Shoqėria sekrete e nėntė burrave

Shko poshtė

Shoqėria sekrete e nėntė burrave

Mesazh  Neo prej 07.08.09 21:28

Perandori Ashoka; Sekreti 2000-vjeēar i burrave

Perandori indian, Ashoka, krijoi njė shoqėri sekrete tė quajtur "Shoqėria sekrete e nėntė burrave tė panjohur", tė cilėt ishin shkencėtarė, qė supozohet se kataloguan shumė shkenca.

Ashoka e mbajti punėn e tyre tė fshehtė, pasi ishte i trembur nga pėrmbledhja e avancuar e shkencės, qė bėnė kėta shkencėtarė dhe mund tė pėrdorej pėr luftė - ndaj sė cilės ai ishte totalisht kundėr.

Ashoka ishte kthyer nė njė budist tė devotshėm, pasi kishte mundur njė ushtri tė madhe nė njė betejė shumė tė pėrgjakshme. "Nėntė burrat e panjohur" shkruan njė total prej nėntė librash, mundėsisht nga njė prej secilit. Njė prej kėtyre librave ishte "Sekretet e forcės gravitacionale".

Perandori Ashoka i Indisė kujtohet nga historia si perandori, i cili gjatė shekullit III para erės sonė, e mbushi vendin me shkrime nė pllaka prej guri, nė tė

cilat thuhej se njerėzit duhet tė silleshin mirė me njėri-tjetrin dhe se shteti duhet tė qeveriste me menēuri dhe se rregull themelor pėr cilindo ishte pėrkujdesja mjekėsore, qė u duhej bėrė ushtarėve tė kampit armik pas betejės, nėse ata ishin tė plagosur.

E megjithatė, Ashoka do tė analizohej mė shumė nė kohėn tonė pėr hir tė shoqėrisė sekrete, qė thuhet se ai themeloi gjatė udhėheqjes sė tij. “Tė nėntė burrat e panjohur” ėshtė emri i njė sekreti 2000-vjeēar tė vjetėr, pėr tė cilin supozohet se themeluesi ka qenė perandori indian rreth viteve 270 para lindjes sė Krishtit.

Duke iu referuar legjendės pas konvertimit tė tij nė budist, pas njė masakre gjatė luftės, perandori themeloi shoqėrinė e “Tė nėntėve”, pėr tė mbrojtur dhe zhvilluar dije, tė cilat mund tė ishin tė rrezikshme pėr njerėzimin, nėse binin nė duart e njerėzve tė gabuar. Disa versione tė historisė pėrfshijnė njė motiv shtesė pėr perandorin, i cili fshehu kėtė dituri shkencore.

Mbetjet e Perandorisė Rama, njė versioni tjetėr tė Atlantisit, sipas shkrimeve hindu, janė shkatėrruar nga njė teknologji armėsh shumė tė avancuara pėr kohėn 15.000 vjet mė parė. Kjo shoqėri nė epokėn tonė u pėrmend pėr herė tė parė nė shek. XIX nė punimet e Louise Jacolliot dhe nė shekullin XX nga shkrimtari i fantazisė, Theosophist Talbot Mundy.

Nė 1960, Louis Pauwel dhe Jacques Bergier shkruan rreth “Nėntė burrave tė panjohur” te “Mėngjesi i magjikėve”. Perandori indian, Ashoka, krijoi njė shoqėri sekrete tė quajtur "Shoqėria sekrete e nėntė burrave tė panjohur", tė cilėt ishin shkencėtarė qė supozohet se kataloguan shumė shkenca.

Ashoka e mbajti punėn e tyre tė fshehtė, pasi ishte i trembur nga pėrmbledhja e avancuar e shkencės, qė bėnė kėta shkencėtarė dhe mund tė pėrdorej pėr luftė - ndaj sė cilės ai ishte totalisht kundėr. Ashoka ishte kthyer nė njė budist tė devotshėm, pasi kishte mundur njė ushtri tė madhe nė njė betejė shumė tė pėrgjakshme.

"Nėntė burrat e panjohur" shkruan njė total prej nėntė librash, mundėsisht nga njė prej secilit. Njė prej kėtyre librave ishte "Sekretet e forcės gravitacionale". Ky libėr, i njohur prej historianėve, por aktualisht i palexuar e i pagjetur akoma prej ndonjėrit prej tyre, trajton ēėshtjet e gravitacionit dhe tė kontrollit tė tij.

Ky libėr mendohet se ėshtė diku i mbajtur fshehur, nė ndonjė bibliotekė tė Indisė ose tė Tibetit.

Arsyet e Ashokės pėr krijimin e kėsaj shkence ishin pozitive, pasi nėse dikush me qėllime negative do tė mund tė kishte nė dorė njohuri tė tilla, atėherė toka do tė kthehej sėrish nė njė grumbull pluhuri. E megjithatė, mendohet se ishin pikėrisht kėto armė e kėto njohuri qė shkatėrruan perandorinė e lashtė indiane, Rama.

Pak vite mė parė, kinezėt zbuluan disa dokumente sanskrite nė Llahsa, Tibet dhe i ēuan ato nė Universitetin Chandrigarh pėr t'i pėrkthyer.

Dr. Ruth Reyna i kėtij universiteti deklaroi se kėto dokumente pėrmbajnė instruksione, pėr tė ndėrtuar anije hapėsinore pėr udhėtime ndėryjore. "Metoda e tyre e shtytjes, - tha ajo, - ishte e tipit "anti-gravitacional" dhe ishte e bazuar nė njė sistem analog e "laghimas", fuqia e panjohur e egos, qė ekziston nė psikologjinė e njeriut, "njė forcė centrifugale e fuqishme mjaftueshėm pėr tė mposhtur forcėn gravitacionale".

Duke iu referuar Yoga-s hindu, ėshtė pikėrisht kjo lloj force ajo qė lejon ngritjen nė ajėr dhe zhvendosjen e njė personi.

Dr. Reyna tha se nė bordin e kėtyre makinave, tė cilat ishin tė quajtur "Astras", nė tekst, indianėt e lashtė mund tė kishin dėrguar njerėz nė cilindo planet. Dorėshkrimet, u tha se ishin bartėse tė sekretit tė "antimas", "mbulesės sė padukshme" dhe "garimės", si dhe "si tė bėhesh i rėndė sa njė mal plumbi".

Natyrisht, shkencėtarėt indianė nuk i morėn kėto tekste seriozisht, por u bėnė mė tė ndjeshėm ndaj kėtyre teksteve tė lashta dhe vlerės sė tyre, vetėm kur kinezėt deklaruan se studimi i kėtyre teksteve ishte pėrfshirė nė programin hapėsinor qė ata kishin. Ky ishte njė nga rastet e para, kur njė qeveri deklaronte se ishte duke punuar mbi projekte kėrkimesh mbi anti-gravitacionalitetin.

Megjithatė, njė prej epikeve indiane mė tė mėdha, Ramayana, ka nė pėrmbajtje tė saj njė pėrshkrim tė hollėsishėm tė njė udhėtimi nė Hėnė, nė bordin e njė Vimana (ose Astra), dhe tregon njė betejė tė zhvilluar nė Hėnė me njė Asvin (njė anije e qytetėrimit atlantis). Kjo ėshtė vetėm njė evidencė e vogėl nė lidhje me kontrollin antigravitacional tė pėrdorur nė kohėn e indianėve tė lashtė.

E ashtuquajtura Perandoria Rama e Indisė Veriore dhe Pakistanit, qė i pėrkiste Indisė dhe ishte njė komb shumė i madh, me qytete tė sofistikuara, shumė prej tė cilėve vazhdojnė tė zbulohen edhe sot nė shkretėtirėn e Pakistanit, nė Indinė Perėndimore dhe atė Veriore.

Rama ekzistonte paralel me qytetėrimin atlantis, qytetėrim i cili drejtohej nga "udhėheqėsit shpirtėrorė tė dritės", tė cilėt ishin dhe qeverisėsit e qyteteve.

Shtatė qendrat mė tė mėdha tė qytetėrimit Rama, njihen nė tekstet hindu si "Shtatė qytetet Rishi". Duke iu referuar teksteve indiane, njerėzit kishin fluturuar me makina fluturuese tė quajtura “Vimana”.

Kėto ishin me dopio kuvertė, dritare anash dhe njė kube qendrore dhe ngjanin nga forma me njė pjatė tė filxhanėve tė sotėm. "Udhėtonin me shpejtėsinė e erės dhe lėshonin njė tingull melodioz", - shkruhet aty. Kishte tė paktėn katėr tipe tė ndryshme tė “Vimana”-s. Disa ishin si tip pjate, tė tjera si cilindėr nė formė cigareje.

Si pėrfundim, pėrveē materialeve tė shkruara qė tregojnė ndėrtimin e kėtyre teknologjive nga Perandoria Rama, janė gjetur edhe referenca tė ngjashme dhe episode qė tregojnė imazhe dhe tė dhėna pėr pėrdorimin e armėve dhe shkatėrrimin e asaj perandorie me to.

Kur qyteti Rishi i Mohenjodaros u gėrmua nga arkeologėt nė shekullin e kaluar, aty u gjetėn skelete tė shtrira nė rrugė nė pozicion dorė pėr dore, sikur kishin vdekur nga njė vdekje e menjėhershme.

Kėta skelete, pas analizave tė bėra, rezultuan me pėrqindje radioaktiviteti nė nivele qė nuk ishin hasur asnjėherė nė Tokė, krahasuar me skeletet e Hiroshima Nagasakit. Qytete tė lashta, ku muret e gurit dhe tullat janė shndėrruar nė qelq, janė gjetur nė Indi, Irlandė, Skoci, Francė, Turqi e vende tė tjera.

Nuk ka shpjegim tjetėr logjik pėr shndėrrimin e fortesave tė gurit nė qelq, pėrveēse njė shpėrthimi nuklear. Me shkatėrrimin kataklizmik tė Atlantidės dhe tė Perandorisė Rama, duke u shkatėrruar nga armė atomike, bota kaloi nė njė kolaps dhe nė tė ashtuquajturėn "epoka e gurit"... dhe pas disa mijėra vjetėsh filloi historia "moderne".

Lorena Kollobani
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi