Kabala

Shko poshtė

Kabala

Mesazh  Admin prej 10.05.08 11:10

Kabala

Kabala (hebr. קַבָּלָה‎, kabala-h = marrje, pranim) ėshtė njė grup besimesh dhe ushtrimesh ezoterike qė i pėrkasin trashėgimisė hebraike tė shpjegimieve tė Biblės dhe vėzhgimeve fetare. Mbahet si autoritare dhe e besueshme nga shumica e hebrenjve ortodoksė, megjithėse tradicionalisht ėshtė e kufizuar pėr shkollarėt e martuar qė studiojn Talmudin.

Kabala pėrdoret nga hebrenjtė ortodoksė pėr tė studiuar kuptimin e brendshėm tė Torahs. Studimi i Toras tradicionalisht ndahet nė katėr rrafshe:

* Peshat, kuptimi sipėrfaqėsor i shkrimit;
* Remez, pėrafri apo nėnkuptime nė shkrim;
* Derash, njė mėnyrė rabinike apo midrashike e leximit tė mėsimeve tė reja ne shkrim;
* Sod, leximi i fshehtė mistik i sekreteve brenda Toras.

Studimi i sekreteve tė brendėshme tė Toras (Sod) quhet Kabala.

Prejardhja e emėrtimit tė sotėm Kabbalah ėshtė e panjohur dhe hamendėsohet t“i pėrkasė filozofit dhe poetit izraelit Solomon ibn Gabirol (1021 - 1058) apo mėsuesit dhe studiuesit tė Toras Bahja ben Asher, i cili jetoi nė shekullin e 13 nė Spanjė.

Ngaqė pėrkufizimi ėshtė nė thelb ezoterik, nuk ka ndonjė dėshmi tė njohur (pėrfshi kėtu edhe njė enciklopedi) qė mund tė japė njė shpjegim tė plotė, tė saktė e tė pėrpiktė mbi kabalan. Megjithėkėtė, disa shkollarė hebrenj, ndėr mė tė njohurit Gershom Sholem, Artur Grin, Daniel Mat dhe Moshe Ideli i kanė kthyer tekstet kabalistike nė objekte tė hulumtimit shkollar modern.

Disa shkollarė, ndėr mė tė spikaturit Gershom Sholemi dhe Martin Buber argumentojnė se Judaizmi Hasidik i sotėm riparaqet njė popullarizim tė Kabalas. Sipas pėrkrahėsve tė saj, njė kuptim i brendshėm dhe mjeshtėri e Kabalas e shpie dikė mė pranė Perėndisė dhe pasuron pėrvojėn e dikujt tė shkrimeve dhe ligjeve tė shenjta hebraike.

Kabala ėshtė pėrēuar gojarisht nga brezi nė brez me qindra e mjėra vjet, dhe dokumenton shkrime tė pasura kabalistike tė pėrēimeve tė elementeve tė ndryshėm, ndėr ta gnostikė, neoplatonikė dhe tė krishterė


Edituar pėr herė tė fundit nga Explorer nė 25.03.09 11:49, edituar 1 herė gjithsej

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kabala

Mesazh  imaginanti prej 18.11.08 11:06

Kabalah eshte baza e te gjitha religjioneve dhe eshte shume me i vjeter se judaizmi.
avatar
imaginanti

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kabala

Mesazh  Mulder prej 11.09.09 22:31

imaginanti shkruajti:Kabalah eshte baza e te gjitha religjioneve dhe eshte shume me i vjeter se judaizmi.

shume dakord
avatar
Mulder

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

re.kabalah

Mesazh  spartak demiraj prej 14.08.12 23:14

kabala qe inerpretojn ne internet video ose ne shkrime te hapura nuk eshte e vertete sepse kabala e vertete eshte te kuptuarit e lules se jetes sa me mire aty ndodhet i gjithi misteri.
avatar
spartak demiraj

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kabala

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi