Experimenti Tuskegee

Shko poshtė

Experimenti Tuskegee

Mesazh  Neo prej 13.08.09 20:41

Experimenti TuskegeeEksperimente nė njerėz: kishin sifiliz dhe nuk u kuruan

Tuskegee ėshtė njė qytezė nė Alabama nė SHBA qė fatkeqėsisht u bė e njohur pėr shkak tė njė eksperimenti klinik qė u krye aty diku qė nga viti 1932 mbi 399 njerėz me lėkurė tė zezė.

Tė gjithė ishin tė sėmurė me siiliz, por nuk e dinin dhe u pėrfshinė nė njė studim qė zgjati 40 vjet dhe qė kishte pėr qėllim vetėm tė studionte evolucionin natyror tė infeksionit.

Kėtyre njerėzve iu premtua ndihmė mjekėsore falas nė shkėmbim tė pjesėmarrjes nė eksperiment: nė tė vėrtetė nė vend qė t‘i kuronin me penicilinė, edhe pasi dihej qė ajo e shėronte sėmundjen, ata iu nėnshtruan kurave me vitamina.

Mė nė fund nė vitin 1972 ngjarja e tmerrshme u pėrhap dhe njė komitet i Senatit nisi hetimet pėr kėtė ēėshtje.

Nė vitin 1974, disave prej tyre qė ende jetonin (40 prej tyre ua kishin ngjitur sėmundjen edhe grave) iu dhanė 10 milionė dollarė dėmshpėrblim. Por nuk iu kėrkua zyrtarisht falje.

Nė vitin 1997, gjatė njė ceremonie nė Shtėpinė e Bardhė pesė prej tetė tė mbijetuarve, Bill Klinton u kėrkoi falje pėr eksperimentin qė kishte shkaktuar kaq viktima.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi