Durimi

Shko poshtė

Durimi

Mesazh  Trigon prej 03.08.09 17:57

Nė tė vėrtet durimi ėshtė njė mjet mjaft i rėndėsishėm dhe mjaft dobiprurės pėr njeriun. Por thelbi kryesor apo gjėja kryesor qė nė duhet tė kuptojmė ėshtė se ēka kuptojmė me durimin.

Ne dimė nga jeta e pėrditshme se si tė vegjėl qe kemi kuptuar se ēka ėshtė zjarri, pėrkatėsisht kemi kuptuar se zjarri ėshtė njė krijesė e cili ka cilėsi djegie dhe nė kontakt me tė ne do tė pėsojmė, po ashtu shumė tė vegjėl kemi kuptuar se po sa qė tė bėhemi nervoz dikush do te na vijė nė ndihmė dhe kėshtu do te ja arrimė qėllimin. Pra jeta ka qenė ajo qė na ka bėrė tė mėsojmė se edhe njė element i keq mund tė sjell dobi.

Pasi qė jemi rritur kemi kuptuar se tė bėhesh nervoz nuk ėshtė njė gjė edhe e mirė, por megjithatė ka situata qe ne patjetėr duhet tė bėhemi nervoz, madje ka raste qė ne duet ndoshta edhe tė bėrtasim e mos te themi rastet qe bėhemi aq nervoz saqė na u duhet te i sjellim dikujt apo dikush tė na sjell ne.Prandaj kėtu duhet kuptuar se po qe se ne dimė se ēka ėshtė durimi dhe po qe se ne duam ta dimė se si mundemi, mese lehti te bėhemi tė durueshėm atėherė do te pshtojmė nga situatat qe na sjellin probleme edhe me te mėdha qe nga njė problem shumė i vogėl ne kokat tona ai problem do te behet aq i madhe qe edhe po deshėm ne me nuk do te mundemi te bėhemi te qetė nga situata qe na ka ndodhur.

Ajo qė mė sė shumti ia vlen tė diskutohet ėshtė vet nocioni i durimit, edhe pse kemi nocione tė shumta nga dijetar dhe shkencėtar tė ndryshėm. Nė ketė rast kemi zgjedhur njė nga shumė ato qe menduam se ėshtė me i kuptueshėm dhe me i pėrafėrt mė atė qė ne nė jetėn e pėrditshme kuptojmė me fjalėn “DURIM”.

Sipas mendimit qė cekėm mė lartė durimi ėshtė:

“Ta ndalojmė veten tonė nga dėshpėrimi dhe paniku, ta ndalojmė gjuhėn tonė nga ankimet dhe ti ndalojmė duart tona nga goditja e fytyrės dhe grisja e rrobave nė kohė fatkeqėsie dhe stresi”.

Llojet e durimit

Durimi mundet me qenė dy llojesh dhe atė mund tė jetė me zgjedhje apo pa zgjedhje :

a) durimi fizik dhe

b) psikologjik

Siē e pėrmendėm edhe me lart se durimi ėshtė dy lloje, me zgjedhje dhe pa zgjedhje. Durimi me zgjedhje ėshtė i njė shkalle mė tė lartė se sa durimi pa zgjedhje. Por megjithatė qetėsja e trupit dhe shpirtit ėshtė e njėjtė tė te dyja.

Forca e Durimit

Disa njerėz nuk mundėn tė bėjnė durim pa u pėrpjekur dhe pa bėrė shumė vėshtirėsi qė ta arrėsin kėtė. Tė tjerėt janė tė aftė tė bėjnė sabėr lehtėsisht. Lloj i parė ėshtė si ai qė ndeshet me njė burrė tė fortė dhe s’mund ta mundė atė pa pėrpjekjen mė tė tejskajshme. Lloji i dytė ėshtė si ai person qė ndeshet me njė njėri tė dobėt dhe e mund atė mė lehtėsi. E tillė ėshtė lufta ndaj tė mirės dhe tė keqes. Por siē e dimė se ata te cilėt janė ushtar tė sė mirės gjithherė do te dalin fitimtar.
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.295


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi