Vizioni i njė Kohe tė Re

Shko poshtė

Vizioni i njė Kohe tė Re

Mesazh  Neo prej 18.06.09 23:28

Vizioni i njė Kohe tė Re


Ne shohim njė Kohė tė Re pėr kėtė planet dhe pėr njerėzimin e tokės. Ne shohim, se si tė gjithė njerėzit nė kėtė planet e perceptojnė vehten me tė drejta tė barabarta dhe tė njėvlefshėm, pavarėsisht nga prejardhja e tyre e racės, e kulturės apo e fesė.

Ne shohim njė kohė, nė tė cilėn tė gjithė jetojnė nė miqėsi dhe nė harmoni me njėri-tjetrin, me planetin Tokė Gaia dhe me tė gjitha krijesat qė jetojnė nė tė.

Ky ndryshim lind nga njohja qė gjithēka nė kėtė planet (tė gjithė njerėzit dhe kafshėt, tė gjitha qeniet e botėrave tė tjera tė koshiencės, tė gjitha bimet dhe pemėt, gjithēka qė pėrveē kėsaj ėshtė gjithashtu natyrė, si lumenj dhe male, tė gjitha mendimet dhe ndjenjat tona) ka rrjedhur prej njė krijimi tė persosur.

Nė kulturat, sistemet e besimit dhe pikėpamjet tona tė botės ka emrat mė tė ndryshėm pėr burimin e kėtij krijimi: Zot, Allah, Vishnu, etj.; por edhe emėrtimet mė pak personale: Kozmosi, Universi, Taoja, TĖRĖSIA, Burimi i gjithė ekzistencės dhe shumė tė tjera. Nė kėtė tekst tė gjithė kėta emra dhe emėrtime do tė quhen pėr arsye thjeshtėsie BURIMI.

Duke qenė koshient, qė gjithēka e pėrmendur mė siper ka lindur nė njė krijim tė pėrsosur, ne njohim tė gjitha aspektet e tija si tė dėshiruara prej BURIMIT dhe prandaj si tė drejta dhe tė vlefshme pėr t‘u ēmuar.

Nė kėtė kuptim ne pranojmė ēdo vullnet tė secilės qenieje tė kėtij krijimi dhe nuk e dėnojmė ose e pėrbuzim atė. Ne pranojmė gjithashtu tė gjitha rrugėt e jetės, qė bashkėkrijesat tona kanė zgjedhur pėr veten e tyre, edhe pse ne nuk mund t‘i kuptojmė ato menjėherė nga kėndvėshtrimi ynė personal.

Me kėtė ne shohim njė botė, nė tė cilėn ne nuk do tė mendojmė mė nė kategoritė e gjertanishme "Mirė dhe Keq" ose "Drejtė dhe Gabuar".

Kėto polaritete nuk na duken mė si pole, tė cilat pėrjashtojnė njėri-tjetrin, por si aspekte tė pjesshme plotėsuese tė TĖ VETMIT BURIMI. Siē paraqitet nė simbolin e Taos, ne shohim qė secili prej kėtyre poleve pėrmban tashmė polin e tij tė kundert dhe nuk mund tė ekzistojė pa pjesėn tjetėr.

Ne shohim njė kohė, nė tė cilėn konfliktet ndėrmjet njerėzve ose ndėrmjet grupeve tė njerėzve nuk ballafaqohen mė me grindje tė dhunshme apo luftarake, por nė tė cilėn shkaqet pėr dallimet e mendimit diskutohen hapur dhe zgjidhen pėrgjithmone nė njė mėnyrė tė kėnaqshme pėr secilėn palė.

Me arritjen e kėsaj koshience ne si njerėzim kuptojmė detyrėn tonė, pėr tė qenė mbrojtės dhe ruajtės tė kėsaj qenieje planetare Gaia (Toka), dhe duke iu pėrgjigjur kėsaj ne veprojmė nė harmoni me vullnetin tonė dhe me vullnetin mė tė lartė tė kėtij planeti, tė cilat janė NJĖ me vullnetin e BURIMIT.

Me kusht tė njė bashkėjetese harmonike dhe miqėsore tė tė gjitha krijesave nė kėtė
planet, siē u pėrshkrua mė sipėr, ne shohim gjithashtu njė sjellje paqedashėse dhe tė vėmendshme ndaj ēdo qenieje tė veēantė apo ndaj popujve tė veēantė tė yjeve nga botėra dhe fusha tė koshiencės nga mė tė ndryshmet jashtė kėtij planeti.

Me kėtė ne plotėsojmė pėrgjegjėsinė planetare, e cila na ėshtė dhėnė nga BURIMI, dhe zėmė pėrsėri vendin, qė na takon, nė shoqėrinė e popujve tė bashkuar tė yjeve (Federata Galaktike).
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vizioni i njė Kohe tė Re

Mesazh  Neo prej 18.06.09 23:34

1. A fshihet mbrapa kėsaj faqeje tė rrjetit (Website) njė bashkėsi fetare apo njė sekt?

Mirėmbajtėsi i rrjetit (Webmaster) dhe nismėtari i projektit "Vizion 2012" nuk i pėrket asnjė bashkėsie fetare apo sekti.

Por ai ėshtė marrė shumė, nė jetėn e tij tė deritanishme, me fe dhe botkuptime, ndėr tė tjera me Kristianizmin, Taoizmin dhe me Shamanizmin. Kėto e kanė ndihmuar tė gjejė njė pikėpamje individuale, ezoteriko-spirituale tė botės. Ai gjithashtu nuk i pėrket asnjė partie politike apo ndonjė organizate botėrore.

2. Ēfarė duhet tė kuptojmė me "Koshiencė e Re"?

Qė prej viteve 60 mund tė vėrejmė kudo nė shoqėrine tonė, se si ndryshon koshienca e njerėzve. Ne fillojmė tė njohim, qė gjithcka nė botėn tonė ėshtė e lidhur me njera-tjetrėn, ne heqim dorė tė mendojmė nė kategoritė "Drejtė dhe Gabim", dhe mėsojmė tė mos dėnojmė mė vehten dhe ambientin, qė na rrethon, dhe tė zhvillojmė mė tėpėr mirėkuptim dhe pranim pėr tė tjerėt.

Kjo koshiencė e re na ėshtė dhėnė mė parė si shembull nga Jezu-Krishti, Buda (Buddha) dhe profetė tė tjerė, mjeshtėr, etj.. Kėshtu "Bota e Re", e pėrmendur nė kėtė faqe tė rrjetit (Website), ėshtė tamam ajo, qė quhet si Kthimi i Jezusit.

Natyrisht qė nga pikėpamja jonė ai nuk do tė vijė pėrsėri si person, por gjėndja e koshiencės sė Krishtit do tė kthehet nėpėrmjet nesh dhe brėnda nesh. Ne do tė jemi pastaj tė ndriēuar ose parajsa do tė realizohet nė Tokė. Gjėra tė ngjashme thonė edhe profecitė dhe parashikimet e shumta e kulturave tė tjera mbi kthimin e Perėndive ose thjesht mbi ardhjen e njė Epoke tė Re.

3. Ēfarė kuptimi ka shifra "2012"?

Ky vizion bartet nga viti "2012". Ai ėshtė nga kėndvėshtrimi ynė njė numėr ēelės pėr rrugėn tonė nė drejtim tė Kohės sė Re. Ajo rrjedh kryesisht nga mesazhe tė dhėna nė mėnyrė mediale prej botės shpirtėrore dhe nga kalendari i popullit Maya tė Amerikės sė Mesme.

Ky popull na ka lėnė njė dije tė gjithanshme mbi Universin tonė dhe kalendari i tij pėrfundon tamam mė 21 Dhjetor 2012. Kjo, nė pėrfytyrimet e tija, do tė thotė, qė nė kėtė kohė mbaron epoka jonė e deritanishme dhe fillon njė epokė komplet tjetėr.

Megjithatė me kėtė nuk duam tė themi, qė realizimi i kėsaj epoke tė re ndodh tamam nė kėtė vit, por qė ky numėr duhet parė mė shumė si njė ndihmė manifestimi , si njė simbol, nė tė cilin ne mund ta fiksojmė kėtė proces nė drejtim tė njė koshience tė re njerėzore.

Numri "2012" ėshtė nė mėnyrė tė dallueshme i pėrshtatshėm pėr kėtė, sepse ai tashmė ėshtė i njohur si njė simbol pėr kėtė proces nėn njerėzit spiritualė nė tė gjithė botėn. Ai gjithashtu nuk ėshtė i lidhur me pėrfytyrime tė deritanishme fetare ose kulturore si psh. me njė piramidė ose me njė kryq, dhe prandaj ai shquhet pėr njė vibrim tė pastėr dhe tė ndritshėm.

4. Pse vizioni nuk ėshtė hartuar nė njė mėnyrė mė tepėr konkrete?

Lloji i koshiences, nė tė cilin ne njerėzit duam tė jetojmė me njėri-tjetrin dhe me kėtė planet nė tė ardhmen, ėshtė pėr ne mė e rėndėsishmja. Nėqoftėse kjo realizohet, atėherė strukturat e mundshme politike, shoqėrore dhe ekonomike shfaqen nga vetvetiu.

Nėse ne nė tė kundėrt pėrpiqemi tė realizojmė struktura tė caktuara tė kėtij lloji, ka rrezik tė mos e krijojmė jetėn tonė nė kėtė botė tė re pa modelet e deritanishme tė vjetra tė tė menduarit. Pėrveē kėsaj, nė lidhje me kėto tema konkrete ne kemi pėrfytyrime tepėr individuale, prandaj ato nuk mund tė shfrytėzohen pėr njė vizion tė pėrbashkėt.

5. A e kanė gjithashtu terrorista dhe dhunues tė tjerė kėtė vizion tė pėrbashkėt nė vete?

Edhe ata njerėz, qė tani pėr tani kudo nė botė pėrhapin urrejtje, dhunė dhe terror, e mbajnė nė vete kėtė vizion tė njė jete paqėsore dhe harmonike. Fatkeqėsisht tek ata ai ėshtė i zėvendėsuar thellėsisht nga modele mė pak paqedashėse tė tė menduarit. Por megjithatė ky vizion ekziston thellė brėnda tyre, dhe prandaj ne duam t‘ua japim mundėsinė kėtyre njerėzve ta dallojnė gjithashtu kėtė vizion brėnda vetes sė tyre.

6. Nėse kėta jashtėtokėsorė me gjithė bashkėsinė e yjeve ekzistojnė, pse nuk na shfaqen ata neve dhe pse nuk na ndihmojnė atėherė?


Toka dhe njerėzimi i saj janė njė nga format e pakta tė jetės nė kėtė pjesė tė universit, tė cilat jetojnė nė kėtė nivel tė koshiencės materiale. Pjesa mė e madhe e popujve tė yjeve dhe me ta Bashkėsia Galaktike e Yjeve ekzistojnė nė njė frekuencė mė tė lartė tė koshiencės, nė tė cilėn ata nuk mund tė perceptohen prej nesh me anė tė syve tanė fizikė dhe teknologjive tona materiale (psh. valėt elektromagnetike).

Megjithėse ne pra nuk mund t‘i shohim ata, ata janė nė sistemin tonė dhe na vėzhgojnė ne. Dhe mė tepėr sesa tė na vėzhgojnė ata nuk mund tė bėjnė tani pėr tani, sepse pa miratimin tonė ata nuk mund tė nderhyjnė nė punėt tona tė brėndshme planetare.

Lidhur me kėtė ata duhet tė luten prej pjesės mė tė madhe tė njerėzve pėr pėrkrahje. Derisa tė ndodhė kjo, ata janė vetėm nė gjendje tė na dėrgojnė mesazhe nėpėrmjet kontakteve mediale, tė cilat tė na ndihmojnė ta realizojmė vetė Epokėn e Re.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi