Astrologjia Kineze

Shko poshtė

Astrologjia Kineze

Mesazh  Neo prej 11.05.08 15:17

Astrologjia KinezeRrėnjėt e astrologjisė kineze gjenden nė historinė e lashtė tė njerėzimit.

Legjenda thotė se Buda i kishte ftuar tė gjitha shtazėt qė ta vizitonin pėr Vitin e Ri, por vetėm 12 shtazė i ishin pėrgjigjur ftesės sė tij dhe ato ishin: miu, bualli, tigri, kali, dhia, gjeli, lepuri, dragoi, gjarpri, majmuni, qeni dhe derri.

Nė shenjė mirėnjohjeje, Buda kishte urdhėruar qė secili vit tė identifikohej me ndonjėrėn nga kėto shtazė, ndėrkaq tiparet e kėsaj shtaze tė zotėronin atė vit.

Kjo legjendė ėshtė bartur nga gjenerata nė gjeneratė, ndėrkaq astrologjia kineze sot ėshtė njė prej astrologjive mė tė famshme nė botė.

Kjo astrologji pėrbėhet nga 5 elementet e filozofisė kineze: druri, zjarri, toka, metali dhe uji, si dhe 12 shtazėve simbolike, qė pėrfaqėsojnė nga njė vit tė caktuar.

Horoskopi kinez paraqet njė interpretim tė ndėrlikuar tė ciklit 10-vjeēar tė diellit dhe tė hėnės, qė ėshtė hartuar nė bazė tė kalendarit tė vjetėr kinez.

Nė kėtė astrologji ndikon edhe fuqia kozmike pozitive mashkullore dhe ajo negative femėrore, tė cilat i paraqet principi Jang-Jin; njė shprehje pėr baraspeshėn dhe harmoninė universale.

Astrologjia kineze ėshtė mė shumė e njohur si shkencė qė jua mundėson t'i mėsoni karakteret e personave qė ju rrethojnė, por njėkohėsisht edhe ta njihni fuqinė tuaj personale dhe tė metat tuaja.

MIU

Jeni persona joshės, komunikues dhe gaztorė. Jeni tė vlerėsuar dhe tė kėrkuar nė shoqėri.

Gjatė njohjes, megjithėse jeni tėrheqės, shpesh lini pėrshtypjen se jeni arrogantė, sado qė nėn atė maske, nė tė vėrtetė, ndodhet njė person i ndjeshėm.

Kur jeni tė trishtuar kėrkoni njė dėgjues tė mirė! Nė konflikte jeni tė ngutshėm, impulsivė, ndaj nė situata tė tilla do tė duhej tė kishit kujdes pėr temperamentin tuaj.

Dashuria: Nė dashuri jeni romantikė, tė ndjeshėm dhe tė gatshėm qė tė dashurit tuaj t'i mbroni nė ēdo situatė.

Keni nė vete njė dozė tė caktuar tė xhelozisė dhe tė posesivitetit, gjė qė partnerin tuaj mund ta sjellė nė kufirin e ēmendurisė.

Me vėshtirėsi i shprehni emocionet, por jeni shumė tė pėrkushtuar, sensualė, plot afsh dashurie dhe besnikė kur e gjeni shpirtin tuaj binjak. Pėr ju ėshtė shumė i rėndėsishėm aspekti seksual i dashurisė.

Puna: Nė punė keni shumė suksese, jeni partnerė tė mirė nė biznes dhe shpesh i shpėtoni punėt tuaja qė kanė marrė tatėpjetėn.

Jeni tė paracaktuar pėr arritjen e sukseseve tė mėdha nė financa dhe nė veprimtaritė juridike. Gjithnjė dėshironi tė jeni nė rrjedhė tė ngjarjeve, kėshtu qė edhe gazetaria ju shkon pėr dore. Vija ndėrmarrėse e personalitetit mund t'ju ēojė deri te njė pasuri e madhe.

Ngjyra: e verdha
Kafsha: derri i egėr
Ushqimi: orizi
Lulja: zambaku
Pija: birra
Numri: 11

BUALLI

Nė jetėn shoqėrore njė vėmendje tė madhe ua kushtoni miqėsive tė vjetra dhe kėnaqeni nė shoqėrinė e njerėzve nga fqinjėsia.

Rrethin e tė njohurve dhe miqve e zgjeroni me piknikėt e shumtė, udhėtimet, vizitat qė ua bėni ekspozitave dhe koncerteve.

Dallimet nė qėndrime ndėrmjet jush dhe miqve tuaj do tė mund tė shkaktonin konflikte serioze. Megjithėse keni karakter tė fortė, i cili nuk lėshon pe pa luftė, mos e pėrdorni atė pėr t’i bėrė luftėrat e tė tjerėve.

Dashuria: Shndritni me sharmin dhe sensualitetin. Mirėpo, nė kėrkim pėr njė partner serioz jini tė kujdesshėm meqenėse ju lehtė mund tė lėndoheni.

Nė mėnyrė qė ta pranoni ftesėn pėr njė darkė, ose qė ta filloni njė aventurė, duhet t’ju bindin shumė. Mirėpo, me njė partner tė vėrtetė, i cili di si tė arrijė te ju, bėheni tė butė, tė sinqertė dhe tė relaksuar.

Kėrkojeni partnerin, i cili mund tė bashkohet me ju si nė aspektin emocional, ashtu edhe nė atė trupor, qė ėshtė i sinqertė dhe besnik. Vėshtirė falni nėse partneri ju zhgėnjen.

Puna: Nė jetėn e biznesit projektet e ideuara i realizoni me njė lehtėsi tė pabesueshme.

Nganjėherė keni nevojė pėr mė shumė kohė pėr ta mbaruar njė punė, por nė fund gjithnjė vjen shpėrblimi i merituar.

Veēanėrisht jeni tė shkathtė nė mbledhjen e informatave dhe kėshtu nuk i lini t’ju ikin ngjarjet e rėndėsishme nė biznes. Jeni tė kujdesshėm me paratė, ndaj investimet qė bartin rreziqe pėr ju janė tė papranueshme.

Ngjyra: e gjelbėr e ēelė, vjollce
Kafsha: bualli, ariu
Ushqimi:brumėrat
Lulja: bozhuri
Pija: ēaji i fortė
Numri: 24

TIGRI

Je inovator tė cilin e tėrheqin aventurat. Je partner i kėndshėm pėr tė shkuar nė argėtime nga mė tė ndryshmet. Nė marrėdhėnie miqėsore je i ndershėm, madje nganjėherė edhe sė tepėrmi i besueshėm.

Njerėzit tė cilėt i takoni pėrditė nga xhelozia ose nga lakmia mund t’ju bėjnė keq.

Gjithnjė kini kujdes! E urreni dyfytyrėsinė dhe arrogancėn, ndėrsa dominimin e dikujt ndaj jush e konsideroni tė pafalshėm.

Dashuria: Konfliktet e pandėrprera, ndarjet zulmėmėdha, emocionalisht tė forta dhe pajtimet romanike e bėjnė jetėn tuaj dashurore tejet tronditėse. Jeni nė kėrkim tė partnerit individualist, i cili ėshtė paksa ekscentrik.

Meqenėse jetoni nė botėn e llojllojshmėrisė, shpesh pėrfundoni nė lidhje tė lira dhe kur pėrfundoni nė lidhje afatgjate gjithnjė jeni tė detyruar qė ta mbani atė me aventura dhe pėrjetime tė reja.

Puna: Nė ambientin tuaj tė punės gėzoni njė respekt dhe dini qė ta dalloni rastin e mirė.

Mėnyra inventive e tė menduarit ju siguron sukses nė biznes dhe ju ofron pozita tė larta nė punė. Probleme nė punė do tė mund t’ju krijonte mosgatishmėria pėr bashkėpunim dhe pėr tė mos i pėrfillur mendimet e tė tjerėve.

Jeni individualistė qė punoni me rezultate tė larta, dinamikė dhe efikasitet. Puna ekipore sado qė ju duket jorezultative, mund t’ju sjellė juve dhe kolegėve tuaj mė shumė suksese dhe fitime.

Ngjyra: e kuqja
Kafsha: jaguari, mustangu
Ushqimi: mishi
Lulja: trėndafili i egėr
Pija: sheri
Numri: 33

LEPURI

Jeta juaj shoqėrore ėshtė plot gjallėri dhe intensive. Gjithsesi ju dini se si tė argėtoheni mirė.

Shpesh jeni tė ftuar nėpėr dasma, argėtime e festa nė tė cilat kėnaqeni deri nė orėt e vona. Sharmi i juaj ėshtė i papėrballueshėm dhe ėshtė koha qė ju tė vetėdijesoheni pėr kėtė fakt.

Vikendet dėshironi qė t’i kaloni jashtė vendbanimit nė shoqėri tė miqve tė vjetėr. Jeni sė tepėrmi komunikues, por kini kujdes nė prirjen tuaj tepėr tė theksuar qė t’i pėrgojoni tė tjerėt, sepse ajo do tė mund t’ju sillte probleme tė shumta nė jetėn tuaj.

Dashuria: Ju kėnaqeni nė kuptimin e plotė tė fjalės me jetėn dashurore. Ju tėrheqin partnerėt sensualė dhe romantikė.

Prej tyre prisni besnikėri, pėrkushtim, ndjeshmėri dhe aftėsi tė imagjinatės. Nė lidhjet serioze ndaj partnerit jeni tė pėrkushtuar me shpirt dhe me trup. Shmangni konfliktet dhe qetėsisht, qartė dhe nė mėnyrė tė sinqertė, thoni ēfarė ju mundon.

Shikimi i shtrembėr ose gjesti i shkujdesjes mund t’ju krijojnė njė humor melankolik dhe madje-madje edhe t’ju bėjnė tė qani.

Puna: Puna pėr ju ėshtė e keqja e domosdoshme! Ndiheni keq nė obligimet e vrazhda tė pėrditshmėrisė, sikundėr janė pėr ju pjesa mė e madhe e obligimeve.

Puna, e cila nuk e krijon hapėsirėn e duhur pėr kreativitetin tuaj, thjesht, nuk ėshtė njė punė pėr ju. Kolegėt shpeshherė ju shfrytėzojnė pėr qėllimet e tyre.

Pėr shkak tė mosgatishmėrisė pėr tė rrezikuar, ju shpesh i lėshoni nga dora rastet e mira tė biznesit. Nėse merrni guxim dhe hidheni nė ujėrat e biznesit, do tė mund t’ju prisnin befasi tė kėndshme.

Ngjyra: e pėrhimėta
Kafsha: ketri
Ushqimi: peshku
Lulja: bathra
Pija: vera franceze
Numri: 20

DRAGOI

Jeni luftarakė, tė lumtur dhe tė fuqishėm, sundimtarė tė lindur. Nė shoqėri gjithnjė gjeni shumė mbėshtetės.

Meqenėse lehtė e humbni kontrollin mbi veten, kini kujdes nga shigjetat e helmuara qė i hidhni, sepse ndonjėra do tė mund t’ju kthehej.

Nė konflikte shpesh jeni irritues, kokėfortė dhe tiran i paparė. Nga grindjet dilni si fitues. Megjithatė, jeni mik i mirė dhe kėshillat e tua ia vlen tė dėgjohen.

Jeni i preokupuar me pozitėn shoqėrore, famėn, pasurinė, glamurin dhe nga pak jeni edhe snob!

Dashuria: Nė dashuri keni shumė fat; jeni shumė sharmant dhe karizmatik, ndaj nuk e keni problem qė tė pushtoni shumė zemra.

Mirėpo, pėr shkak tė mungesės sė fleksibilitetit, bashkėndjenjės dhe tolerancės vėshtirė ia dilni qė tė realizoni lidhje afatgjate, cilėsore dhe stabile.

Nėse i kushtoni mė shumė vėmendje partnerit tuaj dhe nevojave tė tij, jeta e pėrbashkėt mund t’ju bėhet e kėndshme.

Puna: Nė planin e punės nuk keni pengesa qė nuk mund t’i kapėrceni. Jeni tė aftė qė tė realizoni tė mira tė shumta materiale, sado qė paraja nuk ėshtė motivimi kryesor.

Keni dėshirė qė tė fitoni dhe qė gjithnjė tė jeni i pari. Jini nė gjendje qė t’i realizoni me sukses edhe idetė mė tė pamundura qė lidhen me punėn.

Megjithatė, kini kujdes nga dehja me suksesin dhe me fuqinė, sepse nė duelin e dy dragonjve njėri duhet tė humbasė.

Ngjyra: e arta, portokallia
Kafsha: demi
Ushqimi: shpendėt
Lulja: trėndafili
Pija: lėngjet e pemėve
Numri: 9
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia Kineze

Mesazh  Neo prej 11.05.08 15:17

GJARPRI

Keni dėshirė qė t’i kėnaqni tė tjerėt, ndaj jeni shumė tė popullarizuar nė shoqėri. Nė diskutime merrni pjesė me kėnaqėsi, por kurrė nuk e humbni ndjenjėn pėr mirėsjellje dhe masė.

Kur bashkėbiseduesi juaj fillon tė pėrsėrisė gjėrat e humbni interesimin pėr diskutim. Mos kultivoni simpati ndaj njerėzve tė dyshimtė dhe ndaj atyre qė shpesh e humbin kontrollin mbi sjelljet e tyre. Nė tė vėrtetė konsiderojini tė dobėt.

Dashuria: Jeni persona joshės dhe, kur tė pėrcaktoheni pėr personin tė cilin doni ta bėni pėr vete, nuk tėrhiqeni lehtė.

Megjithėse kėnaqeni nė flirt, e keni shumė tė qartė kufirin tė cilin nuk mund ta kaloni nė rast se nuk dėshironi qė ta humbni atė qė tashmė e keni.

Pėr ju dhe pėr partnerin tuaj shpesh vlejnė rregullat e kundėrta; ju duhet hapėsirė dhe mundėsi e lėvizjes pa i dhėnė kujt llogari, pėrderisa nė tė njėjtėn kohė dėshironi tė dini se ēka po ngjet me partnerin tuaj.

Mirėpo, kur dashuroni, jepni ēdo gjė nga vetja!

Puna: Keni aftėsinė e marrjes sė vendimeve tė shpejta, gjė qė ju sjell shumė raste tė mira pėr fitime. Situatat e punės i vlerėsoni me lehtėsi, reagoni nė mėnyrė tė duhur dhe me kokė tė ftohtė. Bashkėpunėtorėt, tė cilėt duan t’jua bėjnė varrin, i hetoni dhe nėnshtroni me kohė.

Puna shpesh ju rrėmben, ashtu qė nganjėherė nuk keni kohė pėr familjen dhe pėr shoqėri tė personave tė dashur.

Ngjyra: e kaltra indigo
Kafsha: pėllumbesha
Ushqimi: tė brendshmet
Lulja: kameliet
Pija: lėngjet
Numri: 16

KALI

Jeni tė pavarur dhe me vetėbesim, ashtu qė gjithnjė keni fjalė tė mira pėr miq dhe tė njohur. Kėnaqeni duke e kaluar kohėn nė shoqėri.

Jeni bashkėbisedues tė mirė, por vėshtirė i ruani fshehtėsitė. Nė dhėnien e kėshillave dhe tė propozimeve nuk e keni tė vėshtirė qė tė jeni bindės, por brenga e tepruar i fsheh dyshimet tuaja tė brendshme.

Dashuria: Nė jetėn tuaj dashurore kurrė nuk mungojnė tronditjet. Jeni mashtrues tė lindur dhe loja me dy partnerė pėr ju nuk ėshtė situatė e parėndomtė.

Fatkeqėsitė nė dashuri pėr ju nuk janė tė panjohura. Edhe pse balanconi mirė, ekzistojnė situata tė cilat jua humbin drejtpeshimin dhe atėherė e humbni kontrollin mbi ngjarjet. Vėshtirė qetėsoheni dhe pėrqendroheni nė njė partner, por kur ia dilni qė ta mposhtni hamendjen, filloni t’i merrni seriozisht obligimet. Nė brendi ju jeni romantikė tė vėrtetė.

Puna: Ide pėr plane ose projekte biznesi keni sa tė doni. Rėndom, pa menduar shumė filloni t’i realizoni idetė, mirėpo ekziston rreziku qė entuziazmi juaj tė ju rrėmbejė aq shumė sa nuk do tė vėreni asgjė rreth jush.

Nėse pėrfundoni nė diēka qė nuk e keni pritur, i lini gjėrat anash dhe e filloni projektin e ri. Tė menduarit e mossuksesit ju pėrmbush me nervozė. Suksesi juaj fushėn e biznesit varet nga forca e pėrqendrimit nė njė problem.

Ngjyra: e kaltėr e ēelė
Kafsha: puma, gjeli
Ushqimi: ushqim deti
Lulja: hibiskusi
Pija: shampanja
Numri: 45

DHIA

Kalimi i pasditeve duke imagjinuar ėshtė pėrshkrimi i parajsės pėr ju! Jeni tė pasigurt nė marrėdhėniet shoqėrore, ndaj jeni nė kėrkim tė vazhdueshėm pėr personin qė do t’ju udhėheqė.

Mirėpo, natyra juaj artistike mund tė jetė autodestruktive. Nė periudhat e errėta, melankolike dhe joaktive vetvetes i shkaktoni dhimbje dhe vuajtje.

Shpesh nė fund tė kėsaj periudhe vjen frymėzimi. Atėherė i pėrkushtoheni krijimtarisė dhe ndėrmerrni punė qė ju sjellin suksese tė mėdha dhe famė.

Dashuria: Mbi tė gjitha e vini nevojėn pėr dashuri dhe kujdes.

Megjithatė, kurrė nuk do ta bėni hapin e parė, por nė qoftė se inkurajoheni, me sharmin tuaj i rrėmbeni shikimet dhe zemrat. Kur thyhet akulli, shprehni sensualitet dhe pėrkushtim.

Megjithėse aventurat pėr ju nuk janė tė panjohura, ju pėrcaktoheni pėr lidhje serioze dhe stabile. Kur ju mungon dashuria, bėheni nervozė dhe tėrhiqeni nė imagjinatė.

Puna: Duke marrė parasysh qėndrimin e lirė ndaj jetės, tė urdhėruarit nuk pėrbėn anėn tuaj mė tė fortė. Puna pėr tė cilėn ju gjakoni ėshtė ajo qė ju mundėson shprehjen e kreativitetit dhe talentit.

Jeta e organizuar nė mėnyrė rigoroze jua krijon ndjenjėn e robėrimit, ndaj pėr kėtė edhe vėshtirė gjendeni me oraret. Gara nė punė ju shkakton brengė dhe stres.

Ngjyra: e gjelbra e ēelė
Kafsha: mjellma, bilbili
Ushqimi: perimet e freskėta
Lulja: narcisi
Pija: pijet minerale
Numri: 36

MAJMUNI

Gjithnjė ėshtė mirė ta kesh njė mik sikundėr jeni ju. Do t’i ndihmoni mikut atėherė kur ndihet keq ose kur ka probleme, ndėrsa nė ēdo situatė tjetėr do ta bėni tė qesh.

Jeni tė pavarur dhe megjithėse adhuroni shoqėrimin me njerėzit, ju me kujdes i zgjidhni shoqėrinė dhe vendin e shoqėrimit; shpesh nė njė klub nate, rrallė nė ndonjė pab. Stili juaj i jetės frymon me argėtimin, gazin dhe shoqėrimet e kėndshme.

Pėlqeni tė udhėtoni dhe tė gjurmoni vende tė reja, sikundėr edhe t’i rrėfeni aventurat tė cilat ju kanė ndodhur. Pėr shkak tė dėshirės sė pashuar pėr tė dalė, madje edhe nė ditėt e punės, shpesh edhe nė vende luksoze, do tė mund ta harxhoni energjinė dhe ta zbrazni kuletėn.

Dashuria: Lidhja monogamike pėr ju ėshtė test i vetėbesimit, sepse nuk keni mundėsi, nuk keni forcė qė t’i kundėrviheni flirtimit dhe lajkatimit. Aspekti seksual i lidhjes pėr ju ėshtė posaēėrisht i rėndėsishėm.

Shprehja e dashurisė nėpėrmjet shpenzimeve tė tepruara ju shqetėson, ndėrsa me partnerin mė me kėnaqėsi shkonit nė ahengje elegante.

Dėshira pėr dominim mbi tė tjerėt mund t’ju bėhet pengesė nė rrugėn e krijimit tė marrėdhėnies cilėsore dhe tė shėndoshė me partnerin.

Puna: Qetėsia dhe ndjenja pėr diplomaci ju ndihmojnė nė rrugėn e realizimit tė suksesit tė madh nė biznes. Kur i pėrvisheni punės, sikundėr njė i hipnotizuar, e kryeni deri nė detajet mė tė imėta.

Asgjė nuk mund t’ju ikėn. Kur e pėrcaktoni qėllimin, bėheni shumė tė vendosur nė realizimin e tij. Shtrėngatat tė cilat bien nė rrethinėn tuaj biznesore nė njėfarė mėnyrė ju anashkalojnė.

Ngjyra: e bardhė
Kafsha: pulėbardha
Ushqimi: djathėrat
Lulja: zambaku
Pija: frapeja
Numri: 13

GJELI

Detyra juaj themelore ėshtė pėrparimi personal, ndaj kohėn tuaj tė lirė ua pėrkushtoni leximit, mėsimit ose kurseve. Interesoheni shumė pėr dukjen tuaj, ashtu qė vizitat nė sallat e fitnesit, sallonet e kozmetikės dhe qendrat sportive pėr ju janė diēka e rėndomtė.

Marrėdhėniet me tė afėrmit janė harmonike dhe pa shpėrthime tė emocioneve. Jeni shumė tė pėrkushtuar ndaj familjes, jeni prindėr tė shkėlqyeshėm.

Me ju ėshtė vėshtirė tė biesh nė konflikt. Mirėpo, kur ju hidhėrojnė, rreth jush fluturojnė shigjetat e helmuara.

Dashuria: Nė kėrkim tė shpirtit binjak i pėrdorni tė gjitha marifetet e joshjes. Nė dashuri jeni tė pėrkushtuar dhe besnikė, gjė qė e kėrkoni edhe nga partneri. Sinqeriteti dhe besnikėria janė shumė tė rėndėsishme.

Rreziku potencial fshihet nė posesivitetin tuaj dhe mosgatishmėrinė pėr kompromise, e cila partnerin tuaj mund ta largojė nga ju.

Puna: Shkathtėsia e diskutimit dhe bindjes sė tė tjerėve mund t’ju sjellin edhe avancime, madje edhe deri te posti i drejtorit.

Ia dilni mbanė me sukses nė punėn ekipore, veēanėrisht kur ia dilni qė t’i pėrmbani krenarinė e dėshirėn qė haptas t’ua thoni tė gjithėve atė qė mendoni.

Para se t’i bėni vėrejtje bashkėpunėtorit, mendoni pėr qasje diplomatike. Keni aftėsi tė madhe tė mbajtjes mend dhe tė tė mėsuarit, ndaj situatėn shpejt ia pėrshtatni vetes.

Ngjyra: e kuqe e mbyllėt
Kafsha: dreri, impala
Ushqimi: skara
Lulja: krizantema
Pija: lėngu i mollės
Numri: 46

QENI

Kryesisht jeni tė tėrhequr dhe me kėnaqėsi zgjidhni shoqėri tė vogėl nė tė cilėn i pėrkushtoheni bashkėbiseduesit me njė kujdes tė veēantė.

Jeni tė kėndshėm pėr shoqėri derisa keni vullnet tė mirė, mirėpo kur ndokush ju hidhėron bėheni cinikė.

Brengoseni pėr gjithēka, kurse nė rastet kur harroni tė bėni ndonjė gjė bėheni nervozė dhe zemėrakė. Jeni besnikė nė miqėsi, tė gatshėm qė gjithnjė tė viheni nė shėrbim.

Dashuria: Nė dashuri jeni tė lidhur, mirėpo, megjithatė, vėshtirė e gjeni partnerin ideal. Nuk shprehni besim lehtė dhe nevojitet mė shumė kohė pėr t’ju njohur.

Mirėpo, kur e mposhtni frikėn fillestare, bėheni tė sinqertė, tė ngrohtė dhe tė kėndshėm.

Nė marrėdhėniet me partnerit jeni tepėr tė kujdesshėm, ndėrsa partnerin tuaj ndonjėherė e lodhni sė tepėrmi me kėtė.

Do tė duhej tė tregonit mė pak kujdes, por edhe heqja dorė nga standardet tuaja tė larta, pėr shkak tė sė cilės ndonjėherė e humbni personin e dashur, nuk duhet tė merret parasysh.

Puna: Pėr shkak tė themelėsisė sė lindur mund tė bėheni tė suksesshėm pothuajse nė ēdo punė qė filloni. Jeni kėmbėngulės dhe tė shtruar nė punė, ashtu qė nuk e njihni fjalėn "e pamundur”.

Kolegėt ju vlerėsojnė dhe ju respektojnė pėr shkak tė punės suaj dhe pėrkushtimit qė keni pėr tė. Mosgatishmėria pėr ta marrė barrėn e rrezikut, nė kombinim me panikun, ju frenon.

Ngjyra: vjollce
Kafsha: delja
Ushqimi: ėmbėlsirat
Lulja: tulipani
Pija: kafeja e fortė
Numri: 27

DERRI

Meqenėse pėr ju familja do tė thotė shumė, energji tė shumta angazhoni pėr edukimin e fėmijėve dhe pėr kultivimin e lidhjeve familjare.

Megjithėse e keni njė rreth tė gjerė tė miqve dhe tė tė njohurve, vetėm disa prej tyre kanė qasje nė jetėn tuaj emocionale.

Keni dėshirė t’u lini hapėsirė tė mjaftueshme privatėsisė suaj dhe pėrjetimeve tė vogla, qė janė tė rezervuar pėr persona shumė tė dashur.

Jeni shumė tė ndjeshėm dhe paksa me prirje ėndėrrimtare, por, megjithatė, nė ēdo situatė, e vėreni botėn pėrreth jush dhe ngjarjet e saj.

Dashuria: Nga partneri kėrkoni standarde tė larta morale, pikėrisht tė tilla sikundėr i keni edhe ju. Jeni tė hapur dhe tė kthjellėt, ashtu qė nuk ngurroni ta kėrkoni atė qė dėshironi. Ju pėrgjigjet partneri me vetėbesim dhe intelekt tė lartė. Kėnaqeni nė bisedat dhe diskutimet provokuese.

Tė dashurit tuaj do tė mund t’jua shihnin pėr tė madhe kryeneēėsinė dhe mosgatishmėrinė pėr kompromise. Nėse dėshironi tė kėnaqeni nė dashuri, duhet tė jeni tė gatshėm pėr kompromise tė vogla dhe zgjidhje tė pėrbashkėta.

Puna: Jeni persona ambiciozė, por e keni shumė tė vėshtirė qė ta ndani jetėn private nga ajo e punės. Megjithėse frenat e jetės familjare dhe tė biznesit i mbani mirė nė duar, gjėrat nganjėherė ju dalin nga kontrolli.

Jo rrallėherė ju ngjet qė tė ndodheni nė situatėn kur njėkohėsisht i bėni edhe disa punė! Mundėsi tė mėdha pėr fitime gjeni nė gjuhėt e huaja, drejtėsi dhe nė muzikė.

Ngjyra: e purpurta
Kafsha: balena, luani i detit
Ushqimi: ėmbėlsirat
Lulja: luledielli
Pija: pije nga xhumbiri
Numri: 14
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia Kineze

Mesazh  Jon prej 27.07.08 11:07

Horokopi Kines bazohet mbi bashkimin e dates se lindjes me nje cikel te vecante te kohes, e cila percaktohet nga levizjet e henes.

Cdo cikel ka nje zgjatje prej 60 vjetesh, gjate te ciles alternohen 12 sektoret, secila me nje zgjatje te nje viti henor qe konsiston ne 354 dite, sipas elementeve: Uji, Metali, Zjarri, Toka dhe Druri.

Cdo sektor eshte i bashkangjitur me nje kafshe e mbiquajtur "mbajtes".
Ne 22 janar nise viti i Majmunit[drurit] dhe mbaron ne 8 shkurt .

Vazhdimesia e shenjave eshte e percaktuar nga data e henes se pare te re e vitit te ri henor, e cila nuk koincidon me nje janarin: ne qofte se ke lindur ne Janar ose Shkurt, mund te zbulosh qe shenja jote nuk eshte ajo qe ke menduar gjithmone qe je.

miu
bualli
tigri
kali
dhia
gjeli
lepuri
dragoi
majmuni
qeni
deri eger
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia Kineze

Mesazh  Jon prej 27.07.08 11:09

Miu

Te lindurit nen shenjen e Miut, jane persona shume simpatike dhe jane gjithmone te rrethuar nga Miqte te besuar dhe nga nje partner qe eshte ne lartesine e tyre, te zote per te ndare kenaqesite e rafinuara te jetes, qe Miu deshiron tju jape.

Kapaciteti per te kontrolluar nervat edhe ne situatat me te veshtira ju garanton shpesh nje karriere shume te shpejte ne sektorin e punes.

Pasioni per udhetimet dhe deshira per te provuar dhe per te pasur gjithmone eksperienca te reja, e ben Miun trasgresiv ne moshe te re dhe te mencur ne moshe te rritur.

I vetmi rrezik per Miun eshte mos kontrollimi i vetvleresimit dhe mos dhenia e hapesires se duhur te atyre qe ka rrotull tij.

Partneri Ideal:
Dragoi ose Majmuni

MINJTE me te Njohur:
Louis Armstrong, Marlon Brando, Doris Day, Clark Gable, Hugh Grant, Charlton Heston, Gene Kelly, Sean Penn, Burt Reynolds, Olivia Newton-John, Donna Summer, Kim Wilde.

Numerat me Fat:
1, 4, 5, 10, 11, 14, 41, 45, 51, e 54.


Edituar pėr herė tė fundit nga Jon nė 28.12.08 12:13, edituar 3 herė gjithsej
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia Kineze

Mesazh  Jon prej 27.07.08 11:11

Bualli

Te lindurit nen shenjes e Buallit kane dhuntine e durimit, por kur arrijne limitin e durimit mund te kalojne ne nje rrembim te tmerrshem dhe te pakontrollueshem.

Ne pergjithesi jane ne menyre te jashtezakonshme korrekte dhe metodike. Kur jane te perqendruar mbi nje pune e urrejne te jene te shqetesuar.

Zotesia e tyre per tu perqendruar dhe per te reflektuar thelle mbi aresyet e nje problemi, i ben ata qe shpesh te arrijne ne zbulime te reja duke arritur pozicione prestigjoze ne grupin e brendshem te nje multinacionale.
Difekti i tyre eshte mungesa e tolerances dhe faljes se veprimeve te parregullta.

Partneri Ideal:
Gjarpri ose Gjeli.

BUAJT E Njohur:
Warren Beatty, Jon Bon Jovi, Jeff Bridges, Richard Burton, Charlie Chaplin, Bill Cosby, Walt Disney, Dustin Hoffman, Anthony Hopkins, Don Johnson, Jane Fonda, Eddie Murphy, Jessica Lange, Paul Newman, Jack Nicholson, Robert Redford, Peter Sellers, Sissy Spacek, Bruce Springsteen, Meryl Streep.

Numrat me Fat:
1, 3, 5, 12, 15, 33, 35, 51 e 53.


Edituar pėr herė tė fundit nga Jon nė 28.12.08 12:14, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia Kineze

Mesazh  Jon prej 27.07.08 11:13

Tigri

Te lindurit e shenjes se Tigrit kane dhuntine e lidership-ve (te drejtuasve), dhe dine si te bejne per vete lehtesisht njerezit, fale manjetizmit te tyre te vecante.

Per kete aresye jane shpesh politikane shume te mire, me te vetmin rrezik te mbivleresimit te kapacitetit te tyre.

Ne pergjithesi jane edhe me fat ne loje. Forca e tyre i con shpesh qe te jene shume konkurrues, aq sa per tu bere antipatike.

Nje difekt tjeter i te lindurve nen shenjen e Tigrit eshte paqendrueshmeria e humorit te tyre.

Partneri Ideal:
Kali ose Qeni.

TIGRAT E Njohur:
Agatha Christie, Tom Cruise, Leonardo DiCaprio, Jodie Foster, William Hurt, Marilyn Monroe, Demi Moore, Lionel Ritchie, Kenny Rogers, Dylan Thomas, H.G. Wells, Stevie Wonder, Natalie Wood.

Numerat me Fat:
4, 5, 7, 9, 13, 34, 44, 45 e 54.


Edituar pėr herė tė fundit nga Jon nė 28.12.08 12:14, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia Kineze

Mesazh  Jon prej 27.07.08 11:14

Kali

Pjesemarres te medhenj ne jeten shoqerore, jane shpesh te perzgjedhurit e grupi. Jane shume te sjellshem me miqte dhe te zote per te mbajtur diskutime te gjata, jane shoket me te mire per nje mbremje argetuese.

Kane edhe nje cilesi shume te vlefshme, ate te kapurit te mendimit te tjetrit shume shpejt, ose qe ne ajer.

Pika e tyre e dobet mund te jete ndjenja e tyre e pasigurise ne disa momente te caktuara.

Nje difekt tjeter mund te jete, qe jane llafazane te medhenj dhe per kete jo te gjithe i duan.

Partneri Ideal:
Qeni ose Tigri.

KUAJT E Njohur:
Ingmar Bergman, Sean Connery, Kevin Costner, Cindy Crawford, James Dean, Clint Eastwood, Ella Fitzgerald, Harrison Ford, Bob Geldof, Gene Hackman, Rita Hayworth, Jimi Hendrix, Janet Jackson, Paul McCartney, Barbra Streisand, Raquel Welch, John Travolta.

Numerat me Fat:
1, 3, 4, 8, 13, 14, 41 e 43.


Edituar pėr herė tė fundit nga Jon nė 28.12.08 12:14, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia Kineze

Mesazh  Jon prej 27.07.08 11:32

Dhia

Ata qe jane te lindur nen vitin e Dhise, kane dhuntinete e nje krijmtarie te dukshme, por qe duhet te jete e drejtuar nga kush rri prane ketij te linduri ne shenjen e Dhise.

Vetem ne kete menyre do te mund te ecin ne profesionin e tyre dhe te kene arritje personale dhe ekonomike.

Sensi i tyre artistik eshte i shoqeruar nga nje zemermadhesi drejt gjeneracioneve te ardheshme.

Te lindurit e Dhise ju pelqen te japin pa pretenduar mirenjohje.

Ne dashuri, sinqeriteti mbizoteron ne raportin me partnerin dhe pikerisht per kete aresye eshte nje raport me jetegjatesi te madhe. Domethene Dhia nuk ka interes te vecante per flirte te rastesishme.

Difekti kryesor I te lindurve nen Dhine, mund te jene lirshmeria me te cilen e lene veten pas nje zhgenjimi ose depresioni, ne qofte se nuk arrijne pikeqellimit e tyre.

Partneri Ideal:
Derri I Eger ose Lepuri

DHITE E Njohura: Pamela Anderson, Jane Austen, Catherine Deneuve, Robert De Niro, Mel Gibson, George Harrison, Julio Englesias, Mick Jagger, Sir Laurence Olivier, John Wayne, Bruce Willis, Debra Winger.

Numerat me Fat:
3, 4, 5, 12, 34, 45 e 54.


Edituar pėr herė tė fundit nga Jon nė 28.12.08 12:14, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia Kineze

Mesazh  Jon prej 27.07.08 11:33

Gjeli

Jashtezakonisht praktike dhe konkrete, te lindurit e Gjelit jane vezhgues shume te mire. “perfundimi justifikon mjetet” mund te jete motoja e tyre.

Jashtezakonisht te drejte per drejte me te rinjte, kane dhuntine te jene shume inteligjente dhe me nje sens shume te forte per biznes.

Per kete aresye jane natyrisht te destinuar te kene sukses.

Preferojne te kene pak Miqte, por qe te jene te mire, tek te cilet te kene besim dhe per te cilet te jene gati te bejne sakrifica te medha.

Difektet e tyre mund te jene te shumta si dhe cilesite e tyre: egoizem, deshire per te qene perfekte ne menyre te tepruar dhe tendeca qe kane per te qene hakmarres pasi ju kane bere nje te keqe.

Partneri Ideal: Bufalo ose Gjarpri

GJELAT E Njohur:
Michael Caine, Eric Clapton, Joan Collins, Errol Flynn, Melanie Griffith, Richard Harris, Katherine Hepburn, Diane Keaton, Steve Martin, Van Morrison, Willie Nelson, Kim Novak, Yoko Ono, Michelle Pfeiffer, George Segal, Peter Ustinov.

Numerat me Fat:
1, 5, 6, 12, 15, 16, 24 e 51.


Edituar pėr herė tė fundit nga Jon nė 28.12.08 12:15, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia Kineze

Mesazh  Jon prej 27.07.08 11:34

Lepuri

Te lindurit nen shenjes e Lepurit, jane jashtezakonisht altruiste dhe per kete jane shume te vleresuar nga ata qe i rrethojne.

Ne dashuri jane jashtezakonisht romantike dhe shpesh e idealizojne raportin me partnerin e tyre.

Lepuri per tu ndjere sa me mire duhet te gjendet ne ambientin e tij natyral dhe per kete aresye nuk ju pelqen te largohen nga shtepia per periudha te gjata.

Shume e rendesishme per ta eshte edhe familja dhe ndjenja e sigurise qe kjo ju trasmeton vazhdimisht dhe qe u lejon te lindurve nen shenjen e Lepurit te kalojne nje jete te lumtur.

Difekti i tyre kryesor eshte pesimizmi nga i cili vuajne gjithmone.
Lepuri shpesh identifikohet edhe me nje kafshe tjeter: Macja.

Partneri Ideal:
Dhia ose Derri I Eger.

LEPUJT E Njohur:
Harry Belafonte, Ingrid Bergman, Peter Falk, Peter Fonda, Cary Grant, Whitney Houston, Michael Keaton, John Keats, Julian Lennon, Arthur Miller, Roger Moore, Tatum O'Neal, George Orwell, Neil Simon, Sting, Orson Welles.

Numerat me Fat:
1, 3, 5, 9, 15, 19 e 35.


Edituar pėr herė tė fundit nga Jon nė 28.12.08 12:15, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia Kineze

Mesazh  Jon prej 27.07.08 11:35

Dragoi

Te lindurit nen shenjen e Dragoit kane nje personalitet ecentrik, qe shpesh merret me simpati. Dragoi eshte kafsha me e fuqishme e Horoskopit Kinez: inteligjente, kokeforte e mbi te gjitha te vendosur per te arritur objektivat e tyre ne cdo menyre.

Terheqes te medhenj, Dragonjte mund te terheqin pas nje ideali, nje popull te tere duke u bere lideri natyral dhe I padiskutueshem.

Difektet e vetme te tyre mund te jene: opurtunizmi I tyre gati ne cinizem dhe pazotesia e tyre per te pranuar humbjen.

Partneri Ideal:
Majmuni ose Miu.

DRAGOJTE E Njohur:
Michael Barrymore, Julie Christie, Bing Crosby, Matt Dillon, Placido Domingo, Kirk Douglas, Michael Douglas, Marlene Dietrich, Tom Jones, John Lennon, Nick Nolte, Al Pacino, Gregory Peck, Martin Sheen, Ringo Starr, Shirley Temple.

Numerat me Fat:
3, 4, 5, 6, 15, 21, 34, 35, 36 and 45


Edituar pėr herė tė fundit nga Jon nė 28.12.08 12:15, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia Kineze

Mesazh  Jon prej 27.07.08 11:37

Gjarperi

Gjarperi, fale zotesise se tij diplomatike eshte ne gjendje te reagoje ne cfaredo lloj situate dhe te gjeje gjithmone zgjidhjen me te mire.

Gjarperi eshte i parezistueshem, por ne te njejten kohe eshte edhe rrezikshem: dhuntine e te qenit inteligjent shpesh e perdor deri ne ekstrem, deri sa arrin ne manipulimin vullnetit te te tjereve, per te arritur qellimet e veta.

Gjarperinjve ju pelqejne shkencat filozofike dhe ju pelqen te jene ne qender te vemendjes.

Mungesa e te pranuarit dhe e te diturit te pozicionit qe I perket, eshte difekti me I madh dhe kryesor e te lindurve nen kete shenje.

Partneri Ideal:
Gjeli ose Bufalo.

GJARPERINJTE ME TE Njohur:
Kim Basinger, Randy Crawford, Bob Dylan, Greta Garbo, Art Garfunkel, Audrey Hepburn, Paul Hogan, Liz Hurley, Dean Martin, Robert Mitchum, Mike Oldfield, Ryan O'Neal, Brad Pitt, Brooke Shields, Paul Simon, Dionne Warwick, Virginia Woolf.

Numerat me Fat:
1, 2, 4, 6, 13, 24, 42 e 46.


Edituar pėr herė tė fundit nga Jon nė 28.12.08 12:15, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia Kineze

Mesazh  Jon prej 27.07.08 11:38

Majmuni

Te lindurit nen shenjen e Majmunit jane gjithmone ne levizje dhe gjithe energji, eshte e pamundur per ta te rilaksohen duke mos bere asgje, edhe ne pushime duan te jene gjithmone te zene me Dicka.

Duke qene degjues shume te mire, shpesh jane te rrethuar nga Miqte, te cilet nuk ezitojne tju besojne sekretet e tyre te vogla e te medha.

Shume te lirshem dhe te disponueshem per aventurat e lehta, ata mund te martohen vetem pasi te kene kaluar nje numer te konsiderueshem eksperiencash dhe vetem me nje partner, i cili mund te mbaje te njejtim ritem jete me ta.

Difekti i tyre me I madh eshte mungesa e vetkontrollit pasi kane pire me shume sec duhet.

Partneri Ideal:
Miu ose Dragoi.

MAJMUNE TE Njohur:
Jacqueline Bisset, Yul Brynner, David Copperfield, Joan Crawford, Timothy Dalton, Ian Fleming, Jerry Hall, Tom Hanks, Harry Houdini, Walter Matthau, Peter O'Toole, Anthony Perkins, Debbie Reynolds, Diana Ross, Tom Selleck, Omar Sharif, Rod Stewart, Elizabeth Taylor.

Numerat me Fat:
3, 4, 5, 7, 16, 23, 34, 45 e 54.


Edituar pėr herė tė fundit nga Jon nė 28.12.08 12:15, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia Kineze

Mesazh  Jon prej 27.07.08 11:40

Qeni

Te ndershem, te lindurit nen shenjen e Qenit, kane nje sens te thelle te korrektesise, ne pune dhe jeten e perditcme.

Ne qofte se mendojne qe kane te drejte luftojne deri ne ekstrem per te treguar qe kishin te drejte, duke perdorur edhe faktin qe jane shume te zote ne te folur.

ane jashtezakonisht te kujdesshem dhe trasmetojne besim tek brezat e rinj, dine te mbledhin konfidencat e miqve duke ju dhene atyre keshilla shume te vlefshme.

Difekti i tyre me i madh mund te jete largpamesia e tyre e madhe, e cila mund te jete edhe e tepruar dhe mungesa e nje raporti perfekt me partnerin.

Partneri Ideal:
Tigri ose Kali.

QENTE ME TE Njohur:
Brigitte Bardot, David Bowie, Kate Bush, Naomi Campbell, Cher, Jamie Lee Curtis, Zsa Zsa Gabor, Ava Gardner, Michael Jackson, Sophie Loren, Shirley MacLaine, Madonna, Liza Minnelli, David Niven, Sydney Pollack, Elvis Presley, Prince, Sade, Claudia Schiffer, Slyvester Stallone, Sharon Stone.

Numerat me Fat:
1, 4, 5, 9, 10, 14, 19, 28, 30, 41, 45 e 54.


Edituar pėr herė tė fundit nga Jon nė 28.12.08 12:16, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia Kineze

Mesazh  Jon prej 27.07.08 11:41

Derri i eger

Te lindurit ne shenjen e Derrit te Eger, jane shpesh pak te ashper me brezin e ri, por kur arrin te fitosh besimin dhe favorizimin e tyre, dine te jene jashtezakonisht xhentile dhe zemermedhenj.

Sensi i familjes dhe i miqesise per ta ka vlera jashtezakonisht te rendesishem.

Zotesia e tyre e perqendrimit ju favorizon studimin e lendeve komplekse, si per shembull fizika. Ju pelqen shume ushqimi, adhurojne darkat ne shoqeri te miqve te zemres.

Difekti kryesor I tyre eshte mungesa e nje raporti te mire me brezat e ardhshem.

Partneri Ideal:
Dhia ose Lepuri.

DERAT E EGER TE Njohur:
Bryan Adams, Woody Allen, Julie Andrews, Fred Astaire, Humphrey Bogart, Glenn Close, Richard Dreyfuss, Farrah Fawcett, Ernest Hemingway, Alfred Hitchcock, Elton John, Jerry Lee Lewis, Ginger Rogers, Arnold Schwarzenegger, Steven Spielberg, Emma Thompson.

Numerat me Fat:
1, 3, 4, 5, 8, 16, 18, 34, 41 e 48.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Zbuloni shenjen ne horoskopin Kinez!

Mesazh  Fikrro prej 14.06.10 23:35

Ne horoskopin Kinez jane dymbedhjet shenja. Perkatesia tek shenjat, ndryshe nga horoskopi yjor, behet ne varesi te vitit te lindjes. Shikoni me poshte per te kuptuar cila eshte shenja juaj.

Miu: 1900, 1912, 1924, 1936, 1948,1960,1972, 1984,1996,2008
Bualli: 1901, 1913,1925,1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009
Tigri:1902,1914, 1926, 1938, 1950, 1962, 1974, 1986, 1998, 2010
Lepuri; 1903, 1915, 1927, 1939, 1951,1963, 1975, 1987, 1999, 2011
Dragoi: 1904, 1916, 1928, 1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012
Gjarperi: 1905, 1917, 1929, 1941, 1953, 1965, 1977,1989, 2001, 2013
Kali: 1906, 1918, 1930, 1942, 1954, 1966, 1978,1990, 2002, 2014
Dhia: 1907, 1919, 1931, 1943, 1955, 1967, 1979,1991, 2003, 2015
Majmuni: 1908, 1920, 1932, 1944, 1956, 1968, 1980, 1992, 2004, 2016
Gjeli: 1909, 1921, 1933, 1945, 1957, 1969, 1981,1993, 2005, 2017
Qeni: 1910, 1922, 1934, 1946, 1958, 1970, 1982, 1994, 2006, 2018
Derri: 1911, 1923, 1935, 1947, 1959, 1971, 1983, 1995, 2007, 2019
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia Kineze

Mesazh  Luli prej 29.03.14 21:16

Viti i Kalit Blu.Kush do tė jetė mė me fat?Mė 31 janar, sipas Kalendarit Kinez, ka hyre viti i Kalit Blu. Cilėt do tė jene me te favorizuarit? Astrologet  zbulojne sekretet e sė ardhmes dhe na tregojne  se kush duhet tė jetė mė i kujdesshėme cili do tė jetė i pėrkėdheluri i fatit:

Miu

Njerėzit, qė i pėrkasin kėsaj shenje tė horoskopit kinez, janė mjaft tė sofistikuar dhe energjikė. Por nė vitin 2014 ata duhet tė bėjnė kujdes dhe t’i peshojnė mirė vendimet e veta. Ata janė shumė tė rrezikuar pėr tė bėrė gabime dhe pėr tė ndjekur rrugė tė shtrembėr. Do tė jetė mirė pėr ta t’i venė veshin zemrės sė vet, ajo nuk do t’i gėnjejė kurrė ata.

Bualli

Njerėzit e kėsaj shenje janė tė fortė dhe tė durueshėm. Kėtė vit ata do tė jenė jashtėzakonisht tėrheqės pėr seksin e kundėrt. Karizma, njė dhunti e tyre e lindur kjo, do t’i bėjė ata tė suksesshėm edhe nė punė. Gjėja kryesore, qė duhet tė mbajnė vath nė vesh ata, ėshtė tė mos harrojnė t’i kushtojnė vėmendje tė afėrmve tė tyre.


Tigri

Njerėzit e kėsaj shenje mbretėrore do tė kenė mundėsi tė mirė pėr tė pėrmirėsuar gjendjen e tyre financiare. Ata duhet tė pėrpiqen tė mos lėnė pėrgjysėm punėn e filluar. Kjo ėshtė shumė e rėndėsishme pėr ta, edhe pse pėr natyrėn e tyre impulsive dhe pasionante, nuk ėshtė aspak e lehtė njė gjė e tillė.


Lepuri

Njerėzit dashamirės dhe me natyrė gazmore tė shenjės sė Lepurit do tė mund tė vlerėsojnė nė mėnyrė tė plotė se sa e mrekullueshme ėshtė jeta kur tė mos fshehin nė shpirt zilinė dhe tė mos ruajnė hatėrmbetje. Pėr ta do tė jetė diēka mjaft e mirė tė takohen sa mė shpesh me miqtė e tyre, sepse kėta tė fundit mund t’u bėjnė atyre surpriza tė papritura, por shumė tė kėndshme. Viti 2014 do tė jetė jashtėzakonisht i favorshėm pėr ta nė frontin e jetės personale.


Dragoi

Personat karizmatikė, shpėrthyes dhe plot pasion tė kėsaj shenje mund ta gjejnė veten nė epiqendėr tė intrigave. Megjithatė ata duhet tė pėrpiqen tė ruajnė qetėsinė dhe dinjitetin e vet. Nuk duhet tė kenė frikė qė tė marrin vendime dhe pėr tė marrė mbi vete pėrgjegjėsi. Nėse ata e ndjejnė se ka ardhur koha pėr tė ndryshuar diēka nė jetėn e tyre, pikėrisht tani ėshtė periudha mė e favorshme pėr ta bėrė kėtė.


Gjarpėri

Personat nazemėdhenj dhe mjaft tėrheqės tė kėsaj shenje duhet t’u vėnė mė shpesh veshin dėshirave tė veta. Atyre do t’u bėjė mirė ta pėrkėdhelin paksa veten kėtė vit. Tė ndėrmarrin mė shumė udhėtime. Nė fund tė fundit, ata duhet tė kujtojnė momentet e mrekullueshme tė jetės, tė cilat i bėjnė tė ndihen si me krahė, tė frymėzuar, kur zbulojnė gjėra tė reja…


Kali

E si tė mos ndėrtojnė plane tė madhėrishme dhe t’i lėshojnė pa fre pėr realizim iniciativat dhe idetė e veta njerėzit e kėsaj shenje nė vitin e tyre. Atyre do t’u duhen shumė energji dhe guxim nė kėtė vit, prandaj u kėshillohet t’i kushtojnė njė vėmendje tė veēantė shėndetit tė vet! Kėta persona duhet tė bėjnė kujdes nė muajt e dimrit, kur rreziku i ftohjes ėshtė veēanėrisht i lartė.


Delja

Njerėzit romantikė dhe tė qetė tė kėsaj shenje do tė duhet tė analizojnė me kujdes se si qėndrojnė punėt nė familjen e tyre. Gjatė gjithė vitit tė kaluar, duke u marrė intensivisht me zgjidhjen e problemeve nė punė, ata kanė lėnė paksa mbas dore njerėzit e rrethit tė vet tė ngushtė, ndėrkohė qė pikėrisht kėta tė fundit dhe janė pėr ta mbėshtetja mė e sigurtė dhe prapavija e tyre e besueshme.


Majmuni

Personat simpatikė, sfidues dhe kokėkrisur tė kėsaj shenje do tė jenė gjithė kohės tė ftuar diku. Atyre do t’ju drejtohen shpesh pėr kėshilla apo ndihmė, prandaj do t’u nevojitet njė sasi mjaft e madhe energjie pėr tė arritur gjithēka qė kėrkohet prej tyre.


Gjeli

Njerėzit buzėqeshur, optimistė dhe me mendje pjellore tė shenjės nė fjalė do tė jenė pothuajse tėrė vitin shpirti i ēdo shoqėrie. Tė gjithė ata do tė jenė tė suksesshėm nė gjithēka tė planifikuar dhe punėt do t’u shkojnė mbarė e mirė, me pėrjashtim tė shėndetit. Pastaj duhet tė bėjnė pėrpjekje maksimale pėr ta ruajtur atė.


Qeni

Njerėzit e ndershėm dhe mjaft tė hapur tė kėsaj shenje, tė cilėt e kanė filluar nė mėnyrė energjike dhe mjaft aktive kėtė vit, ka shumė mundėsi qė aty nga vera tė humbasin fuqitė e ta ndjejnė veten tė rraskapitur. Ata nuk duhet t’ia hyjnė tė gjitha punėve njėherėsh, lypset t’i seleksionojnė ato sipas rėndėsisė. Do tė ishte e kėshillueshme pėr ta qė tė zgjedhin njė prioritet tė caktuar, dhe atėhere ata do tė mund tė arrijnė njė progres tė ndjeshėm nė tė tashmė aty nga fundi i vitit.


Derri

Pėr njerėzit e ndjeshėm dhe tė ndershėm, qė i pėrkasin tė shenjės sė Derrit, viti 2014 do tė jetė shumė i suksesshėm! Dhe nė qoftė se ata do tė kenė mundėsi pėr tė udhėtuar mė shumė, do tė karikohen me energji, emocione pozitive dhe frymėzim tė vėrtetė pėr njė kohė tė gjatė.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia Kineze

Mesazh  Odin prej 22.04.14 19:34

Astrologjia kineze dhe tradita e saj ėshtė zhvilluar paralelisht me astronominė tradicionale, duke nisur nga shekulli i XI-tė p.e.s dhe nė Kinė bazohet nė kalendarin diellor dhe hėnor si dhe nė disa njėsi tradicionale tė matjes sė kohės. Astrologjia ėshtė e lidhur ngushtė me filozofinė kineze tė yuin dhe yuang, tė trungjeve qiellore dhe tė 12 degėve tokėsore.

QeniShenja e Qenit dhe e Kalit kanė tė pėrbashkėt inteligjencėn dhe besnikėrinė. Sipas horoskopit kinez Qeni do tė ketė marrėdhėnie tė mira miqėsore gjatė kėtij viti. Fati i personave tė shenjės sė Qenit do tė pėrmirėsohet ndjeshėm gjatė vitit 2014 duke i sjellė mundėsi tė mira nė karrierė, nė fushėn financiare dhe tė dashurisė. Viti 2014 do tė jetė me shumė fat pėr shenjėn e Qenit.

Karriera: 2014 do tė hapė mundėsi tė reja pėr karrierėn e personave tė shenjės sė Qenit. Rritja nė karrierė do tė jetė e lehtė pėr ta. Madje karriera e Qenit do tė ngrihet nė nivele tė larta drejtuese. Por nė tė njejtėn kohė Qeni do tė sulmohet nga armiq dhe konkurrentė tė tij nė karrierė.

Paratė: Nė sferėn financiare Qeni nuk do tė ketė shumė sukses gjatė vitit 2014. Tė ardhurat mė tė mėdha personat e shenjės sė Qenit do ti sigurojnė nėpėrmjet rrogės, qė do tė arrihen me shumė punė.

Investimet afatshkurtra tė parave nuk do tė sjellin fitime, kurse pėr investime afatgjata duhet tė kėshilloheni me njė ekspert tė kėsaj fushe.

Dashuria: Qeni do tė ketė marrėdhėnie tė mira intime gjatė vitit 2014 dhe kjo arrihet pasi do tė shpenzojė kohė me shoqėrinė. Ai do ta ketė tė lehtė tė lidhė miqėsi kėtė vit. Nėse jeni single viti 2014 do tė jetė i mbarė pėr njė lidhje tė re sentimentale. Pėr femrat beqare 2014 do tė sjellė njė tė dashur ose njė bashkėshort. Pra nėse jeni femėr single e shenjės sė Qenit, 2014 ėshtė viti ideal pėr gjetjen e partnerit ideal.

Nėse jeni duke jetuar njė marrėdhėnie nė ēift ka ardhur koha ta forconi atė, por interesohuni mirė pėr familjen e tė dashurit, ose tė dashurės suaj. Nėse jeni tė martuar, bashkėjetesa juaj do tė jetė e mbushur me dashuri, kurse femrat e kėsaj shenje duhet tė shpenzojnė mė shumė kohė pėr bashkėshortėt e tyre.

Shėndeti: Personat e shenjės sė Qenit mund tė ndjehen tė stresuar gjatė vitit 2014, si pasojė e karrierės sė tyre. Madje lodhja mendore dhe stresi mund tė sjellin dobėsim tė shėndetit tuaj dhe sėmundje. Ju kėshillojmė tė shtoni orėt e gjumit pėr tė kaluar pa pasoja shqetėsimet e shėndetit, qė u sjell stresi nė punė. Duhet tė keni kujdes pėr shėndetin gjatė vitit 2014, pasi parashikohet dhe ndonjė sėmundje. Ndėrkohė personat e shenjės sė Qenit do tė rritin veprimtarinė e tyre shoqėrore dhe do tė udhėtojnė shumė gjatė 2014. Pėr kėtė duhet tė jeni tė kujdesshėm kur ngisni makinėn dhe shmangni sportet e rrezikshme. Mund tė keni probleme me aparatin tretės gjatė vitit 2014, ndaj duhet tė pėrshtatni njė dietė pėr pėrmirėsimin e stomakut dhe zorrėve. Ju kėshillojmė tė pini sa mė shumė ujė.


Edituar pėr herė tė fundit nga Hokus-Pokus nė 22.04.14 19:59, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia Kineze

Mesazh  Odin prej 22.04.14 19:35

DerriNė horoskopin kinez Derri trajtohet si shenjė me fat. Por Derri dhe Kali mund tė krijojnė shqetėsime pėr njeri-tjetrin, pasi janė natyra shumė tė ndryshme. Nė teorinė kineze tė pesė elementeve, Derri i pėrket grupit tė Ujit, ndaj dhe nuk krijon harmoni nė marrėdhėniet me shenjėn e Kalit. Megjithatė viti i Kalit do tė jetė i qetė pėr shenjėn e Derrit. Viti 2014 do tė jetė fatsjellės pėr Derrin. Yjet e fatit dhe ato tė tersit pėrzihen gjatė vitit 2014.. Derri nė 2014 do tė ketė mė shumė fat se vitin e kaluar.

Karriera: Gjatė vitit 2014 personat e shenjės sė Derrit do tė jenė shumė tė zėnė me punė. Pėr tė realizuar kėtė Derrit i nevojitet shumė energji fizike dhe mendore. Gjatė vitit 2014 njė mikeshė femėr do tė ndihmojė Derrin pėr ngjitjen nė karrierė. Kjo punė do tė ndikojė nė rritjen e tė ardhurave tuaja. Duhet tė pėrgatiteni fizikisht dhe mendėrisht pėr tė pėrballuar sfidat me tė cilat do tė pėrballet karriera juaj. Nėse do tė shmangni pėrtacinė, qė shpesh ju karakterizon mund tė realizoni arritje pozitive nė karrierė.

Paratė: Pėr shtimin e tė ardhurave personat e shenjės sė Derrit do tė pėrdorin gjithė njohuritė e tyre. Marrėdhėniet shoqėrore pėr Derrin gjatė vitit 2014 do tė jenė tė shkėlqyera. Derri do tė jetė i aftė tė marrė kėshilla mjaft tė vlefshme financiare nga tė afėrmit apo miqtė e ngushtė. Pritet njė rritje e dukshme pasurore e Derrit gjatė vitit 2014. Do tė bėni marrėveshje qė lidhen me financat gjatė vitit tė Kalit. Kujdes se me rritjen e tė ardhurave, do tė shtoni dhe shpenzimet. Mėnyra mė e mirė pėr shpenzimin e parave ėshtė tė investoni pėr familjen tuaj dhe tė afėrmit si dhe tė bėni bamirėsi. Ndėrsa do tė shpenzoni para do tė jeni tė kėnaqur se po bėni diēka me vlerė.

Dashuria: Pėr personat e shenjės sė Derrit qė janė single gjatė vitit 2014 do tė shfaqen shumė mundėsi pėr gjetjen e dashurisė. Do tė keni disa vėshtirėsi tė pėrshtateni nė shoqėri. Ju nuk i gjykoni njerėzit nga pamja e jashtme, ndaj do tė keni mundėsi pėr njohje tė reja. Derri nuk ka dėshirė ta bėjė publike dashurinė e tij. Ai nuk flet me tė tjerėt pėr lidhjen e tij intime. Nėse ju jeni i dashuruar apo i martuar, marrėdhėnia juaj nė ēift do tė jetė mjaft e mirė gjatė vitit 2014. Nėse keni lidhje jashtėmartesore do tė keni shqetėsime tė mėdha, madje mund tė humbni partnerin tuaj zyrtar.

Shėndeti: Puna mund tė krijojė lodhje dhe stres tek Derri gjatė vitit 2014. Ju kėshillojmė tė gjeni kohė pėr tė pushuar. Gjithashtu duhet dhe tė kėshilloheni me mjekun nėse keni shqetėsime me shėndetin. Mos harroni tė bėni ekzaminimin e pėrvitshėm mjekėsor. Nėse nuk ndjeheni mirė me shėndet, mos e neglizhoni kujdesin ndaj vetes.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia Kineze

Mesazh  Odin prej 22.04.14 19:37

GjeliKali dhe Gjeli nuk kanė marrėdhėnie shumė tė mira. Madje sipas horoskopit kinez Gjeli ka frikė nga Kali, megjithatė parashikohet qė viti 2014 tė jetė mjaft i mirė pėr tė. Pėr personat e shenjės sė Kalit ndriēon ylli i Lumturisė dhe Dashurisė nė 2014.

Karriera : Gjatė vitit tė Kalit, Gjeli do tė ketė mundėsi tė reja pėr punė por edhe shumė presion e lodhje. Gjeli do tė gjejė shumė pėrkrahje pėr realizimin e karrierės. Ka mundėsi qė personi qė ju ndihmon tė jetė femėr. Nuk duhet tė harroni se marrėdhėniet me kolegėt nė punė dhe shefat janė tepėr tė rėndėsishme, ndaj duhet te jeni i kujdesshėm nė ndėrtimin e tyre. Nėse rrini i vetmuar apo i izoluar nuk do tė gjeni ndihmėn dhe mbėshtetjen e kolegėve. Gjeli do tė pėrballojė me vėshtirėsi stresin qė i shkakton karriera.

Paratė: 2014 do tė jetė njė vit pozitiv pėr tė ardhurat e personave tė shenjės sė Gjelit. Pėrpara se tė merreni me ēeshtje parash largoni stresin. Nuk duhet tė flisni shumė me tė tjerėt pėr planet tuaja financiare, sepse do tė ndikojnė negativisht nė realizimin e tyre. Pra pėrpiquni tė jeni tė rezervuar. Ka shumė mundėsi qė gjatė kėtij viti tė fitoni shumė para dhe kjo ju ndihmon tė shijoni jetėn.

Dashuria: Sipas horoskopit kinez mes Gjelit dhe Kalit mund tė lindė njė dashuri e veēantė. Gjeli ka shumė fat nė dashuri. Nė vitin 2014 ylli i dashurisė do tė ndriēojė pėr shenjėn e Gjelit. Madje shumė persona tė shenjės sė Gjelit do tė bėhen tė njohur nė rrjetet sociale si dhe do tė kenė shumė shance pėt tė takuar partnerė tė mundshėm. Personat meshkuj tė shenjės sl Gjelit do tė kenė shumė mundėsi pėr tė gjetur tė dashur, madje dhe gruan e jetės. Gjeli i dashuruar do tė ketė shumė mundėsira pėr tė thelluar marrėdhėnien me personin e zemrės. Ka shumė mundėsi qė gjatė vitit 2014 lidhja juaj dashurore tė kthehet nė martesė. Nėse keni lidhje jashtėmartesore, ka shumė mundėsi tė humbisni shuma tė mėdha parash.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia Kineze

Mesazh  Odin prej 22.04.14 19:39

MajmuniNė horoskopin kinez thuhet se mes Majmunit dhe Kalit ekziston njė lidhje e veēantė. Parashikohet qė Majmuni tė pėrballet me disa presione gjatė vitit tė Kalit. Majmuni shquhet si njė kafshė inteligjente ndaj duhet tė pėrballojė me sukses sfidat e kėtij viti.

Gjatė vitit 2014 Majmuni do tė ketė njė axhendė tė pasur me udhėtime, pasi atij i pėlqen tė gjejė mundėsi tė reja pėr jetėn, qė do ta zhvendosin nga vendlindja.

Karriera: Stresi i punės pėr Majmunin do tė jetė pothuajse i njejtė si gjatė vitit tė kaluar. Do tė udhėtoni mė shumė dhe do tė jeni shumė i zėnė me punė. Ndaj duhet tė pėrdorni inteligjencėn tuaj pėr tė shmangur stresin. Kėto pėrpjekje do tė shpėrblehen me rritje tė tė ardhurave gjatė vitit 2014.

Paratė: Viti 2014 do tė sjellė shumė mundėsi fitimi pėr Majmunin, por duhet tė gjeni rrugėn e duhur pėr ti siguruar ato. Majmuni duhet tė punojė shumė dhe me ritėm tė shpejtė pėr tė rritur tė ardhurat. Kjo nuk do tė jetė e lehtė, pasi

Majmuni do tė shpenzojė shumė energji dhe kohė. Njė ide e mirė do tė ishte tė udhėtoni jashtė qytetit pėr tu relaksuar.

Dashuria: Do tė shfaqen probleme nė jetėn dashurore tė Majmunit gjatė vitit 2014, por do tė zhduken shpejt. Nėse dėshironi tė gjeni partnerin ideal do tju duhet ende shumė udhė pėr tė bėrė. Nuk mund ta gjeni njeriun e zemrės nė ambjentet qė frekuentoni.

Nėse jeni tė dashuruar, do tė ruani marrėdhėnien qė keni. Do tė jetė disi e vėshtirė pėr Majmunin, pasi ka njė axhendė tė ngjeshur pune. Nėse jeni tė martuar, do tė keni mosmarrėveshje tė vogla nė familje , por me inteligjencėn tuaj do ti shmangni.

Shėndeti: Karriera dhe sigurimi i tė ardhurave mund tė ndikojnė shėndetin tuaj. Majmunit i duhet gjumė i mjaftueshėm dhe ushqim i mirė pėr tė pėrballuar stresin dhe lodhjen e ditės. Ai do tė ketė njė verė shumė tė lodhshme sepse do tė punojė larg shtėpisė. Kujdes kur ngisni makinėn dhe mos u merrni me sporte tė rrezikshme. Ndoshta njerėz tė moshuar nė familjen tuaj gjatė kėtij viti do tė kenė probleme me shėndetin. Nėse keni njerėz tė dashur larg duhet tė kujtoheni pėr ta, qoftė edhe me njė telefonatė.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia Kineze

Mesazh  Odin prej 22.04.14 19:42

DhiaĖshtė shenja e tetė e horoskopit kinez dhe nė gjuhėn kineze quhet "Yang". Personat qė i pėrkasin kėsaj shenje kanė lindur nė vitet 1943,1955,1967,1979,1991,2003.

Ata qė i pėrkasin shenjės sė Dhisė janė elegantė dhe krijues, por dhe shumė tė ndrojtur. Tė lindurit e kėsaj shenje shkojnė shumė mirė me Derrin dhe Lepurin por nuk shkojnė mirė me Kaun.

Tė lindurit e shenjės sė Dhisė janė tipa tė ndjeshėm dhe tė qetė. Ata janė tė kujdesshėm, optimistė dhe inteligjentė. U mungon ambicja, vetėbesimi dhe duan tė krijojnė ambjentin e tyre tė rehatshėm dhe tė sigurtė. Kėta persona nuk dėshirojnė tė ndryshojnė mjedisin e tyre dhe janė gati indiferentė ndaj tė kaluarės dhe tė ardhmes. Ata jetojnė ēastin, sipas thėnies latine "Carpe Diem" dhe janė shumė miqėsorė, u gėzohen takimeve me miqtė. Janė tė pavarur dhe u pėlqen liria. Ata janė tė sinqertė dhe i ndihmojnė tė tjerėt. Personat e shenjės sė Dhisė janė romantikė nė dashuri, por rrallė krijojnė lidhje tė gjata dhe tė qėndrueshme. Nuk u interesojnė paratė dhe ndaj nuk merren me biznes.

Personalitete tė famshme botėrore tė lindura nė shenjėn e Dhisė janė Mark Twain,Thomas Edison dhe Michelangelo.

Sipas horoskopit kinez Dhia dhe Kali tėrhiqen nga njeri-tjetri. Kjo siguron qė Dhia tė ketė fat gjatė vitit 2014.

Karriera: Rezultatet e punės sė palodhur qė Dhia ka bėrė gjatė vitit tė kaluar do tė japin frytet e tyre gjatė vitit tė Kalit. Nė mjedisin profesional Dhia gėzon shumė popullaritet. Kur tė keni nevojė pėr ndihmė, njė mik apo drejtori juaj do tė japė rekomandime pozitive pėr ju. Kėtė vit do tė krijohen mundėsi tė reja pėr karrierėn e personave tė shenjės sė Dhisė. Nėse ju pėrmirėsoni rezultatet e punės, njė promovim do tė jetė i mundur. Megjithatė nuk ka garanci qė tė gjitha planet tuaja pėr karrierė tė realizohen. Shancet pėr karrierė rriten por ju ndodheni nė njė nivel disi tė ulėt profesional.

Paratė: Pasuria e shenjės sė Dhisė gjatė vitit 2014 nuk do tė shėnojė rritje tė mėdha. Investimet afatgjata do tė kenė mė shumė sukses se sa ato afatshkurtra. Fitimet mė tė mėdha gjatė vitit 2014 do ti realizoni nga rroga ose njė e ardhur tjetėr fikse. Pėr tė fituar tė ardhura shtesė, do ta keni tė lehtė nėse do tė merreni me projekte. Pėr tė arritur rezultate nevojitet energji, kohė dhe angazhim. Kujdes mos investoni nė biznese tė rrezikshme sepse mund tė humbisni paratė.

Dashuria: Kjo shenjė gjatė vitit 2014 ka lajme tė mira nė fushėn e dashurisė. Marrėdhėniet tuaja nė ēift do tė pėrmirėsohen ndjeshėm. Femrat e kėsaj shenje do tė kenė mė shumė fat nė dashuri, se sa meshkujt. Nėse jeni njė femėr single viti 2014 ėshtė ideal pėr tė gjetur shpirtin tuaj binjak. Mjafton tė bėni njė jetė mė tė pasur shoqėrore, ku shancet pėr njohje tė reja janė tė mėdha.

Nėse jeni tė dashuruar, viti i Kalit sjell zhvillim tė mėtejshėm tė dashurisė dhe marrėdhėnies me tė dashurin tuaj. Nėse jeni tė martuar ju do tė keni njė vit plot dashuri dhe embėlsi nė ēift.

Shėndeti: Dhia do tė ketė pėrgjithėsisht shėndet tė mirė gjatė vitit 2014, por nuk pėrjashtohen sėmundje tė lehta. Disa nga personat e kėsaj shenje do tė jenė shumė tė zėnė me punėn e pėrditshme dhe karrierėn. Disa tė tjerė do tė udhėtojnė shumė.

Nėse do tė keni kujdes ushqimin dhe pushimin atėhere shėndeti juaj do tė jetė vėrtet i mirė. Mund tė keni probleme me trejten dhe presionin e gjakut.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia Kineze

Mesazh  Odin prej 22.04.14 19:43

KaliShenja e shtatė e zodiakut kinez ėshtė kali i cili nė gjuhėn kineze quhet "Ma". Ata qė i pėrkasin kėsaj shenje kanė lindur nė vitet- 1942, 1954, 1966, 1978, 1990, 2002, 2014

Karakteristikat e Kalit

Personat e kėsaj shenje janė tėrheqės, por shpesh kapriēiozė. Shkojnė mjaft mirė me Tigrin dhe Qenin, por shumė keq me Miun. Ata janė plot pasion dhe me shpirt luftarak si dhe nxisin simpati, madje dhe zili tek tė tjerėt.

Shenja e Kalit ka njė nevojė tė vazhdueshme pėr ndryshim, udhėtime. Janė agresivė dhe ambiciozė, por nga ana tjetėr janė shumė bujarė dhe tė kujdesshėm me tė tjerėt. I kanė qejf thashethemet dhe bisedat. U pėlqen tė jenė nė qendėr tė vemendjes dhe ndjehen tė lumtur pėr kėtė. Tė lindurit nė shenjėn e Kalit janė tė pakontrollueshėm dhe impulsivė dhe kjo gjė bėn tė jenė me humor tė ndryshueshėm gjatė shpesh herė.

Nė lidhjet e dashurisė Kali ėshtė i butė dhe romantik. Nėse partneri nuk i kushton vemendje tė plotė dhe pasion, ai mėrzitet. U pėlqen joshja dhe ka raste qė krijojnė lidhje jashtė martesore. Kali si person ėshtė i devotshėm, por jo shumė besnik dhe kalon nga njė lidhje nė tjetrėn.

Tė lindurit e kėsaj shenje nuk janė shumė tė interesuar pėr biznes, pasi janė shumė tė dhėnė pas festave dhe qejfit. Nė lidhje me paranė janė mėndjelehtė dhe e jetojnė jetėn ditė pas dite. Rrethohen nga miq tė devotshėm dhe tė vėrtetė.

Personalitete tė famshme qė i pėrkasin shenjės sė Kalit janė- Theodor Rusevelt, Frederic Chopin, Isak Newton, Franklin D. Rusevelt.

Shenja e Kalit nė vitin e Kalit sipas horoskopit kinez nuk do tė kenė njė vit tė mbarė. Personat e shenjės sė Kalit do tė kenė vėshtirėsi , kurse marrėdhėniet e tyre miqėsore, financiare, tė dashurisė apo profesionale do tė jenė tė kufizuara gjatė vitit 2014.

Karriera: Karriera e Kalit do tė pėrmirėsohet nė aspektin e lidershipit dhe ai do tė jetė nė garė pėr tė fituar kreun. Por pėr tė arritur kėtė shenjės sė Kalit do ti duhet shumė punė. Duhet tė shpenzoni shumė kohė me miqtė qė ju pėrkrahin pėr tė zgjidhur ēeshtjet e biznesit. Nėse nuk do tė fitoni garėn , atėhere reputacioni juaj do tė pėsojė rėnie.Ju kėshillojmė tė jeni tė duruar.

Nėse ndėrtoni marrėdhėnie tė mira miqėsore, ato do tju ndihmojnė nė karrierė. Dėgjoni me vemendje opinionet dhe sugjerimet e tė tjerėve, para se tė ndėrmerrni njė veprim tė rėndėsishėm.

Paratė: Kali do tė realizojė shumė veprime financiare gjatė vitit 2014. Do tė keni shumė burime tė ardhurash dhe tė tjerėt do tė duan tė perfitojnė nga kjo. Ka persona qė do tė bėhen shumė kureshtarė pėr shpenzimet tuaja.

Kujdes mos u ngatėrroni me miqtė pėr ēeshtje parash, sepse rrezikon tė humbisni miqėsinė. 2014 mund tė jetė njė vit i keq pėr sa i pėrket investimit nė biznese tė paqarta. Kujdesuni pėr tė ardhurat tuaja veēanėrisht gjatė verės,pasi ato do tė shtohen pas pushimeve verore.

Dashuria: Shenja e Kalit do tė gėzojė shumė popullaritet gjatė vitit 2014. Kjo do tė ndikojė qė personat e kėsaj shenje tė realizojnė lehtėsisht takime sentimentale.

Megjithatė marrėdhėniet dashurore pėr Kalin do tė jenė me ritme tė ngadalta. Nėse jeni student kushtojini mė shumė vemendje studimeve, pasi nėse harxhoni kohė me personin e zemrės do tė ulni rezultatet e shkollės. Nėse jeni i martuar, ju kėshillojnė tė fokusoheni nė problemet e karrierės dhe tė menaxhimit tė tė ardhurave.

Shėndeti: Kali do tė gėzojė shėndet tė mirė fizik dhe mendor gjatė vitit 2014. Nėse do tė sėmureni, shėndeti juaj do tė pėrmirėsohet shpejt, pasi tė kujdeseni tė pushoni normalisht. Por Kali nuk ka njė gjendje tė mirė shpirtėrore. Ju kėshillojmė tė bėni kontrollin e pėrvitshėm mjekėsor.

Njė tjetėr kėshillė pėr personat qė i pėrkasin kėsaj shenje ėshtė tė ngasin ngadalė makinėn dhe tė shmangin sportet e rrezikshme. Kujdesuni pėr sistemin tuaj kardiovaskular dhe urinar.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia Kineze

Mesazh  Odin prej 22.04.14 19:45

GjarpriShenja e gjashtė e Horoskopit kinez ėshtė Gjarpri, qė nė gjuhėn kineze quhet "She". Ju i pėrkisni kėsaj shenje nėse keni lindur nė vitet-1941, 1953, 1965, 1977, 1989, 2001, 2013

Personat e kėsaj shenje janė tė fortė dhe tė bukur. Snob dhe me temperament Gjarpri shkon shumė me Gjelin dhe Kaun, por jo me Derrin.

Karakteristikat e Gjarprit

Personat e lindur nė kėtė shenjė janė tė qetė dhe tė ngathėt, por dinė tė jenė tė menēur dhe aktivė. Janė tė mirėorganizuar dhe e gjejnė shpejt rrugėn pėr tė vepruar. Kanė prirje tė jenė misteriozė dhe tė vetėkontrolluar. Ata janė punėdashės dhe ambiciozė. Gjarpri i urren njerėzit qė ndėrhyjnė nė punėt e tij dhe nuk pranon kėshilla nga tė tjerėt. Ata mund tė jenė mizorė dhe tė distancuar, por shumė tė ndjeshėm. U pėlqen miqėsia dhe tė ndihmojnė tė tjerėt. Askush nuk duhet tė pėrpiqet tė pėrfitojė nga Gjarpri se do tė pendohet.

Nė lidhje dashurie Gjarpri ėshtė sensual, pasionant, por i fsheh emocionet. Gjarpri e ruan me fanatizėm jetėn private dhe nuk do tė jetė nė qendėr tė vemendjes. Njihen si njerėz tė ftohtė, xhelozė dhe egoistė. U pėlqen tė flirtojnė madje dhe kur i duan partnerėt e tyre. Ka raste kur njė gjarpėr tradhėton thjesht pėr kuriozitet. Kanė shumė shoqėri dhe i dėgjojnė problemet e shokėve dhe shoqeve me vemendje dhe mirėkuptim.

Persona tė famshėm tė shenjės sė Gjarprit janė Pablo Picaso, Greta Garbo, Zhaklin Kennedy-Onassis, Mahatma Gandhi, Bob Dilan, John F. Kennedy, Martin Luther King.

Shenja e Gjarprit gjatė vitit tė Kalit

Viti 2013 nuk ishte shumė i mirė pėr shenjėn e Gjarprit, pasi shumė prej tyre kanė tabu. Ndėrsa viti 2014 , viti i Kalit, sipas teorisė kineze tė 5 elementeve i takon grupit tė zjarrit. Ndaj parashikohet qė viti 2014 tė jetė i mirė pėr Gjarprin.

Fati do tė vijė tek Gjarpri nė sferėn ekonomike, nė karrierė por dhe nė dashuri. Ka ardhur koha tė bėni ndryshime nė jetė. Gjarpri duhet tė mėsojė nga Kali, i cili lėviz shpejt pėr tė arritur qėllimet pėr veten dhe familjen.

Karriera: Pėrgatitja, disiplina qė ju ka karakterizuar vitin e kaluar do tė sjellė rezultate tė mira pėr Gjarprin nė vitin 2014. Pritet tė ketė rritje nė karrierė pėr Gjarprin, nėse ai do tė ruajė marrėdhėnie tė mira me tė tjerėt. Ndonėse tė ardhurat e Gjarprit nė vitin 2014 nuk do tė jetė tė qėndrueshme, do tė ketė rritje tė tyre.

Nėse jeni student, do tė keni pėrmirėsime nė rezultatet tuaja. Personat e kėsaj shenje qė konkurojnė pėr ndonjė punė tė re tė rėndėsishme, do tė kenė sukses.

Paratė : Personat e shenjės sė Gjarprit patėn rritje tė ngadaltė tė tė ardhurave gjatė vitit tė kaluar, por nė vitin 2014 Gjarpri do tė ketė sukses nė fushėn financiare. Ju do keni ide krijuese dhe mendje tė hapur gjatė vitit tė Gjarprit.

Mund tė nisni njė projekt tė ri investimesh qė do tė rritė tė ardhurat si dhe tė keni shance pėr rritje rroge. Meshkujt e shenjės sė Gjarprit do tė fitojnė mė lehtė lekė gjatė kėtij viti, se sa femrat.

Dashuria: Nė horoskopin kinez, Kali dhe Gjarpri janė shenja qė tėrhiqen.Ndaj Gjatė vitit tė Kalit, personat e shenjės sė Gjarprit do tė kenė fat nė dashuri. Madje tek disa dashuria do tė jetė e pėrkryer. Nėse jeni single, ka ardhur koha tė zgjeroni rrethin e njohjeve ku mund tė gjeni dashurinė.

Nėse jeni tė dashuruar, marrėdhėnia juaj do tė bėhet mė e sigurtė dhe mė e bukur. Nėse jeni tė martuar, nė vitin 2014 bashkėjetesa juaj do tė jetė e shkėlqyer. Ndėrsa nėse keni marrėdhėnie jashtė martesore, viti i Kalit do tė sjellė probleme pėr ju.

Shėndeti: Gjatė vitit 2014 pėr personat e shenjės sė Gjarprit do tė kenė shqetėsime tė lehta shėndetėsore. Nėse do tė flini dhe tė ushqeheni mirė do tė rikuperoni shpejt shėndetin tuaj. Personat e moshuar qė i pėrkasin kėsaj shenje do tė kenė mė shumė shqetėsime shėndetėsore. Gjithsesi ata mund tė shmangin pėrkeqėsimin e shėndetit, nėse evitojnė udhėtimet e gjata nė verė. Problemet shėndetėsore do tė shfaqen nė sistemin kardiovaskular dhe nė atė urinar.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia Kineze

Mesazh  Odin prej 22.04.14 19:46

DRAGOIShenja e pestė e zodiakut kinez ėshtė Dragoi, qė nė gjuhėn kineze njihet me emrin "Lóng". Tė lindurit e kėsaj shenje i pėrkasin viteve-1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012

Karakterikat e Dragoit

Dragoi ėshtė ekcentrik dhe ka njė jetė komplekse. Ėshtė mjaft pasionat dhe i shėndetshėm. Shkon mjaft mirė me shenjat e Majmunit dhe Miut, por duhet tė shmangė Qenin.

Tė lindurit nė kėtė shenjė nuk kalojnė asnjėherė pa rėnė nė sy. Ata kanė njė qėndrim tė spikatur dhe kanė shumė besim nė vetvete, por mund tė jenė dhe arrogantė dhe snobė. Ata pėlqejnė gjėrat e reja, me tė cilat mėrziten shpejt.

Personat qė i pėrkasin shenjės sė Dragoit janė energjikė, me humor, tė qejfit dhe bujarė me miqtė, por me njė temperament shpėrthyes.

Ata i pėlqejnė sfidat dhe situatat e vėshtira, nė tė cilat shpenzojnė shumė energji. U pėlqen liria, natyra dhe nuk rrinė nė ambjente tė mbyllura, madje as nė shtėpi. Ata mund tė kenė shumė miq dhe u pėlqejnė lėvdatat.

Nė lidhjet dashurore, Dragoi nuk duron monotoninė, por kur gjen personin e duhur, dashuron me shumė pasion por njėherėsh me xhelozi dhe posesivitet. Dragoi do qė tė gjithė ta adhurojnė.

Nga kjo shenjė njerėz tė famshėm ndėr vite janė Kery Grant, John Lennon, Sigmund Freud, Salvador Dali.

Shenja e Dragoit nė vitin e Kalit

Dragoi ėshtė njė element i qiellit. Ndaj ai nuk ka shumė tė pėrbashkėta me Kalin.

Tė dyve ju pėlqen roli i liderit. Megjithatė ata nuk kanė njė konflikt tė drejtpėrdrejtė, pavarėsisht se nuk arrijnė tė jenė miq tė ngushtė. Viti i Kalit nuk sjell shumė lumturi pėr Dragoin.

Kjo shenjė do tė pėrballet me vėshtirėsi gjatė vitit 2014. Pėr ti zgjidhur ato Dragoi duhet tė bėjė shumė pėrpjekje, pasi nuk mund ta ndihmojnė as miqtė.

Karriera: Gjatė vitit 2014 marrėdhėniet e Dragoit me tė tjerėt do tė shėnojnė ulje. Dragoi duhet tė dallojė miqtė e vėrtetė nga armiqtė e tij. Nė fushėn e karrierės Dragoi duhet tė tregohet ambicioz dhe kėtė ta manifestojė para tė gjithėve. Ndėrrimi i vendit tė punės gjatė fillimit tė vitit tė Kalit, nuk ėshtė njė lėvizje e zgjuar.

Ka shumė paqartėsi nė fatin e karrirės sė Dragoit gjatė vitit 2014, ndaj dhe do tė ketė ulje e ngritje. Ka ardhur koha tė mbani afėr miqtė tuaj, pasi ata do tju ndihmojnė kur tė keni probleme. Mund tė merrni nė konsideratė opinionet e miqve lidhur me karrierėn tuaj.

Nė kėtė menyrė Dragoi do tė arrijė tė shėnojė realizime nė karrierė gjatė vitit 2014.

Paratė: Dragoi do tė jetė me fat gjatė vitit 2014 pasi shumė nga personat qė i pėrkasin kėsaj shenje do tė kenė shance tė pasurohen. Gjithashtu Dragoit do ti shtohen mundlėsitė pėr fitime, por kjo nuk do tė thotė se do tė pasuroheni lehtėsisht.

Personat e shenjės sė Dragoit do tė kenė shumė fat me lekėt nė 2014, por ata mund tė bėjnė investime tė rrezikshme nė 2014. Megjithatė Dragoi duhet tė shfrytėzojė energjinė dhe mendjen pėr tė pasur sa mė shumė para. Pėr kryerjen e investimeve duhet tė kėshilloheni me njė ekspert financiar pėrpara se tė nisni veprimtarinė. Investimet e dragoit mund tė kryhen nė transport, nė sektorin e pijeve, nė media, nė fushėn shoqėrore dhe tė internetit.

Dashuria :Gjatė vitit 2014 dashuria pėr Dragoin do tė jetė nė nivelin e duhur. Megjithatė Kali nuk sjell shumė takime dashurie tė sukseshme pėr Dragoin. Nėse jeni single dhe nė kėrkim tė dashurisė, duhet tė keni durim, pasi nuk shihet ndonjė romanticitet i lartė pėr shenjėn tuaj, gjatė vitit 2014. Shancet mė tė mira pėr lidhje dashurie i keni gjatė muajve Mars, Gusht, Shtator dhe Nėntor.

Nėse jeni i dashuruar, lidhja juaj do tė jetė e ngadalshme. Nėse jeni tė martuar, ndoshta do tė jeni shumė i zėnė me karrierėn dhe tė ardhurat. Ju kėshillojmė tė ruani qetėsinė dhe tė qėndroni pranė familjes.

Shėndeti: Dragoi do tė ketė disa shqetėsime shėndetėsore gjatė vitit 2014, si pasojė e stresit pėr karrierėn, tė ardhurat apo ēeshtjet e dashurisė. Nervozizmi dhe depresioni do tė jenė vazhdimisht nė shoqėrinė e Dragoit. Ju kėshillojmė tė flisni me miqtė tuaj tė afėrm pėr problemet qė ju shqetėsojnė. Kjo do tė ndihmojė trupin dhe mendjen tuaj, duke u pėrcjellė energji pozitive shpirtėrore. Personat e shenjės sė Dragoit duhet tė kenė kujdes gjatė udhėtimeve, pėr tė shmangur aksidentet e ndryshme rrugore. Veprimtaritė qė lidhen me detin, oqeanin, si tė lundruarit apo tė notuarit nuk ju kėshillohen gjatė vitit 2014. Pėr tė siguruar qetėsinė, duhet tė flini mirė dhe tė relaksoheni sa mė shumė. Megjithatė gjatė vitit tė Kalit, shenja e Dragoit do tė jetė plot shėndet dhe energji pėr tė pėrballuar sfidat. (Eda Merepeza)
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia Kineze

Mesazh  Odin prej 22.04.14 19:48

TigriTigri ėshtė shenja e tretė e horoskopit kinez dhe nė gjuhėn kineze quhet "Hu". Kėsaj shenje i pėrkasin tė lindurit nė vitet 1938, 1950, 1962, 1974, 1986,1998, 2010.

Karakteristikat e Tigrit

Tė lindurit nė kėtė shenjė janė guximtarė, tė sinqertė dhe tė ndjeshėm. Ata shkojnė shumė me shenjat e Qenit dhe Kalit, por jo me Majmunin. Tigri ka shumė energji, i merr shpejt vendimet dhe i pėlqen tė rrezikojė.

Personat e kėsaj shenje duan tė jenė nė qendėr tė vemendjes dhe tė gėzojnė respekt, por ata dallohen pėr bujarinė e tyre. Janė shumė tė talentuar dhe synojnė majat e suksesit. Sjelljet impulsive ndonjėherė sjellin pengesa nė marrėdhėniet personale dhe nė marrėdhėniet me kolegėt. Kompromisi nuk bėn pėr Tigrin dhe ėshtė i drejtpėrdrejtė.

Fati i shoqėron nė jetė personat e kėsaj shenje. Pėr Tigrin ēdo situatė ėshtė njė sfidė dhe ėshtė shumė optimist. Ka vullnetin tė merret me ide dhe projekte tė reja.

Nė dashuri Tigri ėshtė i ndjeshėm dhe pasionant dhe nėse gjen njeriun e zemrės i pėrkushtohet tėrėsisht. Kujdes nė marrėdhėnien me Tigrin, sepse nėse lėndohet ai ju mohon gjithė jetėn. Lidhur me biznesin, Tigri mėrzitet shpejt dhe kėrkon ide tė reja. Tigri ka pak miq, por i ka pėrjetė.

Personat e famshėm tė lindur nė kėtė shenjė janė- Marie Curie, Charles De Gaulle, Marilyn Monroe, Ho Chi Min, Oscar Wilde, Ludwig Van Beethoven dhe Eisenhower.

Tigri nė vitin e Kalit

Nė teorinė kineze tė 5 elementeve Tigri ėshtė shenjė e drurit. Sipas horoskopit kinez Tigri dhe Kali tėrhiqen nga njeri-tjetri. Kjo ėshtė diēka e mirė pėr ata qė i pėrkasin shenjės sė Tigrit. Por parashikohet qė gjatė 2014 do tė shfaqet Ylli i fatkeqėsisė pėr Tigrin dhe fati i kėsaj shenje do tė ketė ditė tė mira dhe tė kėqija.

Ka mundėsi qė persona xhelozė pėr suksesin tuaj tė pėrpiqen tu pengojnė. Ndaj parashikohet qė personat e shenjės sė Tigrit tė mos kenė shumė fat gjatė vitit 2014.

Karriera : Tigri do tė pėrmirėsojė aftėsitė profesionale dhe do tė rriten pėrgjegjėsitė e tij. Kėtė vit Tigri do tė fuqizohet nė aspektin e karrierės. Ai ėshtė njė shenjė e prirur pėr tė udhėhequr. Ata qė e rrethojnė perkrahin iniciativat e tij dhe shprehni kreativitetin para tė tjerėve.

Gjatė vitit 2014 Tigri do tė ketė rritje tė rrogės dhe tė ardhura shtesė si dhe shance pėr promovim profesional.

Aktiviteti i tepėrt profesional mund ta lodhė Tigrin, por nė kėtė mėnyrė ai do tė tregojė aftėsinė e tij para kolegėve. Tigri do tė jetė i aftė tė tejkalojė sfidat e kėtij viti nė karrierė.

Paratė: Tigri do tė ketė njė pagesė tė mirė dhe tė qėndrueshme gjatė vitit tė Kalit. Tigri nuk i fiton lehtė lekėt, as me llotari dhe as me bixhoz, por me mund dhe punė. Viti 2014 do tė jetė pėr Tigrin viti i mundėsive pėr fitime.

Miqtė e ndihmojnė Tigrin nė investime financiare. Nė investime duhet tė jeni tė kujdesshėm qė tė mos keni humbje. Pėrderisa ju jeni shumė tė lidhur me karrierėn nuk duhet tė shqetėsoheni pėr rritjen e tė ardhurave.

Dashuria : Marrėdhėniet dashurore tė Tigrit gjatė vitit 2014 do tė jenė shumė tė mira, krahasuar me vitin e kaluar. Nėse jeni i lidhur me dikė, duhet tė jeni mė tė afėrt me tė. Tigri, Kali dhe Qeni mund tė jenė partnerė shumė tė mirė. Nėse jeni nė kėrkim tė dashurisė, pėrpiquni tė gjeni dikė tė shenjės sė Kalit apo tė Qenit. Nėse marrėdhėnia e dashurisė ėshtė e paqėndrueshme, duhet tė gjeni personin qė ndėrhyn nė lidhjen tuaj me partnerin.

Ju duhet tė ndėrtoni njė marrėdhėnie tė qėndrueshme dhe mos lejoni emocionet tė ndėrhyjnė nė lidhjen tuaj. Pėrndryshme rivali juaj nė dashuri do tė fitojė.

Shėndeti: Personat qė i pėrkasin shenjės sė Tigrit do tė jenė plot energji nė vitin e Kalit. Tigri do tė ketė njė gjendje tė mirė emocionale, sepse shkon mirė me tė tjerėt.

Veprimtaritė tuaja nė kohėn e lirė do tė shtohen dhe ju do tė udhėtoni shumė. Ndaj ju kėshillojmė tė jeni tė kujdesshėm gjatė udhėtimeve. Kujdes gjymtyrėt kur bėni ushtrime fizike se mos lėndoheni. Nėse keni shqetėsime tė sistemit kardiovaskular apo tė tretjes, ka ardhur koha tė bėni njė kontroll mjekėsor.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia Kineze

Mesazh  Odin prej 22.04.14 19:52

MiuShenja e parė e horoskopit kinez ėshtė Miu, qė nė gjuhėn kineze quhet "Shu".

Kėsaj shenje i pėrkasin tė gjithė ata qė kanė lindur nė vitet 1936, 1948,1960,1972,2984, 1996 dhe 2008.

Karakteristikat e Miut

Ambicioz por i ndershėm, Miu nuk krijon miqėsi afatgjata, por shkon mė shumė me shenjėn e Dragoit dhe Majmunit. Tė lindurit e shenjės sė Miut janė shumė shoqėrorė dhe u pėlqejnė daljet me shoqėrinė, jeta e natės. Nė karakter Miu rri nė mbrojtje dhe ėshtė mjaft dyshues. Tė tjerėt lidhen shpejt me personat e shenjės sė Miut dhe u besojnė atyre ēdo gjė, por kujdes se Miu e shfrytėzon konfidencėn tuaj.

Miu ėshtė sa gjakftohtė aq indiferent, sa manipulues aq dhe i zgjuar. Tė lindurit nė kėtė shenjė kanė aftėsi pėr biznes dhe pėr zgjidhje tė shpejta, pasi nuk dorėzohen kurrė para vėshtirėsive. Miu nuk shpenzon pa ndonjė arsye tė fortė dhe e ruan shumė paranė. Nė lidhje dashurie Miu ėshtė mjaft i dobėt dhe i pavendosur, pasi nuk shpreh emocione tė fuqishme. Duke qenė egoistė dhe xhelozė personat e shenjės sė Miut dashurojnė me pasion dhe janė shume besnikė deri posesivė ndaj partnerit.

Njerėz tė famshėm tė shenjės sė Miut janė Louis Armstrong, William Shakespeare, George Washington, Marlon Brando, Johann Strauss dhe Tchaikovsky.

Miu nė vitin 2014

Kali nuk ka marrėdhėnie tė mira me Miun, ndaj fati i personave qė i pėrkasin shenjės sė miut, gjatė vitit 2014 nuk do tė jetė i mire. Sipas horoskopit kinez, Miu ėshtė shenjė uji, kurse Kali ėshtė shenjė zjarri.

Viti 2014, viti i Kalit bėn pjesė nė vitin e dytė tė ciklit tė zjarrit. Kjo do tė thotė qė nėse shenja juaj ka patur fat dhe sukses gjatė vitit 2013 dhe nė vitin 2014 do tė ketė mbarėsi. Nė tė kundėrt, nėse gjatė 2013 keni patur fat tė keq, pėrgatituni qė edhe nė 2014 tė keni probleme.

Pjesa mė e madhe e veprimtarisė sė Miut gjatė vitit 2014 do tė jetė e lidhur me lekėt dhe miqėsinė. Personat e shenjės sė Miut do tė kenė mungesė energjie gjatė 2014-ės.

Karriera

Gjatė vitit 2014 karriera e Miut nuk do tė jetė shumė pozitive. Kjo ndodh sepse Miu dhe Kali nuk kanė marrėdhėnie tė mira. Karriera e Miut gjatė 2014 do tė jetė a paqėndrueshme. Ata mund tė kenė shance pėr punė, por nė distanca tė largėta. Gjithashtu mund tė shfaqen mundėsi pėr njė punė tė re. Nėse nuk i pranoni sfidat, ju do tė humbitni shancin pėr ndryshim.

Nėse ankoheni pėr punėn qė keni, ju nuk do tė jeni tė lumtur nė ambjentet e saj. Edhe pse mund tė ndėrroni pronar apo vend pune, nuk do tė ndodhė ndonjė ndryshim pozitiv tek ju. Marrėdhėniet tuaja me tė tjerėt gjatė vitit tė Kalit nuk do tė jenė tė shumta. Ju kėshillojmė tė tregoheni tė duruar dhe tė mos konfliktoheni me tė tjerėt. Pėrndryshe ju do tė hasni pengesa gjatė karrierės.

Paratė

Pėr shenjėn e Miut do tė ketė rritje tė tė ardhurave gjatė vitit 2014. Personat e shenjės sė miut do tė kenė mundėsi pėr tė fituar lekė, por duhen shumė pėrpjekje pėr ta realizuar kėtė. Pėrpjekjet pėr pėrmirėsimin e gjendjes financiare do tė jenė tė lodhshme dhe nuk do tė ndjeheni tė lumtur pėr kėtė.

Njerėzit e shenjės sė miut kanė nevojė pėr shumė njohuri pėr tė menaxhuar financat e tyre. Ata do tė shqetėsohen lidhur me ndonjė investim tė mundshėm gjatė vitit 2014. Nėse do ju nevojiten partnerė pėr investime ėshtė mirė tė bashkėpunojnė me persona tė shenjės sė Majmunit apo tė Dragoit. Ata mund tu ndihmojnė tė pėrballoni presionin e Kalit dhe tė ruani shėndetin.

Dashuria

Marrėdhėniet dashurore pėr shenjėn e Miut gjatė vitit 2014 do tė jenė tė varfra. Meshkujt e shenjės sė Miut kanė mė shumė mundėsi tė takojnė partnere. Ju mund tė arrini sukses nė kėrkim tė dashurisė, nėse do tė shmangni konfliktet me miqtė.

Nėse jeni single dhe nė kėrkim tė dashurisė, hapi i pare ėshtė tė shpenzoni lekė pėr veprimtari me shoqėrinė. Ju mund tė takoni apo tė njihni dikė qė jeton larg jush, ndaj pėr ta takuar atė duhet tė udhėtoni me makinė. Ekziston mundėsia qė tė njihni dikė me anė tė internetit.

Nėse do tė kini fat, gjatė vitit 2014 do tė jeni tepėr i zėnė me dashurinė. Nėse jeni tashmė i dashuruar do tė shpenzoni kohė pėr tė ruajtur lidhjen tuaj. Ndėrsa nėse jeni i martuar mund tė bėni plane pėr pushime me personin e dashur. Pėr aq kohė sa personat e shenjės sė Miut do tė kontrollojnė temperamentin e tyre, marrėdhėnjet dashurore do tė jenė mjaft tė mira.

Shėndeti

Pėr tė shtuar fitimet gjatė vitit 2014, njerėzve tė shenjės sė Miut do tė konsumojnė shumė energji, lodhje mendore. Viti i Kalit do tė jetė i ngarkuar me punė, ndaj duhet tė gjeni kohė pėr tė pushuar. Nėse gjatė vitit tė kaluar keni patur shqetėsime tė veshkave dhe sistemit kardiovaskular, duhet tė kontrolloni shėndetin dhe tė parandaloni pėrkeqėsinim e tij.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia Kineze

Mesazh  Odin prej 22.04.14 19:54

LEPURIShenja e katėrt e zodiakut kinez ėshtė Lepuri, qė nė gjuhėn kineze quhet "Do".

Tė lindurit e kėsaj shenje i pėrkasin viteve- 1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011

Karakteristikat e Lepurit


Ėshtė njė shenjė me fat, e talentuar dhe e komunikueshme. Tepėr miqėsor, por i ndrojtur Lepuri ėshtė nė kėrkim tė qetėsisė. Shkon shumė me Delen dhe Derrin, por jo me Gjelin.

Personat e lindur nė kėtė shenjė janė tė kujdesshėm dhe tė rezervuar. Janė diplomatė nė sjellje dhe mund tė kuptojnė shpejt qėllimet e tė tjerėve. Lepuri ėshtė njė shenjė qė krijon besim dhe kujdeset pėr tė tjerėt. Personat e kėsaj shenje kanė shumė miq dhe janė tė disiplinuar. Nuk mund tė pėrfitosh prej tyre, ndonėse janė emocionalė dhe ndikohen shpejt.

Nė lidhjet dashurore Lepuri ėshtė tekanjoz dhe i paqėndrueshėm, ndonėse nuk priret nga pasioni apo aventurat. Janė tipa shumė tė ndjeshėm dhe shfaqin besnikėri ndaj partnerit. Lepuri do qetėsi dhe nėse ka njė partner qė ndan tė njejtin mendim, lidhja e tyre shkon gjatė.

Lepuri ka aftėsi pėr biznes. Respektohet nga tė tjerėt dhe admirohen pėr punėn e bėrė. Ndonėse nuk e pėlqejnė rutinėn, personat e kėsaj shenje janė shumė punėtorė dhe nuk i kanė shumė qejf festat shoqėrore.

Personat mė tė famshėm tė shenjės sė Lepurit janė-Mbretėresha Viktoria, Andi Warhol, perandori kinez Shi Huangdi (ndėrtuesi i Murit tė Madh ), Agatha Christie dhe Albert Einstein.

Lepuri nė vitin e Kalit

Nė teorinė kineze tė pesė elementeve Lepuri i takon grupit tė drurit dhe viti 2014 do tė jetė i mbarė. Kėtė vit pėr Lepurin do tė ndrisė ylli i fatit, i lumturisė, i romantikės dhe ngrohtėsisė.

Lepuri do tė ketė sukses nė karrierė dhe marrėdhėnie tė mira shoqėrore, familjare dhe intime. Njė ngjarje shumė e lumtur do tė ndodhė papritur pėr shenjėn e Lepurit gjatė vitit 2014.

Karriera : Viti 2014 do tė sjellė pėr Lepurin mbėshtetje tė miqve dhe kolegėve. Talent dhe lekė do tė ketė Lepuri gjatė vitit tė Kalit. Njerėzit e shenjės sė Lepurit do tė pėrballojnė ēdo sfidė gjatė vitit 2014 dhe tė realizojnė fitime tė kėnaqshme. Lepuri ėshtė i kėndshėm, i qetė dhe i talentuar. Gjatė vitit 2014 do tė ketė shumė ide fitimprurėse. Lepuri ka energjinė e duhur pėr tė realizuar nismat e veta. Nė ambjentin e punės Lepuri ka marrėdhėnie tė mira dhe do tė pėrmirėsojė ndjeshėm komunikimin me kolegėt. Tė gjitha kėto veēori do ta ndihmojnė karrierėn profesionale tė Lepurit.

Gjatė 2014 Lepuri nuk do tė ketė ndonjė ngritje nė detyrė por pritet tė ketė rritje tė tė ardhurave. Lepuri duhet tė ketė kujdes nga sukseset se mund ta bėjnė arrogant dhe mendjemadh.

Paratė: Do tė ketė shumė fat Lepuri lidhur me paratė nė vitin 2014. Ai do tė pėrdorė talentin, pamjen fizike dhe reputationin pėr tė fituar sa mė shumė. Nėse punoni pėr vete apo pėr tė tjerė do tė pėrdorni aftėsitė tuaja pėr rritjen e tė ardhurave. Tė ardhurat gjatė 2014 do tė jenė tė mira, por nuk do tė kurseni shumė. Lepuri do tė shpenzojė shumė nė daljet me shoqėrinė. Nuk ėshtė ide e mirė tu jepni lekė miqve tuaj. Nėse njė mik ju fton nė ndonjė aventurė financiare, kjo nuk ėshtė ide e mirė.

Ka mundėsi tė humbisni lekė gjatė 2014 nėse do tė ndiqni kėshillat e miqve pėr pėrdorimin e lekėve. Pėrdorni intelektin tuaj dhe tė ardhurat do tė rriten.

Dashuria: Nė vitin e Kalit do tė shtohet lumturia dhe do tė jeni shumė romantik. Marrėdhėniet e Lepurit me tė tjerėt do tė jenė tė shkėlqyera. Nėse po kėrkoni dashurinė, atėhere dilni me shoqėrinė dhe njihni njerėz tė rinj. Paraqitja juaj dhe komunikimi do tu bėjnė pėrshtypje tė madhe tė tjerėve. Kėshtu do tė lindin miqėsitė e reja.

Nėse jeni tė dashuruar duhet tė ndėrtoni njė marrėdhėnie mė tė rėndsėsishme. Ka shance pėr fejesė apo martesė gjatė kėtij viti. Duhet tė respektoni ndjenjat e partnerit tuaj. Nėse jeni tė martuar dhe planifikoni njė fėmijė, viti 2014 ėshtė i duhuri.

Shėndeti: Ashtu si nė vitin 2013 Lepuri duhet tė pėrdorė shumė energji intelektuale pėr karrierėn dhe marrėdhėniet me tė tjerėt. Lepuri duhet tė planifikojė sa mė mirė kohėn pėr punėn, familjen dhe shoqėrinė.

Pėr njė shėndet tė mirė Lepurit i kėshillohet ēlodhje dhe qetėsi. Lepuri gjatė vitit 2014 mund tė udhėtojė mė shumė se njė vit mė parė, ndaj duhet tė jetė i kujdesshėm nė timon.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia Kineze

Mesazh  Odin prej 22.04.14 19:58

KauKau, qė nė gjuhėn kineze quhet "Niu" ėshtė shenja e dytė e horoskopit kinez.

Kėsaj shenje i pėrkasin personat e lindur nė vitet 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009.

Karakteristikat e Kaut

Personat e lindur nė shenjėn e Kaut janė tė duruar, por dhe shumė frymėzues pėr tė tjerėt. Ata shkojnė mjaft mirė me Gjarprin dhe Gjelin, por shkojnė keq me Delen.

Tė lindurit nė kėtė shenjė janė analitikė dhe konstruktivė, janė persona me kėmbė nė tokė dhe me shumė vullnet. Ata nuk nxitohen nė marrjen e vendimeve. Shpesh herė u pėlqen tė mos varen nga tė tjerėt dhe duan njė ambjent miqėsor pune. Personat e kėsaj shenje janė tė vendosur, me energji dhe tė besueshėm.

U pėlqen tė vlerėsohen nga tė tjerėt. Janė shumė tė kujdesshėm ndaj shėndetit tė tyre. Nė marrėdhėniet me tė tjerėt tė lindurit nė shenjėn e Kaut janė tė ndershėm dhe besnikė. Nė lidhjet intime u mungon romantizmi, por nėse Kau gjen partnerin e duhur e dashuron marrėzisht. Kau nuk e duron dot mashtrimin, ndaj bėhet shkatėrrues pėr personin qė e mashtron.

Personat e kėsaj shenje janė shumė punėtorė dhe nuk e humbasin kohėn kot. Njerėzit kanė shumė besim tek tė lindurit e kėsaj shenje. Nė shoqėri ata janė tė besueshėm dhe kanė miq tė vėrtetė. Dallohen pėr organizatorė tė mirė dhe janė shumė tė rregullt.

Persona tė famshėm nė shenjėn e Kaut janė Charles Chaplin, Napoleon Bonaparti, Johann Sebastian Bach, Paul Newman dhe Clark Gable

Kau nė vitin 2014

Jemi nė vitin e Kalit dhe siē dihet Kau ashtu si Kali jeton nė njė fermė. Por duket se Kali ėshtė mė i privilegjuar nga njerėzit se sa Kau, ndaj ky i fundit mund tė bėhet xheloz pėr Kalin.

Mes tyre marrėdhėniet nuk janė shumė tė mira. Nė horoskopin kinez, Kau ėshtė shenjės Toke, kurse Kali shenjė Zjarri.

Karriera

Viti 2014 ėshtė i mbarė pėr karrierėn e njerėzve qė i pėrkasin shenjės sė Kaut, ndaj ata e pėrqėndrojnė vemendjen tek karriera. Nėse do tė dalin probleme nė marrėdhėniet profesionale Kau i pėrballon me ndihmėn e tė tjerėve.

Karriera e Kaut do tė jetė shumė mė e mirė se gjatė vitit 2013. Njerėzit e shenjės sė Kaut janė shumė punėtorė dhe nuk ankohen lehtė. Pėr kėtė arsye shefi i ngarkon me punė jashtė orarit dhe kanė pak kohė tė lirė.

Paratė

Fati nė para pėr vitin 2014 pėr Kaun ėshtė pak a shumė i njejtė me vitin e kaluar.

Ai mund tė kėrkojė njė punė tė qėndrueshme apo rritje rroge. Nuk kėshillohet tė investoni, por mund tė investoni nė pasuritė e paluajtshme.

Dashuria

Njerėzit e shenjės sė Kaut kanė marrėdhėnie tė mira me tė tjerėt dhe mundėsi pėr takime sentimentale gjatė vitit 2014. Marrėdhėniet dashurore tė Kaut nė 2014 do tė jenė tė vėshtira, pra do tė jetė e pamundur pėr lidhje afatgjata dashurore.

Nėse jeni i dashuruar apo i martuar kushtojini mė shumė vemendje partneres. Dashuria tek njerėzit e shenjės sė Kaut ėshtė plot dyshime, kritika dhe pakėnaqėsi. Ndaj ju kėshillohet tė jeni tolerantė, tė pranoni dhe tė falni personin qė ju dashuron. Kjo ėshtė mėnyra e vetme pėr tė shmangur konfliktet mes jush.

Shėndeti

Kau di si tė kujdeset pėr shėndetin. Megjithatė nėse udhėtoni gjatė vitit 2014 duhet tė kujdeseni pėr shėndetin.

Ju kėshillohet tė jeni tė kujdesshėm nėse ngisni makinėn, qė tė shmangni aksidentet. Gjithashtu ju kėshillohet tė bėni ushtrime fizike dhe tė pushoni mė shumė kėtė vit.

(Eda Merepeza)
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Astrologjia Kineze

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi