Pse nuk Biem nga krevati..???

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Pse nuk Biem nga krevati..???

Mesazh  ANtraX prej 11.08.09 17:52

Biem ne gjum flejm rrotullohem dhe nuk biem nga krevati ! Pse ?

Me intereson te di diēka me shume rreth keti misteri ...
avatar
ANtraX

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse nuk Biem nga krevati..???

Mesazh  Trigon prej 23.09.09 14:05

Une kisha me ju pergjigj kesaj pyetje keshtu:

Truri i njeriut permban miliarda qeliza te quajtura neurone dhe si strukture truri ndahet ne paravetedije, vetedije dhe pavetedije.

Vetedija ka orar te caktuar te punes kurse pavetedija punon vazhdimisht deri ne oren e saj biologjike te fundit, kurse paravetedija realizon komunikimin e vetedijes me pavetedijen.

Nuk me kujtohet se ku e kam lexuar por mbaj mend qe ne tru gjendet nje grup meso- i madh qe nuk i nenshtrohen kohes, plakjes dhe lodhjes pra gjenden vazhdimisht ne pune te cilat kontrollojne organizmin tone edhe kur jemi ne gjume.

Prandaj mendoj se ne nuk bime nga krevati eshte puna e atyre qeliza (neuroneve) normalisht nese funksionojne ne gjendje te rregullt por nese ka ndonje ērregullim ne funksionimin e tyre atėhere kemi ngecje ne realizimin e shume funksioneve te organizmit ne kete rast edhe te mosrenjes nga krevati.

ēdo te mire
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.474


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse nuk Biem nga krevati..???

Mesazh  ANtraX prej 23.09.09 17:57

Te flm per sqarim, sa do pak diēka paske dhene mendim ..
avatar
ANtraX

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

PSE NUK BIEM NGA KREVATI

Mesazh  banii prej 27.04.10 4:24

ANtraX shkruajti:Te flm per sqarim, sa do pak diēka paske dhene mendim ..
... Me fal, po ne qofte se tu duk sa do pak, jepe ti nje sqarim pse nuk biem nga krevati.....
avatar
banii

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse nuk Biem nga krevati..???

Mesazh  Fegi prej 27.04.10 8:55

Ka raste jo qe bie por edhe dalin jashte shtepise, Njeri nga ana jone kur i del gjumi ne male ēuditet kush me pruri ketu, pastaj ka raste edhe qe kane vozite me kilometra keto jane te verteta.
avatar
Fegi

66


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi