Obama i shkėlqyer pėr 'Rendin e Ri Botėror'

Shko poshtė

Obama i shkėlqyer pėr 'Rendin e Ri Botėror'

Mesazh  Neo prej 07.08.09 21:07

Kisinger: Obama i shkėlqyer pėr tė krijuar 'Rendin e Ri Botėror'

Njė qeveri botėrore

Sipas Henri Kisingerit, fituesit tė ēmimit Nobel pėr paqe dhe ish-sekretar i shtetit nėn presidencėn e Niksonit, konfliktet e ndryshme tė globit dhe respekti ndėrkombėtar pėr Barak Obamėn kanė krijuar mjedisin e pėrkryer pėr vendosjen e «njė Rendi tė Ri Botėror».

«Presidenti i zgjedhur po vjen nė pushtet nė njė kohė kur ka trazira njėkohėsisht nė shumė vend tė botės», u pėrgjigj Kisingeri. «Kemi Indinė, Pakistanin: kemi lėvizjen e xhihadit. Prandaj ai nuk mund tė thotė se ka vetėm njė problem, qė ky ėshtė problemi mė i rėndėsishėm. Por ai mund t'i jap shtytje tė re politikės sė jashtme amerikane, pasi pranimi i tij ėshtė shumė i jashtėzakonshėm pėrreth botės.

Detyra e tij do tė jetė zhvillimi i njė strategjie tė pėrgjithshme pėr Amerikėn nė njė periudhė kur, vėrtetė, mund tė krijohet njė rend i ri botėror. Kjo ėshtė njė mundėsi e madhe, nuk ėshtė thjesht njė krizė».

«Ka filluar njė bashkėpjesėmarrje e re e kombeve dhe sot ne qėndrojmė para njė momenti unik dhe tė jashtėzakonshėm», tha Bushi para njė seance tė pėrbashkėt nė Kongres. «Nga kėto kohė tė trazuara, objektivi ynė i pestė – njė rend i ri botėror – mund tė dalė: njė erė e re, ku kombet e botės, nė lindje dhe nė perėndim, nė veri dhe nė jug, mund tė lulėzojnė dhe tė jetojnė nė harmoni».

Lidhjet e Kisingerit me qeverinė dhe fuqitė ndėrkombėtare – si edhe pėrdorimi i kėsaj shprehje – kanė bėrė qė shumė tė dyshojnė pėr tė, tė cilėt janė tė kujdesshėm se ēfarė nėnkupton nė tė vėrtetė me «rend i ri botėror».

«Njė rend i ri botėror ėshtė i nevojshėm», i tha Kisingeri intervistuesit tė PBS-sė Ēarli Rose vitin e kaluar, «Unė mendoj se nė fund tė kėtij administrimi, me tė gjitha trazirat qė ka patur, dhe me fillimin e tjetrit, ne do tė mund tė dėshmojmė aktualisht krimjin e njė rendi tė ri – sepse njerėzit qė shohin greminėn, madje edhe nė botėn islamike, do tė vendosin nė njė moment tė caktuar, se pritjet e rregullta duhet tė rikthehen nėn njė sistem tjetėr».

Siē ka raportuar mė parė [rrjeti i lajmeve] «WND», Kisingeri ishte gjithashtu vitin e kaluar pjesė e grupit super-sekret «Bilderberg», njė organizatė e elitės ndėrkombėtare mė tė fuqishme, qė pėrfshinte pėrfaqėsues nga qeveria, biznesi, akademia dhe gazetaria, qė ėshtė mbledhur ēdo vit qė prej vitit 1954.

Sipas burimeve qė kanė arritur tė hyjnė brenda kėtyre takimeve tė sigurisė sė lartė nė tė kaluarėn, takimet «Bilderberg» theksojnė njė program global dhe pėrhapin idenė se nocioni i sovranitetit kombėtar ėshtė i vjetruar dhe regresiv.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Obama i shkėlqyer pėr 'Rendin e Ri Botėror'

Mesazh  rebelisistemit prej 09.08.11 17:14

ME SA DUKET KETO FJAL PO VERTETOHEN
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Obama i shkėlqyer pėr 'Rendin e Ri Botėror'

Mesazh  rebelisistemit prej 22.08.11 13:19

Expozimi i Obames-shqip

avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Obama i shkėlqyer pėr 'Rendin e Ri Botėror'

Mesazh  Xhemajl prej 19.09.11 11:17

Nwo, vetem sa ja ka fillu me ndryshimet ne Lindjen e mesme , ndryshimet politke , largimin e diktatorve etj etj,,
procesi si proces eshte delikat dhe kompleks
politikat gjeostrategjike ndryshojne , fuqia e ndonji shteti rritet , e dikujt bie ,,, veq gjithqka shkon me planifikim shume shume te sakte..
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Obama i shkėlqyer pėr 'Rendin e Ri Botėror'

Mesazh  Ufo prej 19.09.11 12:14

Jeni i saktė Xhemajl, por ajo qė unė do desha tė shtroja kėtu, ėshtė frika se lirinė kėta popujt e lindjes qė sapo e fituan ose do e fitojnė nga regjimet diktatoriale do e shpėrdorojnė. Mbi ta vazhdon dhe po rrin nė kokė si shpata e Demokleut religjioni fondamental islam, USA shpejt do e kuptojė ''gafėn'' e bėrė nė lindje dhe botėn arabe pėrgjithsisht.Milionat e fituara nga nafta dhe gazi do shpenzohen pėr ''rirevolucionet, historia do pėrsėritet nė pafundsi..
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Obama i shkėlqyer pėr 'Rendin e Ri Botėror'

Mesazh  Gon! prej 04.01.12 14:24

Obama nuk ėshtė teleportuar nė Mars!?Barack Obama, si djalė i ri nė vitet e ‘80-ta tė shekullit tė kaluar, ka qenė pjesė e njė projekti sekret tė CIA-s pėr hulumtimin e planetit tė Marsit, thonė Andrew Basiago dhe William Stillings, tė vetėshpallur agjentė qeveritarė pėr hulumtimin hapėsinor dhe udhėtimin nė kohė.

Sipas tyre, Obama, sė bashku me njėrin prej udhėheqėsve tė ardhshėm tė Agjencisė, ishin teleportuar nė Mars, si pjesė e njė projekti shkencor. Basiago dhe Stillings betohen se edhe ata vetė kanė qenė pjesė e Agjencisė, se kanė udhėtuar nėpėr kohė, dhe se njėri prej kolegėve tė tyre ka qenė Obama.

Sipas dyshes, Obama nė vitet e ‘80-ta ka kryer shėrbimin ushtarak nė kuadėr tė njė programi sekret intergalaktik tė CIA-s, ndėrsa ka qenė dy herė nė Mars - mė 1981 dhe mė 1983.

Pėr tė gjitha kėto reagoi Shtėpia e Bardhė, e cila edhe siē edhe pritej mohoi se Obama ka qenė nė Mars.

“Vetėm nėse llogarisni edhe shikimin e filmit tė animuar Marvini Marsian”, deklaroi Tommy Vietor, zėdhėnės i Kėshillit tė Sigurisė Kombėtare Amerikane.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Obama i shkėlqyer pėr 'Rendin e Ri Botėror'

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi