Refleksion - Meditim

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 24.09.09 23:50

Hapi dyert e zemrės
(Eileen Caddy)

Gjithēka qė e kam unė, ėshtė e jotja.
Mendo pėr mrekullinė e kėtyre fjalėve,
dhe pastaj lejo qė vetėdija jote tė zgjerohet,
kėshtu qė mund t'i pranosh
dhe t'ua kuptosh domėthėnien e vėrtetė.
Shih si bėhen realitet nė jetėn tėnde
dhe mos prano kurrė mė ndonjė pėrkufizim,
sepse tė gjitha premtimet e mia do tė plotėsohen,
nuk janė premtime boshe.
Mbaji thjesht nė besimin tėnd,
dhe nė besimin kurrė mos u lėkund.
Gjithēka vjen tek shpirtrat qė mė shėrbejnė
dhe qė vėnė gjithė besimin e tyre tek unė.
Shih si zhvillohet mrekulli pas mrekullie para syve tė tu.
Dalloji mrekullitė nė gjėrat e vogla tė jetės
ashtu si nė gjėrat e mėdha.
Hapi sytė e tu, qė tė mos humbėsh asgjė;
hape zemrėn tėnde dhe lėre dashurinė tė rrjedhė.
Dashuria e tėrheq dashurinė.
Cdo shpirt pėrmallohet pėr t'u dashur,
pra pėrse tė mos dhurosh dashuri,
dhe duhet tė marrėsh ashtu si ti jep.
Por mėso tė japėsh lirisht, pa asnjė kusht,
dhe shijoje jetėn plotėsisht.

Pėrktheu SLB

Neo

1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 24.09.09 23:57

Natyra nuk ėshtė as e shurdhėr as memece

Nė kėtė orė, shkėlqimi i maleve
shuhet nė qiejt e butė.

Nė kėtė orė, kodrinat vetė
i bashkohen bisedės.

Nė kėtė orė, malet
flasin bashkė me zė tė ulėt,

bredhat pėrkulen te njėri-tjetri
duke biseduar mes vete,

dhe shelgu lakohet drejt shelgut
duke pėshpėritur sekrete.

Edhe retė tėrhiqen te njėra-tjetra
dhe ndahen prapė, nė kėtė orė.

Kėngė e popullit Jokut nė SiberiNatyra nuk ėshtė as e shurdhėr as memece. Tė parėt tanė flisnin pėr natyrėn si diēka tė gjallė, pėr drunj qė komunikojnė njėri me tjetrin, pėr shpirtrat e luginės dhe pėr oqeane qė flasin me njėri-tjetrin si dhe me kushėrinjtė e tyre njerėzore.

Tani shkenca ėshtė duke zbuluar dėshmitė qė pohojnė disa nga kėto zbulesa pėr ndėrlidhjet tona planetare. Drunjtė qė sulmohen nga dėmtues u lėshojnė drunjve sinjale kimike tė tjerė duke ua paralajmėruar rrezikun; atėherė drunjtė qė e marrin mesazhin kanė kohė pėr tė prodhuar substanca kimike tė dėmshme pėr pushtuesit. Prandaj kėnga e popullit siberian Jokut nuk ėshtė vetėm poetike, por thellėsisht e vėrtetė, sepse drunjtė e pyllit komunikojnė me njėri-tjetrin nė mėnyra qė ne vetėm tani fillojmė t'i rizbulojmė. Ndoshta do tė gjejmė po ashtu se gurėt dhe retė, qė ne besojmė se janė tė pajetė, por qė popujt mė tė hershėm konsideronin si tė gjallė, komunikuakan, siē e sugjeron kėnga.

Patricia Monaghan

Neo

1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 25.09.09 0:00

Carpe diem

Miku im, mos pyet fare. Mos e pyet falltarin
ose fatrrėfyesin tė tė tregojė sa gjatė do tė jetosh.
As mos pyet pėr mua. Mė mirė ta mos dish.
Mė mirė tė marrėsh ēdo ditė thjesht siē na jepet,
nuk ka dallim a do tė pasojnė shumė mė tepėr
apo a ėshtė viti i fundit kur e shohim oqeanin,
siē hidhet kundėr shkėmbinjve afėr. Ji i arsyeshėm:
pi pak verė; mos shiko tepėr larg pėrpara.
Bile kur bisedojmė, koha kalon me vrap.
Korri frytet e sė sotshmes, dhe kjo le tė jetė mjaft.
Horaci

Poeti i madh Horac ėshtė i njohur pėr qėndrimin e vet "carpe diem" ose "kape ditėn", pėr tė cilin kjo ode ėshtė njė shembull i mirė. Fjalėt e tij janė aq tė freskėta sot sa para gati dy mijė vjetėsh. Falltarėt e letrave dhe filxhanėve tė kafesė edhe sot ballafaqohen me klientė qė dėshirojnė qė tė zbulohet gjithė fati i tyre. Por ēfarė tė shėrben ta dish kohėn e saktė kur tė vdesėsh? Ekziston edhe e sotshmja, pėr ta jetuar sa mė plotė.

Ekziston edhe dielli, duke lindur nė madhėshtinė e ylberit ose duke perėnduar nė njė flakėrrimė tė shkėlqyer. Ekzistojnė bota dhe tė dashurit tanė; ekzistojnė puna jonė dhe kėnaqėsitė tona. Tė dish se kur do tė mbarojnė nuk ndryshon dhuratat e sė sotshmes pėr ne. Siē e kėshillon poeti, le ta jetojmė ditėn e sotshme aq plotėsisht sa mundemi, dhe po tė jetė dita e fundit qė e shohim, do tė kemi jetuar nė tė vėrtetė.

Patricia Monaghan

Neo

1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 25.09.09 0:13

UNI APO INTUICION?

Si te dime nese na flet uni yne apo intuicioni yne? Per fillestare, ne qofte se nuk keni zakonin ta degjoni kete ze te qete te brendshem qe e quajme intuicion, mund te mos degjoni shume udheheqje. Duke kerkuar te qetesoni te tjere dhe te fitoni pelqimin e tyre, mund te keni hequr dore bile nga dijenia se cilat jane nevojat dhe deshirat e tua, nga frika qe mund te jene ne konflikt me atyre te njerezve te rendesishem ne jeten tende. Te kryesh ndryshime ne jete duket e paperballueshme sepse nuk je lidhur me udheheqjen tende te brendshme. Kjo udheheqje e mirefillte njihet ne keto menyra:

1. Zeri intuitiv eshte i qete, por kembengules. Mendimet vazhdojne te kthehen, por nuk shfaqen si urgjente. Zeri i unit kerkon qe te besh nje vendim tani, nga frika qe dicka mund te zhduket.

2. Mesazhe intuitive te tregojne drejtimin e vetezhvillimit dhe te ndjenjes ta shprehesh veten me plotesisht. Uni, perkundrazi, thote: "Pse ta caj koken?" "Kjo eshte pune e tepert". "Kjo eshte teper e shtrenjte". Uni paraqet arsyetime racionale per te mos vepruar dhe mbron gjendjen momentane.

3. Zeri intuitiv perdor fjali te thjeshta pohuese, si "Eshte koha te vazhdoj te shkollohem". "Duhet te shkruash". "Vazhdo". Keto pohime jane specifike dhe te dobishme. Uni vazhdon te pertype pohimet e vjetra dhe mbeshtetet shume ne justifikime.

4. Intuicioni vjen drejtperdrejt dhe qart ne mendjen tende. Zeri i unit eshte i pavendosur dhe i frikesuar. Eshte i preokupuar me perpjekjet te gjeje rrugen me te mire per te zvogeluar ose kontrolluar ngjarjet.

5. Zeri intuitiv te con jashte zones se rehatshmerise, por ti di ne zemren tende qe te udheheq per te bere gjene e mire. Zerit te unit i pelqen te te tregoje histori terrori.

6. Zeri intuitiv te jep nje hap ose qellim ne nje kohe. Uni ve qellime te kunderta ose krijon nje situate ku fitorja eshte e pamundshme.

7. Intuicioni te tregon cfare te besh per te qene besnik ndaj vetes. Uni te tregon cfare te besh per t'i bere punet te mira per te tjeret.


Nga Carol Adrienne nga libri i saj "When life changes - or you wish it would. How to survive and thrive in uncertain times"

Perktheu SLB

Neo

1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 25.09.09 0:21

VERIFIKONI BINDJET TUAJA PĖR JETĖN DHE PĖR SHĖNDETIN
Dr. Ulla Sebastian


SOT do t’ju tregoj se si mund tė NDĖRRONI MENDIME NEGATIVE PĖR SHĖNDETIN TUAJ. Kjo dituri do t’ju ndihmojė tė FITONI KONTROLL MBI MENDIMET TUAJA.
Nė vend ta mbushni nėnvetėdijėn tuaj me koncepte negative, mund ta furnizoni nėnvetėdijėn tuaj me mesazhe tė shėndosha dhe jetėzgjeruese.

1. BAZONI AFIRMIMET TUAJA NĖ FAKTE TĖ QARTA RACIONALE DHE JO NĖ ILUZIONE DHE ĖNDĖRRIME.
2. PĖRDORNI KOHĖN E TASHME PĖR AFIRMIMET TUAJA.
3. PĖRDORNI FJALĖ POZITIVE.

Provojeni.

Le tė shikojmė tani fushėn e SHĖNDETIT.

Shėndeti ėshtė mė shumė se mungesa e simptomave ose sėmundjeve.
Ėshtė njė gjendje paqeje tė brendshme, ku trupi, mendja dhe shpirti synojnė harmonikisht njė qėllim tė pėrbashkėt.

95% TĖ TĖ GJITHA SĖMUNDJEVE BUROJNĖ NGA KONFLIKTE TĖ PAZGJIDHURA DHE ZAKONE TĖ KĖQIA.

Konfliktet janė shpesh tė pavetėdijė dhe shprehen nė simptoma ose njė gjendje tė pėrgjithshme tė pakėndshme.

Konflikte tė pazgjidhura, ushqimi i pashėndetshėm dhe mungesa e lėvizjes e dobėsojnė sistemin imunitar, pra aftėsinė e trupit pėr t’u mbrojtur nga epėrsia e mikrobeve si baktere, viruse dhe myku.

Nevoja tė paplotėsuara jetėsore dhe shpirtėrore ēojnė deri te rezinjata, lėshimi i vetvetes nė njė nivel tė thellė qelizor, me rezultatin e sėmundjeve kronike ose tė varėsive nga droga tė ndryshme nė pėrpjekje pėr tė arritur plotėsimin nėpėrmjet objekteve tė tjera.

Po qe se keni sinqeritetin dhe guximin pėr tė shikuar se cilat nevoja tė paplotėsuara jetėsore dhe shpirtėrore janė nė bazė tė zakoneve tė kėqia dhe tė simptomave, atėherė mund t’i ballafaqoni frikat qė ju pengojnė nė plotėsimin e tyre.

SHPESHHERĖ SIMPTOMAT TRETEN KUR T’U LEJONI NEVOJAVE DHE FRIKAVE TĖ NDRYDHURA TĖ HYJNĖ NĖ NDĖRGJEGJEN TUAJ.

Vėzhgoni mendimet dhe ndjenjat qė i keni lidhur me shėndet. A e konsideroni shėndetin si diēka vetėkuptuese? A luftoni me probleme fizike, emocionale ose shpirtėrore? Kėto probleme a janė pjesė e njė tradite familjare apo rezultati i stilit tuaj personal tė jetesės?

Nė vijim do tė gjeni POHIME TĖ FIKSUARA NGA KULTURA, LIDHUR ME TEMĖN E SHĖNDETIT, qė mund t’i keni dėgjuar hera-herė si fėmijė.

Mos e tepro. Nuk do tė jetė aq keq sa thua.

Shėndeti i keq ėshtė dėnimi pėr veprat e kėqia.

Familja jonė nuk ka para pėr sėmundje.

Trupi nuk ėshtė i rėndėsishėm. Mendja/koka/efekti kanė rėndėsi.

Pėrderisa trupi funksionon, ku ėshtė problemi? Ka gjėra mė tė rėndėsishme nė jetė.

Tė kujdesesh pėr trupin/sport/gjumė/shėndet ėshtė luks dhe diēka egoiste.

Njerėzit me shėndet tė mirė nuk kanė punuar shumė nė jetė.

Njerėzit e sėmurė kanė kohė dhe para tė tepėrta.

Mos u anko, tė tjerėt janė shumė mė keq.

Tė plakėsh do tė thotė tė sėmurėsh.

Ēfarė vjen vetvetiu, edhe ikėn vetvetiu.

Kush ėshtė i sėmurė, e ka fajin vetė.

Dhe tani disa BINDJE QĖ NJERĖZIT I KISHIN FITUAR SI FĖMIJĖ DHE SIPAS TĖ CILAVE JETOJNĖ AKOMA.

Vetėm kur jam e sėmurė, njerėzit mė vėrejnė.

Kur jam me shėndet, duhet tė punoj tepėr.

Njė jetė plotėsisht e shėndoshė ėshtė e mėrzitshme.

Vetėm kur tė peshoj (x kg) mė pak, mund tė jem e lumtur.

Jam tepėr e dobėt. Nuk ka ēka tė bėj kur jam e sėmurė.

TI mė bėn tė sėmurė.

Nuk mund tė kem besim nė trupin tim.

Nuk mundem pėr shkak tė “kėmbės sime prej druri”.

A ju duket e njohur njėra nga kėto fjali?

Hidhni nė letėr fjalitė qė kanė qenė tė rėndėsishme nė jetėn TUAJ.

Kėto mesazhe kanė fuqi.

ZGJIDHNI DY-TRI NGA MĖ TĖ RĖNDĖSISHMET DHE FORMONI TĖ KUNDĖRTĖN.

Perktheu nga gjermanishtja SLB

Neo

1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 25.09.09 0:25

NDĖRGJEGJSHMĖRI

Kape mirė mendjen tėnde: Aftėsitė “Ēfarė”


VĖZHGO

* VETĖM SHIKOJE NGJARJEN. Shikoje pa u kapur nė ngjarje. Pėrjetoje pa reaguar ndaj pėrjetimit tėnd.
* Ki njė “MENDJE ĒAMĒAKĖZ” duke lėnė qė ngjarjet, ndjenjat dhe mendimet tė hyjnė nė mendjen tėnde dhe tė dalin prapė menjėherė.
* KONTROLLO vėmendjen tėnde, por jo atė qė e sheh. Mos largo asgjė. Mos iu qep asgjėje.
* Ji si njė rojė nė portėn e pallatit, VIGJILENT ndaj ēdo mendimi, ndjenje dhe veprimi qė vjen nėpėr portėn e mendjes sate.
* Shko brenda vetes dhe vėzhgo. SHIKO se si vijnė e ikin mendimet, si retė nė qiell. Vėrej ēdo ndjenjė, siē ngrihet dhe ulet, si dallgėt nė oqean. Vėrej saktėsisht ēfarė po bėn.
* Vėrej se ēfarė vjen nėpėr SHQISAT e tua – sytė, veshėt, hundėn, lėkurėn, gjuhėn tėnde. Shih veprimet dhe shprehjet e tė tjerėve. “Merr erėn e trėndafilėve”.

PĖRSHKRUAJ

* JEPIA PĖRJETIMIT FJALĖ. Kur tė shfaqet ndonjė ndjenjė apo mendim apo ti bėn diēka, pranoje. Pėr shembull, thuaji vetvetes nė mendjen tėnde: “Sapo mė ka mbėshtjellė trishtimi” ... ose.. “Muskujt e stomakut po shtrėngohen”... ose.. “Njė mendim ‘Nuk mund ta bėj kėtė’ ka hyrė nė mendjen time". ... ose.. “po eci … hap, hap, hap”... .
* VISHI PĖRJETIMET ME FJALĖ. Pėrshkruaji vetes se ēfarė po ndodh. Jepia ndjenjave tė tua njė emėr. Thuaji njė mendimi thjesht mendim, njė ndjenje thjesht ndjenjė. Mos u bė i zėnė nė pėrmbajtje.

MERR PJESĖ

* Hyj nė pėrjetimet e tua. Lejo qė tė pėrfshihesh nė ēast, duke lėshuar pe nga ripėrtypja. BĖHU NJĖSH ME PĖRJETIMIN TĖND DUKE HARRUAR PLOTĖSISHT VETVETEN.
* VEPRO ME INTUITĖ nga Mendja e Urtė. Bėj vetėm atė qė nevojitet nė ēdo situatė – njė valltar i shkathėt nė sheshin e vallėzimit, njėsh me muzikėn dhe me partnerin tėnd, as kokėfortė as me duar nė gji.
* PRAKTIKO aktivisht aftėsitė e tua duke i mėsuar, derisa tė bėhen njė pjesė e jotja, kur mund t’i pėrdorėsh pa ndruajtje.
* PRAKTIKO:

1. Tė ndryshosh situata tė dėmshme.
2. Tė ndryshosh reagimet e tua tė dėmshme ndaj situatave.
3. Tė pranosh vetveten dhe situatėn ashtu si janė.

Marsha Linehan

Neo

1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 25.09.09 0:28

NDĖRGJEGJSHMĖRI

Kape mendjen tėnde: Aftėsitė “Si”

PA GJYKIM

* Shiko, por MOS GJYKO. Merr njė qėndrim tė lirė nga gjykimet. Vetėm faktet. Pėrqėndrohu nė “ēfarė”, jo nė “tė mirėn” ose “tė keqen”, “tė tmerrshmen” ose “tė mrekullueshmen”, nė atė qė “duhet” ose “nuk duhet”.
* DALLOJI DHE SHKĖPUTI MENDIMET E TUA nga faktet, nga “kush, ēfarė, kur dhe ku”.
* PRANO ēdo ēast, ēdo ngjarje, ashtu si njė ēarēaf i shpalosur nė lėndinė pranon edhe diellin edhe shiun dhe ēdo gjethe qė bie mbi tė.
* PRANO tė dobishmen, tė shėndetshmen, por mos e gjyko. PRANO tė dėmshmen, tė padobishmen, por mos e gjyko.
* Nė qoftė se zbulon qė e gjykon veten, MOS GJYKO GJYKIMIN TĖND.

ME NJĖ MENDJE TĖ NDĖRGJEGJSHME

* BĖJ VETĖM NJĖ GJĖ NĖ NJĖ KOHĖ. Kur je duke ngrėnė, ha. Kur je duke ecur, ec. Kur je duke u larė, lahu. Kur je duke punuar, puno. Kur je nė njė grup ose njė bisedė, pėrqėndroje vėmendjen tėnde nė po atė ēast ku je me personin tjetėr. Kur je duke menduar, mendo. Kur je duke planifikuar, planifiko. Kur je duke kujtuar, kujto. Bėj ēdo gjė me vėmendjen tėnde tė plotė.
* Nėse veprime tė tjera ose mendime tė tjera ose ndjenja tė forta ta heqin mendjen, LARGOJI dhe kthehu nė atė qė po bėn – prapė e prapė e prapė.
* PĖRQĖNDROJE MENDJEN TĖNDE. Po tė zbulosh qė je duke bėrė dy gjėra njėkohėsisht, ndalu dhe kthehu nė njė gjė tė vetme nė njė kohė.

ME EFEKTSHMĖRI

* PĖRQĖNDROHU NĖ ATĖ QĖ FUNKSIONON. Bėj atė qė duhet bėrė nė ēdo situatė. Largohu nga “e drejtė" dhe "e padrejtė", "e vėrtetė" dhe "e gabuar", "duhet" dhe "nuk duhet".
* RESPEKTO RREGULLAT E LOJĖS. Mos “ta prish hundėn pėr ta dėnuar fytyrėn”.
* Vepro aq SHKATHĖT sa mundesh, duke iu pėrgjigjur nevojave tė situatės nė tė cilėn gjendesh. Jo tė situatės ku dėshiron tė jesh; jo tė situatės qė ėshtė “e drejtė”; jo tė situatės qė ėshtė mė e kėndshme; jo tė situatės qė ... Mbaji parasysh QĖLLIMET E TUA nė kėtė situatė dhe bėj atė qė ėshtė e nevojshme pėr t’i realizuar.
* LARGOHU NGA hakmarrja, inati i kotė dhe hipokrizia, qė tė plagosin dhe nuk tė hyjnė nė punė.

Marsha Linehan

Neo

1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 25.09.09 0:32

Strategji pėr tė mbijetuar kriza


HEQJA E VĖMENDJES

Me aktivitete:

Merru me ndonjė hobi;

pastroje shtėpinė;

vizito ngjarje kulturore ose sportive;

thirr ose vizito njė shok/shoqe;

luaj lojėra kompjuteri ose tė tjera;

bėj njė shėtitje;

puno;

bėj sport;

dil nė ndonjė restaurant;

pi njė ēaj ose njė kafe pa kofeinė;

zė peshq;

copėto dru;

puno nė kopsht ose oborr;

luaj me top.


Me kontribute:

Jepi dikujt ndonjė kontribut;

merru me punė vullnetare a humanitare;

jepi dikujt tjetėr diēka;

bėj diēka tė bukur pėr dikė tjetėr;

bėj njė befasi tė menduar mirė.


Me krahasime:

Krahasohu me njerėz qė e pėrballojnė jeta njėlloj si ti ose mė keq.

Krahasohu me njerėz qė kanė mė pak fat se ti.

Shiko telenovela;

lexo pėr katastrofa,

pėr vuajtjen e tė tjerėve.


Me ndjenja tė kundėrta:

Lexo libra ose tregime emocionale,

letra tė vjetra;

shiko filme emocionale;

dėgjo muzikė emocionale.

Ji i/e sigurtė se kjo krijon ndjenja tė ndryshme. Ide:

filme horrori,

libra me barcoleta,

filme komike,

muzikė fetare,

muzikė marshimi,

kėngė inkurajuese.


Me largim:

Mos e prano situatėn duke e larguar pėr njė ēast.

Largoje situatėn mendėrisht.

Pėrfytyro se si ndėrton njė mur mes vetes dhe situatės.

Ose largoje situatėn duke e bllokuar nė mendjen tėnde.

Mos i ripėrtyp mendimet.

Mos mendo pėr aspektet e dhimbshme tė situatės.

Vendose dhimbjen nė njė raft ose sirtar.

Mbylle dhe largoje pėr njė ēast.


Me mendime tė tjera:

Numėro deri nė 10;

numėro ngjyrat nė njė pikturė, njė pemė, nga dritarja, ēfarėdo qoftė;

bėj gjėegjėza;

shih televizion;

lexo.


Me ndjenja tė tjera intensive:

Mbaj akull nė dorė;

shtrydh njė top gome;

bėj njė dush shumė tė fortė dhe tė nxehtė;

dėgjo muzikė me zė shumė tė lartė;

seks;

vė njė shirit gome pėrreth kyēit tė dorės, tėrhiqe dhe largoje.

Marsha Linehan

Neo

1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 25.09.09 0:35

Strategji pėr tė mbijetuar kriza 2

PĖRMIRĖSOJE ĒASTIN

Me fantazi:

Imagjino skena qetėsuese.

Imagjino njė dhomė sekrete nė brendinė tėnde dhe shiko se si ėshtė e zbukuruar. Shko nė kėtė dhomė ēdo herė qė ndihesh shumė i/e kėrcėnuar. Mbylle derėn nga gjithēka qė mund tė tė plagosė.

Imagjino qė gjithēka bėhet mirė.

Imagjino qė e pėrballon mirė.

Sajo njė botė fantazie qė ėshtė qetėsuese dhe e bukur, dhe lė mendjen tėnde tė shėtitet nė tė.

Imagjino se si ndjenjat e dhimbshme rrjedhin jashtė teje si uji nga njė gyp.


Me domėthėnie:

Gjej ose krijo ndonjė kuptim, domėthėnie ose vlerė nė dhimbje.

Kujto vlerat shpirtėrore, dėgjo ose lexo pėr to.

Pėrqėndrohu nė ēfarėdo aspekti pozitiv nė njė situatė tė dhimbshme qė mund tė gjesh. Pėrsėriti prapė e prapė nė mendje.

Ktheji limonat nė limonadė.

Me lutje:

Hapia zemrėn tėnde njė qenieje madhėshtore, njė urtėsie mė tė madhe, Zotit ose mendjes sate tė urtė.

Kėrko forcė pėr ta duruar dhimbjen nė kėtė moment.

Dorėzojia punėt e tua Zotit ose njė qenieje tė lartė.

Me shtendosje:

Pėrpiqu tė shtendosėsh muskujt duke tendosur dhe shtendosur ēdo grup tė madh muskujsh, duke filluar me duart dhe krahėt, duke kaluar deri nė pikėn mė tė lartė tė kokės dhe pastaj mė ulėt;

dėgjo njė kasetė ose CD relaksuese;

bėj sport derisa tė lodhesh;

merr njė dush tė nxehtė ose ulu nė njė vaskė me ujė tė nxehtė;

pi qumėsht tė nxehtė;

fėrko qafėn dhe lėkurėn e kokės, kofshėt dhe kėmbėt.

Ulu nė njė tub tė mbushur me ujė shumė tė ftohtė ose shumė tė nxehtė dhe rri derisa uji tė jetė i vakėt.

Merr frymė thellė;

bėj njė gjysmė buzėqeshje;

ndėrro shprehjen e fytyrės.

Me njė gjė tė vetme pėr ēast:

Pėrqėndroje gjithė vėmendjen nė atė qė po bėn tani. Mbahu nė po atė cast ku je; vėre mendjen nė tė tashmen. Pėrqėndroje gjithė vėmendjen tėnde nė ndjenja fizike qė pėrcjellin detyra jomendore (p. sh. shėtitje, larja e rrobave, larja e enėve, pastrimi i shtėpisė, riparime). Ji i vetėdijshėm/e vetėdijshme se si lėviz trupi yt gjatė ēdo detyre.

Bėj ushtrime pėr shtimin e vėmendjes dhe vetėdijės.

Me njė pushim tė shkurtėr:

Jepia vetes njė pushim tė shkurtėr. Shtrihu nė shtrat dhe tėrhiqi batanijet mbi kokėn tėnde pėr 20 minuta.

Merr njė dhomė nė njė hotel nė bregdet ose nė malėsi pėr njė ditė a dy; lėri peshqirėt nė dysheme pas pėrdorimit.

Luti njė njeriu nga shtėpia jote qė tė sjell kafe nė shtrat, ose tė gatuajė darkė pėr tė (ofroji qė tė bėsh tė njėjtėn gjė pėr tė).

Bli njė revistė tė lezeēme ose njė gazetė nė kioskė, shtrihu nė shtrat me ēokollatė dhe lexoje.

Bėj bukė tė thekur, struku nė njė karrige dhe haje bukėn dalėngadalė.

Merr njė batanije me vetė, dil nė park dhe ulu atje mbi batanijen gjithė mbasditėn.

Hiq telefonin nga priza pėr njė ditė, ose lė t'u pėrgjigjet thirrjeve autopėrgjegjėsi.

Bėj njė pushim 1-orėsh nė ajėr tė pastėr nga puna e rėndė qė duhet bėrė.

Me inkurajim:

Nxite veten. Pėrsėrit prapė e prapė: “Mund ta duroj”, “Kjo nuk do tė vazhdojė pėrgjithmonė”, “Do ta pėrballoj”, “Po bėj aq sa mundem”.

Marsha Linehan

Neo

1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 25.09.09 0:38

Strategji pėr tė mbijetuar kriza 3

QETĖSIMI I VETVETES

Njė mėnyrė pėr t’i kujtuar kėto aftėsi ėshtė tė mendosh tė qetėsosh secilėn nga tė

PESĖ SHQISAT:

Me shikim:

Bli njė lule tė bukur;

zbukuro njė pjesė tė njė dhome;

ndiz njė qiri dhe vėshtroje fllakėn.

Shtroje tryezėn bukur pėr tė ngrėnė, duke pėrdorur sendet mė tė bukura qė i ke.

Shko nė njė muze me art tė bukur.

Ulu nė kafenenė e njė hoteli tė bukur.

Shikoje natyrėn pėrreth.

Dil natėn dhe shikoji yjet.

Shėtitu nė njė pjesė tė bukur tė qytetit tėnd.

Lyej thonjėt, kėshtu qė duken tė bukur.

Shiko imazhet e bukura nė njė libėr.

Vizito njė shfaqe baleti apo vallėzimi ose shiko njė shfaqe tė tillė nė televizion.

Ki vėmendje pėr ēdo pamje qė shfaqet e kalon para teje, duke mos u zgjatur me asnjėrėn.


Me dėgjim:

Dėgjo muzikė tė bukur apo qetėsuese, ose muzikė gjallėruese dhe stimuluese.

Vėri re zhurmat e natyrės (dallgėt, zogjtė, shiu qė bie, shushurimėn e gjetheve).

Kėndo kėngėt e tua tė preferuara.

Gumėzhij njė melodi qetėsuese.

Mėso t’i biesh ndonjė vegle muzikore.

Merr dikė nė telefon pėr tė dėgjuar njė zė njerėzor.

Ki vėmendje pėr tė gjitha zhurmat qė tė vijnė, duke lejuar qė “hyjnė nė njėrin vesh dhe dalin nė tjetrin".

Me nuhatje:

Pėrdor parfumin apo kremin tėnd tė preferuar ose provoji nė dyqan;

spėrkat aromė nė ajėr;

ndiz njė qiri me aromė.

Lyej mobiljet me vaj limoni.

Vendos nė dhomėn tėnde lule tė thara dhe erėza qė lėshojnė erė.

Ziej kanelė;

pėrgatit ėmbėlsira, torta apo piq bukė.

Merr erėn e trėndafilave.

Shėtitu nė njė pyll dhe thith me vėmendje erėn e freskėt tė natyrės.

Me shije:

Ha njė vakt tė mirė;

pi pijen tėnde tė preferuar qetėsuese, si ēaj mali ose kakao tė nxehtė (jo alkohol);

ofroji vetes njė ėmbėlsirė.

Pije kafen tėnde me krem.

Ha akullore.

Lėpij njė karamelė mente.

Pėrtyp camēakėzin tėnd tė preferuar.

Ha ose pi diēka tė veēantė, pėr tė cilėn zakonisht nuk shpenzon pare.

Pi lėng tė freskėt portokalli.

Shijo vėrtet ushqimet qė i ha; ha vetėm njė gjė me gjithė vėmendjen.

Me prekje:

Bėj banjė me flluska;

vėr ēarēafė tė pastėr nė shtrat.

Lėdhato qenin tėnd apo macen tėnde.

Merr njė masazh;

vėri kėmbėt nė ujė tė ngrohtė.

Vendos locion nė gjithė trupin tėnd.

Vendos njė kompresė tė ftohtė mbi ballin tėnd.

Ēlodhu nė njė kolltuk vėrtet tė rehatshėm nė shtėpi ose gjej njėrin nė njė kafene luksoze.

Vishu me njė bluzė, fustan apo shall tė mėndafshtė.

Provo dorėza me gėzof ose pallto gėzofi nė dyqan.

Krehi flokėt e tu pėr njė kohė tė gjatė.

Pėrqafo dikė.

Ndiej ēfarėdo qė prek; dallo prekje qė tė qetėsojnė.

Marsha Linehan
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 25.09.09 0:42

Strategji pėr tė mbijetuar kriza 5

Mendimi PRO dhe KUNDĖR

Bėj njė listė tė pikave nė favor dhe nė disfavor tė durimit tė stresit. Bėj njė list tjetėr tė pikave nė favor dhe nė disfavor tė mosdurimit tė stresit – dmth. qė ta pėrballosh duke u tėrhequr mbrapa ose duke bėrė diēka impulsive.

Pėrqėndrohu nė qėllimet afatgjata, nė dritė nė fund tė tunelit. Kujto kohėt kur njė dhimbje ka mbaruar.

Mendo pėr pasojat pozitive tė durimit tė stresit. Imagjino nė mendjen tėnde sa mirė do tė ndihesh nė qoftė se ua arrin qėllimeve tė tua po tė mos veprosh nė mėnyrė impulsive.

Mendo pėr tė gjitha pasojat negative tė mosdurimit tė stresit tėnd aktual. Kujtohu se ēfarė ka ndodhur nė tė kaluarėn kur veprove nė mėnyrė impulsive pėr t’i ikur ēastit.

Marsha Linehan
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 25.09.09 0:46

Durimi i stresit

Vija orientuese pėr ta pranuar realitetin:

Ushtrime pėr vėzhgimin e frymėmarrjes

Vėzhgimi i frymės

Pėrqėndroje vėmendjen nė frymėn tėnde siē hyn dhe del. Vėzhgoje frymėmarrjen tėnde si njė mėnyrė pėr ta qendėrzuar veten nė mendjen tėnde tė urtė. Vėzhgoje frymėmarrjen tėnde si mėnyrė pėr ta kapar mendjen tuaj, duke zvogėluar mospranimin dhe duke luftuar irealitetin.

1. Frymėmarrje e thellė

Shtrihu nė shpinė. Merr frymė rregullisht dhe butėsisht, duke pėrqėndruar vėmendjen nė lėvizjen e barkut tėnd. Me tė filluar frymėmarrjen, lejo qė barku yt tė ngrihet pėr tė ēuar ajėr nė pjesėn e poshtme tė mushkėrive. Kur pjesa e lartė e mushkėrive tė tua fillon tė mbushet me ajėr, kraharori yt fillon tė ngrihet, dhe barku yt fillon tė ulet. Mos u lodh. Vazhdo pėr 10 fryma. Frymėnxjerrja do tė jetė mė e gjatė se frymėmarrja.

2. Matja e frymėmarrjes me hapat

Shėtitu ngadalė nė njė kopsht, njė trotuar ose njė rrugė. Merr frymė normalisht. Pėrcakto gjatėsinė e frymės sate, frymėnxjerrjen dhe frymėmarrjen, me anė tė numrit tė hapave. Vazhdo pėr disa minuta. Fillo tė zgjatėsh frymėnxjerrjen tėnde pėr njė hap. Mos sforco njė frymėmarrje mė tė gjatė. Le ta jetė e natyrshme. Vėzhgo frymėmarrjen tėnde me kujdes pėr tė parė a ekziston dėshira pėr ta zgjatur. Vazhdo pėr 10 fryma.

Tani zgjat frymėnxjerrjen pėr edhe njė hap mė shumė. Shiko a zgjatet edhe frymėmarrja pėr njė hap apo jo. Zgjate frymėmarrjen vetėm nė qoftė se ndien se kjo do tė tė japė kėnaqėsi. Pas 20 frymash ktheje frymėn nė gjendjen normale. Rreth 5 minuta mė vonė mund tė rifillosh praktikėn e zgjatjes sė frymave.

Po tė ndihesh vetėm pak i lodhur, kthehu nė ritmin normal. Pas disa seancave tė praktikimit tė frymės sė zgjatur, frymėnxjerrja do tė ketė gjatėsi tė barabartė. Mos praktiko fryma tė gjata dhe tė barabarta pėr mė shumė se 10 deri 20 fryma derisa tė kthehesh nė normalitet.

3. Numėrimi i frymave

Ulu kėmbėkryq nė dysheme (ulu nė pozitėn e gjysmė zambakut tė ujit ose tė zambakut tė plotė tė ujit, nėse di ta bėsh); ose ulu mbi njė karrige me kėmbėt nė dysheme; ose gjunjėzohu; ose shtrihu nė dysheme; ose bėj njė shėtitje. Duke marrė frymė, ji i vetėdijshėm se “Po marr frymė, 1”. Duke nxjerrė frymė, ji i vetėdijshėm se “Po nxjerr frymė, 1”. Mos harro tė marrėsh frymė nga barku. Duke filluar frymėmarrjen e dytė, ji i vetėdijshėm se “Po marr frymė, 2”. Dhe duke nxjerrė frymė ngadalė, ji i vetėdijshėm se “Po nxjerr frymė, 2”. Vazhdo deri nė 10. Pasi arrite 10, rifillo me 1. Ēdo herė kur tė gabohesh me numėrimin, rifillo me 1.

4. Ndjekja e frymėmarrjes duke dėgjuar muzikė

Dėgjo ndonjė pjesė muzikore. Merr fryma tė gjata, tė lehta dhe tė rregullta. Ndiqe frymėmarrjen tėnde, ji mjeshtri i saj duke mbetur i vėmendshėm pėr lėvizjen dhe ndjenjat e muzikės. Mos u humb nė muzikė, por vazhdo tė zotėrosh frymėmarrjen tėnde dhe veten tėnde.

5. Ndjekja e frymėmarrjes duke biseduar

Merr fryma tė gjata, tė lehta dhe tė rregullta. Ndiqe frymėmarrjen tėnde duke dėgjuar fjalėt e njė shoku dhe pėrgjigjet e tua. Vazhdo si me muzikėn.

6. Ndjekja e frymėmarrjes

Ulu kėmbėkryq nė dysheme (ulu nė pozitėn e gjysmė zambakut tė ujit ose tė zambakut tė plotė tė ujit, nėse di ta bėsh); ose ulu mbi njė karrige me kėmbėt nė dysheme; ose gjunjėzohu; ose shtrihu nė dysheme; ose bėj njė shėtitje. Fillo tė marrėsh frymė butėsisht dhe normalisht (nga barku), i vetėdijshėm se “Po marr frymė normalisht”.

Nxjerr frymė duke qenė i vetėdijshėm se “Po nxjerr frymė normalisht”. Vazhdo pėr tri fryma. Nė frymėn e katėrt, zgjate frymėmarrjen, i vetėdijshėm se “Po marr frymė me frymėmarrje tė gjatė”. Nxjerr frymė duke qenė i vetėdijshėm se “Po nxjerr frymė me frymėnxjerrje tė gjatė”. Vazhdo pėr tri fryma.

Tani ndiqe frymėn tėnde me vėmendje, i vetėdijshėm pėr ēdo lėvizje tė barkut tėnd dhe mushkėrive tė tua. Ndiqe hyrjen dhe daljen e frymės. Ji i vetėdijshėm se “Po marr frymė dhe e ndjek frymėmarrjen nga fillimi deri nė fund. Po nxjerr frymė dhe e ndjek frymėnxjerrjen nga fillimi deri nė fund”.

Vazhdo pėr 20 fryma. Kthehu nė ritmin normal. Pas 5 minutash, pėrsėrite ushtrimin. Mbaj njė gjysmė-buzėqeshje duke marrė dhe nxjerrė frymė. Kur tė zotėrosh kėtė ushtrim, vazhdo me ushtrimin vijues.

7. Frymėmarrja pėr ta qetėsuar mendjen dhe trupin

Ulu kėmbėkryq nė dysheme (ulu nė pozitėn e gjysmė zambakut tė ujit ose tė zambakut tė plotė tė ujit, nėse di ta bėsh); ose ulu mbi njė karrige me kėmbėt nė dysheme; ose gjunjėzohu; ose shtrihu nė dysheme; ose bėj njė shėtitje. Mbaj njė gjysmė-buzėqeshje.

Ndiqe frymėmarrjen tėnde. Kur mendja jote dhe trupi yt tė jenė tė qetė, vazhdo tė marrėsh dhe tė nxjerrėsh frymė shumė butėsisht; ji i vetėdijshėm se "Po marr frymė dhe e bėj frymėn dhe trupin tė lehtė dhe paqėsor. Po nxjerr frymė dhe e bėj frymėn dhe trupin tė lehtė dhe paqėsor”. Vazhdo pėr tri fryma dhe pastaj mendo: “Po marrė frymė kurse trupi im dhe mendja ime janė nė paqe. Po nxjerr frymė kurse trupi im dhe mendja ime janė nė paqe”.

Mbaj kėtė mendim nė vetėdijė mes 5 dhe 30 minuta, sipas aftėsisė sate dhe sipas kohės qė e ke nė dispozicion. Fillimi dhe mbarimi i ushtrimit duhet tė jenė tė shtendosur dhe tė butė. Kur dėshiron tė mbarosh, jepia muskujve nė kėmbėt e tua njė masazh tė butė para se tė kthehesh nė njė pozicion tė ulur normal. Prit njė moment derisa tė ēohesh nė kėmbė.

I adaptuar sipas Thich Nhat Hanh.

Perktheu: SLB
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Jon prej 05.10.09 14:20

TIMONI I KOHES

Rėndėsia qėndron nė llojin e diturisė sė pėrftuar. Sa para bėn ta mbushėsh kokėn me gjėra qė s’tė hynė nė punė? Ato nuk kanė pėr tė ndihmuar aspak gjatė takimit tė pashmangshėm me tė panjohurėn.

Asgjė nė kėtė botė s’ėshtė dhuratė. Rruga drejt dijes ėshtė gjithmonė mė e vėshtira.

Tė nervozohesh nga sjelljet e tė tjerėve, d.m.th. ti konsiderosh ato tė rėndėsishme. Ėshtė me rėndėsi tė heqėsh dorė nga ky lloj arsyetimi. Veprimet e njerėzve s’mund t’ja zenė vendin kurrė tė vėrtetės sė madhe qė na pret ēdo moment: Takimit me Gjithėsinė.

Mendjemadhėsia gjithmonė sjell si pasojė njė gjėndje tė rėndė shpirtėrore, plogėshti dhe negativitet. Kush do tė triumfojė mbi vdekjen, duhet tė jetė shpuzė dhe i ēliruar nga ēfarėdolloj paragjykimi.

Kur vėrehen nga aspekti energjitik, qeniet njerėzore i ngjajnė njė shtėllunge tė bardhė, fijesh jashtėzakonisht tė holla, qė qarkullojnė papushim nga koka te kėmbėt. Kėshtu qė pare nga sykthjellzimi, (clairvoyance) njeriu i ngjan njė “veze” energjetike. Si krahėt, si kėmbėt, duken si pishtarė ndriēues qė pėrhapin shkėndija nė lėvizje e sipėr.

Kur dikush meson sykthjellzimin, ai zbulon se njeriu i ngjan njė sfere vezake qė rrezaton energji. Si lypsari, si mbreti, duken njėsoj…

Kur asgjė s’ėshtė e sigurt, ne jemi gjithmonė tė vėmendshėm dhe nė gadishmėri pėr ēdo tė papritur. Ėshtė mė mirė ti bėsh sytė katėr nė njė botė tė pasigurtė, se sa tė kujtosh se i di tė gjitha.

Vetėbesimi i heroit magjik nuk ngjan me vetėbesimin e njeriut tė zakonshėm. Njerėzit e zakonshėm e kėrkojnė sigurinė nė sytė e tė tjerėve, dhe pastaj marrin zemėr nga kjo duke e mbledhur mendjen se janė nė rregull. Heroi magjik e synon pagabueshmėrinė nga kontrolli i vetvetes, duke qenė mėse i vetėdijshėm pėr pozicinin e tij modest nė kėtė univers pa fund. Njėra palė pra, i mban sytė nga opinioni i pėrgjithshėm, ndėrsa pala tjetėr nga gjithėsia.

Diferenca mė themelore mes heroit magjik dhe njeriut tė zakonshėm ėshtė se magjistari i konsideron problemet qė dalin nga situatat e ndryshme si sfida, ndėrkohė qė njeriu i zakonshėm i merr ato si bekime a fatkeqėsi.

Fatkeqėsia mė e madhe e racės njerėzore ėshtė tė qenit rob i arsyetimeve. Arsyeja vetė s’ka se e konsideron njeriun nga kėndvėshtrimi energjetik. Ajo merret me instrumentat qė krijojnė energji, pa i mėshuar faktit se ne kemi diēka mė shumė se sa mjetet qė pėrdorim: ne jemi organizma qė krijojnė energji.

Pėr sa kohė qė njeriu ndjehet si gjėja mė e rėndėsishme nė botė, s’ka se si ta kuptojė vėrtet botėn pėrreth. Njė njeri i tillė ngjan me njė kalė karroce, – gjithė ē’sheh ėshtė vetvetja, shkėputur nga gjithshka tjetėr.

Fuqia qė ka nė dorė fatin e gjithė njerėzimit quhet Shqiponjė, jo se nėnkupton shpendin nė fjalė, por sepse shfaqet nė vizionin e sykthjellzėve si njė shpend sterr i zi e i pamatė, qė duket sikur do tė lėshohet pingul prej lartėsive qiellore nga ēasti nė ēast.

Karlos Kastaneda
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Jon prej 05.10.09 14:29

HERMES TRISMEGISTUS

Shtegu qė tė nxjerr drejt pėrjetėsisė ėshtė i vėshtirė,
dhe tė paktė janė ata qė e gjejnė.
Shumica pret ditėn e madhe
kur boshti i Universit do tė ndalet
dhe shkėndijat e pavdekshme
do tė shkėputen prej bazės sė tyre.
Mjerė ata qė presin,
sepse do tu duhet tė kthehen sėrisht,
tė paditur dhe tė pavetėdijshėm
nė farishten e yjeve,
pėr tė pritur
njė fillim

ri.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 21.12.09 17:48

Mendime per ndricim te menjehershem

DITA 1

Gjithmone mund te zgjedhesh paqe te brendshme ne cdo cast te jetes.
Rezultati eshte plotesimi total, gezim dhe hare ne cdo nivel te qenies sate.
Eshte zgjedhja jote e perditshme se per cfare vendos te mendosh.
Bej nje shenje qe thote: "Une zgjedh gjithmone paqe te brendshme" dhe vere mbi pasqyren e banjos.
Kur ta shikosh perdite, lexoje me guxim dhe butesi.


DITA 2

Tani eshte koha e vetme qe ekziston.
E kaluara dhe e ardhmja jane iluzionet me te medha qe jane fabrikuar nga mendja jote.
Nuk ekzistojne ne te vertete.
Mos me besoni ne fjale, provojeni.
Te sfidoj te behesh i vetedijeshem ne krye te ores, per cdo ore, gjate gjithe dites se sotshme, te ndalesh dhe te vesh re se ku e ke mendjen.
A ka qene ne te kaluaren apo ne te ardhmen?
Shiko a mund ta mbash gjithe diten ... ne Tani.

DITA 3

Ajo qe mendon qe je, eshte ne te vertete vetem pjesa me e vogel nga ajo qe je.
Mendja jote - uni - eshte nje makine e pazbutur mendimi, qe krijon kufij dhe perkufizime mbi Universin e pakufi, ende nuk ka mesuar te jete e qete.
Shkruaji vetes sot nje leje per t'u shtendosur, per te pushuar ne qenien tende dhe per te qene i qete.
Jepia vetes lejen, qe derdellisja pa pushim e mendjes te pushoje dhe te qetesohet.
Ushtro te ta japesh vete lejen, dhe se shpejti do te zbulosh qenien e cuditshme qe je ne te vertete.

DITA 4

Derdellisja e pakontrollueshme mendore eshte arsyja e gjithe vuajtjes ne jeten tende.
Ne ate cast kur qeteson mijera mendimet qe zene mendjen tende papushim, nje qetesi e fuqishme plot dashuri del ne siperfaqe.
Mbaje kete qetesi te brendshme, ajo eshte ketu per te te zgjuar per nje jete te re.
Ka brenda teje nje qender te ndricuar, nje burim te pashuar paqeje.
Hulumto kete thelb, dhe pervoja e jetes sate te perditshme nuk do ta preke kurre me vuajtjen.
Zotohu sot ta provosh pervojen e nje Mendjeje te Qete.

DITA 5

Mbyllja e mendjes eshte nje pervoje qe nevojitet praktike.
Planifiko sot kohe per te medituar, per te praktikuar shtendosje dhe pushim thelle ne brendine tende.
Meso se si ndihet "qetesia" ne mendjen tende.
Mbetu i vetedijshem. Keshtu do te krijosh nje kontroll te pamase te trupit tend dhe mendjes sate.
Perpiqu te ulesh i qete, duke vezhguar vetem frymemarrjen per 45 minuta, dhe te shohesh cfare ndodh.
Kur t'ia besh mire, do te kesh mundesi per te hyre ne inteligjencen dhe vetedijen me te larte ne dispozicion ne Univers.

DITA 6

Ndricim ndodh ne castin kur leshon pe dhe perjeton barazpeshen e shenjte te kaosit dhe persosmerise ne gjithesecilin dhe gjithcka.
Cfare duhet te largosh sot per t'u ndier me shume ne perputhje me kete barazpeshe?
Kush do te ishe po te leshoje kete ngarkese?
Shkruaj nje pershkrim te hollesishem per ate qe do te ishe po te leshoje pe ne te vertete dhe po te te ndodhte nje Pervoje Ndricuese.

DITA 7

Fillo te vesh re gjithcka qe je ... harro gjithcka qe nuk je.
Fillo ditarin tend personal te manifestimit.
Mbaje ne nje vend te vecante, qe te jete i shenjte per ty.
Shkruaj shpesh ne te, dhe shkruaj VETEM ate qe deshiron te manifestosh ose te perjetosh ne te ardhmen e afert.

DITA 8

Dije nje gje mire dhe thellesisht ne jeten tende.
Dije se ti je kjo prani e shenjte qe eshte GJITHMONE e pranishme ne veten tende.
Jepi vetes disa minuta mu tani per te ngritur zerin e kesaj "dijenie" ne trupin tend.
Si ndihet kjo?
Kush do te ishe po te lije te hynte perdite ky perjetim te njohesh prezencen tende te shenjte?

DITA 9

Lejoji vetes te ndiesh sot!
Ndjenjat jane te nevojshme per ta hulumtuar jeten plotesisht.
Jane ketu per te na ndihmuar per te kuptuar misterin e jetes.
Zotohu ndaj vetes sate te ardhshme ta mbash zemren tende hapur dhe t'ia lejosh vetes te ndiesh me shume nga jeta.
Ato ndjenja te vjetra me gjemba do te transformohen kur te leshosh pe dhe zhytesh ne Emocion (emotion) = Energji ne Levizje (motion).

DITA 10

Vetem e tanishmja permban ndjenjat e tua,
Nuk ekzistojne ne te vertete ne kujtimin e se kaluares sate, por po ndodhin ne trupin tend qe tani.
Ky Tani eshte porta per te hyre ne keto pervoja te shenjta qe japin nje shije te dashurise dhe lirise perfundimtare.
Per disa minuta ndjeji ndjenjat qe i ke per jeten mu tani.

DITA 11

Sot le te hyjne keto ndjenja te buta, te dashura, veteushqyese.
Ato do te shtyjne inteligjencen tende hyjnore, duke rilidhur trupmendjen tuaj me ate burim te vetem qe rrjedh neper te gjithe qeniet dhe i lidh me njeri-tjetrin.
Jepia vetes 15 minuta per te gjetur dhe kujtuar dhe medituar per ato pervoja kulmore ne jeten tende, kur je i lidhur me hapesiren me ushqyese, paqesore, e dashur, e bute.

DITA 12

Kurdo qe ndosh vuajtja ne jeten tende, kjo ndodh sepse vazhdon te jetosh me te.
Mu tani ... ndal te perqendrohesh ne te.
Liroje!
Shiko me thelle ne brendine tende per te pare se sa e madhe dhe e celur eshte vetedija jote ne te vertete.
Merr 5 minuta dhe harto nje liste te ceshtjeve ne jeten tende per te cilat zakonisht brengosesh, qe i duron ose ne te cilat ndihesh i bllokuar.
Pastaj perdor 10 minutat e ardhshme duke shkruar ne anen e pasme te letres ne cfare DESHIRON te perqendrohesh ne vend te kesaj!

DITA 13

Per 60 minuta sot, mos u perqendro ne asgje.
Ne vend te kesaj, ulu i qete pa pasur ndonje fokus per nje ore dhe perjeto pranine tende.
Ji i qete dhe ji prezent ndaj energjise brenda vetes sate.
Ve re se si mendja analizon dhe derdellit.
Hyj me thelle ne pervojen e pranise.
Perjeto mungesen e fokusit!
Universi do te te jape gjithcka qe keni kerkuar, ne po ate cast kur te leshoni pe dhe te jeni me ate qe eshte.

DITA 14

Nuk ka nevoje me te ngelesh i bllokuar!
Modelet e njejta te vjetra te amullta te mendjes sate jane iluzion!
Nuk je i bllokuar gjekundi.
Zgjohu!
Je nje qenie e shenjte e Zotit.
Mos zbrit ate shteg te vjeter ku mungon liria, a mos ndihesh mjaft i deshperuar?
Zotohu sot ta largosh dhe te perqendrohesh ne ate qe TI qenke i lire!
Je i lire te ndiesh, mendosh dhe imagjinosh gjithcka!
Je nje qenie e fuqishme manifestuese.
Mos harro, Zoti eshte ketu, dhe ti je kjo natyre hyjnore me nje forme.


Jafree Oswald
Nga: "101 Thoughts to Instant Awakening"
Perktheu SLB
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 21.12.09 17:53

Gjej kohe!

Gjej kohe per te menduar
Eshte burimi i fuqise
Gjej kohe per t'u lutur
Eshte ne bote me e madhja fuqi
Gjej kohe per te qeshur
eshte muzika e shpirtit
Gjej kohe per loje
Eshte fshehtesia e rinise
Gjej kohe per te dashur
Eshte dhurata e Hyjnise
Gjej kohe per t'u dhuruar
Eshte ngadhenjimi i dashurise
Gjej kohe per te lexuar
Eshte burimi i urtesise
Gjej kohe per t'u shoqeruar
Eshte rruga e lumturise
Gjej kohe per te punuar
Eshte cmimi i ardhmerise
Gjej kohe per te bere mire
Eshte celsi qe te shpie ne Qiell


Jeta ėshtė mundėsi, pėrfito nga ajo.
Jeta ėshtė e bukur,adhuroje.
Jeta ėshtė ėndėrr, jetoje.
Jeta ėshtė sfide, perballu me te.
Jeta ėshtė loje, luaje.
Jeta ėshtė detyre, plotesoje.
Jeta ėshtė e shtrenjte, vleresoje.
Jeta ėshtė pasuri, ruaje.
Jeta ėshtė dashuri, shijoje.
Jeta ėshtė mister, zbuloje.
Jeta ėshtė dhimbje, sfidoje.
Jeta ėshtė kenge, kendoje.
Jeta ėshtė tragjedi, shmangiu.
Jeta ėshtė fat, perfito.
Jeta ėshtė aventure, kujdes.
Jeta ėshtė shume e ēmuar, duaje.
Jeta ėshtė lufte, mesohu dhe me te.
Jeta ėshtė jetė, lufto pėr tė..."

Gonxhe Bojaxhiu - Nene Tereza
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 21.12.09 18:07

Shpirti i parase - Kujtim


Sot ndalu njehere dhe pyete vetem nese ajo qe po e perjeton eshte vertet ajo qe deshiron ta perjetosh.

Nese jo, merr nje vendim qe te leviz drejt asaj qe te perjetosh ate qe deshiron ta perjetosh.


Dhe - shijoje diten tende


===================================================================


Komentim: Ketu dilet nga parimi se pasuria materiale ndikohet nga mendimet dhe nga gjendja e brendshme, dhe qe pasqyron menyren se si e trajton veten.

Nga Ralf M. Hiltmann
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 21.12.09 18:10

Ligjet e mireqenies

Ligji i mireqenies nr. 1

FJALET E MIA KANE FUQI.

Ti krijon shume nga pervoja jote nepermjet fjaleve qe flet. Kur formulon nje ide, dergon energji duke ia treguar vetes dhe universit per nje synim, dhe keshtu behet me e mundshme qe ideja te realizohet. Vezhgoji fjalet e tua dhe fol vetem per ate qe deshiron ta kesh ne boten tende.


Ligji i mireqenies nr. 2

VEPRIMI ESHTE PERBERESI AKTIV QE KTHEN QELLIMET E MIA NE REALITET.

Nisu me qellime te qarta dhe pritni rezultate pozitive; pastaj prit per orientim dhe vepro. Guximi per te vepruar sipas intuites i kthen qellimet e tua ne realitet.

Ligji i mireqenies nr. 3

E SHOH VETEN NE NJE DRITE TE RE.

Nese jeta jote ka qene ne njefare menyre ne te kaluaren, kjo nuk do te thote se duhet te jete njelloj ne te ardhmen. E ardhmja mund te jete ndryshe. Ti mund ta besh ndryshe. Ti mund te ndryshosh dhe te ndryshohesh.

Silke Blumbach
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 21.12.09 18:15

Ligji i Prosperitet

UNE ZGJEDH MENDIME QE MBESHTESIN TE ARDHMEN TIME TE PASUR.

Mendime varferie?
Mendime prosperiteti?

Secili mendim mban energji te ndryshme dhe korr rezultate te ndryshme.
Ki parasysh se ti zgjedh te ardhmen ne cdo cast me mendimet e tua.

Nese zgjedh mendime te pasura, zgjedh nje jete te pasur.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 21.12.09 18:21

DURIMI I STRESIT

Orientime pėr ta pranuar realitetin:

Ushtrime me gjysmė-buzėqeshjenGjysmė-buzėqeshja

Pranoje realitetin me trupin tėnd. Shtendosu (duke lėshuar ose duke tendosur pak dhe e lėshuar pastaj) fytyrėn, qafėn dhe muskujt e supeve, dhe gjysmė-buzėqesh me buzėt. Njė buzėqeshje e sforcuar ėshtė zgėrdheshje (dhe mund t’ia tregojė trurit se fsheh ose maskon diēka). Njė gjysmė-buzėqeshje ka buzėt tė ngritura pak me njė fytyrė tė shtendosur. Pėrpiqu tė pėrvetėsosh njė shprehje tė qetė tė fytyrės. Kujto se trupi yt komunikon me mendjen.1. Gjysmė-buzėqeshja si gjėja e parė qė e bėn kur zgjohesh nė mėngjes.

Var njė degė ose ndonjė shenjė tjetėr ose bile fjalėn “buzėqesh” nė tavan ose nė mur, kėshtu qė do ta shohėsh menjėherė me tė hapur sytė. Kėto shenjė do tė ta kujtojnė. Shfrytėzo kėto sekonda para se tė ēohesh nga shtrati pėr tė marrė frymė me vėmendje. Merr dhe nxjerr frymė butėsisht duke mbajtur njė gjysmė-buzėqeshje. Ndiqe frymėmarrjen tėnde.2. Gjysmė-buzėqeshja gjatė ēasteve tė lira.

Kudo qė tė gjendesh i ulur apo mė kėmbė, gjysmė-buzėqesh. Shiko njė fėmijė, njė gjethe, njė pikturė nė mur ose diēka relativisht tė qetė, dhe buzėqesh. Merr dhe nxjerr frymė qetėsisht tri herė.3. Gjysmė-buzėqeshja duke dėgjuar muzikė.

Dėgjo ndonjė pjesė muzikore pėr 2 a 3 minuta. Ki vėmendje pėr fjalėt, muzikėn, ritmin dhe ndjenjat e muzikės qė e dėgjon (jo fantazitė e zakonshme). Gjysmė-buzėqesh duke vėzhguar frymėmarrjen dhe frymėnxjerrjen.4. Gjysmė-buzėqeshja kur tė mėrzitesh.

Kur zbulon: “Jam i mėrzitur”, gjysmė-buzėqesh menjėherė. Merr dhe nxjerr frymė qetėsisht duke mbajtur njė gjysmė-buzėqeshje pėr tri fryma.5. Gjysmė-buzėqeshja nė pozitė tė shtrirė.

Shtrihu nė shpinė nė njė sipėrfaqe tė rrafshėt, pa u mbėshtetur me njė dyshek apo jastėk. Mbaji tė dy krahėt tė lirė nė anėt e tua dhe mbaji tė dy kėmbėt pak tė hapura, tė zgjatura. Mbaj njė gjysmė-buzėqeshje. Merr dhe nxjerr frymė butėsisht duke pėrqėndruar vėmendjen nė frymėmarrjen. Lėsho ēdo muskull nė trupin tėnd. Shtendos ēdo muskull sikur tė binte ngadalė poshtė nėpėr dyshemenė, ose sikur tė ishte aq i butė sa njė copė mėndafshi, qė ėshtė e varur nė fllad pėr t'u tharė. Lėsho plotėsisht duke pėrqėndruar vėmendjen vetėm nė frymėmarrjen dhe nė gjysmė-buzėqeshjen tėnde. Parafytyro veten si njė mace, plotėsisht e shtendosur para njė zjarri tė ngrohtė, muskujt e sė cilės jepen, pa qėndrueshmėri ndaj prekjes sė dikujt. Vazhdo pėr 15 fryma.6. Gjysmė-buzėqeshja nė pozitė tė ulur.

Ulu nė dysheme me shpinėn e drejtė; ose ulu mbi njė karrige, kurse kėmbėt prekin dyshemenė. Gjysmė-buzėqesh. Merr dhe lėsho frymė duke mbajtur kėtė gjysmė-buzėqeshje. Lėsho pe.7. Gjysmė-buzėqeshje duke sjellė ndėr mend personin qė e urren ose pėrbuz mė shumė.

Ulu i qetė. Merr frymė dhe bėj njė gjysmė-buzėqeshje. Parafytyro imazhin e personit qė tė ka shkaktuar mė shumė vuajtje. Shiko vetitė qė e urren ose pėrbuz mė shumė, ose qė i gjen mė tė neveritshme. Pėrpiqu tė gjesh ēfarė e bėn kėtė person tė lumtur dhe ēfarė shkakton vuajtje nė jetėn e tij tė pėrditshme. Imagjino perceptimet e kėtij personi; pėrpiqu tė gjesh modelet e mendimit dhe arsyes tė cilat i ndjek ky person. Kėrko ēfarė motivon shpresat dhe veprimet e kėtij personi. Mė nė fund merr parasysh vetėdijėn e kėtij pėrsoni. Shiko nėse mendimet dhe opinionet e kėtij personi janė tė hapura dhe tė lira apo jo, dhe a ka qenė i ndikuar ky person nga paragjykimet, mendjengushtėsia, urrejtja apo inati. Shiko a ėshtė ky person mjeshtri i vetvetes apo jo. Vazhdo derisa ta ndiesh mėshirėn qė ngritet nė zemrėn tėnde si njė pus qė mbushet me ujė tė freskėt, dhe inati yt dhe mėrzia jote zhduken. Bėj kėtė ushtrim shumė herė pėr personin e njėjtė.8. Raste tė tjera pėr tė gjysmė-buzėqeshur:

___________________________________________________________

___________________________________________________________

___________________________________________________________

___________________________________________________________

___________________________________________________________

___________________________________________________________


Nga "Mrekullia e ndergjegjshmerise", Thich Nhat Hanh / Adaptuar nga Marsha Linehan

Nga anglishtja
Silke Liria Blumbach
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 21.12.09 18:24

Rritja spirituale

Kur te lidhesh vullnetin tend me Vullnetin e Larte, do te fitosh me shume ndergjegje per rrugen e zhvillimit te njerezimit si dhe per rrugen tende ne kuader te saj.

Do te zbulosh punen e jetes sate dhe do te fitosh veglat per ta realizuar.
Puna e jetes sate do te jete nje kontribut kuptimplote per njerezit, per boten bimore apo shtazore ose per Token vete. Do te jete dicka qe ti e do nga zemra.

Mund te besh gjithe kohen ate qe e do; puna jote mund te jete loja jote.
Me t'u hapur per dimensionet me te larta te vetes sate, do te jesh ne gjendje te ngresh vellon e iluzionit dhe ta shohesh boten neper syte e Qenies sate te Larte.

Do te lidhesh fytin tend me Qenien tende te Larte dhe do te shprehesh te verteten dhe dashuri ne cdo gje qe thua.
Mendja jote do te jete e ndricuar, dhe ndjenjat e tua do te jene te harmonishme duke qene te perziera me driten e Qenies sate te Larte.

Rritja spirituale te ndihmon te krijosh marredhenie plot dashuri.
Duke u rritur spiritualisht, do te lidhesh me njerez ne menyra me te larta.

Rritja jote do te te lere te kesh me shume besim, te mbash zemren te hapur dhe te arrish nivele te reja te bashkesise dhe intimitetit.

(Orin eshte nje qenie shpirterore e kanalizuar nga Sanaya Roman)

Silke Blumbach
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 21.12.09 18:28

Dashuria eshte celesi qe hap te gjitha dyert

Sa here ke degjuar keto fjale? Sa here i ke lexuar? Te ka pelqyer tingulli i tyre, por cfare kuptimi kane pasur per ty ne te vertete? A ke qene ne gjendje te parafytyrosh Dashurine si celes, nje celes kryesor, qe mund te hape te gjitha dyert? A ke qene ne gjendje te shohesh se si ky celes cel deren e zemres me te ngurte, ose zemrat e atyre qe duket se punojne kunder teje? A ke qene ne gjendje te perdoresh kete celes-mjeshter, per te pare se asnje dere nuk mund te mbetet e mbyllur kur perdoret ky celes?

Ne qofte se ende nuk e ke bere kete, provo qe tani ta perdoresh kete celes dhe shih se cfare ndodh.

Me dashuri dhe shume bekime

Eileen
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 21.12.09 18:33

DURIMI I STRESIT

Orientime pėr ta pranuar realitetin:
Ushtrime pėr shtimin e vėmendjes


1. Vėmendja pėr pozitat e trupit

Kjo mund tė ushtrohet nė ēfarėdo kohe dhe vendi. Fillo tė pėrqėndrosh vėmendjen nė frymėn tėnde. Merr frymė qetėsisht dhe mė thellė se zakonisht. Ji i vėmendshėm pėr pozitėn e trupit tėnd, a ecėn, rri mė kėmbė, i shtrirė apo i ulur. Dije ku po ecėn, rri mė kėmbė, i shtrirė apo i ulur. Ji i vetėdijshėm pėr qėllimin e pozitės sate. Pėr shembull mund tė jesh i vetėdijshėm qė rri mė kėmbė nė njė kodėr tė gjelbėrt pėr t’u freskuar, pėr ta ushtruar frymėmarrjen ose thjesht pėr tė qėndruar atje. Nė qoftė se nuk ka qėllim, ji i vetėdishėm se nuk ka qėllim.


2. Vėmendja pėr lidhjen me universin

Kjo mund tė ushtrohet nė ēfarėdo kohe dhe vendi. Pėrqėndroje vėmendjen nė atė ku trupi yt prek njė send (dyshemenė ose dheun, molekulat e ajrit, njė karrige ose kolltuk, ēarēafėt dhe batanijet e shtratit tėnd, rrobat e tua etc.). Pėrpiqu tė shohėsh tė gjitha mėnyrat se si je i lidhur me tė dhe i pranuar nga ky send. Ki parasysh funksionin e kėtij sendi lidhur me ty. Dmth. ki parasysh se ēfare bėn sendi pėr ty. Ki parasysh dashamirėsinė e tij duke bėrė kėtė. Pėrjeto ndjenjėn e prekjes sė kėtij sendi dhe pėrqėndroje gjithė vėmendjen tėnde nė kėtė mirėsi, derisa tė shfaqet nė zemrėn tėnde njė pėrshtypje qė je i lidhur ose duhesh ose pėrkujdesesh nga ky send.Shembuj: Pėrqėndroje vėmendjen tėnde nė kėmbėt e tua, qė e prekin dheun. Ki parasysh mirėsinė e dheut, qė tė mban, qė tė parashtron njė rrugė pėr tė ardhur te sendet e tjera, qė nuk tė lė tė biesh nė izolim nga tė gjitha tė tjera. Pėrqėndroje vėmendjen tėnde nė trupin tėnd, qė e prek karrigen nė tė cilėn rri i ulur. Ki parasysh se si kjo karrige tė pranon plotėsisht, tė mban lart, ta mbėshtet shpinėn, tė mbron qė tė mos biesh poshtė nė dysheme.

Pėrqėndroje vėmendjen tėnde nė ēarēafėt dhe batanijet nė shtratin tėnd. Ki parasysh se si ndihen ēarēafėt dhe batanijet, qė tė mbajnė, tė rrethojnė dhe tė ngrohin dhe tė japin rehat. Ki parasysh muret e dhomės. E mbajnė jashtė erėn dhe tė ftohtėn dhe shiun. Mendo se si muret janė lidhur me ty nėpėrmjet dyshemesė dhe ajrit nė dhomė.

Pėrjeto lidhjen tėnde me muret, qė tė japin njė vend tė sigurtė pėr tė bėrė gjėra tė ndryshme. Pėrqafo njė pemė. Mendo se si ti dhe pema jeni tė lidhur. Jeta ėshtė brenda vetes sate dhe brenda pemės, dhe ju tė dy ngroheni nga dielli, mbaheni nga ajri dhe mbėshteteni nga toka. Pėrpiqu tė pėrjetosh se si tė do kjo pemė duke tė dhėnė diēka, duke tė mėsuar diēka ose duke tė lėnė nė hijen e saj.


3. Vėmendja duke bėrė ēaj ose kafe

Pėrgatit njė gotė me ēaj ose njė filxhan me kafe pėr t'i shėrbyer njė mysafiri ose pėr ta pirė vetė. Bėj ēdo lėvizje ngadalė, me vėmendje. Mos lejo qė tė shpėtohet njė hollėsi e lėvizjeve tė tua pa qenė i vėmendshėm pėr tė. Ji i vetėdishėm qė dora jote ngre filxhanin nė bishtin e tij. Ji i vetėdijshėm se e derdh ēajin ose kafen e nxehtė aromatike nė filxhan. Ndiq ēdo hap me vėmendje. Merr frymė butėsisht dhe mė thellė se zakonisht. Nėse mendja jote tė humbet, pėrqėndrohu nė frymėmarrjen tėnde.


4. Vėmendja duke larė enėt

Laji enėt me vetėdije, sikur ēdo enė tė ishte njė objekt pėr soditje. Konsidero ēdo enė si tė shenjtė. Ndiqe frymėmarrjen tėnde pėr tė parandaluar qė tė humbet mendja. Mos u mundo tė pėrshpejtohesh pėr ta kryer punėn. Konsideroje larjen e enėve si gjėnė mė tė rėndėsishme nė jetė.


5. Vėmendja duke larė rrobat me dorė

Mos lani tepėr shumė rroba pėrnjėherė. Zgjidh vetėm tri apo katėr veshje. Gjej pozitėn mė tė rehatshme pėr t’u ulur ose pėr tė qėndruar mė kėmbė, pėr tė parandaluar dhimbje kurrizi. Pastroji rrobat me vėmendje. Pėrqėndroje vėmendjen tėnde nė ēdo lėvizje tė duarve tė tua dhe krahėve tė tu. Ki vėmendje pėr sapunin dhe pėr ujin. Pasi mbarove pastrimin dhe shpėlarjen, mendja jote dhe trupi yt do tė ndihen aq tė pastėr dhe tė freskėt sa rrobat e tua. Mos harro tė mbash njė gjysmė buzėqeshjeje dhe pėrqėndrohu nė frymėmarrjen tėnde kur tė humbet mendja.


6. Vėmendja duke pastruar shtėpinė

Ndaje punėn tėnde nė faza tė ndryshme, si rregullimi i sendeve dhe vendosja e librave nė vendin e tyre, pastrimi i tualetit, pastrimi i banjos, fshirja e dyshemeve dhe fshirja e pluhurit. Lejo njė kohė mjaft tė madhe pėr ēdo detyrė. Lėvizu ngadalė, tri herė mė ngadalė se zakonisht. Pėrqėndroje vėmendjen tėnde plotėsisht nė ēdo detyrė. Pėr shembull, kur vendos njė libėr nė raft, shikoje librin, ki parasysh ēfarė libri ėshtė, di se je duke e vėnė nė raft, dhe di qė synon ta vendosėsh nė atė vend tė posaēėm. Dije se dora jote shtrihet pėr librin dhe e kap. Mos bėj lėvizje tė papritura ose tė ashpra. Mbaje vetėdijen pėr frymėmarrjen, sidomos kur mendimet e tua sillen vėrdallė.


7. Vėmendja duke u larė

Lejoji vetes njė banjė pėr 30 deri 45 minuta. Mos u ngut as pėr njė sekondė. Nga ēasti kur pėrgatit ujin e banjos deri nė ēastin kur vishesh me rroba tė pastra, lėre ēdo lėvizje tė jetė e lehtė dhe e ngadaltė. Ji i vėmendshėm pėr ēdo lėvizje. Jepia vėmendjen tėnde secilės pjesė tė trupit tėnd, pa diskriminim apo frikė. Ji i vėmendshėm pėr ēdo rrjedhė uji mbi trupin tėnd. Kur tė mbarosh, mendja jote do tė ndihet aq paqėsore dhe aq e lehtė sa trupi yt. Ndiqe frymėmarrjen tėnde. Parafytyroje veten nė njė liqen tė pastėr dhe aromatik me zambakė uji nė verė.


8. Ushtrimi i vėmendjes me meditim

Ulu nė mėnyrė tė rehatshme nė dysheme me shpinėn e drejtė; ose ulu mbi njė karrige, kur kėmbėt prekin dyshemenė. Mbylli sytė gjatė gjithė kohės, ose hapi pakėz dhe vėshtro diēka nė afėrsi. Me ēdo frymėmarrje, thuaji vetes nė mėnyrė tė qetė dhe tė butė fjalėn “Njė”. Kur merr frymė, thuaje fjalėn “Njė”. Kur lėshon frymėn, thuaje fjalėn “Njė” nė mėnyrė tė qetė dhe tė butė. Pėrpiqu ta mbledhėsh gjithė mendjen tėnde dhe ta futėsh nė kėtė fjalė. Kur mendja jote humbet, kthehu me butėsi tė thuash “Njė”. Nėse fillon tė kesh dėshirėn tė lėvizesh, mundohu tė mos lėvizesh. Vetėm vėzhgoje me mirėsi dėshirėn pėr t’u lėvizur. Vazhdo ushtrimin pakėz pasi shfaqet dėshira pėr t’u ndalur. Vetėm vėzhgoje me mirėsi dėshirėn pėr t’u ndalur.


Marsha Linehan / Thich Nhat Hanh

Perktheu: Silke Blumbach
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 21.12.09 18:37

DURIMI I STRESIT

Parimet themelore pėr pranimin e realitetit

Pranimi radikal

* Pėr tė qenė i lirė nga vuajtja, nevojitet njė PRANIM nga brendėsia e vetes, pranim i gjithēkaje qė ėshtė. Lėre veten tė shkosh plotėsisht me rrymėn e jetės. Lėsho pe nga lufta kundėr realitetit.

* PRANIMI ėshtė e vetmja rrugė pėr tė dalė nga ferri.

* Dhembja krijon vuajtje vetėm nė qoftė se ti refuzon ta PRANOSH dhembjen.

* PRANIMI ėshtė tė vendosėsh ta durosh dhe tolerosh momentin.

* PRANIMI ėshtė tė pohosh dhe akceptosh atė qė ėshtė.

* Tė PRANOSH diēka nuk do tė thotė tė mendosh qė gjėja e pranuar ėshtė e mirė.

Kthimi i mendjes

* Pranimi i realitetit, ashtu si ėshtė, kėrkon njė ZGJEDHJE tė ndėrgjegjshme. Ėshtė sikur tė arrish nė njė degėzim tė rrugės: duhet ta kthesh mendjen drejt rrugės sė pranimit, duke iu larguar rrugės sė “refuzimit tė realitetit”.

* Duhet tė ZOTOHESH brenda vetes qė do tė pranosh.

* Ky ZOTIM pėr tė pranuar ende nuk ėshtė njėlloj me pranimin. Ai vetėm tė kthen nė drejtim tė kėsaj udhe. Por ėshtė hapi i parė.

* Duhet ta kthesh mendjen dhe tė zotohesh pėr pranim PRAPĖ E PRAPĖ E PRAPĖ. Nganjėherė duhet tė bėsh kėtė premtim tė brendshėm shumė shpesh nė njė periudhė prej vetėm disa minutash.

GATISHMĖRIA

Pėrgatit pėr ēdo situatė njė pėrgjigje tė VULLNETSHME.

* Gatishmėria do tė thotė qė ti BĖN THJESHT ATĖ QĖ ĖSHTĖ E NEVOJSHME nė ēdo situatė, nė njė mėnyrė modeste. Pėrqėndrimi ėshtė nė efektshmėri.

* Gatishmėria do tė thotė ta dėgjosh me shumė vėmendje MENDJEN TĖNDE TĖ URTĖ, duke vepruar nga vetja jote e brendshme.

* Gatishmėria do tė thotė tė LEJOSH qė tė tė vijė nė vėmendje lidhja jote me universin – me dheun, me dyshemenė mbi tė cilin gjendesh, me karrigen mbi tė cilėn je ulur, me njeriun me tė cilin bisedon.

KOKĖFORTĖSIA (e tepėruar)

KOKĖFORTĖSINĖ zėvendėsoje me GATISHMĖRINĖ.

* Kokėfortėsia do tė thotė tė RRISH ME DUAR NĖ GJI kur veprimi ėshtė i nevojshėm, dhe tė refuzosh tė bėsh ndryshimet qė nevojiten.

* Kokėfortėsia do tė thotė tė DORĖZOHESH.

* Kokėfortėsia ėshtė e KUNDĖRTA NGA “BĖRJA E ASAJ QĖ FUNKSIONON” ose nga efektshmėria.

* Kokėfortėsia ėshtė pėrpjekja pėr tė NDREQUR ēdo situatė.

* Kokėfortėsia ėshtė REFUZIMI TA TOLEROSH momentin.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 21.12.09 18:39

RREGULLIMI I NDJENJAVE 1

Qėllimet e trajnimit tė rregullimit tė ndjenjaveKupto

ndjenjat qė i pėrjeton

* Identifiko (vėzhgo dhe pėrshkruaj) ndjenjėn.
* Kupto se ēfarė bėjnė ndjenjat pėr ty.

Redukto

lėndueshmėrinė nga ndjenjat

* Ul lėndueshmėrinė negative (lėndueshmėrinė nė mendjen emocionale)
* Shto ndjenjat pozitive

Zvogėlo

vuajtjen nga ndjenjat

* Lėsho pe nga ndjenjat e dhimbshme me ndėrgjegjshmėri
* Ndrysho ndjenja tė dhimbshme me veprim tė kundėrt


RREGULLIMI I NDJENJAVE

Mite rreth ndjenjave


1. Nė ēdo situatė ka vetėm njė ndjenjė tė drejtė.

SFIDA: _____________________________________________________________________

2. Nėse tė tjerėt marrin vesh qė ndihem keq, kjo ėshtė dobėsi.

SFIDA: _____________________________________________________________________

3. Ndjenjat negative janė tė kėqia dhe shkatėrrimtare.

SFIDA: _____________________________________________________________________

4. Tė jesh emocional do tė thotė tė kesh humbur kontrollin.

SFIDA: _____________________________________________________________________

5. Ndjenjat mund tė ndodhin pa arsye fare.

SFIDA: _____________________________________________________________________

6. Disa ndjenja janė vėrtet budalla.

SFIDA: _____________________________________________________________________

7. Tė gjitha ndjenjat e dhimbshme janė pasoja e njė qėndrimi tė keq.

SFIDA: _____________________________________________________________________

8. Nėse tė tjerėt nuk i pėlqejnė ndjenjat e mia, kjo tregon qė nuk duhet tė ndihem ashtu.

SFIDA: _____________________________________________________________________

9. Njerėzit e tjerė janė gjyqtarėt mė tė mirė tė ndjenjave tė mia.

SFIDA: _____________________________________________________________________

10. Ndjenjat e dhimbshme nuk janė vėrtet tė rėndėsishme dhe duhet tė injorohen.

SFIDA: _____________________________________________________________________
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 21.12.09 18:43

RREGULLIMI I NDJENJAVE

Mėnyra pėr t’i pėrshkruar ndjenjat

FJALĖ DASHURIE

dashuri mėshirė mall

adhurim dėshirė epsh

dhembshuri magjepsje pasion

eksitim prirje sentimentalizėm

tėrheqje marrėzi simpati

pėrkujdesje mirėsi ėmbėlsi

magji pėlqim ngrohtėsi

Tė tjera: _______________________________________________________________

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

Ngjarje qė shkaktojnė ndjenja dashurie

Njė njeri tė ofron ose tė jep diēka qė e do, dėshiron ose qė tė duhet.

Njė njėri bėn gjėra qė do ose pėr tė cilat ke nevojė.

Ti kalon shumė kohė me njė njeri.

Ti ndan njė pėrjetim tė veēantė me njė njeri.

Ti komunikon jashtėzakonisht mirė me njė njeri.

Tė tjera: _______________________________________________________________

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

Interpretime qė shkaktojnė ndjenja dashurie

Ti mendon se njė njeri tė do, tė ēmon shumė ose ka nevojė pėr ty.

Ti mendon qė njė njeri ėshtė fizikisht tėrheqės.

Ti vlerėson personalitetin e njė njeriu si tė mrekullueshėm, tė kėndshėm ose tėrheqės.

Ti mendon se mund tė kesh besim tė plotė nė njė njeri, qė do tė jetė gjithmonė kėtu pėr ty.

Tė tjera: _______________________________________________________________

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

Pėrjetimi i ndjenjės sė dashurisė

Kur je me dikė ose mendon pėr dikė

Ti ndihesh i eksituar dhe plot energji.

Rrahja e shpejtė e zemrės.

Ti ndihesh dhe vepron me vetėbesim.

Ti ndihesh i paprekshėm.

Ti ndihesh i lumtur, i gėzuar ose i lazdruar.

Ti ndien ngrohtėsi, besim dhe siguri.

Ti ndihesh i shtendosur dhe i qetė.

Ti dėshiron mė tė mirėn pėr njė njėri.

Ti dėshiron t’i japėsh dikujt gjėra.

Ti dėshiron tė shohėsh njė njeri dhe tė kalosh kohė me tė.

Ti dėshiron tė kalosh jetėn tėnde me njė njeri.

Ti dėshiron afėrsi fizike ose seks.

Ti dėshiron intimitet.

Tė tjera: _______________________________________________________________

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

Shprehje dhe veprime dashurie

Ti thua “tė dua”.

Ti i shpreh njė njeriu ndjenja pozitive.

Kontakt i syve, ju i ngulni vėshtrimin njėri-tjetrit.

Ju prekni, pėrkėdhelni, pėrqafoni, shtrėngoni, puthni njėri-tjetrin.

Ju buzėqeshni.

Ju kaloni kohė me dikė dhe ndani pėrjetime me tė.

Ju bėni gjėra qė njeriu tjetėr dėshiron ose pėr tė cilat ka nevojė.

Tė tjera: _______________________________________________________________

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

Pasoja dashurie

Ti vetėm mund tė shohėsh anėn pozitive tė njė njeriu.

Ti harron gjėra ose nuk pėrqėndrohesh dot; ėndėrron.

Ti ndien ēiltėrsi dhe besim.

Tė kujtohen kohė tė kaluara dhe njerėz qė i ke dashur.

Tė kujtohen njerėz tė tjerė qė tė kanė dashur.

Tė kujtohen dhe parafytyron ngjarje tė tjera pozitive.

Tė tjera:
_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 29.01.10 10:51

Paradoksi i kohės sonė

Sot kemi shtėpi mė tė mėdha, por familje mė tė vogla!
Kemi mė shumė komoditet, por mė pak kohė.

Kemi mė tepėr diploma por, mė pak mendje tė shėndoshė!
Mė shumė dituri, por mė pak kthjelltėsi!

Kemi mė tepėr ekspertė, por mė shumė probleme!
Mė shumė mjekėsi, por mė pak shėndet.

Qeshim pak - Shpenzojmė pa arsye
Vozisim shpejt - Hidhėrohemi edhe mė shpejt.

Lexojmė pak - Zgjohemi vonė

Po e shtojmė pasurinė, por po i zvogėlojmė kriteret tona
Flasim shumė, shumė pak dashurojmė dhe shumė shpesh gėnjejmė!

Kemi mėsuar si tė jetojmė, por jo si dhe ēfarė ėshtė JETA!
Ja shtojmė vitet jetės, e jo jetėn viteve!

Kemi rrugė mė tė gjėra, por pikėvėshtrime mė tė ngushta!
Kemi ndėrtesa mė tė larta, por vizion mė tė shkurtėr!

Shpenzojmė mė tepėr, por gjithmonė mė pak kemi !
Blejmė mė shumė dhe kėnaqemi mė pak!

Kemi shkuar madje edhe nė Hėnė…
…por e kemi problem ta kalojmė rrugėn nga fqinjėt tanė!

Zotėrojmė me botėn e jashtme, por jo me ate tė brendshmen!
Kemi ndarė atomin, por jo paragjykimet tona!

Shkruajmė mė tepėr, mėsojmė mė pak,
Planifikojmė shumė, realizojmė pak!

Kemi mėsuar tė nxitojmė, por jo tė presim!
Kemi tė ardhura mė tė mėdhaja, e mė pak moral!

Tentojmė nė sasi, e jo nė cilėsi!

Prodhojmė mė tepėr kompjuterė, qė tė ruajmė sa mė tepėr informata dhe kopje, por bisedojmė mė pak me njeri tjetrin.

Kėto janė kohėra tė ushqimit tė shpejtė dhe pėrpunimit tė ngadalshėm!
Kohėra tė njerėzve tė PASUR, por karaktereve tė dobėta!

Kohėra me mė tepėr liri e mė pak argėtim…
…mė shumė lloje tė ushqimit, por mė pak ushqyeshmėri

Kohėra tė martesave tė dyfishta...
…por edhe shkurorėzimeve!

Kohėra tė shtėpive moderne…
…por vendbanimeve mė tė shkatėrruara!

Besoj, qė nga dita e sotme, nuk do tė ruash asgjė pėr ēaste mė speciale nė jetė, sepse secila ditė nė jetėn tėnde ėshtė speciale!!!

Kėrko mė pak, lexo mė shumė, ulu nė terasė dhe kėnaqu me bukuritė natyrore, duke mos e vrarė mendjen pėr gjėrat tė tjera!

Pėrdore ushqimin tėnd tė preferuar ...
...vizito vendet tė cilat tė pėlqejnė!

Kalo mė tepėr kohė me familjen tėnde dhe me shokėt tu!

Shfrytėzoji enėt e kristalta, mos e kurse parfumin tėnd mė tė shtrenjtė dhe pėrdore atė sa herė qė ke dėshirė!

Largoi nga fjalori yt frazat si : “Nė njerėn nga kėto ditė” apo “Njė ditė”. Shkruaje njė letėr me domethėnien " Kėtė Ditė ''.

T’i themi familjes dhe shokėve se sa i duam ata!
Mos ti ngadalsojmė gjėrat tė cilat na sjellin gaz, hare dhe lumturi nė jetė.

Ēdo ditė, ēdo orė dhe ēdo minutė ėshtė i posaēėm.
Kurrė nuk mund tė dish se ndoshta kjo do tė jetė gjėja e fundit nė jetė.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 23.02.10 11:21

Misioni i jetės

Cili ėshtė qėllimi yt nė jetė? Cili ėshtė kontributi yt unik pėr botėn, njė kontribut qė ėshtė vėrtet i yti? Ē’tė shtyn tė ēohesh nga shtrati dhe tė ndizesh nė ato ditė kur jeta nuk duket aq e mrekullueshme?

Kur fiton qartėsi pėr misionin tėnd tė jetės, fiton edhe qartėsi pėr mėnyrėn se si tė jetosh pėr ta plotėsuar misionin tėnd.

Pėr tė definuar ē’ėshtė njė mision jete, le tė hedhim sė pari njė shikim pėr atė qė njė mision jete nuk ėshtė:

* Nuk ėshtė ajo qė tė treguan prindėrit rreth qėllimit dhe kuptimit tė jetės sate
* Nuk ėshtė ajo qė tė tregon shoqėria rreth qėllimit dhe kuptimit tė jetės sate
* Nuk ėshtė profesioni yt, ndonėse mund tė shprehet nėpėrmjet profesionit tėnd
* Nuk ėshtė grumbullimi i pasurisė
* Nuk ėshtė ndonjė plan i madh qė tė imponohet
* Nuk ėshtė ajo qė mendon qė do tė duhet tė jetė

Njė mision jete ėshtė:

* Ajo gjė e veēantė qė bėn dhe me tė cilėn ndihesh plotėsisht i gjallė duke u dhėnė tė tjerėve njė kontribut
* Aktivitetet qė i kryen me natyrshmėri, pėr tė cilat ke njė dhunti prej natyre
* Njė pjesė e jotja qė ka qenė gjithmonė aty, sa kohė qė tė kujtohet
* Njė zjarr qė djeg thellė brenda vetes sate
* Kontributi yt i brendshėm pėr njerėzimin


Pyetje tė zakonshme pėr njė mision jete:

Pyetje: Cili ėshtė misioni im i jetės?

Pėrgjigje: Shiko ushtrimin e mėposhtėm, qė do tė tė ndihmojė ta zbulosh misionin tėnd tė jetės.

Pyetje: Si tė di nėse kam njė mision jete?

Pėrgjigje: Njė mision jete shprehet nėpėr pasionin tėnd. Nė qoftė se ke pasion, ke edhe njė mision jete. Ēdo njeri ka pasion, qoftė i vetėdijshėm pėr tė apo jo.

Pyetje: A kam nevojė pėr njė mision jete?

Pėrgjigje: Askush nuk ka nevojė pėr njė mision jete, por ne tė gjithė kemi njė. Kur tė jesh nė kontakt me tėndin, jeta merr njė fuqi tė re, njė kuptim tė ri, njė lehtėsi tė re dhe shumė mė tepėr gjallėri dhe pasion.

A s’do tė pėrfitosh nga mundėsia pėr tė pėrjetuar mė shumė gjallėri dhe pasion? Besoj qė po, pra le t’i hyjmė punės dhe ta zbulojmė misionin tėnd tė jetės.Misioni yt i jetės: Njė ushtrim zbulimi


Tė lutem pėrgjigjiu pyetjeve vijuese. Do tė marrėsh njė rezultat mė tė mirė kur shėnon pėrgjigjet e tua me shkrim.

Cilat janė aktivitetet qė ti i do mė shumė?

Ēfarė tė pėlqen mė shumė tė bėsh dhe qė ka ndonjė ndikim pėr tė tjerėt?

Pse u pėlqen njerėzve tė rrinė me ty?

Cilat veprime pėr tė tjerė tė vijnė mė natyrshėm (a je dėgjues i mirė, njė zgjidhės problemesh etj.)?

Si ke ndikuar pozitivisht nė jetėn e njerėzve qė tė rrethojnė?

Cilat prej vetive tė tua krijojnė kėtė lloj ndikimi?

Cili aktivitet bėn tė ndihesh si tė zhdukej koha dhe ti vetė fluturon?

Cila ėshtė trashėgimia qė dėshiron tė lėsh prapa?

Si dėshiron tė ndikohet bota pėr shkak tė kontributit tėnd?

Pėrgjigjet e tua pėr pyetjet e mėsipėrme pėrshkruajnė misionin tėnd tė jetės, shkėndijėn brenda vetes sate. Tani gjej kohė pėr t'i pėrmbledhur pėrgjigjet e tua nė njė fjali tė fuqishme. Shkruaje, kėshtu qė tė frymėzon dhe tė flet qartazi.

Kėtu janė disa mėnyra pėr tė filluar:

Jeta ime ėshtė pėr…

Unė jam kėtu pėr tė…

Ajo qė bėj unė ėshtė…

Deklaratėn pėr misionin tėnd tė jetės bėje edhe mė tė fuqishme dhe tė ngjeshur. Ktheje nė njė deklaratė personale me “unė”. Pėr shembull, misioni im i jetės ėshtė: Unė bėj jetėn e njerėzve mė tė mirė.

Deklarata jote a tė flet? A tė frymėzon, tė jep dėshirėn pėr tė festuar, tė jep energji? A bėn qė dėshiron tė hidhesh nė veprim? Nėse po, e ke gjetur misionin tėnd tė jetės. Urime! Nėse jo, bėj kėtė ushtrim disa herė. Shko thellė brenda vetes. Misioni yt me siguri do tė dalė.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 23.02.10 11:30

Pyetje per mendim

1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budalleku?

2) Dikush lind i zgjuar apo behet i zgjuar?

3) Ne a e kontrollojme trurin apo truri neve?

4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?

5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?

6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja - ne te njejtin person?

7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?

Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te
mires dhe te keqes)?

9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe do ti jepni gjithsesi mund ta ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?

10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 23.02.10 11:43

Oqeani i vetedijes

Mendjet tona jane vetem dallge ne oqeanin e vetedijes.

Si dallget shkojne e vijne.

Si oqean jane te pafuqi dhe te perhershme.

Njihe veten si oqeanin e te qenurit,

mitren e gjithe ekzistences.

Te gjitha keto jane patjeter metafora;

realiteti eshte pertej pershkrimit.

Mund ta dini vetem duke e qene.

Nga Nisargadatta
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 23.02.10 11:46

Vetėm merr frymė

Jemi tė stėrvitur dhe orientuar aq mirė ndaj arritjeve dhe pėrvetėsimeve kėshtu qė rrallė kemi ndonjė kohė ose hapėsirė nė mendjet tona pėr ēlodhje… ose edhe pėr tė gėzuar rezultatet e mundimeve tona tė vazhdueshme.

Kur kam nevojė tė thjeshtėzohem dhe tė qetėsohem… shkoj te fryma.

Vetėm merr frymė dhe ji i vetėdijshėm pėr frymėn tėnde.

Ndiej se si ta gudulis hundėn kur hyn dhe pastaj prapė del e del e del nė hapėsirėn e pafund.

Ndiej se si hyn dhe del pa pushim.

Ėshtė gjithmonė kėtu, duke hyrė dhe dalė, nė kėtė ritėm tė natyrshėm, hyn e del, gjithmonė kėtu.

E njėjta frymė ishte kėtu kur ishe foshnje dhe nuk kishe gjė pėr t’u brengosur.

E njėjta frymė ėshtė kėtu kur je i lumtur.

E njėjta frymė ėshtė kėtu kur je i tėrbuar ose i trishtuar.

Pavarėsisht nga ē’mendon ose bėn ose ēfarė tė ha shpirtin nė kėtė moment… fryma ėshtė gjithmonė kėtu, duke bėrė ritmikisht atė qė bėn, duke hyrė dhe dalė, dhe duke mbėshtetur jetėn nė trup… qofshim tė vetėdijshėm pėr kėtė apo jo.

Gjithmonė kėtu.

Hyn dhe del, kur nuk janė larė rrobat.

Hyn dhe del, kur jemi tė lumtur.

Hyn dhe del, kur jemi tė palumtur.

Kur jemi tė tensionuar.

Kur jemi tė sėmurė.

Kur jemi mirė.

Gjithmonė kėtu… vetėm hyn dhe del.

Shtendosu nė frymė.

Ndiej vetinė e saj tė pandėrprerė.

Kur ndihesh i tensionuar, i mėrzitur, i shqetėsuar… vetėm kujtoje frymėn. Kupto qė ajo ėshtė ende kėtu, siē ishte kur ti ishe i qetė dhe i lumtur.

Gjithmonė kėtu pėr t’iu drejtuar.

Atėherė ēfarė ka ndryshuar?

Kur ishe i lumtur, merrje dhe jepje frymė.

Kur je i palumtur… ende merr dhe jep frymė.

Kjo ėshtė njė dukuri e brendshme e “pėrhershme”, sė cilės mund t’i drejtohemi pėr tė gjetur siguri pėr ēdo kohė.

Kur ia kushtojmė vėmendjen qėndrueshmėrisė sė frymės… duket e qartė se sa tė paqėndrueshme janė gjendjet tona mendore… sa shpejt ndryshohen dhe luhaten.

Mund tė krijojmė njė vend paqėsor… si njė urė mbi ujėrat e nxituar dhe tė trazuar tė jetės sonė… mbi tė cilėn mund tė gjendemi dhe ta vėzhgojmė kaosin… dhe njėkohėsisht mund tė mbetemi tė qetė, vetėm duke marrė dhe duke lėshuar frymė.

Joyce
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 06.04.10 15:20

Mendime frymėzuese

Ndjekja e suksesit ėshtė sikur tė mundohesh tė shtrydhėsh njė grusht me ujė. Sa mė shumė shtrydh, aq mė pak ujė merr. Kur tė vraposh pas suksesit, jeta jote bėhet gjah, dhe ti bėhesh viktima e dėshirės pėr gjithmonė e mė shumė.

Nė qoftė se refuzon ta ndėrrosh punėn (nė rast se nuk e do), e vetmja gjė e arsyeshme qė mund tė bėsh ėshtė tė praktikosh ta duash ēdo ditė.

Gėzo gjithēka qė ndodh nė jetėn tėnde, por kurrė mos e bėj lumturinė ose suksesin tuaj tė varur nga ndonjė person, vend ose send.

Sa mė shumė pėrfytyron se ajo qė dėshiron qenka tashmė kėtu, aq mė shumė i aktivizon ato forca tė fjetura tė cilat do tė bashkėpunojnė pėr tė kthyer ėndrrėn tėnde nė realitetin tėnd.

Shumica e njerėzve kėrkojnė lumturi jashtė vetes. Ky ėshtė njė gabim kryesor. Lumturia ėshtė diēka qė je, dhe vjen nga mėnyra se si mendon.

Ti je nė njė partneritet me tė gjitha qeniet e tjera njerėzore, jo nė njė garė pėr t’u gjykuar mė mirė se disa njerėz dhe mė keq se disa tė tjerė.

Jeta kurrė s’ėshtė e mėrzitshme, por disa njerėz zgjedhin tė jenė tė mėrzitur. . . mėrzia ėshtė njė zgjedhje.

Trajtoje veten dhe tė tjerėt me mirėsi kur ha bukė, bėn sport, luan, punon, dashuron dhe gjithēka tjetėr.

Paraja – si shėndeti, dashuria, lumturia dhe tė gjitha format e suksesit qė dėshiron tė krijosh pėr veten – ėshtė rezultati i jetės sė qėllimshme. Nuk ėshtė njė qėllim me vete.

E kundėrta e guximit nuk ėshtė frika, por mė tepėr konformiteti.

Pėrpiqu tė konsiderosh ēdo njeri qė vjen nė jetėn tėnde si mėsues.

Falja ėshtė gjėja mė e fuqishme qė mund tė bėsh pėr vetveten. Nėse nuk mėson dot tė falėsh, mund tė harrosh arritjen e suksesit tė vėrtetė nė jetėn tėnde.

Ka kufij pėr rritjen materiale, por nuk ka kufij pėr ndriēim te brendshėm.
Dr. Wayne Dyer
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 06.04.10 15:22

Ndryshimi

Unė kisha zakonin t’i etiketoja njerėzit nė mendjen time kur hynin dhe dilnin nė jetėn time: “Filani A duhet tė jetė njė personelitet i tipit 1... ėė, nuk ėshtė i mirė fare!" “B duhet tė jetė tipi 2... nė rregull, nuk ėshtė i keq." E gjitha kjo i ndodh automatikisht mendjes sė pastėrvitur, endacake dhe gjykuese.

Por nė kohėt e fundit, disa nga shokėt e mi tė ngushtė kanė kaluar ndryshime dramatike. Njerėz pėr tė cilėt mendoja se i kam njohur gjatė gjithė jetės si pėllėmbėn e dorės sime befas m’u dukėn mjaft tė pakuptueshėm. Njėri u bė vegjetarian nga dita nė ditė pa paralajmėrim, vetėm sepse pa se si njė peshk u gatua i gjallė nė njė restaurant peshku. Ky ēun ishte gjithmonė njė mishngrėnės i patundur! Vetė arsyet pozitive pėr tė qenė vegjetarian ishin pėr tė njė abrakadabra i kotė. Dhe njė shok tjetėr u nda nga dashnorja, kurse ajo dhe unė kemi menduar gjithmonė se ai ishte partneri i pėrkryer pėr tė…

Mė dukej disi e frikshme se njerėzit mund tė ndryshohen ashtu. Disi kjo ma troshiti mendjen – nė tė vėrtetė unė nuk njoh askė fare! Dhe nė tė vėrtetė nuk mund ta njoh kurrė! Madje unė vetė jam njė person i paqėndrueshėm nėn veshjen e njė personaliteti tė “fiksuar”.

Duke menduar mirė, mė shkrepi mendimi se kjo njohje mund tė jetė pafundėsisht ēliruese. Nuk duhet mė t’i etiketoj dhe gjykoj njerėzit aq shumė. Se mė nė fund vėshtirė se mund tė jetė e saktė. Befas u bėra shumė mė i hapur dhe zemėrbutė. Nuk ka personalitet tė fiksuar nė ndonjėrin prej nesh. Ne ndryshohemi vazhdimisht. Shpesh gjendemi nė konflikt pėr arsye se nuk kuptojmė kėtė tė vėrtetė tė madhe. Pra, njerėzit ndryshojnė. Premtimet e bėra, edhe gjatė dasmės mė solemne, nuk mund tė durojnė gjithmonė derisa vdekja tė ndajė njė ēift. Kjo njohje i bėn marrėdhėniet bujare dhe tė gjalla. Askush nuk “duhet” tė jetė sipas gjykimit tėnd tė djeshėm tė karakterit tė tij. Ne tė gjithė rilindim nė kuptimin e plotė tė fjalės me ēdo mendim ndryshues. Asnjė uni nuk ėshtė vėrtet i qėndrueshėm.

Kuptimi se ligji i ndryshimit u takon tė gjithėve ėshtė nė tė vėrtetė ēlirues. Befas i kam dhėnė gjithė botės sė madhe dhe vetes sime njė shans tė pakufi pėr t’u zhvilluar dhe pėr t’u transformuar pėrtej shtrėngesave tė mendjes sime tė vogėl gjykuese konceptuale. Nuk ka nevojė tė zhgėnjeheni nga dikush ose tė kapeni pas dikujt. Nė tė vėrtetė nuk mund tė definoni askė dhe asgjė pėrgjithmonė nė ndonjė mėnyrė. Ēfarė lirie!

Shen Shi’an
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 14.04.10 11:01

Bėhu njė engjėll shprese

Me luftė dhe luftime kudo nė botė, me televizionin qė gėlon nga mesazhe negative, me vrasje dhe tėrbim nė rruge, kemi nevojė pėr gjėra tė thjeshta, me tė cilat mund tė ndimojmė tė kundėrveprojmė.
Kėto veprime me grumbullimin e tyre do tė ndihmojnė.

Tė lutem merr pjesė pėr t’u bėrė njė engjėll shprese.

• Injoro njė vėrejtje tė vrazhdė
• Kur udhėton, sill nė shtėpi dhurata tė vogla pėr tė gjithė
• Lė njė kartėmonedhė diku ku dikush tjetėr do ta zbulojė
• Silli njė miku drekė nė shtėpi
• Kalo disa minuta ēdo javė pėr tė shkruar njė letėr nga zemra
• Ftoje bashkėshorten/bashkėshortin nė kinema
• Bėj edhe pėr tė tjerėt atė qė bėn pėr veten; dhe bėj edhe pėr veten atė qė bėn pėr tė tjerėt
• Merr dikė nė telefon nė ditėlindjen e tij dhe kėndoji njė kėngė
• Dėrgo njė letėr dashurie

Cindi Wafstet
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 22.04.10 14:39

Kjo poezi ėshtė shkruar nga njė adoleshente nė ditėt e fundit tė jetės sė saj e
sėmurė nga kanceri nė nje spital tė New Jorkut. Poezia thotė mjaft gjėra.

VALLĖZIM I LEHTĖ

I ke vėshtruar ndonjėherė fėmijėt
kur vallėzojnė tė kapur pėrdore?

Apo tė dėgjosh zhurmėn e shiut
kur bie pėrtokė?

A e ke ndjekur ndonjėherė fluturimin
e ērregullt tė njė fluture?

Apo tė vėzhgosh diellin
atėherė kur nata po zhduket?

Do tė bėje mirė ta ngadalėsoje hapin.

Mos vallėzo kaq shpejt.
Koha ėshtė e shkurtėr.

Muzika nuk do tė zgjasė pėrgjithmonė

E pėrshkon ēdo ditė fluturimthi?
Kur pyet "Si je"?
e dėgjon pėrgjigjen?

Kur dita mbaron shtrihesh nė krevatin tėnd
me qindra pyetje tė njėpasnjėshme
qė tė vijnė ndėr mend?

Do tė bėje mirė ta ngadalėsoje hapin.

Mos vallėzo kaq shpejt.
Koha ėshtė e shkurtėr.

Muzika nuk do tė zgjasė pėrgjithmonė.

I ke thėnė ndonjėherė birit tėnd
do ta bėjmė nesėr?
pa e vėnė re nga nxitimi, keqardhjen e tij?

E ke ndėrprerė ndonjėherė lidhjen,
me njė mik tė mirė e cila ka pėrfunduar
sepse ti nuk kishe kurrė kohė
pėr t'i telefonuar e pėr t'i thėnė
"Tungjatjeta"?

Do tė bėje mirė ta ngadalėsoje hapin.

Mos vallėzo kaq shpejt.
Koha ėshtė e shkurtėr.

Muzika nuk do tė zgjasė pėrgjithmonė.

Kur vrapon kaq shpejt pėr tė arritur diku
humbet gjatė rrugės kėnaqėsinė e tė shkuarit atje.

Kur shqetėsohesh dhe vrapon gjatė gjithė ditės,
ėshtė si njė dhuratė e pa hapur
kurrė... E flakur tutje.

Jeta nuk ėshtė njė vrapim.
Merre mė shtruar
Dėgjoje muzikėn
Para se kėnga tė pėrfundojė.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 22.04.10 14:43

Historia e te dy murgjerve qe e kapercenin lumin
Nga Japonia

Dikur Tanzani dhe Ekido udhetonin bashke ne nje rruge me shume balte. Binte nje shi i dendur.
Kur erdhen ne nje kthese, pane nje vajze te bukur ne nje kimono prej mendafshi, e paafte per ta kaluar kryqezimin.

"Hajde, moj vajze," tha Tanzani papritmas. Duke e ngritur ne krahet e tij, e mbarti permbi balten.

Ekido nuk foli me derisa naten arrinin nje tempull per te fjetur. Atehere ai nuk permbahej dot me.

"Ne murgjerit nuk u afrohemi femrave, - ia tha Tanzanit, - sidomos vajzave te reja dhe te bukura. Kjo eshte e rrezikshme. Perse e bere kete?

- Une e lashe vajzen atje, - tha Tanzani. - Ti a e mban ende?"
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 22.04.10 14:51

Punėt shkojnė mbrapsht – dhe kjo ėshtė mirė

Kėtė pranverė, jeta ime ēbėhej qetėsisht. Unė? E merrja veten shumė mirė gjatė tė gjithave – sepse kjo ėshtė ana ime e fortė, tė jem rezistuese, tė jem stoike, tė jem e paepur sa gozhdat.

Por diku nė mes tė tė gjithave, kisha idenė e mirė tė kontaktoja njė mikun tim tė dashur dhe spontan, dikė qė e kam njohur gjatė pothuajse gjysmės sė jetės sime dhe i cili - krejt rastėsisht - kishte tepėr nevojė pėr pushim.

Folėm pėr t’u takuar nė njė qytet nė afėrsi, nė verilindje tė Amerikės, pėr ta lehtėsuar punėn. Por ishte njė pranverė e ftohtė, dhe ai donte diell. Pastaj folėm pėr plazhe nė Teksas dhe Floridė. Por ishte sezoni i pushimeve pranverore, dhe e rimenduam kėtė.

Pastaj motra e tij, njė fotografe, u entuziazmua pėr njė punė tė kohės sė fundit nė Puerto Riko, dhe kur zbuluam se fluturimet ishin krejtėsisht tė pėrballueshme, vendimi u bė.

Filloi si ēfarėdo udhėtimi tė lirė nė njė fundjavė tė zgjatur: njė dhomė e errėt, por e pranueshme njė bllok larg oqeanit, njė dyqan ushqimesh nė fund tė rrugės dhe njė udhėtim autobusi aq i gjatė sa tė mpin mendjen deri nė qendrėn e vjetėr tė San Juan-it.

Meqė kishim caktuar paraprakisht udhėtimin tonė tė fundjavės sė zgjatur (sepse ishte sezoni turistik), kishim bileta nė traget me shpejtėsi tė madhe pėr Culebra dhe nisėm pėr nė port herėt nė mėngjesin tonė tė dytė tė pėrbashkėt, duke u lėkundur nė qarkullimin e orės sė pikut nė njė autobus tė mbushur plot me njerėz nė rrugė pėr nė punė.

Pėr disa ditė, erėrat kishin qenė tė forta, dhe kur trageti filloi tė largohej nga gjiri, kapiteni na paralajmėroi se, nėse deti do tė ishte tepėr i ashpėr, do tė na duhej tė ktheheshim mbrapsht. Ēdo pasagjer nė anije ofshau duke menduar pėr shqetėsimin pėr tė gjetur njė rrugė tjetėr pėr njė Culebra. Nė fund tė fundit, ne tė gjithė kishim rezervime dhe avione dhe kohė tė kufizuar.

Pasi lundruam pėr dhjetė minuta nė gji, qė ishte i mbushur me dallgė disa metra tė larta, ku pėrplaseshim poshtė e lartė si nė njė hekurudhė tetėshe, anija u ngadalėsua… dhe u kthye mbrapsht. Sė shpejti, disa dhjetėra turistė kėrkuan alternativa: fluturime tė programit dhe fluturime ēartėr private.

Unė dhe shoqėruesi im ishim “adoptuar” nga njė ēift miqėsor, qė gjendej pranė nesh nė parmak, dhe kur nuk kishte aeroplan pėr atė ēmim qė ishim gati tė paguanim, ata ofruan tė na merrnin me makinė nė njė qytet nė bregdetin lindor, ku mund ta provonim fatin me tragetin e ngadalshėm.

Doli qė ata jetonin nė qendrėn e vjetėr tė San Juan-it dhe donin tė vizitonin njė shoqe, qė ishte duke u transferuar nė Culebra. Ne stivoheshim nė xhipsin e tyre tė ndryshkur dhe morėn autostradėn e vjetėr pėr bregdetin lindor, duke pushuar gjatė rrugės pėr tė pirė lėng tė freskėt kokosi drejt nga arra dhe pėr tė ngrėnė peshkun mė tė mirė tė ishullit.

Dhe mė e mira ishte se duke gjetur rrugėn tonė nė Culebra, bėmė dy shokė tė rinj fascinues.

Doli se gruaja tė cilėn e vizitonin ishte njė kryekuzhiniere, e cila ruante njė shtėpi tė mrekullueshme mbi njė kodėr me pamje nga gjiri i detit, dhe mbi tė gjitha ishte njėra nga gratė mė tė qeshura qė kam takuar nė jetė.

Ēdo fjalė qė dilte nga goja e saj ishte me humor nė njė mėnyrė qė mirėpriste ēdo njeri pėrreth saj nė njė rreth miqėsor prej sė qeshurės.

Nė ditėt vijuese, treshi na ftoi pėr njė piknik nė plazh me disa shokė, njė darkė tė mrekullueshme mbi njė verandė nė majė tė kodrės dhe njė mbrėmje argėtuese nė qendrėn lokale.

Mahniteshim me faktin se vetėm para disa orėsh ishim tė mėrzitur me shqetėsimin se trageti ynė i shpejtė u kthye mbrapsht pėrballė erėrave tė forta duke na detyruar tė gjenim njė rrugė alternative pėr destinacionin tonė.

“Ku ta dija se gjatė njė udhėtimi turistik tė fundjavės sė zgjatur, do tė ndodhnin gjėra qė do tė zgjonin prapė udhėtarin nė veten time?” mendova me zė tė lartė gjatė darkės.

Punėt shkojnė mbrapsht – dhe kjo ėshtė gjė e mirė, nė qoftė se je i hapur pėr aventurė. Si vallė e harrova kėtė?

Kėtė muaj, nėse tė ndodh diēka qė tė prish planet mė tė organizuara, pranoje. Pėrqafoje. Shih se ē’bujari e paparashikuar ndodhet nėn shqetėsimin, nė qoftė se vė mėnjanė pritjet e tua. Ta gėzofsh!

Judy Wolf
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Jon prej 09.06.10 11:16

Germadhat

Germadhat...ku ka germadha ka edhe hije e ku ka hije, nje padrejtesi vazhdon te trimfoje fale moskokecarjes te se gjalleve...per Germadhat perkujdeset natyra...njeriut i takon ti zhvarrose ato germadha, te nxjerre hijet e tu kerkoje falje me veprat e tij, sepse ku ka nje germadhe ka nje padrejtesi...

Nje padrejtesi te natyrshme e atehere ti kerkojme falje hyjnive per nevojat tona, qe ato vete na i dhane, ose nje padrejtesi njerezore e atehere ti kerkojme falje hijeve me veprat tona te drejta, qe ato padrejtesi te mos riperseriten ne perjetesi.

Cfare jemi perpara germadhave pervec pasardhes te padrejtesise se kaluar e ndoshta harruar...Por nje padrejtesi nuk duhet harruar kurre, perndryshe dhunojme drejtesine, perdhunojme shpirtrat e atyre qe dhuruan jeten per drejtesi...

Cdo Germadhe ka qene ndertese e cdo ndertese ka nje histori e cdo histori mbart nje mesim jete...

Nje mesim e kam emrin kelthet germadha e nuk e meritoj moskokecarjen prej teje...Ne fund te fundit shprehet e deshperuar, jam une pa je ti....Ti pa mua je thjesht kafshe, sado te pispillosesh e te pretendosh te fshehtat e pazbulueshme ....ti me shpirtvogelsine tende prej plebeu merindezes, je nje 'asgje' para meje....Une jam mesuesi me i mire qe ke patur ndonjehere, kuptoje, perndryshe do asgjesosh vetveten dhe mua...Ah,c'duar te mrekullueshme me krijuan, sa gjak me mbrojti e ne c'duar ta pagdhendura rashe... O Fat i keq i gjerave qe kane nje fillim, erdhi radha ime, merrme ....

Cdo Germadhe fisnike eshte shprehje e nje shpirti qe eshte flijuar per te, perndryshe kalbesira nuk do e lejonte kurre te ngrihej, sepse kalbesira do te perthithe shpirtra te pasur...fatmiresisht hyjnite mbrojne me xhelozi te miren e te keqen e vec duke paguar kalbesiren lejojne ngritjen e fisnikes...e si do mund te ishte ndryshe...ne jemi njerez, nuk jemi bime barishtore....avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Jon prej 10.06.10 22:16

KESHILLE MEDITIMI

Kalo pak kohe me vetveten: kesaj here mbylli syte per 10 minuta, ndieje rrahjen e zemres sate dhe vezhgo frymemarrjen, sic hyn dhe del, pa e sforcuar, vetem duke e lene ashtu sic eshte.

Keto caste te vogla jane dhurata me e mira qe mund t'ia japesh vetes.

Tishan
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Jon prej 10.06.10 22:19

C'po ndien?

"Ne dime teper dhe ndiejme teper pak. Se paku ndiehme teper pak prej ketyre emocioneve krijuese nga buron nje jete e mire."

-- Bertrand Russell

Shume nga cilesite qe sjellin plotesim ne jete jane ndjenja, si dashuria, gezimi, liria dhe mirenjohja.

Ne boten tone teper racionale, kemi tendence te mendojme per ate se si ndihemi, gje qe, patjeter, nuk eshte ndjenja fare - eshte mendimi.

Respektoji ndjenjat e tua dhe ji i gatshem t'i perjetosh. Ato na japin nje jehone te vlefshme per ate qe punon dhe ate qe nuk punon ne jeten tone. Jane udherrefyesit per nje pune te brendshme kuptimplote.

"Me vetem pak edukim dhe praktike per ate se si te merresh me ndjenjat e tua, mund te hysh ne nje pervoje te re te jetes, qe eshte aq shperblyese saqe do te motivohesh te vazhdosh te punosh me natyren tende emocionale per ta mbeshtetur. Shperblimi eshte teper i embel sa i perket cilesise se permiresuar te jetes."

Doc Childre
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 16.06.10 12:22

Pse miqėsia dhe fqinjėsia po bėhen kaq “mistike”?...

Kurrė nuk e kishim parashikuar qė nė njė periudhė kaq tė shkurtėr do tė mund tė ndodhnin ndryshime sociale kaq tė mėdha, tė thella dhe tė pakonceptueshme nė marrėdhėniet midis njerėzve tanė, qė ato do tė ftoheshin kaq shumė, qė lidhjet sociale do tė zbeheshin kaq fortė dhe qė shoqėria nė tėrėsi do tė frakturohej dhe atomizohej kaq thellė.

Sidomos marrėdhėniet e fqinjėsisė sė mirė, qė kanė qėnė njė vlerė e madhe dhe njė kapital social shumė i ēmuar pėr energjitė e forta tė humanizmit, solidaritetit dhe mbėshtetjes sociale qė ushqente nė shoqėrinė shqiptare tė sė kaluarės.

Tani duket se fqinjėsia jo vetėm po zbehet me shpejtėsi, por me sa duket thelbėsisht koncepti i fqinjėsisė do tė mbesė thjesht njė “kujtim i sė kaluarės”. Koha e ka sjellė qė njė realitet i gjėrė social i fqinjėsisė sė dikurshme tė zėvendėsohet nga “mistika e fqinjit”, nga thellimi i distancės sociale tė njerėzve nga fqinjėsia si marrėdhėnie e natyrshme e njerėzve qė jetojnė pranė njėri tjetrit.

Besoj se tė gjithė jemi tė tronditur nga fakti qė nuk e kemi besuar qė nė dy dekada kjo vlerė e njohur, tradicionale dhe e konsoliduar e shoqėrisė tonė nė shekuj do tė “pėrmbysej” kaq shpejt dhe qė me po aq shpejtėsi do tė merrte pėrmasa tė shkatėrruara nė formė epidemike.

Nė tė vėrtetė, pavarėsisht vlerės qė ka patur “fqinjėsia” nė tėrėsinė e kulturės sonė kombėtare dhe tė traditės sė marrėdhėnieve sociale, duke parė praktikat e mira dhe tė kėqija tė ndėrtimit tė marrėdhėnieve sociale nė shoqėrinė modern duket se nuk ka qėnė e paparashikuar ky ndryshim nė “tipologjinė e fqinjėsisė”, nė prishjen e standardit tė marrėdhėnieve tė ngrohta, intensive duke kaluar nė tipologjinė e fqinjėsisė si marrėdhėnie tė ftohta, si lidhje tė zbehta reciproke, si relacione zyrtare, burokratike dhe teatrale, tė distancuara midis fqinjėve me njėri tjetrin.

Kjo tendencė ėshtė konsistente dhe me sa duket nė tė ardhmen do tė jetė prirje qė me siguri akoma mė shumė tė thellohet negativisht nė shoqėrinė tonė. Padyshim dukuria e zbehjes sė fqinjėsisė e vlerėsuar nė aspektin social ėshtė sa pozitive po aq dhe shqetėsuese.

Qė tani po duken ato tendenca qė politikani, filozofi dhe sociologu Zhak Atali ka parashikuar pėr tė ardhmen kur njeriu “…do e shohė fqinjin vetėm si vegėl tė lumturisė sė tij, si njė mjet qė mund t’i sigurojė atij kėnaqėsi ose para, madje tė dyja njėherazi. Askush nuk do tė mendojė mė qė tė shqetėsohet pėr tjetrin… (Zhak Atali, “Njė histori e shkurtėr e sė ardhmes”, faqe 194)

Nė kushtet e njė shoqėrie qė radikalisht po individualizohet, duket qartė qė njeriu ėshtė i detyruar qė pėr t’u pėrballuar me sfidat e jetės sociale, mė sė pari duhet tė “mobilojė vetminė e tij”.

Liria individuale ėshtė ajo qė e detyron njeriun ta kuptojė situatėn e tij duke e parė veten gjithnjė e mė shumė si “vetėpėrgjegjės” tė sferės personale, profesionale dhe private.

Shoqėria jonė duket se ėshtė duke krijuar tė gjitha kushtet sociale dhe material qė tė shfaqet njeriu qė ecėn nė rrugėn moderne duke ridemensionuar veten nė favor tė interesave tė tij dhe tė shoqėrisė, i cili ka si synim qė tė lartėsojė sė pari veten nė raport me shoqėrinė.

Natyrisht ėshtė e qartė qė ky qėllim strategjik i njeriut modern tė kohės sonė nuk mund tė realizohej nė se edhe shoqėria nuk ridemensionohej dhe demokratizohej, duke vėnė nė plan tė parė jo shoqėrinė por individin, vlerėn e “jetės sė papėrsėritshme” tė njeriut, pėrballė “jetės sė ripėrtėritshme” tė shoqėrisė.

Shfaqja e natyrės sė njeriut tė shkėputur nga lidhjet e gjėra sociale, nga miqėsitė dhe fqinjėsitė e ka bėrė atė qėnie pa dimension social. Lidhjet sociale nė pėrgjithėsi dhe fqinjėsia si lidhje mė e ngushtė nė shoqėrinė shqiptare, ka qėnė marrėdhėnie qė ka ekzistuar dhe qė mund tė shfaqej nė strukturėn e marrėdhėnieve qė krijohen nė shoqėrinė tradicionale.

Koha dhe shoqėria jonė modern duket se ka tendencė tė fuqishme qė tė ngrihet mbi paradigmat e vjetra sociale, mbi reminishencat e shoqėrisė totalitariste tė saj, duke “shkelur” mbi parimet e “shenjta” tė marrėdhėnieve tė vjetra tė miqėsisė dhe fqinjėsisė, duke kufizuar kėshtu nė mėnyrė drastike rolet e pėrgjithshme dhe prerogativat impersonale tė saj.

Kufiri kohor i shfaqjes sė njeriut pa dimensionin e miqėsisė si ndjenjė sociale, ėshtė pikėrisht koha e ndryshimit tė raporteve tė vjetra tė shoqėrisė me individin, e ndryshimit tė vendeve nė “ekuacionin social” tė shoqėrisė shqiptare, duke kaluar nga paradigma totalitare sipas sė cilės ėshtė “shoqėria pastaj individi” nė njė tipologji tė re sociale, formula ekzistenciale e sė cilės ėshtė “njeriu dhe pastaj dhe pas saj ėshtė shoqėria, miqėsia, fqinjėsia”.

Ky ndryshim i vendeve tė ekuacionit social ėshtė me rėndėsi, sepse nė njė farė mėnyre ai ėshtė kushti qė mundėsoi shfaqjen e njeriut si qėnie me vlerė universale dhe individuale, si njeri privat edhe pastaj publik.

Shoqėria shqiptare e kohės sonė ėshtė duke u formatur si “shoqėri me rreze tė ngushtė”, dhe ky realitet ėshtė nė njė farė mėnyre njė nga kushtet dhe garancitė pėr afirmimin e personalitetit tė njeriut si qėnie e veēantė, si personalitet i pėrveēėm.

Nuk e di sa e saktė ėshtė, por sipas meje duket qartė se sa mė e ngushtė tė jetė rrezja e marrėdhėnieve sociale tė miqėsisė dhe fqinjėsisė, sa mė i zbehtė tė jetė autoriteti i shoqėrisė mbi qytetarin, aq mė e madhe do tė jetė mundėsia e njeriut qė tė shfaqet i lirė, pa sforcime dhe imponime tė bezdisshme tė determinimit qė tė ketė me patjetėr njė sasi tė madhe tė lidhjeve sociale nė formėn e miqėsisė apo fqinjėsisė.

Nė tė vertetė ne sapo kemi filluar tė bėhemi shoqėri moderne e shoqėri me “rreze tė ngushtė” dhe tė neglizhojmė dhe tė mos pėrfillim vlerėn e miqėsisė apo fqinjėsisė, sepse nuk ėshtė e lehtė pėr ne, qė tė shpėtojmė, tė ndahemi kaq lehtė, ca mė pak duke qeshur dhe pėrqeshur “gjigandizmin social” tė sė kaluarės sonė.

Ėshtė kohė e shkurtėr sė pari pėr tė rikonceptuar drejt raportet e tė drejtės sė shoqėrisė pėrballė tė drejtave njerėzore, humane, gjithnjė e mė pak tė dimensionuara tė individit.

Nuk ėshtė e lehtė pėr ne qė nė mėnyrė normale tė progresojmė nė rrugėn e kalimit, nga njė shoqėri totale e organizuar nė formėn e turmės sociale, nė njė shoqėri tė lirė, qė ecėn nė rrugėn e formatimit me rreze sociale tė kufizuar. Nuk ėshtė e lehtė tė largohesh nga shoqėria jonė e vjetėr e ushqyer pėr njė kohė tė gjatė historike me mentalitetin e gjigandizmit social qė shpėrfill kaq shpejt marrėdhėniet me mikun, fqinjin si njerėz konkretė me tė cilėt kemi lidhje dhe marrėdhėnie.

Miqėsia dhe fqinjėsia natyrisht janė ndjenja sociale qė nė shoqėrinė modern nuk mund tė shfaqen me tė njėjtėn pėrmbajtje dhe tipologji si nė tė kaluarėn, kur njerėzit ishin numra tė thjeshtė qė formonin shoqėrinė si “turmė sociale”, si “mjet dhe materje” pėr tė ndėrtuar lidhje dhe kohezion social dhe qė nga ana tjetėr mohonte nė ēdo ēast ekzistencėn e tyre si persona privat.

Tashmė nė shoqėrinė tonė ka ndryshuar koncepti i pėrgjithshėm pėr miqėsinė dhe fqinjėsinė, madje edhe raportet e njerėzve me grupet sociale dhe individėt.

Nuk ka dyshim qė duke e vlerėsuar logjikėn e zhvillimit, dialektikėn e ndryshmeve qė ka pėsuar natyra e njeriut, duket se kemi tė drejtė nė nxjerrjen e konkluzionit se “dimensioni” i miqėsisė dhe fqinjėsisė ka ardhur duke ndryshuar, duke ecur nė rrugėn e zbehjes.

E megjithatė nuk mund tė mendohet Nė fund tė fundit siē mendon Zhak Atali “…dashuria pėr fqinjin, ėshtė pikėsėpari dashuri pėr veten, ėshtė kusht i mbijetesės sė njerėzimit”.

Gėzim Tushi
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tė falėsh!

Mesazh  Fikrro prej 04.07.10 13:25

Tė falėsh do tė thote se:

- Eshtė lehte te jesh i keq, por eshte veshtire te jesh i mire.
- Gabimi behet per te mos u perseritur.
- Lejo te tjeret tė tė gjykojnė, por ti mos i gjyko te tjeret.
- Tė gjithė meritojm shansen e 2-tė.
- Urrejtja dhe Dashuria ėshtė njė.
- Genjeshtra pėrfundon me te verteten.
- Genjeshtra ėshtė e bukur me shije tė idhėt, e vėrteta eshte e shemtuar me shije te ėmbel.
- Genjeshtra ėshtė zjarri qė tė djeg, e vėrteta ėshtė zjarri qė tė ngrohė.
- Armiku yt ėshtė gjaku yt.
- Veprat duhet te pėrgatitėsh mirė, sepse ne fund mund tė tė lėnė shijen e hidhur.

Cdo kush gabon dhe meriton tė falet, por jo edhe te stėrfalet.Ti ke falur dikė, mirė atėherė ti ke fituar.Ti nuk ke falur dikė, keq atėherė ti ke humbur.

Fale edhe atė qe nuk te kėrkon falje, sepse kjo ėshtė mėnyra qe ai te pendohet.

Falja ėshtė engjėll, Hakmarrja ėshtė djall.

Mė i mirė ėshtė loti ne fillim sesa ne fund.

fikrro

avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tė falėsh tė tjerėt d.m.th tė duash lumturinė tėnde...!

Mesazh  Fikrro prej 09.07.10 13:27

Tė falėsh tė tjerėt d.m.th tė duash lumturinė tėnde...!
“ Tė dėnosh ėshtė njerėzore, tė falėsh ėshtė hyjnore ”

Kur njė njėri e shohim nė rrugė na duhet vetėm njė vėshtrim I thjesht pamor pėr tė ditur se ēfarė rroba ka tė veshura, bartė apo jo syze, ēfarė ore mbanė, modelin e krehjes sė flokėve etj, etj por pėr tė ditur pėrafėrsisht se ēfarė fshihet prapa shpirtit tė tij, karakterin, mendimet, ndjenjat ėshtė shumė mė e vėshtirė por jo plotėsisht e pamundur, Zoti i ka dhėnė njerėzve shenja tė veēanta me tė cilat mund tė dimė shumė gjėra pėr ta.

Mirėsia dhe ligėsia gjendėn brenda nė secilin prej nesh dhe kanė edhe formėn dhe mėnyrėn e shfaqjes sė tyre tė jashtme.

Njė mendje dhe shpirt i disiplinuar kultivon nė mėnyrė maksimale tė mirėn brenda vetės duke lėnė tejet tė vogėl apo eliminuar krejtėsisht hapėsirėn ku tė qėndrojė e keqja,ashtu si edhe njė mendje e shkurtėr dhe njė shpirt I paditur ushqejnė nė mėnyrė tė vetėdijshme apo tė pavetėdijshme tė ligėn brenda tyre sa tek ta rrallė mund tė gjesh njė pike mirėsie.

Tė lejosh qė urrejtja, xhelozia, frika, zilia, dėshira e hakmarrjes, dėshira pėr tė ndryshuar atė qė ėshtė e pamundur tė ndryshohet, tė jetė pėrherė e pranishme brenda nesh do tė thotė tė punosh pandėrprerė qė vetės t’i shkaktosh probleme serioze psiqike dhe fizike, probleme me zemėr, me tension, me lukth, me gjumė, me kokė dhembje etj, etj.

Urrejtja dhe bashkėpėrcjellėset e saj, ndonėse nuk shihen,njėsoj si ndonjė gaz i helmueshėm, vrasin, gjymtojnė, shkatėrrojnė.

Mund tė tingėllojė qesharake por si duket urrejtja, zilia, dėshira e hakmarrjes kanė format e tyre tė padukshme dhe brenda atij tė cilit banojnė shėtisin nėpėr tėrė trupin, grithin, ējerrin, kafshojnė duke shkaktuar sėmundje, gjakderdhje tė brendshme, armiq tė imagjinuar.

Nė tė njėjtėn mėnyrė dashuria, mirėsia, mėshira, toleranca, falja punojnė pandėrprerė pėr ta mbajtur sa mė nė formė trupin dhe shpirtin e njeriut,ato vrapojnė shpejt pėr tė rigjeneruar njė simptomė tė shfaqur, pėr ta lėmuar njė rrudhė, pėr tė mos lejuar qė tė shfaqet njė thinjė apo pėr tė tė ledhatuar si njė nėnė e mire, pėr tė bėrė njė gjumė sa mė tė rehatshėm.

Cilido qoftė lėndimi, mashtrimi apo fyerja qė na kanė bėrė tė tjerėt duhet tė gjejmė forcėn pėr tė falur pėr hir tė shėndetit tonė.

A i keni parė njerėzit qė s’mund tė falin e qė urrejnė tė gjithė e ēdo gjė qė s’ėshtė bėrė prej tyre,se si kanė fytyrė tė mpitė e plot me rrudha tė parakohshme, pa asnjė arsye bėjnė ngėrdheshje cinike, sytė e tyre shkėlqejnė nga njė dritė armiqėsore, buzėt e tyre stėrhollohen e fytyra here u skuqet e here u zverdhėt.

Ata e bėjnė kėtė sepse kėshtu i urdhėron e keqja brenda tyre duke i helmuar e duke mos lejuar tė falin tė tjerėt e mė kėtė tė falin vetveten.

Njerėz falni dhe largon tė keqėn nga vetvetja, ajo nuk ju lė tė jetoni, ajo nė fillim do tė rezistojė por kėmbėngulja juaj do ta mund atė dhe do t’i hap rrugė dashurisė,mirėsisė dhe mėshirės qė do t’ju sigurojnė njė jetė tė lumtur.

Kujton infermieren angleze qe i fali xhelatėt e saj nazist qė e vranė vetėm pse kishte ndihmuar disa ushtar aleat tė plagosur,ajo para se ta ekzekutonin I tha “kam kuptuar se nuk duhet ta urrejmė askėnd dhe se duhet ti duam tė gjithė”

Porositė e pėrcjellura nga mėshira e pafund e Krijuesit nėpėrmjet profetėve na thonė: “E, kurdo tė ngriheni pėr t’u lutur, falni nėse keni ndonjė gjė kundėr ndokujt”, ”Kush gjen keq tė mos e fajėsoj askė pėrpos vetvetes” pra falni nė mėnyrė qė tė jeni tė falur.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 20.08.10 12:39

TE SHKEPUTESH NGA PROBLEMET FAMILJARE

Mund te vizatojme nje kufi te shendoshe midis nesh dhe familjes sone te ngushte. Mund te shkeputemi nga problemet e tyre.

Disa prej nesh kane anetare te familjes qe jane te varur nga alkoholi dhe droga te tjera dhe nuk bejne asgje per t'u sheruar nga varesia e tyre.

Disa kane anetare te familjes me probleme te pazgjidhura te varesise nga njerez te tjere. Ata jane te varur nga fatkeqesia, dhembja, vuajtja, jane te varur nga roli i tyre i viktimes dhe nga gatishmeria e tyre per t'u tiranizuar.

Te tjere kane anetare te familjes qe u keqtrajtuan ose qe ballafaqohen me probleme te tjera, po ashtu te pazgjidhura, ne te kaluaren e tyre familjare.

Disa nga anetaret e familjes sone mund te jene te varur nga puna, ushqimi ose seksi. Ndoshta njerezit ne familjen tone jane teper te perfshire negativisht ne jeten e njeri-tjetrit, ose jane bere te huaj per njeri-tjetrin dhe pothuajse nuk kane kontakt.

Ne jemi pasqyra e strukturave tona familjare. E duam familjen tone. Megjithate jemi njerez te mevetesishem me te drejtat dhe detyrat e veta. Njera nga te drejtat tona themelore eshte te kujdesemi per mireqenien tone dhe te ndjekim sherimin tone te brendshem, pavaresisht nese vendosin anetare te tjere te familjes te bejne te njejten gje apo jo.

Nuk duhet te ndihemi te fajshem sepse synojme lumturi dhe nje jete harmonike. As nuk ka nevoje te pervetesojme problemet e familjes sone per te treguar qe e duam dhe qe mbetemi ne anen e saj.

Kur fillojme ta trajtojme veten me kujdes, anetaret e familjes reagojne shpesh me perpjekje te hapura ose te fshehta per te na marre prape ne strukturat dhe rolet e vjetra. Nuk jemi te detyruar te luajme kete loje. Keto perpjekje per te na rimarre jane problemi i tyre. Nese kujdesemi per vetveten dhe mundohemi te jemi te shendoshe dhe te lumtur, kjo nuk do te thote qe nuk e duam familjen tone, por vetem qe merremi me punet tona.

Nuk duhet te gjykojme te tjeret sepse kane probleme; as nuk duhet te lejojme qe te na perdorin, vetem sepse jemi pjese e familjes.

Jemi te lire te ndjekim interesat tane brenda familjes. Liria jone fillon kur nuk mohojme dhe shtrydhim me problemet e te tjereve, por kur me edukate, po edhe me vendosmeri t'u kthejme ate qe u perket atyre dhe te merremi me punet tona.

Sot dua te shkeputem emocionalisht nga anetaret e familjes. Une jam nje njeri i mevetesishem, ndonese i perkas nje bashkesie e cila quhet familje. Kam te drejten per punet e mia dhe per rritjen time te brendshme; anetaret e familjes sime kane te drejten per punet e tyre dhe lirine per te vendosur se si dhe kur merren me keto pune. Une mund te mesoj te shkeputem ne dashuri nga anetaret e familjes sime dhe problemet e tyre. Per te arritur kete, jam i gatshem per te ekzaminuar te gjitha ndjenjat e nevojshme.

Melody Beattie


avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 20.08.10 13:05

TE PRANOSH NDIHME

Disa prej nesh ndonjehere jane ndier aq te zvetenuar qe harrojne nje gje: Nuk jemi vetem.

Jetojme te bindur qe duhet te bejme gjithcka vetem. Disa prej nesh u braktisen. Disa duhet ta kalonin jeten pa dashuri. Disa prej nesh jane mesuar me ate se kurrkush nuk ka askend per ta. Disa prej nesh kane luftuar rende per te mesuar mesimet e tyre.

Zoti eshte gjithmone ketu per ne dhe eshte gjithmone i gatshem per te ndihmuar. Ka edhe shume njerez qe kujdesen per ne. Marrin dashuri dhe mbeshtetje, ngushellim dhe perkujdesje nese deshirojme. Nese guxojme te lusim per ndihme, ajo na jepet. Mund te lejojme qe Fuqia jone e Madhe na ndihmon dhe na jep perkrahje. Do te vijne miq, dhe do te jene miq te mire.

Nuk jemi vetem. Dhe nuk ka nevoje te perballojme gjithcka vetem. Nuk ia arrijme vetem. Nuk ka mungese dashurie. Tani nuk ka me.

Zot, ndihmome sot te largoj nevojen te perballoj gjithcka vetem. Ndihmome te shkeputem nga bindjet e mia qe jam i vetem. Ndihmome qe hapem ndaj Fuqise Sate Hyjnore dhe qe behem i vetedijshem per pranine Tende dhe burimet Tuaja te dshurise, mbeshtetjes dhe miqesise.. Hapmi syte dhe zemren, qe te shoh dashuri, ndihme dhe mbeshtetje, qe jane per mua. Ndihmome te kuptoj qe duhem.

Melody Beattie


avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 20.08.10 13:05

TE KUJDESESH PER VETEN

Nuk ka manual per te vene kufij. Secili prej nesh eshte keshilltari i vetvetes. Nese punojme me konsekuence ne sherimin tone te brendshem, kufijte tane do te zhvillohen. Do te jene te shendoshe dhe te ndjeshem. Vetja jone do te na beje te kuptojme ate qe duhet te dime, dhe vetedashuria jone do te jete mjaft e forte per te degjuar zerin e brendshem.

C'te bejme per ta trajtuar veten me kujdes?

Degjoje zerin tend te brendshem. C'ben qe te ndiesh inat? C'e ke boll? C'te ben mosbesues? C'ndien si te gabuar? C'nuk e duron dot? C'ben qe te mos ndiesh mire? C'deshiron? C'te duhet? C'nuk deshiron as nuk te duhet? C'te pelqen? Me se ndihesh mire?

Ne procesin e sherimit mesojme qe, duke e trajtuar veten me kujdes, udhehiqemi drejt vullnetit te Zotit dhe planit qe Ai ka hartuar per jeten tone. Kjo perkujdesje per vetveten nuk na largon nga e mira jone me e larte, por na i afron.

Meso te degjosh zerin tend te brendshem. Mund te kemi besim tek vetvetja. Mund te kujdesemi per vetveten. Jemi me te mencur nga c'mendojme. Keshilltari yne eshte brenda nesh, i gjithepranishem. Ki besim ne kete keshilltar dhe trajtoje me kujdes.

Sot dua t'i siguroj vetes qe jam nje dhurate per veten time dhe per universin. Do te kujtoj qe trajtimi i vetes sime me kujdes ia jep kesaj dhurate shprehjen me te larte.

Melody Beattie


avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 20.08.10 13:06

Tani mund te kuptoj qe te gjitha ndarjet jane vetem te jashtme...

Ne brendi, ne te gjithe jemi te lidhur me njeri-tjetrin dhe ne te gjithe mbajme te njejten drite brenda vetes sone.

E shoh driten edhe ne njerez te tjere.

Gayan S. Winter
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 23.08.10 13:13

Hapi dyert e zemres

Cfare do te thote per ty te jetosh ne besim?
Ku e gjen sigurine tende?
A eshte e bazuar ne njerez?
Ne llogarine tende bankare?
Apo a eshte e rrenjezuar dhe e bazuar forte ne Mua, Zotit tend, Perendise sate, qenies hyjnore brenda vetes sate?
Mendo per kete per njefare kohe, dhe do te dish pa asnje hije dyshimi nga bazohen besimi yt dhe siguria jote.
A mund te besh nje hap te madh ne jeten tende me gezim dhe pa frike kur cdo siguri e jashtme duket se mungon?
Kur ti di se dicka eshte gjeja e drejte, a mund ta besh atehere pa hezitim?
A mund te vesh plot besim doren tende ne Timen duke thene nga gjithe zemra dhe me gjithe shpirt: "U befte vullneti Yt" dhe te besh hapin ne te panjohuren, gati per te pranuar cfaredo te ndodhe?
Besimin mund ta ndertosh vetem duke bere hapa te tille te vogla dhe mundesisht ngurrues, pastaj gjithmone e me te medhenj, derisa besimi yt te jete aq i madh saqe mund te kercesh larg ne te panjohuren, sepse ti di se UNE JAM gjithmone prane teje.

Zoti/Eileen Caddy
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 23.08.10 13:13

Hapi dyert e zemres

A je gati per te ndryshuar?
Merr kohe per te qene i qete, dhe pastaj ji shume i sinqerte ndaj vetes.
A ndihesh i rehatshem dhe i kenaqur me veten?
A ke pershtypjen qe eshte e drejte qe te tjeret te ndryshojne, por qe jeta jote eshte ne rregull?
Ne qofte se ky eshte qendrimi yt, atehere eshte kohe per nje pastrim te mirefillte rrenjesor, me te cilin e permbys mendimin tend, bile gjithe jeten tende duke u qartesuar nga perbehet.
Pasi e bere kete, mos fillo te vesh gjithcka prape ne vendin e vjeter, nese nuk je plotesisht i sigurte qe vjen nga me i larti dhe qe ke nevoje per kete.
Sa me i zbrazet te jesh, aq me mire, sepse krijon hapesire per te rene qe duhet te te plotesoje.
Kur te mos kete asgje me ne veten tende dhe te ndihesh plotesisht i zbrazet, atehere Une mund te hyj.
Mos u brengos ne qofte se ke pershtypjen qe gjithcka eshte e humbur.
Drejtohu tek Une, dhe Une do te te jap Qiellin.
Nuk i privoj nga asgje ata shpirtra qe ne modesti dhe dashuri te vertete kerkojne ndihmen dhe udheheqjen Time.

Zoti/Eileen Caddy
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 23.08.10 13:14

Hapi dyert e zemres

Kurdo qe do, duaj nga gjithe zemra dhe mos ki frike asnjehere ta tregosh dashurine tende.
Dashuria jote le te jete si nje liber i hapur, ne te cilin mund te lexojne te gjithe shpirtrat.
Ajo eshte gjeja me e mrekullueshme ne bote, prandaj le te rrjedhe lirisht brenda vetes sate kete dashuri hyjnore.
Dashuria nuk eshte e verber, por ajo sheh vetem me te miren ne njeriun e dashur, dhe keshtu nxjerr me te miren.
Mos ji me kerkesa dhe pretendime kur behet fjale per dashuri,
Vetem mbaje zemren tende te hapur dhe le te rrjedhe dashurine ne permasen e njejte per te gjithe shpirtrat.
Te besh kete do te thote te duash me dashurine Time hyjnore.
Ajo eshte si dielli dhe ndricon njelloj mbi te gjithe.
Dashuria nuk duhet kurre te hapet e mbyllet si cezme.
Dashuria nuk perjashton kurre dhe nuk kerkon kurre te posedoje.
Sa me me gatishmeri ta ndash, aq me e madhe behet.
Shtrengoje, dhe do ta humbesh.
Largoje, dhe kthehet njemije here tek ti dhe do te jete nje gezim dhe nje bekim per te gjithe qe perfshihen ne te.

Zoti / Eileen Caddy
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 02.09.10 0:28

MARREDHENIET

Nese jemi te palumtur pa marredhenie, me gjase do ta jemi edhe me nje marredhenie. Nje marredhenie nuk eshte fillimi i jetes sone; nje marredhenie nuk behet jeta jone. Nje marredhenie eshte vazhdimi i jetes sone.

Marredheniet jane njekohesisht nje bekim dhe nje mallkim per procesin e sherimit tone te brendshem.

Cdo dite ballafaqohemi me kerkesen per te plotesuar detyrat tona ne marredhenie te ndryshme. Disa prej ketyre marredhenieve i kerkojme vete, ndersa te tjerat jo.

Zakonisht ne vete vendosim se si sillemi ne keto marredhenie. Per t'u sheruar nga varesia jone nga problemet e njerezve te tjere (kodependence), veme si qellim nje sjellje qe shpreh pergjegjesine tone per vetveten.

Mesojme qe e kemi fuqine per t'u kujdesur per veten edhe ne marredheniet tona. Mesojme te merremi vesh me njerez te tjere ne menyre familjare kudo qe eshte e mundur.

A eshte e nevojshme te ndahemi nga nje njeri te cilin deri me tani mundoheshim ta kontrollonim? A ka dike me te cilin duhet te kemi nje bisede te rendesishme, edhe pse ajo qe kemi per t'i thene eshte e pakendshme?

A ka dikend te cilit i shmangemi, nga frika qe ne pranine e tij duhet te kemi shume kujdes per veten? A eshte e nevojshme te korrigjojme nje sjellje te caktuar? A ka dike te cilit duhet t'i afrohemi ose te cilit duhet t'i tregojme dashuri?

Sherimi i brendshem nuk ndodh i ndare nga marredheniet tona, por bashke me procesin e mesimit, nepermjet te cilit behemi te vetedijshem per fuqine tone dhe pastaj edhe ne marredheniet tona e trajtojme veten me kujdes.

Sot marr pjese aktivisht ne marredheniet tona, aq mire sa mundem. Jam i gatshem t'u jem afer njerezve te tjere ne te cilet kam besim dhe te shkembej mendime me ta. Kerkoj ate per te cilen kam nevoje dhe jap ate qe konsideroj mire.

Melody Beattie


avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 02.09.10 0:29

Partnerė tė barabartė

“Njerėzit janė partnerė tė barabartė me bimėt dhe kafshėt, nuk janė pronarėt e tyre qė i shfrytėzojnė." --
Haida Gwaii, Rrethi Tradicional i Pleqve (tė indianėve amerikanė)

Si njerėz nuk jemi mbi asgjė, as nuk jemi nėn asgjė. Ngaqė jemi tė barabartė, duhet tė kemi parasysh vlerėn e respektit. Jo vetėm respekt ndaj njerėzve, por respekt ndaj gjithēkaje. Nuk jemi pronarėt mbi gjėrat; jemi kujdestarė pėr Frymėn e Madhe. Duhet t’i trajtojmė tė gjitha gjėrat me respekt.

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 02.09.10 0:30

E jap veten dhe hapem per fuqine e brendshme sheruese.
Fuqia sheruese eshte me e madhe ne piken e qetesise se brendshme.
Edhe pse qetesia brenda meje behet aq e thelle saqe kam pershtypjen qe tretem, nuk mbrohem kunder kesaj dhurate te fshehur...

E humb friken nga ASGJEJA e madhe dhe me gezim lejoj qe bie brenda!

Gayan S. Winter
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 02.09.10 0:31

Mos mbyll kurre zemren tende dhe mendjen tende.

Mos ki kurre frike nga e reja, e cuditshmja, origjinalja.

Ji i gatshem dhe i hapur per ta degjuar intuiten tende, frymezimi, qe mund te te zbuloje dicka aq plotesisht te re saqe as nuk ka as forme as permbajtje dhe ti vete duhet t'i gjesh fjale.

Krenaria intelektuale mund te jete nje hendikep ne kete rruge spirituale dhe nje pengese e mirefillte per te verteten.

Nuk eshte intelekti qe te duhet, jane frymezimi dhe intuita.

Intelekti vjen nga jashte, ndersa frymezimi dhe intuita vijne nga brenda dhe nuk mund te ndikohen nga asgje nga jashte.

Le te vije mesimi yt nga brenda; merr nga gjithcka qe ke brenda vetes.

Do te habites se sa shume qenka.

Eshte e pakufi sepse vjen nga Une, dhe UNE JAM i pakufi, dhe gjithcka qe eshte nga Une eshte e pakufi dhe e amshuar.

Eileen Caddy

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 02.09.10 0:33

TRAJTIMI I NDJENJAVE TE DHEMBSHME

Trajtimi i dhembjeve te plagosura ose te inatosura eshte vecanerisht i veshtire. Kur shfaqen keto ndjenje, ndihemi te prekshem, te frikshem dhe te pafuqishem. Pervec kesaj, zgjojne kujtime per ngjarje te tjera, po ashtu te dhembshme, ne te cilat ndiheshim te pambrojtur.

Per te fituar prape kontrollin mbi veten, ndoshta denojme njerezit qe na rrethojne; ose i fajesojme per ndjenjat tona ose mbajme pergjegjes nje te trete te pafaj. Perpiqemi te qerojme hesapin me dike, ose manipulojme mbas shpines se te tjereve per t'i dale zot nje situate te caktuar.

Veprime te tilla na japin nje ndjenje kalimtare kenaqesie, por vetem e shtyjne deri me vone ekzaminimin e dhembjes sone.

Ndjenja qe jemi plagosur nuk duhet domosdo te na frikesoje. Nuk duhet te mundohemi me cdo kusht ta evitojme. Ndonese ndjenjat e plagosura nuk jane te kendshme, me ne fund nuk jane gje tjeter pervec ndjenjave, te cilat mund t'i lejojme dhe t'i ndiejme per te vazhduar pastaj prape rrugen tone.

Kjo nuk do te thote qe i lakmojme fyerjet ose qe merremi me ta per nje kohe teper te gjate. Dhembja emocionale nuk ka nevoje te na shkallmoje. Mund te ndalim, ta ndiejme dhembjen, te mendojme per ate se a duhet te bejme dicka per ta trajtuar veten me kujdes - dhe pastaj e vazhdojme jeten tone si zakonisht.

Nuk ka nevoje qe te bejme hapa te nxituara; nuk ka nevoje per te denuar te tjere per t'i vene ne rregull ndjenjat tona. Mund te veme ne dijeni te tjere per ndjenjat tona te plagosura. Kjo sjell lehtesim dhe eshte e sherueshme per te gjithe ne fjale.

Me ne fund e mesojme mesimin qe forca e vertete tregohet kur i lejojme plagat emocionale - atehere kur kuptojme qe edhe ne vuajtje te thelle mund te kujdesemi per veten. Kjo force e brendshme vjen sapo te mbarojme t'i mbajme pergjegjes te tjeret per dhembjen tone dhe ne vend te kesaj mbajme vete pergjegjesine per te gjitha ndjenjat tona.

Sot dua t'ua jap veten ndjenjave te mia, edhe atyre te dhembshme. Ne vend qe te bej hapa te pamenduara ose qe dua te denoj te tjeret, jam gati dhe i hapur per t'i ndier ndjenjat e mia.

Melody Beattie

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 02.09.10 0:36

Shėrim me ngjyra

Nė shėrim, ngjyrat veprojnė si ekuilibrues: japim ngjyrat tė cilat i duhen dikujt mė shumė, ose japim tė kundėrtėn e ngjyrės nga e cila dikush ka tepėr.

Pėrse i duhet trupit njė shtim ngjyrash?

Njerėz tė shėndoshė janė tė akorduar me valėn e tyre bazė, qė do tė thotė qė vibrojnė nė frekuencėn e tyre unike. Aura e tyre – trupat e padukshme energjetike – i mbajnė nė ekuilibėr duke tėrhequr forcat e drejta kozmike pėr trupin e tyre fizik.

Kur njerėzit bėhen tė mbingarkuar, tė tronditur, tė frikėsuar ose tė keqtrajtuar, aura e tyre dėmtohet. Kėto fusha tė forcave energjetike bėhen tė holla, paraqesin njolla tė errėta ose plaga, gjė qė pengon punėn e mirėfilltė tė aurės. Si pasojė, ti pranon njė frekuencė tė ndryshme dhe ndihesh i parehatshėm ose sėmuresh.

Kėtu hyjnė vetitė shėruese tė dritės. Ēdo ngjyrė ka njė gjatėsi vale tė posaēme; duke dhėnė njė ngjyrė tė veēantė, e forcojmė aurėn, kėshtu qė mund ta riparojė veten dhe tė kthehet nė valėn e saj bazė origjinale. Ndikimi fizik ėshtė shėrimi i trupit.

E verdhja

Stimulon trurin dhe aktivitetin e nervave.
U jep energji muskujve.
Pėrshpejton tretjen dhe asimilimin e ushqimit si dhe jashtėqitjen.
Aktivizon dhe inkurajon njerėz depresivė dhe melankolikė.
E verdhja e errėt lehtėson dhembje tė mprehta nė nervat.
Jep qejf pėr jetėn.

Ngjyra portokalli

Stimulon mushkėritė, frymėmarrjen dhe tretjen.
Shton aktivitetin e tiroides.
Lehtėson ngėrēe dhe spazma muskujsh.
Shton sasinė e qumėshtit tė nėnės.
Tregon mundėsi tė reja dhe opsione tė tjera nė jetė.
Stimulon mendimin krijues dhe entuziazėm.

E kuqja

Sjell ngrohtėsi, energji dhe stimulim, prandaj e mirė pėr lodhje, ftohje, njerėz tė ftohtė dhe pasivė.
E kuqja u jep energji zemrės dhe qarkullimit tė gjakut, e ndėrton gjakun dhe ngre tensionin e ulėt tė gjakut.
U jep energji tė gjitha organeve si dhe shqisave tė dėgjimit, nuhatjes, shijes, shikimit dhe prekjes. Shton epshin dhe aktivitetin seksual.
Stimulon ovulacionin dhe menstruacionin.
Mos trajto kurrė kancerin me tė kuqen, sepse kjo ngjyrė stimulon rritjen e qelizave!

Ngjyra trėndafili

Shėron pikėllimin dhe trishtimin.
Kthen freskinė rinore.
Tė ēon nė kontakt me ndjenjat e tua.

E gjelbra

Sjell harmoni dhe barazpeshė psikologjike dhe emocionale; prandaj ka njė ndikim qetėsues mbi zemrėn dhe shėrues mbi veshkat (qė nė astrologji kanė tė bėjnė me marrėdhėniet).
Shėron prishjet e ekuilibrit hormonal.
Stimulon hormonin e rritjes dhe rinimin.
Pastron nga mikrobet, bakteret dhe lėndėt e kalbura.
Harmonizon tretjen, lukthin, mėlēinė, fshikėzėn e tėmthit.
Shton imunitetin.
Ndėrton muskujt, eshtrat dhe indet.
Stimulon paqen e brendshme.
Forcon sistemin nervor.

Ngjyra e bruztė

Shton intuitėn dhe ndjeshmėrinė.
Veprim dezinfektues dhe antiseptik.
Forcon sistemin e pėrgjithshėm.
Ndėrton lėkurėn.
Relakson ndjenjat e stresit.

E kaltra

Qetėson malcimet (mos harro malcimet reumatike), ethet, tensionin e lartė tė gjakut, ndal gjakderdhjen, lehtėson dhembjet shpėrthyese tė kokės, zbut emocione tė forta si inat, agresion ose histeri.
Veprim dezinfektues dhe antiseptik.
Sjell qetėsi.
Kundėr kruarjes.
Kundėr pezmatimit (pėr shembull skuqja e lėkurės), kundėr stresit.
Lehtėson vuajtjen.

Ngjyra vjollce

Kjo ngjyrė transformimi shėron melankolinė, histerinė, maninė dhe dhėnien pas alkoholit, sjell depėrtime spirituale dhe pėrtėritje.
Ngadalėson njė zemėr tepėr aktive.
Stimulon shpretkėn dhe qelizat e bardha tė gjakut (imunitet).
Sjell gjumė.
Lehtėson stresin mendor dhe emocional.
Ul aktivitetin seksual.
Ul ndjeshmėrinė ndaj dhembjes.
Ēhelmim.

Pėrdorimi praktik i shėrimit me ngjyra:

Dritė me ngjyrė mund tė krijohet duke pėrdorur poēe me ngjyrė nė dritat ose duke mbuluar njė dritė ose dritare me njė fletė (plastike) tė tejdukshme me ngjyra. Ulesh ose shtrihesh nė rrjedhėn e dritės me ngjyrė pėr rreth 30 minuta gjatė disa ditėve.

Mund tė varėsh nė dhomė copa pėlhure ose mėndafshi ose fleta letre nė ngjyrėn e dėshiruar.

Mund tė mbushėsh gota ose shishe me ngjyra me ujė (burimi), vendosi nė dritare pėr sė paku tri orė dhe pi tri gota nė ditė nga kjo ujė.

Mund tė veshėsh rroba nė ngjyra tė caktuara.

Mund tė hash ushqime nė ngjyra tė caktuara. Ke nevojė pėr mė shumė energji? Ha domate dhe luleshtrydhe. Do qartėsi mendore? Ha banane dhe misėr, etj.

Mund tė pėrfytyrosh dritė me ngjyra nė trupin tėnd dhe pėrreth tij, thithe me frymėmarrjen dhe drejtoje nė pjesėt e trupit qė kanė nevojė pėr tė.

Mbaj stoli ose gurė tė ēmuar nė ngjyrat qė tė duhen.

Vizito vende nė natyrė qė plotėsojnė nevojėn tėnde pėr ngjyra. Pėr qetėsi shko pranė ujit, pėr barazpeshė shko nė pyll, pėr energji bli lule tė kuqe etj.

Natyrisht njė kombinim i atyre qė u pėrmendėn punon mė sė miri!

Shėrim me ngjyra nė distancė mund tė bėhet nė disa mėnyra.

Merr njė fotografi ose njė copė letre me adresėn e plotė dhe datėlindjen e personit tė cilit dėshiron t’i ndihmosh tė shėrohet. Vėre kėtė nė dritė me ngjyra, siē u pėrshkrua mė lart, pėr 1 1/2 deri 2 ora nė ditė pėr disa ditė me radhė.

Ose vendose kėtė fotografi nė njė zarf ose copė pėlhure nė ngjyrėn e saktė dhe vėre nė diell pėr disa orė nė ditė.

Njė mėnyrė e tretė ėshtė ta pėrfytyrosh personin tė rrethuar dhe tė mbushur me dritė me ngjyrė aq gjatė sa mundėsh. Gjithmonė mbaro duke pėrfytyruar ose dėrguar dritė tė bardhė pėr atė person.

Njė mėnyrė moderne e shėrimit me ngjyra ėshtė puna me njė biogjenerator. Ky ėshtė njė aparat qė dėrgon energji kozmike nėpėrmjet tubeve prej qelqi, tė mbushura me gazra si helium ose hidrogjen, ku secili ka ngjyrėn e vet me vetitė e saj shėruese.

Kjo ėshtė teknologji e frymėzuar nga Nikolla Tesla.

Disa terapeutė kanė rrėfyer se ngjyra nė tubet prej qelqi bile ndėrron kur pacienti ka nevojė. Mund tė punohet me njė biogjenerator pėr pacientė fizikisht tė pranishėm, por shėrimi nė distancė ėshtė edhe shumė i mundshėm, pėr shembull si trajtim nėpėrmjet fotografisė.

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 02.09.10 0:39

Mendja jonė ėshtė krijuese

Kur mėsojmė tė mendojmė dhe tė flasim nė forma tė reja, na hapen mundėsi tė reja tė mrekullueshme.

Njeriu, ndryshe nga ēdo krijesė tjetėr tė kėtij rruzulli, ka dhuntinė e njė mendjeje krijuese. Ne mund tė krijojmė dhe nė fakt krijojmė pėrvojėn tonė tė jetės. Megjithatė, shumica dėrrmuese prej nesh nuk kanė mėsuar tė zhvillojnė kėtė dhunti natyrore nė njė aftėsi.

Atėherė cili ėshtė dallimi midis dhuntisė dhe aftėsisė? Dhuntia ėshtė njė tendencė natyrore pėr tė bėrė diēka. Aftėsia ėshtė rezultati i stėrvitjes dhe praktikės. Dhuntia e papunuar ėshtė e dobishme: pėr shembull, njerėzit kanė njė dhunti tė papunuar pėr tė ecur nė kėmbė, dhe madje pėr kėtė duhet pak praktikė nė fillim.

Megjithatė, nėse kalojmė kohė duke u edukuar dhe u stėrvitur, dhe pastaj e praktikojmė, ecja nė kėmbė mund tė transformohet nė njė formė tė bukur dhe krijuese arti, siē ėshtė vallėzimi ose gjimnastika, atletika etj; njė pėrdorim i qėllimshėm dhe i pėrqėndruar i talentit natyror tė ecjes nė kėmbė.

Tani le tė zbatojmė kėtė analogji pėr mendimin se si krijohet pėrvoja jonė e jetės. Kemi njė dhunti natyrore tė papunuar pėr tė krijuar pėrvojėn tonė tė jetės, nė fakt kėtė e bėjmė gjithė kohėn, por zakonisht kjo nuk ėshtė e qėllimshme dhe e pėrqėndruar, kėshtu qė krijohet nė njė mėnyrė tė shpėrndarė dhe tė rastit.

Sikur tė sillesh pėrreth pa qėllim dhe duke shpresuar qė tė dalėsh nė ndonjė vend qė ia vlen. Nė fakt secili duhet tė jetė diku, pra edhe ia dalim, por kur mbėrrijmė, tepėr shpesh shikojmė pėrreth dhe themi: “Ē’ėshtė kjo? Kėtu nuk dua tė jem.” Kėshtu ikim dhe endemi pėrsėri, duke shpresuar gjatė gjithė kohės qė do tė arrijmė diku mė mirė. Dhe cikli vazhdon dhe bota rrotullon e rrotullon e rrotullon.

Fatmirėsisht me ēdo nisje tė re dhe ēdo arritje tė re mėsojmė, kėshtu qė udhėtimet nuk janė pa vlerė. Dhe pastaj nė ndonjė ditė tė bekuar kemi mėsuar mjaft pėr tė imagjinuar njė rrugė mė tė mirė.

E pyesim veten: “Po ta planifikoja udhėtimin, pėrfytyroja destinacionin, zgjidhja panoramat dhe pėrjetimet gjatė rrugės, pėrcaktoja disa qėllime? A mund tė mėsoj atėherė atė qė dėshiroj tė mėsoj, tė shoh atė qė dėshiroj tė shoh dhe tė arrij nė vendin e paqes, bukurisė, dashurisė dhe begatisė pėr tė cilin mė ka marrė malli?"

Po, kjo ėshtė mėnyra se si krijojnė pėrvojėn tonė tė jetės: duke zgjedhur atė qė mbėshtet ėndrrėn tonė dhe duke pėrparuar pambarim dhe me besim nė drejtim tė ėndrrave tona. Mos harro qė ajo qė na ndodh neve dhe pėrreth nesh nuk ėshtė aspak aq e rėndėsishme sesa mėnyra se si pėrgjigjemi, lidhemi dhe reagojmė ndaj kėtyre ngjarjeve.

“Ke bojėrat e tua, ke penelėt e tu, pikturoje parajsėn dhe hyj brenda menjėherė.” -Niko Kazantzaki

Ē’mendon qė Nikua ka shprehur nė kėtė thėnie? Kėshtu e interpretoj unė metaforėn: Ne tė gjithė kemi njė paletė tė pasur bojėrash nė mendjen tonė, qė e quajmė fantazi, dhe secili prej nesh i kombinon kėto bojėra nė mėnyrėn e tij unike.

Prej kėtyre bojėrave krijojmė mendimet, idetė, ėndrrat dhe vizionet tona. Por si e ngjyrosim botėn e jashtme me fantazinė tonė? Patjetėr me penelėt tanė! Penelėt tanė janė duart, krahėt, kėmbėt tona, zėri dhe trupi ynė, veglat fizike me tė cilat mund tė pikturojmė fantazitė tona jofizike mbi pejsazhin e realitetit. Ēfarė vizatimi tė mrekullueshėm!

Mund tė pėrdorim penelėt tanė tė bukur pėr tė pikturuar, gdhendur, vallėzuar, kėnduar, punuar dhe luajtur. Mė e rėndėsishmja, mund tė marrim bojėrat dhe penelėt tanė dhe mund t’i vėmė nė shėrbim tė njerėzimit.

Nė fakt mund ta pikturojmė parajsėn pėr veten dhe tė tjerėt dhe tė hyjmė brenda menjėherė. Ne tė gjithė u bekuam me aftėsinė pėr tė marrė pėrsipėr pėrgjegjėsinė pėr jetėn tonė dhe pėr tė qenė pėrgjegjės pėr veten, nė kėtė ēast dhe nė ēdo ēast tė ri; kurrė mė viktimė.

Fal, harro dhe largo tė kaluarėn. Ti je artisti krijues, gėzoje punėn tėnde, pikturoje parajsėn nė tė ardhmen tėnde dhe hyj brenda menjėherė!

Rick Nichols
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 19.11.10 12:13

Te besh nje ndryshim


Ne qofte se nuk ndryshon asgje ne jeten tende...
atehere jeta jote nuk do te ndryshoje kurre.

Atehere, nese deshiron ta kthesh boten ne nje vend me te mire,
shikoje veten dhe pastaj beje kete ndryshim brenda vetes.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo prej 19.12.11 22:13

FalenderohuFalenderohu per cdo fryme qe merr, per cdo note muzikore qe degjon, per buzeqeshje dhe qeshje dhe per gezimin brenda vetes sate, thelle ne brendi, gjithmone atje, gjithmone i pranishem, nje gezim i thelle per vete faktin qe je gjalle.

Falenderohu qe je ai qe je, ashtu sic je ne kete cast, ne kete dite, mu tani.

Falenderohu per bekimet e medha te jetes sate, per cdo cast qe ke jetuar dhe per cdo ngjarje dhe cdo person qe ka pasuruar thellesite e pervojes sate si njeri.

Dhe para se gjithash, falenderohu per kete cast, mu tani. Futu thelle ne te dhe ndiej se si pulsi gjallerues i jetes derdhet neper trupin tend duke te mbushur me bukuri dhe mrekulli.

Ashtu sic eshte jeta, ashtu sic je ti, falenderohu.

Carrie Hart
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi