane nevoje pėr garanci te fuqishme , pranim pa kritik. Referohen si persona qe kane kompleks te inferioritetit. Ndihen te pa sigurt dhe me mungese vetėbesimi, kane frikė te flasin nė publik ose te kėrkojnė diēka nga te tjerėt sepse janė shume te vėmendshėm (hipervigjilentė) ndaj refuzimit (mospranimit).Refuzimi i ndonjė kėrkese te tyre ben qe te tėrhiqen edhe me tepėr dhe te ndihen te lėnduar Ne sferėn emocionale zakonisht pranojnė punėt anėsore. Nuk kane shokė.


Ērregullimi vartės i personalitetit

Karakterizohet me vartėsi dhe sjellje submisive (imponues ose falėnderues jashtė mase).

Janė te pa afte qe te marrin vendime pa kėshilla te shumta dhe risigurim nga te tjerėt. U shmangen pozitave me pėrgjegjėsi dhe janė anksiozė nėse u kėrkohet te marrin rol udhėheqės. Nuk dėshirojnė te jene vetėm.

Pesimizmi vetė-dyshimi pasiviteti dhe frika me i shpreh ndjenjat seksuale agresive e karakterizojnė personalitetin vartės. Psh: Njė burrė abuziv, mashtrues apo alkoolist mund tolerohet pėr periudhė te gjate me qellim te mos-prishjes se lidhjes martesore. Funksionimi ne pune ėshtė i dėmtuar pėr shkak te paaftėsisė me punu ne mėnyrė te pa varur dhe pa mbikėqyrje. Raportet sociale janė te kufizuara me personat ndaj te cilėve janė te varur. Janė te rrezikuar nga depresioni kur humbin personin nga i cili janė te varur.


Ērregullimi obsesivo kompulsiv i personalitetit

E karakterizojnė perfeksionizmi i jashtėzakonshėm dhe rixhiditeti ne emocione, sjellje dhe mendime.

Janė te preokupuar me detale, rregulla strikte, tepėr pedantė, janė pa disponim, moralizojnė shume kritikojnė, janė kėmbėngulės me qėndrimet e tyre dhe janė dorėshtrėnguar. Mendohet se kėta persona i janė nėnshtruar disiplinės se forte prindėrore prandaj e shfaqin ketė ērregullim.


Ērregullimet e personalitetit pasiv agresiv

I rezistojnė rregullave pėr funksionim social dhe profesional, rezistenca shfaqet ne mėnyre indirekte ndėrsa pasojat janė joefikasiteti social ose profesional. Agresiviteti pasiv me se shpeshti shprehet pėrmes harresės (ka harru me ba atė pune) heshtjes, komfortėsisė, mosefikasiteti i qėllimshėm.


Cilėt janė shkaktarėt e kėtij ērregullimi

Shkaktarėt e kėtij ērregullimi janė te shumte dhe asnjeri nga keta faktor nuk vepron si i vetėm, por sėmundja vjen si rrjedhe e bashkėveprimit te tyre.

Lėndimet perinatale , gjenetike, encefalitet, lėndimet e kokės, abuzimet fizike dhe seksuale nė fėmijėri.


Trajtimi i ērregullimeve te personalitetit

Trajtimi i ērregullimeve te personalitetit nuk ėshtė vetėm detyrė e institucioneve mjekėsore, respektivisht shėrbimeve psikiatrike. Nė trajtim duhet te marrin pjese edhe institucionet tjera p.sh. ato sociale respektivisht tėrė shoqėria. Pėrvoja ka treguar se ambienti punues dhe social mire i organizuar, zgjedhja e punės ne mėnyrė te drejtė si dhe trajtimi dhe ndihma pėrkatėse, te njė numėr i madh i kėtyre pacienteve ndihmon ne arritjen e rezultateve te kenaqeshme.

Pacientėt me ērregullim te personalitetit rralle hospitalizohen. Indikacionet pėr trajtim spitalor ekzistojnė ne rastet kufitare, tek sjelljet antisociale si dhe ne rastet e pėrcjella me abuzim te alkoolit.

Psikoterapia pėrfshin metoda dhe teknika siē janė: psikoterapia psikodinamike, mbėshtetėse dhe e sjelljes. Disa kategorive te pacienteve iu pėrgjigjet edhe terapia grupore dhe familjare.


Psikofarmakoterapia

Aplikohet kur vjen deri te pėrkeqėsimi i kėtyre gjendjeve patologjike te pėrcjella me ērregullim psikik si edhe te komplikimet serioze p.sh. te episodet e shkurtra reaktive psikotike, ērregullimet afektive, sėmundjet e vartėsisė.
Zakonisht pėrdoren doza te lehta tė antipsikotikėve, antidepresivėve dhe anksiolitikėve.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Personaliteti

Mesazh  Elizza prej 01.09.10 17:35

Llojet e personaliteteve njerėzore


Shumė tipare njerėzore lidhen edhe me gjenetikėn e individėve si pėr shembull sjelljet neurotike tė cilat kanė lidhje me praninė e madhe tė gjenit tė serotoninės.

Ajo qė nuk dihet ėshtė mėnyra se si tiparet e personalitetit ndikojnė nė gjendjen shėndetėsore tė organeve tė ndryshme tė trupit edhe pse pėr kėtė qarkullojnė shumė teori. Ja disa nga lidhjet qė ekzistojnė mes sėmundjeve dhe tipareve tė personalitetit.

Impulsivėt

Personat qė janė shumė impulsivė, tė hedhur, apo tė paduruar mund tė mendohet se janė mė tė rrezikuarit nga aksidentet, por nė fakt rreziku mė i madh qė u vjen nga tiparet e tyre ėshtė ulcera e stomakut. Sipas pėrfundimit tė disa studimeve tė ndėrmarra ndaj 4000 personave, ėshtė zbuluar se ata qė kanė tiparet e sipėrpėrmendura janė mė tė prirur ndaj sėmundjeve tė stomakut nė krahasim me tė tjerėt, nė masėn 2.4 herė. Arsyeja ėshtė se personat impulsivė i pėrgjigjien stresit me prodhimin e njė sasie mė tė madhe tė acidit se sa personat e tjerė.

Pikėrisht kjo sasi sjell edhe sėmundjen e ulcerės. Kėta persona kanė edhe probleme me tė ushqyerit. Probleme qė shkojnė nga bulimia deri tek anoreksia.

Gazmorėt

Njė nga zbulimet mė tė papritura ishte ai qė njerėzit me humor tė mirė janė mė tė prirur pėr tė vdekur mė herėt se tė tjerėt. Sipas njė studimi, fėmijėt qė konsideroheshin nga prindėrit dhe mėsuesit si mė tė qetėt e me humor mė tė mirė, nė moshė madhore kishin vdekur mė herėt se ata qė nuk gėzonin humor tė shėndetshėm.

Ndryshe nga sa mund tė pritej nė rastin e personave me humor tė mirė, studimet e fundit kanė provuar se njė tipar i tillė i personalitetit mund tė jetė problematik. Po cili ėshtė shkaku? Sipas njė teorie kjo vjen sepse njerėz tė tillė i nėnvleftėsojnė rreziqet e jetės dhe ndoshta kanė vėshtirėsi pėr tu marrė me situata tė cilat nuk kanė dalė ashtu sikurse ata shpresonin.

Tė shqetėsuarit

Personat qė kanė probleme me ankthin, qė nuk arrijnė ta kontrollojnė atė zakonisht janė tė prirur tė kenė probleme me presionin e gjakut. Arsyeja e njė lidhjeje tė tillė ėshtė mbiprodhimi i hormonit tė stresit. Gratė qė kanė ankthe tė theksuara qė shkojnė deri nė fobi, tė tilla si fobia nga lartėsia janė shumė tė prirura pėr sėmundje tė zemrės, sėmundje qė kanė tė bėjnė me presionin e gjakut dhe kolesterolin.

Kėta persona kanė edhe njė prirje tė vecantė pėr tė pirė duhan. Ka edhe njė arsye tjetėr qė mund t'i mėrzisė njerėzit me kėtė tipar tė personalitetit. Njė studim i Universitetit tė Antverpit ka nxjerrė nė pah se pas dhjetė vitesh trajtimi tė sėmundjeve tė zemrės, 27% e persopnave qė vuajnė nga ankthet nuk kanė mundur qė tė mbijetojnė.

Agresivėt

Tipat agresivė janė tė hapur ndaj njė numri tė madh problemesh shėndetėsore dhe pėr kėta persona janė zhvilluar shumė kėrkime shkencore. Njerėzit qė vuajnė nga artereoskleroza janė ata qė kanė mė sė shumti personalitete agresive. Njė studim amerikan tregoi se tipat agresivė janė mė tė hapur ndaj rreziqeve tė infeksionit nė tė gjitha pjesėt e trupit dhe sėmundjeve tė zemrės, atyre tė lidhura me infektimin e arterieve.

Shkaku mund tė jetė sepse ky lloj tipari i personalitetit ka nivele mė tė mėdha proteinash tė sistemit imunitar qė kanė lidhje me inflamimin. Njė tjetėr teori ėshtė se njerėzit agresivė kundėrpėrgigjen shumė mė shpejt dhe shumė mė ashpėr ndaj stresit si mendėrisht, ashtu edhe psikologjikisht. Kjo shkakton rritjen e presionit tė gjakut dhe shpeshtimin e rrahjeve tė zemrės qė con nė crregullim tė sistemit kardiovaskular.

Tipat inatxhinj e kanė shumė mė tė vėshtirė qė tė shėrohen nė krahasim me tė tjerėt. Atyre u duhet mė shumė kohė. Studiuesit e Universitetit tė Ohios kryen kėtė eksperiment pėr tė vėrtetuar kėtė. Njė grupi personash u shkakruan plagė tė vogla nė krahė. Pas 4 ditėsh vetėm 70% e pacientėve kishte pėrmirėsime tė dukshme, 30% ishin ende nė fazat e para dhe pikėrisht kėta pacientė ishin persona me tipare agresive. Kėta njerėz janė mė tė prirur edhe ndaj depresioneve dhe sėmundjeve mendore.

Tė drojturit

Personat e drojtur, ata qė nuk marrin shumė iniciativa nė shoqėri, apo nė jetėn e tyre personale janė mė tė dhėnė ndaj marrjes sė infeksioneve virale. Nė disa studime tė ndėrmarra te kafshėt, shkencėtarėt kanė dalė nė rezultatin se personat qė pėlqejnė tė shoqėrohen kanė mė shumė nyje limfatike mbrojtėse se ata qė janė tė drojtur dhe parapėlqejnė vetminė. Nyjet limfatike janė pjesė e sistemit imunitar tė trupit dhe ndihmojnė nė shkatėrrimin e infeksioneve tė ndryshme dhe viruseve e baktereve.

Optimistėt

Ata gjithmonė shohin anėn pozitive tė jetės dhe jetojnė pėrafėrsisht 7 vjet mė shumė se ata qė shohin vetėm zymtėri pėrreth. Rreziku i vdekjeve tė herėshme pėr shkak tė ndonjė sėmuindjeje ėshtė pėr kėta persona ėshtė 55%, mė i ulėt se tė tė tjerėt.

Sipas njė teorie del se optimizmi rrit dėshirėn pėr tė jetuasr, ndėrkohė qė sipas njė teorie tjetre dėshira pėr shoqėri luan njė rol shumė tė madh nė jetėgjatėsi. Kėto situata tė mira ulin sasinė e prodhimit tė hormonit tė stresit. Optimizmi i jep njė ndihmė shumė tė madhe funksionimit tė sistemit imunitar duke e mbrojtur atė nga stresi psikologjik. Njė studim amerikan i kryer mbi induividė tė caktuar pėrgjatė njė periudhe 30 vjecare nxorri nė pah se optimistėt janė mė tė shėndetshėm dhe kanė mė pak paaftėsi se sa tipat pesimistė.

Tė mbyllurit nė vetvete

Personat qė janė tė mbyllur nė vetvete dhe janė melankolikė me njė gjendje qė shkon shpesh nė pikėllim, tė klasifukuar si personalitete tė tipit D, vuajnė nga njė shkallė e lartė dhimbjeje shpirtėrore, por nė mėnyrė tė ndėrgjegjėshme i shtypin ndjenjat e tyre dhe si rezultat mund tė jenė shumė mė tė prirur ndaj risqeve tė kancerit, apo sėmundjeve tė zemrės. Si pasojė tek kėta persona regjistrohet edhe numri mė i madh i vdekjeve. Kėta njerėz kanė njė sistem tė prodhimit tė hormoneve qė ėshtė shumė i brishte dhe shpesh i crregullt qė do tė thotė se kanė rrahje tė shpeshta zemre, presion gjaku tė lartė dhe ngushtim tė enėve tė gjakut. Tė gjitha kėto janė shumė tė kėqija pėr sistemin kardiovaskular.

Tė pėrgjegjėshmit

Personat e pėrgjegjshėm janė edhe mė jetėgjatė. Kjo veti ka njė ndikim tė jashtėzakonshėm nė jetėgjatėsi pasi tek kėta njerėz presioni i gjakut, niveli i kolesterolit dhe rrahjet e zemrės janė nė nivele normale. Shkaku ndoshta ėshtė se njerėzit e pėrgjegjshėm shmangin rrezikun dhe kanė njė jetė larg faktorėve qė do tė dėmtonin shendetin.

Neurotikėt

Sikur tė mos mjaftonte fakti se neurotikėn e kanė shumė tė vėshtirė pėr shkak tė karakterit pėr tė jetuar tė qetė tani del se tipi i tyre u sjell edhe probleme tė tjera tė tilla si asma, dhimbjet e kokės, ulcerėn e stomakut dhe sėmundjet e zemrės. Sipas njė studimi neurotikėt shpesh pėrdorin strategji jo shumė tė mencura pėr tė zgjidhur problemet e tyre duke patur sjellje armiqėsore ndaj tė tjerėve dhe shpėrthime qė kalojnė edhe nė ofendime.

Kjo bėn qė ata tė mos kėrkojnė ndihmė dhe mbėshtetje pėr shkak se janė edhe dyshues e tė pėrkeqėsojnė gjendjen e tyre. Kjo i bėn qė tė kenė njė sistem imunitar mė tė brishtė se njerėzit e tjerė dhe njė probabilitet mė tė madh pėr tu sėmurė. Njė tjetėr teori ėshtė se neurotikėt kanė mė shumė shanse qė tė jenė tė depresionuar dhe depresioni dėmton sistemin imunitar.

Tė hapurit


Ashtu si edhe optimistėt ata ka mė pak shanse qė tė vuajnė nga sėmudnjuet e zemrės. Njė studim italian doli nė pėrfundimin se personat qė janė mė tė hapur ndaj realitetit dhe tė tjerėve kanė 15% shanse mė pak pėr tė kapur epidemitė, apo sėmundjet e virozat gripale tė stinės sė ftohtė.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Gruaja qė ka 20 personalitete

Mesazh  Androo prej 01.10.11 21:32/Gruaja qė ka 20 personalitete\

Kim Noble vuan nga njė gjendje e rrallė shėndetėsore qė njihet si ērregullim i personalitetit,dhe ka 20 karaktere tė ndryshme?

Ndryshimi i personalitetit tė Kim-it mund tė vij nė ēdo kohė dhe nė ēdo moment,kjo ''torturė'' e pėrfshinė djalin e saj tė vogėl 14 vjeēarė nėnėn e saj Abin dhe baban e saj tė sėmurė nga hipertensioni.

''Siē jam duke punuar diēka mė duket sikur jam zgjuar nga gjumi dhe karakteri im ndyrshon,familjarėt mė thonė se mėnjėherė filloj njė punė tjetėr varėsisht se ēfarė kam bėrė mė herėt kur mė ka kapluar ai personalitet,kur flejė gjum zgjohem dikush tjetėr'' thotė ajo!

Kim Noble vuan nga kjo sėmundje tash e gjashtė muaj?
avatar
Androo

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Personaliteti

Mesazh  Berti69 prej 09.04.15 14:25

Personaliteti antisocial

1. Kuptimi mbi ērregullimin antisocial tė personalitetit.

Ērregullimi antisocial i personalitetit ndodh pėr shkak tė ndryshimeve midis sjelljes dhe normave ekzistuese sociale. Si tė tilla mund tė pėrcaktohen kur plotėsojnė tė paktėn tre nga gjatė pikat e mėposhtme:

1) qetėsi e ngurtė ndaj ndjenjave tė tjetrit,

2) qėndrim vulgar dhe qėndrueshmėri nė papėrgjegjshmėrinė dhe shpėrfilljen ndaj normave sociale, rregullave dhe detyrimeve tė kėsaj natyre.

3) paaftėsi pėr tė mbajtur marrėdhėnie tė qėndrueshme dhe vėshtirėsi pėr t’i vendosur ato.

4) tolerancė e pakėt ndaj dėshtimeve dhe njė prag i ulėt pėr shkarkimin e agresionit, pėrfshi dhe dhunėn.

5) paaftėsi pėr tė pėrjetuar fajin dhe pėr tė pėrfituar nga eksperienca, veēanėrisht nga ndėshkimet.

6) dhe tendenca pėr tė dalluar dhe fajėsuar tė tjerėt, apo pėr tė sjellė arsyetime bindėse pėr sjellje qė e ēojnė personin nė konflikte me shoqėrinė.

7) Mund tė ketė dhe acarime tė qėndrueshme tė ndonjė veēorie shoqėruese, si dhe ērregullime tė sjelljes gjatė viteve tė fėmijėrisė dhe adoleshencės, megjithėse pa ndryshime ekzistuese, qė mund tė mbėshtesin mė tej diagnozėn.

Ky ērregullim pėrfshin ērregullimet e personalitetit dhe sjelljet amorale, personalitetin antisocial, asocial, psikopatik dhe sociopatik. Por nga kjo kategori pėrjashtohen ērregullimet e sjelljes dhe ato emocionale tė paqėndrueshme tė personalitetit. Gjithashtu, nė pėrkufizimin e OBSH (Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė) jepet edhe njė pamje tjetėr e tij. Sipas tij “…ērregullimi antisocial i personalitetit ėshtė njė nivel i rėndė ērregullimi nė tendencat e sjelljes dhe pėrcaktimin e karakterit tė individit. Ai pėrfshin hapėsira tė ndryshme tė personalitetit dhe gati gjithnjė lidhet me pėrēarje tė konsiderueshme personale dhe sociale.”

Ky lloj ērregullimi ka prirje tė shfaqet qysh nė vitet e fėmijėrisė sė vonshme apo nė adoleshencė, por vazhdon tė theksohet mė qartė nė moshėn madhore, prandaj ėshtė vėshtirė tė pėrcaktohen para moshės 16-17 vjeē. Pėr rastet kur nuk gjenden lidhje me dėmtimeve apo sėmundjeve tė rėnda nė tru, ērregullimet psikiatrike tė kėsaj kategorie njerėzish, kanė udhėzuesit mė poshtė si kritere pėr diagnostikimin e pėrgjithshėm. Ato shfaqen nė qėndrime dhe sjellje dukshėm joharmonike, qė pėrfshijnė nivele tė ndryshme funksionimi tė emocioneve, tė zgjimit dhe kontrollit tė impulsive, nė mėnyrėn e perceptimit dhe tė menduarit, si dhe nė mėnyrėn e lidhjeve me tė tjerėt.

Identifikuese janė dhe modelet e sjelljes jonormale, qė zgjasin dhe nuk kufizohen me episodet e njė sėmundje mendor, me sjellje depėrtuese ku shfaqet qartė mospėrshtatja nė nivele tė gjėra tė situatave personale dhe sociale. Ato shfaqen gjatė fėmijėrisė dhe vazhdojnė nė moshėn e rritur, duke ēuar nė shqetėsime tė konsiderueshme personale. Ato shfaqen edhe si ērregullime tė zakonshme, por jo pa ndryshime nga to, pėr probleme domethėnėse nė ekzekutimin e detyrave profesionale dhe sociale.

Pėr kultura tė ndryshme mund tė zhvillohen dhe grupe tė ndryshme kriteresh nė lidhje me normat sociale. Sipas DSM-IV (Manualit tė Diagnostikimit dhe Statistikave tė Ērregullimeve Mendore) janė katėr pika kyēe qė duhen mbajtur parasysh gjatė diagnostikimit. Sė pari, ērregullimi antisocial i personalitetit shfaqet si njė model i pėrhapur nėnvleftėsimi apo shpėrfillje, dhunim i tė drejtave njerėzore, qė ndodhin mbi moshėn 18-vjeēare. Ai duhet tė plotėsojė, tė paktėn tre elemente nga ato mė poshtė qė tė quhet sjellje e tillė.

Duhet tė dėshtojė nė pėrpjekje pėr t’iu pėrshtatur normave sociale qė respektojnė sjelljet ligjore, pra duke shfaqur elementė sjellorė tė pėrsėritur qė duhet tė sjellin arrestimin e tij. Njė i tillė ėshtė mashtrues (pėrfshi gėnjeshtrat e pėrsėritura), ai qė pėrdor pseudonim apo manipulon tė tjerėt pėr pėrfitime dhe kėnaqėsi personale. Njė i tillė duhet tė jetė impulsiv dhe dėshtues nė vazhdimin e planeve, nervoz apo agresiv, gjė qė tregohet nga pėrsėritja e zėnkave fizike apo fyerjes sė tė tjerėve. Ai shfaqet i paaftė tė kujdeset pėr sigurinė e vetes dhe tė tė tjerėve. Dhe sė fundi, ai shfaq mungesė pendimi, duke treguar indiferencė dhe racionalizim pėr dhimbjet, keqtrajtimet apo vjedhjet qė u bėn tė tjerėve.

Tipar i dytė sipas DSM-IV ėshtė fakti qė individi nė fjalė duhet tė jetė sė paku 18 vjeē. Sė treti ai duhet tė ketė njė ērregullim tė caktuar nė sjellje, si fillim, tė paktėn para moshės 15 vjeē. Dhe sė katėrti e sė fundi, zhvillimi i sjelljes antisociale nuk ėshtė vetėm gjatė vazhdimit tė skizofrenisė apo episodeve maniake.

Nė grupin e ērregullimeve tė personalitetit antisocial pėrfshihen dhe gjendjet shpirtėrore tė depresionit, ato tė drogimit, personaliteti dramatik, ai i ērregullt apo antisocial, si dhe disa ērregullime qė kanė simptoma tė ngjashme me to. Nė kėtė grup hyjnė dhe ērregullimet qė lidhen substancat kimike e qė rezultojnė nė skizofreni, ērregullime tė personalitetit, ērregullime historike, ērregullimet kufitare tė personalitetit, ato tė personalitetit paranojak dhe sjellje antisociale tė tė rriturit.

avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Personaliteti

Mesazh  Berti69 prej 09.04.15 14:25

2. Argumente psikologjike rreth vrasėsit serialė.

2.1. Roli i fantazisė nė kėtė sjellje.

Njė faktor ndikues nė tė ėshtė fantazia. “Fantazia pėrfshihet nė mekanizmat pėrballuese tė vrasėsit pėr tė ardhmen e tij. Pra ai vazhdon tė eksperimentoj me anė tė dhunės, ku fantazia ka prirjen ta ngrejė kapacitetin e vrasėsit nga detyrimi tek egėrsia shtazor, mė pas, e ēon edhe madje mė tej”-thotė Ressler nė vitin 1988. Nė thelb veprimet e dhunshme kanė nevojė pėr mė tepėr pėrpunim e fantazi. Ressler arsyeton qė ēdo veprim qė shtyn vrasėsin drejt shprehjes sė emocioneve tė forta bėhet pjesė e pėrfshirjes nė imagjinatėn e ardhme tė tij, pra dhe pjesė e fantazisė.

Pra, ēdo veprim i dhunshėm, sado i vogėl qoftė ai, e shtyn vrasėsin pranė shprehjes sė frustrimit seksual dhe pėrpjekjeve plotėsuese, tė cilat marrin formėn e vrasjes. Ashtu si pija alkoolike e shtyn njė person tė alkoolizuar potencialisht pranė kufirit tė vetėdijes dhe instinktit, ashtu dhe veprimi i dhunshėm e shtyn vrasėsin drejt veprimeve mė tepėr tė dhunshme, deri nė “kufijtė” e vrasjes.

Ashtu sikundėr vrasėsi i ardhshėm lėviz nė jetėn e tė rriturit dhe arrin pranė kryerjes sė vrasjes, po ashtu dhe fantazia e tij ka filluar tė dėshtojė. “Ai bėhet skllav ndaj fantazisė sė jetės, ndėrkohė qė disa ndjenja ngrenė kurthe tė mprehta midis botės sė brendshme dhe asaj tė jashtme”-thotė Abrahamson nė vitin 1964. Sikundėr i droguari qė pas ēdo rasti ka nevojė pėr mė shumė drogė pėr t’u ndjerė mirė, ashtu dhe vrasėsi serial ka filluar tė mbėshtetet tek fantazia, qė tė sigurojė njė normalitet nė rrafshin e tij emocional. Fantazia i shėrben tashmė vrasėsit vetėm qė ta bėjė tė ndihet normal. Studimet kanė provuar tashmė se theksimi i fantazisė ka njė aspekt mjaft interesant tė ndikimeve tek shumė vrasės tė kėsaj natyre.

“Si adoleshentė, por veēanėrisht, si tė rritur, ata mundohen tė pėrfshihen nė punėt dhe procedurat policore”- thotė Geberth 1990. Kėshtu p.sh., njė i tillė, Alex Henriquez u bė shumė i dashuruar pas hetimeve policore, aq sa u bė dhe ndihmės i saj. Detektivėt ēuditeshin sa ndihmues ishte ai, duke komentuar se A.Henriquez “….fitonte haptazi njė emocion nga puna policore”. Para se tė kapej, ai shpesh maskohej si agjent i DEA-s, apo si agjent i fshehtė policie, duke mbajtur njė armė tė vogėl dore dhe njė distinktiv.

Magjepsja ndaj policisė nuk ėshtė thjeshtė njė imitim i agjentėve tė forcave tė ligjit, por nė realitet ėshtė njė zgjerim tjetėr i fantazisė sė botės sė vrasėsit. Sot eksperimenti i vrasjeve serialė nuk shihet si tėrėsisht e ndryshme nga ndonjė eksperiment tjetėr, si ai i tė droguarve me gjėra tė tilla si alkooli, apo substanca tė tjera tė paligjshme.

Vrasja seriale ėshtė e lidhur edhe me tėrheqjen seksuale. Pėr shumė prej kėsaj kategori vrasėsish, sjellja kriminale merr formėn e sulmeve seksuale jo vrasėse dhe qė mund tė shtrihet nė disa vite. Kėshtu p.sh., A.Henriquez, qė pėrmendėm mė sipėr, pėrdhunoi mbesėn e vet pėr disa vjet resht, ndėrsa pak para se tė bėnte vrasjen e parė kryente marrėdhėnie seksuale anormale me njė 5-vjeēare, qė ishte vajza e njėrės prej tė dashurave tė tij. Po kėshtu dhe Clifford Olson, vrasėsi serial mė famėkeq nė Kanada, kreu 100 sulme seksuale para dhe gjatė karrierės sė tij si vrasės (Ėorthington 1993)

Kjo pėrvojė ėshtė e ngjashme me atė tė vrasėsit adoleshent, nė fantazinė e jetės sė tė cilit pėrfshihet dhuna, por para realizimit tė krimit. Dhe njėlloj si nė pėrvojėn e fėmijėrisė, ku eksperimentet e drejtojnė adoleshentin nė veprime mė serioze, edhe individėt e rritur shtyhen nga veprime tė tilla qė janė mė pranė vrasjes. Pėrdorimi i fantazisė sė vrasėsit serial si njė mekanizėm imitues dhe efektiv, qė mbėshtetet mbi fantazinė, e bėn atė tė jetė nė njė vartėsi tė plotė ndaj saj. Tashmė mekanizmi qė i jep njė sens kontrolli, vrasėsit nė fjalė kthehet nė obsesion. Sipas Broėn 1991 “pėrderisa sjellja obsesive e vrasėsit serial ekziston, ajo dėshton nė arsyetimin logjik rreth saj, duke zėvendėsuar fantazinė me obsesionin.”

Kur fantazia e vrasėsit serial rezulton njė obsesion, kjo u jep mundėsi avokatėve tė kėrkojnė pafajėsinė e klientit tė tyre, si nė rastin e avokatit tė vrasėsit serial Xhef Dahmerit qė solli prova, se pėr shkak tė obsesionit, klienti i tij nuk ishte nė tė vėrtetė pėrgjegjės pėr veprimet e veta, prandaj duhej vendosur nė institucionet e shėndetit mendor.

Ai argumentoi qė “…vrasjet lindin edhe nga fantazia e njė personi tė tillė. Kėshtu dhe Dahmer mund t’i ndalojė vrasjet nga kurimi i njė sėmundje tė tillė mendore, qė ai e zbuloi pėr qė nuk e zgjodhi vetė. Ai duhet tė bėnte atė qė bėri, sepse nuk mund ta ndalonte dot. Dhe kjo nuk ishte njė zgjidhje e ēėshtjes.” (Drukteinis 1992, f. 533). Avokati i tij shkoi edhe mė tej, aq sa e quajti Dahmerin njė “makinė vrasėse ngjeshėse, ose njė rul ngjeshės”. Ky ėshtė njė shembull klasik i vrasėsit serial, ngaqė kishte njė humbje absolute tė kontrollit, ndėrsa tashmė, krejt i tėrhequr, ky vrasės serial ėshtė bėrė njė skllav virtual i fantazisė sė tij.

2.2. Tiparet psikologjike tė vrasėsit serial.

Ai kontrollon, dominon dhe ekzekuton. Pra vrasja nuk ėshtė njė ngjarje e izoluar, qė media dhe publiku i gjerė e tregon si ndodhi. Mė saktė, ajo ėshtė njė rezultat logjik, njė vazhdim i fantazisė nė jetėn e vrasėsit serial. Fantazia ėshtė mekanizmi drejtues pėr vrasjen-thotė Broėn (1991) dhe megjithėse ajo paraprin vrasjen, vetė akti i vrasjes, nė njė kuptim e ka ngurtėsuar fantazinė. Vėshtirėsia mė e madhe e vrasėsit serial nė diferencimin e fantazisė nga realiteti ėshtė shtyrė pėrtej skajit, me anė tė veprimit vrasės. Veprimi i fantazisė ėshtė lidhur me botėn reale, ndėrsa nė mendjen e vrasėsit serial fantazia ėshtė bėrė realitet.

Nė formulimet e FBI-sė thuhet qė “sulmuesi beson se mund ta kontrollojė realitetin dhe “nė thelb”, vrasja serial ėshtė njė veprim kontrolli, dominimi dhe ekzekutimi, ėshtė pėrfaqėsuese e njė fantazie thelbėsore qė ngulitet me dhunė, seksualitet dhe vdekje”.  Kėshtu, ndonėse nuk dallohet menjėherė e nė tė gjitha rastet, ėshtė e vėrtetė qė vrasėsit serial mbrojnė fantazinė e tyre-thotė Ressler (1988). Shpesh, e vetmja mėnyrė pėr tė mbajtur gjallė kėtė fantazi tė vrasjes ėshtė shfaqja ose demonstrimi i saj.

Mbrojtja e fantazisė mund tė imponohet nga shumė faktorė, disa prej tė cilave janė tė jashtėm, si nė rastet kur viktima ndėrpret ose pengon ndjenjat dominuese tė sulmuesit, apo kur sjelljet e viktimės e zemėrojnė ose inatosin atė. Vrasėsi nuk e njeh veten si tė tillė, por e pėrshkruan procesin e vrasjes si njė “dėshirė tė fortė e tė papėrballueshme pėr tė vrarė”-thotė Holes dhe De Burger (1988). Efekti i kurthit tė kėsaj gjendje psikike ėshtė se e avancon vrasėsin drejt niveleve mė tė larta tė fantazisė (FBI, 1985)

Sa pėr viktimat e parapėlqyera tė vrasėsit serial, ėshtė pėrsėri roli i fantazisė qė vazhdon tė pėrzgjedhė vrasjen e radhės, veēanėrisht nė llojin e viktimės qė zgjedh. Shumica e vrasėsve serialė kanė njė lloj viktime tė fiksuar me disa cilėsi tė caktuara, viktimė qė mund edhe tė njihet prej tyre. Ted Bandy parapėlqente qė viktimat e tij tė ishin femra, qė sa kanė mbushur 20-vjeē, me flokėt tė gjata, tė errėta dhe tė ndara nė mes. Earl Nelson parapėlqente tė vriste qiradhėnėsit e tij, ndėrsa Posteal Laskey ishte i fiksuar pas femrave tė moshuara-thonė Holmes dhe De Burger 1985.

Vrasėsit serialė ngjajnė mes tyre si nga niveli ashtu dhe preferencat e tėrheqjes seksuale, madje shumė prej tyre, qė janė dhe tė tėrhequr seksualisht, kanė partnere tė privilegjuara. Pėr ta viktimat shpesh ėshtė diēka simbolike qė lidhet me historitė e vrasėsit. Mėnyra e sjellje sė dukshme tė viktimės, nė shumicėn e vrasjeve seriale, ėshtė pėrfaqėsuese e planifikuar dhe e fantazisė sė pėrfshirė nė vrasje.

Nė kėto kushte ēdo vrasje ėshtė njė lloj pėrfitimi psikologjik. Nė pėrvojėn e tyre mund tė dallohen pėrfitime tė tilla, si lehtėsimi nga njė ankth i madh etj. Nė fakt ky qetėsim nuk ndryshon shumė nė kufijtė emocionalė midis shtrėngimit dhe tėrheqjes. Madje Ressler thotė se “…stresi ėshtė njė stimul po aq nxitės pėr shumicėn e vrasėsve serialė, saē ėshtė ai pėr periudhėn e pirjes tek pijaneci”.

Moment tjetėr interesant ėshtė se disa vrasės janė shumė demonstrativė, ngaqė gjenden tė rrethuar nga autoritete menjėherė pas vrasjes  sė parė ose tė dytė. Si rregull, sa mė tepėr vrasje tė kryejnė kėta tipa aq mė i madh ėshtė pėrfitimi psikologjik. Fantazitė mbijetojnė, ato zhvillohen duke pėrforcuar sjelljen e vrasėsit. Pra sikundėr fantazia dhe izolimi ushqejnė njėra tjetrėn, ashtu dhe vrasja furnizon fantazinė dhe anasjelltas, fantazia ndikon nė shtimin e numrit tė vrasjeve.

Njė prej tyre, Ted Bandi pranon se forca pėr tė vrarė behet aq mbizotėruese sa qė vrasėsi nuk ka asnjė dėshirė tė ndalojė vrasjen. Dhe meqė ato janė nė progres kjo forcė vetėm sa fuqizohet”- shkruajnė Holmes & De Burger 1988. Pra ēdo vrasje shoqėrohet me pėrmirėsim tė vazhdueshėm tė fantazisė, duke e ēuar atė drejt pėrsosmėrisė. Pra sa herė qė njė i tillė vret, duket sikur fantazia furnizon veten dhe bėhet gjithnjė e mė solide dhe e strukturuar (shih FBI 1985). Vrasėsi e lejon viktimėn e radhės tė jetojė vetėm pėr aq kohė sa e dėshiron njė gjė tė tillė.

Nga sa mė sipėr del qė vrasėsit serialė nuk mund tė korrigjohen. As kapja dhe burgosja e tyre nuk mund tė ndalė fantazinė. Pavarėsisht se ē‘ndodh me tė, plani pėr vrasjen e ardhme do vazhdojė. P.sh., njė vrasės qė kthehet prapė nė burg pas vrasjes sė parė, fantazon pėr tė vazhdimisht edhe kur ėshtė i burgosur. Kif Olsen vriste sapo dilte nga burgu, qysh nga viti 1964, pastaj 1972-1973, mė 1978 dhe deri mė 1980-1981. Ai ėshtė dėnuar bazuar vetėm nė zbulimin e vrasjes sė fundit, por pretendonte se kish kryer mė tepėr se 40 tė vrasje tilla- thotė Ėoerthington 1993. Ai kryente vrasjen e radhės vetėm sa t’i rritej fantazia. Tod Bandi e quante kėtė “kurb udhėrrėfyese, sa mė tepėr vrasje kryente aq mė mirė ndihet vrasėsi serial”-sipas Holmes &De Bergerit 1988)

Sipas pohimeve tė vetė vrasėsve, ata mėsojnė nga e kaluara duke u pėrmirėsuar vazhdimisht nė kėtė akt. Ata nuk ndalen me miratimin e asaj qė bėjnė, prandaj po mos parandalohet ai do vrasė herė pas here. Ēdo vrasje e suksesshme gjallėron vrasėsin, duke pėrforcuar dhe fuqizuar veprimin. ”Ai pritet tė shtojė numrin e vrasjeve, me sa duket ai do tė vrasė shpesh qė tė ruajnė ekuilibrin e vet. Fantazia e lartė dhe psikika e zhvilluar i siguron nxitjen e guximit dhe sulmeve mė tė shpeshta, ndonjėherė me njė shpėrfillje tė plotė tė rrezikut”- thotė Geberth 1990 f, 4)

Meqė ēdo vrasje e fuqizon fantazinė, ajo vjen e rritet vazhdimisht, ēka e bėn tė kėrkojė gjithnjė e mė shpesh tė vrasė. Ndjenja e suksesit pėr tė qenė i vetė vlerėsuar buron vetėm nga vrasja. Tė gjithė vrasėsit serialė ndjekin kėtė model, duke rritur shpeshtėsinė e vrasjeve tė tyre. Gjatė kėsaj periudhe nuk ka forca tė brendshme qė mund ta ndalojnė veprimet e tyre. Psikologu Jack Annon thotė me siguri qė:”e vetmja mėnyrė qė njė vrasės serial tė mundė tė heqė dorė ėshtė pėrfshirja nė njė terapi tė suksesshme psikologjike”. Por shkalla e suksesit nga pėrdorimi i terapisė psikologjike nė thelb, ka qenė njė hiē- pėr dy autorė tė tjerė (Holmes dhe De Burger 1988).

Po mos zhvendoset (izolohet) nga shoqėria ai do vazhdojė tė vrasė. I formėsuar nga njė keqfunksionim dhe mėsim i gabuar qė prej fėmijėrisė, vrasėsi serial mėson tė mbėshtetet nė fantazinė si njė mekanizėm kopjues. Kjo teknikė formimi e shprehive tė sjelljes nuk duket tė ndryshojė nga ajo e alkoolistit qė pėrdor pijen si mekanizėm kopjues. Dhe ashtu sikundėr tė droguarit qė priren tė bien nė njė spirale, deri sa gjithēka nė jetėn e tyre tė pėrqendrohet rreth substancave narkotike, edhe jeta e vrasėsit serial fillon  tė vėrtitet rreth fantazisė, ēka bėhet aq dominues sa qė fantazia shndėrrohet pėrfundimisht qendra e jetės sė tij.

Dhe sė fundi, ashtu si pėrdoruesit e heroinės qė kanė nevojė pėr njė dozė droge e cila mund t’i shtyjė tė vjedhin, ashtu dhe detyrimet e vrasėsit serial ndaj fantazisė e shtyjnė atė drejt vrasjes. Me pak fjalė: cikli serial i vrasjes nuk ėshtė i ndryshėm nga cikli i tėrheqjeve tė tjera. Kėshtu qė rezultati pėrfundimtar i vrasjeve bėhet funksionale, ashtu sikundėr dhe vjedhja nga drogmeni.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Personaliteti

Mesazh  Berti69 prej 09.04.15 14:26

3. Psikologjia e kriminelit sadistito- seksual.

Ēdo hetues qė ka marrė nė pyetje njė viktimė tė torturua, apo qė ka investiguar nė skenėn e krimit pėr ndonjė vrasje tė kėsaj natyre, nuk ka pėr ta harruar kurrė atė lloj pėrvoje. Mizoria ēnjerėzore shfaqet nė shumė forma, por rrallė e gjen atė pėrtej ngurtėsisė qė shfaqet nga sadistėt seksualė. Ky kapitull pėrshkruan veprimet qė ndeshen aty, duke dalluar sadizmin seksual nga veprimet e tjera qė pėrfshijnė aktet e njė dhune mizore. Gjithashtu, pėrshkruhen disa nga tiparet mė tė zakonshme tė krimeve sadisto-seksuale, duke sugjeruar dhe njė numėr mėnyrash nė pėrballjen e tė akuzuarve me kėtė lloj krimi.

3.1. Kuptimi psikologjik mbi sadizmin seksual.

Ėshtė njė formė e qėndrueshme e tė kėnaqurit dhe eksitimit seksual, ndėrkohė qė objekti ėshtė duke vuajtur tmerrėsisht shumė. Eksitimi seksual mund tė ndodhė tek persona normalė, por tek sadisti ėshtė vuajtja e shkaktuar viktimės ajo qė eksiton tjetrin seksualisht.

Nga njė studim eksplorues po shkėpusim dėshirat e pėrshkruara nga dy sadistė, ku i pari shprehej:”..qėllimi im mė i rėndėsishėm ishte t’i shkaktoj asaj dhimbje, ngaqė nuk ka asnjė fuqi mė tė madhe ndaj tjetrit se sa ajo qė shkakton dhimbje, pra ta detyrosh atė t’i nėnshtrohet dhimbjes, pa qenė e aftė tė vetėmbrohet. Kėnaqėsia qė tė jep dominimi i plotė i njė personi tjetėr ėshtė thelbi i fenomenit sadistik.”

Njė tjetėr e pėrshkruan situatėn kėshtu:”…ajo pėrpėlitej nga dhimbja dhe mua kjo mė pėlqente. Nė ato momente unė isha duke kombinuar lartėsinė time seksuale tė pėrdhunimit me nivelin e frikės time, pėr tė bėrė njė kombinim qė tashmė ėshtė pėrtej ēdo lloj shpjegimi…Unė isha gjallė pėr tė vetmin qėllim, qė tė shkaktoja dhimbje dhe tė merrja kėnaqėsi seksuale…unė isha duke shijuar dhimbjen po aq sa dhe seksin.”

Ēdo deponim tjetėr i bėrė nga tė akuzuarit pėr kėtė vepėr kriminale konfirmon se ėshtė vuajtja e viktimės dhe jo ndėshkimi fizik apo dhimbja psikologjike, ato qė e nxitin seksualisht sadistin. Duke shkaktuar dhimbje, ai gjen njė mėnyrė pėr tė krijuar vuajtje, dhe kėshtu arrin tė pėrfitojė reagimet e kėrkuara tė bindjes, nėnshtrimit, fyerjes, frikės dhe tmerrit..

Ka disa prova qė duhen zbuluar gjatė hetimit qė tė pėrcaktojnė nėse krimi i kryer ėshtė sadizėm seksual apo jo. Ēėshtjet mė kritike nė kėtė mes janė nėse viktima ka vuajtur, nėse kjo vuajtje ishte e qėllimshme dhe nėse ajo e ka eksituar seksualisht personin qė kryente veprėn penale. Prandaj, si veprat seksuale dhe ato agresive, tė shkaktuara ndaj njė viktime tė vdekur apo pa ndjenja, nuk ėshtė se janė doemos prova tė sadizmit seksual, ngaqė nė kėto raste njė viktimė e tillė nuk pėrjeton dhimbje. Kėshtu, dėmtimet e gjetura tek viktima, por tė shkaktuara pas vdekjes, nuk tregojnė pėr sadizėm seksual.

Dhe pėrdhunuesi shkakton dhimbje tek viktima, por vetėm sadisti e pėrfshin vuajtjen si qėllim tė aktit, qoftė ajo vuajtje fizike apo psikologjike, pėr tė arritur eksitimin e vet. As shkalla e mizorisė sė kriminelit, as koha e vuajtjes sė viktimės nuk mund tė jenė prova tė sadizmit. Veprimet agresive tė skajshme, ose ato qė shkaktojnė vuajtje tė mėdha, shpesh nuk kanė qėllime seksuale, madje as edhe gjatė sulmeve seksuale.

SSD (devianca sadiste seksuale) si gjithė sjelljet e tjera deviante seksuale kanė njė spektėr tė gjerė. Sadistėt mund tė jenė dhe mes qytetarėve qė u binden ligjeve, por fantazojnė dhe nuk veprojnė dhe nuk e realizojnė kėtė fantazi me partneret e tyre. Njė sadist do ndiqet penalisht vetėm kur kryen krim dhe jo thjeshtė se ka fantazi tė kėsaj natyre. Tė gjitha aktet kriminale seksuale fillojnė me fantazi, por ndryshe nga ato normale, fantazia sadiste pėrqendrohet nė dominim, kontroll, fyerje, dhimbje, dėmtim dhunė apo kombinim tė tyre, si njė mėnyrė pėr tė shkaktuar vuajtje. Ashtu siē ndryshojnė fantazitė mes sadistėve seksualė ashtu ndryshon dhe shkalla e dhunės sė pėrdorur prej tyre.

Fantazia e pėrshkruar nga vetė personat e akuzuar paraqitet mjaft komplekse dhe pėrfshin skenarė tė detajuar, metoda specifike pėr kapjen, kontrollin dhe lokalizimin, skenarė qė duhet tė ndiqen nga viktima, sekuenca aktesh seksuale dhe reagime tė viktimės qė dėshirohen nga krimineli. Sadistėt nė fjalė jetojnė mbi bazėn e kėtyre fantazive dhe shpesh pėrfshijnė viktima tė shumėfishta e nė disa raste edhe vetė partneren.

Ka dhe sadizėm ndaj simboleve. Disa njerėz shfaqin dėshirat e tyre seksuale ndaj objekteve tė pajeta si kukulla, piktura dhe veshje ose dhe kufoma. Ashtu si nė rastin e fantazisė, vuajtja nė raste tė tilla ėshtė e imagjinuar.

Kėshtu nė njė rast gjendet njė kukull femėr e varur nė njė dhomė urgjence tė spitalit. Rreth qafės ishte lidhur njė litar dhe krahėt tė lidhura nga pas, nė sytė dhe veshėt ishin ngulura gjilpėra me kokė, kish shenja tė djegurash dhe nga goja i varej jashtė njė copė pambuku. Nė gjoks ishin vizatuar shenja tė ngjashme me qepje plagėsh. Mes kėmbėve ishte bėrė njė prerje, ku rreth njė vrime ishin ngjitur disa fije floku dhe ishte vendosur njė laps.

Edhe pse besohet qė sadistėt seksuale janė mizorė edhe ndaj kafshėve nuk ėshtė pėrcaktuar nėse njė mizori e tillė lidhet me sadizmin seksuale. Disa meshkuj tė dhunshėm shfaqet tė tillė edhe ndaj kafshėve qė nė fėmijėri, por kjo nuk shoqėrohet me eksitim seksual. Pra, disa veprime sadiste ndaj kafshėve mund tė reflektojė motive sadiste, agresive dhe joseksuale, ose mund tė jenė sakrifica tė kėrkuara nga ritet fetare apo besimet delusive. Ai qė eksitohet seksualisht nga vuajtjet e njė kafshe ėshtė sadist seksual ose dhe zoofil (person qė ka si objekt kėnaqėsie kafshėt)

Tjetėr ēėshtje ėshtė ajo e viktimės. Sadizėm seksual mund tė kryhet edh me partnerė konsensual ose tė paguar. P.sh., prostitutat specializohen pėr nėnshtrim ndaj klientėve sadistė. Natyra e veprimeve tė tilla varion nga stimulimi i vuajtjes deri tek veprime qė pėrfundojnė me dėmtime tė rėnda fizike tė partneres. Pra kur ajo nuk ka dėshirė pėr akte seksuale, kthehet nė viktimė nėse reziston, ēka akti mund tė pėrfundojė edhe me vdekje apo dėmtime tė papritura fizike.

Ka dhe disa viktima tė pajtueshme. Kėshtu, ka sadistė qė parapėlqejnė viktimat qė binden dhe bėjnė lėshime tė vetėdijshme. P.sh., preferojnė ato viktima qė krijojnė me dėshirė njė marrėdhėnie dhe madje pėrfshihen nė marrėdhėnie sadisto-mazohiste pėr njė periudhė tė gjatė. Kėto janė gratė ose tė dashurat e sadistėve qė i nėnshtrohen njė abuzimi fizik, emocional dhe seksual pėr muaj apo vite tė tėra, megjithėse marrėdhėniet mund tė nisin normalisht. Nė tė tilla raste, sadisti arrin qė nė forma tė ndryshime, t’ia ndryshojė sjelljen partneres, duke e bindur tė pranojė gradualisht veprime deviante progresive. Ndoshta kėtė e arrin nėpėrmjet izolimit social dhe abuzimeve tė vazhdueshėm, qė u cėnojnė rėndė imazhin pėr veten, deri sa ato tė besojnė se e meritojnė njė dėnim tė tillė nga “i dashuri” i tyre.

Kėshtu nė njė rast, njė grua rreth tė tridhjetave lajmėron policinė se i ėshtė nėnshtruar njė abuzimi fizik, emocional dhe seksual prej gati 18 muajsh. Nė fillim ajo e shihte tė dashurin si personin mė tė dashur dhe mė tė kuptueshėm qė kish njohur ndonjėherė. Meqė dikur ajo kish pėrdorur me raste kokainė, pranoi kėrkesėn e tij pėr ta ripėrdorur, me qėllim rritjen dhe pėrmirėsimin e marrėdhėnieve tė tyre seksuale. Por praktikisht, gruaja fitoi vartėsi ndaj kėtij pėrdorimi dhe pas gjashtė muajsh ai filloi abuzime seksuale, qė pėrfshinin marrėdhėnie tė detyruara anale, rrahje me kamzhik, shfrytėzim tė dhimbshėm seksual, pėrdhunim nga meshkujt e tjerė, si dhe futje tė objekteve tė mėdha nė rectum. Kėto abuzime vazhduan pėr rreth 1 vit, para se ajo tė bėnte denoncim nė polici.

Kėto raste paraqesin probleme pėr hetimi dhe prokurorinė, ngaqė duket se abuzimi kryhet me dėshirė dhe me aprovimin e plotė tė viktimės. Megjithatė, transformimi i partnerit vulnerabėl nė njė viktimė tė pajtueshme / tė nėnshtruar i ngjan mėnyrės se si burrat e tjerė abuzivė frikėsojnė dhe kontrollojnė gratė e tyre, qė ato tė vazhdojnė tė durojnė tė qėndrojnė me ta.

3.2. Forma sjellje qė ngatėrrohen me sadizimin seksual

Shumė krime pėrfshijnė vuajtje tė qėllimshme fizike dhe psikologjike. Pėr tė evituar keqinterpretimet, hetuesit duhet tė dallojnė ato forma sjellje qė shfaqen si sadisto – seksuale, por nė fakt kanė motive dhe kontekste tė ndryshėm..

Kėshtu, duhet dalluar ērregullimet sadiste tė personalitetit. Persona tė tilla zakonisht shfaqin sjellje kėrkuese, mizore dhe agresive, si nė situata sociale ashtu dhe nė ato punuese. Nė pjesėn mė tė madhe tė kohės ata shfaqen tė tillė edhe ndaj vartėsve, duke u prirur tė vendosin marrėdhėnie sundimi ndaj vartėsve dhe respekt e simpati tė ekzagjeruar pėr eprorėt. Ata joshen mjaft nga dhuna, ndjejnė kėnaqėsi kur kėrkojnė, fyejnė dhe frikėsojnė tė tjerėt, mund tė kėnaqen deri me faktin qė u shkaktojnė abuzim fizik e psikik atyre. Nė kėtė kontekst, qėllimi i tyre ėshtė sjellja dhe jo eksitimi.

Njė rast: “Gruaja e la burrin pėr shkak tė abuzimeve verbale, kontrollit tė marrėdhėnieve ndaj saj dhe pjesėtarėve tė familjes, sjelljeve frikėsuese dhe shpėrthimeve tė dhunshme tė zemėrimit, kur ai ishte i dehur. Me dėshirėn pėr t’u hakmarrė nga ndarja, ai e tėrheq nė apartament me pretekstin pėr tė ndarė ato qė zotėronin sė bashku. Mė pas, u pėrpoq ta lidhte tek shtrati, ku kishte vendosur dhe mjetet e ndryshme tė torturės. Nė hetuesi, ai tregoi dhe planin qė kishte bėrė pėr ta vrarė, duke e goditur vazhdimisht. Nė fakt, ajo arriti ta joshte dhe ta bindte se donte tė kthehej sėrisht, por ndėrkohė duhej tė kėrkonte ndihmė mjekėsore, ēka i mundėsoi asaj tė realizonte arrestimin.

Burri nuk kish ndonjė histori devijimesh dhe shkelje seksuale, po ashtu as ndonjė shenjė sadizimi seksual, nuk u vu re gjatė ekzaminimit mjekėsor. Ai mohoi ndonjė eksitim emocional si pasojė e vuajtjes qė po i shkaktonte gruas qė e braktisi, apo prezencėn e ndonjė lloj fantazie sadiste. Edhe pse mundet qė burri tė ketė qenė sadisto-sekual, ai e tregoi kėtė tendencė vetėm kur e sulmoi gruan e tij. Mungesa e provave qė tregojnė eksitim seksual ndaj vuajtjes e rrėzuan opsionin e kėsaj diagnoze.

Janė dhe rastet E mizorive gjatė kryerjes sė krimit. Por ndonėse shumė krime pėrmbajnė elemente mizorie, veprimet nuk janė medoemos me natyrė sadist.

Njė rast ilustrimi: dy burra tė arratisur nga burgu rrėmbyen njė ēift dhe i ēuan nė njė zonė tė izoluar. Pasi pėrdhunuan gruan, nė mėnyrė tė vazhdueshme, i rrahėn rėndė tė dy, i mbyllėn nė njė bagazh makine dhe i vunė zjarrin asaj, duke i lėnė tė digjeshin brenda. Edhe pse ata shkaktuan me qėllim vuajtje fizike dhe psikologjike tek viktimat, ata nuk kishin asnjė tregues pėr eksitim seksual. Vėrtet i rrahėn pas pėrdhunimit, por mė pas u larguan, ndėrsa viktimat thėrrisnin pėr mėshirė. Sadisti seksual do ishte stimuluar seksualisht nga vuajtjet e viktimės dhe do kish qėndruar deri sa vuajtja tė kish marrė fund.

Sjelljet sadiset seksuale duhen dalluar edhe nga sjelljet patologjike nė grup. E ilustrojmė me njė rast. “Njė grup adoleshentėsh sulmuan njė nėnė qė po ecte nė lagjen e saj. e tėrheqin nė njė vend tė fshehtė, e goditėn disa herė me njė shufėr tė gjatė hekuri, duke i shkaktuar vdekjen. Disa prej sulmuesve ishin shokė me fėmijėt e saj. Me sa duket, pjesmarrėsit nė kėtė sulm u pėrpoqėn t’u tregonin tė tjerėve veten e tyre, forcėn dhe agresivitetin ndaj tė rriturve, duke pėrdorur dhunėn.

Janė dhe mizoritė e ligjėruara. Historia ėshtė mbushur me raste mbretėrimi tė terrori, ku institucionet e fuqishme sanksiononin sjellje ekstremisht agresive. Kėshtu ka ndodhur me pėrdhunimet dhe plaēkitjet e popullatės sė thjeshtė gjatė kryqėzatave mesjetare, ose ekzekutimit tė grave gjatė “gjuetisė sė shtrigave tė Salemit” nė kolonitė amerikane. Edhe ne shek 20 shėnohet njė nga ngjarjet mė tė mėdha e mė tė rėnda tė mizorisė njerėzore, pikėrisht ajo e milionave viktima tė nazizmit.

Njė rast ilustrimi: “Komandanti Koch qė drejtonte kampin e pėrqendrimit tė Bukenvaldit dėnoi njė burrė qė u pėrpoq tė arratisej duke e future nė njė kuti shumė tė vogėl druri, ku mezi sa mund tė lėvizte. Mė pas dha urdhėr tė nguleshin gozhdė nė faqet e kutisė, qė i dėnuari tė mos kish mundėsi tė lėvizte fare nga dhimbjet e shpinės. Ai u mbajt pėr dy ditė e tre net nė publik, pa ngrėnė dhe pa pirė, deri sa zėri i tij nuk i ngjante mė njė qenie njerėzore. Nė tė njėjtėn formė, sadisto-seksualėt priren tė kryejnė po kėto lloj veprimesh, por praktika e mėsipėrme ėshtė e justifikuar politikisht dhe tė bazuar nė pėrkatėsinė racore.

Ėshtė mizoria e motivuar nga hakmarrja. Pėrgjithėsisht mizoria ėshtė e dukshme gjatė veprimeve tė frymėzuara nga dėshirat obsesive pėr hakmarrje ndaj gabimeve reale ose imagjinare.

Njė rast ilustrimi:”Njė fizikan u martua me njė prezantuese spektakli dhe filloi tė mendonte se ajo e tradhtonte, megjithėse nuk kish asnjė lloj fakti. Kėshtu obsesioni i tejkaloi logjikėn, duke vendosur se asnjė burrė nuk mund t’ia merrte. Pasi e rrahu me kamzhik tė lidhur pas njė tavoline, i hodhi acid sulfurik nė fytyrė dhe trup. Ajo mbijetoi pėr 84 ditė nė agoni para se tė vdiste nga dhimbjet. Nė kėtė rast i shoqi desh ta dėnonte duke mundėsuar qė ajo mos ishte e dėshiruar pėr asnjė burrė tjetėr. Ky veprim nuk dukej se e kėnaqte seksualisht, pra nuk kemi veprim sadisto-seksual

Janė dhe mizoritė investigative, dhe fjala ėshtė pėr tortura gjatė marrjes sė pyetje qė mund tė shoqėrohen me eksitim seksual, por nė disa raste mund tė mos interpretohen si sadisto-seksuale.

Njė rast ilustrimi “Njė agjent ishte kapur jashtė shtetit dhe ishte torturuar nė mėnyrė tė vazhdueshėm fizikisht, duke u rrahur me shkop dhe shok elektrik nė gjithė pjesėt e trupit dhe nė organet gjenitale. Viktima ishte torturuar nė mėnyrė tė tillė pėr tė nxjerrė informacion qė lidhej me veprimtarinė e qeverisė sė tij dhe jo pėr tė arritur ndonjė kėnaqėsi seksuale”

Ka dhe gjykime pas vdekjes qė shpesh, gabimisht, cilėsohen si sadizėm seksual. Por nė shumicėn e rasteve fajtori e vret viktimėn me shpejtėsi, duke mos zgjatur shumė vuajtjet e saj, gjė qė pėrbėn njė sjellje krejt ndryshe nga ajo qė po studiojmė.

Njė rast ilustrativ “Nja baba e rreh vajzėn e tij tė rritur me njė objekt tė rėndė qė i shkaktoi vdekje. Pas vdekjes u pėrpoq ta zhvendoste trupin. Ditėn qė u arrestua bleu njė procesor ushqimi dhe hetuesit gjetėn pjesė tė trupit tė saj nė kuzhinė, nė tenxhere, furrė dhe nė frigorifer. Burri nė fjalė kish vrarė tė bijėn pėr vetėmbrojtje, por dhe nga frustrimi qė ndjente pėr shkak tė sjelljeve tė saj tė ērregullta dhe ashpėrsisė sė tė bijės, rrjedhojė e njė sėmundje mendore kronike. Pra veprimi nuk dukej tė kish ndonjė qėllim kėnaqje seksuale, duke e parė vajzėn e vet tė vuante.

3.3. Gjetjet e njė studimi pėr sadizmin seksual.

Nė kėtė studiuam shqyrtuan 30 raste meshkujsh sadistė, 22 prej tė cilėve ishin pėrgjegjės sė paku pėr 187 vrasje. Burimet e informacionit pėr studimin vinin nga raportet policore, nga fotografimet e skenave tė krimit, dėshmitė e familjarėve tė viktimave, konfiskimet, raportet psikiatrike, transkriptimet gjyqėsore, raportet para dėnimeve dhe regjistrimet e kohės sė burgut. Gjithashtu u pėrdorėn dhe prova tė siguruara nga vetė fajtorėt, si ditar, fotografi, skica, video, kalendarė dhe letra. Kėto materiale qė pėrmblidhnin fantazinė e tyre hapėn disa dritare mbi mėnyrėn e tė menduarit dhe tė jetuarit pėr kėtė kategori personash. Po kėshtu, u intervistuan dhe pesė nga 30 fajtorėt, ku ata u shprehėn mė pak pėr dėshirat e tyre seksuale se sa ishin shprehur nėpėr shkrime apo kasetat pėr krimet e kryera.

Secili nga tė 30 fajtorėt rezultoi t’i kish torturuar viktimat me qėllim, metodat kryesore e tė cilave ishin pėrdorimi i mjeteve tė forta si ēekiē, pinca dhe goditje elektrike, por dhe veprime tė tilla si kafshim, prerje, asfiksim deri nė pikėn e humbjes sė ndjenjave. Disa pėrdorin mjete tė posaēme torture nė mėnyrė tė pėrsėritur, gjė qė e bėn atė mjet t’i pėrkiste specifikisht njė personi. Por mungesa e njė elementi tė caktuar nė krim nuk pėrjashtonte mundėsinė e njė krimineli serial. Ai mund tė ishte duke eksperimentuar me teknika tė ndryshme, nė kėrkim tė njė skenari perfekt me qėllimin e vetėm pėr tė ēorientuar policinė hetimore.

Nga 30 sadisto-seksualėt e studiuar doli qė ata aplikonin edhe vuajtjet psikologjike tek viktimat. Detyrimi duke mbajtur peng dhe me sy lidhur viktimėn e rrėmbyer, pėrmbante dhe nė fakt konsiderohej, si vuajtje psikologjike edhe pse mund tė mos kishte dhimbje fizike. Taktika tė tjera ishin kėrcėnimi apo forma tė tjera tė abuzimeve verbale, si p.sh., detyrimi i viktimės tė lutej apo tė pėrshkruante aktet seksuale, pėrshkrimi me detaje i viktimės se ēfarė synonin dhe ē‘i priste, e detyronin atė tė zgjidhte midis vdekjes dhe skllavėrisė, apo tė zgjidhte me cilin mjet tė vdiste.

Disa tipare tė sadistėve tė studiuar ishin: tė qenit tė gjinisė mashkullore, vetėm njeri ishte i bardhė, mė pak se gjysma e tyre kishin arsim tė lartė, gjysma pėrdornin alkool apo droga tė tjera, 1/3 kishin bėrė ushtrinė, ndėrsa 43% nė periudhėn e fajit kishin qenė dhe tė martuar. Devijimet seksuale mė shpesh lidheshin me anomalit e tjera seksuale dhe studimi konfirmoi kėtė gjė. 43% e meshkujve ishin pėrfshirė nė aktivitete seksuale si tė rritur, 20% ishin transvertitė dhe 20% kishin kryer dhe krime tė tjera seksuale, si p.sh., vojerizma, thirrje telefonike dhe ekspozime tė turpshme.

Njė rast ilustrimi: “Njė i tillė adoleshent shkonte nėpėr shtėpitė e lagjes dhe masturbohej ndėrsa shihet gratė e lagjes qė zhvisheshin ose bėnin seks. Nė shtėpi ai gjithashtu masturbonte shpesh me fantazitė, duke rikujtuar ato qė kish parė. Si djalosh i rritur bėnte telefonata tė turpshme, gjė qė e ēoi nė arrestimin e parė kur kėrkoni tė takonte njė prej viktimave tė tij, e cila lajmėroi policinė. Mė pas ekspozonte veten tek disa viktima tė tjera, gjė qė e bėnte, siē e shpjegon dhe vetė, pėr t’u shkaktuar stres dhe frikė tė dukshme. Ai ndiqte femrat qė kishin bėrė pazar dhe ktheheshin nė shtėpi pėr tė parė nėse ishte mundėsia tė futej nė shtėpitė e tyre.

Nė pėrdhunimin e parė pėrdori armė tė rastit, por mė pas, merrte me vete njė “kuti mjetesh pėrdhunimi” qė pėrbėhej nga ngjitėse, pranga, copa tė prera litari dhe njė pistoletė e kalibrit 45mm. Kėshtu, progresivisht po bėhej i dhunshėm nė sulmet e tij seksuale, duke torturuar viktimat me rrahje tė vazhdueshme, djegie dhe tėrheqje tė gjoksit. Dhuna arriti atė pikė sa njė nga viktimat humbi tė dy gjinjtė nga goditjet e vazhdueshme me grusht. Ai pėrdhunoi me dhunė mė shumė se 50 gra dhe ishte duke kryer njė vrasje nė momentin qė u arrestua. Historia e njė aktiviteti tė tillė ėshtė e zakonshme tek personat qė kryejnė krime seksuale tė ēdo lloji. Por ėshtė e pavėrtetė qė personat e pėrfshirė nė kėtė lloj krimi nuk kanė prirje ndaj dhunės.

Nga studimi dolėn disa karakteristika tė krimeve qė kryhen nga sadisto-seksualėt. Ato dallojnė pėr planifikim tė kujdesshėm, ēka do kohė tė konsiderueshme dhe pėrpjekje tė mėdha. Kapja e viktimės, zgjidhje dhe pėrgatitja e mjeteve apo mėnyrave tė shkaktimit tė vuajtjes, shpesh kėrkojnė vėmendje tė madhe. Shumica e tė studiuarve pėrdornin pretekste apo justifikime pėr tė realizuar kontaktin e parė me viktimėn. Ai kėrkonte apo ofronte ndihmė, pretendonte se ishte oficer policie, u pėrgjigjet disa lajmėrimeve tė caktuara, i takonte viktimat nė njė vend tė izoluar, apo pėrpiqej tė fitonte besimin e tyre.

Nė shumicėn e rasteve viktima ēohej nė njė vend tė paracaktuar, qė ofronte vetmi dhe siguri pėr sadistin, si dhe mundėsi shumė tė pakta pėr viktimėn qė tė largohej apo tė shpėtonte. Kėto vende mund tė ishin banesa tė kriminelit, pyje tė izoluar, apo ndėrtesa tė krijuar enkas pėr kėtė qėllim.Njė rast ilustrimi”Njė i bardhė hyri nė njė agjenci tė respektuar modelimi dhe u prezantua sikur filmonte njė dokumentar mbi pėrdorimin e drogės tek adoleshentėt. Ai u pėrpoq tė punėsonte dy vajza tė reja nga agjencia dhe dy kryeinfermiere tė moshuara qė t’i shoqėronin ato si mbikėqyrėse. I ēoi tek kamioni nėn presionin e armės, i lidhi gratė nė njė arkė druri, qė e kish ndėrtuar enkas nė kamion. Aty kish vendosur krevat dhe disa dyshekė, me qėllim qė tė mbyste ēdo lloj zhurme. Pasi vrau dy tė moshuarat, i futi nė qese plastike pėr plehra, ndėrsa vajzat i terrorizoi pėr mė shumė se dy ditė, para se ato tė shpėtonin.

Nga studimi doli qė 77% e sadistėve i lidhnin viktimat me materiale tė prodhuara nga vetė atė, pėr tė pėrfituar kėnaqėsi seksuale. Ata lidhjet i bėnin me shumė kujdes, si ato simetriket apo duke i lidhur nė pozicione tė ndryshme. Rreth 60% tė tyre mbaheshin tė rrėmbyera pėr mė shumė se 24 orė. Aktivitet seksual mė i zakonshėm i tyre ishte pėrdhunimi anal (tek 22 prej tyre), i pasuar nga ai oral, pėrdhunimi vaginal dhe penetrimi i objekteve tė jashtėm, (2/3 e tyre kishin ushtruar tė paktėn tre nga kėto katėr trajta).

Po kėshtu 60% e tyre i rrihnin viktimat e tyre, 22 sadistė kishin vrarė gjithsej 187 viktima, ndėrsa 17 prej tyre kishin vrarė tre ose mė shumė viktima. Mėnyrat e vrasjes ishin tė ndryshme, disa zgjidhnin viktima vetėm tė racės sė bardhė, ndėrsa 83% e viktimave ishin tė huaja, tė panjohura pėr fajtorėt. Nė pjesėn mė tė madhe zgjidheshin viktima femra, 25% e tyre sulmonin vetėm meshkuj, 16% vetėm fėmijė dhe 26% sulmonin fėmijėt dhe tė rriturit.

Nga studimi doli qė fajtorėt kujtonin fakte tė shumta kriminale, mė shumė se gjysma e tyre i regjistronin krimet, duke mbajtur kalendarė, harta, ditar, vizatime, letra, shėnime, foto, video, si dhe lajmet ne media pėr krimet e tyre. Shumica i mbanin kėto evidenca tė fshehura nė shtėpi, nė zyrė, makinė apo mjedise me qira, 12% e tyre merrnin dhe ruanin objektet personale tė viktimave, si patenta, bizhuteri, veshje dhe fotografi, qė mbaheshin si trofe tė krimeve. Por askush nuk kish mbajtur pjesė tė trupit tė viktimės, megjithėse disa i mbanin pėrkohėsisht ose pėrgjithnjė trupat e tyre tė plotė.

3.4. Intervistimi i sadisto-seksualėve

Kėta janė mjeshtra tė manipulimit, prandaj hetuesi duhet tė pėrgatitet me kujdes para se tė intervistojė ata. Ai duhet tė njohė tė dyshuarin me imtėsi dhe tė jetė i vetėdijshėm pėr pikat e forta e tė dobėta tė tyre. Intervista e parakohshme shpesh dėshton. Por, pavarsisht shfaqjeve tė sofistikuara, ata priren tė japin pėlqimin pėr t’u intervistuar. Shpesh kanė njė imazh tė ekzagjeruar pėr veten, duke e konsideruar atė si superiore ndaj policit. Besojnė se nuk kanė asnjė lloj rreziku nėse publikojnė informacion dėmtues pėr veten e tyre. Madje ata presin tė mėsojnė mė shumė informacion nga policėt se sa tė sjellin gjatė intervistės. Kėshtu, nga pyetjet qė u bėhen, ata shpreson tė pėrcaktojnė sa di hetuesi dhe ku ėshtė gjendja aktuale e hetimit.

Intervistuesi duhet tė jetė njė hetues me pėrvojė, mundėsisht mė i moshuar se i dyshuari dhe superior nė forcėn fizike, personalitet dhe inteligjencė. Ai duhet tė ketė besim nė veten, tė jetė sa mė i ētensionuar mendėrisht e shpirtėrisht, sė paku tė duket po aq i qetė sa dhe sadisti. Kjo d.m.th., qė ēdo ndjenjė personale ndaj krimit apo ndaj tė dyshuarit duhet kontrolluar nė momentin e intervistės. Ai nuk ka pse tė pėrpiqet pėr tė zėnė miqėsi me tė dyshuarin, sepse kjo mund tė shkaktojė humbje respekti pėr tė, apo t’i japė tė dyshuarit mundėsinė e manipulimit tė bisedės. Ai duhet tė mbajė qėndrim zyrtar dhe profesional me tė.

Megjithėse kėta lloj fajtorėsh e parapėlqejnė vėmendjen, prandaj intervistuesi duhet tė pėrgatitet pėr njė intervistė tė gjatė e tė lodhshme. Pyetjet duhen menduar qė mė parė dhe tė strukturohen nė mėnyrė qė tė shmanget linja e pyetjeve qė mund tė marrin vetėm pėrgjigjen “jo”. P.sh., mė shumė se ta pyesė tė dyshuarin, nėse atij i pėlqen tė torturojė gratė, mė e vlefshme do ishte tė pyetej rreth mjeteve qė parapėlqente pėr t’i torturuar ato. Pyetja e bėrė nė kėtė mėnyrė pasqyron njohuritė e hetuesit, duke mos i dhėnė informacion shtesė tė dyshuarit dhe mund tė lehtėsojnė procesin hetimor.

Si pėrfundim, fajtorėt e kėsaj kategorie pėrgatisin dhe planifikojnė me kujdes krimet e tyre. Dėmi qė sjellin ėshtė po kaq shkatėrrues sa dhe teknikat qė pėrdorin janė tė stėrholluara. Prandaj personat qė synojnė t’i arrestojnė (policėt apo prokurorėt) duhet tė kenė instinkte mjaft tė zhvilluara, njohuri tė gjera dhe burime tė sofistikuara pėr marrjen E tė dhėnave. Kėta tipa kanė aftėsi tė tė “mbushin mendjen” se janė persona normalė. Ata racionalizojnė veprimet e tyre pa shfaqur asnjė ndjenjė faji ose pendimi, si dhe nuk ndjejnė aspak mėshirė. e konsiderojnė veten si superiorė nė shoqėri, nė pėrgjithėsi, dhe ndaj ligjit nė veēanti. Dhe ndėrsa duket ta pranojnė dhe t’i binden autoritetit policor, nuk e respektojnė fare atė.

Bashkėshortet apo tė dashurat e sadistėve –seksualė mund tė jenė njė burim i mirė informacioni, mbasi nė mjaft raste ata i detyrojnė ato tė pranojnė atė qė ndodh. Megjithatė, edhe pėr shkak tė turpit qė mund tė ndjejnė, si rrjedhojė e akteve seksuale tė pėrfshira, viktima tė tilla pėrgjithėsisht ngurojnė tė japin informacion pėr efekt hetimi tė kėtij lloj aktiviteti kriminal.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Personaliteti

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi