Eksorcizmi i Annelies Michel-it

Shko poshtė

Eksorcizmi i Annelies Michel-it

Mesazh  Admin prej 18.06.09 20:13

Eksorcizmi eshte nje ritual i destinuar per te larguar nje entitet shpirteror qe ka pushtuar nje qenje te gjalle ( njerezore apo shtazore).

Kjo praktike si duket univerzale, eshte shfaqur qe ne milienumin e pare ne Mesopotami dhe eshte me origjine semitike..

Me vone praktika e eksorcizmit eshte gjetur ne shoqerite primitive ne te cilat eshte gjetur pergjigjia ne posedim te demonit (djallit), duke e pare me thjesht semundjen.

E gjejme ne kete forme te shamanizmi kaukazian, rituale afrikane dhe vodou.

Ai do te zyrtarizohet ne krishterizmin katolik, pjeserisht ne mesjete dhe do te vazhdoje te praktikohet deri ne ditet e sotme, ne nivel simbolike (pagezimi) apo ne nivel praktike ( meshtar eksorcist ).

Ne Islam, vet Kurani eshte nje vlere ekzorciste.

Kete praktike e gjejme edhe te taoizmi, induizmi etj…

Fjala vjen nga greqishtja e vjeter : exorkismos , dhe kaloi direkt ne latinisht exorcismus, exorcizare.

© ExplorerUnivers


Edituar pėr herė tė fundit nga Explorer nė 13.02.14 15:08, edituar 3 herė gjithsej

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Eksorcizmi i Annelies Michel-it

Mesazh  Admin prej 18.06.09 20:38

Eksorcizmi i Annelies Michel

Vitet e para: 1952-1968Annelies Michel lindi mė 21 shtator 1952, nė Leiblfing, njė fshat i vogėl nė Bavaria (West Gjermani nė kohėn e Luftės sė Ftohtė).

Ajo u rrit nė qytetin e vogėl tė Klingenberg am Main, ku babai i tij punonte nė njė atelie sharre. Prindėrit e saj ishin katolikė tė pėrkushtuar dhe ajo duke u rritur bėhet njė vajzė shumė fetare. Ajo kishte njė motėr tė paligjshme, Martha (1948-1956, vdiq pas njė operacioni pėr kancer nė veshka), e lindur para martesės sė prindėrve tė saj, ku Annelies vendos tė bėj pendesė pėr tė larė mėkatet e paligjshme.

Nė moshėn e adoleshencės, ajo flinte mbi gur natėn pėr tė larė mėkatet e priftėrinjve fajtor pėr krime morale, apo pėr tė pastrehėt dhe drogaxhinjėt (tė cilėt shpesh janė parė duke fjetur nė stacione trenash).

Sėmundje mentale apo posedim djallėzor ? : 1968-1975Nė 1968, Annelies, 16 vjeēare, filloi tė vuajė nga ngėrēi dhe u diagnostikua me epilepsi (nė fakt, fillimisht ishte termi "Dhimbja e Madhe epileptike") nga njė neurologjist nė klinikė psikiatrike nė Würzburg nė vitin 1969.

Ajo mbeti nė njė spital psikiatrik rreth njė vit, por asgjė nuk i ndihmon shėndetit tė saj.
Pėrveē kėsaj, ajo filloi tė vuaj nga depresioni.

Duke qenė qė jetėn ja kishte kushtuar besimit katolik, Annelies filloi qe keto t’ia atriboi posedimit djallėzor.Ajo u bė e pashpresė nė lidhje me ndėrhyrjet mjekėsore meqė ato nuk po i ndihmonin gjendjen e saj.

Trajtimi mjekėsor nė njė afat tė gjatė ishin gjithashtu pa sukses, gjendjen e saj, duke pėrfshirė edhe depresionin e saj, ėshtė pėrkeqėsuar me kalimin e kohės.

Annelies u bė jotolerante pėrballė vendeve dhe objekteve tė shenjta, tė tilla si kryqi, nė tė cilat ajo ia atribonte posedimit djallėzor.Gjatė riteve fetare qė Annelies ndoqi ajo duhej tė merrte doza tė larta tė ilaēeve psikotropike tė dhėna nga mjekėt e saj.

Kur ajo u largua nga spitali, Annelies u kthye dhe pėrfundoi shkollėn e mesme dhe hyri nė Universitetin e Würzburgut, ku ajo vari fotot e shenjtorėve nė dhomėn e saj nė konvikt, mbante ujė tė shenjtė buzė derės dhe shpesh u lutej me rruzare.Atje, ajo studionte pėr t'u bėrė profesor.

Nė qershor 1970 Annelies vuante ende nga nga ngėrēi, nė spitalin psikiatrik ku ajo rrinte mė parė ja dhanė anti- ngėrēin e parė.

Emri i kėtij ilaēi nuk ėshtė e njohur dhe nuk rezultoi nė simptome tė menjėhershėme te Annelies. Ajo gjithashtu ka vazhduar tė flas pėr atė qė ajo e quajti "fytyra djallėzore" e parė nga ana e saj disa herė nė ditė (dhe nganjėherė shihet nė fytyrat e njerėzve tė tjerė), si dhe ndėgjon zėra qė asaj i thonin qė ishte e mallėkuar.

Annelies bindet qė mjekėsia konvencionale nuk ishte kurrfarė ndihme pėr shkak se nuk ndjehej tė ishte mė e mirė. Sa mė shumė e bindur se sėmundja e saj ishte e njė natyrė shpirtėrore, ajo kėrkoi nga Kisha pėr tė kryer njė largim tė shpirtit tė keq nga ajo.

Pavarėsisht nga fakti se ajo besonte se rituali mund ta ndihmonte nė ēėshtjen e saj, rasti i saj ishte kundėrshtuar nga Kisha.

Tė njėjtin muaj, ajo merr nje tjetėr ilaē, Aolept (pericyazine), njė fenotiazin me cilėsitė e pėrgjithshm tė ngjashme me atė tė klorpromazit, pericyazin pėrdoret nė trajtimin e psikozave tė ndryshme, duke pėrfshirė shizofrenin dhe ērregullime tė sjelljes.

Nė nėntor 1973 Annelies filloi trajtimin e saj me Tegretol (carbamazepine), njė ilaē antiepileptikė. Annelies e mori kėtė ilaē rregullisht deri nė vdekjen e saj, deri sa mė nuk mundi tė gėlltit asgjė. Nė kėtė rast, thuhet gjithmonė depresiv dhe vetėvrasės.

Diagnoza e parė jozyrtare e posedimit, fillimisht ėshtė bėrė nga njė grua e moshuar qė e shoqėronte Annelies nė pelegrinazh. Ajo vėrejti se vajza e re iu shmanget ecjes pranė njė imazh tė Krishtit, dhe ajo nuk pranoi tė pijė ujė nga burim i shenjtė. Gruaja gjithashtu pretendoi qė Annelies ndjehej keq.

Gjatė trajtimit mjekėsor, prindėrit e Annieliese (Anna dhe Josef Mishel) u kthyen drejt njė kishe lokale tė tyre pėr njė shėrim, duke kėrkuar nga priftėrinj tė ndryshėm nė qoftė se ata mund tė kryejnė njė largim tė shpirtit tė keq nga vajza e tyre.

Ata tė gjithė refuzuan pėr shkak se Riti Roman, rituali i cili qeveris largimin e shpirtit tė keq, ėshtė shumė strikt lidhur me deklaratat pėr tė provuar posedimin..

Ideja qė ajo ishte me tė vėrtetė e pushtuar u njoh nga njė prifti lokal,Ati Ernst Alt, i njohur si specialist nė largimin e shpirtit tė keq, i cili e solli peshkopin e Würzburgut, Josef Stangl, tė miratoi ritualin pėr Annelies, nė shtator 1975.

Stangl kėrkoi nga Pastori Arnold Renz pėr tė kryer ritet tradicionale tė eksorcizmit me ndihmėn e Atit Alt.

Eksorcizmi: 1975-1976

Trajtimi mjekėsor ndalet dhe eksorcizmi fillon, shumė fshehurazi nė dhomėn e prindėrėve tė saj nė shtėpi nė seanca tė njė ore.

Zėrat e dalur nga goja e Annelies gjatė ritualit tė eksorcizmit kanė pretenduar tė jenė ata tė demonėve qė e kishin pushtuar, si Juda Iskarioti (apostulli qė e dha Jezusin te romakėt), Nero (perandori romak), Kaini ( i biri i Adamit dhe Evės biblike, i konsideruar si vrasėsi i parė nė historin), Adolf Hitler, Valentin Fleischmann (njė prifti i shekullit tė 16 i rrėzuar nga pozita), dhe Luēiferi.

Ajo gjithashtu pėrmendi emra tė shpirtėrve tė dreqosur tė shfaqur nėpėrmjet saj.
Megjithatė, ajo dukej tė ketė pasur njė jetė normale deri njė muaj para vdekjes sė tij.
Ajo vazhdon kursin e saj nė tė njėjtin universitet dhe pėrfundon njė tezė nė pranverė tė 1976 ... mbi dukurinė e frikės.

Gjithnjė e mė tepėr, sjellja e saj bėhet mė e ēuditshme: ajo mund tė hante miza , marimanga dhe qymyr. Nė njė moment, ajo ka kafshuar kokėn e njė zog tė vdekur, apo ishte vendosur nėn tryezė ku ka filluar tė leh si njė qen gjatė dy ditėve.

Mund tė dėgjohej klithma e saj nėpėr mure gjatė prishjes sė kryqit, shkatėrrimit tė pamjes sė Jezusit. Griste rrobat e saj, vetė-dėmtohej dhe urinonte nė dysheme dhe pastaj lėpinte urinėn, ishte bėrė e zakonshme.Nga shtatori 1975 deri me 30 qershor 1976, Annelies ka pėsuar 67 ezorcizme (dy herė nė javė, gjatė kėtyre muajve) tė cilat e kishin rraskapitur fizikisht, ajo duhet tė praktikonte lutje (tė bie nė gjunjė), gjė qė ajo e bėri nė mėnyrė ngulmuese deri nė fund.

Me kalimin e kohės, penjėzat e gjurit tė saj ishin thyer.Me afrimin e Pashkėve, Annelies fillon tė refuzojė tė hai dhe tė pi. Mė vonė, njė nga motėrat e saj tha se ajo nuk dėshironte tė kthehej nė spital psikiatrik ku ajo ishte nėn ilaēe dhe detyruar pėr tė ngrėnė.

Ajo thoshte qė ndalja e ushqimit e heq ndikimin e djallit mbi tė.

Ajo gjithashtu thoshte se ajo do tė vdesė pėr tė shlyer mėkatet e tė rinisė rebele tė kohės dhe mohimin e priftėrinjve tė kishės moderne (kjo ishte shpallja e bėrė nga vetė Virgjėresha Mari sipas njė ėndėrre qė kisht parė ajo) .

Mė 30 qershor 1976, ajo kėrkon shkarkimin e priftėrinjėve duke i thėnė nėnės sė saj qė ndjehej e frikėsuar.Vdekja e Annelies: 1976

Mė 1 korrik 1976, ftohje e mushkėrive dhe temperaturė e lartė, peshon vetėm 34 kg, Annelies Mishel vdes nė gjumė (ajo mė parė kishte paraparashikuar se atė ditė do tė lirohej nga demonėt).

Prindėrit e varrosin afėr motrė sė saj Martha, nė njė cep tė varrezave normalisht tė rezervuar pėr fėmijėt jashtė martese dhe vetėvrasėse.

Sipas « Physicians' Desk Reference », marrja e carbamazepines mund tė shkaktojė epileptikė (shkalla e ulėt e ndėrgjegjes e reduktuar dhe nė pa mundėsi pėr t'u pėrgjigjur me korrektėsi stimujėve tė jashtėm), temperarturė dhe mungesė tė oksigjenit nė gjak.

Annelies i kishte tė gjitha kėto simptome, gjė qė rrit teorinė se shkaku i vdekjes ishte asfiksi.Pėrveē kėsaj, raporti i autopsisė precizon se vdekja ishte shkaktuar nga mosushqimi dhe dehidratimi, e cila ėshtė rezultat i njėmbėdhjetė muajve e gjysmė nga pangrėnia gjatė ritualit tė largimit tė shpirtit tė keq.

Rasti Klingenberg: 1976-1978

Pas njė hetimi, prokurori shtetėror mban qėndrim se vdekja e Annelies ka mundur tė parandalohet njė javė pėrpara vdekjes sė saj.

Pastori Ernst Alt dhe Ati Arnold Renz dhe prindėritė e Annelies, Josef dhe Anna Mishel, ishin tė ngarkuar pėr vepėr penale pėr pakujdesi sepse nuk kishin kontaktuar njė mjek.

Para gjyqit, prindėrit kėrkuan nga autoritetet leje pėr tė nxjerr nė shesh mbetjet e vajzės sė tyre. Ata e bėnė kėtė pėr shkak se kishin marrė njė mesazh nga njė murgeshė nga rrethin i Allgäut nė jug tė Bavarisė.

Murgesha ju kishte thėnė prindėve se ajo kishte pasur njė vizion se trupi i saj ishte ende i paprekur.Arsyeja zyrtare e paraqitur nga ana e prindėrve pėr kėtė ishte se autoritetet Annelies e kishin varrosur me ngut nė njė arkivol tė lirė. Mė 25 shkurt 1978, mbetjet e saj janė zėvendėsuar nė njė arkivol tė ri.

Raporti zyrtar (deri mė tani i pakontestuar nga ndonjė autoritet) thekson se trupi mbante shenja tė dėmtimit tė vazhdueshėm.

Gjyqi filloi mė 30 mars 1978 nė gjykatėn e qarkut dhe ka nxitur nnė interesim tė madh
Nė gjykatė, mjekėt e rinj deklaruan se gruaja nuk ishte pushtuar nga djalli.

Megjithatė, Dr Richard Roth, i cili ishte kėrkuar nga Ernst Alt pėr tė qenė nė vendin e eksorcizmit, mė 30 maj 1976 pėr ndihmė mjekėsore dhe i cili ishte dėshmitare i ritualit, tha se "ka nuk injeksion kundėr djallit. "

Priftėrinjėt u mbrojtėn nga avokatėt e paguar nga kisha, ndėrsa prindėrit janė tė pėrfaqėsuara nga njė prej avokatėve mė tė mirė dhe tė njohur nė Gjermani, Erich Schmidt-Leichner (1910-1983).
Ai pretendonte se largim i shpirtit tė keq ishte i ligjshėm dhe se kushtetuta gjermane i mbron qytetarėt nė ushtrimet e tyre dhe nuk kufizohet nė besimet e tyre fetare.

Mbrojtja paraqit disa audio regjistrime gjatė sesioneve tė eksorcizmit, bėhet fjalė pėr zėrat djallėzor qė nepėrmjet Annelies ishin shprehur, pėr tė provuar se ajo ishte e pushtuar nga djalli. Tė dy priftėrinjt kanė prezantuar besimin e tyre tė thellė qė e pushtuara ishte liruar nga ana eksorcizmit vetėm pak para vdekjes sė saj.

Nė fund tė fundit, tė pandehurit u gjeten fajtor pėr vrasje qė rezulton nga pakujdesia.
Ata u dėnuan me gjashtė muaj burg me kusht dhe tre vjet provė.

Edhe pse dėnimi ishte i butė nė krahasim me atė qė ishte parashikuar, ishte kėrkuar nga akuza qė priftėrinjėt tė paguajnė njė gjobė dhe qė prindėrit tė shpallen fajtorė, por tė mos dėnohen. Gjatė gjyqit, problemet kryesore kishin tė bėnin me vetė Kishėn. Njė verdikt "jo fajtor" mund tė shihet si njė portė hyrėse pėr mė shumė rituale tė eksorcizmit dhe sjellja e mundėsive tė tjera pėr rezultate tė njėjta fatkeqe.

Peshkopi Joseg Stangl, i cili e miratoi largimin e shpirtit tė keq nė vitin 1975 dhe i cili ka korresponduar me letrat pėr kėtė rast me dy priftėrinj, u gjet gjithashtu nėn hetim nga autoritetet shtetėrore.

U vendos tė mos ndėshkohet pėr shkak tė moshės dhe rėnies sė tij shėndetėsore. Peshkopi ka deklaruar se veprimet e tij ishin brenda caqeve tė ligjit tė kishės. I lindur nė 1907, ai vdiq mė 8 prill 1979.

Po pastaj ?: 1978 deri sot

" Rasti Klingenberg " ishte bazė e filmit nga Scott Derrickson, Eksorcizmi i Emily Rose nė 2005, ishte njė verzion Hollivudien i realitetit.Nė kundėrtėn, nė vitin 2006, Hans-Kristian Schmid relizoi Requiem, njė film mė i besueshėm, me rastin origjinal.

Sot, varri i saj nė Klingenberg am Main mbetet njė vend i pelegrinazhit pėr shumė katolikėt qė Annelies Michel e shohin si njė besimtare e cila ka pėrjetuar vuajtje ekstreme pėr tė ndihmuar nė shpirtrat nė purgator.Anna Mishel, nėna e Anneliese, ėshtė tetėdhjetėvjeēare dhe tani jeton vetėm. Burri i saj Josef vdiq nė vitin 1999. Ajo nuk do tė dijė asgjė pėr filmin amerikan dhe mbetet e bindur se eksorcizmi ishte i mirė pėr vajzėn e saj.
Nga dhoma e saj e gjumit, ajo mund tė shoh ende varrit e saj, dhe e viziton shpesh, duke i ēuar lule.

Ajo nė vitin 2005 tha se: "Annelies ishte njė vajzė e mirė, e butė dhe e dėgjueshėme. Por kur ajo ishte e pushtuar nga djalli, ishte diēka mbinatyrore, diēka qė nuk mund tė shpjegohet (...) Unė nuk kam asnjė keqardhje, nuk kishte asnjė rrugė tjetėr. "

© ExplorerUnivers

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Eksorcizmi i Annelies Michel-it

Mesazh  Jon prej 12.12.09 17:31

Eksorcizmi i Annelies Michel

avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Eksorcizmi i Annelies Michel-it

Mesazh  KlejdaGRK prej 02.02.10 17:39

Persa i perket filmit emily rose une e kam pare ishte gje shume e frikshme, por akoma per te besuar kete histori jane dyshimet e mia.


Edituar pėr herė tė fundit nga KlejdaGRK nė 11.03.11 20:19, edituar 1 herė gjithsej

KlejdaGRK

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Eksorcizmi i Annelies Michel-it

Mesazh  Hidra prej 04.05.10 21:50

Edhe une e kam pare kete film dhe ishte i frikshem por prape mbetet e paqarte nese rasti i saj ishte psiqik apo posedim.
avatar
Hidra

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Eksorcizmi i Annelies Michel-it

Mesazh  abdullah prej 15.01.11 21:10

Ne film thuhet se kjo vajza ka qen e sjellshme dhe e drejt ndaj Zotit, po se besoj kete sepse ai njeri qe i permbahet fesė se tij/saj nuk do ket probleme si ky i ketu ! Zoti nuk do lejonte nje gje te tillė, perderisa nje person i permbahet fesė se tij/saj.
avatar
abdullah

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Eksorcizmi i Annelies Michel-it

Mesazh  gjilanasi prej 16.04.11 21:20

abdullah shkruajti:Ne film thuhet se kjo vajza ka qen e sjellshme dhe e drejt ndaj Zotit, po se besoj kete sepse ai njeri qe i permbahet fesė se tij/saj nuk do ket probleme si ky i ketu ! Zoti nuk do lejonte nje gje te tillė, perderisa nje person i permbahet fesė se tij/saj.

E keni gabim qe thuan qe vetem mosbesimtaret sulmohen nga demonet/xhindet, ka raste qe edhe njerez besimtare jane sulmuar siē eshte rasti i Pader Pios.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Eksorcizmi i Annelies Michel-it

Mesazh  helio prej 16.04.11 22:16

epo...mbase dhe pader Pios nuk ka qene besimtar
avatar
helio

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Eksorcizmi i Annelies Michel-it

Mesazh  beqi prej 12.07.11 0:25

Po parmbreme e kam par kete film dhe mu duk shume i bukur filmi i Annelies Michel, eshte po i njejte me ngjarjen e treguar nga ju.
avatar
beqi

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Eksorcizmi i Annelies Michel-it

Mesazh  Berti69 prej 03.09.11 21:46

Hipotezat e posedimit nuk mund te bien lehte.Edhe pse nje menyre e vjeter supersticioni, ekzorcizmi praktikohet akoma gjeresisht nga kleriket e feve te ndryshme.
Kjo, jo thjesht per shkak te besimit te vjeteruar.
Shumica e njerezeve qe merren me studimin e te mbinatyrshmes jane te gatshem te pranojne te pakten mundesine e ekzistences se "qenjeve pa trup" dhe qe disa prej tyre mund te jene jomiqesore.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ekzorcizmi

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 08.12.11 18:40

ne emer ta atit birit shpirtit te shenjte
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Eksorcizmi i Annelies Michel-it

Mesazh  Elson Precaj prej 09.12.11 17:42

tmerr i vertet !! zot na ruaj ! ky eshte nje rast i paster qe verteton egzistencen e Demoneve !
avatar
Elson Precaj

41


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

HISTORI PARANORMALE

Mesazh  MONSTER prej 19.01.12 15:26

Historine qe do t'iu tregoj e kam lexuar rasterisht ne fb kur isha duke kerkuar per nje film horror i quajtur 'The exorcism of Emily Rose' 'Ekzorcismi i Emily Rose' duke lexuar te dhenat e filmit lexova qe ky film ishte i bazuar ne nje histori te vertete, ne nje histori te nje vajze e quajtur Annelise Michel.

Annelise ishte nje vajze si gjithe te tjerat dhe jetonte e lumtur me prinderit dhe 2 motrat e saj ne Gjermani (Mynih vendlindja e saj) derisa pas 2 muajsh qe mbushi 16 vjece jeta e saj u nderlikua.

Vajza nuk njihte me familjen e saj nuk mund te kontrollonte trupin e saj dhe i shfaqeshin fytyra demonesh. Teper te shqetesuar per gjendjen e saj prinderit menjehere e cuan ne spital ku mjeket dolen ne perfundimin se ajo ishte e semure nga epilepsia. Annelisa kurohej vazhdimisht por asnje permiresim sepse diagnoza e mjekeve nuk ishte e sakte.

Vajza ishte e pushtuar nga 6 demone. Kjo gje u vertetua nga prifti i qytetit. Prifti po lutej prane vajzes qe ajo te sherohej por menjehere degjoi nje ze te tmerrshem qe vinte nga vajza. Ishte nje prej demoneve qe fliste duke perdorur trupin e saj.

Sa here qe prifti mundohej te bente nje ritual per te nxjerre demonet nga trupi i vajzes demonet nuk e lejonin duke bertitur me nje te tmerrshem dhe duke thene qe kurr nuk do arrinin ta shpetonin vajzen prej tyre.

Annelise Michel pas 4 muajsh e pushtuar nga demonet vdiq nga dehidramtimi, pasi ajo nuk mund ta levizte trupin e saj dhe nuk mund te hante pasi nuk mund te levizte asgje. Cdo organ i trupit te saj nuk funksionote pervec nofullave dhe zemres. Ajo mori nje pamje te frikshme dhe u dobesua aq shume sa i dukeshin vetem kockat derisa vdiq.

Duket histori e pabesueshme dhe une nuk e besoja por kur kerkova ne youtube per kete vajze degjova nje regjistrim te momenteve kur ishte e pushtuar nga demonet dhe u tmerrova vertet. Gjithashtu te gjithe ata qe jane kurioze dhe ata qe nuk e besojne plotesisht para se te ofendoje te kerkojne ne youtube 'Annelise Michel' shikoni videot dhe fotot.
avatar
MONSTER

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Eksorcizmi i Annelies Michel-it

Mesazh  lulja e mire prej 19.01.12 15:32

eshte e vertet per ket se une e kam pa filmin dhe osht me te verte i frikshem po ashtu varrin e saj shkojn shum besimtr ta vizitojn
avatar
lulja e mire

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Eksorcizmi i Annelies Michel-it

Mesazh  Arsenic prej 13.02.14 15:00

Kjo vajze e re ishte epileptike, psikotike dhe vuante semundje te tjera mentale.Kjo ka vdekur thjesht nga uria dhe dehidratimi.
Nuk dua askend ta bind per kete por vetem desha te jep mendimin tim rreth kesaj historie.
avatar
Arsenic

70


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Eksorcizmi i Annelies Michel-it

Mesazh  55 prej 14.02.14 9:59

E pash die kete dokumentar ne youtube Exorcism-fifth dimension. Beri gabim kjo vajz qe la ilacet. Edhe pse shkenca seshte shume e avancuar, po ti kishte mare ilacet sdo te kishte vuajtur kaq shume.

Posedimet e plota rralle ndodhin. Dhe per mua kjo nuk ishte rast posedimi por rast epilepsie. Vatikani mbahet si kisha qe mer me shume vesh nga ekzorcizmi, por ky deshtim i tyre e trgon qe sdin shume per te.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Eksorcizmi i Annelies Michel-it

Mesazh  Hagel prej 20.10.15 11:21

excommunicated shkruajti: Vatikani mbahet si kisha qe mer me shume vesh nga ekzorcizmi, por ky deshtim i tyre e trgon qe sdin shume per te.

Shumica e priftrinjeve nuk besojne ne ekzorcizem prandaj sot ka shume pak qe dine dhe e praktikojne.
avatar
Hagel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Eksorcizmi i Annelies Michel-it

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi