Shkenca dhe feja

Faqja 3 e 3 Previous  1, 2, 3

Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Ufo prej 12.08.11 18:33

Shiko i dashtuni mik, pa dashtė me tregu asgja ma tepėr se modestinė teme po tė tham se e lexova jo nji herė por dy, problemi qendron se m'duket se u futa kot nė nji temė ''pa bukė''..Pa hatėrmbetje t'uroj tana t'mirat..Un po baja shaka kjo duket qartė, nėse s'ju pėlqen kjo , ndjesė mor miku jem !Tung !!

Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  rebelisistemit prej 12.08.11 18:49

Ufo shkruajti:Shiko i dashtuni mik, pa dashtė me tregu asgja ma tepėr se modestinė teme po tė tham se e lexova jo nji herė por dy, problemi qendron se m'duket se u futa kot nė nji temė ''pa bukė''..Pa hatėrmbetje t'uroj tana t'mirat..Un po baja shaka kjo duket qartė, nėse s'ju pėlqen kjo , ndjesė mor miku jem !Tung !!

Gjithe te mirat,edhe nga une!

rebelisistemit

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Estilen prej 12.08.11 21:20

john abraham shkruajti:Estelin merre pak me qete, dhe mos u largo nga komentimi, sepse e thene drejt duhet te shohim deri ku mund te shkojume me "besimet" tona!!

Mos mendoni se feja eshte nje mjet per te fantazuar, por nje "mjet" qe njeriu te ece ne moralin e larte dhe ne njohjen e vetevetes; meqenese jemi tek morali, cili eshte i sakti, apo me qarte kush eshte morali absolut? eh, normal qe ju dhe teorite tuaja ateiste nuk mund ti pergjigjen kesaj, sepse realisht as nuk e njihni / per ju thjesht nuk egziston morali absolut.

Perseri me ngacmoni atje ku ju keni piken me te dobet,john abraham.Sa here qe flisni per moralin ju dhe shume te tjere qe predikoni fene,kujtoi me deshperim se sa tragjedira e viktima ka sjell dhe vazhdon te sjelli ajo feja e quajtur islam...neprmjet atij morali qe ju predikoni.

Ndjehem keq kur nje njeri qe paraqitet i shkolluar ne kete forum,nxjerr kaq te pa verteta per ne ateistet.

Me thoni kur nje ateist ose grup ateistesh kane qene kaq problematike ne shoqeri,megjithe denigrimin e pashembullt qe fete e ndryshme kane ndermarre kunder ateizmit,deri atje se gjoja Hitleri ka studiuar teorine e Darvinit dhe kreu krime te perboteshme,ne nje kohe qe teorite e Darvinit ishin studime te mirefillta nga evolucioni i shoqerise njerzore.

Mos valle edhe babilonasit apo edhe Egjyptianet e kohes se para krishtit qe ndermerrnin luftime shkaterruese e vrasese,kishin studiuar Darvinin e vitit 1850-1882

Edhe ne kete rast keto kane qene dhe jane teorite me te rraskapitura qe feja hedh ne treg per konsum,mbasi Hitleri ne cdo vendim qe merrte per shfarosje masive dhe krijimin e rraces se paster ariane,ishte i rrethuar nga miqte e tij me te ngushte te fese...

Le ta leme kete dhe te analizojme Moralin e fese tuaj i dashur mik ne nje aspekt tjeter,me qe ju e njihni se c'eshte dhe aplikoni kete moral per shendoshjen e vetedijes se besimtaritE njihni kete fytyre qe po shihni...Jo ? Eshte Selman Ruzhdi, autori i librit '' vargjeve satanike ''nje indiano-britanik.Ne se vertete aplikoni moralin si nje mjet per te rritur vetedijen dhe njohjen e vehtevehtes,atehere shiheni se sa mire e keni aplikuar kete moral,tek nje njeri i vetem qe satirizoi profetin tuaj.

E c'te keqe kishte qe nje njeri i lire ne kete bote me kete moral qe njeh vehtehten,arriti te dilte jasht kornizave te ketij morali qe ju e quani absolut...? Sa po doli libri ne treg i ketij burri,i quajtur Selman Ruzhdi filloi kryqezata e perboteshme njelloi si ne kryqezatat e shekujve te erresires.

A doni te dini se si eshte ''perkedhelur'' ky person nga morali i fese islame ?
Shihni disa te dhena te mara nga Wikipedia per te zhdukur nga faqja e dheut nje njeri kaq publik,ne mbare boten...por kaq i rrezikshem per gjoja moralin e fese.

26 shtator 1988 botohet romani nė Britani.

5 tetor 1988: India ndalon hyrjen e librit nė vend.
21 nėntor 1988: sheiku i madh i Egjiptit Al-Azhar thėrret nė organizatėn islamike nė Britani tė merren masa ligjore pėr parandalimin e shpėrndarjes sė librit.

24 nėtor 1988: romani ndalohet nė Afrikėn e Jugut dhe Pakistan; ndalimet e librit pasojnė brenda javėve vijuese nė Arabinė Saudite, Egjipt, Somali, Bangladesh, Sudan, Malajzi, Indonezi, dhe Katar.

Dhjetor 1988-janar 1989: myslimanėt britanezė mbajnė djegien e librit nė Bolton dhe Bradford; Kėshilli i Mbrojtjes Islamike kėrkon nga shtėpia botuese Peguine Books tė lypė falje, tėrheqjen e romanit, shkatėrrimin e ēdo kopjeje ruajtėse, dhe mosshtypjen kurrėmė tė librit.
12 shkurt 1989: gjashtė veta vriten dhe 100 plagosen gjatė protestave kundėr Rushdiut nė Islamabad, Pakistan.

13 shkurt 1989: vritet njė njeri dhe plagosen 60 tė tjerė nė protestat kundėr Rushdiut nė Sringar, Indi.
14 shkurt 1989 Ajatollahu Ruhollah Khomeini i Iranit nxjerr njė fatva qė thėrret tė gjithė myslimanėt tė ekzekutojnė tė gjithė ata qė kanė lidhje me botimin e romanit;

15 shkurt organizata Khodard, njė organizatė fetare ose bonjade afron njė shpėrblim me tė holla pėr vrasjen e Rushdiut.
16 shkurt 1989: Rushdiu hyn nė programin mbrojtės tė qeverisė britaneze dhe nxjerr njė kėrkim-ndjesė; Khomeini pėrgjigjet duke pėrsėritur: "Ėshtė detyrė e ēdo mulimani tė pėrdorė gjithēka ai ka, jetėn e tij dhe pasurinė e tij, pėr ta dėrguar [Rushdiun] nė ferr".

17 shkurt 1989: udhėheqėsi iranian Ali Khamenei pohon se Ruzhdiu mund tė falet nėse kėrkon ndjesė.
18 shkurt 1989 Ruzhdiu kėrkoi ndjesė ashtu siē kishte parashtruar Kahmenei. Nė fillim IRNA (Agjencia Iraniane e Lajmeve) shkroi se ky qėndrim "shikohet pėrgjithėsisht si i mjaftueshėm pėr tė siguruar ndjesėn e tij".

22 shkurt 1989 libri botohet nė SHBA. Dy libraritė mė tė mėdha janė nėn kėrcėnim, dhe e heqin librin nė njė tė tretėn e librarive kombėtare.

24 shkurt 1989, njė tregėtar iranian afroi njė ēmim prej 3 milionė dollarėsh pėr vrasjen e Ruzhdiut.
24 shkurt 1989 vdesin 12 njerėz nė trazirat e shkaktuara nė Bombei.
28 shkurt 1989 nė Berkli tė Kalifornisė hidhen nė erė dy librari.
7 mars 1989. Britania shkėput lidhjet diplomatike me Iranin.

Mars 1989. Organizata e Konferencės Islamike u bėn thirrje 46 anėtarėve tė saj qė gjenden nė qeverinė Iraniane pėr tė ndaluar librin. Qeveria Revolucionare e Zanzibarit vendos ndėshkimin me tre vjet burg dhe njė gjobė prej 2.500 dollarėsh pėr njerėzit qė zotėrojnė librin. Nė Malajzi, ndėshkimi ėshtė tre vjet burg dhe njė gjobė prej 7,400 dollarėsh.

Nė Indonezia, njė muaj burg ose gjobė. Vendi i vetėm me njė popullsi mbizotėruese myslimanėsh ku libri mbetet i ligjshėm ėshtė Turqia. Disa kombe me pakica tė konsiderueshme myslimane, pėrfshi Papua Guineja e Re, Tailanda, Sri Lanka, Kenia, Tanzania, Liberia, dhe Sierra Leone poashtu vendosin ndėshkime pėr zotėrim tė librit.

Maj 1989 muzikanti i njohur Jusuf Islam (i njohur mė parė si Cat Stevens) pėrkrahi tėrthorazi fatvan, dhe pohoi sipas New York Times-it gjatė njė dokumentari televiziv britanik se, nėse Ruzhdiu do ti shfaqej nė derė, ai "mund ti telefononte ndonjėrit qė mund tė bėnte mė shumė dėm sesa ai... Unė do tė pėrpiqesha ti telefonoja Ajatollahut Khomeneit dhe ti tregoja atij me saktėsi ku gjendet ky njeri."
3 qershor 1989, pas vdekjes se Khomeinit, Ruzhdiu boton njė ese tė titulluar "Nė mirėbesim", pėr tė paqėsuar kritikėt e tij, dhe nxorri njė ndjesė nė tė cilėn ai duket se ka ripohuar respektin e tij pėr Islamin.

Megjithėkėtė, klerikėt iranianė nuk e tėrheqin fatvan...
1990: pesė librari bėhen shėnjestėr bombash nė Angli.
1991 Hitoshi Igarashi, pėrkthyesi japonez goditet pėr vdekje me thikė; poashtu pėrkthyesi italian Ettore Capriolo plagoset rėndė.

2 korrik 1993 tridhjetė e shtatė njerėz vdesin nė njė zjarr vėnė hotelit tė Sivas nė Turqi nga vendasit qė protestojnė kundėr Aziz Nesinit, pėrkthyesit turk tė romanit tė Ruzhdiut.
Tetor 1993, botuesi norvegjez Uilliam Nygard, qėllohet me armė dhe plagoset rėndė.
1993 pesėmbedhjetė themelimet Khodard nė Iran ngritėn shpėrblimin pėr vrasjen e Ruzhdiut nė 300.000 dollarė.

1997, shpėrblimi dyfishohet, dhe vitin tjetėr pėrndjekėsi mė i lartė Iranian ripohoi pėrkrahjen e tij.
1998 qeveria Iraniane shpalli botėrisht se nuk do ta zbatonte dėnimin me vdekje kundėr Ruzhdiut. Kjo u njoftua si pjesė e njė marrėveshjeje mė tė gjerė pėr normalizimin e marrdhėnieve midis Iranit dhe Britanisė sė Madhe.

Si rrjedhim Ruzhdiu njoftoi se nuk do tė jetonte mė nė fshehtėsi, dhe se atij i vinte keq pėr pėrpjekjet paqėsuese tė kritikėve tė tij, qė kishin bėrė deklarata qė tregonin se ai ishte njė mysliman praktikues. Ruzhdiu pohoi se ai nuk ishte, nė fakt, fetar. Megjithė vdekjen e Khomeinit dhe shpalljes zyrtare tė qeverisė Iraniane, sipas disa anėtarėve tė mediave fondamentaliste islamike fatva mbetet nė fuqi:

"Pėrgjegjėsia pėr zbatimin e fatvas nuk ėshtė pėrgjegjėsi vetėm e Iranit. Ėshtė detyrė fetare e tė gjithė myslimanėve - qė kanė aftėsitė apo mjetet - ta zbatojnė. Nuk kėrkon asnjė shpėrblim. Nė fakt, ata qė e zbatojnė kėtė urdhėr nė shpresė shpėrblimi nė para veprojnė kundėr drejtėsisė islame."

1999, njė fondacion iranian vendosi njė shpėrblim prej 2.8 milionė dollarėsh pėr vdekjen e Ruzhdiut, dhe nė shkurt 2003, Garda Revolucionare Iraniane ripėrsėriti thirrjen pėr vrasjen e Ruzhdiut. Siē raportohet nga Sunday Herald, "Ajatollahu Hasan Sanei, kreu gjysmėzyrtar i fondacionit Khodard ka vėnė njė ēmim prej 2.8 milionė dollarėsh pėr kokėn e Ruzhdiut, dhe u citua nga gazeta Jomhuri Islami qė thonte se fondacioni i tij tani do tė paguante 3 milionė dollarė pėr kėdo qė vret Ruzhdiun".

2005, Fatva e Khomeinit kundėr Ruzhdiut u ripohua nga udhėheqėsi shpirtėror iranian, Ajatollahu Ali Khamenei, nė njė mesazh shtegėtarėve myslimanė qė bėninin shtegėtimin e pėrvitshėm nė Mekė. Irani vetė ka hedhur poshtė kėrkesat pėr tėrheqjen e fatvas sipas arsyes se vetėm njeriu qė e ka nxjerrė atė mund ta tėrheqin.

14 shkurt 2006, agjencia zyrtare shtetėrore iraniane e lajmeve raportoi nė pėrvjetorin e dekretit se Fondacioni i Martirėve drejtuar nga qeveria ka njoftuar, "Fatva e Imam Khomeinit nė lidhje me femohuesin Salman Ruzhdi do tė mbesė nė fuqi pėrgjithmonė", dhe se njė nga bonyad-ėt e shtetit iranian, apo fondacionet, kanė afruar njė shpėrblim prej 2.8 milionė dollarėsh pėr jetėn e tij.[3]
15 qershor 2007: Ruzhdiu merr ēmimin e kalorėsit pėr shėrbimet e tij nė letėrsi duke shkaktuar britma nga grupet islamike. Disa grupe ripėrsėrisin thirrjen pėr vdekjen e tij.
29 qershor 2007: bombat e vendosura nė qendėr tė Londrės mund tė kishin tė bėnin me "kalorėsimin" e Salman Ruzhdiut.[4]

Ja ky eshte morali,pa permendur e shume te tjera,por edhe ketu ne forum dikush nga antaret neprmjet PM me kercenonte me vdekje ne emer te moralit islam..,ndoshta per kete veprim dhe eshte perjashtuar nga forumi,i cili mund te jete futur me nck te ri ne emer te moralit per mbrojtjen e fese se tij...


Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  john abraham prej 13.08.11 12:57

Pershendetje Estelin, me vjen mire qe komentuat serish ne kete teme, por me vjen serish keq qe nuk dini te luani as ne fushen tuaj, por mundoheni te beni sulm dhe jeni serish super gabim.
Ne rradhe te pare dua te ndalem tek ajo qe ke shkruar ne fund dhe me vjen seriozisht keq qe dikush i deklaruar musliman te ka kercenuar... ky eshte nje forum dhe ketu lufta behet me fjale dhe argumenta, dhe nese ka sa do pak vlere te kerkoj ndjese, per sjelljen e disa gjasme muslimanve kundrejt teje.!!
Ju pyesni se kur nje ateist apo nje grup ateistesh kane qene problem?, me fal Estelin por kjo pyetje eshte shume absurde, sepse do te ishte nje liste infinite vetem ne vitet e fundit ku po vdesin miliona ushtare dhe civile, mes tyre edhe femije!!

Ju permendet babilonasit dhe egjiptianet, por a e dini se ne c'fare realisht besoni ata? Normal qe jo sepse nuk do ti kishit permendur!!
Nje shembull i thjeshte eshte qe ne disa rite babilonase apo egjiptiane ishte sakrifikimi apo flijimi i nje njeriu shpesh here i nje femije/ kete e benin per te qetesuar shpirterat e lig ose e thene ndryshe per te qetesuar perendite e tyre ne forme njerezish apo kafshesh dhe ne kete menyre te rriteshin (evulonin) ne qenie me te mira, dhe nuk besonin ne absoluten.. pikerisht si teoria ateiste edhe ata besonin se e verteta absolute nuk egziston, por ne e dime shume mire qe ky pohim sipas tyre eshte nje e vertete absolute/ shkurt nje kontradite..!
Por nga ana tjeter disa filozofe greke, dolen ne nje mendim akoma me te larte duke deklaruar se " perpos perendive qe adhurojme ne forme njeriu egziston nje qenie akoma me e larte, e pa forme, i cili komandon gjithcka " keta filozofe para sokratit u denuan per kete forme filozofie ashtu siq denohen sot ata qe predikojne QENIEN E PUSHTETSHME sepse ul vleren e njeriut apo te disa njerezve qe vetequhen mbreter te universit.
E njejta gje ndodhi me te gjitha sistemet si komuniste fashiste apo ate demokratik, te gjithe keta sisteme jane te njejte edhe pse dikush mundohet te bejne diferenca mes tyre/ te gjithe predikojne fuqine e njeriut te forte qe duhet te sundoje.


Por ne e shohim se kudo qe ka sunduar njeriu si force supreme shohim vetem shkaterrim ne mase......!Sa per figuren Selman do te kisha dashur te hapej nje teme e gjere ketu sepse me ate figure shoqerohen edhe disa qeshtje qe ne nje fare menyre duhen sqaruar, por une do te ndalem ne disa pika qe ti i parashtron ketu:
Ne rradhe te pare ne duhet te jemi te vetedijshem qe genjeshtra duhet denuar, dhe Selman Rrushdi tha nje genjeshter dhe e beri ne menyren me te keqe, ka pas shume qe kane shkruar kundra fese islame dhe kane qene mirepritur ne debate te shumta dhe diskutime me dijetare dhe shkollare islame/ dhe e thene drejt kane ikur ose te turperuar nga ajo qe kane shkruar!
Jo shume kohe me perpara u ndalua te hynte ne britani ligjeruesi Dr. Zakir Naik, valle ky a nuk paska te drejte te flase, apo e kuptuan se ky njeri po ju jepte njerezve perendimore nje figure tjeter te Islamit?
Duke u ndalur pak tek vargjet satanike te Selmanit dhe tek denimi i tij nga autoritet e shumta mundem te te them se kjo ndodhi pasi Selman nuk pranoi asnje diskutim apo debat me shkollare qe te regjistrohet dhe te dale ne shesh e verteta.


Askujt nuk i lind e drejta te hudhe balte mbi te verteten, dhe te thote genjeshtra qe mund te dergoje shume njerez ne humbje.

Miti i vargjeve Satanike ne kuran:

Pretendimet e ekzagjeruara tė kėtij rrėfimi duan tė na e mbushin mendjen se nė njė rast, Pejgamberi i Islamit, Muhammedi (s.a.v.s), nė vend qė tė recitonte Shpalljen Hyjnore, recitoi vargje qė iu diktuan nga Shejtani.
Ketu nuk do te diskutoj per Romanin kontrovers te RRushdiut, por per nje incident komentimi qe gjasme profeti Muhamed alejhi selem paska futur ne kuran vargje satanike te shqiptuara nga shejtani dhe qe me vone Gabrieli e ka kritikuar dhe ato vargje na qenkan hequr.
Dy referencat kryesore tė pėrdorura janė burime tė hershme islame: Tarikhu i Taberiut dhe et-Tabakat el-Kubra i Ibn Sa‘dit. Por ne fakt e gjithe historia bie ne kundershtim sepse vete fillimi i kapitullit (sures) ku gjasme na qenkan futur keta vargje nuk lene hapesire per vargje te tilla:
Pasha yllin kur ai bie (prej sė larti poshtė)!
Shoku juaj (Muhammedi qė ju e njihni) as nuk ėshtė njeri qė ka humbur, as qė ka devijuar (nga e vėrteta).

Ky varg gjendet ne fillim te sures 53. Nexhm, dhe si kur mund ta shihni nuk len vend per vargje satanike.
Sipas armiqve te islamit Muhamedi Alejhi selem i pranoi keto vargje qe te futeshin ne kuran sepse idhujtaret i kishin premtuar pasuri te shumta, por shikonje se c'fare pergjigje marrin injorantet nga kur'ani:
[color:08e1=redVėrtet ata u pėrpoqėn fort tė tė mashtronin (o Muhammed), nga ajo nė tė cilėn tė kemi frymėzuar, qė tė trilloje ndonjė tė ndryshme prej saj kundėr Nesh; dhe atėherė do tė tė kishin pranuar si mik. (17:73).] Por si duket Profeti nuk u mashtrua nga ata (idhujtaret).
Po pa e zgjatur shume do te doja te them se keto transmetime nuk jane te njohura ne islam dhe as nuk pranohen, por Tabariu ndoshta ka dashur te komentoje Bekare 106 ne kuran qe flet per Abrogim vargjesh, por ne fakt eshte i pafalshem ai komentim sepse komentimi i sakte i atij ajeti eshte ky:

Nese dikush eshte i paqarte mbi temen e vargjeve satanike le te me shkruaje privatisht ose te hape nje teme ne kete forum dhe une do ti pergjigjem gjeresisht sepse nuk dua qe te bie ne kundershtim me rregullat e forumit duke e sjellur te plote shpjegimin ne kete teme.. flm
Sa per ju Estelin, shpresoj te me kesh kuptuar nese jo une jam akoma ketu! Respekte.

john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Ufo prej 13.08.11 14:19

50 gratė e Jeffit, i dėnuar me burgim tė pėrjetshėm

[img] [/img]

Kjo ėshtė si njė foto e shkrepur nė pėrfundim tė shkollės. Nė fakt janė 50 gratė e Warren Jeffs, i cili ėshtė dėnuar me burg pėrjetė pėr krimet e tij.

Jeffs, njė poligamist 55 vjeēar, i cili ėshtė vetėshpallur profet dhe lider i Kishės Fondamentaliste tė Jezus Krishtit dhe Shenjtorėve tė Ditėve tė Vona, ėshtė dėnuar pasi ka detyruar tė bėjnė seks dy fėmijė - 12 dhe 14 vjeē.

Ndėrkaq, me njė 14 vjeēe ai ka bėrė dhe njė fėmijė.

Ai i udhėzonte 50 gratė e tij se si ta kėnaqnin seksualisht, pasi kėshtu e kėrkonte Zoti.

Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  rebelisistemit prej 13.08.11 14:24

Ufo shkruajti:50 gratė e Jeffit, i dėnuar me burgim tė pėrjetshėm

[img] [/img]

Kjo ėshtė si njė foto e shkrepur nė pėrfundim tė shkollės. Nė fakt janė 50 gratė e Warren Jeffs, i cili ėshtė dėnuar me burg pėrjetė pėr krimet e tij.

Jeffs, njė poligamist 55 vjeēar, i cili ėshtė vetėshpallur profet dhe lider i Kishės Fondamentaliste tė Jezus Krishtit dhe Shenjtorėve tė Ditėve tė Vona, ėshtė dėnuar pasi ka detyruar tė bėjnė seks dy fėmijė - 12 dhe 14 vjeē.

Ndėrkaq, me njė 14 vjeēe ai ka bėrė dhe njė fėmijė.

Ai i udhėzonte 50 gratė e tij se si ta kėnaqnin seksualisht, pasi kėshtu e kėrkonte Zoti.

BESOJ SE KJO KRONIK SKA TE BEJ ME FEN DHE SHKENCEN !APO JO?

rebelisistemit

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Ufo prej 13.08.11 14:27

Dozat ew ironisė pėr t'parėn dhe pretendimet se ēka ajo jep janė mjaft t'forta ;-)

Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  rebelisistemit prej 13.08.11 14:47

UFO I NDERUAR MENDOJ QE TEMA E JEFFIT DUHET TE POSTOJESH TE Marrėzira njerėzore NE MENYRE QE TI MOS TI BEJME LEMSHE TEMAT.

rebelisistemit

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Ufo prej 13.08.11 14:56

Ndosjta i dashur 'Rebel' keni tė drejtė, por ky postim i shkurtėr dhe me njė foto tė zakonshme do thoja, flet shumė edhe nė kuadrin e temės sė mėsipėrme, unė e vendosa qėllimisht kėtu, gjithsesi moderatorėr edhe mund ta lėvizin por sigurisht qė mua s'do mė pyesin...

Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  rebelisistemit prej 13.08.11 15:02

Ufo shkruajti:Ndosjta i dashur 'Rebel' keni tė drejtė, por ky postim i shkurtėr dhe me njė foto tė zakonshme do thoja, flet shumė edhe nė kuadrin e temės sė mėsipėrme, unė e vendosa qėllimisht kėtu, gjithsesi moderatorėr edhe mund ta lėvizin por sigurisht qė mua s'do mė pyesin...

E KAM ME SHUME PROBLEMIN QE TE MOS BEHEN LEMSHE TEMAT E TE BEHET E VESHTIRE LEXIMI I TYRE NGA ANTARET.
DUHET TA KEMI PARASYSHE EDHE VET,TE MOS PRESIM VETEM NGA ADMINET DHE MODERATORET,SE EDHE ATA SE MIRMBAJNE DOT WEBIN NE KOHE REALE
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Estilen prej 13.08.11 15:53

john abraham shkruajti:Pershendetje Estelin, me vjen mire qe komentuat serish ne kete teme, por me vjen serish keq qe nuk dini te luani as ne fushen tuaj, por mundoheni te beni sulm dhe jeni serish super gabim.
Ne rradhe te pare dua te ndalem tek ajo qe ke shkruar ne fund dhe me vjen seriozisht keq qe dikush i deklaruar musliman te ka kercenuar... ky eshte nje forum dhe ketu lufta behet me fjale dhe argumenta, dhe nese ka sa do pak vlere te kerkoj ndjese, per sjelljen e disa gjasme muslimanve kundrejt teje.!!


Ndjese pac,por ketej nga anet tona perdoret nje shperhje banale ne tilla situata,me ndjeni qe po e perdore,,nuk mbulohet m**** me shurre.

Mundoheni te beni rollin e moderatorit fetar dhe ne shume raste e keni arritur.Por varet,sa kujtese ka njerzia qe te harroje ''vlerat'' e shumta e te fese....Edhe dicka o john,per cfare i duhen kombit shqiptare rreth 2000 xhami,mos ma merr per shifer te sakte,se mund te jene me shume o me pak,qe nga Ulqini ne Gjakov,Tetov e deri ne Lunxheri te Gjirokastres....

Kush ishin fondatoret e ketyre projekteve,cfare fshihet pas kaq shume ndertimeve kulti...?Vertete aty mesohen dijet e Zotit edhe femijeve 5 vjec te mbuluar me shami ...?Goxha ndergjegje e arrire tek keta femije 5 vjecare,nje nje kohe qe ata nuk kane pare asnjehere as deren e nje kopeshti para shkollor...?Pse kjo ngutje qe te perfshihen ne mesimet e Zotit shume femije qe nuk dine te hane persheshin me doren e tyre dhe jo te mesojne mesimet e shenjta,qe jane shume te veshtira per ti kuptuar edhe nga universitare...?

Si nje shqiptar i natyralizuar si nuk te pash ty dhe ndonje tjeter qe shkruan shume per fene sidomos kete fene arabe islamike,te shkruani nje here te vetme,ne mbrojtje te kultures dhe tradites tone,qe nga lashtesi e deri ne ditet e sotme,per te mirat dhe te keqiat e ketij populli....Mos valle figura e Skenderbeut nuk i perkete historise tone.....?

Sa per Selman Ruzhdi ju shpreheni
.-ne duhet te jemi te vetedijshem qe genjeshtra duhet denuar, dhe Selman Rrushdi tha nje genjeshter dhe e beri ne menyren me te keqe, ka pas shume qe kane shkruar kundra fese islame dhe kane qene mirepritur ne debate te shumta dhe diskutime me dijetare dhe shkollare islame/ dhe e thene drejt kane ikur ose te turperuar nga ajo qe kane shkruar!......


Atehere nje pyetje...Ne emer te kujt ligji dhe te kujt morali ky njeri(Selman Ruzhdi) duhej denuar me vdekje...?
Me thoni vertete ne se elziston ndonji hadith sure apo ajet i Kuranit ku shkruhet se te gjithe personat qe kryejne krime ndaj njeriut i denon zoti ne diten e madhe te gjykimit,.....
dhe ne se dikush mashtron,genjen fyen pa arsye figuren e Zotit,hakun e merr njeriu ne Toke,ne kete bote dhe jo zoti ne boten tjeter....?????????

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  john abraham prej 13.08.11 16:56

Estelin, me vjen keq por une nuk jam nga ata persona qe mund tju drejtosh ate shprehje qe e ke perdorur me siper; une kerkova ndjese, per te vetmen arsye se ti mendon se ata qe te kane kercenuar jane muslimane, dhe nuk e bera per te lare asgje me asgje, ok?

Ka nga ata qe mendojne se jane shume objekte kulti ka nga ata qe mendojne se ka pak, une te them te drejten nuk jam interesuar shume per sa u perket ketyre faltoreve ne numer, por mundem te te them se nuk besoj se ka me shume xhami sesa diskoteka apo klube nate ku te rinjete degradohen ne menyren me te keqe, as nuk mendoj se ka me shume xhami sesa objekte te tjera shtetrore qe mundohen te vjelin popullin dhe te mashtrojne ne pafundesi.

Per sa u perket se kush ishin fondatoret e ketyre objekteve mundem te te them se ka pas shume, dhe mund te them me plot gojen se ka pas edhe nga ata qe nuk ju ka interesuar islami por kane ndertuar xhami vetem per te shtrire sa me shume terrenin e tyre politik,,, ketu mund te permendim edhe turqit osmane te cilet ishin me plot gojen pushtues dhe perfshiten ne fe edhe paganizem sic'eshte gjysemhena me yll.
Ne shqiperi ka shume njerez qe predikojne qofte islamin qofte fete e tjera, por realisht cdo njeri qe po i afrohet nje besimi une i sugjeroj qe duhet te beje kerkime dhe te lexoje librat e shenjte edhe ne menyre vetjake/ te pavarur.

Persa u perket femijve une them se eshte mire qe qe ne femijeri njeriu duhet te rritet me mendimin e te mires dhe me mesimet fetare, qe ne moshe te caktuar te kete dijen dhe njohurite e duhura per te mos u lekundur, dhe per te ndihmuar edhe te tjeret te mos lekunden apo te largohen fare nga besimi.
Une jam pro shkolles dhe pro edukimit; shkencor, filozofik, psikologjik, etj.

Estelin per sa i perket shqiptarve dhe kultures se tyre, shume muslimane kane abuzuar, madje per shkak te disave islami ka marre formen e nje sekti antishqipetar, por sigurisht qe kjo nuk eshte apak e vertete..
Une kam shkruar disa shkrime, madje kam publikuar edhe nje video, por per shkak te asaj video jam akuzuar nga disa gjasme muslimane si kafir shtremberues etj.
Simbolika dhe figura e Gjergj Kastriotit ka qene objekt sulmi nga muslimanet, por une e kam bere timen dhe kam shkruar ate te vertete qe thote historia...prandaj ki kujdes kur me drejtohesh mua si mbrojtes i fese arabe, une jam musliman dhe jo arab.

Sa per pyetjen tende ne fund te shkrimit, mbi Selman Rrushdiun, une do tju pergjigjem paster dhe sakte se c'fare duhet bere:
Nese ju Estelin shkruani dicka dhe nuk me lini mundesine te komentoj, une do tu mundoja me gjith shpirte te shkaterroja ate webfaqe gjithmone po ta dija se aty ngaterrohen njerez.
Ndersa ne rastin e Selmanit eshte paksa me ndryshe, sepse ne njefare menyre une nuk pajtohem me ato qe kane dhene ate shperblim per vdekjen e tij, dhe kete e them per shume arsye sipershembull nuk mund te mbroje islami ne kete menyre sepse ne islam gjithkush ka te drejten e nje gjyqi dhe nje arsye tjeter eshte se i kane dhene shume vlere figures se tij.
Sa per librin e tij kane bere shume mire qe nuk e kane lene te qarkulloje, madje ligji kerkon qe shtepia botuese te gjobitet, dhe ne mos gaboj ne ligjin Amerikan egziston edhe nje ligj qe te dergon deri ne karriken elektrike per shperndarje infoje te gabuar/ te rreme.
..................
avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Estilen prej 13.08.11 18:35

john abraham shkruajti:Estelin, me vjen keq por une nuk jam nga ata persona qe mund tju drejtosh ate shprehje qe e ke perdorur me siper; une kerkova ndjese, per te vetmen arsye se ti mendon se ata qe te kane kercenuar jane muslimane, dhe nuk e bera per te lare asgje me asgje, ok?.

john une e kuptoi qe s'je ti personi qu une te perdor ate shprehje,megjithe qe te kerkova ndjes,por e perdora jo pa qellim.

Shume akte terroriste jane perdorur ne vendet arabe,nga persona arab islamike te thekur,biles te inkuadruar dhe ne formacione islamike te shenjta,qe te pakten nga evidentimi historik i aktivitetit te tyre jane rreth 16 te tilla,por kur ka ardhur ora per te gjykuar rreth tyre,te gjithe kleriket e larte te fese suaj ose kane heshtutr,ose kane deklaruar,se gjoja ata nuk jane islamike te mirefillte....!!!!!.

Cudi e madhe,nje akt terrorist i kryer nga nje organizate fetare si Xhihadi,dhe ata nuk qenkan islamike..?Moooooooos se nuk u beson kush ketyre...


Dhe ajo shprehja popullore banale qe perdora lart,kuptohet qe s'kishte asnje lidhje me ju i dashur john....por me kontekstin e vlerave te fese qe ju ngreni lart,dhe mire beni se ndryshe ......

john abraham shkruajti:Ka nga ata qe mendojne se jane shume objekte kulti ka nga ata qe mendojne se ka pak, une te them te drejten nuk jam interesuar shume per sa u perket ketyre faltoreve ne numer, por mundem te te them se nuk besoj se ka me shume xhami sesa diskoteka apo klube nate ku te rinjete degradohen ne menyren me te keqe, as nuk mendoj se ka me shume xhami sesa objekte te tjera shtetrore qe mundohen te vjelin popullin dhe te mashtrojne ne pafundesi.

Edhe kjo dashka reklamuar i dashur john,o popull te kursejm te gjithe nga pak se do ngrejme ne Shqiperi edhe nja 1000 xhami te tjera ......

Pamvarsisht se jam ateist,sinqerisht edhe une jam dakort qe te investojme qe te largojme rinine nga veset,si droga,alkoli,prostitucioni etj,etj,por kam frike se xhamia do te kuptohet nga shumica si nje lloi droge shume me e keqe se ajo e verteta....Per mua as kjo nuk eshte zgjidhja.

Zgjidhja miku im eshte tek zgjedhja e sistemit shoqeror qe duhet te aplikojm,nuk jam per diktaturat,por per ate sistem shoqeror ku njerzit te punojne,te kene te mira materiale,te kene te ardhura rezerve ose kursime,nje sistem shendetsor perfekt,nje arsimim me te gjitha shkallet e hierarkise arsimore,duke lejuar edhe lende te fese,dhe vetem atehere njeriu eshte i lire ne zgjedhjen e tij,le te behet edhe fetar edhe shkencetar,zgjidhja i ngelet vetem njeriut te lire e te pasur....

Rrezik se ne te tilla sisteme edhe nje ateist eshte ne dileme per
zgjedhje...Norvegjia,Suedia e Finlanda,kane ato sistemme qe punojne per popullin dhe jo per xhepin.

Por ne kushte e nje varferie te tejskajshme si ne Kosove dhe ne Shqiperi,ku 80% e njerzve jane te rregjistruar ne lista e tregetareve,atehere c'do i ngelet te varferit te zgjedhe...?Meshiren,qe shumekush ja dedikon zotit.Ja pra dolem qe ne kushte varferie feja po hyn me ''dhune''duke dhene ndonji dhurate,sa per shenje...


john abraham shkruajti:Per sa u perket se kush ishin fondatoret e ketyre objekteve mundem te te them se ka pas shume, dhe mund te them me plot gojen se ka pas edhe nga ata qe nuk ju ka interesuar islami por kane ndertuar xhami vetem per te shtrire sa me shume terrenin e tyre politik...


Epo edhe feja politike eshte,ndryshe nuk ka si spiegohet qe kreret e shteteve gjithmone kane parakaluar me kreret e larte te klerit,se te dy nje qellim e ide kane,perca e sundo....Mos thuaj jo, john,sepse deri tashti nuk kam degjuar qe nje politikan,apo fetar ushtrues,te vdesi ne mjerim....

john abraham shkruajti:Sa per pyetjen tende ne fund te shkrimit, mbi Selman Rrushdiun, une do tju pergjigjem paster dhe sakte se c'fare duhet bere:
Nese ju Estelin shkruani dicka dhe nuk me lini mundesine te komentoj, une do tu mundoja me gjith shpirte te shkaterroja ate webfaqe gjithmone po ta dija se aty ngaterrohen njerez.

Keni nderin te komentoni tashti,askush su ka penguar,kot ankoheni,une ju bera nje pyetje qe ju e keni anashkaluar dhe me duket jo pa qellim...Atehere ja dhe nje here pyetja

-ne se dikush mashtron,genjen e fyen pa arsye figuren e Zotit,perse hakun duhet ta marri
njeriu ne Toke ne kete bote,dhe jo zoti ne boten tjeter,pa e pare askush....?????????-


john abraham shkruajti:
Sa per librin e tij kane bere shume mire qe nuk e kane lene te qarkulloje, madje ligji kerkon qe shtepia botuese te gjobitet, dhe ne mos gaboj ne ligjin Amerikan egziston edhe nje ligj qe te dergon deri ne karriken elektrike per shperndarje infoje te gabuar/ te rreme.
..................


JOHN,nuk me intereson Selman Rushdia e as libri i tij,ndryshe do bija edhe une gabimet e shume te tjereve qe thone se armiku i armikut tim,eshte miku im,jo,doja te debatoja me ty per vlerat islame,dhe rasti i persekutimit te ketij personi eshte nje rast flagrant i te drejtave njerzore,si nga karta e kombeve te bashkuara,po ashtu dhe nga vlerat e mirfillta islame.

Sa per ligjet e nje shteti,kush i shkel ato detyrimisht qe do te pergjigjet,por cfare ligji shkeli ai Selmani,qe per asgjesimin e tij fizik,kane humbur edhe dhjetra jete te tjera njerzish nga atentatet..Ku qendron morali ketu miku im....

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  john abraham prej 15.08.11 23:00

Pershendetje Estelin!
Nese do ti analizonit mire disa te ashtuquajtura akte terroriste islamike, do te kuptoje qe jane pikerisht ndryshe...:
Shembull eshte 11 shtatori dhe perfitoj nga rasti te falenderoj REBELISISTEMIT per shume materiale dhe per punen e tij qe na sjell fakte te pamohueshme...!
Me fal i nderuar Estelin por me duket se ju kam mbivlersuar per sa u perket disa temave,; a e dinit ju qe afganet KALORESIT MUGJAHEDINE te quajtur pikerisht keshtu nga amerika ne njefare menyre ishin heronj (keshtu i konsideronte amerika)? Eh, normal qe nuk e dinit, sepse tani jeni indoktrinuar aq keq sa nuk e keni idene..
Keni filluar te quani terrorist ate qe lufton per atdheun, familjen, jeten, ertj dhe kete e beni vetem nese deklarohet musliman..!
A mos valle duhet te quaj une terrorista luftetaret per liri ne kosove? eh?
Jo une i quaj njerez te larte, qe e dine per c'fare luftojne:
Dhe luftoni nė rrugėn e Zotit kundėr atyre qė ju sulmojnė e mos e teproni se Zoti nuk i do ata qė e teprojnė (e fillojnė luftėn).(bekare,190)
Nese do te lexonit me vemendje ajetin mesiper te tregon qarte se atdheu, familja, etj duhen mbrojtur nga ata persona qe ju luftojne, por ama nuk lejohet te nisim ne te paret luften.
Tani nje super pyetje per ju Estelin: Kur e sulmoi afgani dhe vendet arabe Ameriken? Eh, i nderuar ishte Amerika qe shkoi ne trojet e tyre, dhe vashdojne ti quajne terrorista sepse mbrojne atdheun dhe jeten e tyre!!! ufffff!!

Xhamite jane nje vend ku adhurohet Zoti, dhe per4mendfimin tim ka shume pak, duhet te kete akoma me shume, sepse ju e dini shume mire qe shume besimtare falen ne rruge.
Ore zoteri si ka mundesi qe ty te paska kap maraku i xhamive, pse nuk shikon sesa budalliqe behen ne vendin tone?
Xhamia dhe institucionet islame edukojne njerezit, i mesojne ne shkenca te ndryshme, filozofi, psikologji, etj. C'fare te keqje ka ketu?
Fatekeqesisht une nuk jetoj ne nje ambjent te rrethuar nga besimtare, por ama kur shoh nivelin edukativ te nje besimtari muslimjan ne krahasim me nje tjeter; falenderoj Allahun, sepse me te vertete dija vjen nga i Larti; Pastaj edhe ju mund ta shihni dicka te tille vetem ne publikimet ne internet: Muslimanet jane ata qe punojne shkruajne, prodhojne dekomentare te ndryshem, njoftojne boten nga mashtrimet, etj, dhe kjo vetem nga besimtare te thjeshte pa permendur dijetare te shumte.


Feja nuk eshte politike, por ne kete rast do te ja lejoja vetes ta quaja "politika e vetme", pse e them kete?
Feja te furnizon me gjithcka ke nevoje nga A deri tek Z, nese do ta merruje mundimin te lexoje per islamin do te kuptoje qe islami eshte e vetmja zgjidhje, per te gjitha problemet, por ju lexoni per njerezit.
Nese do te takoje nje njeri me te vertete te lodhur nga jeta, e te merzitur do te shikoje qe ky njeri ka ecur kundra statuteve te dhene nga Zoti ne fene Islame! dhe kete e them seriozisht...! Mund ta provosh vete kete qe pohova mesiper! Por nga ana tjeter duhet thene se ne njefare menyre vuajne edhe besimtaret nga femohuesit qe kane perreth sepse dashje padashje behen pjese e puneve te tyre.

Sa per pyetjen tende i nderuar Estelin une mendem te them se shume kush lufton luftera qe nuk i takojne ti luftojne, nje ajet ne lidhje me pyetjen tende eshte ky:
Juve u ėshtė shpallur nė librin (Kur'anin) qė, kur tė dėgjoni se po mohohet Kur'ani i Zotit dhe po bėhet tallje me tė, mos rrini me ata derisa tė mos hyjnė nė bisedė tjetėr. Pėrndyshe, ju do tė jeni si ata. Zoti do t'i tubojė tradhėtarėt dhe jobesimtėrėt qė tė gjithė nė xhehennem.
Profeti i bekuar Muhamed alejhi selem ka pasur debate te shumta me idhtare te librit ( Judenj e te krishtere) dhe ka arritur te ruaje xhak ftohtesine e tij, duke diskutuar me ta dhe duke ju mesuar atyre se ne te vertete librat e tyre ishin transformuar.
Juve nuk ju intereson Selman Rrushdia, por aman e percollet si argument ne kete teme, dhe une po ju them qe lume ata qe mbrojne te verteten qe te rjeret te mos humbin apo te ngaterrohen:
Ne jetojme ne nje bote ku shume njerez po mundohen te jetojne me te verteten, ku ju ateistet nuk besoni ne te duke deklaruar; e verteta absolute nuk egziston!
Madje serish ne lidhje me pyetjen tuaj; transmetohet se i Derguari i Zotit mori pjese ne varrimin e atij qe ishte nje armik i hapur i islamit dhe i familjes se tij...
Estelin do te doja te te beja nje pyetje konkrete: Cfare eshte "Ateizmi"? Ta bej kete pyetje qe te shohim sa baza ka "besimi" yt!
avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

SHBA: Feja drejt zhdukjes nė 9 shtete

Mesazh  Nikolaos prej 25.11.11 17:37

SHBA: Feja drejt zhdukjes nė 9 shtete, pohon studimi

Sipas njė studimi paraqitur nė Shoqatėn Amerikane tė Fizikės, nė Dallas, SHBA projektimi matematikor pėr 9 shtete Australinė, Austrinė, Kanadanė, Ēekinė, Finlandėn, Irlandėn, Holandėn, Zelandėn e re dhe Zvicrėn tregon se feja nė kėto vende ka marrė rrugėn e zhdukjes.

Mėnyra e projektimit ėshtė kryer me anė tė asaj qė njihet si dinamikė jolineare, njė qasje matematike qė ėshtė pėrdorur pėr tė shpjeguar njė sėrė dukurish fizike nė tė cilat luajnė rol faktorė tė shumtė.

Njė nga anėtarėt e ekipit studimor, Daniel Abrams, i Universitetit Northuestern, ka botuar mė parė njė model tė ngjashėm, pėr projektimin e zhdukjes sė gjuhėve mė pak tė folura.

"Ideja ėshtė tepėr e thjeshtė", thotė Riēard Viner, nga Korporata Kėrkimore pėr Pėrparimin e Shkencės dhe profesor nė Universitetin e Arizonės, SHBA.

"Pėrcaktohet se grupet shoqėrore qė kanė mė tepėr anėtarė do tė jenė mė tėrheqėse pėr t'iu bashkuar dhe qė kėto grupe do tė kenė status ose dobi shoqėrore. Nė rastin e gjuhėve pėr shembull, nė Peru mund tė ketė mė tepėr status apo dobi tė flitet spanjisht se gjuha e vdekur kekuane dhe po njėsoj vlen statusi dhe dobia dhe nė tė qenit anėtar i njė feje ose jo."

Dr. Vineri vazhdon mė tej duke thėnė: "Nė shumė shtete tė sotme laike, ka njė prirje tė njerėzve tė identifikohen se nuk i pėrkasin asnjė feje; Nė Holandė numri ka kapur 40% dhe mė i larti deri tani ėshtė nė Ēeki ku ka arritur nė 60%."

Prej kėtu ekipi ka zbatuar modelin e dinamikės jolineare nė bazė tė parametrave tė statusit dhe dobisė sė anėtarėsisė nė kategorinė "jofetare". Sipas njė studimi pararendės edhe parametrat janė pak a shumė tė njėjta pėr shtetet e mėsipėrme, ēka do tė thotė se dhe sjellja qė projektohet ėshtė pak a shumė e njėjtė.

"Natyrisht qė gjėrat janė shumė mė tė ndėrlikuara se kaq nė nivel individual, por nė vija tė pėrgjithshme duket se shumė prej tyre mesatarizohen duke na dhėnė kėtė rezultat", pėrfundon Vineri.

avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Jetmira prej 19.07.13 16:47

SHKENCA DHE FEJA - MUNDĖSIA E NJĖ BASHKĖPUNIMI TĖ NDĖRSJELLĖ?!Gabim i madh ėshtė se shumė definoma nga veprat religjioze mė tepėr merren ashtu konkrete sikur edhe janė, pa nė interpretim paraprak tė gjithanshėm dhe tė pėrsiatur.(gnostik) Ta zėmė, religjioni si princip hyjnor e potencon veprimin e Ligjit tė pėrhershėm evolutiv tė tė kundėrtave nė Univers. Ligjshmėri kjo, qė shkenca e fizikės dhe shkencat tjera ekzakte e kanė dėshmuar atė princip nė disa lėmi.
Tė gjithė ne, nė njėfarė forme, jemi tė armatosur me njė presion tė imponuar si bindje se, shkenca, si vetėdije mė e avancuar e njeriut tė sotėm bashkėkohor, ėshtė e vetmja e vėrtetė qė e mėsojmė e cila ka treguar rezultate mė pragmatike materiale deri mė sot. Nga ana tjetėr, njė njohuria paradoksale me tė ėshtė religjioni. Kjo formė mė e vjetėr dhe ende tejet e pėrhapur nė botė si vetėdije, qė ende, sot e kėsaj dite, ėshtė thellė e instaluar nė botėkuptimin tonė bashkėkohor civilizues. Nė fakt, e pra, gjithnjė na reflektohet si njohuri materiale pragmatike dhe racionale, ndėrsa e dyta, si njohuri jomateriale shpirtėrore- irracionale. Sido qė tė jetė, qė tė dyja kėto mėsime doktrinarė, pėr nga sasia dhe pėrhapja hapėsinore globale, janė njėsoj tė pėrqafuara si realitete dhe pėrshtypja e pėrbashkėt ėshtė dominimi i njė bindje mbi raportet ekstreme antagoniste dhe armiqėsore qė ato kanė nė mes veti. Njė kundėrshti aq e fuqishme saqė duket se patjetėr njėra do te triumfojė tek atėherė kur te vdesė tjetra.

Por, nė historinė njerėzore, gjithnjė kanė ekzistuar mendimtarė tė urtė, tė cilėt, edhe pėrpos ekstremeve paradoksale evidente nė mes kėtyre urtėsive, kanė tentuar qė t’i vejnė ato nė njė bashkėpunim tė shkėmbimit tė ndėrsjellėt sė paku informativ. Edhe pse jo e zyrtarizuar dhe jo aq publikisht, sot kjo tendencė e mirėfilltė, mbase dita ditės ėshtė aktuale dhe mund tė thuhet lirisht se, nė kėtė drejtim, janė bėrė hapat e para serioze tė rishikimit akademik tė njė mundėsie tė tillė.
A thua, a ėshtė e mundur qė pėr tė mirėn e gjithė njerėzimit, mė nė fund tė arrihet njė pajtim i tillė historik: shkenca dhe feja tė bashkėpunojnė nė mes veti?!!

Ne njėrėn anė tė tė kundėrtave, si mė tė imponuar nė kėtė ēėshtje, qėndrojnė disa shkencėtarė, bie fjala, kimisti Piter Atkins, i cili mendon se pajtimi i fesė me shkencėn ėshtė i pamundur. Mė pas, Atkinsi thotė se te besosh ''qe Perėndia ėshtė shpjegimi pėr ekzistencėn (e aje, aq me pak te gjithēkaje) ėshtė e pėrbuzshme nga ana intelektuale''.

Nė anėn tjetėr qėndrojnė njerėzit fetare qe pėr kėtė pamundėsi tė pajtimit dhe bashkėpunimit e fajėsojnė shkencėn pėr rrėnimin e besimit te feja. Kėta individė besojnė se shkenca, me mėnyrėn se si zbatohet sot, ėshtė njė mashtrim; faktet e saj mund te jene te vėrteta, por keqinterpretimi i kėtyre fakteve i minon bindjet e besimtareve. Pėr shembull , biologu William Provain thotė se darvinizmi nuk nėnkupton ''themelin baze te etikes; as se cila ėshtė ne thelb domethėnia e jetės''.

Megjithatė, deri ne njė fare mase konflikti ėshtė zhvilluar pėr shkak te pohimeve te rreme ose te pavėrtetuara te bėra nga te dyja palėt. Udhėheqėsit fetare kane mėsuar pėr shekuj me radhe legjenda te trilluara dhe dogma te gabuara, qe bien ndesh me zbulimet shkencore te kohės se sotme dhe qe nuk bazohen te shkrimet e frymezuara. Per shembull, kisha katolike e Romes e dėnoi Galileon pėr shkak te pėrfundimit tė saktė qe nxori se toka rrotullohet rreth diellit. Nė fakt, Pikėpamja e Galileos nuk ishte aspak kundėr Biblės, por ishte kundėr asaj qe mėsonte kisha ne atė kohe.Nga ana tjetėr, shkencėtaret ngarkohen me faj kur e mėsojnė si FAKT teorinė e pavėrtetuar se jeta evoluoi nga materia e pajete, pa ndėrhyrjen e Perėndisė. Ata tallen me besimin fetar duke e quajtur injorancė dhe joshkencore.

A thua nė cilat ēėshtje mund tė pajtohet shkenca me fenė?

Nė lidhje me kėtė shqetėsim, nė vazhdim, do tė tentojmė sė bashku tė japim disa shembuj qė sot nga shkenca konsiderohen si zbulime tė rėndėsishme, e nė fakt, ato, nė njė farė forme, tėrthorazi apo drejtpėrdrejtė, veē kanė qenė si tė kamufluara nė shumė predikime tė religjioneve tė ndryshme.

Pėr tė tentuar qė tė japim ndonjė shembull sa mė tė kapshėm logjik nė kėtė drejtim, fillimisht duhet konstatuar se mėsimet religjioze janė shkrime dhe predikime me kuptime metaforike, pas deshifrimit tė sė cilave, qėndron njė porosi e vlefshme praktike. Ato gjithnjė janė tė pėrgjithshme dhe jo konkrete, pikėrisht sepse vlefshmėria e tyre ėshtė paraparė tė vazhdoj pėr tė gjitha kohėt e ndryshme tė shoqėrive njerėzore.

Gabim i madh ėshtė se shumė definoma nga veprat religjioze mė tepėr merren ashtu konkrete sikur edhe janė, pa nė interpretim paraprak tė gjithanshėm dhe tė pėrsiatur.(gnostik) Ta zėmė, religjioni si princip hyjnor e potencon veprimin e Ligjit tė pėrhershėm evolutiv tė tė kundėrtave nė Univers. Ligjshmėri kjo, qė shkenca e fizikės dhe shkencat tjera ekzakte e kanė dėshmuar atė princip nė disa lėmi.

Nga ana tjetėr, lufta nė mes: tė sė mirės dhe tė sė keqes ėshtė pikėrisht ai konflikt psikologjik qė psikiatria bashkėkohore e ke konstatuar si veprim i pėrhershėm dhe kontradiktor mental i vetėdijes dhe nėnvetėdijes, ku edhe qėndron vatra e shumė problemi dhe sėmundjeve tė sotmes bashkėkohore. Nė vazhdim, si shembull, ta marrim predikimin religjioz mbi ekzistimin e engjėjve dhe tė djallit nė realitetin tonė. Edhe pse gjatė kohės, varėsisht nga niveli i vetėdijesimit tė shoqėrive tė kaluara njerėzore kjo metaforė religjioze ka pėrjetuar shumė personifikime tė domethėnies mitologjike, nė fakt, ajo duhet interpretuar si njė tregues i vepruarit permanent tė kėsaj ligjshmėrie tė tė kundėrtave. Si makrokozmos-nė natyrė dhe nė si mikrokozmos – nė bendinė e qenies tonė.

Po ashtu, duke u ēliruar paraprakisht nga ēfarėdo paragjykimi i imponuar, edhe shkenca e jonė e historisė, shumė tė dhėna tė ngjarjeve tė treguara dhe tė konsideruara si mitologjike nėpėr veprat e ndryshme religjioze, mund t’i merr si pikėnisje pėr orientimin e kėrkimeve tė saja tė mėtejshme nė kėtė fushė. Tanimė, konsiderohet si fshehtėsi publike, se shumė shkencėtarė, qė sot pėr ne mihen me zbulimet e tyre epokale pėr njerėzimin, bazėn e inspirimit fillestar, e kanė bazuar pikėrisht nga disa metafora filozofike qė i kanė hasur nėpėr veprat e ndryshme religjioze..Dhe pėr fund, edhe njė herė t’i kthehemi asaj hamendje tė fillimit: A mund tė pajtohen dhe tė bashkėpunojnė nė mes veti shkenca me fenė??

Pėrgjigja e jonė duhet tė jetė PO! Dhe ne fakt, vetėm shkenca e vėrtetuar dhe feja e vėrtetė mund tė plotėsohen dhe ato nuk e kundėrshtojnė njėra-tjetrėn...
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  55 prej 25.09.13 11:03

Shkencetaret jane Prifterinj te nje religjioni qe shpik emra te forcave natyrore qe as ata vete nuk i kuptojne dhe shpjegimet e tyre per to jane qesharake. Ata kane ndertuar nje sistem te tere besimi me kuarke dhe neutrone te padukshme, qe per shkak te devocionit te tyre te larte vetem ata mund ti shikojne. Dhe, njesoj si Kishat e Medha Kristiane ju DUHET te besoni ne shkencen e tyre perndryshe ju do te nxirreni jasht nga edukimi, shoqeria dhe tregtia, dhe do te bini ne rangjet me te uleta te shoqerise.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkenca dhe feja

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 3 e 3 Previous  1, 2, 3

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi