Alarm nga Viruset

Shko poshtė

Alarm nga Viruset

Mesazh  Neo prej 06.08.09 14:19

Gripi i derraveĒfarė fshihet prapa gripit tė derrave?

I pamėshirshmi dhe i turpshmi terrori psikologjik nė lidhje me epidemin e gripit shėrben pėr tė zhdukur njė pjesė tė mirė tė popullsisė sė planetit, e orkestruar nga korporata dhe individė tė paskrupuj.

Nga C.D.C. (Qendra pėr Kontrollin e Sėmundjeve) nė Atlanta studiuesit Zooprofilaktik shprehen: "Ne jemi tė pėrgatitur pėr njė kulm tė gripit reth 10 gushtit."

Pra, sipas ekspertėve, ky grip A-H1N1 i papėrcaktuar mire ėshtė duke pritur me qetėsi ardhjen e 10 gusht qė tė infektojnė me qindra e qindra miliona njerėz! Sigurisht qė pėrrallat e vėllezėrve Grimm janė shumė mė realiste dhe tė besueshme.

Sipas deklaratave te fundit tė O.M.S., organizat superkombetare / transnacionale krejtėsisht nė duart e lobeve tė prodhuesve tė ilaēeve, u shpreh mė 11 qershor 2009 se ėshtė arritur Niveli i 6 i epidemisė, duke shtuar gjithashtu se: rastet e infektimit zyrtarė janė 175000 dhe viktimat janė 1116.

Madje edhe zėdhėnėsi zyrtar i O.M.S. Gregory Hartl tha nė njė konferencė shtypi se kohėt e fundit gripi i ri ėshtė pėrhapur nė gati 100% tė shteteve"
Nga tė dhėnat zyrtare ėshtė me rėndėsi tė pėrmendet qė vdekshmėria nga ky grip ėshtė shumė e ulėt.

Pra ku qėndron rreziku i gripit tė derrit?

Historia kur nuk kuptohet dhe kur nuk njihet ėshtė e destinuar tė pėrsėritet……… Le tė bėjmė njė hap prapa nė shkurt tė 1976, dhe pikėrisht nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Televizionit nė atė epokė transmetonin vazhdimisht reklama dhe spote publicitare pėr tė terrorizuar amerikanėt dhe pėr ti bindur ata qė tė vaksinoheshin kundėr ... Gripit tė derrit!

Lexojeni mire bėhet fjalė pikerisht pėr Gripin e Derrit!!!!

Ishte presidenti Gerald Ford ai i cili imponoi me detyrim vaksinimin kunder epidemisė, pasi epidemia goditi bazėn ushtarake nė Fort Dix tė New Jersey-it, duke shkaktuar vdekjen e 19 ushtarėve.
Nuk u tha asgjė nė lidhje me arsyen e vėrtetė tė vdekjes sė tyre e cila u shkaktua pikėrisht nga vaksinimi i tepėrt qė ushtarėt janė tė detyruar tė bėjnė dhe jo nga epidemia nė vetvete...

Nė revistėn britanike "Time" tė 27 prill 2009, ju mund ta lexoni shpjegimet qė arsyetojnė sesi vaksina e vitit 1976 shkaktoi vdekjen e dhjetra njerzve plus dhe efekte serioze tė njėanshme tė tilla si sindroma Guillan-Barré (paralizė progresive e krahėve dhe kembėve): vdiqėn me shume njerėz per faj tė vaksinimit qė ishin gati 40 veta, sesa per faj tė gripit.

Sot, pas 33 vjetėsh historia po ripėrsėritet dhe askush nuk po e kupton: mediat transmetojnė spote terroriste mbi gripin, krerėt e shėndetit publik kombėtar krijojnė frikė dhe nxisin vaksinimet masive, ndėrkohė korporatat trans-ndėrkombėtare Big Pharma fėrkojn duart nga kėnaqsia pėr fitimet qė po bėjn ...

Bizneset fitimprurėse tė Big Pharma!

Pėr Big Pharma nėnkuptohen 10 korporatat e para kimike dhe farmaceutike mė tė medhajat nė botė: Pfizer, Glaxo Smith Kline, Johnson & Johnson, Merck; Novartis, Astra Zeneca, Roche, Bristol M. Squibb, Wyeth, Abbot Labs

Pavarėsisht nga epidemia paratė nė arkėn e Big Pharma rrjedhin tashmė si lumenj. Po flasim pėr njė biznes prej miliona e miliarda dollarėsh.

"Njė nga bankat e investimeve tė mėdha JP Morgan "(tė perandorisė ekonomike tė Rockefeller tė cilėt marrin pjesė nė mėnyrė aktive ne kėtė biznes)," ka llogaritur se qeveritė e vendeve tė ndryshme kanė prenotuar nė 3-4 kompanitė prodhuese tė vaksinės nė shkallė tė gjerė, tė paktėn 600 milion doza pėr ti pėrdorur mbi popullsinė e tyre"

Megjithatė - sipas J.P. Morgan – kėtij numri tė lartėpėrmendur i duhet shtuar edhe 350 milion doza tė tjera rezervė, tė cilat do tė rrisin shitjet e vaksinave nė rreth 1 milion doza. Kjo vetėm pėr vaksinat.

Torta e fitimeve nga vaksinat qė ndahen ndėrmjet katėr gjigandėve tė industrisė farmaceutike GlaxoSmithKline, Sanofi Aventis, Novartis, Astra Zeneca, u shtohet edhe ajo e ilaēeve tė farmaceutikės, ku Roche udhėheq me ilaēin “Tamiflu” dhe Glaxo me “Relenza”.

Tregu pėr vaksinat ėshtė i githi i detyruar, i imponuar dhe premtues pėr korporatat transnacionale pasi gati gjithmon vaksinat prodhojnė tė sėmurė dhe pacientė tė rinj pėr tė ardhmen, kėshtu mund tė pėrmendim rastet e Wyeth (e blerė kohėt e fundit pėr 65 miliard dollarė nga Pfizer) qė prodhon vaksinėn kundėr Pneumococcus dhe Merck qė prodhon vaksinėn kundėr virusit Papilloma.

Pėrkundėr asaj qė tė thonė mjekėt, vaksinat kur nuk japin efekte tė njėanshme e tė menjėhershme (dėmtim vaksinal), dobėsojė sistemin imunitar dhe predispozojnė pėr tė ardhmen sėmundje pėr shkak tė ndotjes sė organizmit dhe organeve me metale tė rėnda dhe toksina helmuese (shih raportin midis merkuri dhe aluminit nė vaksinat e sėmundjes sė sklerozės multiple, Parkinsonit dhe Alzheimerit).

Nė kėtė mėnyrė kompanitė farmaceutike jo vetėm qė po fitojnė miliarda nėpėrmjet frikės dhe terrorrit psikologjik, por janė gjithashtu duke hipotekuar njė treg jashtėzakonisht tė madh tė sėmuresh dhe pacientėsh nė tė ardhmen!!! Dhe njerzit e sėmurė nuk janė njerėz tė lirė, por skllevėr ...

Edhe fuzionet dhe shit-blerjet e ndryshme jane nė rendin e ditės: Novartis ka blerė “Chiro”, Sanofi ka blerė “Aventis Pasteur & Acambis”, “Astra Zeneca” dhe “Glaxo MedImmune ID Biomedical”.
Vaksina pėr virusin H1N1 do tė jetė gati pėr tregun rreth vjeshtės dhe ka shumė gjasa nė mes tė tetorit dhe nėntorit.

"Mbi sigurinė e vaksinės nuk bėhen kompromise," tha Keiji Fukuda, zėvendės drejtor i pėrgjithshėm i O.M.S. dhe nė fakt sipas gazetės britanike "The Guardian" pėr tė siguruar qindra milionė doza deri nė vjeshtė EMEA (Enti European i Farmaceutikės) po u mundėson shoqėrive / korporatave tė anashkalojnė fazėn e provimit nė shkallė tė gjerė mbi njerėzit. Nė praktikė kjo Agjenci (qė ėshtė instrument nė duart e lobeve tė farmaceutikės) ka autorizuar pa pikėn e llogjikės dhe pa asnjė kontroll "Procedurėn e Pėrshpejtuar".

Dhe e gjithe kjo bėhet nė kurriz tė sigurisė sė qytetarėve!!!!

Gripi i DERRAVE infekton edhe derrat e farmacistėve!!!

Shoqatat e konsumatoreve ne Europe dhe ne USA kanė denoncuar se nė ¾ e farmacive shiten antiviral Tamiflu pa recetė, edhe pse shitja ėshtė e detyrueshme vetėm me recetė.
Njė kuti ka koston e shumės "modeste" tė 36.80 €!

Jo vetėm kaq por pėr tė kėnaqur edhe njerėzit pėrtacė qė nuk duan tė lėvizin nga shtėpia, ofrohet mundesia e blerjes nė internet si psh. ilaēet “xhevahire” tė La Roche qė kushtojnė nga 64-127 euro pėr kuti.

Ilaēi Tamiflu shpesh rekomandohet nga mjekėt dhe farmacistėt e vetėkėnaqur tė cilėt kanė pėrfitimin e tyre dhe pėr fat tė keq, shumė njerėz shkojnė me pushime kėsaj vere me antiviralin nė valixhe. Dhe ky ėshtė njė shembull i vogėl dhe shumė banal sesi mediat dhe terrorizmi mediatik operojnė mbi mendiet e dobėta dhe jo tė informuara...

Kjo ėshtė arsyeja pse vetėm nė Amerikė, mė shumė se 3,000 njerėz janė ofruar pėr tė bėrė kavien pėr testimin e vaksinave, krahasuar me 2800 vetave qė kanė kėrkuar subjektet dhe korporatat transnacionale qė i prodhojnė ato.

Vaksinimet e Detyrueshme?

Nė rast tė njė epidemie udhėzimet e O.M.S. kanė karakter tė detyrueshėm pėr tė gjitha 194 vendet anėtare, pėrfshih kėtu edhe Shqiperinė.

Duke nisur nga 11 qershor jemi nė nivelin 6, gati maksimumi i alarmit, kėshtu qė nė tė tilla raste urgjente (tė krijuara artistikisht nga elita farmaceutike botėrore), Organizzata transnacionale e O.M.S. (e drejtuar dhe administruar nga lobistėt e farmaceutikės), mund tė legjitimojė dhe detyrojė me forcė njerzit tė vaksinohen (edhe kundėr dėshires sė tyre) duke kufizuar lėvizjen e lirė tė popullsisė dhe duke krijuar lager karantine/izolimi.

Qeveritė e vendeve si Anglia, Franca dhe Australia tashmė kanė shpallur qėllimin e tyre pėr tė vaksinuar (detyrimisht) tė gjithė popullatėn, ndėrsa Shtetet e Bashkuara tė Amerikės sė paku 50% (dmth. 160 milion).

Madje edhe ushtria zvicerane ėshtė duke bėrė blerje me shumicė tė vaksinės (16 milion doza tė ardhur nga SHBA, Gjermania dhe Spanja) pėr tė bėrė nė vjeshtė nė njė masė tė detyruar vaksinimin e gjith popullsisė..

Burimi: "Blaser Zeitung"
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alarm nga Viruset

Mesazh  Jon prej 09.11.09 1:40

Konspiracion apo epidemi?Gripi i derrave nuk ėshtė tjetėr veēse njė pėrpjekje tjetėr pėr tė pėrhapur panik dhe kaos ndėr popull ...


Me shtimin e frikės nga shndėrrimi i sėmundjes sė gripit tė derrit nė epidemi tė pashėrueshme, me ardhjen e pranverės, me akuzat tė cilat pėrfshijnė politikanė dhe biznesmenė tė kompanive tė barėrave nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, se ata propagandojnė pėr njė sėmundje qė nė realitet nuk ekziston, pėr tė fituar pasuri si dhe pėr tė pėrdorur atė si trysni politike, ndėrmjet kėsaj e asaj u rrit hamendja e popujve tė botės, ndėrmjet interesimit pėr ta ndalė kėtė sėmundje apo neglizhimi i saj i plotė nė mėnyrė qė kompanitė propaganduese qė kanė thurė komplot tė mos fitojnė asgjė.

Nė kohėn kur apelojnė Kombet e Bashkuara pėr domosdoshmėrinė e interesimit pėr ta marrė vaksinėn pėr kėtė sėmundje, u shfaq njė numėr i dijetarėve, ekspertėve dhe analistėve tė cilet konfirmojnė se biseda rreth gripit tė derrave nuk ėshtė tjetėr veēse shfrytėzim i tė varfėrve tė botės, e qė gripi i derrave nuk ėshtė tjetėr veēse njė pėrpjekje tjetėr pėr tė pėrhapur panik dhe kaos ndėr popull dhe njėherit pėrpjekje pėr t'i detyruar ata tė vaksinohen, e qė ėshtė e domosdoshme pėr ēdo njeri tė jetė nė dijeni pėr pėrmbajtjen e vaksinės sė merkurit, i cili shkatėrron sistemin nervor dhe shkakton kancerin.

Nė kohėn kur vrapojnė shtetet e botės sė tretė pėr tė marrur me vėshtirėsi vaksinėn e kėsaj sėmundjeje, vlerėsimet e Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė sinjalizojnė se aftėsia e prodhimit botėror tė vaksinės sė gripit tė derrave nė kushtet mė tė mira deri nė 5 miliardė doza nė botė, pėrafėrsisht.

Konspiracioni


Si duket ēėshtja nuk ndalet tek pėrhapja e sėmundjes dhe pėrpjekja pėr ta ndalė atė, pasi qė gazetarja austriake Jan Berger Meister e akuzoi Organizatėn Botėrore tė Shėndetėsisė, Kėshillin e Kombeve tė Bashkuara, presidentin amerikan Barak Obama, njė grup tė lobit ēifut tė cilėt i mbikėqyrin bankat mė tė mėdha nė botė e ata janė David Rothschild dhe David Rockefeller dhe Xhorxh Sorosi, me akuzėn se kėta janė duke e pėrgatitur terrenin pėr tė kryer gjenocid, nė njė ankesė paraqitur tek Byroja Federale e Hetimeve (FBI), sipas gazetės "agimi" nė Algjeri".

Kjo ankesė e re ėshtė koherente me njė akuzė tjetėr tė ngritur nė prillin e kaluar kundėr kompanive farmaceutike siē janė: "Baxter", dhe "Green Hills afire dhe teknologji",e pėr tė cilat gazetarja mendon se janė pėrgjegjėse pėr prodhimin e vaksinės kundėr gripit tė shpezėve,e cila mund tė shkaktojė epidemi globale,dhe pėr tė hulumtuar pėr pasuri nė tė njėjtėn kohė.

Gazetarja nė akuzat e saj pėrmend njė grumbull justifikimesh qė asaj i duken se janė objektive, kjo konsiston nė faktin se tė akuzuarit kanė kryer tė ashtuquajturin "Terrorizėm Biologjik", gjė qė e shtyri t'i konsiderojė ata se pėrbėjnė njė pjesė tė "Mafias Botėrore" e cila si profesion ka kryerjen e akteve kriminale pėrmes prodhimit, avancimit, magazinimit tė vaksinės e cila ėshtė e destinuar kundėr gripit, me qėllim qė ta pėrdorin atė si njė "Armė biologjike" pėr eliminimin e banorėve tė globit nė mėnyrė qė tė arrijnė pėrfitime materiale.

Berger Meister e konsideroi gripin e derrave si njė "panik", duke i akuzuar ata qė janė tė pėrmendur emrat e tyre nė ankesė, se janė duke bėrė komplote dhe duke u pėrgatitur pėr tė bėrė vrasje masive tė banorėve tė globit, pėrmes imponimit tė vaksinimit tė obligueshėm kundėr njerėzve, ngjashėm me atė qė po ndodhė nė Shtetet e Bashkuara, duke u nisur nga bindja e saj se imponimi i kėtyre vaksinave me qėllim ndaj njerėzve shkakton sėmundje fatale, gjė qė e shtyri atė ta pėrshtat kėtė akt si shkelje tė drejtpėrdrejtė tė tė drejtave tė njeriut dhe fillim i pėrdorimit tė "armėve bioteknologjike".

Duke u nisur nga kjo, Jan Berger Meister nė ankesė mendon se, akte tė tilla nuk mund tė klasifikohen ndryshe vetėm si "terrorizėm dhe Super Tradhėti".

U shndėrrua objekti i kėsaj ankese, nė njė ēėshtje reale tė cilėn e ngritėn organizatė profesionale dhe tė drejtave tė njeriut nė vende tė ndryshme tė botės dhe nė krye tė tyre shoqata franceze "Ace or Ace pėr drejtėsi dhe tė drejtat e njeriut", e cila shpejtoi duke bėrė apel qė tė hapet hetim penal me qėllim qė tė ndal ndodhjen e njė krize shėndetėsore tė rrezikshme, dhe theksoi nevojėn e kufizimit tė projektit nė pėrmasa tė gjera tė planifikuar nė fillim tė stinės sė kėsaj vjeshte.

Sipas njė specialisti gjerman te sėmundjeve tė mushkėrive, vaksina pėrmban qeliza kanceroze nga kafshėt, siē ėshtė vėrtetuar se vaksina e gripit derrit i cili pritet tė nisė nė tetor, rrit rrezikun e kancerit.

Shtoi doktori gjerman Dr.vidarxh: "Kjo ėshtė biznes i madh pėr industrinė farmaceutike, gripi I derrit nuk ndryshon shume nga gripi normal, dhe nė tė kundėrtėn, nėse shikoni nė numrin e rasteve kjo s'ėshtė asgjė nė krahasim me sezonin e gripit te rregullt," dhe nuk shkaktojnė vetėm se simptoma te gripit normal dhe se nuk kerkon vetėm se pak dite pushim.

Studiuesi Blay Lock thotė: "Vaksina e gripit tė derrit e kompanisė Baxter e cila quhet Celvapan, pėrmban qeliza nga majmunėt e gjelbėr afrikanė tė cilėt janė kontaminuar mė parė me bartjen e shumė vaksinave tė infektuara me viruse tė tjera si HIV-i, pėr mė tepėr se ato shkaktojnė njė numėr tė konsiderueshėm tė sėmundjeve kanceroze".

Ndėrkohė, njė numėr i madh specialistėsh tė Virologjise thonė: "Programi i vaksinimit tė detyrueshėm kundėr gripit tė derrit, kur tė vėshtrohet me kujdes, bėhet e qartė se virusi H1N1, ėshtė shkaktar i sėmundjes nga viruset e kombinuara gjenetikisht dhe se ai ėshtė lėshuar me qėllim qė ta arsyetojnė vaksinimin".

Dhe pyesin: "Prej nga mund tė ndodhė qė ky virus tė jete prezent te tė gjitha kėto gjene?!.." Ata thanė: "Analiza e saktė e virusit tregon se gjenet origjinale tė virusit janė tė njėjta me ato qe ishin nė virusin epidemik qe u pėrhap nė vitin 1918, duke shtuar gjene nga virusi i gripit tė shpezėve H5N1 avian influenza, dhe tjetra nga dy gjeneza tė reja tė virusit H3N2, kėshtu tė gjitha faktet sinjalizojnė se gripi i derrit faktikisht ėshtė njė virus i kombinuar dhe i prodhuar gjenetikisht.

Konspiracion kundėr tė varfėrve tė botės

"Kjo qė po ndodhė nuk ėshtė tjetėr veēse njė konspiracion pėr t'i shfrytėzuar tė varfrit e botės... " me kėto fjalė e shpjegoi sociologu zvicran, Jan Ziegler, konsulent nė Kėshillin e tė Drejtave tė Njeriut tė Kombeve tė Bashkuara, interesimin e Shteteve tė Bashkuara dhe tė ndihmėtarėve tė tyre nga lobi ēifut, pėr rrezikun e pėrhapjes sė sėmundjes dhe pėrpjekjes sė shpėrndarjes sė njė vaksine tė veēantė pėr ta penguar kėtė sėmundje apo pėr ta ndalė atė.

Ziegler Thotė: "Gripi i derrit shfrytėzohet nė kurriz tė tė varfėrve tė botės, ndėrsa mediat janė ēuar nė kėmbė pėr shkak tė vdekjes nga virusi tė 45 personave gjatė javėve tė para, pėr ēdo ditė njėqind mijė njerėz vdesin nga uria dhe pasojat e saj tė drejtpėrdrejta.

Ai shtoi se kjo ėshtė njė "mburrje", qė njė pėrgjegjės i Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė, tė dalė para mjeteve tė informimit duke thėnė: "Virusi H1N1 i kėrcėnon 2 miliardė njerėz", ai aludon me kėtė se pėrgjegjėsit e Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė veprojnė nė mėnyrė tė papėrgjegjshme me deklaratat rreth rrezikut tė virusit.

Ai shtoi se nuk e mohon faktin se Organizata Botėrore e Shėndetėsisė edhe e detyruar tė kontrollojė shėndetėsinė botėrore "mirėpo ajo nuk duhet ta stėrmadhojė ilustrimin e gjėrave", mirėpo ajo duhet t'i jap ēdo ngjarjeje vlerėn e domosdoshme, e mos tė fusė frikė nė zemrat e njerėzve, sepse ajo di pėr faktet e sėmundjes mė shumė sasa dinė njerėzit.

Ai theksoi se 953 milionė njerėz vuajnė pėrgjithmonė nga kequshqyerja, po ashtu ēdo pesė sekonda nė botė vdes nga njė fėmijė nėn moshėn dhjetė vjeēare, ai shtoi duke thėnė: "Ne e pranojmė kėtė sikur kjo tė jetė diēka shumė normale".

Ai theksoi se "nuk ka konferenca pėr shtyp nė lidhje me kėta njerėz, as mobilizim ndėrkombėtar pėr ta, nė kohėn kur Organizata Botėrore e Shėndetėsisė i thėrret mediat pėr ēdo ditė nė rezidencėn e saj kryesore nė Gjenevė, pėr t'i njoftuar mė tė rejat e gripit tė derrave"; Ziegler tha: "Kur ēėshtja ka lidhje me tė mėdhenjtė, ndėrgjegjja ndėrkombėtare shkundet, kjo tregon pėr verbėrinė e cila na ka goditur neve, si dhe pėr ndjenjat tona tė ftohta dhe tė ulėta skajshmėrisht dhe ironinė tonė ndaj realitetit".

Po ashtu profesori zviceran thotė se kjo ėshtė pėr tu habitur, qė tė orientohen mediat, tė merren me krizėn e derrave, ai tha: "Nuk do tė habitet nėse mė vonė do tė del nė shesh se kompanitė e mėdha farmaceutike janė ato qė e kanė nė dorė kėtė orientim tė mediave nė dritėn e ngecjes ekonomike qė i goditi ato gjatė krizės financiare dhe ekonomike globale.

Ziegler shtoi duke thėnė se gripi i shpezėve u solli miliarda kompanive farmaceutike gjigante nga shitja e barėrave, pas "grumbullimit" tė zbulimeve tė cilat i posedojnė ato, dhe veēanėrisht tė barėrave kundėr gripit.

Si konfirmim i asaj qė u theksua mė lart, raporte tė informimit vėrtetojnė se vaksina e gripit tė derrave tė cilėn janė duke e pėrgatitur kompanitė farmaceutike gjigante, po punojnė pa pushim pėr tė prodhuar sasi sa mė tė mėdha nga kjo vaksinė, gjate disa muajve, qė mjaftojnė pėr tė vaksinuar banorėt e globit, kjo nuk ėshtė tjetėr vetėm se plan pėr tė na e shkatėrruar mendjen tonė, shėndetin tonė dhe aftėsitė tona seksuale, pėrmes njė fushate tė gjerė tė vaksinimit global dhe kjo pėrmes pėrdorimit tė materieve shtesė tė veēanta tė cilat quhen materialet ndihmėse, synimi teorik pėr shtimin e kėtyre materieve ėshtė shtimi i fuqisė sė vaksinės.

Raportet bėjnė tė ditur se edhe pėrkundėr asaj se ekzistojnė shumė materie ndihmėse tė sigurta tė cilat mund t'i shtohen vaksinės, ata vendosėn tė shtojnė materien squalene qė ėshtė njė materie e rėndėsishme dhe shumė e shpėrndarė nė trupin e njeriut tė cilėn e merr nga ushqimi, kjo ėshtė materia themelore nga e cila trupi prodhon njė numėr tė konsiderueshėm tė vajrave, thartirave yndyrore tė ndryshme tė rėndėsishme pėr tė kryer funksione vitale tė rėndėsishme, nė pjesė tė ndryshme tė trupit, kjo ėshtė materie bazė nga e cila prodhohen tė gjitha hormonet seksuale, si tė mashkullit ashtu edhe tė femrės, kėshtu qė ėshtė pėrgjegjėse pėr fertilitetin e meshkujve dhe tė femrave, po ashtu kjo ėshtė e rėndėsishme pėr qelizat e trurit pėr tė kryer funksionin e tyre nė formė tė rregullt, gjithashtu luan rol tė rėndėsishėm nė mbrojtjen e qelizave nga plakja dhe mutacionet gjenetike, ndėrsa ėshtė vėrtetuar se injektimi i elskavalinės si materie ndihmėse me vaksinat shkakton kundėrpėrgjigje imunitive tė pėrgjithshme kronike tė sėmurė nė tėrė trupin kundėr materies elskavalinė.

Raportet konfirmojnė se numri marramendės qė pėrmend Organizata Botėrore e Shėndetėsisė (WHO) rreth goditjes me grip tė derrave nuk ėshtė i saktė... e vėrteta ėshtė diēka krejt tjetėr, kėtu lind pyetja: pse e gjithė kjo?

Pėrgjigja vije se, disa shtete siē ėshtė Britania tani i regjistron tė gjitha rastet e gripit sikur ato tė gjitha janė grip i derrave... dhe kjo duke u mbėshtetur nė sondazhe tė cilat bėhen pėrmes internetit, jo mė shumė!!! Nuk ėshtė pėr tu habitur nėse shumica e kėtyre rasteve nuk janė tjetėr vetėm se ndonjė grip normal.

Raporte gazetareske botėrore vėnė nė pah se bėhet fjalė pėr njė konspiracion mbrapa tė cilit qėndrojnė shtete tė caktuara tė cilat planifikojnė zvogėlimin e shpėrthimit tė banorėve nė botė qė ėshtė nė rritje tė vazhdueshme nė mėnyrė kolektive dhe tė shpejtė, po ashtu dėshirojnė tė arrijnė brenda trupit tė njeriut qė ta kontrollojnė atė mentalisht, emocionalisht dhe fizikisht... kjo ėshtė ajo qė e arsyeton shpėrthimin masiv tė vaksinimit tė fėmijėve nė vitet e fundit.

U. Nebil
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alarm nga Viruset

Mesazh  Estilen prej 09.11.09 9:28

Neo e Jon,keni pershendetjet e mija per postimin e ketyre dy temave per 'gripin e derrit'.
Tek n/forumi 'Mistere' tema 'fundi i botes',para disa ditesh kam komentuar 'PSE DUHET TI BESOJME FANTAZISE SE CMENDUR NJERZORE'
dicka mbi terrorizmin psikologjik qe po ushtrohet ne mbare popullsine boterore me rrjedhojat e 21 dhjetorit 2012,mbi impaktet kozmike,mbi gripin e derrit e ndoshta pak me vone nuk e dime se cdreqin do nxjerrin ne qarkullim ''kokat boterore''.

Temat e mesiperme jane shume informuese dhe shume reale,se po e shohim me syte tone qe asgje katastrofike nuk po ndodh realisht,pervec atyre rasteve ku infeksionet virale jane renduar dhe nga semundje te tjera kardiovaskulare ose semundje aparatit te frymemarrjes,e jane paasuar me vdekje sporadike.

Shume i sakte fakti qe rreth 900 milion vete ne bote,ne vit vuajne e vdesin nga uria,dhe askush muk prekupohet se sa 3000 te vdekur nga gjoja gripi derrit,
qe me mire te veme nje emer real ketij gripi 'PARAJA'.Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alarm nga Viruset

Mesazh  almir_metallica_4ever prej 13.11.09 23:26

E gjitha nje farse dhe konspiracion i kompanive farmaceutike, ne bashkepunim me qeverine amerikane dhe mediat po amerikane, te cilat perhapin panikun te populli i thjeshte, te cilit i eshte bere nje lavazh truri mediatik.

Dhe eshte per te ardhur keq, njeriu, qenia me perfekte eshte shnderruar ne nje prostitute intelektuale politike dhe mediatike.

Disa kompani farmaceutike jane kaq te afta sa te perhapin panik me nje semundje e cila ose nuk ekziston fare, ose eshte thjesht nje grip i cili ka pak simptoma ndryshe nga te tjeret, dhe qe nuk eshte aspak vdekjeprures.

Jam shume dakord me parafolesin. PARAJA eshte semundja e vertete e historise se njerezimit. Keta njerez jane thjesht koka, te cilet perfitojne nga njerez te varfer, te cilet vuajne nga uria dhe jo nga "gripi i derrit".
avatar
almir_metallica_4ever

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alarm nga Viruset

Mesazh  Jon prej 15.11.09 1:37

Helmi H1N1 - Rreth e Rrotull

avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alarm nga Viruset

Mesazh  Analise prej 15.11.09 13:40

Nje nga temat me pikante dhe aktuale.Do ishte mire qe te lexohej nga te gjithe, sidomos nga te rinjte qe i ka kap paniku dhe e veshtire ti bindesh per kete.
Por, nese eshte vec nje propagande me prapaskena ku zoteron meskiniteti e me keq akoma qellimi mizor ndaj njerezve te kesaj Bote, do kaloje si cdo gje tjeter....E kam fjalen per ne vendin tone.
avatar
Analise

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alarm nga Viruset

Mesazh  Jon prej 16.11.09 21:57

‘Tamiflu’ shumė i rrezikshėmMedikamenti i njohur kundėr gripit tė derrave‘Tamiflu’ pėr disa njerėz ėshtė shumė i rrezikshėm pasi qė mund tė shkaktojė sulm nė tru

Ilaēi, kėrkesa pėr tė cilin muajt e fundit ėshtė rritur dukshėm pas paraqitjes sė Gripit tė Derrave, nė kombinim me barnat e sėmundjeve kardiovaskulare mund tė jetė shumė i rrezikshėm.

Kombinimi i kėtyre ilaēeve mund ta hollojė gjakun dhe mund tė vjen deri tek gjakderdhja e pakontrolluar e cila pėr pasojė mund ta ketė sulmin nė tru.

Kėso raste pėr fat tė keq tashmė kanė ndodhur, kėshtu qė shkencėtarėt i paralajmėrojnė mjekėt qė tė kenė kujdes tė madh, kur ta nė japin ‘Tamiflu-n’, pra t’i shikojnė pacientėt se mos mund tė kenė kėso komplikimesh.

Ekspertėt mendojnė qė pacientėt nuk janė tė informuar sa duhet pėr dėmet qė mund tė shkaktojė pėrdorimi i 'Tamiflu-s’ dhe pohojnė qė institucionet kompetente duhet ta kryejnė mė mirė punėn e tyre dhe njerėzve t’u japin informacion pėr dėmet dhe pasojat qė mund tė shkaktojė ky medikament.

Ndryshe, ‘Tamiflu’ mund tė shkaktojė mundim dhe marramendje, ndėrsa tek fėmijėt edhe probleme me gjumė. Ekspertėt i paralajmėrojnė nė mėnyrė tė veēantė tė sėmurit kronik qė para marrjes sė kėsaj barne tė kėshillohen me mjekun dhe tė bėjnė analiza tė caktuara qė tė mos vjen deri tek mė e keqja.

E pėrgatiti: Diella Xhokli
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alarm nga Viruset

Mesazh  Neo prej 18.11.09 17:50

Njė virus pėr tė shpėtuar BankierėtNjė proēedim i ēuditshėm e i turbullt i ngjarjeve nuk do i shpėtojė sigurisht qeverisė sė padukshme, qė prej kohėsh tashmė kontrollon mendjet tona e sė shpejti do sinkronizojė mendimet tona nė valė e frekuenca tė standartizuara e qė, mė pas, tė drejtuara nga njė platforme e vetme.

Progreset e teknologjisė janė tė atilla saqė nanoteknologjitė biologjike, si pleshta, janė tashmė nė njė nivel tė atillė avancimi pėr tė mos e bėrė njė “fantashkencė” por njė tė ardhme tė afėrt. Tė tilla mekanizma pėrbėjnė versionin teknologjik tė parazitėve. Janė prodhuar nga shoqėri tė IT, siē ėshtė Alien Tecnology , e gjejnė njė gamė tė gjėrė veprimi jo vetėm nė fushėn ushtarake, por edhe nė ēdo sektor tjetėr tė interesit civil, dhe progresi aktual i kėrkimit lejon prodhimin e disave me njė diametėr prej njėqind micron, d.m.th. njė e dhjeta e milimetrit, me tė vogla se njė kokėrr rėre.

Mund tė inserohen nė cohat e veshjeve, nėpėr kartmonedha, e hapi qė ndan injektimet e tyre nė trupin njerėzor pėr motive terapeutike e pėr motive sigurie ėshtė mė tė vėrtetė i shkurtėr.

Do mjaftojė thjeshtė qė njerėzit tė mėsohen me idenė qė, si ēdo teknologji tjetėr, tė preferojė avantazhet si dhe rahatinė e progresit kundrejt humbjes sė lirisė personale. Pleshtat e mbjellura nė njė trup njerėzor krijojnė njė sistem marrės informacioni, i cili mund t`i transmetojė trurit njerėzor, duke e influencuar nga impulse e nga perceptime sinjalesh qė vijnė nga jashtė.

E kjo ėshtė realizuar tashmė, falė faktit qė kėto mikropleshta kanė njė dendėsi inferiore nė krahasim me atė tė gjakut, duke udhėtuar nė brendėsi tė sistemit sanguin si flluska minuskule.

Nė veshin e brendshėm egzistojnė nerva qė janė tė lidhura me perceptimin e disa frekuencave tė caktuara, e njė dėmtim i tiji mund tė provokojė dėmtime tė thella dėgjimi. Kėto nerva ushqehen nga njė arterie me diametėr tė vogėl, “arteria celebrale e mesme” e lidhur me qarkullimin aortik qė nė fakt ka njė diametėr mė tė madh e niset direkt nga zemra.

Kur gjaku transporton flluska azoti, qė mund tė formohen si shkak i mungesės sė oksigjenit, kėto do tentojnė tė pozicionohen pėrgjatė arteries celebrale, pasi aorta bėhet kėshtu njė kurth perfekt.

Nervat nė veshin e brendshėm janė tė lidhura mes njera-tjetrės nga kapilarė pak tė degėzuar (pa anastomazi) qė bllokojnė kalimin e tė tilla flluskave e fillojnė t`i dėmtojnė, e duke shkatėrruar kėshtu pėrbėrjen. Pleshtat, meqė janė sferike, tė lehta e me tė njėjtėn pėrmasė me ato tė flluskave tė azotit, do tė veprojnė nė tė njėjtėn mėnyrė. Do tė ndjekin kėshtu njė rrugė mė tė degėzuar qė ngushtohet gjithnjė e mė shumė, duke u akumuluar pėrgjatė arteries celebrale.

Me t`u ragrupuar sė bashku kėto pleshta nė njė kapilar nė brendėsinė e veshit tė mesėm, ato mund tė veprojnė qė atje jo vetėm nė sistemin dėgjues por edhe mbi trurin, e atėherė do tė shėrbejnė si antena pėr tė marrė sinjale nė formėn e mikrovalėve tė kompresuara. Kėto sinjale sulmojnė sistemin nervore tė lidhur me dėgjimin e mund tė krijojnė edhe aluēinacione zanore, apo deri dhe tė kondicionojnė individėt falė mesazheve tė ēliruara nė mėnyrė subliminale, apo mė saktė nėn nivelin zanorė tė papėrceptueshėm nė mėnyrė koshiente.

Pėr “nivel dėgjues” kuptohet “niveli i pėrceptimit” pasi kėto sinjale nuk kalojnė mė nėpėrmjet sistemit marrės tė valėve zanore, d.m.th nėpėrmjet daulles. Kėshtu mesazhet do tė kapen nė fakt e do tė ritransmetohen duke operuar nė njė “larje truri” prej sė vėrteti, krejtėsisht pa dijeninė tonė.

Nuk po flasim pėr fantashkencė, kujdes, pasi kėto teknika janė testuar me sukses qė nė fillimet e viteve shtatėdhjetė, duke pėrdorur si faktorė mikrovalėt e kompresuara.

Kėto mund tė dėrgohen nga satelitė nė gjėndje tė atillė qė mbulojnė zona tė ndryshme, ose tė vihen nga centralė transmetues ose me njė celular. I ashtuquajturi sistemi HAARP ėshtė krijuar nė fakt pėr tė eksperimentuar njė sistem kontrolli tė turmave tė fshehura nė brendėsinė e vendeve tė tėra: Shtetet e Bashkuara si dhe Rusia janė vendet e vetme qė kontrollojnė aktualisht kėtė teknologji. Kur valėt ēlirohen me distancė tė madhe, mund tė reflektohen me pasqyra tė padukshme tė krijuara nga mbetje gazrash tė jonizuara, sesa nga gazra tė jonizuara, tė krijuara nga njė distancė e lartė e me njė origjinė nga tė tjera burime mikrovalėsh.

Pleshtat mund tė injektohen nė trupin tonė nėpėrmjet vaksinave e hyjnė nė qarkullim si viruse prej sė vėrteti duke u bėrė qėndra marrėse tė padukshme. Kjo duhet tė bėjė tė qartė se pėrhapja e lajmit pėr rrezikun pandemik do tė ēojė mė pas nė njė vaksinim masiv, pas sė cilės fshihen qėllime strategjike pėr kontrollimin e masave. Virusi i avarisė ka tė gatshėm vaksinėn e tij, ėshtė Tamiflu, e frika ndaj pandemisė po kultivohet nga dita nė ditė.

Qeveria angleze ka deklaruar gjatė muajve tė kaluar qė ėshtė programuar njė plan pėr pajisjen e spitaleve e varrezave pėr t`i bėrė ballė pandemisė, raportet e OKB shėnojnė miliona viktima, e tė gjitha Shtetet kanė bėrė marrėveshje me la Roche pėr prodhimin e vaksinės. Kanė zgjedhur pėr kėtė qėllim njė virus, qė me karakteristikat qė zotėron mund tė shpėrthejė kollaj panikun: mund tė shpėrndahet nė tė gjithė planetin, pasi si drejtues ka shpendėt migratorė, e ka simptomat jo individuale pasi janė tė ngjashme me gripin.

Avaria ėshtė dizenjimi i padukshėm i njė proēesi ndryshimi nė shkallė planetare, e jemi nė gjendje tė konfirmojmė qė qeveria e padukshme po na fsheh njė gjė kaq makabėr, larg ēdo parashikimi statistik e pragmatik.

Ēfarė po vihet nė lėvizje nuk ėshtė vetėm njė mekanizėm i industrive farmaceutike, multinacionalėsh, Bankash e Sigurimesh, por ėshtė shume mė tepėr. Bursat janė nė rėnie, dhe sistemi me tė vėrtet po rrėzohet para syve tanė, e shpėrndarja e avarisė pėrbėn antibiotikun, pasi para sė gjithash kapitullimi i tyre mund tė hetohet mė kollaj nga shpėrndarja e pandemisė.

Sė dyti, vaksinimi masiv do lejojė mbjelljen e pleshtave e tė nanomekanizmave tė avancuara, pėr tė pasur nė kėtė mėnyrė kontrollin e plotė tė popujve, tė cilėt janė edhe konsumatorė e kursimtarė. Duhet tė bėjė tė reflektojė fakti qė Bill and Melinda Gates Fundation i ka dhėnė Global Alliance for Vaccines and Immunization (GAVI) 750 milion dollarė pėr njė projekt vaksinimi pėr fėmijėt e Afrikės pėr njė kohėzgjatje dhjetė vjeēare.

Pėrveē kėsaj, nuk ėshtė hera e parė qė fondacioni i Bill Gates mbėshtet kėto iniciativa, pasi tashmė ai ka dhėnė shuma tė jashtėzakonshme pėr vaksinimin kundra AIDS, tetanozit si dhe malaries. Me t`u ēuar pėrpara ky plan vaksinimi global nė tė gjitha vendet, e jo vetėm nė kontinentin e Afrikės e Azisė, kontrolli total mund tė thuhet se ėshtė realizuar prej sė vėrteti.

Amerika mund tė zgjohet njė ditė duke u gjendur brenda njė rrėzimi financiar, me rradha njerėzish para sporteleve e krizės sė pėrmirėsimit, me njė monedhė tė zhvlerėsuar prej 50% apo 80% si dhe njė debi qė nuk mund tė paguhet kurrė, por askush nuk mund t`a kuptoj vėrtete se ēfarė po ndodh nė realitet.

Zgjidhja e masat e marra pėr rrėzimin janė programuar qė mė parė e tė parashikuara nė ēdo detaj minimal: njė sistem i ri financiar telematik global, kontrolli i medias, i ēdo mjeti transmetues e komunikues, nga media deri tek muzika, nga televizioni tek spektakli.

Nuk do kete revoltime apo protesta nėpėr sheshe, nė Amerikė si nė Europė e nė pjesėn tjetėr tė botės, tė gjithė do vazhdojnė jetėn e tyre pa trazime tė veēanta.

Nuk ėshtė diēka e vėshtirė pėr t`u imagjinuar nėse mendojmė qė e tėrė bota i ka besuar rrėzimit tė Kullave binjake pasi kolana (mbajtėse) prej ēeliku ishte shkrirė nga nxehtėsia e eksplozionit tė aeroplanit.

Kontrolli tashmė ekziston, e Firma si Vodafon, IBM e Microsoft e dinė mirė se ēfarė po ndodh.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alarm nga Viruset

Mesazh  Jon prej 24.11.09 16:05

Helmi H1N1

avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alarm nga Viruset

Mesazh  i panjohuri prej 30.11.09 22:48

Gripi i derrave eshte virus i krijuar me dashje pa dashje nga vet ne njerezit, se perndryshe nga doli nga hici?
Dhe sa per tamiflun ve bast qe eshte nje vaksine qe nuk funksionon.
Thjesht per prishjen e mendjeve te njerezve, ta blejne e me pas te hane koken .
avatar
i panjohuri

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alarm nga Viruset

Mesazh  Jon prej 07.12.09 0:15

Kujdes nga vaksina pėr gripin e derrit

avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alarm nga Viruset

Mesazh  Estilen prej 09.12.09 19:02

Ja dhe ''flluska e madhe'' grip derri perfundoi me nje 'plasje'qe nuk habiti askend.
Sipas nje mjeku amerikan,ne nje njoftim te dhene mbreme e sot nga agjensi lajmesh,rezulton se kjo pandemi qe dhe eshte me e bute se nje viroze e zakonshme stinore.

Po sipas studimeve dhe fakteve reale,rezulton se pritshmeria e mortalitetit ne gjithe boten,do arrije deri ne 10.000 mije vete,me nje ngritje te perafert deri ne 16.000 vete.
Ja pra nje deshtim i plote i O.B.SH.se per te mbjell panik e terror psikologjik ne mbare boten.

Ky deshtim erdhi si rezultat i ngritjes se koshiences njerzore ne mbare boten,se kjo epidemi ishte stisur ne laboratoret e boseve te kompanive farmaceutike.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alarm nga Viruset

Mesazh  Jon prej 30.12.09 9:26

Dyshime tė frikshme mbi gripin e derritNjė deklaratė e gazetės turke Vatan hodhi njė dyshim tė frikshėm mbi pėrhapjen e gripit tė derrit i cili po shqetėson gjithė botėn.

Nė tė vėrtetė u pohua se virusi H1N1 nuk ėshtė aq vdekjeprurės sa thuhet dhe ėshtė krijuar nga njė profesor i cili ėshtė numri njė i botės nė ēėshtjen e gripit bashkė me tre asistentė tė tij pėr tė shtuar fitimin e shoqėrive tė tyre farmaceutike.

Profesori Albert Osterhaus i cili ushtron profesionin e tij nė universitetin Rotterdam ėshtė i vetmi emėr qė tė vjen nė mendje kur flitet pėr gripin.

Madje pėr kėtė arsye nė botėn e shkencės njihet si Doktor Gripi . Pėr tė frenuar panikun e pėrhapur nė botė nga SARS dhe gripi i shpendėve ai ishte emri i pare i cili u kontaktua pėr ndihmė nga Organizata Botėrore e Shėndetėsisė. Tani njė deklaratė e dhėnė nė lidhje me ‘Doktor Gripin “ holandez po shqetėson gjithė botėn.

Deklarata e cila pėr here tė pare u shkrua nė formėn e njė artikulli nė revistėn shkencore Science dhe mė pas u transmetua nga gazeta holandeze De Telegraaf pohon rritjen dramatike tė pasurisė sė Doktor Gripit nga pėrhapja e gripit.

Profesor Osterhaus ėshtė drejtuesi i grupit pėr Studimin Shkencor tė Influencės nė Evropė. Nė tė njėjtėn kohė ėshtė dhe anėtar i SAGE kėshillit konsultativ tė OBSH. Madje kur Organizata Botėrore e Shėndetit mori vendim pėr shpalljen e njė pandemie botėrore nė lidhje me gripin e derrit Osterhaus ishte drejtues i SAGE-s.

Pėrveē kėsaj Osterhaus ka dhe njė shoqėri e cila prodhon vaksina.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alarm nga Viruset

Mesazh  Osiris prej 21.03.10 2:23

Mesa po shoh (jo vetem ne kete teme) ne jemi mendjendriturit moderne....
Un jam mjek, jam i mendimit qe AH1N1 nuk perben nje pandemi aq te rrrezikshme sa kerkojne ta paraqesin dhe arsyeja qe eshte bere kaq e madhe ska lidhje as me masonet as me terorizmin apo ku e di un ca perrallash shpikni ju(dmth ju i ka publiku njeri ne google dhe i keni postu ketu) por vetem me fitimet e shoqerive farmaceutike
Persa i perket aksidentit te bazes ushtarake ne amerike ke harruar qe prane asaj baze qe nje stalle derrash...ka shume rendesi ky fakt,dhe gripi spanjoll 1912 mos gaboj eshte po grip derrash dhe asokohe vertet ka vrare shum njerez dhe tani ai vret nqs se mjekojme ashtu si vret dhe gripi sezonal nqs nuk kemi imunitet te mire.
Gjithsesi Tamiflu eshte nje medikament qe ka te mirat e veta dhe efektet anesore,sado te keqija te jene te dytat fale saj ne(njerezimi) arriti te mjekonte gripin e shpendeve keshtu qe duhet te flaenderojme shkencetarin qe e shpiku(po pertoj me gjet emrin)
avatar
Osiris

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alarm nga Viruset

Mesazh  Osiris prej 21.03.10 2:29

per te panjohurin
Tamiflu seshte vaksine,por simptomolitik
Gripi nuk doli nga hici ai ka qene ne jistorine njerezore dhe cdo virus gripi normal trasmetohet nga njeriu ne njeri dhe ne momentin qe ai kalon ka nje ndryshim te vogel ne kapsulen e tij qe sperben problem madhor per individin e infektuar,dmth me mejkim kalon por po su mjeku ka probleme,ndersa virusi mund te trasmetohet tek kafshet derri apo shpendet dhe kur rikthehet tek ne ai ka pesuar shume ndryshime,imuniteti yne se njeh dhe nse sulmon rrjedhimisht jepe shume probleme ne kliniken e semundjes dhe prognoza eshte e rezervuar,keto quhen thyerje antigjenike te medha dhe ndodhin nje here ne 100 vjet,afersisht kuptohet,e cudithsme qe ajo e bazes ushtarake se ajo qe shume para kohe jo kjo e tanishmje
avatar
Osiris

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alarm nga Viruset

Mesazh  Luli prej 29.05.11 23:14

Virusi i rrezikshėm EHEC ka prekur qindra vetė nė Gjermani

Gjermania ėshtė nė ethet e njė virusi tė rrezikshėm qė po merr jetė njerėzish. Qindra janė infektuar, ndėrsa ka edhe disa tė vdekur. Bėhet fjalė pėr virusin EHEC, i cili prek zorrėt dhe shkakton diarre e mė pas diarre nė gjak ose kolit hemorragjik.

Mendohej se virusi vjen nga perimet, ndaj ishte ndaluar qė tė konsumoheshin perime qė vijnė nga veriu i Gjermanisė. Tani autoritetet shėndetėsore nė Hamburg kanė arritur nė pėrfundimin se virusi vjen nga kastravecėt spanjollė. Ata kanė identifikuar edhe firmat spanjolle nė Majorka e Almeria, qė sillnin kastravecėt.

Virusi po pėrhapet edhe nė Danimarkė, flitet se ka mbėrritur edhe nė Suedi. Nga Spanja nuk ka asnjė reagim, kurse nė Gjermani ėshtė bėrė thirrje qė tė mos konsumohet kastraveci, por edhe domatet dhe sallat jeshile.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

E.Coli eshte i modifikuar nga njeriu apo???

Mesazh  nert prej 20.07.11 20:36

Me interesojne shume mendimet qe mund te keni ne lidhje me kete rast,

Gjithe ata veta qe vdiqen ishte per arsye te nje bakterei natyror apo te nje bakteri te modifikuar nga dora e njeriut, dhe e hedhur vete ne mjedis???
avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alarm nga Viruset

Mesazh  Gerta Gerta prej 20.07.11 20:43

nert shkruajti: Me interesojne shume mendimet qe mund te keni ne lidhje me kete rast,

Gjithe ata veta qe vdiqen ishte per arsye te nje bakterei natyror apo te nje bakteri te modifikuar nga dora e njeriut, dhe e hedhur vete ne mjedis???
Edhe pse ka nisur gara per ti vene fajin te gjithe bimeve ne te gjithe BE, ku nje shtam i E. coli super rezistent po semur pacientetdhe po mbush spitalet ne gjermani, praktikisht asnje nuk po flet se si E. coli magjikisht eshte bere rezistent ndaj tete klasave te antibiotikeve dhe me pas u shfaq ne zinxhirin ushqimor.
Ky variant i vecant eshte nje anetar i shtamit 0104, rezistent , duhet ti jete nenshtruar ne menyre te perseritshme ekspozimeve ndaj antibiotikevederi sa ka pesuar nje mutacion qe e ka shtyre drejt imunitetit komplet ndaj medikamentit.
Kur shkencetaret e Robert Koch Institute in Germania kane dekodifikuar strukturen gjenetike te shtamit 0104, kane gjetur qe eshte rezistent ndaj te gjithe klasave dhe kombinimeve te antibiotikeve:
peniciline
tetracikline
acid nalidiksik
trimetoprim - sulfamethoxol
cefalosporin
amoxicilin
piperacilin - subactam
piperacilin - tazobaktam
Vec kesaj , ky tip shtami eshte i afte te prodhoj nje enzime te vecante , e cila i siguron ate qe mund te quhet "superpotence bakterore" teknikisht e njohur si

ESBL:
Per me teper , ky shtam 0104 posedon dy gjene - TEM - 1 dhe CTX - M 15 - qe kane bere te dridhen mjeket qe pas 1990, shkruan The Guardian. Dhe perse i bejne te dridhen mjeket? sepse jane kaq vdekjeprures sa qe shume persona te infektuar nga shtame te tille kane insuficence kritike te nje organi dhe vdesin.
Te krijosh biologjikisht nje superbakter vdekjeprures :
Saktesisht si lind nje shtam bakteror qe eshte rezistent ndaj nje dozine antibiotikesh ne tete klasa te medikamenteve te ndryshem dhe karakterizohet nga dy mutacione gjenetikisht vdekjeprurese dhe me aftesi te prodhoje enzimat ESBL?
Ne fakt ka nje menyre sipas te ciles ndodh kjo:
duhet te ekspozohen keto shtame te E.coli ne te gjithe klasat e antibiotikeve. Zakonisht kjo nuk ndodh njekohesisht, natyrisht me pare i nenshtrohen penicilines, Merren kolonite mbijetuese te penicilines dhe i ekspozohen tetraciklines dhe keshtu me radhe. Behet fjale per nje proces te seleksionit gjenetik ne laborator me nje rezultat te deshirueshem. Edhe pse procesi eshte me i komplikuar se kaq, rezultati eshte se krijimi i nje shtami te E.coli rezistent ndaj tete klasave te antibiotikeve kerkon ekspozime ne menyre te perseritshme dhe te gjata ndaj ketyre antibiotikeve. Praktikisht eshte e paimagjinueshme se si kjo mund te ndodh spontanisht ne natyre, p. sh nese ky bakter ka lindur ne ushqim , atehere ku e ka gjetur rezistencen ndaj antibiotikeve duke marre ne konsiderate qe antibiotiket nuk perdoren ne zarzavate?
Nderkohe qe rezistenca ndaj nje antibiotiku te vetem eshte e zakonshme, krijimi i nje shtami E. coli qe eshte rezistent ndaj tete klasave te antibiotikeve - ne kombinim - sfidon ligjet e premutacionit gjenetik ne natyre. Me pak fjale , ky shtam i superbakterit E. coli nuk do te ishte krijuar ne natyre. Kjo le nje shpiegim te vetem pra vjen nga laboratori.

I projektuar dhe i lene i lire.
Provat tani cojne drejt faktit qe ky shtam vdekjeprures E. coli ishte projektuar dhe i hedhur ne zinxhirin ushqimor , ose ne nje menyre ka dale nga laboratori duke perfunduar ne ushqime ne menyre te paevitueshme.

ky eshte argumentimi
peace and love

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alarm nga Viruset

Mesazh  nert prej 20.07.11 21:16

E dija qe e kisha pare diku po sme kujtohej.

Te njejtin mendim kam dhe une qe eshte nje specie qe eshte kultivuar ne laborator, Por se paskam ditur se ka qene rezistent ndaj 8 antibiotikeve. Me shume me bente pershtypje se si nje mo qe rritet ne trupin e njeriut mund te shkaktoje gjithe ato vdekje.

E njoh shume mire proceduren qe iu nenshtrohen specive per ti bere rezistente ndaj antibiotikeve. Eshte shume e thjeshte mjafton ti vendosesh kulturat ne nje pjate petri me nje terren me antibiotike dhe e le ne inkubator te zhillohen, Vetem shume pak specie mund te shikosh se kane mbijetuar, per mos te thene vetem 1,2,3 specie. Merren dhe rriten perseri ne nje kulture pa pranine e antibiotikut per te marre sa me shume mo ne nr. Ne kete menyre eshte krijuar nje specie rezistente nndaj nje antibiotiku.

Te njejtat mendime kam dhe per viruset e tjera qe lkane qarkulluar keto vite ne bote se kane qene specie te modifikuara nga dora e njeriut dhe mund te kene qene ose te leshuara vete ose dhe te dala jashte kontrollit. Firmat farmacetike cfare nuk bejne per te rritur shitjet
avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alarm nga Viruset

Mesazh  nert prej 20.07.11 21:22

Dhe vendosja e gjeneve mutante ose kloneve eshte nje procedure shume e lehte qe mund te behet, nuk kerkon shume. Mjafton te gjesh nje specie qe i ka keto gjene i pret te ai dhe nepermjet modifikimeve gjentike iu vendosen species qe duan eshte e njejta procedure qe iu behet produkteve OMGJ,
avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alarm nga Viruset

Mesazh  Gerta Gerta prej 21.07.11 11:05

pikerisht nert
madje tashme industria farmaceutike eshte me e zhvilluara dhe me te ardhura me te medha
mjere ata qe bie pre e saj:(

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alarm nga Viruset

Mesazh  Erikson prej 23.07.11 11:24

Mendoj se dalja e herepashershme e viruseve te modifikuara vdekjeprurese ka te beje me projektet per reduktimin e numrit te popullsise boterore...https://www.youtube.com/user/XfredomfighterX?feature=chclk#p/u/12/0Nc5mTVjp2I
avatar
Erikson

Nuk them se kam gjetur te verteten, por me te vertet se kjo qe kam nuk di....


34


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alarm nga Viruset

Mesazh  Gerta Gerta prej 23.07.11 18:40

erikson shkruajti:Mendoj se dalja e herepashershme e viruseve te modifikuara vdekjeprurese ka te beje me projektet per reduktimin e numrit te popullsise boterore...https://www.youtube.com/user/XfredomfighterX?feature=chclk#p/u/12/0Nc5mTVjp2I

wow a eshte e vertete ajo qe thuhet ne video???

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alarm nga Viruset

Mesazh  nert prej 23.07.11 18:51

Spo mundem me e hap videon dot, por mendoj se dhe mund te jete e bere per te bere nje selioksionim midis popullsise, E dini qe ne bote studiohen mo qe te jene ne gjendje qe te sulmojne vetem nje etni te caktuar bie fjala vetem njerezit me ngjyre, ose selioksioni ka te beje dhe qe te mbeten njerezit me rezistence te larte...
avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alarm nga Viruset

Mesazh  Gerta Gerta prej 23.07.11 18:55


Gerta Gerta

PEACE and LOVE

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alarm nga Viruset

Mesazh  Gerta Gerta prej 23.07.11 19:02

nert shkruajti:Spo mundem me e hap videon dot, por mendoj se dhe mund te jete e bere per te bere nje selioksionim midis popullsise, E dini qe ne bote studiohen mo qe te jene ne gjendje qe te sulmojne vetem nje etni te caktuar bie fjala vetem njerezit me ngjyre, ose selioksioni ka te beje dhe qe te mbeten njerezit me rezistence te larte...
te kjo mbeshteten te melamina??

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alarm nga Viruset

Mesazh  nert prej 23.07.11 19:14

Flm Gerta Vertet barabare si video por te mos kesh me te voglin dyshimse eshte e vertete. Me kujtohet nje lajm qe kam pare ne lajme ne Kine per nje grua shtatzane ne muajine 9-te te cilen e morren policet mjeke dhe ia hoqen femijen pasi kishte bere nje krim dhe po sillte ne jet femijen e 2-te.

E ke vene re se per 3-4 vjet ne bote po dalin vit per vite lloje te reja (vjetra ) gripe te kafsheve te ndryshme.
E them te vjetra se kam pare nje dokumnetar njehere qe tregonte per Luften e FTohte ne te cilen te dyja kampet zoteronin kultura me mo te viruseve te llojeve te ndryshme te semundjeve, madje dhe ato qe thoshin se ishin zhdukur dhe madje zoterojne dhe antivirusin.

Jo vetm nga melamina gerta. Cdo grup popullate kane nje material gjenetik qe i karakterizon ndryshe nga grupet e tjera dhe shkencetaret mundohen te gjejne ate grupe qe te bejne viruset qe te prekin pikerisht ato. Ne kete dokumentar qe kam pare ishte dhe nje eksperiment qe donin te benin per te zhdukur popujt myslyman ne mos gaboj e bente Rusia
avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alarm nga Viruset

Mesazh  Gerta Gerta prej 23.07.11 19:17

nert shkruajti:Flm Gerta Vertet barabare si video por te mos kesh me te voglin dyshimse eshte e vertete. Me kujtohet nje lajm qe kam pare ne lajme ne Kine per nje grua shtatzane ne muajine 9-te te cilen e morren policet mjeke dhe ia hoqen femijen pasi kishte bere nje krim dhe po sillte ne jet femijen e 2-te.

E ke vene re se per 3-4 vjet ne bote po dalin vit per vite lloje te reja (vjetra ) gripe te kafsheve te ndryshme.
E them te vjetra se kam pare nje dokumnetar njehere qe tregonte per Luften e FTohte ne te cilen te dyja kampet zoteronin kultura me mo te viruseve te llojeve te ndryshme te semundjeve, madje dhe ato qe thoshin se ishin zhdukur dhe madje zoterojne dhe antivirusin.


Jo vetm nga melamina gerta. Cdo grup popullate kane nje material gjenetik qe i karakterizon ndryshe nga grupet e tjera dhe shkencetaret mundohen te gjejne ate grupe qe te bejne viruset qe te prekin pikerisht ato. Ne kete dokumentar qe kam pare ishte dhe nje eksperiment qe donin te benin per te zhdukur popujt myslyman ne mos gaboj e bente Rusia
wow ca nuk behet sot...dhe themi ne nuk ekzistojne demonet...ja ku jane
flm nert

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alarm nga Viruset

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi