Engjujt

Shko poshtė

Engjujt

Mesazh  Admin prej 24.06.09 0:03

EngjujtEngjujt janė qenie ndermjetesuese, tipike nė religjionet e mėdha monoteiste: judaizėm, krishterizėm dhe islam, ku engjėjt shfaqet si lajmėtar tė Perėndisė.

Engjelli, sipas shumė feve, ėshtė njė qėnie e mbinatyrshme. Engjėjt paraqiten shpesh si qėnie njerėzore me flatra, si tė zogjėve.Popullariteti i engjėjve ėshtė rritur gjatė shekujve tė fundit, para se tė zhduket pothuajse tėrėsisht pas kėshillit tė Vatikanit II.

Kthimi i tanishėm i engjėjve ėshtė njė aspekt i njė ripėrtrirje shpirtėrore.

Njė lajmėtar hyjnor

Ėngjėll vjen nga gjuha latine Angelus , shtesė greke aggelos (i shqiptuar angelos), qė do tė thotė i dėrguar, lajmėtar, emisar dhe logos qė do tė thotė “fjalė,” “ēėshtje” ose “gjė.”

Ajo ėshtė pėrdorur pėr tė pėrkthyer nga hebraishtja mal'ak e cila ka kuptimin e zakonshėm pėr tė dėrguarin apo ambasador dhe ėshtė pėrdorur pėr tė caktuar figurativisht engjėllin e Zotit, ose tė gjitha qeniet tė cilat bėjnė pjesė nė oborrin e tij. Edhe gjuha arabe e ka huazuar emrin nga hebraishtja, nė fjalėn - malak.

Nė teologjinė sistematike tė krishterė pėrdoret pėr t’iu referuar studimit tė doktrinės biblike tė engjėjve. Pėrfshin tema tė tilla si origjina, ekzistenca dhe natyra e engjėjve, klasifikimi i engjėjve, shėrbesa dhe punėt e engjėjve si dhe ekzistenca, aktiviteti dhe ndėshkimi i Djallit dhe demonėve (si engjėj tė rėnė ose tė ligj).

Me kalimin e shekujve, teologėt e krishterė dhe hebrenj hartuan njė hiarki komplekse tė qenieve shpirtėrore, dhe u dhanė emrat atyre mė tė fuqishmėve tė cilėt mbikqyrin njerėzimin.

Si tė gjendet emri i tij?

Ēdo engjėll mbrojtės qeveris 5 ° e zodiakut dhe 5 ditė tė vitit korrespondojnė me kėto gradė.
Pra: njerėz tė lindur gjatė atyre 5 ditėsh kanė kėtė si engjėll mbrojtės.
Akoma mė thjeshtė, ēdo shenjė e zodiakut ėshtė e sunduar nga 6 engjėj.

Mashkull ose femėr?

Nė kundėrshtim me besimin popullor, gjinia e engjėjve ėshtė e pėrcaktuar mirė nė Kabbale (shkrime ezoterike tė Biblės). Nė fakt, ēdo gjė nė gjithėsi ka njė pol pozitiv ose negativ, mashkull ose femėr, ku as engjėjt nuk bėjnė pėrjashtim .

Engjėjt qė e mbajnė emrin e Zotit nė sensin e tij mashkullor: EL kanė karakteristika mashkullore.Engjėjt qė e mbajnė emrin e Zotit nė sensin e tij femėror: IAH kanė karakteristikat femėrore.

Kur mund tė thirret ?

Ēdo ditė, pa pėrjashtim, por pėr kėrkesa shumė e rėndėsishme, ditėlindja juaj ėshtė e privilegjuar.

A mund tė thėrrasim ėngjėllin e dikujt tjetėr ?

Nuk ka problem. Ēdo engjėll mbrojtės nė vėrtetė ka kompetenca tė veēanta dhe mund tė jetė gjithashtu i thirrur.

Si ?

Ose duke i kėrkuar engjėllit tuaj mbrojtės tė ndėrmjetėsojė pėr ju me shokun e tij ose duke kontaktuar drejtpėrdrejt nė ato ditė dhe orė tė rojes ku do tė gjeni nė ēdo fletė engjėll ..

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Engjėjt

Mesazh  patrolla prej 04.09.10 1:05

Besohet se engjėjt janė qenie shpirtėrore qė tė ndėrmjetėsojė ndėrmjet Perėndisė dhe botės, se janė shėrbėtorė tė Perėndisė dhe ushtria e tij, rojet dhe tė dėrguarit, udhėzon dhe kujdestarėt e yjeve tė zgjedhura........

Nė traditėn islamike thotė se thesari i engjėjve tė Perėndisė pėr mėshirė. Ato simbolizojnė fuqinė e sqarim shpirtėrore dhe tė botės.

Sipas traditės, janė organizuar nė njė hierarki tė shtatė rreshta (Seraphim, Heruvimi, fronin, Godspostva, virtytet, principata dhe autoritetet), nėntė ose tre takime treshe, njė Aristoteli grek filozof (384 -322. Pes) thuhet se ēdo yll ka engjėll e saj dhe se numri i tyre ėshtė e barabartė me numrin e yjeve.

Fjala "engjėll" vjen nga fjala greke "Angelos" qė do tė thotė "i dėrguar." Ideja e qenieve shpirtėrore qė ndėrmjetėsojė midis Perėndisė dhe Mbretėrisė qiellore nė njėrėn anė dhe mbretėrinė Kombėtare nė anėn tjetėr, e pėrbashkėt ėshtė zaratustrizmu, judeizmu, Krishterimi dhe Islami.

Nė Dhjatėn e Vjetėr janė pėrmendur vetėm dy engjėjve: Mikailo dhe Gabriel.

Apokrif i Dhiatės sė Vjetėr pėrmend dy: Rafael, shėrues, ndihmės dhe mbrojtės tė shpirtit tė njeriut, Uriel, i cili bdije botėn dhe tė botės sė krimit tė qeverisė. "Libri i parė i Enokut," shtoi njė tjetėr tre: Raguela, Sariela dhe Remiela, dhe zhvillon idenė se urdhrat mė tė lartė tė engjėjve, Seraphim dhe Kerubimi ruajtur dhe kam frikė fronin e Perėndisė, ndėrsa rreshtat e ulėt qė kanė tė bėjnė me njerėz.

Krishtėrimi ka marrė pėrsipėr tė hierarkisė engjėllor tė judeizma tjetėr St. Paul shtuar tė reja fronin linjave, Godspostva, virtytet, principata dhe autoritetet.

Nė kėtė sistem besimi ėshtė pėrfshirė dhe idenė se ēdo ditė tė javės e ka engjėll tė tij: e diel - Michael, i ngarkuar e diellit, martesa, qeveria, e hėnė - Gabriel, e martė - Samuel, nė krye tė zaštitau dhe luftės, e mėrkurė - Rafael, i ngarkuar me shėrimit, e enjte - Sahael, nė krye tė financave dhe legjislacionit, e premte - Hanijel, i ngarkuar me shumė, e shtune - Urijel, i ngarkuar me magji dhe tė ndryshojė.

Nė pėrgjithėsi ėshtė besimi se ka nėntė kore e engjėjve dhe simbolet e tyre tė zjarrtė Shpata, trumpeta, skriptri, censers, instrumentet muzikore dhe Lily.
avatar
patrolla

37


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Engjujt

Mesazh  Jetmira prej 12.07.13 20:24

Engjelli, sipas shumė feve, ėshtė njė qėnie e mbinatyrshme. Nė judaizėm, krishterim dhe islam, engjėlli shfaqet si lajmėtar i Perėndisė. Engjėjt parqiten shpesh si qėnie njerzore me flatra, si tė zogjve.

Fjala engjėll rrjedh nga gjuha greke άγγελος, įngelos - lajmėtar, huazuar edhe nga gjuha latine si angelus. Fjala mė e pėrafėrt pėr emrin engjėll nė hebraisht ėshtė מלאך‎ - malah, me po tė njėjtin kuptim lajmėtar. Edhe gjuha arabe e ka huazuar emrin nga hebraishtja, nė fjalėn ملاك‎ ​ - malak.
Ėngjėjt janė konsideruar si lajmėtarė tė padukshėm, banorė tė parajsės, qėnie tė dritės dhe simbole tė butėsisė, po ashtu dhe zjarrit si dhe fuqisė luftarake. Ėngjėjt gjithmonė kanė qėnė prezentė nė imagjinatėn e njeriut. Tė gjithė qytetėrimet pranojnė ekzistencėn e kėtyre qėnieve shpirtėrore zemėrmadhore qė bashkėpunojnė me krijuesin, sipas gradės sė tyre nė Hierarkinė Hyjnore.

Ndėrmjetėsit midis Zotit dhe Botės, nganjėherė tė pajisur me trup eterik, Ėngjėjt simbolizojnė funksionet hyjnore si dhe marėdhėnien midis zotit dhe krijesave tė tij. Hierarkitė tokėsore janė reflektimi i atyre hyjnore. Ėngjėjt gjithashtu janė lajmėtarėt e prezencės sė shenjtė. Ata na shoqėrojnė dhe na ndihmojnė nėqoftėse ėshtė e nevojshme. Tradita Judeo-Kristiane na tregon disa emra ėngjėjsh si, pėr shembull, ato tė tre kye-ėngjėjve: Mikeli, vrasėsi i dragojėve; Gabrieli, lajmėtari dhe nismėtari; dhe Rafaeli, mbrojtėsi i mjekėve dhe i udhėtarėve.

Nė Indinė e lashtė, universi ėshtė parė si hierarki fuqish aktive, Ėngjėllore dhe Demonike, hyjnore dhe heroike. Ky univers ka 7 plane (lokas) qė vijnė qė nga origjina e padukshme deri tek manifestimi i dukshėm. Banohet nga njė pafundėsi perėndish, ėngjėjsh, djajsh tė cilėt bashkė, pėrpiqen ti shėrbejnė “Darmės”, Ligjit tė madh universal, nėpėrmjet Karmės, ligji i veprimit dhe kundėrveprimit, dy ligjet bazė tė kulturės orientale.

Nė greqi, Platoni na tregon rreth “daimones” (demonėve) nga Sokrati qė deklaron se nė ēdo njeri tė mirė banon njė nga kėto “shpirtra mbrojtės”, ku mund tė gjenden ndėrmjet tė vdekshmėve dhe tė pavdekshmėve, ndėrmjet njerėzores dhe hyjnores, ndėrmjet tė prekshmesdhe tė kuptueshmes, qė pėlqen tė vėrtetėn dhe e drejton njeriun drejt sė mirės, bukurisė dhe lumturisė.

Kėshtu qė, cdo qėnie njerėzore ka sipas te gjithė traditave, njė ėngjėll mbrojtės (ose tre sipas C.Agripa, i cili vesh njė ėngjėll mbrojtės me cdo botė tė personalitetit njerėzor: mendor, emocional dhe fizik). Kėto ėngjėj mbrojnė qėnien njerėzore qė kanė nėn pėrgjegjėsi, nė mėnyrė qė tė zhvillohet kundrejt pėrmbushjes shpirtėrore. Tė gjithė fetė shpallin se Perėndia asnjėherė nuk i ka braktisur qėniet njerėzore dhe se ai donte tė na jepte secilit prej nesh njė ėngjėll mbrojtės nė mėnyrė qė ne mund ta dėgjojmė zėrin e tij duke pėshpėritur tek ne fjalė misterioze ose duke na dhėnė urdhėra tė domosdoshėm, pėr tė zgjuar vetėdijen tonė.

Sipas legjendės, ėngjėjt, lajmėtarė tė menjėhershėm me krahė tė parajsės, janė gjithmonė mbartės tė lajmit tė mirė pėr qėniet njerėzore.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Engjujt

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi