Ezoterika

Shko poshtė

Ezoterika

Mesazh  Admin prej 10.05.08 11:39

EzoterikaEzoterika (nga greq. εσωτερικός', esoterikos, - "i brendshėm"), ėshtė mėsimi ose dija e sė fshehtės. Kėto mėsime mbaheshin nga mjeshtrat, tė cilėve u mundėsohej zbulimi (ēvelimi) i sė vėrtetės okultike ( sė fshehtė).

Nė filozofi, emėrtimi ezoterikė karakterizon mėsimin e lėnė nga filozofėt e lashtė grekė, veēanėrisht nga Pitagora dhe Aristoteli nxėnėsve tė tyre; nė kundėrshtim me eksoteriken, "e jashtmja" emėrtim qė pėrdorej pėr njerzit qė nuk bėnin pjesė nė grupet ezoterike, pra njerzit e thjeshtė, tė cilėt nuk kishin njohuri mbi gjuhėn dhe kuptimin e mjeshtrave.

Sot me ezoterizėm tregohet zakonisht ndėrthurja e sistemeve tė mendimit filozofik dhe fetar qė shfaqen nė dukuritė kultore si: magjia, alkimia, kabalah dhe besimet misterike dhe gnostike.

Megjithėse dituria ezoterike mbahej nė tė kaluarėn e fshehtė, tani mėsohet kudo haptazi. Ezoterika dallohet pėrgjithsisht nga fetė e organizuara, tė cilat mėsojnė mė haptazi.

Ndėrsa ezoterizmi anon nė pėrqėndrimin e (mendje) ndriēimit vetjak dhe ushtrimin e brendshėm shpirtėror, feja e organizuar pėrqėndrohet nė ushtrimin e ritualitetit tė jashtėm shpirtėror dhe mbi ligjet qė qeverisin shoqėrinė.

Shumė grupe apo shkolla tė mendimit pėrqafojnė njė traditė ose filozofi ezoterike, si:

* Alkimia
* Antroposofia
* Astrologjia
* Kabalah
* Julius Evola
* G. I. Gurdjieff
* Gnosticizmi
* Magjia
* Masoneria
* Misticizmi
* Okultizmi
* Rozakroqe
* Teozofia
* Trapistė
* Shamanizmi
* Sufizmi
* Budizmi Vajrajan
* Joga

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ezoterika dhe alkimizmi

Mesazh  Neo prej 28.12.08 20:31

Ezoterika dhe alkimizmi, ndėrthurrje besimesh e filozofish

Shumė grupe apo shkolla tė mendimit pėrqafojnė njė traditė ose filozofi ezoterike, si: Alkimia (arab: الخيمياء, al-khimia) ėshtė njė ushtresė e lashtė e shkencės fillestare qė merrej me vėzhgimin e natyrės dhe filozofisė dhe ndėrthurte elemente tė kimisė, fizikės, astrologjisė, artit, metalurgjisė, mjekesisė, misticizmit dhe fesė.

Alkimia ėshtė njė mėnyrė e lashtė e pastrimit shpirtėror dhe shndėrrues; zgjerimit tė ndėrgjegjes dhe zhvillimit tė brendashikimit dhe intuitės.

Ajo bazohet nė idenė se rendi hyjnor ėshtė vendosur nė gjithėsi me "lėndėn e parė" apo prima materia .

Ēdo gjė ėshtė krijuar nga kjo lėndė, e cila ėshtė nė thelb, Guri i Filozofit.

Thuhet se ai ėshtė kudo, dhe nėse "guri" mund tė pėrgatitet (krijohet), atėherė njė send mund tė shndėrrohet nė diēka mė tė pėrsosur, p.sh. nė argjend apo ar, pasi qė ari ėshtė produkti mė i pėrsosur dhe pasqyron mė afėr pėrsosmėrinė e Perėndisė.

Alkimistėt besonin poashtu se me ndihmėn e "gurit" mund tė prodhohej edhe "bari i mrekullueshėm" (eliksiri) qė dhuron jetėn e amshuar.

Alkimia ėshtė lidhur gjithnjė me misticizmin dhe misterin.

Fillimet e veta ajo i ka pasur me sistemin e sė amshuarės, ėndrrės, simboleve ezoterike qė kanė fuqinė pėr tė ndryshuar ndėrgjegjen dhe tė lidhin shpirtin njerzor me Hyjnoren.

Alkimia ėshtė pjesė e traditės mistikore dhe sė fshehtės si nė Lindje ashtu edhe nė Perėndim.

Disa filozofė tė mėdhenj grekė mendonin se ēdo gjė pėrbėhet nga katėr "elemente" themelore: zjarri, ajri, toka (dheu) dhe uji, dhe tė gjitha sendet kanė nė vehte kėta pėrbėrės tė pėrzier nė pėrpjestime tė ndryshme.

Prandaj besohej se tė gjitha gjėrat mund tė shndėrrohen nė diēka tjetėr nga ndryshimi i pėrpjestimeve tė pėrzierjes sė katėr elementeve themelore tė natyrės. «Alkimia shėrben pėr tė ndarė tė vėrtetėn nga e rremja.» - Teofrasto Paracelso
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ezoterika

Mesazh  Neo prej 03.09.10 22:44

KARAKTERISTIKAT E EZOTERIKESMendimi nepermjet perputhjeve

Besohet se nivelet e ndryshme te realitetit (mineralet, bimet, kafshet, njerezit, planetet, botet e padukshme) jane te lidhura sipas parimit hermetik [hermetizmi = ketu, filozofia e fshehte ezoterike]: „Sic eshte larte, ashtu eshte edhe poshte.“

Ideja e natyres se gjalle

Kozmosi eshte nje sistem kompleks i gjalleruar, neper te cilin rrjedh nje energji e gjalle.

Ky eshte nje model i filozofise se natyrės. Eshte nje shikim panteist [Zoti eshte ne gjithcka qe ekziston, vecanerisht ne natyre], monist [gjithcka eshte nje], holistik [i teresishem] i kozmosit.

Kjo ide i ngjan „magjise se natyres” (latinisht: magia naturalis) te epokes se Rilindjes europiane.

Rendesia e imagjinatės (parafytyrimit) dhe ndermjetesimeve

Jane te nevojshme per te „pare“ perputhjet e permendura ne piken 1, „hieroglifet e natyres“. Keto jane simbolet, imazhet dhe ritualet.

Ndersa ndermjetesuesit jane mjeshtrat, gurut [guru = mjeshter/mesues ne Indi, qe trajtohet me shume adhurim], engjejt, qeniet shpirterore etj.

Pervoja e transmutacionit

Kjo do te thote njohja e dijes se lartė nėpėrmjet te cilės mund te transformohet njeriu. Kjo eshte nje metamorfoze e brendshme, nje pastrim – nje pune mbi vetveten.

Kjo eshte si ne alkimi, ku proceset e brendshme simbolizohen nga procese kimike: nigredo – pune ne te zezen – vdekja e njeriut te vjeter; albedo – pune ne te bardhen; rubedo – pune ne te kuqen – deri te guri filozofal;

Ose si ne mistike, ku ka fazat e pastrimit, ndricimit dhe bashkimit me Zotin

Nganjehere jepen edhe dy karakteristika te tjera:

Praktika e konkordances

Kjo nenkupton kerkimin e emertuesit te perbashket dhe te zanafilles se ezoterikes.

Eshte nje gnosis [filozofia e njohjes se vetvetes dhe Zotit] dhe philosophia perennis [filozofia e amshuar, qe perbehet nga parimet e perbashketa te te gjitha besimeve].

Transmetimi ose iniciimi nga mjeshtra

Dija transmetohet nga njerėz te iniciuar [qe i jane nenshtruar nje ceremonie te veēantė per te pranuar kete dije dhe/ose energji te vecanta. Iniciimi mund te jete edhe rituali i kalimit te njeriut nga nje faze jetesore ne tjetren]. Per kete ekzistojne rituale iniciimi.

Kjo taksonomi/ky sistemim i Faivre-t mund te kritikohet per kete arsye:

Merret kryesisht me hermetizmin e Rilindjes, me kabalen e krishterizuar, me filozofine e natyres dhe me teozofine.

Fusha te tjera ezoterike jane te perjashtuara, sic jane lashtesia, mesjeta, ezoterika hebraike dhe myslimane, si dhe modernizmi duke perfshire ndikimin e budizmit.

Antoine Faivre-s & Koku von Stuckrad
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ezoterika

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi