Shkenca dhe feja

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Nikolaos prej 09.08.11 19:29

Edhe une te pershendes UFO, plotesisht dakort me mendimin tuaj. Me vjen mire qe nderhyni edhe ju ateistet e tjere, mos me lini vetem mua te flas. Po te bashkohemi me argumenta si puna jote UFO jam i sigurte qe do t'i mundim besimtaret, per ata te zgjuarit e kam fjalen. Une Nuk kam studiuar per bio-kimi Nert, por ti qe je e kesaj fushe mund t'ia dalesh me shume ne argumenta dhe fakte se si ka ardhur jeta ne Toke se per me gjere ia leme astronomise.

Nikolaos

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  ILIRA prej 09.08.11 19:41

Nuk di pse mendoj keshtu nikoloas por do te kesh te njejtin problem edhe me shkencen per mosmarreveshjet qe ke me fene. Nuk besoj qe do te kete ndonje shkenctar qe do te vertetonte se nuk eshte zoti qe i ndikon njerezit por hena, kometa hallejjjjjjjjj etj etj

ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Nikolaos prej 09.08.11 19:49

ILIRA shkruajti:Nuk di pse mendoj keshtu nikoloas por do te kesh te njejtin problem edhe me shkencen per mosmarreveshjet qe ke me fene. Nuk besoj qe do te kete ndonje shkenctar qe do te vertetonte se nuk eshte zoti qe i ndikon njerezit por hena, kometa hallejjjjjjjjj etj etj
Jo me shkencen nuk do te kem probleme sepse shkenca eshte 1, ndersa fe jane shume. Sa per henen qe ndikon ne toke kete e dine te gjithe. Ajo ndikon qe tek baticat dhe zbaticat, tek ciklet e grave etj, dhe kete asnje shkencetar s'e mohon. Dhe per kometen nuk kam thene ndonjehere qe ndikon ne toke se ajo nuk eshte planet qe leviz perhere ne te njejten orbite si Hena qe i sillet Tokes. Kometa eshte shume e vogel. Ne astrologji ndikojne trupat me te medhenj qiellor qe jane ne sistemin tone diellor.

Nikolaos

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  ILIRA prej 09.08.11 19:54

Le te presim ndonje shpjegim shkencor per ndikimin e henes pse jo dhe te femrat apo sesi ndikon filan planet psh te gjinia e embrionit. Por me shpjegiime te bazuara ne ligjet e fizikes dhe kimise ju lutem.

ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  ILIRA prej 09.08.11 20:00

po shtoj dhe dicka astrologjia eshte me te vertete nje lloj shkence qe ka lidhje me shkollat e mistereve por me shkencen moderne nuk ka lidhje fare fare

ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  nert prej 09.08.11 21:18

ILIRA shkruajti:Le te presim ndonje shpjegim shkencor per ndikimin e henes pse jo dhe te femrat apo sesi ndikon filan planet psh te gjinia e embrionit. Por me shpjegiime te bazuara ne ligjet e fizikes dhe kimise ju lutem.

E dashur qene pas si mbrapa, me duket se eshte e vertetuar se hena te pakten ndikon ne humorin dhe ne gjendjen shendetesore te njeriut, kur hena eshte e plote te me ndihmoje nikolaosi ne kete pike, ka ndikim ne humorin dhe shendeti, mos harro se ne kete periudhe poziocioni i henes ben qe te kete nje ndikim ne forcen e gravitetit qe ka ne toke e cila ndikon mbi njeriun, apo se ke ndjere veten te cuditshme, apo ne pergjumje kur koha eshte e vrenjtur,
Mos harro dhe nje gje qe ne jete njeriu cdo gje i ka psikologjike si humorin dhe shendetin.
A dhe nje gje mqs ti e ke hedhur si ide na e thuaj se si mund te kete ndikim ne gjinine e embrionit, dhe ne femrat??? Apo flet kot ne tym???


Dhe nje gje e kam nikolaosin une argumentat e mia i kam dhene ne tema te tjera por duhet te shtoj dicka ata i pranojne si argumenta por vetem nuk e pranojne mos egzistencen e dikujt te mbinatyrshem, edhe ligjet e natyres i mbeshtesin me idene se jane te krijuara nga ai.

Qe ne lashtesi njeriu eshte mesuar qe te kete nje kapo ne krye, te njejten gje e kane dhe kafshet e kane nje kapo ne grypin e tyre dhe ideja e nje te fortit mbi njerezoren eshte krijuar per kete arsye per te treguar se kjo bote ka nje kapo.


Kam pare disa video te islamit ne youtube e me thoni vetem nje gje te gjitha fete mbeshtesin te njejtin ide se dikush i krijoi por ky dikush na paska emra te ndryshem, nderkohe qe ka bere te njejten gje vetem a nuk iu duket e cuditshme???

nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  ILIRA prej 09.08.11 21:27

nert, une perpiqem te mos flas kot ne tym sipas shkences se Nikolaosit ( astrologjise dhe jo astronomise) prania e x planeti ne oren e lindjes ndikon ne gjinine e embrionit , karakterin e tij kur rritet si dhe zgjedhjet apo fatin e tij ne jete, ( nuk e kam fjalen per nibirun me x planet).
kete a mund te na e vertetosh si ndodh.

ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Nikolaos prej 09.08.11 21:31

ILIRA shkruajti:po shtoj dhe dicka astrologjia eshte me te vertete nje lloj shkence qe ka lidhje me shkollat e mistereve por me shkencen moderne nuk ka lidhje fare fare

Ilira astrologjia nuk eshte aq e thjeshte sa ta thote kushdo, se pari duhet njohur baza e astronomise, pastaj te studiohet harta qiellore me grade dhe me pozicione planetare. Kjo nuk eshte fall me letra qe e bejne njerezit pa shkolle, as nuk eshte filxhan. Nerti nuk ka si ta shpjegoje ty se si ndikojne planetet sepse nuk eshte astrologe. Per kete pergjigjet astrologjia mjekesore, qe nje pjese e saj ndodhet te rubrika astrologji ne kete forum. Astrologjia shpjegon:
“Sėmundja vjen nga raporti i keq i njeriut me natyren”. (Natyra jane planetet ne kete rast).
Paraklesi, doktor, filozof dhe astrolog, ka thėnė: “Njė doktor duhet tė jetė dhe astrolog, qė tė njohė qiellin. Nuk mjafton qė doktori tė dijė tė sotmen, por duhet tė dijė tė gjykojė edhe tė ardhmen.”
Edhe dijetari i madh i lashtė, Hipokrati, ka thėnė: “Nėse njė mjek nuk njeh tė paktėn bazėn e astrologjisė nuk ėshtė mjek profesionist”.

Nikolaos

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  ILIRA prej 09.08.11 21:40

Dua tju them qe shpjegimet qe dhate bien ne kundershtim me shkencen qe pretendoni se zoteroni, jua them sinqerisht une nuk jam fetare madje bej pjese te njerezit mekatare por ne keto debate kam dashur te tregoj qe jam ne kerkim te Zotit .

ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Nikolaos prej 09.08.11 21:49

ILIRA shkruajti:Dua tju them qe shpjegimet qe dhate bien ne kundershtim me shkencen qe pretendoni se zoteroni, jua them sinqerisht une nuk jam fetare madje bej pjese te njerezit mekatare por ne keto debate kam dashur te tregoj qe jam ne kerkim te Zotit .
Cili eshte kundershtimi? Astrologjia nuk eshte shkence ekzakte, por hyn edhe tek kjo e fundit.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  ILIRA prej 09.08.11 21:54

nert pak me pare dha nje shpjegim shkencor (Mos harro dhe nje gje qe ne jete njeriu cdo gje i ka psikologjike si humorin dhe shendetin.)
per te njejten Nikolaos (Sėmundja vjen nga raporti i keq i njeriut me natyren”. (Natyra jane planetet ne kete rast). Kush eshte perfundimi me shkencor nga te dy??????????
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Nikolaos prej 09.08.11 21:59

ILIRA shkruajti:nert pak me pare dha nje shpjegim shkencor (Mos harro dhe nje gje qe ne jete njeriu cdo gje i ka psikologjike si humorin dhe shendetin.)
per te njejten Nikolaos (Sėmundja vjen nga raporti i keq i njeriut me natyren”. (Natyra jane planetet ne kete rast). Kush eshte perfundimi me shkencor nga te dy??????????
Po flasim me teper per semundjet e lindura. Ne momentin e lindjes se njeriut planetet ndikojne drejtperdrejt ne natyren dhe karakterin se si do te rritet ky njeri. Sigurisht qe semundje te tjera lidhen dhe me anen psikologjike, por edhe gjendjen e caktuar psikologjike e shkaktojne levizjet dhe ndikimet planetare. Edhe gjinia e femijes kur lind percaktohet me ane te vendosjes se henes ne shenjat femerore apo mashkullore astrologjike, por kjo pune nuk shpjegohet ketu, kerkon nje liber mė vete.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  ILIRA prej 09.08.11 22:01

ok Nikolaos shpjegoja pak nert se me duket se nuk te kupton, une te kuptoj qarte. Kalofshi mire dhe shkruhemi neser
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Nikolaos prej 09.08.11 22:11

ILIRA shkruajti: jua them sinqerisht une nuk jam fetare madje bej pjese te njerezit mekatare por ne keto debate kam dashur te tregoj qe jam ne kerkim te Zotit .
Zakonisht ne kerkim te Zotit jane njerezit e deshperuar, shpresoj te mos jesh e tille.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Xhemajl prej 09.08.11 22:30

Nikolaos shkruajti:
ILIRA shkruajti: jua them sinqerisht une nuk jam fetare madje bej pjese te njerezit mekatare por ne keto debate kam dashur te tregoj qe jam ne kerkim te Zotit .
Zakonisht ne kerkim te Zotit jane njerezit e deshperuar, shpresoj te mos jesh e tille.
Nikolaos, besoj se kte qe e thua e ki nga provoja, po ketu dallohen edhe besimtaret..
Shumica e besimtarėve – janė besimtarė LYPĖSARĖ. Gjithnjė kėrkojnė nga mėshira hyjnore: O Zot mė jep kėtė, mė jep atė, mė ndihmo, mė shpėto...e tė tjera(si ne raste kur je i deshpruar) dhe kurrė nuk dinė tė ndalen e tė mendojnė se Zoti ua ka dhėnė tė gjitha. TĖ GJITHA. Dhe asnjėherė nuk ndalen tė mendojnė se kėtij dhuruesi ia kanė njė borxh: t'i thonė njė herė nė ditė: Tė FALEMNDERIT pėr dritėn e syrit, pėr mendjen, pėr fėmijėn, pėr bukėn, pėr ujin, pėr ajrin qė marrin frymė.
E sheh qe nuk duhet t'kerkuar Zoti vetem ne qaste deshperimi, sepse at'here do te jete me se veshtirri te gjendet, ti me duket qe ne nje postim me heret ke thene se njeri nder shkaqet qe je kthyer ateist eshte qe Zoti nuk ti ka ''plotesuar lutjet''. Flas nga ana spirtuale, sepse feja ka tjera forma.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Nikolaos prej 09.08.11 22:47

xhemajl shkruajti:asnjėherė nuk ndalen tė mendojnė se kėtij dhuruesi ia kanė njė borxh: t'i thonė njė herė nė ditė: Tė FALEMNDERIT pėr dritėn e syrit, pėr mendjen, pėr fėmijėn, pėr bukėn, pėr ujin, pėr ajrin qė marrin frymė.
E sheh qe nuk duhet t'kerkuar Zoti vetem ne qaste deshperimi, sepse at'here do te jete me se veshtirri te gjendet, ti me duket qe ne nje postim me heret ke thene se njeri nder shkaqet qe je kthyer ateist eshte qe Zoti nuk ti ka ''plotesuar lutjet''. Flas nga ana spirtuale, sepse feja ka tjera forma.
Faleminderit se pari duhet t'u them prinderve te mij sepse ata me kane krijuar,me kane rritur dhe jane kujdesur per mua se po te mos e kishin bere ata kete gje per mua, zor se do te me kishte shpetuar ndonje Zot. Se dyti po te ishte Dielli nje zot qe flet, ate do ta kisha falenderuar per ushqimet qe rrit per ne me ane te bimeve, dhe qe krijon gjithe keto bimesi me lule te bukura qe e bejne token parajse.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Xhemajl prej 09.08.11 22:59

Nikolaos shkruajti:
xhemajl shkruajti:asnjėherė nuk ndalen tė mendojnė se kėtij dhuruesi ia kanė njė borxh: t'i thonė njė herė nė ditė: Tė FALEMNDERIT pėr dritėn e syrit, pėr mendjen, pėr fėmijėn, pėr bukėn, pėr ujin, pėr ajrin qė marrin frymė.
E sheh qe nuk duhet t'kerkuar Zoti vetem ne qaste deshperimi, sepse at'here do te jete me se veshtirri te gjendet, ti me duket qe ne nje postim me heret ke thene se njeri nder shkaqet qe je kthyer ateist eshte qe Zoti nuk ti ka ''plotesuar lutjet''. Flas nga ana spirtuale, sepse feja ka tjera forma.
Faleminderit se pari duhet t'u them prinderve te mij sepse ata me kane krijuar,me kane rritur dhe jane kujdesur per mua se po te mos e kishin bere ata kete gje per mua, zor se do te me kishte shpetuar ndonje Zot. Se dyti po te ishte Dielli nje zot qe flet, ate do ta kisha falenderuar per ushqimet qe rrit per ne me ane te bimeve, dhe qe krijon gjithe keto bimesi me lule te bukura qe e bejne token parajse.
Per tju falenderuar dikujt aj duhet te jete si ti te flet, sepse perndryshe nuk mundesh?, prinderve ju falemnderohemi kur ata moshohen dhe ne kujdesemi per ta, ne jemi femij te prinderve mirpo per mua une jam edhe krijes e zotit, sepse sado qe na ushqejn prinderit, zoti eshte ai qe na jep ajrin etj etj, mirpo jam duke folur me nje ateist dhe kjo besoj qe sndryshon bindjen tuaj aspak, mirpo sa me falemnderues qe je, aq me shum pozitivitet rrezaton dhe kjo besoj eshte e mire, edhe per nje ateist edhe per nje besimtar.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Nikolaos prej 09.08.11 23:04

xhemajl shkruajti:Per tju falenderuar dikujt aj duhet te jete si ti te flet, sepse perndryshe nuk mundesh?, prinderve ju falemnderohemi kur ata moshohen dhe ne kujdesemi per ta, ne jemi femij te prinderve mirpo per mua une jam edhe krijes e zotit, sepse sado qe na ushqejn prinderit, zoti eshte ai qe na jep ajrin etj etj, mirpo jam duke folur me nje ateist dhe kjo besoj qe sndryshon bindjen tuaj aspak, mirpo sa me falemnderues qe je, aq me shum pozitivitet rrezaton dhe kjo besoj eshte e mire, edhe per nje ateist edhe per nje besimtar.
Edhe po te ishte Zoti, nuk do e falenderoja sepse njerezve pozitiv ai ka mundesi t'u jape akoma edhe me shume. Por ne po jetojme thjesht dhe shpesh here merzitemi e vuajme. Madje shumica e njerezve te mire jane ne mjerim. Jeten po e gezojne njerezit e keqinj me shume. E per cfare sherbejne falenderimet per Zotin atehere? per padrejtesine qe ben? Apo se nje dite do vdesim?
Ajrin e krijon Dielli jo Zoti.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  abramelin prej 10.08.11 1:20

[quote="estilen"]Nje pyetje per besimtaret...Nga se e krijoi zoti njeriun sipas Kuranit..? me qe flasim per shkence dhe fe...
[font=Georgia][color=cyan]1-Nga uji...
2-Nga balta e thate...
3-Nga argjila... apo
4-Nga gjaku i ngjizur......?
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kur Zoti krijoj njeriun tha nga pluhuri erdhe dhe pluhur dote behesh..
tan ju ateistet sodo te zgjuar te jeni mos harroni se edhe ju dote vdisni dhe pluhur dote beheni ( 100 vjeēa ) po at skencen teorinat se nuk ka zot, se njeriu erdhi nga majmuni e shum e shum teorina qe me at mendjen tuaj keni te drejt, heceni me keto teorina se keto do te ju shpetojne.

Per ekzistencen e zotit ka fakte sa te duash dhe kush ka, sy dhe vesht shendosh mund ta kuptoj
zoti nuk ka ardhur ne tok dhe te thot uuuunn jamm Zoooti jo mor jo por ka ardhur duke ber shum mrekullira dhe ndeshkime ne njerz ka shembulla sa te duash duke fillua te Gjon pakezori qe ishte nje profet per te treguar ardhjen e Krishtit, pastaj erdhi Jezus Krishti,Muhameti qfar ishte? profet i zotit pra ishte nuk ishte Zoti po pruni fjalen e Zotit ne tok. Shum nga ne shtrojm pyetjen, mir po ke to profeta erdhen para mira vjetesh te besojm a po jo!!!! po ne ditet tona kemi!!!!!!!??? PO KEMI dhe shkenca i injoron nuk i prandon i quan fenomene te pa shpjegushme,ose esht projkti HARP thojn, ose BLU BEAM.
ja profecinat e diteve tona me 13 maj 1917 ne Portogali shfaqet Zoja 3 femive dhe paralajmron per luften e dyt boterore dhe per komunizmin,dhe ne njejtin moment ndodh dhe rrotullimi i Diellit ne prezencen e 20 mij besimtarve dhe jobesimtarve pra a kishte BLU BEAM apo HARP ne ate koh??????
kurse sot per sod eshte Medjugorja plot me profecina paversisht se ciles fe i takon nji Zot esht per ne te gjith.abramelin

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  maqomaqo3 prej 10.08.11 1:51

shkenca gjithmone eshte ne kerkim dhe eshte e lidhur ngushte me fene mgjs e kundershtojne njera tjetren ato ndajne shume gjera bashke .shkenca shume gjera i ka mare nga feja . 80% e shkencetarve me te medhenj ne bote kane lexuar te pakten 1 here biblen dhe perfundimi ishte se ata qe te gjith besonin ne zot .nuk e di se si bota do te ishte pa fene qe eshte nga gjerat me te rendesishme ne jeten e njeriut .ai qe nuk lexon te pakten 1 here biblen eshte si nje njeri qe nuk din ku ndodhet dhe zdi cfare te beje . vatikani me te drejte e kundershton shkencen sepse ajo ben gjera makabre dhe brutale .klonimi i njeriut psh ,kur ai femije te ritet do jete i mallkuar ne kte jete ,do jete kopje nje njeri falls pa nene e pa baba. imagjinoni ju sikur te ishit nje klon .je femije ,ritesh dhe papritur kupton qe je nje kopje ose rezerve e nje personi tjeter ,ekzistenca jote eshte thjeshte kopja e tjetrit ,ti nuk ekziston .cfare do te beje ? une per veten time zdi cfare te beja por do vrisja veten me siguri nqs do isha nje klon
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Estilen prej 10.08.11 8:48

abramelin shkruajti:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kur Zoti krijoj njeriun tha nga pluhuri erdhe dhe pluhur dote behesh..
tan ju ateistet sodo te zgjuar te jeni mos harroni se edhe ju dote vdisni dhe pluhur dote beheni ( 100 vjeēa ) po at skencen teorinat se nuk ka zot, se njeriu erdhi nga majmuni e shum e shum teorina qe me at mendjen tuaj keni te drejt, heceni me keto teorina se keto do te ju shpetojne.
Nga mynyra se si komenton dhe percjell dufin tend ne kete forum,me krijohet nje bindje se pervec xhamise dhe tufes me lope,ti abramelin nuk ke frekuentuar ambjente arsimore me lart se klasa e katert.Nuk ka te beje me ofendimin kjo qe po them,por mynyra fshatareske e te shprehurit,percjell urrejtje dhe padituri,tipike e shumices se besimtareve rurale....

abramelin shkruajti:Per ekzistencen e zotit ka fakte sa te duash dhe kush ka, sy dhe vesht shendosh mund ta kuptoj
zoti nuk ka ardhur ne tok dhe te thot uuuunn jamm Zoooti jo mor jo por ka ardhur duke ber shum mrekullira dhe ndeshkime ne njerz ka shembulla sa te duash duke fillua te Gjon pakezori qe ishte nje profet per te treguar ardhjen e Krishtit, pastaj erdhi Jezus Krishti,Muhameti qfar ishte? profet i zotit pra ishte nuk ishte Zoti po pruni fjalen e Zotit ne tok. Shum nga ne shtrojm pyetjen, mir po ke to profeta erdhen para mira vjetesh te besojm a po jo!!!! po ne ditet tona kemi!!!!!!!??? PO KEMI dhe shkenca i injoron nuk i prandon i quan fenomene te pa shpjegushme,ose esht projkti HARP thojn, ose BLU BEAM.
ja profecinat e diteve tona me 13 maj 1917 ne Portogali shfaqet Zoja 3 femive dhe paralajmron per luften e dyt boterore dhe per komunizmin,dhe ne njejtin moment ndodh dhe rrotullimi i Diellit ne prezencen e 20 mij besimtarve dhe jobesimtarve pra a kishte BLU BEAM apo HARP ne ate koh??????
kurse sot per sod eshte Medjugorja plot me profecina paversisht se ciles fe i takon nji Zot esht per ne te gjith.
Sa per te gjitha keto qe thua me lart,pervec nje mish-mashi besimesh e feshe,ti nuk je ne gjendje jo te argumentosh ekzistencen e zotit,se ate se ka bere deri sot askush,na sjell nje moment nga ambjenti rreth teje,ku ulur mbi nje livadh me tufen perpara,fillon e u tregon ciliminjve te zones perrallen e bukur te Zotit...

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Gon! prej 10.08.11 9:14

Mė trego ti mua mosegzistencen e tij, dijetar i famshėm i cili merret shumicėn e kohės sė tij me Cow-Boy?
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Estilen prej 10.08.11 9:30

Gon! shkruajti:Mė trego ti mua mosegzistencen e tij, dijetar i famshėm i cili merret shumicėn e kohės sė tij me Cow-Boy?
Per ty vazhdon kalendari 10 ramadan 1432(10 gusht 1432) lali...
KURSE PER GJITHE BOTEN KALENDARI SHENON 10 GUSHT 2011,pra je njeri i vonuar 579 vjete......

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Nikolaos prej 10.08.11 9:30

Gon! shkruajti:Mė trego ti mua mosegzistencen e tij, dijetar i famshėm i cili merret shumicėn e kohės sė tij me Cow-Boy?
Feja nuk eshte gje tjeter, veēse nje politike e vjeter, qe ka ligjet e saj te kushtetutes (Kuranit apo Bibles), njesoj si kanuni i Lekė Dukagjinit dikur. Ju thoni Zoti na krijoi nga balta dhe pluhuri, te pyesim biologet, sa perqind te baltes dhe pluhurit ka ne trup njeriu? Na kthe pergjigje ti Nert si biologe!


Edituar pėr herė tė fundit nga Nikolaos nė 11.08.11 10:26, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Gon! prej 10.08.11 9:42

Nikolas i nderuar, ēfarė ėshtė Juridiku? Ekonomiku? Sociologjia? Psikologjia? Etika? Morali? Etj etJ...! nuk janė shkenc kėto? kėto studiohen si shkenc!
Ēfar mėson nė juridik ti? Mėson ligjin sigurisht apo jo!
Po e di ti prejardhjen e ligjit mė saktėsisht?
Tė gjitha kėto qė i ceka, e kanė zanafillėn nga feja.
Ti Estilen, mė tregon mua kalendarin e fetarėve tė cilėt janė tė ngjashėm si puna ime, pa ma trego kalendarin e ateizmit tė lutem?
Cili vit duhet tė ishte ai i juaji tani1?
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Nikolaos prej 10.08.11 9:45

Gon! shkruajti:Nikolas i nderuar, ēfarė ėshtė Juridiku? Ekonomiku? Sociologjia? Psikologjia? Etika? Morali? Etj etJ...! nuk janė shkenc kėto? kėto studiohen si shkenc!
Ēfar mėson nė juridik ti? Mėson ligjin sigurisht apo jo!
Po e di ti prejardhjen e ligjit mė saktėsisht?
Tė gjitha kėto qė i ceka, e kanė zanafillėn nga feja.
?
Po pra, si keto ligje eshte edhe feja. Ligj ishte dhe kanuni. Keto ligje juridike mund ta kene prejardhjen nga feja, i kane marre asaj ligjet me te mira, dhe kane perjashtuar fjalet Zot.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Estilen prej 10.08.11 9:53

Gon! shkruajti:.......
Ti Estilen, mė tregon mua kalendarin e fetarėve tė cilėt janė tė ngjashėm si puna ime, pa ma trego kalendarin e ateizmit tė lutem?
Cili vit duhet tė ishte ai i juaji tani1?
Kalendari i ateisteve eshte 10 gusht 2011 dhe me kete kalendar punon gjithe njerzimi ne cdo institucion,vec se ti punon me kalendarin e 1432 or lali...a se kupton se ke nje mosperputhje ne kohe e mentalitet me boten ..?

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  rebelisistemit prej 10.08.11 9:59

estilen shkruajti:
Gon! shkruajti:Mė trego ti mua mosegzistencen e tij, dijetar i famshėm i cili merret shumicėn e kohės sė tij me Cow-Boy?
Per ty vazhdon kalendari 10 ramadan 1432(10 gusht 1432) lali...
KURSE PER GJITHE BOTEN KALENDARI SHENON 10 GUSHT 2011,pra je njeri i vonuar 579 vjete......

Nuk eshte 10 gushte 1432 por 10 gushte 2011. Ca do te tregosh me kete?! Ti sje as i krishter,qe te mburesh me kete.

Ca rendesie ka? E njejta koh eshte ! Disa perdorin kalendar henor e disa djellor.Disa Julian e disa Gregorian.
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Gon! prej 10.08.11 10:10

Ufo e kishte bėrė njė shkrim mė herėt, tani e pash aty, kurse ti nikolas u gėzove nė mėnyrėn tėnde, sepse bėre edhe njė ushtar mė shum qė tė luftosh kundėr besimtarėve, tė paktėn kėshtu e the "Ti mundim Besimtarėt".
Po e tregoj njė barcolet, sepse tjetėr nuk mė ka mbetur me ju, jam lodhur besoni.
Kishte qen Hasa nė Ulqin duke ecur rrugės si besimtar i fort, kurse i tėr vendi ishte i alarmuar se do tė vij uji dhe ta mbuloj qytetin, uji kishte filluar tė ecte nėpėr rrugėt e qytetit, kishte arritur deri tek zogu i kėmbės, ndalon njė kalimtar i cili ishte duke ia mbathur me tė katėrtat dhe i thot Hasės: Has ik he burr, eja bashk me mua, a nuk e sheh qė tėr qytetin do ta mbuloj uji? Hasa i pėrgjigjet, mua mė shpėton Zoti, nė rregull i thot kalimtari dhe vazhdon rrugėn e tij.
Uji vazhdon e rritet, vije deri tek beli, edhe njė tjetėr kalimtar rasti ėshtė duke kaluar dhe i bėn thirrje Hasės: Eja tė ikim Hasė, sepse qyteti po mbulohet nga uji, jo i thot Hasa, sepse kam Zotin i cili mė ndihmon, nė rregull i thot dhe vazhdon rrugen. Me kalimin e kohės, Hasės i mbeti vetėm koka mbi ujin, prap kalon edhe njė kalimtar me bark aty pari, i bėri thirrje Hasės; Eja more Hasė, a e sheh qė do mbytesh, Hasa ia kthen; jo more burr se unė kam Zotin, ai mė shpėton mua, nė rregull i thot kalimtari dhe vazhdon rrugėn e tij. Pas njė kohe Hasa mbytet, kur shkon tek Zoti i thot Atij, pse o Zot, unė gjith atė rrespekt e pata ndaj teje dhe gjith atė besim dhe ti nuk mė shpėtove? Zoti ia kthen; Hasė, unė tė dhash tri mundėsi por ti i refuzove ato, ēfaj kam unė qė ti i refuzove? :).
Kjo vlen edhe pėr ty Nikolas, mos prit haptazi nga Zoti, mos i lyp pare, sepse ai nuk tė jep nga qielli pare :).
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Nikolaos prej 10.08.11 10:11

maqomaqo3 shkruajti:shkenca gjithmone eshte ne kerkim dhe eshte e lidhur ngushte me fene mgjs e kundershtojne njera tjetren ato ndajne shume gjera bashke .shkenca shume gjera i ka mare nga feja . 80% e shkencetarve me te medhenj ne bote kane lexuar te pakten 1 here biblen dhe perfundimi ishte se ata qe te gjith besonin ne zot
E ke gabim, ja ku jane statistikat e shkencetareve te NASAs, une nuk e di se per cfare shkencetaresh e ke fjalen ti, por NASA e di me mire kete punen e krijimit te universit se cdo shkence tjeter.

http://www.stephenjaygould.org/ctrl/news/file002.html
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Nikolaos prej 10.08.11 10:21

Goni meqe ti me tregove nje barsolete, po te tregoj edhe une nje tjeter, meqenese me ke thene qe jemi "kundershtar te betuar":
Nje fshatar shum i varfer vendosi t'i shkruaje nje leter ZOTIT, dhe t'i kerkonte 10.000 euro per te ngrene buke
Letren ia dha nje priftit dhe i tha do t'ia dergosh ZOTIT kete zarf. Epo mire tha prifti.
Prifti u taku me papen dhe i tha se nje fshatar ka shkruajtur kete leter per ZOTIN dhe kerkon 10.000 euro per buken e kalamajve.
E mire, tha papa - jepjani te pakten 5.000 euro se ka nevoje per buke.
Prifti i dha zarfin me 5.000 euro fshatarit dhe i tha: ja ZOTI te ka kthyer pergjigje me anen e Papes hape zarfin e shikoje se c'ka brenda.
Kur fshatari i pa parate u gezua shume dhe filloi t'i shkruaje perseri leter ZOTIT dhe shkruajti:
O ZOT kur te me dergosh para mos m'i dergo te Papa, por m'i dergo mua direkt se Papa m'i ka ngrene 5.000 euro se une te kerkova 10.000 dhe me erdhen 5.000.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  rebelisistemit prej 10.08.11 10:51

Nikolaos shkruajti:Goni meqe ti me tregove nje barsolete, po te tregoj edhe une nje tjeter, meqenese me ke thene qe jemi "kundershtar te betuar":
Nje fshatar shum i varfer vendosi t'i shkruaje nje leter ZOTIT, dhe t'i kerkonte 10.000 euro per te ngrene buke
Letren ia dha nje priftit dhe i tha do t'ia dergosh ZOTIT kete zarf. Epo mire tha prifti.
Prifti u taku me papen dhe i tha se nje fshatar ka shkruajtur kete leter per ZOTIN dhe kerkon 10.000 euro per buken e kalamajve.
E mire, tha papa - jepjani te pakten 5.000 euro se ka nevoje per buke.
Prifti i dha zarfin me 5.000 euro fshatarit dhe i tha: ja ZOTI te ka kthyer pergjigje me anen e Papes hape zarfin e shikoje se c'ka brenda.
Kur fshatari i pa parate u gezua shume dhe filloi t'i shkruaje perseri leter ZOTIT dhe shkruajti:
O ZOT kur te me dergosh para mos m'i dergo te Papa, por m'i dergo mua direkt se Papa m'i ka ngrene 5.000 euro se une te kerkova 10.000 dhe me erdhen 5.000.

Barcalet e bukur,por qe svlen per te gjithe.Vetem per katoliket mendoj.
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Gon! prej 10.08.11 10:58

Nikolas, jo tė gjith besimtarėt i kėrkojnė para Zotit.
Zoti nuk ėshtė punėtor radioje qė tė kėrkojmė prej tij dėshir muzikore, megjithėse ka edhe prej atyre nė mesin tonė qė e bėjnė atė.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Nikolaos prej 10.08.11 11:06

Gon! shkruajti:Nikolas, jo tė gjith besimtarėt i kėrkojnė para Zotit.
Zoti nuk ėshtė punėtor radioje qė tė kėrkojmė prej tij dėshir muzikore, megjithėse ka edhe prej atyre nė mesin tonė qė e bėjnė atė.
Barsoleta ka nenkuptimin e saj, kush eshte i zgjuar le ta kuptoje. Vlen per te gjitha fete.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Gon! prej 10.08.11 11:37

E leht pėr tu kuptuar!
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shkenca dhe Feja.

Mesazh  Ufo prej 10.08.11 16:52

Bashkėbisedues tė nderuar, tė jemi tė qartė se unė ''Ufo'' nuk bėj ushtarin e askujt, por nga ana tjetėr po: Unė jam ''ushtar'', jam ushtar i tė s'vėrtetės, dijes dhe pėrparimit.

A mund tė mė thotė apo spjegojė ndonjėri nga ju se pėrse u keqtrajtuan, masakruan dhe ēnjerėzuan shumė shkencėtarė si Bruno, Kopernik etj? A mund tė mė thotė se ēfarė feje ėshtė ajo qė digjte nė turrėn e druve qenje njerėzore nė emėr tė besimit kristian?

Kush mund tė mė spjegojė se pėrse islamikė nė Pakistan, marrin peng fėmijė shkollash dhe tė mitur, i ngarkojnė dhe lidhin me tritol e bomba artizanale dhe i shpėrthejnė nė distancė? Myslimane tė ''devotshėm'' qė hedhin n'erė dhe rrėmbejnė avionė me pasagjerė civilė??

Kush mund tė mė thotė dhe spjegojė se pėrse deri edhe rabinė nė sinagoga, nė emėr tė ardhjes se Mesisė, predikojnė vrasjen dhe dhunėn nė dėm t'arabo-palestinezėve??

Kush mund tė mė thotė se pėrse klerikėt e Tibetit, nė emėr tė lirisė sė tyre bėjnė thirrje pėr kryengritje tė armatosur kundėr njė regjimi qė ndoshta ''diktatorial'' por fundja i ''zgjedhur'' nga populli??

Nėse besimi fetar ka arritur dhe kėrkon mbrojtjen nėpėrmjet anektodave dhe barcaletave tė mejhaneve, mjerė ky besim sepse kjo edhe njėherė vėrteton se; ''Ku ka injorancė ka besim'' & ''Ku ka shkencė, ka pėrparim''..Fshati qė duket s'do kallauz, mjaft tė shikosh hemisferat e globit dhe zhvillimin e tyre...

Kaq pėr momentin sepse ėshtė shumė vape dhe ngaqė jam i varfėr materialisht, nuk blej dot tė mirat e shkencės si kondicioneri psh por as Zoti alias Zoti sado t'i lutem s'ėshtė se do m'bėjė derman; Asgjėja s'ka se si, ajo as kapet e as shihet kund..

Qofshi mirė e ju paēa shėndoshė more miq !
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Estilen prej 10.08.11 17:51

Ufo shkruajti:Bashkėbisedues tė nderuar, tė jemi tė qartė se unė ''Ufo'' nuk bėj ushtarin e askujt, por nga ana tjetėr po: Unė jam ''ushtar'', jam ushtar i tė s'vėrtetės, dijes dhe pėrparimit.

A mund tė mė thotė apo spjegojė ndonjėri nga ju se pėrse u keqtrajtuan, masakruan dhe ēnjerėzuan shumė shkencėtarė si Bruno, Kopernik etj? A mund tė mė thotė se ēfarė feje ėshtė ajo qė digjte nė turrėn e druve qenje njerėzore nė emėr tė besimit kristian?

Kush mund tė mė spjegojė se pėrse islamikė nė Pakistan, marrin peng fėmijė shkollash dhe tė mitur, i ngarkojnė dhe lidhin me tritol e bomba artizanale dhe i shpėrthejnė nė distancė? Myslimane tė ''devotshėm'' qė hedhin n'erė dhe rrėmbejnė avionė me pasagjerė civilė??

Kush mund tė mė thotė dhe spjegojė se pėrse deri edhe rabinė nė sinagoga, nė emėr tė ardhjes se Mesisė, predikojnė vrasjen dhe dhunėn nė dėm t'arabo-palestinezėve??

Kush mund tė mė thotė se pėrse klerikėt e Tibetit, nė emėr tė lirisė sė tyre bėjnė thirrje pėr kryengritje tė armatosur kundėr njė regjimi qė ndoshta ''diktatorial'' por fundja i ''zgjedhur'' nga populli??

Nėse besimi fetar ka arritur dhe kėrkon mbrojtjen nėpėrmjet anektodave dhe barcaletave tė mejhaneve, mjerė ky besim sepse kjo edhe njėherė vėrteton se; ''Ku ka injorancė ka besim'' & ''Ku ka shkencė, ka pėrparim''..Fshati qė duket s'do kallauz, mjaft tė shikosh hemisferat e globit dhe zhvillimin e tyre...

Kaq pėr momentin sepse ėshtė shumė vape dhe ngaqė jam i varfėr materialisht, nuk blej dot tė mirat e shkencės si kondicioneri psh por as Zoti alias Zoti sado t'i lutem s'ėshtė se do m'bėjė derman; Asgjėja s'ka se si, ajo as kapet e as shihet kund..

Qofshi mirė e ju paēa shėndoshė more miq !

Ti mire qofsh more more i uruar,fjale te medha ne the,fjale me mend e me peshe ke shkruar,po a e di zotrote se disave ketu s'u peshon kandari fare,ore po faaaaare,se mundohen te bejne punen e katandarit vete...?...

Dhe kjo eshte e keqja me e vogel,sepse ti flet per te shpieguar disa gjera qe ne na vriten syte e na shurdhohen veshet perdite nepermjetet mjeteve te informimit kombetar e boteror,por ce do,... disa te tjere kane 600 vjet qe ja kane futur nje gjumi hyjnor dhe as qe duan tja dine se ''c'perrallis'' zotrote...!!!

Prandaj rri i qete O Ufo,se shkenca dhe feja do jane dy luftetare jo te denja per njera tjetren,dhe dihet se fitorja e shkences ka qene gjthmone e bukur,e madhe dhe ka kenaqur shume nga keta qe shohin TV plazma e 3D dhe qe zhgaravijne neper internete sic ja do kokrra e qejfit.Hallall kjo eshte fitore,qe ti gezoje te gjithe dhe jo vetem disa....

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  maqomaqo3 prej 10.08.11 21:58


A mund tė mė thotė apo spjegojė ndonjėri nga ju se pėrse u keqtrajtuan, masakruan dhe ēnjerėzuan shumė shkencėtarė si Bruno, Kopernik etj? A mund tė mė thotė se ēfarė feje ėshtė ajo qė digjte nė turrėn e druve qenje njerėzore nė emėr tė besimit kristian?

A mund tė mė thotė apo spjegojė ndonjėri nga ju se pėrse u keqtrajtuan, masakruan dhe ēnjerėzuan shumė shkencėtarė si Bruno, Kopernik etj? A mund tė mė thotė se ēfarė feje ėshtė ajo qė digjte nė turrėn e druve qenje njerėzore nė emėr tė besimit kristian?
i digjte sepse ata ishin mashtuese ,dhe akuzoheshin per blasfemi qe ta dish .ligjin sot e kane ne dore shtetet atehere ne disa mbreteri e kishte kisha + njerezit e zgjedhur .dhe bente shume mire qe i digjte sepse shumica nga ata qe digjeshin ishin magjistare ,njerez te satanait ,dhe ne ate koha magjia u be nje nga viruset e kohes .ata cfare makabritete benin me magji te zeze por ti ke zene ne goje vetem persona te ashtequajtur shkencetare . ok jam dakord qe mund te ishin vertet te pafajshem dhe studjues por gjera te tilla ndodhin ,ne nje lufte vriten dhe te pafajshem. por shkencetaret care krimesh nuk kane bere i nderuar ,kloni ,bomba atomike ,viruse vdekjepurese si keto qe dalin cdo vit jo gripi i derri jo i zogjve etj jane pjelle e makabriteteve te shkencetareve .te maresh me radhe shpikjet vdekjeprurese te shkencetareve duhen jave te tera per te shkruar ne krahasim me ato dy djegje qe ka bere feja kirshtere ne ato vite
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  rebelisistemit prej 11.08.11 10:47

Ufo shkruajti:
Kush mund tė mė spjegojė se pėrse islamikė nė Pakistan, marrin peng fėmijė shkollash dhe tė mitur, i ngarkojnė dhe lidhin me tritol e bomba artizanale dhe i shpėrthejnė nė distancė? Myslimane tė ''devotshėm'' qė hedhin n'erė dhe rrėmbejnė avionė me pasagjerė civilė??

Po mundohem te pergjigjem vetem ne kete pjes pasi kjo lidhet me shume me besimin tim.
Vertet qe mund te ket raste te tilla ne Pakistan ose kudo ku mund te ket rryma,te devijuara nga Islami autentik.Problemi i shume njerezve eshte se nuk e dine se ne Islam ka shume sekte e rryma te ndryshme te cilat nuk perfaqesojne Islamin tradicional.
Problem tjeter eshte se po behet nje lufte e pandershme mediatike ndaj Islamit,kjo verehet kudo.Po te shohesh edhe rastin e terrorizmit ne Norvegji,do te shohesh qe keto media me shume permenden "terrorizmin islamik"" se sa te verteten e ngjarjes.Myslimane tė ''devotshėm'' qė hedhin n'erė dhe rrėmbejnė avionė me pasagjerė civilė??--ketu besoj se e ke per 11 shtatorin. Besoj(ashtu si nje pjes e madhe e opinionit boteror) se 11 shtatori ishte autoatentat ,ke shume fakte ketu http://www.explorerunivers.com/t2387-11-shtatori-dhe-konspiracioni po nese edhe kete se beson atehere dije se terroristet qe morren peng avionet nuk njiheshin si praktikante te fes.Kete e ka pranuar edhe e dashura amerikane e Muhamed Atas,drejtuesit "te pretenduar" te sulmit.Sipas saj ai ishte perdorues kokakine dhe ishte antare i rregullte i jetes se nates amerikane.


Te gjithe e dime se neper bote ka banda dhe kriminel shqiptare,kjo sdo te thote se fajin e kan shqiptaret ose Shqiptaria ! ~ Kjo vlen edhe per disa musliman mekatare te cilet duhet te perfaqesojne vetem veten e tyre dhe jo gjithe muslimanet apo Islamin.Besoj se te sqarova.
Me fal nese e zgjata!
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  john abraham prej 11.08.11 15:21estilen shkruajti:Prandaj rri i qete O Ufo,se shkenca dhe feja do jane dy luftetare jo te denja per njera tjetren,dhe dihet se fitorja e shkences ka qene gjthmone e bukur,e madhe dhe ka kenaqur shume nga keta qe shohin TV plazma e 3D dhe qe zhgaravijne neper internete sic ja do kokrra e qejfit.Hallall kjo eshte fitore,qe ti gezoje te gjithe dhe jo vetem disa....[/b][/color][/font][/i]

Sa mire te gjithe kenaqemi nga shkenca qe na solli gjithe keta te mira, por jeni ju "te nderuar" ateiste qe nuk e besoni shkencen, dhe a e din pse?
Ju besoni se jeni ne kete bote krejt rastesisht, madje sipas jush mendimi eshte nje reaksion apo levizje atomesh ne trurin tuaj dhe si rrjedhoje nuk e dini nese mendimi juaj eshte i vertete, apo e thene ndryshe eshte sikur ti japesh te drejte nje ujku qe han nje dele sepse eshte i bindur ne ate qe ben....

Shkoni dhe beni detyrat o ateiste, sepse as nuk ja keni idene ne ate se c'fare thoni apo besoni, sepse sipas "besimit" tuaj ju nuk besoni; thjesht jeni programe rastesore dhe shpresoni te keni te drejte sikur mund te shpresoj une qe duke qare, lotet e mi do te ngrene pallate te cilat do te banoje mendja ime..."nje grumbull atomesh"!!
avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Estilen prej 11.08.11 20:20

john abraham shkruajti:

estilen shkruajti:Prandaj rri i qete O Ufo,se shkenca dhe feja do jane dy luftetare jo te denja per njera tjetren,dhe dihet se fitorja e shkences ka qene gjthmone e bukur,e madhe dhe ka kenaqur shume nga keta qe shohin TV plazma e 3D dhe qe zhgaravijne neper internete sic ja do kokrra e qejfit.Hallall kjo eshte fitore,qe ti gezoje te gjithe dhe jo vetem disa....[/b][/color][/font][/i]

Sa mire te gjithe kenaqemi nga shkenca qe na solli gjithe keta te mira, por jeni ju "te nderuar" ateiste qe nuk e besoni shkencen, dhe a e din pse?

Ju besoni se jeni ne kete bote krejt rastesisht, madje sipas jush mendimi eshte nje reaksion apo levizje atomesh ne trurin tuaj dhe si rrjedhoje nuk e dini nese mendimi juaj eshte i vertete, apo e thene ndryshe eshte sikur ti japesh te drejte nje ujku qe han nje dele sepse eshte i bindur ne ate qe ben....

Shkoni dhe beni detyrat o ateiste, sepse as nuk ja keni idene ne ate se c'fare thoni apo besoni, sepse sipas "besimit" tuaj ju nuk besoni; thjesht jeni programe rastesore dhe shpresoni te keni te drejte sikur mund te shpresoj une qe duke qare, lotet e mi do te ngrene pallate te cilat do te banoje mendja ime..."nje grumbull atomesh"!!


Me ironite dhe gajasjet tuaja u ''kenaqem'' pa fund,po a ky eshte qellimi i temes...?

Shtrohet pyetja..A mund te kete pika bashkimi feja dhe shkenca .Une them se po...Se pari,nuk mund te jesh as shkencetar e as filozof, po nuk e njohe se paku fene dhe qellimine saj, te cilin edhe do ta kundershtosh me shkencen qe e njeh dhe me ate shtese te shkences tende qe i shton asaj te arrires.

Se dyti.. nje besimtar ka menyrat e tij per ta mbrojtur fene edhe duke e vleresuar shkencen. Po qe se do ti quaja armiq te betuar do te thoja se shkenca dhe feja jane armiqt me te persosur, por ne aspektin pozitiv, se te dyja,mendoj,se e njohin shume shume njera tjetren(...edhe feja ne kontekstin e detajuar mund te jete nje lloji shkence)

E sa per detyrat,i nderuar John,ne jemi gjithmone te paret e klases,se po te mos benim detyrat ne,ti sot nuk do e kishje te mundur te shkembeje edhe kete bisede me mua ne kete mynyre kaq te thjeshte dhe kaq komode...(ne kuadrin e humorit)

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  john abraham prej 12.08.11 12:12

Pershendetje Estelin!!!
Forca me e madhe qe ka treguar ndonjehere qenia njerezore ka qene besimi i tij dhe kerkimi per te vertetuar ate qe beson, si rrjedhoje po te shohim c'do lloj shkence qe nuk eshte bazuar ne besimin fetar ka qene nje deshtim pse e them kete?

Eshte me se e carte se nje ateist nuk e din se c'fare kerkon (e thene troc kerkon errsiren, inegzistenten) dhe keshtu edhe rezultati i punes se tij eshte zero...!
Ironikisht mesimet Darviniane jane stervertetuar se jane gabim, por fatkeqesisht akoma ne shkolle mesohet se njeriu e ka prejardhjen nga majmuni...
Nese feja shikohet si zbuluese e te vertetes dhe shkenca vertetuese atehere mund te kemi nje rezultat pozitiv i cili bind mendjet tona per te verteten.
Sa per te paret e klases historia e ka vertetuar se kush kane qene... por mos u merzit se nuk keni deshtuar ju, por kane deshtuar ata qe para jush ju kane privuar nga mendimi duke e cilsuar si reaksion kimik dhe asgje me shume... A mos valle ju mendoni se jeni ata qe mbani te verteten; cilen te vertete?
A ju ka bere pershtypje ndonjehere se kisha e djallit eshte ndertuar ne baze te mesimeve Darviniane?
avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Estilen prej 12.08.11 13:06

john abraham shkruajti:Pershendetje Estelin!!!
Forca me e madhe qe ka treguar ndonjehere qenia njerezore ka qene besimi i tij dhe kerkimi per te vertetuar ate qe beson, si rrjedhoje po te shohim c'do lloj shkence qe nuk eshte bazuar ne besimin fetar ka qene nje deshtim pse e them kete?

Eshte nje genjeshter e kultivuar mijra vjete nga feja...Feja ka tė bėjė thjesht me nevojėn e njeriut pėr tė fantazuar, lutur, dhe besuar gjėra tė mbinatyrshme.Profetėt kanė keqpėrdorė kėtė nevojė
psikologjike tė njeriut pėr tė manipuluar me ta.

Muhamedi keqpėrdori kėtė nevojė psikologjike pėr tė futur arabėt nė luftė kundėr tė gjithė botės.Kur njeriu lutet ndjen kėnaqėsi psikike pavarėsisht se kujt i lutet apo nė ēfarė mėnyre.Sepse me kėtė rast plotėsohet njė nevojė e vecantė psikologjike.


john abraham shkruajti:Eshte me se e carte se nje ateist nuk e din se c'fare kerkon (e thene troc kerkon errsiren, inegzistenten) dhe keshtu edhe rezultati i punes se tij eshte zero...!
Ironikisht mesimet Darviniane jane stervertetuar se jane gabim, por fatkeqesisht akoma ne shkolle mesohet se njeriu e ka prejardhjen nga majmuni...

Nje genjeshter tjeter e madhe me bisht...Teoria e evolucionit rrezohet nga ata qe nuk jane ne gjendje te mbajne vehte-vehten ne kembe dhe jo te mbeshtesin nje te vertete shkencore,por jo perfundimtare.

Kohet e fundi na del edhe nje material tjeter qe rrezon poshte komplet krijimin nga fuqia hyjnore,ADN e ardhur nga shkembijte e meteoreve,e cila ne kushtet mjedisore tokesore kjo ADN evoloi per miliona e miliona vjet deri ne hallken e parafundit,qe ishte degezimi njeri-majmun.Ka kaq shume materiale shkencore per keto fakte,ka kaq shume emisione shkencore tv,qe te rrishe me muaj e vite,perseri nuk i perfundon se pari.

Por ndryshimi midis fese dhe shkences eshte,se shkenca,parashtron,hedh teza,i rishikon,ristudion,rrezon hipoteza dhe kur nxjerr nje perfundim,e ka te vertetuar te pakten 90% te tezes se hedhur per shqyrtim.Ndersa feja merr Kuranin perpara,njelloi si ne vitin 675 edhe sot ne vitin 2011,dhe na flet se njeriu e ka krijuar Zoti nga argjilla e zeze me ere te keqe,pastaj diku ne Kuran thuhet se u krijua nga dheu i paster,diku tjeter nga uji dhe pastaj na del tek gjaku i ngjizur...Ec e merre vesh se si mund te krijohet Havaja nga brinja e shtrember e Ademit dhe se si neprmjet incesti,bota u shtua pafundesisht.john abraham shkruajti:Sa per te paret e klases historia e ka vertetuar se kush kane qene... por mos u merzit se nuk keni deshtuar ju, por kane deshtuar ata qe para jush ju kane privuar nga mendimi duke e cilsuar si reaksion kimik dhe asgje me shume... A mos valle ju mendoni se jeni ata qe mbani te verteten; cilen te vertete?
A ju ka bere pershtypje ndonjehere se kisha e djallit eshte ndertuar ne baze te mesimeve Darviniane?

Ne vazhdojme te jemi te paret e klase,megjitheqe ne klase na ndodhen disa qyqar qe shohin endrra ne mes te dites...Nuk do jete shume e gjate koha,qe do flitet ndryshe per teorite e mesiperme.Sa per kishen e djallit dhe satanin edhe keto jane krijime nga mendje fetaresh te cilet me cdo cmim duan ta mbajne popullsine te ndrydhur nga e vetreta,duke e ballafaquar me djallin apo satanin dhe qe njeriu te mos e kete mendjen se si lozin horrat e fese me djersen e tyre,por t'i ushqeje idene se ..vuaj sot ti o popull se andej te pret parajsa...Cila parajse..?
PSE KETA ZOTERINJTE E FESE SOT NA VISHEN NE AR E NA E DERDHIN PARANE RRUGEVE TE BOTES PER NDERTIMIN E OBJEKTEVE TE KULTIT,dhe nuk i shpenzojne ato para per 800 milion njerz ne pragvdekje ne Afrike ,apo ata le te vdesin se keshtu ka urdheruar Zoti i tyre,edhe keta te fryejne bythen ne mirqenie dhe te financojne grupe terroriste nga me te egrit qe ka paqre bota.

A e dini ju se sa popullsi ka Kosova dhe sa xhamia ka ...?....570 xhamia,...po sikur ato mjete financiare te kalonin per shkollimin e atyre njerzve,cdo te ndodhte ,do te ndodhte ajo qe ata do beheshin me te vetedijshem per jeten e fatin e tyre dhe s'do merreshin me perralla.....Po n e Shqiperi e dini se sa xhamia ka...757 xhamia,nje numer jo i paket qe po ta krahasosh me vendet e mirefillta islamike,rrezik se jemi ne vendet e para per to.. ...Eshte e kote qe flasim.....
Ne fund te fundit sa do qe te ''gerindemi''ne te dy,ti ngelesh ai qe ke krijuar boten tende,dhe une jam ky qe jam me boten time shpirterore,te qete dhe pa lengime ne kete jete...Ti akumulo ''sakrifica e perralla'' se do te duhen ne boten e e pertejme.

Per mua ky eshte postimi im i fundit tek kjo teme dhe ato te tjera fetare,mbasi do me duhej te bluaja tek mullinjt e Don Kishotit....

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Nikolaos prej 12.08.11 13:16

estilen shkruajti:
A e dini ju se sa popullsi ka Kosova dhe sa xhamia ka ...?....570 xhamia,...po sikur ato mjete financiare te kalonin per shkollimin e atyre njerzve,cdo te ndodhte ,do te ndodhte ajo qe ata do beheshin me te vetedijshem per jeten e fatin e tyre dhe s'do merreshin me perralla....[/color][/font][/b][/i]
Eshte e vertete, une vetem ne Prizren kam qene dhe jam habitur me gjithe ato xhami qe kishte brenda nje qyteti. Sikur ato para te investoheshin per gjera me humane do te ishte me mire. Dhe libri " Libri qe kisha jote nuk do te lejonte qe ta lexoje" eshte libri me i mire per sa i perket ēeshtjes se besimeve. Autori ben nje analize te shkelqyer per fete dhe historine e tyre. Ju keshilloj qe ta lexoni.


Edituar pėr herė tė fundit nga Nikolaos nė 12.08.11 19:07, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  john abraham prej 12.08.11 14:18

Estelin merre pak me qete, dhe mos u largo nga komentimi, sepse e thene drejt duhet te shohim deri ku mund te shkojume me "besimet" tona!!

Mos mendoni se feja eshte nje mjet per te fantazuar, por nje "mjet" qe njeriu te ece ne moralin e larte dhe ne njohjen e vetevetes; meqenese jemi tek morali, cili eshte i sakti, apo me qarte kush eshte morali absolut? eh, normal qe ju dhe teorite tuaja ateiste nuk mund ti pergjigjen kesaj, sepse realisht as nuk e njihni / per ju thjesht nuk egziston morali absolut.
Ju po thoni qe Muhamedi alejhi selam e perdori fene per te vene Arabine kundra vendeve te tjera te botes; e kuptoni se c'fare thoni?
Nje nder gjerat qe me kane bere me shume pershtypje eshte se disa injorante te painformuar akuzojne fene per luftera dhe shkaterrime ne toke, por keta nuk jane asgje tjeter pos se ngelsa ne lenden e historise dhe ne shkencen e kulturave:
Nese ne do ta analizojme Islamin si fe do te shohim qe ka qene nje udherrefyes i qarte drejt te vertetes, edhe atehere kur bota perjetonte perjudhat e errta....


Nje vertetim se sa mbrapa jeni me studimet tuaja Estelin (mos e merr si ofendim sepse nuk eshte) eshte qe te gjithe ata qe kane studiuar evolimin kane rene dakort se eshte nje vrime ne uje me nje fjale ka deshtuar.
A e dini se sa unaza mungojne per te plotesuar ate qe ju e quani evolim? Njeriu nga majmuni? Po te them edhe njehere qe duhet te merreni pak me shume me ate qe deklaroni ketu sepse jeni mbrapa me vete mesimet tuaja, sepse teoria juaj qe dfisa e kane marre si fakt te kryer eshte nje kundershtim absolut me te verteten.../ edhe evolimi ka nje shkak (kjo sipas Darvinit), por cili ishte ky shkak? Shume kane pohuar qe shkaku eshte nevoja (realisht nuk mund te gjendet nje shkak tjeter).
Por nevoja ne kete rast nuk mund te merret si shkak sepse do te kishte nje kontradite matematikore, sepse nevoja vjen si shkak i te menduarit, dhe nga ana tjeter mendja e njeriut nuk mund te kete evoluar sepse do te kishte nevoje per te menduar qe te evvuloje....shkurt e shqip kush e beri veza pulen apo pula vezen?
Por le ta shohim nga nje kend veshtrim tjeter: Mendja ime eshte nje aparature qe nuk pranon evolim por vetem mesim, kjo do te thote qe mendja ime (e njeriut) ka qene e njejte qe kur eshte krijuar njeriu.... Pse nuk interesohesh njehere se cili ka qene zbulimi me i tmerrshem qe ka hudhur poshte teorite Darviniane/ ka qene pikerisht zbulimi se truri i njeriut nuk mund te evuloje thjesht mund te pranoje informacion dhe per kete ka qene i pergatitur qe ne lindjen e tij.
Nese do te benim nje eksperimet dhe te lenim nje njeri larg nga shoqeria dhe mesimet qe kur ka lindur deroi ne nje fare moshe, dhe ta krahasonim trurin e tij me nje trure tjeter te nje njeriu qe ka jetuar ne shkolle dhe i mesuar do te shohim se nuk ka asnje ndryshim por vetem mungese infoje.


Me vjen mire qe sjell "opsionet" nga Kur'ani per sa i perket krijimit te njeriut, por realisht ato qe permendet ju mesiper nuk jane opsione por e verteta..... dhe e gjitha eshte e vertetuar.
Ne shkrimin mesiper permende incestin, por a mos valle teorite Darviniane ta mesuan se kjo eshte gabim/ apo thjesht je i bindur ne mendjen tende? Epo eshte e habitshme sepse ty nuk te lejohet te besosh ne mendimet e tua sepse ato mund te jene nje genjeshter perderi sa beson se mendimet tuaja vine si pasoje e nje reaksioni ne trurin tend te pa projekt dhe rastesor....!

Po do te jeni gjithmone te paret e klases, sepse ju i jepni botes kenaqesite e duhura ku nje vrases nuk ka pse te vritet ne ndergjegje sepse sipas ju ateisteve ne fakt nuk egziston nje ndergjegje, madje i keni dhene mundesine vrasesit te mendoje se edhe ai mund te kete te drejte, perderi sa teorite Darviniane nuk sjellin absoluten.
Sa gabim e keni per kishen e djallit, prandaj une them qe duhet te stidiosh per dicka pastaj te flasesh.... ne librin e tyre shkruhet:
Kisha e djallit nuk beson ne Perendi nuk berson ne engjej ne demon apo djaj; ne besojme se jemi gjallesa te evoluara dhe se jemi zoterues te planetit ku i forti mbizoteroi dhe do te mbizoteroje gjithmone
Me falni po ky paragraf i shkeputur eshte i njejte me ate c'fare besojne ateistet, a mos valle pajtohesh ti me nje mendim te tille? Eh po pajtoshesh sh. mire madje, dhe me keto mesime ju i jepni mundesine te ligut (shejtanit) te coptoje zingjiret e jetes se "evoluar" sipas jush duke thyer rregullin baze te moralit dhe duke i dhene fuqine "ujkut mish ngrenes" dhe me vone kete ujk do ta shpallni te drejte....!
Estelin do te doja qe une dhe ju te diskutonim me gjate mbi kete teme, por nese ju nuk doni ju lutem qe te merrni parasysh se jeta nuk ka ardhur si rastesi sepse rastesia nuk egziston dhe keshtu nuk mund te quhet as shkak.

(p;s Mos gjyko nje besim nga ndjekesit e tij sepse eshte e vertete qe shume abuzojne me kete,,, le te vishen ne ar sepse ata jane me mohues se vete shejtani)
avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Gon! prej 12.08.11 15:40

estilen shkruajti:dhe une jam ky qe jam me boten time shpirterore,te qete dhe pa lengime ne kete jete...[/color][/font][/b][/i]
Shiprtėrore? Pėrse e pėrmendni kėtė fjal i nderuar? Kjo fjal nuk ekziston tek ju!

estilen shkruajti:Kohet e fundi na del edhe nje material tjeter qe rrezon poshte komplet krijimin nga fuqia hyjnore,ADN e ardhur nga shkembijte e meteoreve,e cila ne kushtet mjedisore tokesore kjo ADN evoloi per miliona e miliona vjet deri ne hallken e parafundit,qe ishte degezimi njeri-majmun.Ka kaq shume materiale shkencore per keto fakte,ka kaq shume emisione shkencore tv,qe te rrishe me muaj e vite,perseri nuk i perfundon se pari.[/color][/font][/b][/i]

Kėta shkencėtar nuk e kanė pėrjashtuar evoluimin nga majmuni nė qenjėn njeri kur zbuluan tash sė fundi kėtė ADN tė ardhur nga meteorėt? Atėher, nėse kanė vazhduar prap me evoluimin njeri-majmun, edhe ky studim i tyre bie posht i tėri, sepse pikėrisht me kėtė zbulim qė thua ti bien nė kundėrshtim me fjalėn Evoluim, Majmun-Njeri, pėrse pikėrish u bė njėher majmuni e pastaj njėri, pWrse nuk u bė njėher njeri pastaj majmuni? Shum absurde mė duket kjo.

avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Ufo prej 12.08.11 16:06


Dymbėdhjetė, ditė e Gushtit
ēohem herėt nė mėngjes.
Pa pėrtuar ndez furnelėn
pėr njė kafe, goxha expres

Pa kaluar njė minutė
gazi frymė dha ai .
Ndėrsa unė nisa vrapin
tė kėrkoja nėpėr shtėpi..

Pėr bela ikėn dhe dritat
nuk kisha alternativė .
Soba e poshtėr me korent
dukej ftohtė, si e ngrirė

Ju drejtova gjithė profetėve
Jezu Krishtit, Muhametit.
Meazallah se mė dėgjonin
Dukej si ''dita kiametit''

Shtrydha trurin mė nė fund..
Shkencės pa drojė ju drejtova.
njė shishe raki tė fortė
n'emėr t'saj, sakrifikova

Ca pambuk tė bėrė fitil,
n'grykė tė shishes pėrfundoi.
Pa aspak, asnjė mundim
flakė e qielltė, 'kaltėroi'.

Mė nė fund i kapėrdisur,
ulem tek kolltuk i vjetėr.
Po mendoj njė ''meshė'' tė ngre
Pėr shkencėn tonė, Zojė tė vjetėr

Kėshtu pra moj shoqėri
Sot s'tė pjerdhin ca pejkamberė
Monumente ti ngremė shkencės
n'shekujt t'sajė, ne kemi lerė.

Mos u prekni miq tė mirė
tė krishterė e muhamedanė
Pa njė bejte e pa njė store
nuk kalon, dita aman...

UFO -09.33 /12 -08 - 2011
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  nert prej 12.08.11 16:27

Gon! shkruajti:
estilen shkruajti:dhe une jam ky qe jam me boten time shpirterore,te qete dhe pa lengime ne kete jete...[/color][/font][/b][/i]
Shiprtėrore? Pėrse e pėrmendni kėtė fjal i nderuar? Kjo fjal nuk ekziston tek ju!

estilen shkruajti:Kohet e fundi na del edhe nje material tjeter qe rrezon poshte komplet krijimin nga fuqia hyjnore,ADN e ardhur nga shkembijte e meteoreve,e cila ne kushtet mjedisore tokesore kjo ADN evoloi per miliona e miliona vjet deri ne hallken e parafundit,qe ishte degezimi njeri-majmun.Ka kaq shume materiale shkencore per keto fakte,ka kaq shume emisione shkencore tv,qe te rrishe me muaj e vite,perseri nuk i perfundon se pari.[/color][/font][/b][/i]

Kėta shkencėtar nuk e kanė pėrjashtuar evoluimin nga majmuni nė qenjėn njeri kur zbuluan tash sė fundi kėtė ADN tė ardhur nga meteorėt? Atėher, nėse kanė vazhduar prap me evoluimin njeri-majmun, edhe ky studim i tyre bie posht i tėri, sepse pikėrisht me kėtė zbulim qė thua ti bien nė kundėrshtim me fjalėn Evoluim, Majmun-Njeri, pėrse pikėrish u bė njėher majmuni e pastaj njėri, pWrse nuk u bė njėher njeri pastaj majmuni? Shum absurde mė duket kjo.


O gon po evolim do te thote nga dicka me primitive ne dicka me te persosur, nqs majmuni eshte me i persosur se ne ateher duhet bere jam dakord me kete qe sapo ke thene???
avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  nert prej 12.08.11 16:45

Nikolaos shkruajti:
Gon! shkruajti:Mė trego ti mua mosegzistencen e tij, dijetar i famshėm i cili merret shumicėn e kohės sė tij me Cow-Boy?
Feja nuk eshte gje tjeter, veēse nje politike e vjeter, qe ka ligjet e saj te kushtetutes (Kuranit apo Bibles), njesoj si kanuni i Lekė Dukagjinit dikur. Ju thoni Zoti na krijoi nga balta dhe pluhuri, te pyesim biologet, sa perqind te baltes dhe pluhurit ka ne trup njeriu? Na kthe pergjigje ti Nert si biologe!
e KAM KTHYER PERGJIGJEN UNE NE NNJE TEM TJETER
Po po e perseris prape trupi i njeriut perbehet nga
1,oksigjen
2, azot
3,hidrogjen
4,karbon
5,fosfor


Tani mi gjeni ju keta element ne balten dhe pelhurin se une se di???
avatar
nert

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  rebelisistemit prej 12.08.11 18:27

rebelisistemit shkruajti:
Ufo shkruajti:
Kush mund tė mė spjegojė se pėrse islamikė nė Pakistan, marrin peng fėmijė shkollash dhe tė mitur, i ngarkojnė dhe lidhin me tritol e bomba artizanale dhe i shpėrthejnė nė distancė? Myslimane tė ''devotshėm'' qė hedhin n'erė dhe rrėmbejnė avionė me pasagjerė civilė??

Po mundohem te pergjigjem vetem ne kete pjes pasi kjo lidhet me shume me besimin tim.
Vertet qe mund te ket raste te tilla ne Pakistan ose kudo ku mund te ket rryma,te devijuara nga Islami autentik.Problemi i shume njerezve eshte se nuk e dine se ne Islam ka shume sekte e rryma te ndryshme te cilat nuk perfaqesojne Islamin tradicional.
Problem tjeter eshte se po behet nje lufte e pandershme mediatike ndaj Islamit,kjo verehet kudo.Po te shohesh edhe rastin e terrorizmit ne Norvegji,do te shohesh qe keto media me shume permenden "terrorizmin islamik"" se sa te verteten e ngjarjes.Myslimane tė ''devotshėm'' qė hedhin n'erė dhe rrėmbejnė avionė me pasagjerė civilė??--ketu besoj se e ke per 11 shtatorin. Besoj(ashtu si nje pjes e madhe e opinionit boteror) se 11 shtatori ishte autoatentat ,ke shume fakte ketu http://www.explorerunivers.com/t2387-11-shtatori-dhe-konspiracioni po nese edhe kete se beson atehere dije se terroristet qe morren peng avionet nuk njiheshin si praktikante te fes.Kete e ka pranuar edhe e dashura amerikane e Muhamed Atas,drejtuesit "te pretenduar" te sulmit.Sipas saj ai ishte perdorues kokakine dhe ishte antare i rregullte i jetes se nates amerikane.


Te gjithe e dime se neper bote ka banda dhe kriminel shqiptare,kjo sdo te thote se fajin e kan shqiptaret ose Shqiptaria ! ~ Kjo vlen edhe per disa musliman mekatare te cilet duhet te perfaqesojne vetem veten e tyre dhe jo gjithe muslimanet apo Islamin.Besoj se te sqarova.
Me fal nese e zgjata!

Ufo a u sqarove me pergjigjen time ne lidhje me pyetjet qe ngrite. A i lexove te pakten?!
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Ufo prej 12.08.11 18:33

Shiko i dashtuni mik, pa dashtė me tregu asgja ma tepėr se modestinė teme po tė tham se e lexova jo nji herė por dy, problemi qendron se m'duket se u futa kot nė nji temė ''pa bukė''..Pa hatėrmbetje t'uroj tana t'mirat..Un po baja shaka kjo duket qartė, nėse s'ju pėlqen kjo , ndjesė mor miku jem !Tung !!
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  rebelisistemit prej 12.08.11 18:49

Ufo shkruajti:Shiko i dashtuni mik, pa dashtė me tregu asgja ma tepėr se modestinė teme po tė tham se e lexova jo nji herė por dy, problemi qendron se m'duket se u futa kot nė nji temė ''pa bukė''..Pa hatėrmbetje t'uroj tana t'mirat..Un po baja shaka kjo duket qartė, nėse s'ju pėlqen kjo , ndjesė mor miku jem !Tung !!

Gjithe te mirat,edhe nga une!
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Estilen prej 12.08.11 21:20

john abraham shkruajti:Estelin merre pak me qete, dhe mos u largo nga komentimi, sepse e thene drejt duhet te shohim deri ku mund te shkojume me "besimet" tona!!

Mos mendoni se feja eshte nje mjet per te fantazuar, por nje "mjet" qe njeriu te ece ne moralin e larte dhe ne njohjen e vetevetes; meqenese jemi tek morali, cili eshte i sakti, apo me qarte kush eshte morali absolut? eh, normal qe ju dhe teorite tuaja ateiste nuk mund ti pergjigjen kesaj, sepse realisht as nuk e njihni / per ju thjesht nuk egziston morali absolut.

Perseri me ngacmoni atje ku ju keni piken me te dobet,john abraham.Sa here qe flisni per moralin ju dhe shume te tjere qe predikoni fene,kujtoi me deshperim se sa tragjedira e viktima ka sjell dhe vazhdon te sjelli ajo feja e quajtur islam...neprmjet atij morali qe ju predikoni.

Ndjehem keq kur nje njeri qe paraqitet i shkolluar ne kete forum,nxjerr kaq te pa verteta per ne ateistet.

Me thoni kur nje ateist ose grup ateistesh kane qene kaq problematike ne shoqeri,megjithe denigrimin e pashembullt qe fete e ndryshme kane ndermarre kunder ateizmit,deri atje se gjoja Hitleri ka studiuar teorine e Darvinit dhe kreu krime te perboteshme,ne nje kohe qe teorite e Darvinit ishin studime te mirefillta nga evolucioni i shoqerise njerzore.

Mos valle edhe babilonasit apo edhe Egjyptianet e kohes se para krishtit qe ndermerrnin luftime shkaterruese e vrasese,kishin studiuar Darvinin e vitit 1850-1882

Edhe ne kete rast keto kane qene dhe jane teorite me te rraskapitura qe feja hedh ne treg per konsum,mbasi Hitleri ne cdo vendim qe merrte per shfarosje masive dhe krijimin e rraces se paster ariane,ishte i rrethuar nga miqte e tij me te ngushte te fese...

Le ta leme kete dhe te analizojme Moralin e fese tuaj i dashur mik ne nje aspekt tjeter,me qe ju e njihni se c'eshte dhe aplikoni kete moral per shendoshjen e vetedijes se besimtaritE njihni kete fytyre qe po shihni...Jo ? Eshte Selman Ruzhdi, autori i librit '' vargjeve satanike ''nje indiano-britanik.Ne se vertete aplikoni moralin si nje mjet per te rritur vetedijen dhe njohjen e vehtevehtes,atehere shiheni se sa mire e keni aplikuar kete moral,tek nje njeri i vetem qe satirizoi profetin tuaj.

E c'te keqe kishte qe nje njeri i lire ne kete bote me kete moral qe njeh vehtehten,arriti te dilte jasht kornizave te ketij morali qe ju e quani absolut...? Sa po doli libri ne treg i ketij burri,i quajtur Selman Ruzhdi filloi kryqezata e perboteshme njelloi si ne kryqezatat e shekujve te erresires.

A doni te dini se si eshte ''perkedhelur'' ky person nga morali i fese islame ?
Shihni disa te dhena te mara nga Wikipedia per te zhdukur nga faqja e dheut nje njeri kaq publik,ne mbare boten...por kaq i rrezikshem per gjoja moralin e fese.

26 shtator 1988 botohet romani nė Britani.

5 tetor 1988: India ndalon hyrjen e librit nė vend.
21 nėntor 1988: sheiku i madh i Egjiptit Al-Azhar thėrret nė organizatėn islamike nė Britani tė merren masa ligjore pėr parandalimin e shpėrndarjes sė librit.

24 nėtor 1988: romani ndalohet nė Afrikėn e Jugut dhe Pakistan; ndalimet e librit pasojnė brenda javėve vijuese nė Arabinė Saudite, Egjipt, Somali, Bangladesh, Sudan, Malajzi, Indonezi, dhe Katar.

Dhjetor 1988-janar 1989: myslimanėt britanezė mbajnė djegien e librit nė Bolton dhe Bradford; Kėshilli i Mbrojtjes Islamike kėrkon nga shtėpia botuese Peguine Books tė lypė falje, tėrheqjen e romanit, shkatėrrimin e ēdo kopjeje ruajtėse, dhe mosshtypjen kurrėmė tė librit.
12 shkurt 1989: gjashtė veta vriten dhe 100 plagosen gjatė protestave kundėr Rushdiut nė Islamabad, Pakistan.

13 shkurt 1989: vritet njė njeri dhe plagosen 60 tė tjerė nė protestat kundėr Rushdiut nė Sringar, Indi.
14 shkurt 1989 Ajatollahu Ruhollah Khomeini i Iranit nxjerr njė fatva qė thėrret tė gjithė myslimanėt tė ekzekutojnė tė gjithė ata qė kanė lidhje me botimin e romanit;

15 shkurt organizata Khodard, njė organizatė fetare ose bonjade afron njė shpėrblim me tė holla pėr vrasjen e Rushdiut.
16 shkurt 1989: Rushdiu hyn nė programin mbrojtės tė qeverisė britaneze dhe nxjerr njė kėrkim-ndjesė; Khomeini pėrgjigjet duke pėrsėritur: "Ėshtė detyrė e ēdo mulimani tė pėrdorė gjithēka ai ka, jetėn e tij dhe pasurinė e tij, pėr ta dėrguar [Rushdiun] nė ferr".

17 shkurt 1989: udhėheqėsi iranian Ali Khamenei pohon se Ruzhdiu mund tė falet nėse kėrkon ndjesė.
18 shkurt 1989 Ruzhdiu kėrkoi ndjesė ashtu siē kishte parashtruar Kahmenei. Nė fillim IRNA (Agjencia Iraniane e Lajmeve) shkroi se ky qėndrim "shikohet pėrgjithėsisht si i mjaftueshėm pėr tė siguruar ndjesėn e tij".

22 shkurt 1989 libri botohet nė SHBA. Dy libraritė mė tė mėdha janė nėn kėrcėnim, dhe e heqin librin nė njė tė tretėn e librarive kombėtare.

24 shkurt 1989, njė tregėtar iranian afroi njė ēmim prej 3 milionė dollarėsh pėr vrasjen e Ruzhdiut.
24 shkurt 1989 vdesin 12 njerėz nė trazirat e shkaktuara nė Bombei.
28 shkurt 1989 nė Berkli tė Kalifornisė hidhen nė erė dy librari.
7 mars 1989. Britania shkėput lidhjet diplomatike me Iranin.

Mars 1989. Organizata e Konferencės Islamike u bėn thirrje 46 anėtarėve tė saj qė gjenden nė qeverinė Iraniane pėr tė ndaluar librin. Qeveria Revolucionare e Zanzibarit vendos ndėshkimin me tre vjet burg dhe njė gjobė prej 2.500 dollarėsh pėr njerėzit qė zotėrojnė librin. Nė Malajzi, ndėshkimi ėshtė tre vjet burg dhe njė gjobė prej 7,400 dollarėsh.

Nė Indonezia, njė muaj burg ose gjobė. Vendi i vetėm me njė popullsi mbizotėruese myslimanėsh ku libri mbetet i ligjshėm ėshtė Turqia. Disa kombe me pakica tė konsiderueshme myslimane, pėrfshi Papua Guineja e Re, Tailanda, Sri Lanka, Kenia, Tanzania, Liberia, dhe Sierra Leone poashtu vendosin ndėshkime pėr zotėrim tė librit.

Maj 1989 muzikanti i njohur Jusuf Islam (i njohur mė parė si Cat Stevens) pėrkrahi tėrthorazi fatvan, dhe pohoi sipas New York Times-it gjatė njė dokumentari televiziv britanik se, nėse Ruzhdiu do ti shfaqej nė derė, ai "mund ti telefononte ndonjėrit qė mund tė bėnte mė shumė dėm sesa ai... Unė do tė pėrpiqesha ti telefonoja Ajatollahut Khomeneit dhe ti tregoja atij me saktėsi ku gjendet ky njeri."
3 qershor 1989, pas vdekjes se Khomeinit, Ruzhdiu boton njė ese tė titulluar "Nė mirėbesim", pėr tė paqėsuar kritikėt e tij, dhe nxorri njė ndjesė nė tė cilėn ai duket se ka ripohuar respektin e tij pėr Islamin.

Megjithėkėtė, klerikėt iranianė nuk e tėrheqin fatvan...
1990: pesė librari bėhen shėnjestėr bombash nė Angli.
1991 Hitoshi Igarashi, pėrkthyesi japonez goditet pėr vdekje me thikė; poashtu pėrkthyesi italian Ettore Capriolo plagoset rėndė.

2 korrik 1993 tridhjetė e shtatė njerėz vdesin nė njė zjarr vėnė hotelit tė Sivas nė Turqi nga vendasit qė protestojnė kundėr Aziz Nesinit, pėrkthyesit turk tė romanit tė Ruzhdiut.
Tetor 1993, botuesi norvegjez Uilliam Nygard, qėllohet me armė dhe plagoset rėndė.
1993 pesėmbedhjetė themelimet Khodard nė Iran ngritėn shpėrblimin pėr vrasjen e Ruzhdiut nė 300.000 dollarė.

1997, shpėrblimi dyfishohet, dhe vitin tjetėr pėrndjekėsi mė i lartė Iranian ripohoi pėrkrahjen e tij.
1998 qeveria Iraniane shpalli botėrisht se nuk do ta zbatonte dėnimin me vdekje kundėr Ruzhdiut. Kjo u njoftua si pjesė e njė marrėveshjeje mė tė gjerė pėr normalizimin e marrdhėnieve midis Iranit dhe Britanisė sė Madhe.

Si rrjedhim Ruzhdiu njoftoi se nuk do tė jetonte mė nė fshehtėsi, dhe se atij i vinte keq pėr pėrpjekjet paqėsuese tė kritikėve tė tij, qė kishin bėrė deklarata qė tregonin se ai ishte njė mysliman praktikues. Ruzhdiu pohoi se ai nuk ishte, nė fakt, fetar. Megjithė vdekjen e Khomeinit dhe shpalljes zyrtare tė qeverisė Iraniane, sipas disa anėtarėve tė mediave fondamentaliste islamike fatva mbetet nė fuqi:

"Pėrgjegjėsia pėr zbatimin e fatvas nuk ėshtė pėrgjegjėsi vetėm e Iranit. Ėshtė detyrė fetare e tė gjithė myslimanėve - qė kanė aftėsitė apo mjetet - ta zbatojnė. Nuk kėrkon asnjė shpėrblim. Nė fakt, ata qė e zbatojnė kėtė urdhėr nė shpresė shpėrblimi nė para veprojnė kundėr drejtėsisė islame."

1999, njė fondacion iranian vendosi njė shpėrblim prej 2.8 milionė dollarėsh pėr vdekjen e Ruzhdiut, dhe nė shkurt 2003, Garda Revolucionare Iraniane ripėrsėriti thirrjen pėr vrasjen e Ruzhdiut. Siē raportohet nga Sunday Herald, "Ajatollahu Hasan Sanei, kreu gjysmėzyrtar i fondacionit Khodard ka vėnė njė ēmim prej 2.8 milionė dollarėsh pėr kokėn e Ruzhdiut, dhe u citua nga gazeta Jomhuri Islami qė thonte se fondacioni i tij tani do tė paguante 3 milionė dollarė pėr kėdo qė vret Ruzhdiun".

2005, Fatva e Khomeinit kundėr Ruzhdiut u ripohua nga udhėheqėsi shpirtėror iranian, Ajatollahu Ali Khamenei, nė njė mesazh shtegėtarėve myslimanė qė bėninin shtegėtimin e pėrvitshėm nė Mekė. Irani vetė ka hedhur poshtė kėrkesat pėr tėrheqjen e fatvas sipas arsyes se vetėm njeriu qė e ka nxjerrė atė mund ta tėrheqin.

14 shkurt 2006, agjencia zyrtare shtetėrore iraniane e lajmeve raportoi nė pėrvjetorin e dekretit se Fondacioni i Martirėve drejtuar nga qeveria ka njoftuar, "Fatva e Imam Khomeinit nė lidhje me femohuesin Salman Ruzhdi do tė mbesė nė fuqi pėrgjithmonė", dhe se njė nga bonyad-ėt e shtetit iranian, apo fondacionet, kanė afruar njė shpėrblim prej 2.8 milionė dollarėsh pėr jetėn e tij.[3]
15 qershor 2007: Ruzhdiu merr ēmimin e kalorėsit pėr shėrbimet e tij nė letėrsi duke shkaktuar britma nga grupet islamike. Disa grupe ripėrsėrisin thirrjen pėr vdekjen e tij.
29 qershor 2007: bombat e vendosura nė qendėr tė Londrės mund tė kishin tė bėnin me "kalorėsimin" e Salman Ruzhdiut.[4]

Ja ky eshte morali,pa permendur e shume te tjera,por edhe ketu ne forum dikush nga antaret neprmjet PM me kercenonte me vdekje ne emer te moralit islam..,ndoshta per kete veprim dhe eshte perjashtuar nga forumi,i cili mund te jete futur me nck te ri ne emer te moralit per mbrojtjen e fese se tij...


Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  john abraham prej 13.08.11 12:57

Pershendetje Estelin, me vjen mire qe komentuat serish ne kete teme, por me vjen serish keq qe nuk dini te luani as ne fushen tuaj, por mundoheni te beni sulm dhe jeni serish super gabim.
Ne rradhe te pare dua te ndalem tek ajo qe ke shkruar ne fund dhe me vjen seriozisht keq qe dikush i deklaruar musliman te ka kercenuar... ky eshte nje forum dhe ketu lufta behet me fjale dhe argumenta, dhe nese ka sa do pak vlere te kerkoj ndjese, per sjelljen e disa gjasme muslimanve kundrejt teje.!!
Ju pyesni se kur nje ateist apo nje grup ateistesh kane qene problem?, me fal Estelin por kjo pyetje eshte shume absurde, sepse do te ishte nje liste infinite vetem ne vitet e fundit ku po vdesin miliona ushtare dhe civile, mes tyre edhe femije!!

Ju permendet babilonasit dhe egjiptianet, por a e dini se ne c'fare realisht besoni ata? Normal qe jo sepse nuk do ti kishit permendur!!
Nje shembull i thjeshte eshte qe ne disa rite babilonase apo egjiptiane ishte sakrifikimi apo flijimi i nje njeriu shpesh here i nje femije/ kete e benin per te qetesuar shpirterat e lig ose e thene ndryshe per te qetesuar perendite e tyre ne forme njerezish apo kafshesh dhe ne kete menyre te rriteshin (evulonin) ne qenie me te mira, dhe nuk besonin ne absoluten.. pikerisht si teoria ateiste edhe ata besonin se e verteta absolute nuk egziston, por ne e dime shume mire qe ky pohim sipas tyre eshte nje e vertete absolute/ shkurt nje kontradite..!
Por nga ana tjeter disa filozofe greke, dolen ne nje mendim akoma me te larte duke deklaruar se " perpos perendive qe adhurojme ne forme njeriu egziston nje qenie akoma me e larte, e pa forme, i cili komandon gjithcka " keta filozofe para sokratit u denuan per kete forme filozofie ashtu siq denohen sot ata qe predikojne QENIEN E PUSHTETSHME sepse ul vleren e njeriut apo te disa njerezve qe vetequhen mbreter te universit.
E njejta gje ndodhi me te gjitha sistemet si komuniste fashiste apo ate demokratik, te gjithe keta sisteme jane te njejte edhe pse dikush mundohet te bejne diferenca mes tyre/ te gjithe predikojne fuqine e njeriut te forte qe duhet te sundoje.


Por ne e shohim se kudo qe ka sunduar njeriu si force supreme shohim vetem shkaterrim ne mase......!Sa per figuren Selman do te kisha dashur te hapej nje teme e gjere ketu sepse me ate figure shoqerohen edhe disa qeshtje qe ne nje fare menyre duhen sqaruar, por une do te ndalem ne disa pika qe ti i parashtron ketu:
Ne rradhe te pare ne duhet te jemi te vetedijshem qe genjeshtra duhet denuar, dhe Selman Rrushdi tha nje genjeshter dhe e beri ne menyren me te keqe, ka pas shume qe kane shkruar kundra fese islame dhe kane qene mirepritur ne debate te shumta dhe diskutime me dijetare dhe shkollare islame/ dhe e thene drejt kane ikur ose te turperuar nga ajo qe kane shkruar!
Jo shume kohe me perpara u ndalua te hynte ne britani ligjeruesi Dr. Zakir Naik, valle ky a nuk paska te drejte te flase, apo e kuptuan se ky njeri po ju jepte njerezve perendimore nje figure tjeter te Islamit?
Duke u ndalur pak tek vargjet satanike te Selmanit dhe tek denimi i tij nga autoritet e shumta mundem te te them se kjo ndodhi pasi Selman nuk pranoi asnje diskutim apo debat me shkollare qe te regjistrohet dhe te dale ne shesh e verteta.


Askujt nuk i lind e drejta te hudhe balte mbi te verteten, dhe te thote genjeshtra qe mund te dergoje shume njerez ne humbje.

Miti i vargjeve Satanike ne kuran:

Pretendimet e ekzagjeruara tė kėtij rrėfimi duan tė na e mbushin mendjen se nė njė rast, Pejgamberi i Islamit, Muhammedi (s.a.v.s), nė vend qė tė recitonte Shpalljen Hyjnore, recitoi vargje qė iu diktuan nga Shejtani.
Ketu nuk do te diskutoj per Romanin kontrovers te RRushdiut, por per nje incident komentimi qe gjasme profeti Muhamed alejhi selem paska futur ne kuran vargje satanike te shqiptuara nga shejtani dhe qe me vone Gabrieli e ka kritikuar dhe ato vargje na qenkan hequr.
Dy referencat kryesore tė pėrdorura janė burime tė hershme islame: Tarikhu i Taberiut dhe et-Tabakat el-Kubra i Ibn Sa‘dit. Por ne fakt e gjithe historia bie ne kundershtim sepse vete fillimi i kapitullit (sures) ku gjasme na qenkan futur keta vargje nuk lene hapesire per vargje te tilla:
Pasha yllin kur ai bie (prej sė larti poshtė)!
Shoku juaj (Muhammedi qė ju e njihni) as nuk ėshtė njeri qė ka humbur, as qė ka devijuar (nga e vėrteta).

Ky varg gjendet ne fillim te sures 53. Nexhm, dhe si kur mund ta shihni nuk len vend per vargje satanike.
Sipas armiqve te islamit Muhamedi Alejhi selem i pranoi keto vargje qe te futeshin ne kuran sepse idhujtaret i kishin premtuar pasuri te shumta, por shikonje se c'fare pergjigje marrin injorantet nga kur'ani:
[color:08e1=redVėrtet ata u pėrpoqėn fort tė tė mashtronin (o Muhammed), nga ajo nė tė cilėn tė kemi frymėzuar, qė tė trilloje ndonjė tė ndryshme prej saj kundėr Nesh; dhe atėherė do tė tė kishin pranuar si mik. (17:73).] Por si duket Profeti nuk u mashtrua nga ata (idhujtaret).
Po pa e zgjatur shume do te doja te them se keto transmetime nuk jane te njohura ne islam dhe as nuk pranohen, por Tabariu ndoshta ka dashur te komentoje Bekare 106 ne kuran qe flet per Abrogim vargjesh, por ne fakt eshte i pafalshem ai komentim sepse komentimi i sakte i atij ajeti eshte ky:

Nese dikush eshte i paqarte mbi temen e vargjeve satanike le te me shkruaje privatisht ose te hape nje teme ne kete forum dhe une do ti pergjigjem gjeresisht sepse nuk dua qe te bie ne kundershtim me rregullat e forumit duke e sjellur te plote shpjegimin ne kete teme.. flm
Sa per ju Estelin, shpresoj te me kesh kuptuar nese jo une jam akoma ketu! Respekte.
avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Ufo prej 13.08.11 14:19

50 gratė e Jeffit, i dėnuar me burgim tė pėrjetshėm

[img] [/img]

Kjo ėshtė si njė foto e shkrepur nė pėrfundim tė shkollės. Nė fakt janė 50 gratė e Warren Jeffs, i cili ėshtė dėnuar me burg pėrjetė pėr krimet e tij.

Jeffs, njė poligamist 55 vjeēar, i cili ėshtė vetėshpallur profet dhe lider i Kishės Fondamentaliste tė Jezus Krishtit dhe Shenjtorėve tė Ditėve tė Vona, ėshtė dėnuar pasi ka detyruar tė bėjnė seks dy fėmijė - 12 dhe 14 vjeē.

Ndėrkaq, me njė 14 vjeēe ai ka bėrė dhe njė fėmijė.

Ai i udhėzonte 50 gratė e tij se si ta kėnaqnin seksualisht, pasi kėshtu e kėrkonte Zoti.
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  rebelisistemit prej 13.08.11 14:24

Ufo shkruajti:50 gratė e Jeffit, i dėnuar me burgim tė pėrjetshėm

[img] [/img]

Kjo ėshtė si njė foto e shkrepur nė pėrfundim tė shkollės. Nė fakt janė 50 gratė e Warren Jeffs, i cili ėshtė dėnuar me burg pėrjetė pėr krimet e tij.

Jeffs, njė poligamist 55 vjeēar, i cili ėshtė vetėshpallur profet dhe lider i Kishės Fondamentaliste tė Jezus Krishtit dhe Shenjtorėve tė Ditėve tė Vona, ėshtė dėnuar pasi ka detyruar tė bėjnė seks dy fėmijė - 12 dhe 14 vjeē.

Ndėrkaq, me njė 14 vjeēe ai ka bėrė dhe njė fėmijė.

Ai i udhėzonte 50 gratė e tij se si ta kėnaqnin seksualisht, pasi kėshtu e kėrkonte Zoti.

BESOJ SE KJO KRONIK SKA TE BEJ ME FEN DHE SHKENCEN !APO JO?
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Ufo prej 13.08.11 14:27

Dozat ew ironisė pėr t'parėn dhe pretendimet se ēka ajo jep janė mjaft t'forta ;-)
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  rebelisistemit prej 13.08.11 14:47

UFO I NDERUAR MENDOJ QE TEMA E JEFFIT DUHET TE POSTOJESH TE Marrėzira njerėzore NE MENYRE QE TI MOS TI BEJME LEMSHE TEMAT.
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Ufo prej 13.08.11 14:56

Ndosjta i dashur 'Rebel' keni tė drejtė, por ky postim i shkurtėr dhe me njė foto tė zakonshme do thoja, flet shumė edhe nė kuadrin e temės sė mėsipėrme, unė e vendosa qėllimisht kėtu, gjithsesi moderatorėr edhe mund ta lėvizin por sigurisht qė mua s'do mė pyesin...
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi