Ēakrat

Shko poshtė

Ēakrat

Mesazh  Trigon prej 02.07.09 19:04

Si ti aktvizojma Ēakrat

Eshte dicka shume e mire, eshte ne anglisht por besoj se shumica ketu e dine anglishten dhe do tju ndihmoj shume, kjo gje per nje integritet me te mire shpirteror dhe mendor.


avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.



299


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēakrat

Mesazh  Neo prej 07.05.10 14:48

Ē’janė ēakrat?



Ēakrat kryesore

Kėtu gjenden ēakrat kryesore:

1. Ēakra e bazės (baza e shtyllės vertebrore, midis anusit dhe organeve gjenitale)

2. Ēakra e shpretkės (pak nėn kėrthizėn)

3. Ēakra e pleksusit diellor (njė pėllėmbė mbi kėrthizėn)

4. Ēakra e zemrės (qendra e gjoksit)

5. Ēakra e grykės (fundi i fytit, mbi vendin ku bashkohet me gjoksin)

6. Ēakra e vetullave (qendra e saktė e ballit)

7. Ēakra e majės sė kokės (gjithė maja e kokės mbi vijėn e flokėve)

Mund tė parafytyrohen mė sė miri me madhėsinė e pėrafėrt tė pėllėmbės sė dorės, me pėrjashtim tė ēakrės sė majės sė kokės, qė ėshtė shumė mė e madhe.

Ē’janė ēakrat?

Ēakrat janė organe jofizike qė transformojnė energjinė e papėrpunuar kundalini nė forma mė delikate dhe tė pėrdorshme energjie. Ēakrat pėr vete nuk pėrmbajnė energji. Energjia e papėrpunuar merret nga planeti nėpėrmjet ēakrave tė vogla nė kėmbėt dhe ushqehet nė sistemin e ēakrave kryesore. Energjia kundalini ėshtė nė thelb energjia e pastėr, e cila e pėrshkon dhe lidh universin.

Nė kėtė fushė e gjallė energjie mund tė hysh mė thellė me pėrdorimin e vullnetit tė pėrqendruar krijimtar. Mund tė tėrhiqet nė trupin njerėzor dhe tė shndėrrohet nga sistemi i ēakrave nė njė formė mė delikate dhe tė pėrdorshme energjie.

Ēakrat janė tė lidhura me palcėn e kurrizit dhe me sistemin nervor nėpėr disa gjėndra dhe nyja nervore. Sistemi i plotė i ēakrave ėshtė jashtėzakonisht i ndėrlikuar. Ka 7 ēakra tė mėdha dhe mbi 300 ēakra tė vogla nė trupin njerėzor. Ka edhe disa ēakra jashtė trupit. Harta tė hollėsishme tė sistemit tė ēakrave dhe tė meridianėve dhe rrugėve ndėrlidhėse janė pėrdorur pėr mijėra vite nė misticizmin dhe mjekėsinė e Lindjes, p. sh. nė akupunkturė.

Ngritja

Ulu apo shtrihu, shtendosu dhe qetėsoje mendjen duke vėzhguar frymėmarrjen me vėmendje. Pėrqendroje vėmendjen tėnde nė kėmbėt e tua. Pėrdori duart e tua imagjinare pėr tė tėrhequr energji lart nėpėr kėmbėt e tua deri nė ēakrėn e bazės. Pėrpiqu tė imagjinosh se duart e tua janė brenda kėmbėve tė tua dhe brenda pjesės sė mėparshme tė trungut tėnd.

Pėrdor vėmendjen pėr frymėmarrjen si ndihmė pėr ngritjen e energjisė. Tėrhiqe energjinė lart nėpėr trupin tėnd duke marrė frymė, dhe mbaje nė vend duke lėshuar frymė. Pėrsėrite kėtė prapė e prapė duke tėrhequr energji pėr sė paku disa minuta deri nė ēakrėn e bazės.

Mund tė ndiesh diēka ose mund tė mos ndiesh asgjė gjatė kėsaj. Edhe nėse nuk ndien gjė, megjithatė tėrheq energji me kėtė ushtrim. Sasia e energjisė tė cilėn e tėrheq nėpėr trupin tėnd do tė rritet me kohė kur tė zhvillohen ēakrat.

Nga kėmbėt deri nė qendrėn e bazės ka njė rrugė natyrore pėr energjinė qė tė pėrshkon. Kjo energji do tė nxisė ēakrat e tua, tė cilat do ta transformojnė kėtė energji themelore nė energji tė njė lloji tė ndryshėm.

Kjo energji e shndėrruar do tė rrjedhė pastaj nė trupat e tu lėndėhollė (jofizikė, qė pėrfaqėsojnė strukturėn fizike, emocionale dhe mendore tė njeriut dhe janė lidhur me trupin fizik apo lėndėtrashė), duke iu dhėnė energji. Me praktikė do tė NDIESH nė tė vėrtetė kėtė energji, qė mizėron dhe dallgėzon nėpėr ty.

Stimulimi i ēakrave

Hapja e njė ēakre: Ēakrat janė qendra jofizike, prandaj tė duhet njė metodė jofizike pėr t’i nxitur. Kjo bėhet me pėrqendrimin e vėmendjes nė zonėn e njė ēakre duke pėrdorur mendjen pėr ta ndikuar. Duke lėvizur pikėn e vėmendjes sate nė vendin e njė ēakre dhe duke e hapur nė mėnyrė mendore me duart e tua imagjinare, e stimulon ēakrėn drejtpėrdrejt.

Shėnim: Para se t’i stimulosh ēakrat, bėje ushtrimin e mėsipėrn tė ngritjes sė energjisė. Pėrdor vėmendjen pėr frymėmarrjen pėr t’u ndihmuar duarve tė tua imagjinare pėr tė tėrhequr energji nė ēdo ēakėr, dmth. tėrhiqe energjinė LART kur merr frymė dhe MBAJE kur lėshon frymė.

Ēakra e bazės apo ēakra rrėnjėsore ėshtė MĖ E RĖNDĖSISHMJA PĖR T'U AKTIVIZUAR. Kjo ēakėr ėshtė porta pėr energjinė kundalini. Pėrderisa nuk ėshtė hapur mjaft, energjia nuk mund tė rrjedhė nė ēakrat e tjera. Rekomandoj tė pėrdorėsh pjesėn mė tė madhe tė kohės dhe energjisė sate pėr tė stimuluar ēakrėn tėnde tė bazės, sė paku nė fazat e hershme tė zhvillimit tė ēakrave.

Shėnim: Kur fillova para shumė viteve ngritjen e energjisė dhe zhvillimin e ēakrave tė mia, pėr disa muaj nuk ndjeva ASGJĖ. Mirėpo, shumė njerėz mė kanė folur pėr ndjesi tė forta energjie dhe ēakre qė nga hera e parė. Disa njerėz kanė mė shumė aktivitet natyror tė ēakrave se tė tjerėt. Megjithatė, mungesa e ēdo ndjesie nuk do tė thotė se nuk i stimulon dhe zhvillon, edhe pse, si nė rastin tim, nė fillim nuk ndien asgjė.

Ndal dhe verifiko

Verifikoji muskujt e tu nėse ka ndonjė tendosje gjatė ushtrimeve tė ngritjes sė energjisė dhe stimulimit tė ēakrave dhe rishtendosu sipas nevojės. Muskujt e tu mundohen automatikisht tė reagojnė ndaj veprimit mendor tė tėrheqjes sė energjisė nėpėr trupin tėnd. Mos harro se E GJITHA ėshtė mendore, ndaj trupi yt duhet tė mbetet gjithnjė i qetė dhe i shtendosur.

Ndjesitė nė ēakrat


Ndjesitė qė do tė ndiesh nė ēakrat e tua mund tė ndryshojnė sipas shkallės sė aktiviteteve qė ndodhin nė to, dmth. pėrgatitja jote fizike, aftėsia natyrore, aftėsitė e pėrqėndrimit dhe tė shtendosjes e ndikojnė.

Mund tė ndryshojė nga njė ngrohtėsi e lehtė, njė shtypje e kufizuar ose flluskim (si gazra), njė marramendje e kufizuar, njė mizėrim, njė pulsim deri njė rrahje mė tė fortė ose njė kombinim prej disave ose tė gjithave prej tyre.

Sa mė i fortė ėshtė trokitja, aq mė aktive ėshtė ēakra. Nėse vendos dorėn tėnde mbi njė ēakėr kur ėshtė aktive, mund tė ndihesh nė tė vėrtetė pulsimin e mishit.

Shėnim: Mund tė kesh njė ndjesi mė tė fortė nė disa ēakra dhe njė ndjesi mė tė dobėt ose asgjė nė tė tjerat. Pėrqendrohu nė ēakrat mė tė ulėta me ndjesinė mė tė pakėt. Kjo ndihmon tė balancohet rrjedhja e energjisė nė sistemin e ēakrave.

Mbyllja e ēakrave

Pas ēdo pune me ēakrat ėshtė SHUMĖ e rėndėsishme t’i mbyllėsh, pėrderisa nuk do t’i pėrdorėsh mė tutje. Kjo mbyllje ėshtė veēanėrishtė e rėndėsishme nė qoftė se NDIEN njė aktivitet tė fortė nė to. Nėse i lė ēakrat tė hapura gjatė veprimtarisė sė pėrditshme, do tė humbėsh energji.

Kjo mund tė shkaktojė lodhje dhe bile probleme shėndetėsore. Edhe mund tė tėrheqė vėmendjen e padėshiruar tė qenieve astrale (shpirtra). Pėr t’i mbyllur, thjesht zbatoje procesin nė drejtim tė kundėrt derisa tė mos ndihet mė asnjė aktivitet.

Ndiej se si duart e tua mendore i mbyllin ēakrat dhe e shtyjnė energjinė prapė tėposhtė. Sa mė shumė aktivitet ndien, aq mė shumė kohė duhet tė kalosh duke mėsuar t’i mbyllėsh. Nė qoftė se edhe pas kėsaj ndien ende ndonjė aktivitet, edhe ngrėnia dhe sporti ndihmojnė tė mbyllen.

Pėrshkrimi i ēakrave

* Ēakra rrėnjėsore ėshtė nė bazė tė shtyllės vertebrore dhe ka ngjyrėn e kuqe. Kjo ēakėr merret me energjinė jetėsore dhe e tokėzon shpirtin tėnd nė botėn materiale.

* Ēakra e dytė ka ngjyrė portokalli dhe gjendet menjėherė nėn kėrthizėn. Merret me mėnyrėn se si krijojmė nė botė, me kėnaqėsi, mirėqenie, seksualitet dhe begati.

* Ēakra e tretė, e verdhė, gjendet nė pleksusin diellor. Merret me intelekt, intuitė dhe me mėsimet qė duhet tė mėsojmė nė jetė. Ėshtė uni, respekt pėr vetveten, mirėbesim, vendimmarrje dhe fuqi personale.

* Ēakra e katėrt ėshtė e gjelbėr dhe ėshtė pranė zemrės sonė. Kjo ēakėr e gjelbėr merret me zemėr dhe ndjenjė; ėshtė selia e shpirtit tonė. Ėshtė dashuri, gėzim, marrėdhėnie dhe paqe.

* Ēakra e pestė gjendet nė grykė dhe ėshtė e kaltėr. Kjo ēakėr merret me zė, thėnien e sė vėrtetės sonė, integritet, vullnet dhe me atė se si e ēojmė veten pėrpara nė botė.

* Ēakra e gjashtė ka ngjyrė vjollce dhe ėshtė pranė vetullave tona; i thuhet shpesh “syri i tretė”. Merret me dhembshuri dhe intuitė, me urtėsi, mendjemprehtėsi dhe imagjinatė.

* Ēakra e shtatė ėshtė nė majėn e kokės sonė dhe ėshtė dritė e bardhė. Kjo ēakėr merret me lidhjen tonė me sferėn shpirtėrore dhe na lidh me bukuri dhe energji universale.

Debbie Danbrook
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1416


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēakrat

Mesazh  Luli prej 01.02.14 11:50

-Ēakrat -

-Kuptmi ,vendodhja dhe cilesite e tyre-


Keto jane qendra energjie qe lokalizohen ne vendodhjen e plexuseve nervore qendrore. Nje ēakra eshte nje qender energjie. Ne sistemin tone subtil ndodhen 7 ēakra kryesore te cilat lidhen me fazat e evolucionit. Kur ato zgjohen pas realizimit, fillojne te transmetojne vibrime,duke shprehur  cilėsitė unike hyjnore brenda nesh. Problemet fizike, mendore  dhe emocionale  gjithashtu mund tė shkaktohen nga njė ēekuilibėr i njė ose disa ēakrave.



Mooladhara Ēakra
o    Pleksusi Pelvik
o    Elementi : Toke
o    Organet : Organet riprodhuese dhe shkarkuese, prostat
o    Cilėsitė : Pafajėsi, gėzim fėminor, urtėsi e brendshme, spontanitet, orientim, perzgjedhje, pershtatshmeri.


Swadisthan Ēakra
o    Pleksusi Aortik
o    Elementi : Zjarri
o    Organet . Njė pjesė e mėlēisė, veshkat, pankreasi, mitra dhe zorrėt
o    Cilėsitė : Krijimtari natyrale, frymėzim, dituri e pastėr, dėshirė e pastėr, vėmendje tė pastėr


Nabhi Ēakra
o    Solar Pleksus
o    Elementi : Uji
o    Organet : Njė pjesė e mėlēisė, shpretka, stomaku, fshikėza e tėmthit
o    Cilėsitė : Kujdesi, kėnaqėsia, paqja, bujaria, ndershmėria dhe drejtėsia, dinjiteti, harmonia nė familje, vendndodhja fizike-materiale dhe mendore, balancim  ne tė gjitha fushat e jetės


Void Ēakra
o    Principi Guru/mėsues, "Oqeani Iluzioneve"
o    Mėsuesi dhe udhėheqėsi shpirtėror i qėnies tėnde
o    Tė ndjesh informacionin nė  "majat e gishtave"
o    Fuqia pėr tė shėruar Ēakrat qė s'janė tė balancuara
o    Pastrimi nga vetitė e kėqija: dembelizmi, kundėrshtimi, epshi... etj.


Anahata Ēakra
o    Pleksusi Kardiak
o    Elementi : Ajri
o    Organet : Zemra dhe Mushkerite
o    Cilėsitė: Dhembshuri dhe dashuri, ndjenjė tė pėrgjegjėsisė, besimit, guximit, sistem tė fortė imunitar, pavarėsisė
o    Ankthi dhe Frika pastrohen pas qartesimit nga ana e Kundalinit.


Vishuddhi Ēakra
o    Pleksusi Cervikal (Tiroide)
o    Elementi : Eter
o    Organet : Organet ndjesore, goja, hunda, gjuha, dhėmbėt, fytyra, qafa, krahet
o    Cilėsitė : Diplomaci me burim dashurinė, vetėdijen kolektive, pozicionin vrojtues, respektin pėr veten dhe tė tjerėt, ndjeshmėri ndaj vibrimeve.


Agnya Ēakra
o    Optik Kiazma (Thalamus Optik-Qendra Hipofizes)
o    Elementi : Drite
o    Organet : Syri, hipotalamus, truri jashte zones limbike
o    Cilėsitė : Falje, pėrulje, ego, superego dhe ekuilibėr


Sahasrara Ēakra
o    Zona Limbike e trurit
o    Integrim i te gjithe Cakrave pertej mendjes dhe koncepteve tona te kufizuara
o    Pika mė e lartė e evolucionit tė vetėdijes njerėzore
o    Realiteti absolut pėrmes vetėdijes, ndėrgjegjėsimit tė sistemit nervor qendror, shkujdesje dhe njohje kolektive.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēakrat

Mesazh  gjilanasi prej 07.01.16 23:34

PSIKOLOGJIA E ĒAKRAVE:
CILA ĒAKĖR JU SUNDON, DHE NĖ TĖ CILĖN ARRIHET QETĖSIA?

Procesi i zgjimit tė ēakrave pėrbehet prej dy fazave. Nė fazėn e parė aktivizohen pranat nė ēakrat e  ndryshme dhe ky proces quhet PRANOTANA. Kjo nėnkupton largimin e shtrėngimit tė pranės dhe pastrimin e saj, sepse vetėm nė kėtė mėnyrė mund tė vijė deri tek zgjimi i vetėdijes tek ato, respektivisht, tek zgjimi i vėrtetė i ēakrave.



           Edhe pse janė tė lidhura nė vargun hierarkik pėrgjatė boshtit kurrizor, ēdo ēakėr ėshtė e lidhur me pjesėn e rrafshėt nė korėn e trurit tė madh. Secili stimulim dhe zgjim nė cilėndo ēakėr pėrcillet automatikisht, ngacmon dhe me kalimin e kohės i zgjon pjesėt e fjetur tė trurit. Thellėsia e ēakrės gjendet jashtė e tė ashtuquajturit perceptim normal – nė rrėnjėn e vetė vetėdijes. Duke stimuluar lokalitetin e tyre fizik, impulsi i dėshiruar pėrcillet nė nivele mė tė thella, nga na vijnė edhe reaksionet. Ēakrat janė si njė ndėrprerės i cili na shėrben pėr ta zgjuar potencialin e fjetur tė vetėdijes sė pėrhershme.

           Sė pari duhet tė ē’bllokohet energjia e ngelur, ajo tė pastrohet dhe tė bėhet rrjedhėse. Kjo ėshtė njėherazi edhe pjesa me delikate, sepse nė ēakra gjenden pėrvojat mė tė ngjeshura (edhe pėrvojat e dhimbshme edhe ato tė kėndshme). me tė cilat rishtazi duhet tė ballafaqohemi dhe tė cilat duhet tė jenė tė integruara ne pjesėn e vetėdijshme tė qenies sonė. Kjo ėshtė pjesė pėrbėrėse e ēdo pėrsosurisė shpirtėrore, teknikat janė tė numėrta dhe tė ndryshme, por secila sė pari duhet tė pėrballet me vetveten. Secila ēakėr paraqet nivelin e caktuar energjetik dhe zhvillimin e vetėdijes.

           Procesi i zgjimit tė ēakrave pėrbehet prej dy fazave. Nė fazėn e parė aktivizohen pranat nė ēakrat e  ndryshme dhe ky proces quhet PRANOTANA. Kjo nėnkupton largimin e shtrėngimit tė pranės dhe pastrimin e saj, sepse vetėm nė kėtė mėnyrė mund tė vijė deri tek zgjimi i vetėdijes tek ato, respektivisht, tek zgjimi i vėrtetė i ēakrave. Pas kėsaj mund tė vijė tek zgjimi i vėrtetė i vetėdijes nė ēakra dhe ky ėshtė zgjimi real i ēakrave. Nė kuptimin psikologjik tė fjalės, kjo nėnkupton se filozofia jonė jetėsore ka ndryshuar, se nė vetėdije kemi bėrė kėtė kėrcim tė domosdoshėm kuantik, falė tė cilės kemi parė dhe kuptuar pakuptimin e mėnyrės sė deritashme e tė jetuarit.

           Nivelit tė caktuar tė vetėdijes i pėrgjigjet energjia e caktuar dhe anasjelltas. Vetėdija dhe energjia janė nė njė lloj marrėdhėnieje dialektike. Ēakrat thjesht paraqesin konceptin dhe dimensionin e pėrvojės sė manifestimit tė vetėdijes dhe energjisė.

           Kur tė zgjohet energjia nė ēakrėn e caktuar, nė vetėdije do tė shfaqet pėrvoja e cila ėshtė karakteristike pėr atė ēakėr: nė SWADISTAN do tė shfaqet gėzimi, nė MANIPUR dėshira pėr vetėafirmim, nė ANNAHAT ndjenja e dashurisė, nė VISUDDHI – arsyetimi dhe urtia, nė AGYI – intuita dhe njohuria e brendshme etj.





           INSTINKTI DHE ĒAKRAT



           Para zgjimit tė energjisė nė ēakra duhet tė arrihet kontrolli mbi instinktet qė janė tė rrėnjosura nė to. Kėto janė ato instinkte:


           MOOLADHARA – instinkti seksual (Maithuna)

           SWADISTAN – instinkti i frikės (Bhaja)

           MANIPURA – lakmia pėr diēka (Ahara)

           ANNAHATA – instinkti i gjumit (Nidra) – si mungesė e mbėshtetjes sė forte qė ēon nė shkėputjen e lidhjes nė mes shqisash dhe ambientit tė jashtėm. Kur mendja ėshtė e ngarkuar me mbesa shqisore, vjen deri tek tėrheqja e mendjes, kjo quhet Nidra.

           VISUDDHI – ekziston instinkti i pestė qė i pėrgjigjet kėsaj ēakre, e kjo ėshtė ego – vetėdije e fokusuar. Kjo identifikohet me emrin, gjininė, formėn, statutin, moshėn, pėrkatėsinė, idenė dhe pėrfytyrimin pėr vetveten. Kėtu bėhet fjalė pėr frikėn nga humbja e identitetit personal.

Mė sė miri ėshtė qė ēakrat tė shpjegohen pėrmes psikologjisė tyre. sepse nė kėtė mėnyrė mė sė miri mund tė kuptohen, e kjo nė radhė tė parė bazohet nė elementet kozmike tė cilat mbizotėrojnė secilėn ēakėr.



           1. Mooladhara ēakra


           Elementi Tokė e ka qendrėn e vet nė kėtė ēakėr dhe paraqitet me katrorin e verdhė. Atributet e elementit Tokė janė forca dhe stabiliteti, pjellori dhe shumimin e tė gjitha gjėrave. Nga pikėpamja psikologjike, njeriu nė nivelin Muladhara stabilitetin dhe strehėn e krijon nė gjėrat material dhe vazhdimin e trashėgimisė gjenetike tė tij. Kėtu seksualiteti shprehet si nevojė pėr fėmijėt nė tė cilėn pavetėdijshėm kėrkojnė sigurinė e tyre.

           Ajo i pėrgjigjet instinkteve, e nė kuptimin psikologjik ajo i pėrgjigjet nevojės pėr siguri tė cilėn pėrpiqemi ta plotėsojmė pėrmes parasė, shtėpisė, pasurisė, pėrmes personit tjetėr nė kuptime e vazhdimit tė species. Me fjalė tjera, kjo ėshtė ēakra e pasigurisė. Pasiguria na shtynė tė kėrkojmė strehim dhe siguri nė gjėrat material dhe pėrmes vazhdimit tė species.



           2. Swadhisthnaa ēakra


           Kėtu dominon elementi Ujė dhe simbolikisht ėshtė paraqitur me draprin hėnor ngjyrė tė bardhė, qė ėshtė i kthyer pėrpjetė. Kjo ėshtė ēakra e nėnvetėdijes. Nė Swadhisthan ēakrėn janė tė deponuara karmat e paformė. Ato janė hapėsira tė lėvizjes sė karmės nė oqeanin e nėnvetėdijes, qė janė shumė mė dinamike sesa vetėdija normale. Edhe pse ato hapėsira pėr ne janė tė pavetėdijshme, ato nuk janė pasive dhe tė fjetura. Kėtu gjenden  tė gjitha pėrvojat (samskarat) dhe karmat nė formėn, farėn potenciale.

           Samskarat bllokojnė energji gjigante

           Tė gjitha pėrvojat qė i kemi pėrjetuar nė kėtė jetė dhe jetėt tjera nė swadistan ēakrėn janė ushqyer nė formė potenciale, tė kondensuar dhe asgjė nuk ėshtė zhdukur, E tėra ėshtė e regjistruar, prej perceptimeve tė vetėdijshme deri tek ato tė pavetėdijshme tė cilat mendja pandėrprerė, sikurse njė kamerė, pėrmes shqisave, i regjistron dhe i futė nė memorie.

           Nė ato samskara ėshtė bllokuar njė energji gjigante dhe ato nuk janė vetėm imazhet e pėrvojave tė panumėrta tė cilat i kemi fituar vetėdijshėm apo pavetėdijshėm. Ato tani e kanė humbur formėn origjinale, kėshtu qė janė jashtė sferės sė analizės, por nuk e kanė humbur energjinė.

           Pėr dallim nga ēakra e parė, mooladara, ku karma jonė ēeltas manifestohet nė formė tė emocioneve tė njohura siē ėshtė zemėrimi, xhelozia, lakmia apo urrejtja, nė swadistana ēakrėn ne ndjejmė shqetėsim tė madh, duke mos njohur burimin e shqetėsimit.

           Njeriun swadistan ēakra e karakterizon me gjendjen e mendjes depresive dhe tė ankthshme. Sė tepėrmi lidhet me gjininė e kundėrt deri nė nivel tė infantilitetit. Shpesh, madje edhe me ēmimin e vetėshkatėrrimit persona, nė lidhjen emocionale e mban gjendjen e ‘status kou-s’, vetėm pėr tė mos iu konfrontuar, rezistuar dhe kundėrshtuar mendimit tė vet.



           3. Manipura ēakra


           Kėtu dominon elementi Zjarr dhe elementi i kėsaj ēakre ėshtė trekėndėshi i kuq i pėrmbysur. Kjo ėshtė ēakra e pare ku njeriu del nga kufizimi i tij. Kėtu lindė personaliteti. Njeriu. nga individualiteti tė cilėn e ka arritur nė dy ēakrat e para, bėhet personalitet. Kur e lodhin frikat dhe kufizimet, lidhshmėria dhe varėsia nga ēfarėdo qoftė, njeriu vendosė t’i shkojė rrugės sė vet. Kur veē jeni lodhur prej shumė gabimeve tė pėrsėritura, krijohet vullneti i motivuar apo njė zemėrim i brendshėm i cili ju nxjerrė nga frenimi qė ka krijuar frika dhe ju jep energji tė ndėrmerrni aksion. Kėtu pėr tė parėn herė e fitojmė vetėdijen mbi veten si personalitet dhe pėrpiqemi si tė tillė ta ruajmė dhe zhvillojmė.

           Mbėshtetemi nė forca vetjake, kėshtu qė vendosmėria dhe vendimmarrja mbizotėron nė karakterin tone. Njeriu bėhet luftarak, guximshėm ecėn pėrpara dhe nuk lejon mė qė frikat tė ndikojnė nė jetėn e tij. Ai ėshtė ambicioz, me vullnet tė forte dhe i hapur. Manipura ēakra ėshtė qendėr e energjisė dhe dinamikės. Dielli dhe Marsi si planetė tė zjarrtė kanė selinė nė kėtė ēakėr. Personi  i Manipura ēakrės ėshtė autoritar dhe ka dėshirė tė dominojė, por nuk ėshtė qėllimkeq dhe luan hapur. Krenaria ėshtė e metė e tij, si dhe prirja pėr tė kritikuar tė tjerėt. zemėrimi dhe imponimi i vullnetit tė tij.



           4. Anahata ēakra


           Elementi Ajėr zotėron nė kėtė ēakėr, dhe kjo nė mėnyrė simbolike paraqitet me gjashtėkėndėshin. Kėtu ėshtė selia e shpirtit individual (xhiva atman). Kėtu shpirti individual apo xhiva, banon nė gjirin e shpirtit hyjnor – atman. Bashkimi krijon xhiva atman. Nė kėtė ēakėr banon vetė pulsi i jetės. Kjo ėshtė oqeani i bamirėsisė. Ai zjarr i shpirtit qė ėshtė brenda quhet Akhanda, apo zjarrin e amshuar, dhe tradicionalisht paraqitet nė mesin e gjashtėkėndėshit. Kjo e simbolizon shkėndijėn e jetės dhe vetėdijes qė banon nė ēdo gjė qė ekziston, por mund tė flakėrohet vetėm nė zemrėn e njeriut.

           Kėtu njeriu i dallon dhe nisė t’i pranojė parimet hyjnore, siē janė falja, mirėsia, pafajėsia dhe sinqeriteti. Por, ai ende ėshtė rob i parimeve shpirtėrore dhe atyre ideale, pėr kėtė person shpirtėrorja, drejtėsia morale e urdhrave tė Zotit, janė tė shenjta. Pėr kėtė arsye ėshtė i ndjeshėm nė padrejtėsi. Njė fjalė e popullit thotė: “Ma ka hangėr zemrėn”, kėshtu ndjen dhe mendon njeriu anahatės. Ėshtė si rregull, jeta, si guru-s mė tė mirė, njerėzve tė kėtillė do t’iu ēojė njerėz qė kanė peshė tė madhe pėr tė, tė cilėve do t’iu ndihmojė pakursyeshėm dhe tė cilėt nė fund do ta mashtrojnė, dėshpėrojnė, ta braktisin dhe padrejtėsisht tė sillen ndaj ti.

           Kufizimet e kėsaj ēakre janė idealizimi i parimeve shpirtėrore, drejtėsia dhe morali, deri nė atė masė ku kėto vendosen mbi dashurinė. Nė kėtė mėnyrė forma (urdhėrat e Zotit, etika) e ndryshon esencėn e (dashurisė).

           Pėrndryshe kjo ėshtė njė qendėr shumė delikate qė ėshtė e lidhur me fushat nė tru qė janė pėrgjegjėse pėr talentin artistik siē ėshtė kėndimi, poezia, shkrimi, muzika apo vizatimi, Kjo ėshtė ēakra e talenteve tė mėdhenj. Por, nėse pas kėtyre talenteve nuk qėndron vetėdija e forte dhe filozofia e drejtė e jetės, jeta e kėtij shpirti shndėrrohet nė vuajtje. Historia na tregon se si gjenitė nga lėmi i artit, poezia dhe muzika, vėshtirė kanė jetuar dhe trishtueshėm kanė pėrfunduar jetėn.



           5. Visuddhi apo (vishudi) ēakra


           Elementi Hapėsirė banon nė kėtė ēakėr. Simbolikisht ėshtė paraqitur me rrethin transparent. Njeriu i visudhi ēakrės ndalon sė kėrkuari vetėm situata tė kėndshme tė jetės, ai gjithashtu me qetėsi dhe mirėseardhje tė njėjtė i pranon edhe gjėrat e kėqija qė bartė jeta. Ai nė ēdo gjė sheh vullnetin e Zotit dhe nuk dyshon nė mirėsinė e planifikimit tė Zotit. E gjitha bota ėshtė shtėpia e tij. Brenda tij ndėrpritet ēdo antagonizėm ndaj njerėzve dhe situatave tė cilat e rrethojnė. Ai e ka arritur qetėsinė, i dorėzohet rrjedhės sė jetės, duke ia dhuruar besimin e plotė. Brenda tij nuk ka mė neurozė dhe detyrime frenetike qė bėj diēka apo tė grabis pėr jetė.

           Ekzistojnė shembujt e njerėzve shpirtėror tė cilėt qetė e kanė pranuar qė trupat e tyre tė gjymtohen apo tė vriten. Jogi nga Tibeti Milarepa e ka ditur se do tė jetė i helmuar me ēaj, por e ka pranuar, duke e kuptuar se ka ardhur koha tė braktisė trupin.

           Thuhet se nėn ēakrėn visudhi ėshtė e mundur ramja, por nga ky dhe nivelet mė tė larta ramja ėshtė e pamundur. Vetėdija e shpirtėrorit plotėsisht ėshtė transformuar. Kjo ėshtė ēakra e pare hyjnore. Kėtu jogi e arrin ngushėllimin e pafund, paqen dhe urtėsinė. Kėtu nisė rruga deri tek ēlirimi total. Vishudi njihet edhe si ēakra Amrita, apo nektari pavdekėsisė, apo eliksiri i jetės.



           6. Agya apo Ajna ēakra


           Kjo ėshtė ēakra e mendjes nga e cila dalin tė gjithė elementet kozmike. Kėtu jogi nisė tė ‘sheh’ dhe t’i kuptojė gjėrat tė cilat gjendet prapa paraqitjes, pėr kėtė arsye kjo ėshtė qendra e urtėsisė. Njeriu nga brenda e merren porosinė e zbulesės. Kjo ėshtė qendra e siddhi apo forcės psikike, siē ėshtė aftėsia pėr tė parashikuar tė ardhmen, komunikimin mendor, telepatinė, orientimin e vullnetshėm tė energjisė.

           Siē ka thėnė Mjeshtri Ekhart: ‘Syri me tė cilin e shoh perėndinė, ėshtė po ai sy me tė cilin Ai mė sheh mua’. Njeriu nė kėtė nivel tė zhvillimit shpirtėror, si dhe rolin qė e luan nė jetėn, e vėshtron si njė rol artistik. Pėr tė tė gjitha ngjarjet janė vetėm ėndrra. Ai nė tė gjitha ngjarjet tė cilat ngjajnė brenda dhe jashtė tij, nė mendjen dhe trupin e tij, shikon si vėshtrues neutral.

           Pasi qė kjo ėshtė ēakra e fundit nė tė cilėn vetėdija pushon nė realitetin e vetėdijshėm tė ekzistimit vetjak, ajo ende nuk ėshtė ēliruar nga ego ndjenja “unė jam”. Kur kundalini e arrin kėtė ēakėr, kjo pėrmbajtje e vetme mbi tė cilėn vetėdija ndėrton mbėshtetjen e saj, kjo rrėnohet dhe ego shpėrndahet nė miliona copėza dhe paraqitet pėrvoja e vdekjes. Kjo ėshtė vdekje e vetėdijes mbi botėn e jashtme apo vetėdija individuale. Nė atė gjendje ‘tė vetėdijes’ ju nuk dini pėr ‘unė’, ‘ti’ apo ‘ata’. Kjo kėtu plotėsisht shkrihet dhe plotėsisht e trancedenton rrafshi dualist. E vėrtetė ėshtė  se vetėdija individuale zhduket, por kjo s’do tė thotė se ne bėhemi tė pavetėdijshėm, kjo bashkohet me vetėdijen kozmike dhe bėhet gjithėpėrfshirėse dhe e gjithėpėrshkuese. Fjalėt e filozofit grek Empadokle deri diku mund ta pėrshkruajnė kėtė gjendje tė vetėdijes: “Zoti ėshtė rreth qendra e tė cilit ėshtė ēdokund, e rrethoj askund”.



           7. Sahasrāra ēakra


           Kjo ēakėr ėshtė e vendosur nė majėn e kokės. Kjo ėshtė gjithashtu e njohur si Lotus me mijėra petale (dera pėr nė Brahma) dhe Burim i Dritės (sepse njė dritė e mbinatyrshme e ndritshme si dielli rrezato prej saj).

           Elementi i Sahasrara ēakrės ėshtė ADI TATTVA ose burim i krijimit, dritė e pastėr dhe i vetmi realitet – Zot. Kjo TATTVA ėshtė Adi Anandi. Adi: do tė thotė “pa fillim”, Anadi: do tė thotė “pa fund”. Sapo kjo tė bashkohet me njė cilėsi sepse ėshtė e kufizuar  - vetėm uji i pastėr nuk e ka shijen e vet derisa nuk modifikohet duke u bashkuar me elementet tjera. Nė univers ka manifestime tė ndryshme tė kėsaj TATTVA tė veēantė me cilėsi dhe funksione tė ndryshme – tilla si zjarri, uji, ajri, toka, por baza gjithmonė ėshtė e njėjtė, esencė e pastėr.

           Zgjimi i Sahasrara ēakrės do tė thotė zbulesė e Shkėlqimit Hyjnorė dhe arritje e Vetėdijes Supreme.



           USHTRIMI PĖR VETĖDIJESIMIN DHE STIMULIMIN E ĒAKRAVE



           Para se tė fillojmė me ushtrimin, paraprakisht ėshtė e nevojshme tė definojmė pozitėn e ēakrės nė trupin tone, si dhe t’i mėsojmė emrat e tyre nė gjuhėn sanskrishte.

           Uluni nė pozicion komod meditative kėmbėkryq dhe shpinė tė drejtė (ėshtė shumė mė rėndėsi qė shpina tė jetė drejtė pėr shkak tė qarkullimit tė papenguar tė energjisė) nėse nuk jeni mėsuar tė qėndroni me shpinė tė drejtuar, lirisht mbėshtetuni nė mur. Uluni mbi njė jastėk nė mėnyrė qė kofshėt tė janė tė ndara nga dyshemeja, dhe qė nė kėtė mėnyrė mė lehtė do tė hapeni nė ijėt derisa rrini kėmbėkryq.

           Pėr pesė minuta jeni tė vetėdijshėm frymės qė hynė nė hundėn tuaj kalon nėpėr fyt deri nė mushkri. Frymėmarrja le tė jetė spontane dhe qetėsuese. Kur jeni qetėsuar, lėshone vėmendjen nė pjesėn e Mooladhara ēakrės dhe frymoni vetėm me atė pjesė tė trupit. Ajo sikur pulson me ritmin e frymėmarrjes suaj. Derisa merrni frymė ajo zgjerohet dhe derisa e lėshoni frymėn ajo tkurret. Pėrqendrohuni nė kėtė aktivitet rreth 3 minuta, e mandej kaloni nė ēakrėn pasuese -  Swadhisthana (svadistana) dhe nė mėnyrė tė njėjtė stimulone me koncentrim dhe frymėmarrje, dhe pas 3 minuta prapė kaloni nė ēakrėn Manipura, kėshtu me radhė deri tek ēakra Agya (ag-ja). Kur kemi pėrfunduar me ag-ja ēakrėn, ngadalė lėshoheni te poshtė me radhitje tė kundėrt, kėtė herė vetėm me koncentrim tė shkurtėr prekne secilėn ēakėr, duke e pėrmendur nė mendje me emėr secilėn prej tyre gjatė linjės lėshuese, qė do tė thotė sipas radhės: Agya, Visuddhi, Anahata. Manipura, Svadisthana dhe Mooladhara. Mund tė kaloni poshtė lartė pėrgjatė boshtit kurrizor dy deri nė tre herė duke i pėrsėritu ēakrat, por jo mė shumė.

           Ky ėshtė ushtrim i mrekullueshėm pėr balancimin e energjisė, si dhe pėr ngrohjen e gjithė trupit. Pėr tė qėndruar me gjatė kėmbėkryq dhe tė mos ndjeni dhimbje ėshtė mirė tė ushtrohet Hata Joga sa mė shumė. Ushtrimet e jogės do t’ju ndihmojnė tė forconi muskujt e shpinės dhe tė hapeni nė ijėt.


Valdet Fetahu
avatar
gjilanasi

379


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēakrat

Mesazh  Berti69 prej 08.02.16 15:35

Ushqimet me ngjyra shėrojnė Chakrat, rivendosin ekuilibrin energjitik



Mėsoni se cilat janė ushqimet qė i duhen Chakrės sė zemrės, stomakut, shpretkės, organeve riprodhuese, sistemit endokrin, trurit…sipas frekuencės sė dritės-ngjyrave

Keni vėrė se se kur jeni si tė topitur, keni nevojė pėr njė portokall? Kur jeni tė lodhur, kėrkoni njė banane? Pse nė momente tė caktuara dėshironi ushqime me ngjyra tė ndryshme? Nėse dėgjojmė gjuhėn e trupit, do t’i japim atė qė i duhet nė kohėn e duhur, pėr ta ndihmuar tė pushojė, tė aktivizohet, tė mendojė, tė krijojė, tė artikulojė me guxim njė tė vėrtetė, tė fitojė sigurinė qė i mungon….

"Ne jemi me tė vėrtetė shumė mė tepėr se ajo qė ne hamė, por ajo qė ne hamė
megjithatė mund tė na ndihmojė qė tė jemi shumė mė tepėr, se ajo qė ne jemi. "
Adelle Davis

Ushqimi ėshtė njė akt i fuqishėm, i mbushur me potencial pėr shėrimin apo pėr dėmtimin e organizmit. Nė fund tė fundit, ne hamė disa mijėra kilogramė ushqim ēdo vit.

Nuk ka gjė mė tė rėndėsishme pėr mbijetesėn tonė, sesa ushqimi dhe ushqimi thotė shumė rreth asaj se kush jemi. Deanna Minch, PhD (profesore), thotė: “Si njė mjeke diete, kam zbuluar se ushqimet janė pėrēuese pėr rritjen tonė personale, nė thelbin tonė mė intim.

Duke ditur se ēfarė ha dikush, ėshtė njė informacion nė lidhje me atė se ēfarė nevojash ka ai pėr shėrim. Njė mėnyrė pėr tė hyrė nė nevojat tona tė shėrimit, ėshtė qė tė pėrdorim sistemin e lashtė Vedik tė Chakrave (qendrave tė energjisė), qė mbėshtet idenė, se ne jemi tė pėrbėrė nga njė numėr vibracionesh. Kėto vibracione janė gjetur brenda trupit dhe lidhen me aspekte tė ndryshme tė jetės. Brenda trupit tonė janė 7 qendra tė mėdha energjie (Chakra), tė cilat ndikohen edhe nga vibracionet e ushqimit. Ne mund tė zgjedhim ushqime tė caktuara pėr tė shėruar kėto qendra, nė vend tė ushqimeve, qė i zhbalancojnė qendrat e energjisė dhe bllokojnė rrjedhėn e energjisė nė trup.


Chakra rrėnjė (Ēelėsi: Mbijetesa. Ngjyra: e Kuqe)


Nėse ju dėshironi pėr tė nxjerrė frikėn rreth ushqimit apo ndjenjat e mosbesimit, Chakra rrėnjė ėshtė vendi i ekzistencės. Nė fakt, ēėshtja e ushqimit rrjedh nga nevoja pėr tė mbrojtur veten. Nėn- ose mbi-ngrėnia mund tė shkaktojė qė ju tė ndiheni tė shpėrndarė, por Chakra rrėnjė ndihmon qė ju tė ndiheni tė mbėshtetur.
Ndihmojeni Chakrėn duke ngrėnė me tė tjerėt nė komunitet (shoqėri) dhe nderoni instinktet e trupit tuaj se ēfarė duhet tė hani, duke dialoguar me trupin. Ushqimet pėr balancim dhe mbrojtje janė: Proteinat, mineralet, rrėnjėt e perimeve dhe pemėve, kėrpudha tė ngrėnshme dhe medicinale, dhe ushqime me ngjyrė tė kuqe.
Molla e kuqe, panxhari, lakra e kuqe, qershia, grejpfrut trėndafili, rrushi i kuq, speca tė kuq, shega, patate tė kuqe, manat e kuq, luleshtrydhet, domatet, shalqiri.


Chakra e shenjtė (Ēelėsi: Emocionet. Ngjyra: Portokalli)


Ndėrsa Chakra rrėnjė na mban gjallė, Chakra sakrale (e shpretkės) na hap rrjedhshmėrinė e jetės. Vėshtirėsia e shprehjes sė emocioneve, kreativitetit apo mungesa e tė paturit tė kėnaqėsive janė tė gjitha tregues, se ‘nuk jeni duke shkuar me rrjedhėn’. Ju mund tė bėheni tė prirur pėr tė mbingrėnė dhe e mbushni veten me ushqim, qė i mban emocionet tuaja tė bllokuara. Por ju mund tė hani ushqim qė ēliron emocionet tuaja. Lejoni chakrėn tuaj sakrale, kėtė qendėr energjie tė aktivizohet, qė nga koha e pėrgatitjes sė ushqimit dhe deri tek procesi i ngrėnies sė ushqimit, duke kėnaqur edhe shqisat tuaja. Ushqimet qė mbėshtesin rrjedhėn natyrale tė emocioneve dhe ndjenjave janė: Yndyrnat dhe vajrat (sidomos omega-3), peshku, frutat tropikale, farat, arrat, bajamet dhe ushqimet ngjyrė portokalli:
Kajsia, tuli i kungullit, pjepri, karota, grejpfruti, mango, nektarinat, portokalli, papaja, pjeshka, hurma, kungull dimri, patate e ėmbėl, mandarina.


Chakra diellore (Ēelėsi: Fuqia. Ngjyra: E verdhė)


Chakra solar pleksus, e ndodhur njė pėllėmbė mbi kėrthizėn, rrit fuqinė e zjarrtė tė transformimit tonė tė brendshėm dhe tė jashtėm. Kjo Chakėr nuk ėshtė e ekuilibriar kur ne jemi tė lodhur, tė shterrur. Megjithatė, ju mund tė riktheni energjinė dhe fuqinė, duke pėrzgjedhur ushqimet qė do t’ju shkarkojnė nga sheqeri nė trup, nga pijet e buta dhe ėmbėlsuesit artificialė, qė jua kanė vjedhur energjinė. Chakra diellore ndihmohet duke ngrėnė mė shpesh gjatė ditės dhe duke ngrėnė ushqime, qė mbėshtesin energjinė, si karbohidratet me indeks tė ulėt glicemik, karbohidrate komplekse dhe jo tė thjeshta. Ushqime pėr fuqi dhe transformim janė: Fibrat, drithėrat, bishtajoret dhe ushqimet me ngjyrė tė verdhė:
Molla Golden, dardha aziatike, banania, speci i ėmbėl i verdhė, misri, rrėnjė xhenxhefili, limoni, ananasi, patatja.


Chakra e zemrės (Ēelėsi: Dashuria. Ngjyra: E gjelbėr)


Chakra e zemrės, kjo qendėr energjie pėrcakton aftėsinė tonė pėr tė dhėnė dhe pėr tė marrė dashuri. Kur kjo zonė nuk ėshtė nė ekuilibėr, mund tė largohet energjia nga zemra dhe tė ndiheni tė thatė dhe tė ēekuilibruar emocionalisht. Nėpėrmjet procesit tė ndarjes sė ushqimeve me tė tjerėt nė njė shkėmbim tė ndėrsjelltė, ju mund tė praktikoni dhėnien dhe marrjen e dashurisė nė njė mėnyrė tė shėndetshme. Lulja e Chakrės sė zemrės hapet dhe energjia rrjedh lirshėm, kur ne shprehim mirėnjohjen pėr ushqimin dhe e gatuajmė me dashuri ushqimin dhe ujin tonė. Ushqimet pėr dashuri dhe pėr dhembshuri: Perimet, lakra, ushqime tė gjalla, ushqime tė pasura me klorofil, ēdo ushqim me ngjyrė tė gjelbėr:
Mollė jeshile, asparagus, avokado, bishtaja, brokoli, sallatė jeshile, tranguj, rrush i gjelbėr, pjepėr jeshil, kivi, marule, qepė tė njoma, biz
ele, speca jeshil, spinaq, kungull i njomė.


Chakra e Fytit (Ēelėsi: E vėrteta. Ngjyra: Akuamarin/ gurkali)


Chakra e fytit ndriēon tė vėrtetėn tonė, origjinalitetin tonė. Ky ėshtė edhe portali i hyrjes pėr ushqimet dhe njė qendėr e veprimtarisė sė lartė (p.sh. gėlltitja, pėrtypja, e folura, dhe frymėmarrja). Kur ne nuk flasim nė mėnyrė autentike pėr ushqimet e dėshiruara (p.sh. duke thėnė "po" kur nė tė vėrtetė duam tė themi "jo"), kemi krijuar njė ēekuilibėr nė Chakrėn e fytit. Chakra e fytit shėrohet duke pėrzgjedhur ushqimin, duke u pėrtypur me kujdes dhe duke i dhėnė rėndėsi komunikimit. Ushqimet qė lehtėsojnė komunikim dhe thėnies e tė vėrtetės janė: Frutat dhe ushqimet e detit, supat, salcat, lėngjet.


Chakra e Syrit tė Tretė (Ēelėsi: E brendshmja. Ngjyra: (blu-saks)


Shumė aspekte tė Chakrės sė syrit tė tretė (qė gjendet nė mes tė ballit) pėrfshijnė intuitėn, refleksionin dhe frymėzimin. Kur ne dėgjojmė intuitėn tonė, ne ushqejmė kėtė qendėr. Ndonjėherė ne lejojmė qė intuita jonė tė shkelet nga intelekti, duke harruar kėshtu rrugėn tonė mė tė lartė drejt dijes dhe sė vėrtetės. Disa ushqime, qė ngacmojnė qendrėn intuitive, tė tilla si kafeja, alkooli dhe ēokollata e errėt, e mbajnė mendjen dhe disponimin tė lodhur. Respektoni Chakrėn e syrit tė brendshėm, duke iu shmangur kėtyre substancave, pėr tė lejuar qė intuita tė dėgjohet. Ushqimet pėr intuitėn dhe njohurinė janė ushqimet blu-vjollcė:
Ēajrat bimorė, manaferrat, lyleshtrydhet, boronica, lakra e purpurt, patėllxhani, rrush i purpurt, fiqtė blu, kumbullat blu, (qė i quajmė tė zeza).

Pėrdore ushqimin pėr bashkim me Natyrėn


Chakra Kurorė (Ēelėsi: Uniteti, Ngjyra: Lavanda (lejla nė ēiklamin) dhe e bardha


Chakra kurorė na lidh me tė gjithė jetėn nė Univers. Nėse ju mendoni se jeni tė ndarė nga diēka mė e madhe si Kozmosi, planetėt, raca njerėzore apo komuniteti juaj, tregon se kjo Chakėr nuk funksionon mirė. Nė thelb, tė ushqyerit ėshtė njė akt hyjnor, qė ju lidh me prejardhjen e ēdo forme tė jetės, qė ėshtė e pėrfshirė nė krijimin e ushqimit. Duke pėrdorur ushqimet si simbol i lidhjes, ju mund tė lidheni me atė qė ėshtė e shenjtė dhe e thellė. Ushqimet pėr bashkimin janė: Drita e Diellit dhe Drita e Hėnės, ajri i pastėr dhe dashuria pa kushte. Tė ushqyerit pėr Chakrėn kurorė realizohet duke zgjedhur ushqim tė pastėr bio, tė rritur nė natyrė. Qė tė pastroni kėtė qendėr energjie zgjidhni frutat, qė janė tė thara nė diell. Filloni njė detoksifikim tė butė, pini shumė ujė dhe shmani ushqimin me aditivė-shtesa kimike shpesh kanceroze dhe ērreglluese tė psikikės, qė gjenden nė ushqimet e fabrikuara.

Aromaterapi me vajra esenciale pėr Chakrėn kurorė: Dru kedri, temjan, jasemin, lavanda, trėndafil, palisandėr, dru sandali, etj. Ushqime qė na lidhin me forcėn e jetės: Lulelakra, hudhra, kokosi, qepa, dardha etj.
Kush ėshtė Prof. Deanna Minich

Deanna Minich, PhD, CN, ėshtė njė mjeke diete qė sheh mė shumė sesa kaloritė dhe makronutrienėt tek ushqimet. Teoria e saj harmonizon dhe kombinon informacionin e tė ushqyerit me fizikėn kuantike dhe sistemin e lashtė tė Chakrave pėr tė udhėhequr njerėzit qė ta pėrdorin tė ushqyerit edhe si ushqim pėr shpirtin. Libri i saj i fundit, “Ushqimi i Chakrave pėr Optimumin e Shėndetit” ėshtė njė udhėzues pėr ushqimet qė pėrmirėsojnė energjinė, frymėzojnė ndryshimet kreativite, hapin zemrėn dhe shėrojnė trupin, mendjen dhe shpirtin, zhdėrvjelltėsojnė intuitėn dhe ju udhėheqin drejt njė udhėtimi nė lumturi.

Nga "Molla e Shendetit"
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēakrat

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi