Pse dikur njerėzit kanė jetuar 900 vjet ?!

Shko poshtė

Pse dikur njerėzit kanė jetuar 900 vjet ?!

Mesazh  Admin prej 27.04.08 22:22

Pse dikur njerėzit kanė jetuar 900 vjet ?!

Shumė tė dhėna qė tregohen nė Bibėl, Kur'an dhe vepra tjera tė lashta religjioze se, njerėzit nė njė kohė kanė qenė mė shtatlartė nga konstruksioni dhe kanė jetuar edhe deri nė 900 vjet, kohėt e fundit sikur po gjejnė mbėshtetjen e vet racionale tė dėshmimit mbi ekzistimin e njė mundėsie tė tillė.

Ndikimi i gravitetit tė tokės tek njeriu?


Shekulli i XXI-tė, krahasuar me lėmenj tjerė tė shkencės, pa dyshim, do tė karakterizohet me zhvillimin e njė dege tejet tė rėndėsishme tė mikrobiologjisė e quajtur GJENETIKA.

Nė mes tjerash, falė zbulimeve tė mėdha teknologjike, e posaēėrisht tė asaj digjitale mikroelektronike, ėshtė arritur, jo vetėm nė pėrcaktimin e hollėsishėm tė kodit gjenetik, si qendėr e memories nė tė cilėn paraprakisht ėshtė gravuar dukja dhe pėrbėrja e konstruksionit tonė fizik, por kjo njohuri ka shkuar aq larg, saqė, ka arritur ta bėjė edhe klonimin (dublimin) e gjallesave tjera, si dhe tė vetė njeriut.

Bazuar nė kėto tė dhėna tė gjenetikės, tashmė fare nuk ėshtė i dyshimtė fakti se, trupgjatėsia si dhe elementet tjera tė konstruksionit tonė fizik, janė tė definuar nė kodin e gjeneve si informatė programore, pėrmes sė cilės trashėgohen tek tė gjitha lindjet tjera.

Mė konkretisht me kėtė nėnkptohet se, ashtu sikur dukemi tani nga pamja, aq jemi tė gjatė, ashtu si e kemi ngjyrėn e syve, floikėve... sė bashku edhe me disa karakteristika tjera fizike-trupore, tė gjitha kėto mė parė kanė qenė tė parapėrcaktuara nė kodin tonė gjenetik si informatė.

Kjo teori, edhe pse e dėshmuar saktė, kohėn e fundit, nėn hijen e disa fakteve tė reja, sikur fillon tė luhatet duke u pasuruar edhe me njė rrethanė tė re qė ndikon nė pėrcaktimin e shkaktarit tė trupgjatėsisė dhe jetėgjatėsisė te ne.

Pas kthimit, tek shumė astronautė qė kanė udhėtuar nė hapėsirėn kozzmike pa peshė, hapėsirė kjo ku nuk vepron forca e gravitetit tė tokės, ėshtė regjistruar njė rritje e tyre trupore pėr disa centimetra.

Fillimisht na duket se kėtu nuk ka asgjė tė jashtėzakonshme, sikur mosha mesatare e tyre astronautėve, tė mos ishte ndėrmjet tė dyzatave dhe tė pesėdhjetave, periudhė kjo e jetės sė njeriut, e cila nuk konsiderohet si fazė optimale pėr njė rritje natyrore.

Ku mbėshtetet kjo teori?

Nėse merren si tė pakontestueshme zbulimet gjenetike se konstruksioni dhe elementet tjera tė pamjes tonė fizike, paraprakisht janė tė gravuar nė kodin gjenetik si informatė, atėherė, kjo informatė e koduar si fuqi e brendshme ekzistenciale, ka tendenca qė me ēdo kusht tė veprojė kah pėrmbushja.

Ndėrsa, nė anėn tjetėr, edhe fravitacioni si forcė reale vepron nė bazė tė principeve tė veta tė natyrshme.

Gėrshetimi i kėtyre dy forcave, shkakton njė gjendje tė re: tė veprimit tė vazhdueshėm tė tė kundėrtave dhe reagimin e pashmangshėm tė trupit nė kėto veprime tė pandėrprera antagoniste. Ēfarė ndodhė mė tej nė kėtė proces? Si reagim do tė kemi "tretjen e trupit" ose amortizimin e saj gradual, qė ne e cilėsojmė si plakje.

Bazuar nė kėtė konstantim, nė hapėsira tė caktuara gjeografike ku graviteti i tokės ėshtė mė i vogėl, dėshmohet ekzistimi i njė kategorie tė popullatės mė tė shprehur trupgjatė, ose e kundėrta.

Njė gjė e njėjtė na shfaqet edhe tek plakja dhe jetėgjatėsia. Nė Kauzak tė Rusisė, ta zėmė, ėshtė evidentuar njė dukuri e jetėgjatėsisė sė popullatės edhe mbi 100-150 vite.

Nėse pėrfundimisht pranohet kjo hipotezė si reale, patjetėr do tė na shpinte kah rikthimi i sėrishėm nė kohėt biblike ku tregohet se, atėbotė, njerėzit kanė jetuar me qindra vite dhe kanė qenė shumė mė trupgjatė se ne sot.

Kuptohet! Sipas tė gjitha ligjeve natyrore, njė jetėgjatėsi ėshtė e pamundur, andaj edhe do tė ishte e arsyeshme pse kėto tregime nga veprat religjioze, deri mė sot janė konsideruar si mitologjike.

Por, sot, me udhėtimet e njeriut nė kozmos dhe vėrtetimit tė njė rrehane tė re se, kozmonautėt gjatė qėndrimeve tė tyre jashtė veprimit tė forcės sė gravitetit arrijnė njė rritje trupore dhe pėr disa centimetra, mė bindshėm e pasurojnė hipotezėn e ndikimit tė gravitetit nė rritje dhe plakje tė organizmit si reagim ndaj kėtij ndikimi.

Pse jo, edhe tė dėshmimit tė mundshėm tė tregimeve biblike se njerėzit dikur kanė qenė trupgjatė dhe kanė jetuar edhe disa qindra vjet?!!

A.Abrashi


Edituar pėr herė tė fundit nga ExplorerX nė 12.05.08 13:48, edituar 1 herė gjithsej

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse dikur njerėzit kanė jetuar 900 vjet ?!

Mesazh  LONGARUS prej 10.05.08 3:45

Arnold C. Mendez, Sr. , ndryshimin e jetegjatsise se njeriut e nderlidh me kohen e vershimeve te Noas . Sipas Bibles , Adami ka jetuar 930 vjet , Methuselah kishte jetuar me se gjati 969 vjet kurse vet Noa 950.

Ai mendon se jane shume faktor qe kane ndikuar ne shkurtimin e jetegjatesise se njeriut pas Vershiemve . Sipas Bibles , vershimet ndryshojne token pjellore , ajrin , kafshet por edhe vet planetin Toke (Gen. 6:13; 9:11) .

Ai thote se Toka pas vershimit te madhe ka ndryshuar teresisht nga ajo qe ishte me pare.Nga kjo pesoi edhe ndryshimi i klimes , i kompozicionit te atmosferes , koncentrimi i ozonit , radiacioni kozmik qe arrin ne toke , rrezet ultra violete, gjentika, rrathet hidrologjik , etj etj , dhe te gjitha keto kane ndikuar ne ndryshimin e jetegjatesise se njeriut .

Shume historian antik kane shkruar se banoret para "verishimit te madh" kane jetuar me gjate , edhe pse ne kete rast njerzit mendojne se keto shkrime ishin te ekzagjeruarara dhe pasaktesi historike.

Por sipas Arnold C. Mendez, Sr , mund te spjegohet shume thjesht se ato shkrime nuk ishin mite.

Ne natyre te gjitha gjerat dekompozohen pas nje kohe te caktuar .
P.SH.
Ne qofte se e ekspozon nje ene me oragnizma te gjalle ne nje substance radioaktive ato do te vdesin ose do te pesojne dekompozim natyral pas nje kohe . Kjo ndodh po ashtu edhe ne qofte se ekspozohen ne doza te medha te gasit ose toksineve te tjera...........................

U mundova ta perkthej nje pjese te teorise se tij per me shume qe ju intereson shikojeni

http://www.biblestudy.org/basicart/longpatr.html

LONGARUS

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse dikur njerėzit kanė jetuar 900 vjet ?!

Mesazh  darkboy prej 21.08.10 9:41

S'ka mundesi kurre, eshte e vetmja gje qe skam per ta besuar kurre.. dhe jam shume i sigurt...askush ska qene gjalle ti shikoje, lereni cthojne shkrimet dhe legjendat.. eshte e pabesushme per shume arsye, sepse ne jemi ne shekullin e virtuales,, ku teknologjia eshte kudo ne jeten tone per te na ndihmuar,, ku medicina eshte mjaft e zhvilluar...si mund te jetoje nje njeri aq shum kohesh sa thuhet 900 vjet,, kur skane pas nje ilac per asnje semundje... jeta atehere ka qene me e shkurter max 40 vjet jetonje njeriu sic esht e vertuar neper libra... dhe sot ne mund te jetojme deri ne 90 vjec me ilace.
avatar
darkboy

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Une besoj

Mesazh  Ivana prej 21.08.10 13:31

Une besoj se ka ndodhur dicka e tille shume studiues e thone....
pastaj neve na japin fakte e studime,, besimi eshte personal, nqs do e beson, nqs nuk do nuk beson.
avatar
Ivana

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

per shume arsye ...

Mesazh  Sai prej 26.09.10 17:34

per mendimin time ka shume teorii qe te cojn ne egzistencen e njeriut 900 VJET +

1331
avatar
Sai

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse dikur njerėzit kanė jetuar 900 vjet ?!

Mesazh  juba prej 26.09.10 19:47

ESHTE E PA DISKUTUSHME QE TRYSNIA E ATMOSFERES SI DHE GRAVITETI JANE FAKTORE QE INFLYECOJNE NE GJATESINE E CDO KRIJESE TE GJALLE , ESHTE E THJESHTE TE MENDOSH QE NJE NJERI I CILI KA MBAJT NJE PESHE NE SHPATULLA TE MUND TE JETE ME I GJATE SE NJE QE NUK KA KETE NGARKESE , TE DY TE KRAHESUAR NE TE NJEJTAT KUSHTE ATMOSFERIKE . KESHTU QE NQS FAKTORET ATMOSFERIKRE KANE QENE TE NDRYSHEM DHE GJATESIA E NJERIUT KA QENE TJETER
ASHTU DHE PER JETE GJATESINE KA TE BEJE PASTERTIA E ATMOSFERES .
BESOJ SE PAS NDRYSHIMEVE TE PARA 10000 VJETESH KUR TOKA PATI NDRYSHIME ATMOSFERIKE , KUR EKZISTONIN DINOSAURET DHE KAFSHE - SHPENDE ME PERMASA TE MEDHAJA ATEHERE DHE NJERIU QE BENTE PJESE NE KETE AMBJENT DO TE KISHTE DHE AI PERMASAT NE RAPORT ME KETO GJALLESA,SE NUK MUND TE KETE SHPEGIM QE TE KISHIN NJE RAPORT TJETER SE TE NJETTIN AJER THITHNIN DHE TE NJETIN USHQIM HANIN SI DHE TE NJETIN PRESJON ATMOSFERIK NDJENIN .
FL
avatar
juba

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse dikur njerėzit kanė jetuar 900 vjet ?!

Mesazh  djussi prej 21.09.12 16:49

Darkboy qe eshte e vertet qe njeriu jeton me shume se 90 vjet ke fakte si thon te gjalla,mes kufirit pakistan.afganistan,taxhikisatan ne mos gabohem.eshte ni popull dikur reth 50 mij dhe quhen Kalash. hundza ....mosha mesatare eshte 100-140 vjettt.shnet


Edituar pėr herė tė fundit nga djussi nė 21.09.12 20:30, edituar 1 herė gjithsej
avatar
djussi

Mos pyet se cfare beri atdheu per ty, por cfare bere ti per atdheun tend.

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse dikur njerėzit kanė jetuar 900 vjet ?!

Mesazh  Kill me prej 21.09.12 16:58

Tash kane ndryshushr gjerat shume,ne vendin ku jetoj une mosha mesatare eshte bere dikund 65 vjet!
avatar
Kill me

30


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse dikur njerėzit kanė jetuar 900 vjet ?!

Mesazh  Eksond prej 21.09.12 18:37

Edhe sikur njerezit te kene jetuar aq gjate,prape se prape nuk duhet ta lidhim gjithqka me Biblen,Kuranin..
-Mjafton qe ta fusim logjiken ne funksion: Shume kohe me pare nuk kishte teknologji,industri e shkence te zhvilluar,pra nuk kishte nje gje qe te ndot'te ajrin.Gjithqka qe kishin njerzit ishin gjera qe merrnin direkt nga Nena Natyre.Me zhvillimin e teknologjise erdhi edhe ndotja e gjithe ambientit, njekohesisht edhe krijimi i shume semundjeve.
,,Nuk do te thote qe gjithqka ta shpejgojme permes fesė.''
avatar
Eksond

..e Pamundura nuk ekziston..

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse dikur njerėzit kanė jetuar 900 vjet ?!

Mesazh  djussi prej 21.09.12 18:42

Pikerisht ket qe ju po e thoni e gjeni te ky popull sepsee sipas A.KOLES me krejt qka ushqehen ky popull asht nga nena natyre.biles edhe mish nuk han fare ose ose shume rrall qe lirisht mund te quhen vegjetarian.shnet.
avatar
djussi

Mos pyet se cfare beri atdheu per ty, por cfare bere ti per atdheun tend.

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse dikur njerėzit kanė jetuar 900 vjet ?!

Mesazh  kushtrimiii prej 21.09.12 20:26

darkboy ti koke ateist spaske lidhje se edhe muslimont edhe te krishtert e pranojn qe njerzit kan jetu deri 900 vjt
avatar
kushtrimiii

mendo para se te veproshsh

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse dikur njerėzit kanė jetuar 900 vjet ?!

Mesazh  tafa prej 21.09.12 21:09

Nese ndalemi dhe i marrim ne shqyrtim faktet qe jane te vertetuara shkenctarisht bota ku ne jetojme eshte shume e vjeter edhe ate diku 4.5 miliard vite, ne dime shume pak per historin e njerzimit ne toke dhe ajo qe e dime munde ne nje te ardhme te rrezohet me ndonje vertetim qe rrezon teorin e Darvinit apo e bene te plotfuqishme lidhur me krijimin e jetes ne toke.
Pikrisht shkenca e gjenetikes eshte ne kulmin e saje dhe se ndoshta ne nje te ardhme te afert apo te larget do te kete mundsi te ndyshohet kodi gjenetik si radhet e nje programi kompjuterik dhe ne kodin gjenetik qe tash e njeh shkenca e feja e thote se te gjith qe lindin e kane te shkruar fatin dhe smuden me i ike vie ne nje pike te perbashket me shkencen gjenetike dhe fene.
prandaj qfardo qe te pohojme per jetgjatsin e njeriut te par Ademit apo te ndonje profeti tjeter munde te gabojme ne mungese te fakteve dhe informatave.
avatar
tafa

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pse dikur njerezit kane jetuar 900 vjet ?

Mesazh  elektronika prej 26.10.12 17:33

Jetegjatesia vertet nuk ka lidhje as me fene dhe as me teknologjine. Jetegjatesia eshte e percaktuar ne genet tona, qe ne momentin e krijimit, pra ato jane programuar qe ta zgjatin jeten deri ne nje moshe te paracaktuar. Per njerezit qe kane jetuar aq gjate kemi informacione qe gjithmone kane qene bij te perendive, ose bij te bijve te perendive. Noa ka qene nje nga ata dhe ka rojtur 900 vjet. Ne dime se nje Nibirian (Anunaki) rron 120 shar (vjet) nibiriane (1vit nibirian eshte 3600 vjet tokesore = 430 000 vjet tokesore). Kryqezimi i geneve te nje nibiriani (Anunaki) dhe geneve te nje tokesori jep nje rezultat te tille 600 - 1500 vjet jetegjatesi. Vite qe kane rrojtur personazhe te cituar ne librat fetare. Kryqezimi i vazhdueshem i tyre me tokesore, qe ne ate kohe rronin rreth 40 vjet ka sjelle si rrezultat nje moshe mesatare rreth 80 vjet. Ka midis nesh njerez qe rrojne me shume, mendoj se eshte thjesht nje kombinim genesh (ku theret geni i te pareve Anunakeve)
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........63


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

sa i trashe je per te kuptuar ti

Mesazh  kristian dedgjonaj prej 10.11.12 19:22

Si mund te thuash qe njerezit me pare jane bere deri ne 40 vjec,dhe nuk mund te besosh qe jane bere 900 vjec,nga e di ti qe jane bere vetem 40 dhe jo 900,nje jete qe nuk eshte provuar nuk mund te dihet,dhe sa per ilacet,edhe tani nuk jane te gjithe me ilace,ashtu si me para kush ishte me i forti arrinte te mbijetonte. dhe sa per ilace te gjithe e dine se per cfare perdoren tani,sepse kane ndryshuar gjerat per mire dhe per keq,semundjet i shkaktojme vete ne,ashtu siq shkurtojme edhe jetet tona,tymra,gazra,uzina,fabrika,po shkaterrojme natyren,po vrasim veten pak e nga pak. Duhet te jemi me te kujdesshem.
avatar
kristian dedgjonaj

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse dikur njerėzit kanė jetuar 900 vjet ?!

Mesazh  Denissa Malaj prej 16.08.13 17:35

Shpresoj qe ketu te gjeni arsyjen e vertete 'Pse dikur njerezit kane jetuar 900 vjet?'

avatar
Denissa Malaj

La ilahe il All-llah


7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse dikur njerėzit kanė jetuar 900 vjet ?!

Mesazh  Jetmira prej 29.09.13 16:16

darkboy shkruajti:ska mundesi kurre, eshte e vetmja gje qe skam per ta besuar kurre.. dhe jam shume i sigurS't...askush ska qene gjalle ti shikoje, lereni cthojne shkrimet dhe legjendat.. eshte e pabesushme per shume arsye, sepse ne jemi ne shekullin e virtuales,, ku teknologjia eshte kudo  ne jeten tone per te na ndihmuar,, ku medicina eshte mjaft e zhvilluar...si mund te jetoje nje njeri aq shum kohesh sa thuhet 900 vjet,, kur skane pas nje ilac per asnje semundje... jeta atehere ka qene me e shkurter max 40 vjet jetonje njeriu sic esht e  vertuar neper libra... dhe sot ne mund te jetojme deri ne 90 vjec me ilace.
interesante pergjigja
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse dikur njerėzit kanė jetuar 900 vjet ?!

Mesazh  aqua prej 29.09.13 16:25

Nena natyre eshte diqka tjeter, teknologjia shkenca esht tjeter(me nje fjal them qe shkenca esht sh posht t'njejten koh dhe lart)per dallim sh nga natyra qe mundet te te mundesoj ate qe kurr nuk mund ta parashikosh.
avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse dikur njerėzit kanė jetuar 900 vjet ?!

Mesazh  syri i art prej 29.09.13 16:36

jetegjatesia,a esht e rendesishme,une mendoj qe me i rendesishem esht kualiteti i jetes se sa jetegjatesia...kush e ka provu meditimin e din se koha zhduket...mendja esht ajo qe ben kufizime,me mendjen vjen koha...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse dikur njerėzit kanė jetuar 900 vjet ?!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi