Varrezat

Shko poshtė

Varrezat

Mesazh  Neo prej 11.05.08 13:23

Misteret e varrezave “Per - Lashez"...

(Sekrete, mistere, erotizėm, spiritizmė e skena egzorcizmi nė varrezėn mė tė shquar tė Parisit)

... Nuk ėshtė e thenė qė varrezat tė jenė me ēdo kusht, vendet ideale tė prėhjes sė pėrjetėshme.

Prej shumė vjetėsh, agjentė tė survejimit nė Paris kanė venė nė qendėr tė vemendjes, njerėn prej sipėrfaqjeve mė tė gjelbėruara tė qytetit, me 44 hektarė monumente funerale.

Netėve, tė shoqėruar me qenėr tė stervituar ata inspektojnė e i bien kryq e tėrthor nekroplit mė tė shquar nė botė: varrezave Per-Lashezė ( Pčre-Lachaise ) ku prėhen personalitete tė botės sė arteve, politikės, mjekėsisė e shkencave paralele.

Po, pėrse gjithė kjo gjendje alarmi pėrreth tyre ? Shkaqet janė tė shumta.

Nė fakt, ky vend magjik ku bejnė gjumin e pėrjetshėm shumė njerėz tė shquar tė dy shekujve tė fundit, ėshtė bėrė prej kohėsh mjaft tėrheqės pėr disa lloj vizitorėsh tė veēantė.

Sepse, Per-Lashezė, nė ēdo kohė ka qenė konsideruar s i njė nga vendet mė tipikė tė egzorcizmit e, pėr disa sekte, ndėr mė tė zgjedhurit pėr tė bėrė ceremoni misterioze. Pothuajse ēdo natė, aty shihen skena nga mė tė ēuditėshmet...

“Nimfa” e Per Lashezė dhe gjoksi vezullues i njė femre...

... Njė kureshtar qė pėrshkon Qytezėn e tė Vdekurve e endet mes kėtij nekropoli tė pafund, nuk mund tė qendrojė indiferent para varrit madhėshtor tė Ferdinad Barbadien, derdhėsit tė shquar tė skulpturave nė bronx tė shekullit te XIX-tė, ku ngrihet edhe njė nga kryeveprat e tij.

Para njė masivi shkembor ndodhet njė grup skulpturor i pėrbėrė prej tri vajzash, tė cilat quhen ndryshe edhe Nimfat e Per -Lashezė. Njė prej tyre, ajo me e avancuara drejt publikut, mė e reja, mė finja s’eshte as dy hapa larg.

Ajo ka dy gjokse tė vegjėl por tepėr provokues, tė cilėt janė edhe ”preja” e shumė zotėrinjve qė, tė tunduar prej anatomisė sė tyre erotike, s’qendrojnė dot pa i ledhatuar.

Eshtė kjo arsyeja pse ato ( gjinjtė prej broxi ), nga fėrkimi e ledhatimi i shumė kalimt arėve, janė gjithmonė tė mbuluar me njė dritė vezulluese metali tė freskėt.

Ka nga ata bile qė, duke i’u shmangur njerėzve e pasi sigurohen se janė larg vėshtrimit tė tyre ( veēanėrisht kur bie muzgu e ata rrallohen ), ndalen para kėsaj nimfe me pėrmasa natyrale e, nuk e kanė pėr gjė qe t’i thithin thumbat e gjoksit tė saj me gojė.

Thuhet se, ( e, kjo ka ngelur si njė traditė e vjetėr ), ledhatimi i gjinjve tė Nimfės sė Per-Lashezė, sjell fat nė dashuri...

Viktor Noir - fetishi erotik i femrave

... Ndėrkohė, vendi mė i adhuruar pėr femrat ėshtė padyshim varri i Viktor Nuar, ( Victor Noir ), kėtij ish-gazetari tė vrarė pabesisht mė 1870 nė moshėn 22 vjeē, pikėrisht dy ditė para marteses.

Shtrirė mbi varr nė pėrmasa natyrore, me redingotė hapur, kapelen pėrbri e pamjen e fytyrės pothuajse ėngjėllore, ndodhet skulptura e trupit tė tij nė bronx, punuar nga artisti i njohur i asaj epoke Jules Dalou.

Pjesa dėrmuese e adhuruesve tė saj, jane vajza e gra tė reja. Sjelljet e disa prej tyre, nganjeherė, kanė brenda tyre simptoma tė vėrteta erotike-deliranete.

Nė skulpturė, vendi mė i lakmuar e qė rrezaton tepėr shkėlqim ėshtė njė pjesė e fryrė mbi pantallona, mes kofshėve, aty ku ndodhet seksi i tij.

Sipas bestytnive e paragjykimeve, tė cilat janė pėrcjelluar nga njeri brez tek tjetri, skulpturė e djaloshit Viktor Nuar ka disa fuqi tė mbinatyreshme si, pėr shembėll: tėrheqjen e njė mashkulli, shėrimin nga impotenca, bashkimin me njė burrė tė adhuruar, realizimin e deshirės pėr martesė, bėrjen e njė fėmije etj.

Gratė apo vajzat, pėr tė realizuar dėshirėn e tyre tė fshehtė e duke besuar nė efektin ēudibėrės, ndalen para skulpturės sė shtrirė, ulen pranė saj e, lehtas, kalojnė gishtat duke ledhatuar pjesėn e fryrė tė seksit nenė pantallona.

Por, ka edhe tė tjera mė tė guximshme, tė cilat vendosin nė atė vend ballin e, pastaj, lėshojnė mbi tė puthje e mė tepėr akoma, ka tė tjera qė vijnė aty natėn, xhvishen nudo e shtrihen mbi trupin e ftohtė prej metali tė djaloshit Viktor Nuar, fetishit erotik tė femrave...

Alen Kardek – teoricieni i madh i spiritizmit

... Eshtė mė se e vėrtetė qė ekziston njė kult adhurues pėr Alen Kardek ( 1804-1869) ( Alain Kardec-doktor nė mjekėsi e pedagog, i cilėsuar si mė i madhi i magjistarėve, vėzhguesi i pakrahėsueshėm i botės sė shpirtėrave, shefi dhe teoricieni i parė i spiritizmit botėror ).

Nė ēdo kohė e pėr ēdo ditė, varri i tij ėshte i mbytur me tufa lulesh lloj-lloj. Burra e gra vijnė tek varri i tij, pėr t’u konsultuar me magjistarin e madh e pėr t’i bėrė atij lutje, pėr ndėrhyrjen e shpirtrave tė mirė nė dobi tė tyre.

Sepse, Alen Kardekut i atribuohen fuqi tė tė pa imagjinueshme tė tilla si, pėr shėmbėll, qė tė hysh nė kontakt me tė vdekurit, tė marrėsh mesazhe nga jeta e pėrtejshme, tė shėrosh njė tė semurė, tė ēlirohesh nga shpirtėrat e kėqinj etj.

Pėr kėto arsye, mund tė themi pa e tepėruar se varri i t ij, ėshtė sigurisht mė i vizituari jo vetėm nė Per-Lashezė, por edhe nė gjithė Francėn ( sigurisht pas atij tė Napoleon Bonapartit ).

Ndaj, gjen kėtu edhe njerėz qė vijnė edhe nga vende tė largėta, sidomos nga Amerika latine, Antilet e disa vende tė Afrikės...

Xhim Morrison - varri i tij ruhet ditė e natė...

... Eshte pikerisht, pėrreth varrit tė Xhim Morrison -it, ( Jim Morrison, 1943 - 1971 ), vdekur nė Paris pėr shkak tė njė overdoze heroine, njė prej miteve mė tė shquar tė muzikes pop, ku zhvillohen edhe manifestimet mė tė zhurmshėm e mė shqetėsues tė varrezave Per-Lashezė.

Varri i njeriut qė, pėr nga modernizmi i artit dhe menyrės sė tij tė jetesės, misheroi njė model absolut pėr mbarė brezin e viteve ’60-’70.

Si mishėrues i njė personazhi tė tillė mitik, varri i tij ėshtė kthyer nė njė vend tė endėrruar pelegranzhi pėr mijėra tė rinj e tė reja anglo-amerikanė, gjermanė e skandinavė, tė cilėt vijnė kėtu pėr t’i bėrė homazh idolit tė tyre tė adhuruar, i cili u bė simbol i madhėrishėm i antikonformizmin ndaj traditave e sjelljeve sociale tė kohės sė vet ( Tė tilla si, kundėrshtimi i luftės nė Vietnam, tutelės prindėrore, refuzimit ndaj shėrbimit ushtarak, ligjit, familjes, moralit ).

The Doors...I shndėrruar nė njė vend takimi ndėrkombėtar e, disa herė i kėrcėnuar edhe pėr profanim nga individė tė rrezikshėm e me probleme psiko-mendore, varri i tij ruhet me kamera tė fshehta e vėzhgohet ditė e natė nga roje tė posaēme, gjė e cila ka bėrė qė survejimi rreth tij tė jetė special dhe i pėrhershėm.

Pėr shkak tė fluksit tė madh tė njerėzve, shpesh herė me mangėsi sjelljesh civile, pėrreth varrit, individė tė ndryshėm nuk mungojnė t’a bėjnė tė pavdekshme prezencėn e tyre duke shkruar graffiti nė varrin e idolit tė tyre, duke derdhur mbi tė shishe me alkool apo duke tymosur hashish e mariuhanė.

Grupe tė tjerė bien nė delir tė vėrtetė e japin spektakle orgjish ndėrkohė qė, pjesa mė e madhe e adhuruesve, kėnaqen duke vendosur pranė banesės sė fundit tė artistit tė madh, thjesht njė lule apo njė mesazh tė shkruar mbi njė copėz letėr...

Nga Simbad Detari
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

varrezat Pčre-Lachaise

Mesazh  Estilen prej 19.01.11 21:20


Perse vezhgohen non stop varrezat  Pčre-Lachaise(Paris)... Nuk ėshtė e thenė qė varrezat tė jenė me ēdo kusht, vendet ideale tė prėhjes sė pėrjetėshme.

Prej shumė vjetėsh, agjentė tė survejimit nė Paris kanė venė nė qendėr tė vemendjes, njerėn prej sipėrfaqjeve mė tė gjelbėruara tė qytetit, me 44 hektarė monumente funerale.

Netėve, tė shoqėruar me qenėr tė stervituar ata inspektojnė e i bien kryq e tėrthor nekroplit mė tė shquar nė botė: varrezave Per-Lashezė ( Pčre-Lachaise ) ku prėhen personalitete tė botės sė arteve, politikės, mjekėsisė e shkencave paralele.

Po, pėrse gjithė kjo gjendje alarmi pėrreth tyre ? Shkaqet janė tė shumta.

Nė fakt, ky vend magjik ku bejnė gjumin e pėrjetshėm shumė njerėz tė shquar tė dy shekujve tė fundit, ėshtė bėrė prej kohėsh mjaft tėrheqės pėr disa lloj vizitorėsh tė veēantė.

Sepse, Per-Lashezė, nė ēdo kohė ka qenė konsideruar s i njė nga vendet mė tipikė tė egzorcizmit e, pėr disa sekte, ndėr mė tė zgjedhurit pėr tė bėrė ceremoni misterioze. Pothuajse ēdo natė, aty shihen skena nga mė tė ēuditėshmet...

“Nimfa” e Per Lashezė dhe gjoksi vezullues i njė femre...... Njė kureshtar qė pėrshkon Qytezėn e tė Vdekurve e endet mes kėtij nekropoli tė pafund, nuk mund tė qendrojė indiferent para varrit madhėshtor tė Ferdinad Barbadien, derdhėsit tė shquar tė skulpturave nė bronx tė shekullit te XIX-tė, ku ngrihet edhe njė nga kryeveprat e tij.

Para njė masivi shkembor ndodhet njė grup skulpturor i pėrbėrė prej tri vajzash, tė cilat quhen ndryshe edhe Nimfat e Per -Lashezė. Njė prej tyre, ajo me e avancuara drejt publikut, mė e reja, mė finja s’eshte as dy hapa larg.

Ajo ka dy gjokse tė vegjėl por tepėr provokues, tė cilėt janė edhe ”preja” e shumė zotėrinjve qė, tė tunduar prej anatomisė sė tyre erotike, s’qendrojnė dot pa i ledhatuar.

Eshtė kjo arsyeja pse ato ( gjinjtė prej broxi ), nga fėrkimi e ledhatimi i shumė kalimt arėve, janė gjithmonė tė mbuluar me njė dritė vezulluese metali tė freskėt.

Ka nga ata bile qė, duke i’u shmangur njerėzve e pasi sigurohen se janė larg vėshtrimit tė tyre ( veēanėrisht kur bie muzgu e ata rrallohen ), ndalen para kėsaj nimfe me pėrmasa natyrale e, nuk e kanė pėr gjė qe t’i thithin thumbat e gjoksit tė saj me gojė.

Thuhet se, ( e, kjo ka ngelur si njė traditė e vjetėr ), ledhatimi i gjinjve tė Nimfės sė Per-Lashezė, sjell fat nė dashuri...

Viktor Noir - fetishi erotik i femrave... Ndėrkohė, vendi mė i adhuruar pėr femrat ėshtė padyshim varri i Viktor Nuar, ( Victor Noir ), kėtij ish-gazetari tė vrarė pabesisht mė 1870 nė moshėn 22 vjeē, pikėrisht dy ditė para marteses.

Shtrirė mbi varr nė pėrmasa natyrore, me redingotė hapur, kapelen pėrbri e pamjen e fytyrės pothuajse ėngjėllore, ndodhet skulptura e trupit tė tij nė bronx, punuar nga artisti i njohur i asaj epoke Jules Dalou.

Pjesa dėrmuese e adhuruesve tė saj, jane vajza e gra tė reja. Sjelljet e disa prej tyre, nganjeherė, kanė brenda tyre simptoma tė vėrteta erotike-deliranete.

Nė skulpturė, vendi mė i lakmuar e qė rrezaton tepėr shkėlqim ėshtė njė pjesė e fryrė mbi pantallona, mes kofshėve, aty ku ndodhet seksi i tij.

Sipas bestytnive e paragjykimeve, tė cilat janė pėrcjelluar nga njeri brez tek tjetri, skulpturė e djaloshit Viktor Nuar ka disa fuqi tė mbinatyreshme si, pėr shembėll: tėrheqjen e njė mashkulli, shėrimin nga impotenca, bashkimin me njė burrė tė adhuruar, realizimin e deshirės pėr martesė, bėrjen e njė fėmije etj.

Gratė apo vajzat, pėr tė realizuar dėshirėn e tyre tė fshehtė e duke besuar nė efektin ēudibėrės, ndalen para skulpturės sė shtrirė, ulen pranė saj e, lehtas, kalojnė gishtat duke ledhatuar pjesėn e fryrė tė seksit nenė pantallona.

Por, ka edhe tė tjera mė tė guximshme, tė cilat vendosin nė atė vend ballin e, pastaj, lėshojnė mbi tė puthje e mė tepėr akoma, ka tė tjera qė vijnė aty natėn, xhvishen nudo e shtrihen mbi trupin e ftohtė prej metali tė djaloshit Viktor Nuar, fetishit erotik tė femrave...

Alen Kardek – teoricieni i madh i spiritizmit... Eshtė mė se e vėrtetė qė ekziston njė kult adhurues pėr Alen Kardek ( 1804-1869) ( Alain Kardec-doktor nė mjekėsi e pedagog, i cilėsuar si mė i madhi i magjistarėve, vėzhguesi i pakrahėsueshėm i botės sė shpirtėrave, shefi dhe teoricieni i parė i spiritizmit botėror ).

Nė ēdo kohė e pėr ēdo ditė, varri i tij ėshte i mbytur me tufa lulesh lloj-lloj. Burra e gra vijnė tek varri i tij, pėr t’u konsultuar me magjistarin e madh e pėr t’i bėrė atij lutje, pėr ndėrhyrjen e shpirtrave tė mirė nė dobi tė tyre.

Sepse, Alen Kardekut i atribuohen fuqi tė tė pa imagjinueshme tė tilla si, pėr shėmbėll, qė tė hysh nė kontakt me tė vdekurit, tė marrėsh mesazhe nga jeta e pėrtejshme, tė shėrosh njė tė semurė, tė ēlirohesh nga shpirtėrat e kėqinj etj.

Pėr kėto arsye, mund tė themi pa e tepėruar se varri i t ij, ėshtė sigurisht mė i vizituari jo vetėm nė Per-Lashezė, por edhe nė gjithė Francėn ( sigurisht pas atij tė Napoleon Bonapartit ).

Ndaj, gjen kėtu edhe njerėz qė vijnė edhe nga vende tė largėta, sidomos nga Amerika latine, Antilet e disa vende tė Afrikės...

Xhim Morrison - varri i tij ruhet ditė e natė...... Eshte pikerisht, pėrreth varrit tė Xhim Morrison -it, ( Jim Morrison, 1943 - 1971 ), vdekur nė Paris pėr shkak tė njė overdoze heroine, njė prej miteve mė tė shquar tė muzikes pop, ku zhvillohen edhe manifestimet mė tė zhurmshėm e mė shqetėsues tė varrezave Per-Lashezė.

Varri i njeriut qė, pėr nga modernizmi i artit dhe menyrės sė tij tė jetesės, misheroi njė model absolut pėr mbarė brezin e viteve ’60-’70.

Si mishėrues i njė personazhi tė tillė mitik, varri i tij ėshtė kthyer nė njė vend tė endėrruar pelegranzhi pėr mijėra tė rinj e tė reja anglo-amerikanė, gjermanė e skandinavė, tė cilėt vijnė kėtu pėr t’i bėrė homazh idolit tė tyre tė adhuruar, i cili u bė simbol i madhėrishėm i antikonformizmin ndaj traditave e sjelljeve sociale tė kohės sė vet ( Tė tilla si, kundėrshtimi i luftės nė Vietnam, tutelės prindėrore, refuzimit ndaj shėrbimit ushtarak, ligjit, familjes, moralit ).

The Doors...I shndėrruar nė njė vend takimi ndėrkombėtar e, disa herė i kėrcėnuar edhe pėr profanim nga individė tė rrezikshėm e me probleme psiko-mendore, varri i tij ruhet me kamera tė fshehta e vėzhgohet ditė e natė nga roje tė posaēme, gjė e cila ka bėrė qė survejimi rreth tij tė jetė special dhe i pėrhershėm.

Pėr shkak tė fluksit tė madh tė njerėzve, shpesh herė me mangėsi sjelljesh civile, pėrreth varrit, individė tė ndryshėm nuk mungojnė t’a bėjnė tė pavdekshme prezencėn e tyre duke shkruar graffiti nė varrin e idolit tė tyre, duke derdhur mbi tė shishe me alkool apo duke tymosur hashish e mariuhanė.

Grupe tė tjerė bien nė delir tė vėrtetė e japin spektakle orgjish ndėrkohė qė, pjesa mė e madhe e adhuruesve, kėnaqen duke vendosur pranė banesės sė fundit tė artistit tė madh, thjesht njė lule apo njė mesazh tė shkruar mbi njė copėz letėr...

Ne kete link te meposhtem mund te beni nje vizite virtuale ne kete varreza duke klikar mbi foto tek shigjeta majtas ...ose djathtas

http://www.pere-lachaise.com/perelachaise.php?lang=en

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varrezat

Mesazh  Odin prej 24.10.11 16:30

avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varrezat

Mesazh  Jetmira prej 15.09.13 17:11

Varreza St. Louis Number One

Historia
Kjo histori fillon qe me faktin qe niveli i ujerave nentokesore ne New Orleans eshte shume i larte. Duke qene se ky nivel eshte shume i larte per te mbajtur njerez nen toke, New Orleans ka nje zgjidhje tjeter ndaj varrosjeve klasike nen toke.
Ne New Orleans mund te shihni te krijuara mauzoleumet me te bukura ne te gjithe boten. Varreza me e vjeter prej te gjithave ne New Orleans eshte Varreza St. Louis Number one.

Gjithashtu kjo varreze eshte konsideruar neper shume artikuj apo nga shume eksperte te fushes, si varreza me e frikshme dhe me me shume aktivitet paranormal ne te githe boten.
Legjendat dhe aktiviteti paranormal

Ka njerez qe betohen se kane degjuar te qara dhe mermeritje qe vinin qe nga brenda varreve, per te mos permendur me pas mjegulla misterioze te shfaqura nga asgjeja, anomali te dritave, aparicione, zera dhe fytyra pa asnje trup.

Megjithate, edhe pse fantazmat ne kete vend jane te shumta, eshte nje prejt tyre ne vencanti qe lidhet me kete varreze; Mbreteresha e Voodoo-ve Marie Laveau.

Megjithese jeta e saj eshte bere pjese e folklorit dhe historive te ndryshme, ka ekzistuar vertete nje grua me emrin Marie Levau dhe ajo eshte vertet e varrosur ne kete varreze ne nje varr qe ka te shkruar emrin e saj dhe titullin e saj; Priftereshe Voodoo-je.

Gjithashtu eshte pranuar si e vertete qe ajo ka jetuar 100 vjet duke mbajtur trupin e nje gruaje te re te bukur dhe sensuale.

Qe nga koha e vdekjes se saj ne vitin 1881, ajo eshte shfaqur neper varreza, dhe ne fakt shpeshtesia e ketyre shfaqjeve nuk eshte ulur as ne kohet moderne.

Njerezit akoma pelegrinojne ne varrin e saj per te kerkuar keshilla, ndihme dhe per te lene dhurata.

Ajo ende duket duke ecur ndermjet varrezave te tjera e veshur me turbanin e saj me te bardhe dhe te kuqe duke dhene mallikim e saj per ndonje shkeles ne varreze.

Nje fantazme tjeter i njohur i kesaj varreze eshte "Henry". Ai bleu nje toke ne kete varreze por ajo u shit nderkohe qe ai ishte ne det dhe kur ai vdiq ai u varros ne fushe pocari. Ai eshte i njohur pasi sipas raportimeve ai iu afrohet njerezve dhe i pyet ata se ku ndodhet varri i tij. Ai shpesh shihet me rroba te vjeteruara.

Ne kete varreze gjithashtu mund te gjendet Alfonso, i cili u afrohet njerezve si nje i ri i vetmuar, i kap ata perdore dhe i pyet nese mund ta marrin edhe ate me vete ne shtepi. Gjithashtu ka raportime qe e kane pare ate duke mbajtur lule ne dore dhe duke kapuar midis varreve. Alfonso gjithashtu eshte fantazma me e shpeshte qe del edhe neper fotografi.

Pervec fantazmave te njerezve, ne kete vend mund te shihen edhe shume fantazma qensh dhe macesh. Mendohet se ato jane kafshet shtepiake te cilat kerkojne ende vemendje dhe kujdes nga ish padronet e tyre.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varrezat

Mesazh  Jetmira prej 15.09.13 17:16

Varrezat HighgateNese ekziston ndonje gje qe eshte e mbinatyrshme, atehere padyshim ne vend te pare do te ishin Varrezat e Highgate.

Varreza eshte hapur ne vitin 183, nje date qe ishte pasoje e disa viteve epidemie kolere, dhe kjo varreze ishte elegante dhe e shtrenjte, aq sa u kthye shume shpejt ne nje mode viktoriane.

Duke ditur cudite qe ndodhin aty, nuk eshte e habitshme qe shume histori misteri dhe tragjedie jane te lidhura me historine e Highgate.

Me shume se 165.000 persona jane taniMe shume se 165.000 persona jane tani te varrosur ne pjesen e bukur te kodres ne veri te Londres qe shtrihet ne me shume se 37 akra. Dhe dy prej ketyre akrave jane terren i cshenjteruar. Vete varreza e Highgate eshte e ndare ne pjesen lindore me te re dhe me te perdorur, dhe ne pjesen me te vjeter dhe misterioze ne anen perendimore.

Nje koridor i nendheshem qe nuk perdoret per te bashkuar te dy gjysmat. Busti perkujtimor mbi vendin e varrosjes se Karl Marx, ndodhet ne seksionin lindor, ndersa ne pjesen perendimore, me hyrje me te limituar ndodhen shtepite e fundit te disa njerezve shume te njohur, si fizikantet e shekullit te 19, Michael Faraday dhe Elisabeth Siddal.

Historite e treguara nga kalimtaret ne rrugen prane varrezave fillojne qe ne vitin 1967 dhe kane gjeneruar fillimisht historine e vampirit te Highgate, qe vazhdon te debatohet si histori edhe sot e kesaj dite.

Pjesa perendimore ishte braktisur nga pronaret dhe ishte pjeserisht e shkaterruar nga efektet e natyres nder vite. Bimet dhe kafshet e donin shume, por jo shume njerez e mendonin ne te njejten menyre, djemte dhe ata qe kerkonin drithmat kalonin rrenojat duke bere vandalizma dhe cdo lloj aktiviteti okult u zhvillua ne mes te atyre rrenojave.

Kjo gje ndryshoi ne vitin 1975 kur varreza u vu nen kontrollin e Friends of Highgate, dhe edhe pse regjimi i tyre ishte polemik, te pakten shkaterrimi dhe hyrja ne varreze u limituan.

Nder te tjera, kjo varreze ka qene gjithmone e njohur nder dashamiresit e horrorit pasi ka qene frymezimi i skenave te caktuara te Drakules, nga Bram Stocker. Edhe pse dhomat funerale te nendheshme te familjeve kishin xhamat e tyre, duke marre ne konsiderate panelet e thyera qe prej shume vitesh, peshperima te ndryshme e kane lidhur kete varreze me vampirin me te njohur ne bote.

Ishte si pasoje e kesaj atmosfere te Ishte si pasoje e kesaj atmosfere te krijuar qe filluan te perhapeshin fjale mbi ate jo te vdekurin qe merrte te gjallet, duke u bazuar ne cfare ishin pare nepermjet Swain’s Lane, duke pare nga kangjelat e mbyllura pergjthmone te veriut te varrezave. Nga dera me kangjella e hyrjes se veriut, eshte nje rruge qe te con ne Circle of Lebanon, nje rreth kriptimesh qe rrethon nje bime gjigande cedri, te vjeter sa asgje njerezore e ndertuar ne terren.

Manchester, qe veteshpallet gjuetar vampiresh dhe president i British Occult Society thote ne autobiografine “Highgate Vampire”, qe disa nga studentet adoleshente te konventes Sainte Union po shkonin per ne shtepi duke kaluar matane kangjellave te hyrjes se veriut kur pane ate qe ata e pershkruan me vone si varre qe hapeshin dhe trupa qe ngriheshin.

Manchester thote qe edhe nje djale qe po shoqeronte per ne shtepi te dashuren e tij, kur te dy u terrorizuan nga nje fytyre e tmerrshme nga brenda kangjellave te mbyllura, dhe me vone pasi djali ishte bere nje gjuetar shpirterash u tremb nga nje figure e frikshme qe emetonte tinguj. Keto nuk jane historite e vetme. Qe nga vitin 1970, gazetat e perditshme lokale kane publikuar vazhdimisht histori te lidhura me varrezat e Highgate.

Manchester ishte vazhdimisht ne qender te shtypit si subjekt apo si kontribues. Ai u kontaktua nga Elizabeth Wojdyla, qe ishte nje prej vajzave te konventes dhe qe kishte kerkuar ndihme ndaj vuajtjeve te saj te vazhdueshme nga anemia e maktheve te lidhura me burrin kafshe qe ishte jashte dritares se saj. Manchester pretendoi se mund ta sheronte duke krijuar nje mbrojtje me qepe, kripe, dhe nje kryq prej argjendi.

Me pas ai u kotaktua nga nje grua me emrin Anne per motren e saj te quajtur me pseudonimin Luisa, qe kishte dy vrima ne qafe dhe nje shtyrje per te shkuar tek varreza Highgate nderkohe qe ecte somnambul. Ai e ndoqi ate deri ne Lebanon Circle, ku ai dhe Anne degjuan nje tingull si ai i pershkruar vite me pare, tingull qe pushoi kur Manchester hodhi nje kryq argjendi ndermjet deres se rende dhe te ndryshkur prej hekuri dhe Luises.

Ne mars te atij viti, Sandra Harris, e programit “Today”, tentoi te intervistonte Manchester perpara deres se veriut.

Perpara se sa gjerat te merrnin nje vrull te mmadh, Manchester zbriti me nje litar ne varret e nendheshme dhe gjeti aty 3 varre bosh, te cilat i purifikoi me kripe, qepe, dhe lutje kunder kthimit te mundshem te vampireve qe jetonin aty.

Ky lajm u be edhe me i rendesishem kur nje grua pa koke, viktime e nje vrasjeje u gjend ne afersi te varrezes. Manchester rizbriti nen dhe dhe zbuloi qe nje prej varreve ishte levizur qe aty. I drejtuar nga Luisa, gjate dites ai vizitoi nje prej katakombeve me te aferta nga ku ishte gjetur gruaja e vdekur, dhe sipas tij aty u gjend nje varr me shume, qe kur u hap ne te ishte nje vampir qe kishte pamjen e nje te vdekuri prej jo me shume se 3 ditesh.

Manchester tha qe asistentet e tij donin ta detyronin qe t'i ndgulte nje dru ne zemer, por qe ai beri nje ekzorcizem, dhe me pas ajo dhome e nendheshme u mbyll me mur por pasi ishin vendosur ne te shume elemente per te luftuar vampirin.

Dhoma e nendheshme nuk ndejti e mbyllur per shume kohe.

Gjate muajve te mevonshem kafshe te ngordhura vazhduan te shfaqeshin ne Waterslow Park, dhe nje pacient i semure mendor u gjend duke ardhur verdalle neper varreza i mbuluar me gjakun e tij

Ne vitin 1977, Manchester hyri serish ne varrin e mbyllur per te zbuluar qe vampire dhe arkivoli i tij kishin ikur. Dy vjet me vone, filluan te qarkullonin histori te ndryshme mbi nje shtepi qe ndodhej ne Crescent Road ne e veri te Londres

nje gazetar zbuloi qe ne katin e siperm te shtepise kishte prova te nje ceremonie shrigash, dhe ky lajm nuk kishte si te mos terhiqte vemendjen e Manchester-it. Keshtu, ai se bashku me nje medium dhe nga nje miku i tij skeptik, shkoi te bente investigimet e tij.

Sipas rezultateve qe ai nxorri, ne ate shtepi kishte forca te keqija dhe ndodhnin gjera te cuditshme dhe te pashpjegueshme. Ai gjithashtu kembenguli qe te nesermen ne mengjes, ne ate shtepi ai kishte gjetur edhe vampirin e tij te shumekerkuar qe pushonte qete ne arkivolin e tij.

Pasi kishte nxjerre nje mesim nga hera e fundit, Manchester kesaj rradhe nguli nje cope druri ne zemren e vampirit, dhe me pas ai dhe miqte e tij e terhoqen arkivolin deri ne oborr ku e dogjen ate.

Ka disa histori qe thojne qe Luisa ishte e infektuar nga vampire dhe vazhdoi te shperndante infektimin. Manchester ka shpjeguar edhe se si vampiri kishte arritur deri ne Highgate, me pamjen e nje te huaji fisnik qe mori me qera shtepine e Sir William Ashurst (Lord Mayorne Londer ne vitin 1694).

Por historia e vertete e vampirit te Highgate eshte kjo? Dhe nese nuk eshte kjo, atehere kush eshte?

Friends of Highgate nuk pranojne te flasin per asgje ne lidhje me vampiret, dhe guidat zakonisht bejne sikur i injorojne keto histori nese ndonje person kerkon te di me shume.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varrezat

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi