Aforizma rreth Besimit

Shko poshtė

Aforizma rreth Besimit

Mesazh  Neo prej 13.08.09 12:47

Aforizma rreth Besimit

E rėndėsishme nuk ėshtė ideja qė njė njeri beson, por sa thellė ai e beson.
Ezra Paund

Ja si janė njerėzit: ne vemė nė pyetje tėrė besimet tona, pėrveē atyre qė ne iu besojmė vėrtet dhe atyre qė s'na shkon mendja t'i vemė nė pyetje.
Orson Skot Kard

Kushdo parapėlqen besimin kundrejt ushtrimit tė gjykimit.
Seneka

Tė mos besosh ka njė sėmundje qė ėshtė tė besosh pak.
Antonio Porkia

Kush nuk jeton sipas besimit tė tij, nuk beson.
Tomas Fuller

Njeriu shprehės nuk ėshtė ai folės i bukur, por ai qė ėshtė i dehur dėshpėrimisht pėrbrenda me njė besim tė caktuar.
Ralf Ualdo Emerson

Bindjet janė armiq mė tė rrezikshėm tė sė vėrtetės sesa gėnjeshtrat.
Fridrish Niēe

Ai qė nuk di si tė besojė, nuk duhet tė dijė.
Antonio Porkia

Pėrgjithėsisht teoritė qė i besojmė i quajmė fakte dhe faktet qė nuk i besojmė i quajmė teori.
Feliks Kohen

Pak besojnė me tė vėrtetė. Shumica vetėm besojnė se besojnė ose bėjnė e bėhen tė besojnė.
Xhon Lankaster Spolding

Njeriu kurrė nuk bėn keq aq plotėsisht dhe aq me gėzim sa kur e bėn pėr hir tė ndėrgjegjes.
Bleiz Paskal

Kur unė nuk besoj nė asgjė nuk dua tė tė takoj ty kur nuk beson nė asgjė.
Antonia Porkia

Qeniet njerėzore ndoshta nuk janė kurrė aq tė frikshme sa kur janė tė bindur pėrtej ēdo arsyeje sa kanė tė drejtė.
Lorens van der Post

Ca gjėra duhet tė besohen qė tė shihen.
Ralf Hodgson

Ėshtė mė e lehtė tė besosh sesa tė dyshosh.
E.D. Martin

Njeriu priret t'i trajtojė tė gjitha opinionet e tij si parime.
Herbert Agar

Njeriu ėshtė njė kafshė besimtare dhe duhet tė besojė nė diēka; nė mungesė tė gjėrave tė mira pėr tu besuar, ai do tė kėnaqet me tė kėqija.
Bertrand Rasell

Kjo botė njerėzore e jona do tė ishte e papėrfytyrueshme pa ekzistencėn praktike tė besimit fetar.
Adolf Hitler

Sa mė shumė qė frutat e diturisė bėhen tė arritshme prej njeriut, aq mė i pėrhapur bėhet rėnia e besimit fetar.
Zigmund Frojd

Siguria me tė cilėn mbahet njė besim fetar ėshtė zakonisht nė pėrpjestim tė drejtė me absurditetin e tij.
Donal Morgan

Nuk mund tė divorcosh besimin fetar dhe shėrbimin publik. S'kam vėnė re kurrė asnjė konflikt mes vullnetit tė Zotit dhe detyrės time politike. Nėse ti shkel njėrėn, shkel dhe tjetrėn.
Xhimi Karter

Brezi im u pėrball gjatė rritjes me njė zgjedhje mes besimit fetar dhe dėshpėrimit ekzistencialist, ai zgjodhi marjuanėn. Tani ne jemi nė fazėn Cabenet.
Pegi Nunan

Qeveria jonė s'ka kuptim veēse nėse ngrihet mbi njė besim fetar tė rrėnjosur thellė, dhe unė s'dua t'ia di se ē'ėshtė.
Duaj Devid Ajzehauer

Besimi nė tė mbinatyrshmen dėshmon njė dėshtim tė imagjinatės.
Eduard Abei

Njeriu s'duhet tė gėlltisė mė shumė besim se ē'mund tė tresė.
Henri Bruks Adams

Njė jetė ėshtė gjithēka kemi dhe e jetojmė si besojmė se duhet jetuar. Por tė sakrifikosh ēka je dhe tė jetosh pa besim, ky ėshtė njė fat mė i tmerrshėm se vdekja.
Zhan D'Ark

Shkenca nuk mbėshtetet aspak nė besim tė verbėr. Ajo varet plotėsisht nė besimin se ti mund tė provosh diēka pėr veten.
Ualter Zhilbert
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi